Havendag in Zierikzee wordt een jaarlijks terugkerend evenement Gezellige drukte tijdens jaarmarkt in Ouwerkerk Veel belangstelling voor receptie L en O-directeur DE ZIERIKZEESCHE COURANT PE UW 'I Telefoon van fiets gestolen Auto in Bruinisse gestolen Acht fietsen gestolen l\ O ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Inwoners Zuidhoek Goud Voetbal Zeeland telt meer inwoners, terwijl deze regio De situatie bij De Zuidhoek blijft de Bruse ge- Een gouden echtpaar in Zierikzee, Het echt- Achtergronden en selecties voor de voetbal- er tien heelt ingeleverd. (Pag. 2). moederen bezig houden, (Pag. 2). paar Uyl is vijftig jaar bij elkaar. (Pag. 3). competitie 1988-1989. (Pag. 6 en 7). MAANDAG 29 AUGUSTUS 1988 145ste jaargang Nr. 24395 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Waar de belangstelling verdwijnt, verdwijnt ook de gedachtenis. Goethe Nieuwe Haven in de belangstelling DEN HAAG - De rijksrecherche heeft de 36-jarige Haagse hoofdagent van politie R. V. aangehouden op ver denking van heling, verduistering en corruptie. De man werd volgens een woordvoerder van de politie in Den Haag afgelopen weekeinde verhoord en waarschijnlijk voorgeleid aan de officier van justitie. In het belang van het onderzoek wilde de politie verder niets over de zaak zeggen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WA> Wr ZIERIKZEE - Ondanks een aarzelend begin, kan de Havendag in Zierikzee toch bij de succesvolle evenementen geplaatst worden. De organisatie spreekt dan ook over een evenement dat jaarlijks herhaald kan worden. „Het is zonder meer een geslaagde dag geweest met een gezellige drukte, maar een schatting over het bezoekersaantal durf ik niet te maken. Ik ben w' 'an mening dat de Havendag vooral werd bezocht door mensen uit de naaste omg. ng en een enkele toerist", vertelt Ria Geluk. Zij is één van de organisatoren van de Havendag, die werd georganiseerd door de visserij vereniging Helpt Elkander en de commissie Toeristendagen. Neptunus wordt uit het water gevist om de eerste mossel aan de mosselprinses te. overhandigen. Aan de haven werd door de red dingsbrigade en een duikbedrijf een demonstratie gegeven door een auto in het water te laten rijden. Ook dat evenement trok een groot aantal be langstellenden. Het gekostumeerde gieklopen bracht iedereen nog even terug in de tijd. Een andere demon stratie tijdens de Havendag was het zee-kanovaren. Muziek Bij dit alles hoort natuurlijk ook muziek. En ook daar had de organisa tie maar al te goed voor gezorgd. Een reeks van vijf optredens was er bij te wonen. Zo stonden de spullen van het Schelde Trio op 't Luitje opgesteld, terwijl de Streetparade Jazzband he lemaal geen vaste stek nodig had. Op een werkelijk heerlijke manier brachten zij hun repertoire over de haven. Zo'n dixieland-band gaf een vrolijke sfeer tussen alle kramen. Over het aantal kramen vertelt Ria Geluk, dat het er volgend jaar meer mogen zijn. „Dit jaar waren het er twintig, die over de hele haven ver deeld stonden. De kramen werden bemand door ideeële instellingen. Volgend jaar proberen we daarvoor meer geïnteresseerden te krijgen. Maar we willen er zeker geen brade rie van gaan maken. Met die gedach- Een mengeling van waren aan de Ring OUWERKERK - Hoewel het programma van alle bra derieën, jaar- en rommelmarkten op Schouwen-Duive- land een eind afgelopen is, bood Ouwerkerk nog één keer een gezellige dag aan de Ring. Vele kramen gevuld met verschillende waren, standhouders druk bezet en snuffelende bezoekers maakten het tot een gezellige dag in Ouwerkerk. Een groot aandeel daarin hadden de men sen van de Nederlandse Hervormde Kerk van Ouwer kerk. Zij brachten geld bijeen voor de kerk. „Onlangs is het dak en de goot van de kerk gemaakt. Daarvoor hebben we nu wat geld bij elkaar gebracht om dat te bekostigen", vertelt ouder- linge van de Nederlandse Hervormde Kerk, M. C. van Manen-van der Veen. Ook zij was heel de dag druk in de weer om alles gladjes te laten verlo pen. „Deze jaarmarkt wordt nu al en kele jaren gehouden, maar ik ben er nog nooit overheen gelopen, omdat ik er geen tijd voorheb", aldus een druk bezette vrijwilligster. Kritisch Een kritische noot over het heden daagse publiek op de jaarmarkt is, dat ze nauwkeurig is geworden. „Ze willen tegenwoordig precies weten wat ze kopen", aldus mevrouw Van Manen. Waar ze over te spreken is, is dat de mensen zo hartelijk zijn. „Overal vandaan komen er spontaan vrijwilligers om een steentje bij te dragen. Niet alleen van Ouwerkerk, maar ook van de omliggende dorpen. Ze zijn echt hartelijk", benadrukt ze. De kerk haalde geld bijeen door te zorgen voor verse koffie, soep, olie bollen, vis, handwerkjes en oude spullen, zoals een bankstel, tafels en stoelen. De kramen van de kerk ston den verdeeld tussen alle andere par ticulieren of verenigingen, zoals de Sophia Vcrccniging tot bescherming van dieren uit Nieuwerkerk. Uniek in Ouwerkerk is dat deze jaarmarkt twee keer per jaar wordt gehouden. „Wij zijn één van de weini ge dorpen op Schouwen-Duiveland het feestgebeuren zat ook een wed strijdelement verborgen. Het ging hierin om de best versierde mossel- kotter en het boegsprietlopen. Dat laatste werd gewonnen door Wim Luijendijk. Alvorens de Zierikzeese burgemeester mr. J. J. P. M. Assel- bergs en mosselprinses Tonja Schot de Havendag openden, maakten zij in een rijtuig een rondrit door de bin nenstad in Zierikzee. Voorafgegaan door het plaatselijke muziekkorps Rust Roest. Massaal Een grote trekpleister aan de Nieu we Haven was ook het gratis meeva ren met de mosselschepen. „Er werd echt massaal ingescheept. Vooral op die van Rijkswaterstaat". De rond vaart van de twaalf schepen leidde naar de Oosterschelde om daar Nep tunus uit het water te halen. Hij over handigde symbolisch de eerste mos sel aan de mosselprinses. Na een uur lang op de Oosterschelde vertoefd te hebben, begonnen de activiteiten aan en op de Nieuwe Haven gestalte te krijgen. Vernoemenswaardig is bijvoor beeld het mosselen eten. Voor slechts een gulden kon er een portie mosse len worden afgehaald. Daar trok dan ook iedereen massaal naar toe. De standhouder had er waarschijnlijk rekening mee gehouden dat het grote belangstelling trok. Achter de stand stond een grote staf aan verkopers om iedereen zo snel mogelijk te hel pen. Om het parkeren zo goed mogelijk te laten verlopen was er achter de Ha- vendijk een parkeerterrein open gesteld waar voor één gulden gepar keerd kon worden. „Dat is prima BROUWERSHAVEN - Afgelopen vrijdag werd in de Wethouder den Roerstraat in Brouwershaven een draagbare telefoon ter waarde van 1.600,- ontvreemd. Deze werd gestolen teri nadele van de gemeente Brouwershaven. Door W. P. de V. uit Brouwershaven werd er aangifte gedaan van de diefstal. BRUINISSE - In Bruinisse aan de Hogerwerfsweg werd de Daimler Benz van J. A. H. uit Duitsland gestolen. De auto heeft een waarde van 35000 DM en is in het jaar 1985 gebouwd. Hij is beige gekleurd. vervolg pagina 2 SCHOUWEN-DUIVELAND" - Het afgelopen weekeinde zijn in totaal acht fietsen en één bromfiets gestolen. Dat ge beurde op verschillende plaat sen op Schouwen-Duiveland. Dieven wisten twee fietsen in Renësse mee te nemen, één in Burgh-Haamstede, vier in Zie rikzee, één in Bruinisse èn één bromfiets in Zierikzee. Eige naren en eigenaressen deden aangifte bij de politie. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en een enkele' bui. De aangevoerde lucht wordt iets warmer. De temperatuur rond 20 gra den. De wind is matig tot krachtig uit zuidwest. Minimumtemperatuur ko mende nacht 12 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 2 sept.: Woensdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: zuidwest 4 Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.22 graden Windkracht: zuid 4 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 30 aug. Zon op 06.49, onder 20.31 Maan op 21.23, onder 10.59 Laatste Kwartier: 3 september (05.50) Temperatuur kustwater: 17 graden. HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een koufront bracht zon dagmiddag abrupt een einde aan het warme weer. Rond een depressie, waarvan de kern zich tussen Schot land en IJsland ophoudt, begon toen koelere Oceaanlucht ons land binnen te stromen. De aanvoer van deze koe lere lucht duurt ook het komende et maal nog voort. In de aanstromende lucht komen zowel in de komende nacht als op dinsdag overdag opkla ringen voor. Mogelijk vormt zich overdag een enkele bui. te waren we dit jaar ook al begon nen", aldus Ria Geluk. Het ligt ook in de bedoeling om de Havendag volgend jaar spectaculair der af te sluiten. „We zijn dit jaar be zig geweest om sponsors te krijgen voor vuurwerk, maar dat is niet hele maal gelukt. Maar er blijkt nu, ge zien de geslaagde dag, meer belang stelling te zijn, zodat we het volgend jaar wel willen gaan proberen. Het hoeft overigens niet persé vuurwerk te zijn. Dat kan ook iets anders zijn". Uniek tijdens deze Havendag was het optreden van het Scheldeloodsen- koor. „Dat was werkelijk een heel mooi gezicht", aldus Ria Geluk. In ZIERIKZEE - Tijdens een druk bezochte receptie in de Concertzaal te Zierikzee heeft D. L. van 't Leven zijn vijfentwintigjarig jubileum bij drukkerij Lakenman en Ocht- man gevierd. Van 't Leven, die sinds enige jaren directeur is van de Zierikzeese druk kerij kwam op 19 augustus 1963 bij de onderneming in dienst. President-commissaris ,van de on derneming, drs P. Schotte, liet de loopbaan van de jubilaris in vogel vlucht voorbij gaan. In de afgelopen vijfentwintig jaar is er veel veran derd binnen het bedrijf. Niet alleen de omzet is vele keren groter gewor den, ook heeft Lakenman en Ocht- man in 1985 een nieuwe hal geopend aan het Jannewekken. En verder mag L en O zich nog steeds de enige Zeeuwse bezitter van een vierkleu renpers noemen. Nadat Schotte de directeur had ge roemd om diens enorme werkinzet en hem hier tevens voor waarschuwde, was het de beurt aan H. Bevelander, die de jubilaris namens het bedrijf aansprak. Hij rakelde het verleden op met een anecdote. Toen de direc teur in diens beginjaren het idee op pakte om tot een gedetailleerder urenregistratie te komen, introdu ceerde hij het begrip werknummer. „Dat is vandaag de dag heel normaal. Nu heb je overal nummers voor, maar dat lag toen anders. Nadat er veel protest kwam op het invoeren van het werknummer, is het woord veranderd in werknemer", aldus Bevelander. Hij overhandigde de jubilaris en diens echtgenote namens het bedrijf beiden een fiets. Als aardigheidje kreeg de L en O-directeur in eerste instantie een oud vehikel, dat later echter werd omgeruild voor een nieu we tweewieler. Namens de perso neelsvereniging voerde A. P. Bongers het woord. Hij roemde Van 't Leven oin diens flexibiliteit. Tevens noem de hij hem een stimulator voor de personeelsvereniging. Nadat namens het personeel een zeefdruk van de vervolg pagina 2 waar zo'n evenement twee keer per jaar wordt gehouden", aldus de ou- derlinge. Een jaarmarkt met markt- koopmensen, die van elkaar verschil len omdat de één met oude spullen staat en de andere met juist 'spik splinternieuwe' zaken. Werktuigen Echt oude spullen had marktkoop man A. den Otter uit Barendrecht. Zijn hobby is oude werktuigen verza melen op het gebied van de land- en tuinbouw. „De spullen die ik over heb, doe ik hier van de hand en ook spullen waar ik weer te veel van heb", aldus Den Otter. Hij bezat(?) bijvoor beeld een bietriekje. Een niet alle daags stukje gereedschap. Zeker in deze tijd van modernisering niet. „Met dat riekje werden vroeger de -bieten van het land gehaald". Al zijn spullen waren van voor de oorlog (1940). Van een hooizaag tot een baggcrbeugcl, het lag er alle maal bij alsof het net nog gebruikt was. „Belangstellenden willen geen gepoetste en geschilderde werktui gen kopen. Natuurlijk wordt het wel een beetje schoongemaakt, maar de roest moet er altijd op blijven zit ten", verzekert Den Otter. vervolg pagina 3 Directeur Van 't Leven en diens echtgenote worden feestelijk onthaald door het personeel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1