Situatie bij De Zuidhoek blijft gemoederen in Bru bezig houden komt terug Aanleg trottoir langs Bruse Dorpsweg zit er aan te komen Zierikzeese Havendag WATERSTANDEN Dodental bij ongeluk vliegshow in Bondsrepubliek loopt op Buit van 10.000 gulden bij inbraak in Veldmarkt Vrouw lastig gevallen Licht gewond bij eenzijdig ongeval Jubileum directeur van L en O Inbraak in auto Dokter Moerman overleden Gemeenteraadsvergadering Bruinisse BRUINISSE - De perikelen rond werkvoorzienings schap De Zuidhoek in Zierikzee blijven de gemoederen bezig houden. Bij de behandeling van de ingekomen stukken tijdens de raadsvergadering in Bruinisse maak ten verschillende raadsleden van de gelegenheid gebruik om nog eens te benadrukken dat het zo niet verder kan. „Acquisitie is het sleutelwoord", aldus SGP/RPF-woord- voerder G. E. Houtekamer. RAMSTEIN - Bij het neerstorten van een vliegtuig van de Italiaanse luchtmacht tijdens een vliegshow in de Bondsrepubliek zijn zondag 47 mensen om het leven gekomen. Dit hebben Amerikaanse artsen maan dagochtend meegedeeld. Bij het on geluk op de Amerikaanse lucht machtbasis Ramstein, bij Kaisers- lautern, raakten honderden mensen gewond en die werden vervoerd naar het PIT ziekenhuis, van wie ongeveer 50 in kritieke toestand verkeren na ernstige verbranding. Het toestel explodeerde als een vuurbal en kwam midden in het pu bliek terecht. Overlevenden spraken van een regen van vuur, waaraan nauwelijks te ontsnappen was". In to taal woonden ongeveer 300.000 men sen de vliegdemonstratie van de tien Italiaanse MB 339a-vliegtuigen van de Frecco Tricolori (driekleurige re genboog) bij. Het waren voorname lijk gezinnen die een dagje in de openlucht wilden doorbrengen. On der de slachtoffers zijn veel kinderen. Over de nationaliteit van de slachtof fers viel ook maandagmorgen nog niets te zeggen. Identificeren is uiterst moeilijk. Velen zijn verbrand door het vliegtuig en zijn brandstof. Bovendien had niet iedereen papie ren bij zich. Het ongeluk deed zich voor aan het einde van een demonstratie die drie en een half uur had geduurd. Het toe stel stortte neer in het publiek nadat het was geraakt door de wrakstuk ken van twee andere vliegtuigen die net daarvoor met elkaar in botsing waren gekomen. De twee toestellen kwamen in open velden buiten de ba sis terecht. Alle drie piloten zijn om het leven gekomen. De vliegtuigen hadden een snelheid van 600 km per uur. De piloten hadden bij elkaar een vliegervaring van 7.000 uur. De minister van binnenlandse za ken van de Westduitse deelstaat Rheinland-Pfalz, Rudi Geil, woonde een deel van het vliegevement bij in aanwezigheid van hoge Amerikaanse legerofficieren. Vlak voordat het on geluk zich voordeed was de minister weggegaan, maar na de ramp keerde hij direct per helikopter terug. De voorzitter van de socialistische partij (SPD) in de deelstaat, Rudolf Schar- ping, zei dat het „met de levensge vaarlijke onzinnige vliegdemonstra- ties eindelijk definitief afgelopen moet zijn". BURGH - Bij een inbraak in de Veldmarkt in Burgh is 10.000 gulden buitgemaakt. Door middel van braak verschaften de dieven zich toe gang tot het pand. De brandkast werd met een snijbrander openge maakt. Behalve geld werd uit de super markt een nog onbekende hoeveel heid koffie, drank en sigaretten gestolen. De totale schade is nog niet bekend. De rijkspolitie stelt een on derzoek in. BURGH-HAAMSTEDE - Zater dagmiddag werd mevrouw E. R. uit Naaldwijk, verblijvend op een cam ping in Haamstede, lastig gevallen door een man toen zij een wandeling maakte over de Vertonsweg bij Haamstede. Volgens de politie is er de laatste tijd verschillende keren aangifte ge daan van dergelijke gevallen. Vol gens het signalement van de politie is de dader ongeveer 18 jaar oud en heeft een flink postuur. De man heeft kort donker haar en was zaterdag ge kleed in een wit T-shirt en een glim mende lila sportbroek. NIEUWERKERK - In de nacht van zondag op maandag raakte bestuur der S. C. uit Bruinisse de macht over het stuur kwijt en belandde met zijn auto in de sloot. Een ademtest wees uit dat C. onder invloed van alcohol achter het stuur zat. C. raakte bij het ongeval licht ge wond. Passagier J. van D. uit Bruinis se raakte bekneld in de auto en moest door de politie uit zijn benarde posi tie worden bevrijd. De auto werd weggesleept. Tegen C. is proces verbaal opgemaakt wegens rijden on der invloed. Op de agenda van de raadvergade ring stond een brief van het werk- voorziningsschap in verband met de jaarrekening 1987. Het college stelde voor in te stemmen met de jaarreke ning 1987 onder vermelding van het feit dat een verdere stijging van het nadelig saldo niet acceptabel is. Onderzoek De situatie rond het werkvoorzie ningsschap werd aangekaart door raadslid M. C. Maaskant-Okkerse (Algemeen Belang). Zij deed de sug gestie om een onderzoeksbureau op dracht te geven om nu eens precies uit te zoeken wat er nu precies mis is bij De Zuidhoek. M. Houkamp (Lijst van de Velde), die namens de gemeente Bruinisse zitting heeft in het bestuur van De Zuidhoek, antwoordde op de vragen van Maaskant dat onlangs binnen het bestuur van De Zuidhoek de be slissing is gevallen om een externe deskundige te raadplegen. Hij legde vervolgens uit dat de fi nanciële problemen eigenlijk veroor zaakt worden door een teruggang in Vervolg van pagina 1. Oosterscheldekering was overhan digd, kreeg de jubilaris een onver wachte bezoeker die hem een bon op de mouw speldde voor te hard rijden. Binnen het bedrijf is het een publiek geheim, dat de jubilaris het niet zo nauw neemt met de snelheid. Zijn haast dagelijkse uitspraak 'alles bin nen een uur' typeert dit. Vanzelfsprekend voerde ook de ju bilaris zelf nog het woord. Hij vroeg speciale aandacht voor de mensen, die het hem mogelijk hebben ge maakt te worden wat hij nu is. Hier bij noemde hij oud-medewerkers en oud-commissarissen en ook zijn va der bij wie hij de liefde voor het drukkersvak met de paplepel ingego ten heeft gekregen. Ook zijn vrouw en kinderen sprak hij toe. Door diens drukke werkzaamheden zijn die nog- aleens op de tweede plaats gekomen. ,,Er zijn nog steeds mensen, die zeg gen dat snelheid en kwaliteit niet sa mengaan. Ik denk daar anders over. Maar je moet dan wel een groep men sen achter je hebben, waar je op kunt rekenen. Het is niet altijd mogelijk om uit te leggen waarom een bepaal de order nog dezelfde dag klaar moet zijn. Dat kan met van alles te maken hebben". Volgens Van 't Leven werken bij L en O mensen, die dat begrijpen. Mede uit dank hiervoor heeft hij alle medewerkers een enveloppe met in houd gegeven. Diner Na het officiële gedeelte werd het een open receptie, waar vele genodig den acte de présence gaven, 's Avonds werd Van 't Leven een diner aangebo den in restaurant Mondragon, waar hij met een door hem samengesteld 'gezelschap gebruik van maakte. Alvorens de receptie begon werd de directeur en diens echtgenote voor een rondvlucht in een helikopter ge zet. Medewerkers van L en O teken den voor zowel het vertrek als de feestelijke aankomst. ZIERIKZEE - In de nacht van za terdag op zondag werd de auto van J. C. N. uit Zierikzee opengebroken. De radio werd gestolen. De diefstal is vermoedelijk na 02.00 uur gepleegd. De auto stond gepar keerd aan de Lammermarkt in Zie rikzee. Bij de diefstal ging men niet bepaald zachtzinnig te werk. Dashbo ard en hoedenplank werden vernield. het werkaanbod. „Een aantal afde lingen draait goed, maar er zijn ook afdelingen waar weinig werk voor beschikbaar is. En daarbij moet je je realiseren dat het hier om een werk voorzieningsschap gaat. Lang niet al le werk is geschikt om door een werk voorzieningsschap te worden uitge voerd", aldus Houkamp. Acquisitiebeleid A. J. Bal (Lijst van de Velde) stelde vervolgens dat er naar zijn mening een te weinig actief acquisitiebeleid wordt gevoerd door De Zuidhoek. Houtekamer sloot zich daarbij aan. „Acquisitie is hier het sleutelwoord", aldus de SGP/RPF-woordvoerder. „Er is een andere directeur en een an der beleid", reageerde Houkamp. Van de kant van zowel Bal als Maaskant-Okkerse werd aangedron gen op meer informatie over de situa tie en uiteindelijke uitkomst van de discussie was dat Houkamp toezegde op de kwestie terug te zullen komen in de volgende raadsvergadering. Ook de toekenning van subsidies aan een aantal plaatselijke vereni- Ook had de raad er geen enkele moeite mee het college te machtigen om het werk te gunnen. Uiteraard voorzover het benodigde krediet niet wordt overschreden. Er zal worden onderhandeld met één aannemer. In totaal koopt de gemeente in totaal 65 centiare grond voor de prijs van alles bij elkaar 487,50. Achtererven Verder ging de raad zonder discus sie of hoofdelijke stemming akkoord met een voorstel tot ruiling en ver koop van een aantal achtererven aan de Bruse Schipperslaan. In één geval gaat het om een ruiling met gesloten beurzen. In de overige gevallen gaat het om verkoop van kleine percelen grond. In totaal gaat het om 274 centiare grond. Met de transacties is in totaal een bedrag van 6850,- gemoeid. Verder besloot de gemeenteraad een perceel grond van 69 are en 75 centiare in erfpacht uit te geven aan Abreka BV. Een en ander in verband met het faillissement van EZKO BV. Vervolg van pagina 1. verlopen. We denken dan ook om het volgend jaar nog uitgebreider te gaan doen. Ook wat betreft de Tberisten- dagen", vertelt Geluk, die ook in het bestuur van de commissie Toeristen- dagen zit. gingen riep bij enkele raadsleden vragen op. „Ik heb al eerder aange drongen op herziening van dat subsi diestelsel en ik vraag me af of er met die vraag iets gebeurd is", aldus raadslid Maaskant-Okkerse. Waarop wethouder C. J. van Liere (Algemeen Belang) zijn fractiegenote uitlegde dat het college haar suggesties wel in overweging heeft genomen maar deze uiteindelijk toch niet overneemt. Welzijnswet Uit de uitleg van Van Liere bleek dat op dit moment wijzigen van de subsidieregeling voor plaatselijke verenigingen de situatie onnodig in gewikkeld maakt. „En het zou in het nadeel zijn van de plaatselijke ver enigingen. We wachten liever tot de nieuwe welzijnswet van kracht wordt. We streven uiteindelijk naar uniformiteit in de subsidieregelin gen". Zonder verdere discussie of hoofd elijke stemming ging de raad vervol gens akkoord met het toekennen van subsidies aan de Philatelistenvereni- ging, Schaakvereniging TOG, gym nastiekvereniging Kwiek, volleybal vereniging Kwiek en vogelvereni ging De Nachtegaal. Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de raad verder ak koord met het voorstel van het colle ge om de huurtermijn voor de afde ling Bruinisse van het Rode Kruis voor het gebouw Molenstraat 42a met drie jaar te verlengen. Ook had de raad geen enkele moeite met het voorstel om van C. Hoogerwerf een perceel grond van vijfentwintig cen tiare te kopen. Het betreft een voor tuintje aan de Noordstraat. De gemeente geeft het perceel grond voor een tijdvak van 30 jaar in erf pacht aan eerstgenoemde BV. De ca non werd bepaald op 4.882,50. Woningbouw Wel enige discussie ontstond bij de behandeling van het collegevoorstel tot vaststelling van de planningslijs- ten voor de woningbouw. Voor 1988 worden in dat programma zes wonin gen vermeld. Voor 1989 staat de bouw van 29 woningen op het programma waaronder 28 in Riekusweel. De bouw van acht woningen staat ge pland voor 1990 terwijl er zowel voor 1991 als 1992 4 woningen op het pro gramma staan. „Onze fractie deelt de bezorgdheid van de christelijke woningbouwver eniging met betrekking tot de socia le woningbouw. We moeten uitkijken dat we geen woningen voor leegstand gaan bouwen", aldus CDA- woordvoerder J. Huizer. Burgemeester T. C. Hekman verze kerde de CDA-voorman dat er met dat aspect terdege rekening zal worden De gedachten achter de Havendag zijn de mosselfeesten die in het verle den traditiegetrouw ieder jaar in Zie rikzee werden gehouden, maar nu sinds achttien jaar niet meer. Tben stond alles in het teken van de visse rij. Met diezelfde gedachte zijn die feesten in de vorm van een Havendag AMSTERDAM - De hypotheekrente stijgt. De belangrijkste banken kon digden een verhogingen aan van hun tarieven voor hypothecaire leningen van 0,3 procent voor leningen met een looptijd tot vijf jaar en 0,2 procent voor leningen met langere looptij den. De tarieven schommelen daar mee globaal tussen 7,3 procent (tot 5 jaar) en meer dan 8 procent voor hy potheken met een looptijd van rond vijftien jaar. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF NOORDWIJK - Minister Smit van verkeer en Waterstaat wil medio vol gend jaar de toegestane minimum profieldiepte van autobanden verho gen tot 1,6 millimeter. De politie mag nu alleen bekeuren als het profiel minder dan een millimeter is, hoewel garages meestal bij twee millimeter nieuwe banden adviseren. De minis ter maakte haar voornemen in Noordwijk bekend in de jaarvergade ring van de VACO, de bandenbrache. BONN - Westduitse sociaal democraten van de SPD die in het Eu ropese Parlement zitten, willen dat het parlement een onderzoek instelt naar het gebruik van hormomen in de voeding van kalveren. Naar de me ning van de SPD-parlementariers be schikt alleen het Europese Parlement over de geëigende middelen om een dergelijk onderzoek te laten doen. Volgens de SPD'ers gebruiken niet al leen boeren in de Bondsrepubliek overdoses hormonen, maar gebeurt het in meer landen. gehouden. „We houden de vinger aan de pols", vulde wethouder M. J. van de Velde nog aan. De raad ging verder zonder discussie of hoofdelijke stem ming akkoord met een wijziging op de verordening op de heffing in invor dering van leges in de gemeente Brui- nise. Bestemmingsplan De raad had evenmin enig bezwaar tegen het voorstel van het college om een krediet van 3500,- beschikbaar te stellen voor een herziening van het bestemmingsplan west. Eerder stelde de raad een krediet van 4000,- be schikbaar voor het gereedmaken van het ontwerpbestemmingsplan. Van die 4000 bleef ongeveer 1100 gulden over welk restant benut werd voor de vaststellingsprocedure. „Door een aantal bezwaarschriften tegen met name de plannen voor de sportzaal blijkt dit krediet-restant ontoereikend", aldus het college. Derhalve bleek een aanvullend kre diet van 3500,- nodig. Voor het PC-privé-project stelde de raad een krediet van 15.500 gulden beschikbaar. Uiteindelijk vangt de gemeente weer 10.500 gulden terug zodat ten laste van de gemeente 5000 gulden overblijft. Het project behelst het beschikbaar stellen van een per sonal computer aan personeelsleden die in hun werk ook met een compu ter werken. Achterliggende gedachte is dat het privé-gebruik van een PC een positieve uitwerking heeft op het werken met een computer in de wer komgeving. weer opgepakt. De conclusie na zo'n dag is duidelijk. Het moet een tradi tie gaan worden. „Er werd al eens ge zegd, dat er nooit eens wat met de ha ven gebeurde Daarom hebben we het nu weer opgepakt om het tot een jaar lijks terugkerend evenement te ma ken", stelt Ria Geluk tevreden vast. Tot en met zaterdag 17 september Middelburg Zeeuwse Bibliotheek. Tentoonstel ling onder de titel van radarboot tot Jumboferry. Augustus en september Bruinisse Hal gemeentehuis. Expositie olie verfschilderijen Hedi Bogaers. Dage lijks (behalve zaterdag en zondag). Van 8.00 tot 17.00 uur. Augustus en september Burgh-Haamstede De Burght. Expositie werk Hedi Bo gaers en Ed van den Bogaerdt. Dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur, van 14.00 tot 17.00 uur en vanaf 19.00 uur. Maandag 29 augustus Brouwershaven Stadhuis. Vergadering van de advies commissie voor de recreatie en de openbare werken. 20.00 uur. Nieuwer kerk Vertrek bij het dorpshuis. Excursie naar de Markiezenhof te Bergen op Zoom van NBvP afd. Duiveland. 13.00 uur. Dinsdag 30 augustus Bruinisse NH-verenigingsgebouw. HVG Helpt Elkander. 19.30 uur. Woensdag 31 augustus Renesse Nederlandse Hervormde Jacobus- kerk. Orgel- en klarinetconcert. 20.00 uur. Donderdag 1 september Nieuwerkerk Gemeentehuis. Gemeenteraadsverga dering. 20.00 uur. Bruinisse NH-verenigingsgebouw. Ruilavond G. J. Peelen. Vanaf 19.00 uur. Vrijdag 2 september Burgh-Haamstede Hogezoom t.o. tuincentrum Versluijs. Contactavond werkhondenvereni ging Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Zaterdag 3 september Zierikzee Poststraat 37. Openluchtconcert Le ger des Heils band. 14.00 uur. Brouwershaven Grote Kerk. Muziek in klank, beeld en woord. 20.00 uur. Dinsdag 6 september Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Commissie voor be roepschriften. 19.30 uur. Donderdag 8 september Zierikzee Bij Pinkstergemeente in Meelstraat. Informatie-bijeenkomst over Open Huis-beweging. 20.00 uur. VLAARDINGEN - Op 95- jarige leeftijd is zaterdag na een kortstondige ziekte de arts C. Moerman thuis in Vlaardin- gen door ouderdom overleden. De executeur testamentair heeft dit meegedeeld. De be grafenis zal in besloten kring plaatsvinden. Moerman is be kend geworden door zijn be handeling van kankerpatiën ten. Hij deed dat met een speciaal dieet, dat de stofwis seling tot een hernieuwd even wicht moest brengen. Volgens Moerman ontstaat kanker door een ontspoorde stofwisseling. De arts ontwik kelde zijn geneeswijze, de zoge noemde Moerman-therapie, in de jaren dertig en veertig door in eerste instantie bij duiven te testen welke voedingsstoffen bij een teveel schadelijk zijn. Het dieet bestaat onder meer uit verse groenten, vruchten, volkorenbrood, zilvervlies rijst, peulvruchten en zuivel, aangevuld met andere stoffen. De officiële medische weten schap heeft de Moerman- therapie altijd met enige arg waan bekeken, omdat de wer king ervan nooit wetenschap pelijk bewezen is. De therapie wordt dan ook gerekend tot de „alternatieve" geneeswijzen. In 1985 strandde een groots opgezet onderzoek naar de Moerman-therapie nog voordat het goed en wel begonnen was, wegens ruzie tussen de ver schillende betrokken partijen. De „alternatieve" Stichting In terdisciplinair Kankeronder zoek en de Moerman-patiën tenvereniging Amnestie, die aanvankelijk wel hadden mee gewerkt, trokken zich na jaren van voorbereiding terug omdat ze de uiteindelijke opzet toch te eenzijdig vonden. Daarna viel ook de ene na de andere meewerkende Moerman-arts af. Momenteel loopt er nog een door het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cul tuur gesubsidieerd onderzoek door de Alkmaarse Moerman arts J. Wiese. Dit onderzoek is veel kleiner van opzet. Het .gaat om een studie naar de ge nezing van 150 kankerpatiën ten die het Moerman-dieet heb ben gevolgd. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Doodtij: 5 september Actuele informatie over afwijkingen: 01184-15600 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 30 augustus 06.35 183 00.15 -168 18.40 170 12.25 -119 30 augustus 04.40 205 10.50 -113 17.00 186 23.20 164 30 augustus 07.05 193 00.10 -179 19.15 174 12.30 -129 30 augustus 06.40 208 00.15 -182 18.50 196 12.30 -134 Er werd massaal ingescheept voor de rondvaart op de Oosterschelde. Raad stelt krediet ter beschikking voor aankoop grond BRUINISSE - „Het heeft lang geduurd, maar we zijn blij dat het er nu eindelijk van komt". Dat was de alge- men instemmende reactie tijdens de raadsvergadering in Bruinisse op het voorstel van het college om een krediet beschikbaar te stellen in verband met de aanleg van een trottoir langs de Dorpsweg in Bruinisse. Het krediet wordt onder meer gebruikt voor de aankoop van grond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2