Fotograaf exposeert in het Topshuis Neeltje Jans De Weststraat in Nieuwerkerk ondergaat gedaanteverwisseling Dreigend tekort aan verplegend personeel door de vergrijzing Usl c DE ZIERIKZEESCHE COURANT Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Zwembaden Bezoek Vergeten Concert De zwembaden in Nederland raken in een snel Sirjansland werd deze week bezocht door De vergeten geschiedenis van Bruinisse weer Een concert in woord, beeld én muziek in tempo versubtropiseerd. (Pag. 2). maar liefst negentien ooievaars. (Pag. 3). over het fregat de Zeeuw. (Pag. 6). Brouwershaven. (Pag. 6). VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1988 145ste jaargang Nr. 24394 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een bekwaam mens geeft blijk van zijn gast door vriendelijke woorden en vastberaden handelingen. Chesterfield l ZIERIKZEE - Het jaar 1987 is een bewogen en belang rijk jaar geweest in de geschiedenis van de Cornelia- stichting in Zierikzee. Dat gegeven loopt als een rode draad door het jaarverslag over 1987 van de stichting. In het jaarverslag worden tevens enkele knelpunten in de gezondheidszorg gesignaleerd. Zo wordt gesteld dat er een gebrek aan verplegend en verzorgend personeel dreigt als gevolg van de vergrijzing van de bevolking. gaat men in de toekomst meer aan dacht geven aan informatie aan po tentiële leerlingen. Er komt een informatie-middag voor leerlingen uit de hoogste klassen van het voort gezet onderwijs. Naast concrete in formatie over de opleiding in kwestie krijgen de leerlingen informatie over het verpleeghuis in het algemeen en' het werken hierin in het bijzonder. Achterliggende gedachte is dat men op die manier wellicht meer bewust voor het vak kiest en minder snel zal afhaken. De vergrijzing en de daarmee sa menhangende problematiek houdt de gemoederen bezig in de gezondheids zorg. De commissie 'manpowerplan- ning' heeft zich in het probleem ver diept en haar bevindingen neerge legd in een rapport. „Als gevolg van dit rapport is samenwerking ont staan tussen de verschillende instel lingen die hun beleid ten aanzien van de personeelsvoorziening op elkaar afstemmen", aldus het jaarverslag. Wervingsactie Het dreigende personeelstekort noopt tot actie in de gezondheidszorg. Daarom is door de Zeeuwse verpleeg huizen, via de provinciale Zieken huisraad Zeeland, besloten een geza menlijke wervingsactie op touw te zetten. Deze wervingsactie kreeg gestalte door gezamenlijke adverten ties, een infokrant en gezamenlijke informatiebijeenkomsten. Een factor die ook meespeelt in het dreigende tekort aan verplegend en verzorgend personeel is de herstruc turering binnen de opleidingen. Naast goede dingen heeft die her structurering ook onzekerheid ge bracht. In het jaarverslag van de Cornelia- stichting wordt gesteld dat er zeker een verschil te bespeuren is tussen leerlingen die de opleiding 'oude stijl' en leerlingen die de opleiding 'nieuwe stijl' gevolgd hebben. „De huidige leerlingen komen met meer kennis en een eigen visie op zorgver lening naar de praktijk". Afvallers De keerzijde van de herstructure ring van de opleiding is, zo blijkt uit het jaarverslag, dat er een hoog per centage afvallers is. Mensen verlaten voortijdig de opleiding. Verder wordt in het jaarverslag gesteld dat het ge ringe aanbod van leerlingen 'bepaald zorgelijk' is. In het jaarverslag wordt gesteld dat de minimale toelatingseis te laag gesteld is om de opleiding te kunnen volgen. Daarbij komt dat het oplei dingsniveau bij de opleiding nieuwe stijl hoger ligt. Om het aantal afvallers in de toe komst zo laag mogelijk te houden Veranderingen Zoals al gemeld is 1987 voor de Cor- neliastichting een jaar vol verande ringen geweest. Er kwam door een aantal bestuurswisselingen een einde aan de periode waarin de Congrega tie Zusters Fransiscanessen uit Aer- denhout zitting hadden in het be stuur van de stichting. Maar de grootste veranderingen hielden uiter aard verband met de verhuizing van het Havénpark naar de nieuwe ac commodatie aan de Emil Sandström- weg. „Eindelijk kwam hierdoor de mo gelijkheid op Schouwen-Duiveland om naast lichamelijk zieken ook psycho-geriatrische patiënten te ver plegen", aldus het jaarverslag. Een en ander hield in concreto in dat patiënten die noodgedwongen el ders hun heil moesten zoeken nu te rug konden keren naar Schouwen- Duiveland. In de loop van het jaar werd het personeelsbestand van de Corneliastichting verdubbeld. Niet alleen kwam er over het algemeen ge nomen meer personeel, maar ook werd een aantal nieuwe functies geïn troduceerd. Uitbreiding In januari 1987 kwam de eerste geestelijk verzorger in vaste dienst. ,,A1 met al kan geconstateerd worden dat er een goede start gemaakt is in 1987 maar dat het zoeken blijft naar een goede plaats van de geestelijke verzorging in het totaal van het ver pleeghuis", aldus het jaarverslag. Verder worden als nieuwe activitei ten genoemd de logopedie als nieuwe behandelmethode en het oprichten van de afasiesoos. In de Corneliastichting geldt voor de verplegingsdienst het bieden van een planmatige zorgverlening als hoofddoelstelling. Daarnaast is men bezig met de ontwikkeling van de ac tiviteitenbegeleiding. „Geconclu deerd kan worden dat in 1987 een ont wikkeling gaande was van bezig heidstherapie naar welzijnsdienst", aldus het jaarverslag. In het nieuwe verpleeghuis heeft men de beschikking gekregen over een ontmoetingsruimte. Volgens het jaarverslag voorziet deze voorzie ning in een behoefte en wordt ook de service-verlening door de receptie bijzonder gewaardeerd door zowel bewoners als bezoekers. Nog wat cijfers tot slot: Mede door de uitbreiding met de psycho-geria trische afdeling, met 47 patiënten, groeide het aantal patiënten van 61 in 1986 naar 107 in 1987. Inmiddels be draagt het aantal patiënten 120. Ruim 45% van de patiënten is Nederlands Hervormd terwijl 22% Gereformeerd is en 13,3% geen religie aanhangt. Het aantal personeelsleden groeide van 91 naar 162. De gemiddelde per soneelssterkte bedroeg over 1987 115,6. 1987 was voor de Corneliastichting een bewogen en belangrijk jaar. Centraal stond de verhuizing van het Havenpark naar de nieuwe accommodatie aan de Emil Sandströmweg. Nieuwe verkeersvoorschriften Wéststraat aan de orde in gemeenteraadsvergadering een september NIEUWERKERK - „Als er een vrachtwagen door de straat rijdt lig je te dreunen in je bed". Deze uitspraak van een van de bewoners van de Weststraat te Nieuwerkerk tij dens een hoorzitting enkele maanden geleden, behoort voorgoed tot het verleden. Er wordt momenteel hard gewerkt aan een herbestrating waarbij de Weststraat tegelij kertijd een geheel andere inrichting krijgt met bredere trottoirs, een smallere rijstrook en parkeerstroken. Voor vrachtauto's is de straat voortaan verboden gebied en het andere rijdende verkeer met meer dan twee wielen mag de straat nog maar van een kant in. Dit nummer bestaat 8 pagina's Deze verkeersmaatregelen komen aan de orde tijdens de eerste gemeen teraadsvergadering die na de vakan tie weer wordt gehouden. Op donder dag één september om 20.00 uur in het gemeentehuis van Nieuwerkerk. Het college van b en w stelt hierbij voor om de Weststraat in beide rich tingen te sluiten voor vrachtauto's en in de richting Stolpweg voor motor voertuigen op meer dan twee wielen. Tevens is het in verband met de nieu we, geringe breedte van de rijstrook noodzakelijk om aan beide zijden het stoppen te verbieden. De raad moet zijn goedkeuring nog geven aan al de ze verkeersmaatregelen. Landbouwverkeer Door de vestiging van Cebeco-Zuid- .west in de voormalige bedrijfsgebou wen van de firma Van Dijk in Sirjans land is een forse toename ontstaan van landbouwverkeer door het dorp. De agrariërs geven blijkbaar aan die straten de voorkeur boven het ge bruik van de Bredeweg en Dillings- weg. Om de Lageweg en de aangrenzen de smalle dorpsstraten te ontlasten van dit doorgaande landbouwver keer, stelt het college van b en w aan de raad voor om de Lageweg tussen de aansluiting met de Bredeweg en het pand Lageweg 2 in beide richtin gen te sluiten voor motorvoertuigen die niet sneller kunnen of mogen rij den dan 20 kilometer per uur. Om te voorkomen dat het landbouwver keer via de aansluiting met de Sport weg alsnog van de Lageweg gebruik vervolg pagina 2 Vanaf donderdag 1 september Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Regen Een storing veroorzaakt veel be wolking waaruit het van tijd tot tijd regent. De zuidwestelijke wind is over het algemeen vrij krachtig. Mid- dagtemperatuur rond 20 graden. Mi nimumtemperatuur komende nacht 15 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 30 aug.: Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70.% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.; 19 graden Windkracht: zuidwest 5 Dinsdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 27 aug. Zon op 06.44, onder 20.37 Maan op 20.45, onder 06.21 28 aug. Zon op 06.45, onder 20.35 Maan op 20.58, onder 07.56 29 aug. Zon op 06.47, onder 20.33 Maan op 21.10, onder 09.28 Volle Maan: 27 augustus (12.56) Temperatuur kustwater: 18 graden. HET WEEROVERZICHT Jaarverslag over 1987: belangrijk en bewogen jaar in geschiedenis Corneliastichting Fotograaf Johan Berrevoets jr. ZIERIKZEE - De zesentwintigjarige Zierikzeese foto graaf Johan Berrevoets junior start donderdag 1 septem ber zijn eerste expositie. Twee maanden lang zijn foto objecten van zijn hand te bezichtigen in het restaurant van het Topshuis op Neeltje Jans. Berrevoets exposeert met zestien van zijn werken; zowel zwart-wit als kleur. Johan Berrevoets is zo'n zes jaar ge leden begonnen met fotografie Hij werkte voor diverse regionale bla den. Momenteel maakt hij de foto's voor de Zierikzeesche Nieuwsbode, het blad waarvoor hij in het begin al leen de sportfoto's verzorgde. Langza merhand begon hij zich te interesse ren voor ander werk en het maken van kunstzinnige foto's sprak hem aan als een welkome afwisseling op het dagelijkse werk. Berrevoets bereidt zich niet echt voorop zijn speciale werk, dat hij een surrealistisch en abstract karakter toedicht. „Je hebt wel een bepaald idee, maar het resultaat vormt zich toch terwijl je ermee bezig bent", al dus de fotograaf. Hij vertoeft graag buitenshuis en in dat opzicht is het niet zo opmerkelijk, dat veel foto werk van het strand komt, wat overi gens niet wil zeggen dat het strand op die foto's centraal staat. De lokatie lijkt van ondergeschikt belang. Eerste keer Hoewel Johan Berrevoets al enkele jaren fotografeert is dit toch pas zijn eerste expositie. Een kennis heeft hem over de drempel geholpen. „Het is ook onmogelijk om alles thuis op te hangen". Het werk, waarmee de fo tograaf exposeert is voornamelijk in kleur. Tbch gaat zijn voorkeur uit naar zwart-wit-werk, waarop - zo zegt hij - de fotograaf meer invloed heeft. Dat verklaart hij met de opmer king. dat een fotograaf best een zwart-wit-doka (donkere kamer - red) kan inrichten. Dat behoeft geen grote investering te betekenen. Met kleurcii-werk ligt dat anders. De fo tograaf beperkt zich dan tot het ma ken van de foto. Op het ontwikkelen en afdrukken heeft hij geen invloed meer. Berrevoets is een fotograaf puur natuur. Hij werkt niet met filters. Dat geeft zijn werk een getrouw ka rakter. De sprekende foto's - ingelijst en afgedrukt op het duurzame Ciba- chrome-papier - passen in elk inte rieur. Hoewel de onderwerpen totaal afwijken van het huisje-boompje beestje-repertoire lenen ze zich wel voor iedere huis- of werkkamer. Eén keer eerder Berrevoets is één keer eerder naar buiten getreden. Tijdens de inge bruikname van de weg over de Stormvloedkering presenteerde hij zijn zeefdruk van de Oosterschelde- kering. Hiervoor bestond grote be langstelling. Maar in tegenstelling tot die zeefdruk bestaat er van de fo to's in het Tbpshuis van elk maar één exemplaar. Dat maakt de ingelijste foto's weliswaar kostbaarder (varië rend van 195 tot 650 gulden), maar daarmee wel uniek. Voor Berrevoets een voorwaarde. DE BILT - Het komend etmaal wordt ons weer bepaald door een de pressie bij Schotland. Met een weste lijke tot zuidwestelijke stroming wordt vrij warme en vochtige lucht naar onze omgeving gevoerd. In het westen en noorden van het land is er overwegend veel bewolking en re gent het af en toe. Het kwik loopt daar ook niet verder op dan een graad of 20. Vooral in Brabant en Limburg kan morgen op veel plaatsen de zon toch nog door de bewolking heen breken. Op die plaatsen loopt de tempera tuur op tot ongeveer 24 graden. De wind waait hoofdzakelijk uit het zuidwesten en is in het binnenland matig, rond kracht 4, en aan de kust af en toe krachtig, windkracht 6. Mo gelijk is de wind aan de kust enige tijd hard, windkracht 7. WASHINGTON - Het tekort op de begroting van de Verenigde Staten voor het op 1 oktober beginnende be grotingsjaar zal 144 miljard dollar bedragen, zo staat in de jongste ra ming van het Office of Management and Budget (OMB). het begrotingsbu reau van de Amerikaanse regering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1