Smit-Kroes vlagt voor primeur Publiek kan tijdens de Havendag gratis meevaren op mosselschepen I o Commissie financiën komt niet tot advies inzake renovatie uitkijktoren Westerschouwen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nieuwe Haven Zierikzee zaterdag middelpunt van allerlei activiteiten Diefstal aanhangwagen Sluiting kantoor ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Problemen Uit Nertsen Uitblinker In Westerschouwen zijn problemen gerezen Uit op Schouwen-Duiveland heeft het nieuwe Een landbouwer in Nieuwerkerk heeft proble- Robert van der Vegt is een van de uitblinkers over de declaratie met betrekking tot de inge- theaterprogramma weer samengesteld. (Pag. men met de bezwaren tegen zijn nertsfokkerij- tijdens de gehouden atletiekkampioenschap- bruikname van de weg over de kering. (Pag. 3). 4 en 5). plannen. (Pag. 6). pen. (Pag. 7). DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1988 145ste jaargang Nr. 24393 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Mensen zijn vaak maaksels van to at anderen menen dat zij zijn. Wallis De serie artistieke vlaggen op Neeltje Jans. BURGHSLUIS - Minis ter Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft op het werkeiland Neeltje Jans het internationale vlag- genproject Gran Pavese in gebruik gesteld. Nadat de minister via officiële sein vlaggen de letters G en P had aangegeven hees ze met 25 Nederlandse mari niers en 75 Engelse scouts vijftig vlaggen. Deze dundoeken zijn ontworpen door vijftig kunstenaars uit de hele wereld. De meeste ontwerpers heb ben zich uitgeleefd in felle kleuren en futuristische afbeeldingen, waardoor de vijftig wapperende vlaggen een schitterende omlijsting vormen van de Oosterscheldestormvloedkering. De minister zei dat de Oosterschel- dedam op zich al een kunstwerk is. Een proeve van technisch vernuft zo als er op de hele wereld geen ander in ZIERIKZEE - De Nieuwe Haven te Zierikzee. Dat is aanstaande zaterdag, 27 augus tus, de lokatie waar zich de eerste Havendag afspeelt. Een nieuw evenement waarmee wordt voortgeborduurd op de mosselfeesten die vroeger in Zierikzee een jaarlijkse traditie waren, maar nu al sinds 18 jaar niet meer worden gehouden. Ook bij de nieuwe Havendag staat alles wat met de visserij en het water verband houdt centraal. Maar in tegenstelling tot de vroegere mosselfeesten wordt het evenement nu georganiseerd door de visserijvereniging Helpt Elkander én de commissie Toeristendagen Zierikzee. Op een podium bij 't Luitje openen zij de Havendag officieel en gaan dan, met een aantal genodigden, aan boord van het vlaggeschip van de Zie- rikzeese mosselvloot, de ZZ 10 van B. W. Schot chrzn. Ook voor alle andere belangstellenden onder het publiek bestaat de mogelijkheid om de tocht over de Oosterschelde mee te maken. Zij kunnen hiervoor inschepen aan boord van een van de andere zeven mosselschepen die de Zierikzeese vloot telt. Of aan boord van de rond vaartboot, schepen van Rijkswater staat en nog enkele andere boten. De afvaart is om ongeveer 13.30 uur. „Vroeger had je als evenement in Zierikzee alleen de mosselfeesten waarbij alles zich aan de haven af speelde. Nu zijn er alleen de vijf Toe ristendagen, die zich vooral in de bin nenstad afspelen. Op zo'n dinsdag is er bij de haven bijna niets te doen. Dat kan ook niet omdat de schippers door de week aan het werk zijn op het water. We hebben daarom het idee op gepakt om een soort zesde Toeristen dag te organiseren die zich helemaal op de Nieuwe Haven afspeelt en op een zaterdag wanneer de mossel schippers thuis zijn", aldus Ria Geluk uit Zierikzee. Zij is een van de negen vrijwilligers, afkomstig van de visse rij vereniging én de commissie Toe ristendagen, die samen de organisa tie van het evenement ter hand namen. Weersomstandigheden Zij hopen dat de eerste Havendag enkele duizenden bezoekers zal trek ken. „Vooral uit de eigen regio". En zij hopen vooral ook op redelijk en droog weer. „Zo'n evenement is erg afhankelijk van de weersomstandig heden. Als het de hele dag regent valt alles in het water". Met uitzondering van de weersomstandigheden is alles wat bij de organisatie van de Haven dag komt kijken nu (bijna) rond. „We zijn al in april begonnen maar er moet bij zo'n evenement ook altijd nog veel op het laatste moment ge beuren". De Nieuwe Haven is zaterdag van 12.00 tot 22.00 uur afgesloten voor al het rijdend verkeer. Auto's kunnen worden geparkeerd op een speciaal hiervoor gecreëerde mogelijkheid aan het Eerste Weegje. Alle bewoners aan de Nieuwe Haven wordt verzocht de vlag uit te steken. Het programma begint om 12.30 uur met een rijtoer per koets door de mosselprinses waarvan de naam nog geheim wordt gehouden. „Ze komt uit Zierikzee en is zelf ook betrokken bij de visserij". De prinses is in gezelschap van de Zierikzeese burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs. De koets, waarmee zij door de binnenstad en de havenpoor ten naar de Nieuwe Haven rijden, wordt vergezeld door Rust Roest. Neptunus Op de Oosterschelde gaan de sche pen in een kring om het vlaggeschip liggen zodat zij kunnen zien hoe Nep tunus uit het water oprijst om aan de mosselprinses symbolisch de eerste mosselen te overhandigen. Na terug komst in de haven bestaat de moge lijkheid voor het publiek om diverse schepen van binnen te bezichtigen. Onder andere het duik vaartuig Nep- zijn soort is te vinden. Met de bouw van de dam is een enorme hoeveel heid kennis opgedaan waarvan ook andere landen in de toekomst kunnen profiteren. De vijftig artistieke kunstwerken, zoals de minister de vlaggen van Gran Pavese omschreef en die de komende 14 dagen bij de Stormvloedkering blijven wapperen, zullen opnieuw de aandacht op dit stukje waterbouwkundig Neder lands vernuft doen richten. Toernee De vlaggenmanifestatie op de Neel tje Jans vormde de wereldpremière van dit project dat de komende maan den op toernee gaat door de hele we reld. Alle vijftig vlaggen zijn in een kleurencatalogus weergegeven. Smit- Kroes kreeg het eerste exemplaar aangeboden. Bij de start van het vlaggenproject was ook een groot aantal van de vijf tig kunstenaars aanwezig, dat de vlaggen heeft ontworpen. De vlaggen zijn bij de Nederlandse bedrijven de Dokkumer vlaggencentrale en Faber Amsterdam gemaakt. De Nederland se zeefdrukker Zeger Reyers heeft de produktie voorbereid en begeleid. Enkele van de Zierikzeese mosselschepen waarop het publiek zaterdag tijdens de Havendag gratis kan meevaren. BURGH-H AAMSTEDE - Ruim 3000 gulden is de waarde van de aan hangwagen van M. J. K. uit Haamste de. Het voertuig werd gestolen vanaf de Meeldijk te Haamstede waar het stond geparkeerd. De dieven deden dat door het slot waarmee de aanhangwagen was ge blokkeerd te verbreken, zo bleek uit de resten. Het gaat om een groenkleu rige aanhangwagen van het merk Oosterwijk. De twee kentekens die op het vervoermiddel zaten bevestigd zijn HD-15-VK en HY-12-MG Het kantoor van de Zierikzee- sche Nieuwsbode en Drukkerij Lakenman Ochtman is in verband met het 25-jarig jubi leum van onze directeur de heer D. L. van 't Leven op vrij dag 26 augustus na 12.30 uur gesloten. Commissielid Veerhoek: We moeten toch weten uit welke pot het betaald wordt BURGH-HAAMSTEDE - De commissie financiën van de gemeente Westerschouwen is niet tot een advies aan het college gekomen inzake de renovatie van de uitkijk toren. In principe staan de commissieleden wel achter het voornemen om de uitzichttoren op te knappen, maar men wil eerst duidelijkheid hebben over de vraag uit welke pot de renovatie betaald gaat worden. Voor de re novatie is een krediet van 38.700 gulden nodig. Ruim twee jaar geleden werd be tonrot geconstateerd en besloot men uit veiligheidsoverweging de uit zichttoren voor het publiek te slui ten. Na veel heen en weer gepraat be sloot de gemeenteraad van Wester schouwen later de voormalige water toren voor de symbolische prijs van één gulden te kopen van eigenaar wa termaatschappij WMZ. Meteen al werd duidelijk gesteld dat het voor de gemeente niet zou blijven bij die ene gulden. In eerste instantie werd uitgegaan van een be drag van ongeveer 30.000 gulden dat nodig zou zijn voor de renovatie van de toren. Het karwei blijkt nu alles bij elkaar een investering van 38.700 gulden te vergen. „Wie A zegt moet ook B zeggen", stelde commissielid W. D. Schecle (CDA). Commissielid ir. C. W. Veer hoek hield echter vast aan zijn me ning dat de commissie alvorens een advies uit te brengen toch tenminste dient te weten uit welke pot het geld komt. Uiteindelijke uitkomst van de dis cussie was dat de commissie zich vooralsnog onthoudt van een advies aan het college van b en w. Eerder brachten andere gemeentelijke ad viescommissies een positief advies uit. De scheuren in het beton van de toren wil men repareren door het in jecteren van een vloeistof. Ook wordt reparatiefolie aangebracht. Het ge heel wordt vervolgens afgewerkt met een epoxy-coating. Torenspitsen Wel tot een advies kwam de com missie voor wat betreft het vervan gen van de torenspitsen in Seroosker- ke en Renesse. Recent onderzoek tunus dat een standaard helmuitrüs- ting aan boord heeft. Het personeel van de mosselschepen begint met het koken van de mosselen aan boord zo dat deze schepen gesloten blijven. In de omgeving van 't Luitje en bij de zandloswal voorbij de Engelse ka de is vanaf 14.00 uur een aantal de monstraties te zien. De watersport vereniging Zierikzee verzorgt om 14.00 uur een demonstratie zeilen met optimisten en om 21.30 uur een fakkeltocht door de haven. Het duik- bedrijf en de reddingsbrigade ver zorgen om 15.00 uur een demonstra tie auto te water. Vanaf 16.00 uur is er gekostumeerd gieklopen waaraan ook het publiek kan deelnemen. De organisatie is in handen van de zeil- vloot De Zeeuwse Stromen en de red dingsbrigade. Een van de hoogtepunten tijdens de Havendag wordt gevormd door het optreden van het Scheldeloodsen- koor uit Vlissingen. Om 17.00 uur treedt zij op, staande aan boord van de rondvarende klipperaak Hoop op Zegen. En om 21.00 uur op het po dium dat bij de poort staat opgesteld. Auto te water Om 18.00 uur verzorgt de Konink lijke Nederlandse Zeil en Roei Ver eniging De Maas uit Rotterdam een demonstratie roeien. En om 20.00 uur is er een 'auto te water' waarbij het duikbedrijf en de reddingsbrigade in actie komen. Tijdens de hele Haven dag staan langs de kade 25 kramen opgesteld die worden bevolkt door ideële instellingen, verenigingen en horecabedrijven. Behalve broodjes kan men op deze manier ook mosse len eten tegen een gereduceerd tarief. vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> ffir P jjnr bracht aan het licht dat de bevesti ging van deze spitsen in de loop der jaren bijzonder wankel is geworden. „Ik ben bijzonder geschokt dat deze gebreken niet eerder aan het licht kwamen. Bij een storm hadden ze naar beneden kunnen komen", aldus vervangend commissievoorzitter dr. H. J. van Zuylen. Van Zuylen was bijzonder slecht te spreken over de manier waarop de jaarlijkse controle van dc torenspit sen tot nu toe plaats heeft gevonden. Met een verrekijker. Zonder verdere discussie schaarde de commissie zich achter het advies om voor reparatie van de torenspits in Serooskerke een bedrag van 9641,- en voor de torenspits in Re- nesse een bedrag van 8765,- beschik baar te stellen. Voor het vervangen van het tentzeil van de muziektent in Haamstede adviseert de commissie het college een bedrag van 4470,- be schikbaar te stellen. Fietspad Voor de aanleg van een fietspad langs Laone en Scholderlaan is een investering van 40.874 noodzake lijk. „We hebben in de gemeente wes terschouwen een groot tekort aan fietspaden en daarom vind ik dat we hier zo snel mogelijk aan moeten be ginnen". aldus Van Zuylen. De com missieleden schaarderrzich in princi pe achter de plannen maar wilden nog geen definitieve uitspraken doen. vervolg pagina 3 Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Veel bewolking Een nieuwe randstoring ligt mor genochtend boven Zuidwest-Enge- land en brengt morgen veel bewol king en morgenmiddag regen. De wind neemt aanvankelijk af en draait naar zuidwest maar neemt morgenmiddag weer toe tot krachtig. Temperatuur 18 graden. Minimum temperatuur komende nacht 13 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 29 aug. Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuidwest 5 Zondag: Af en toe zon Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 26 aug. Zon op 06.42, onder 20.40 Maan op 20.30, onder 04.45 Volle Maan: 27 augustus (12.56) Temperatuur kustwater: 18 graden. HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen blijft een omvangrijk lagedrukgebied zich boven Noordwest-Europa ophouden. Daardoor verandert er maar weinig in het huidige onbestendige weer beeld. Morgen, vrijdag, is de eerste helft van de dag de zon op veel plaatsen nog te bewonderen, alhoewel een en kele bui ook nog mogelijk is. In de middag echter neemt de bewolking al weer toe en vooral in de avond wordt er opnieuw regen verwacht. Het is ta melijk fris, de middagtemperatuur komt vrijwel nergens boven de 18 gra den uit. De wind komt uit west tot zuidwest en is in het binnenland ma tig, rond kracht 4, en aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig, windkracht 6.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1