Culturele vorming op scholen ter discussie in gemeenteraad Zierikzee levert mogelijk nieuwe belastingkantoor in Restauratiesubsidie 1993 voor Sint Nicolaaskérk Brouwershaven Werk aan de (golf)winkel DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1£6r Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bestek Erfpacht Reis Volleybal Met het beschikbaar stellen van 33.000 gulden Brouwershaven moet per jaar belangrijk meer A. Remeeus uit Ouwerkerk gaat op zijn motor In sporthal Onderdak gaat vrijdag voor de ze- voor een bestek heeft de gemeenteraad Zierik- erfpacht betalen aan het waterschap voor de een tocht maken door Amerika, Canada en vende keer het recreatie-volleybaltoernooi van zee een begin gemaakt met het verwijderen grond waarop camping de Bulke wordt geëx- Australië. (Pag. 4). start. (Pag. 7). van het vervuilde havenslib. (Pag. 2). ploiteerd. (Pag. 3). DINSDAG 23 AUGUSTUS 1988 145ste jaargang: Nr. 24392 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De cultuur is een voortreffelijk iets, doch voortreffe lijk op de zelfde wijze als een hoge ladder. Men kan er door tot een hoger standpunt en tot een schoon uitzicht geraken, doch ook zijn nek breken. P. Wikner Omdat eigenaren woonhuismonumenten (bijna) geen gebruik maken van subsidieregeling BROUWERSHAVEN - Het feit dat vele particuliere ei genaren van woonhuismomimenten in de gemeente Brouwershaven wel onderhoud, maar geen restauratie aan hun monument uitvoeren heeft de gemeenteraad van Brouwershaven doen besluiten de beschikbare restaura tiesubsidie voor het jaar 1993 te bestemmen voor een op knapbeurt aan de Sint Nicolaaskérk. Dat bleek toen de raadsleden, tijdens de gemeenteraadsvergadering in het Brouwse stadhuis, het meerjarenprogramma restaura tiesubsidies voor de jaren 1989 tot 1993 vaststelden. De Sint Nicolaaskérk te Brouwershaven wordt door de gemeente op het meerjarenprogramma restauratie subsidies gezet, zodat het geld dat het rijk bijdraagt aan restauraties van monumenten in de gemeente aan dit gebouw ten goede kan komen. Aan de hand van dit programma stelt de rijksoverheid geld beschik baar als bijdrage in het restaureren van monumenten. Het jaarlijkse be drag omvat ongeveer 210.000 a 220.000 gulden. In de gemeente Brouwersha ven zijn 116 monumenten. Maar het overgrote deel van de particuliere ei genaren hiervan onderneemt weinig of geen initiatieven voor restauratie hiervan, zo werd tijdens de gemeente raad vastgesteld. De subsidie wordt niet beschikbaar gesteld voor onder houd. Sint-Nicolaaskerk De eigenaar van de grote Sint Nico laaskérk te Brouwershaven: de Kerk voogdij van de Hervormde Gemeente Brouwershaven, is enkele jaren gele den begonnen met het fasegewijs restaureren van het enorme gebouw. Al sinds 1986 hebben zij zich bij de ge meente aangemeld om in aanmer king te komen voor een deel van de restauratiesubsidie. ,,Door het voor rang verlenen aan woonhuismonu menten en de hoogte van het verlang de subsidiebedrag is de aanvraag nooit op de meerjarenraming ge plaatst", aldus het college van b en w. Met instemming van alle raadsleden werd besloten om dat met ingang van 1993 wel te doen. Omdat het benodigde bedrag van bijna drie miljoen gulden bet restau ratiebudget van dat jaar ver te boven gaat, zal worden overwogen of het mogelijk is de subsidie over meerde re jaren uit te smeren. Raadsvoorzit ter burgemeester C. Slabbekoorn be nadrukte dat deze plannen niet bete kenen dat er geen subsidiemogelijk heden meer zouden blijven bestaan voor particulieren die hun monu ment willen restaureren. Die mogelijkheid is volgens de bur gemeester niet aanwezig voor een op knapbeurt van de kerktoren van Zon- nemaire. Omdat dat geen monu ment is. Maar we moeten het opknap pen daarvan op een andere manier re gelen". Huizenbouw Tijdens de raadsvergadering, die voor het eerst sinds ruim een jaar weer in het Brouwse stadhuis kon plaatsvinden, kwam nog een andere lijst ter discussie. De planningslijst ging van zes huidige woningen die in slechte staat verkeren, beter in Noordgouwe kunnen worden neerge zet. „Daar zijn meer elementaire voorzieningen als een school en een dorpshuis aanwezig". Maar Slabbe koorn wees hem erop dat vervangen de nieuwbouw alleen op dezelfde lo- katie kan worden gedaan. „Anders verliest Beter Wonen het contingent daarvoor". Aan de lage kant De raadsleden A. de Vlieger (PvdA) en R. J. van de Wekken (CDA) waren van mening dat twee woningen in Dreischor wat aan de lage kant was. „Dat komt omdat we in Dreischor al langdurig met leegstand van nieuwe woningen worden geconfronteerd. Het is een logische zaak dat Beter Wo nen dan de nodige voorzichtigheid betracht bij het bouwen van nog meer woningen", aldus Slabbekoorn. Als belangrijkste oorzaak van de leeg stand noemde hij de hoge huurprij zen. „Als dat zo doorgaat met die prijzen zullen we op den duur meer premie-woningbouw en minder socia le woningbouw moeten gaan realise ren". Een heel ander project waarvan de voorbereidingen gestaag verdergaan is het woon/zorgproject voor oude ren, een alternatief bejaardenhuis dat zeer waarschijnlijk in Brouwers haven komt. „Het staat op tekening en het plan wordt bestekklaar ge maakt", liet burgemeester Slabbe koorn in antwoord op vragen van C. J. de Munnik (PvdA) weten. BRUINISSE - Nu nog vlak polderland. Straks een licht glooiend landschap met hier en daar waterpartijen. Gelardeerd met bomen, struiken en liefhebbers van de golfsport. In Bruinisse wordt hard gewerkt om dat beeld zo snel mogelijk werkelijkheid te doen worden. Op het 74-hectare grote terrein langs de Oudendijk moet golfbaan Grevelingenhout gerealiseerd worden. Allereerst wordt voor een goede afwatering van het gebied gezorgd. Als dat in orde is gaat men werken aan verbetering van de bodemstructuur en het aanbren gen van reliëf in het landschap. Het is de bedoeling dat nog september dit jaar een gebied van 16 hectare wordt ingezaaid met gras. Voordat de golfbaan, compleet met de tweehonderd langs de rand van het gebied geprojecteerde woningen, echt compleet is is er heel wat water door de Grevelingen gestroomd maar het is de verwachting dat het eerste gedeelte van golfbaan Grevelingenhout in juni 1989 al bespeelbaar is. IJs en weder dienende uiteraard. PvdA-woordvoerder D. van der Wekken: Het verdriet mij dat het cultuurbeleid weer het eerste slachtoffer wordt Dit nummer bestaat uit 8 pagina's PE Bltr Nieuwbouw en Verbetering voor de volkshuisvesting voor de jaren 1989 tot 1993. Of met andere woorden de lijst waarop men in overleg met de woningbouwvereniging Beter Wonen heeft gepland waar in de gemeente in de komende jaren huizen gebouwd zouden moeten worden. En welke huurwoningen aan een grote opknap beurt toe zijn. Hoeveel er ook werke lijk worden gebouwd hangt af van het woningcontingent dat in een later stadium door het rijk wordt toegewe zen. De lijst die door de gemeenteraad werd vastgesteld meldde: in 1989 ne gen vervangende huurwoningen in het buurtschap Schuddebeurs. In 1990 in Dreischor twee huurwonin gen aan de Pieter Moggestraat. In 1991 in Zonnemaire zes woningen aan de Julianastraat. In 1992 in Brou wershaven negen huurwoningen aan de Lei en in 1993 in Noordgouwe vier huurwoningen op het sportveld. P. van der Meide (SGP/GPV/RPF) vond dat de negen woningen die aan de Kloosterweg te Schuddebeurs zou den worden herbouwd, ter vervan- ZIERIKZEE - „Het verdriet mij dat het cultuurbeleid weer het eerste slachtoffer wordt". Dat zei PvdA-woord voerder D. van der Wekken tijdens de gemeenteraadsver gadering van Zierikzee. Aan deze uitspraak ging een gea nimeerde discussie over de culturele vorming in het basisonderwijs vooraf. Dit naar aanleiding van een agendapunt over de gemeentelijke bijdrage in de kosten van schoolvoorstellingen. Ieder jaar wordt in de begroting van de gemeente Zierikzee rekening gehouden met een subsidiebedrag voor de via het Zeeuws Steunpunt voor kunstzinnige vorming en vol wasseneneducatie georganiseerde schoolvoorstellingen. Door de invoe ring van de Londo-normen is de fi nanciering van de culturele vorming op de scholen veranderd. Handhaven „Wij hebben ons op het standpunt gesteld dat het bestaande budget voor het openbaar en bijzonder on derwijs dient te worden gehand haafd", aldus het college. Zij heeft de besturen van de plaatselijke bijzon deren scholen voor basisonderwijs en het bestuur van de Beatrixschool ge vraagd of zij bereid zijn het geld dat zij van het rijk voor de culturele vor- ming op de school krijgen door te sluizen naar de gemeente. Dit als gedeeltelijke dekking voor de door het Zeeuws Steunpunt voor kunstzinnige vorming gecoördineer de schoolvoorstellingen. De Stichting Katholiek Onderwijs Zierikzee reageerde positief op dat verzoek, evenals het bestuur van de Beatrixschool. Het bestuur van de Vereniging tot bevordering van het Christelijk Schoolonderwijs liet ech ter weten de rijksvergoeding voor culturele vorming liever in eigen be heer te willen besteden. En het colle ge van b en w kan niet anders doen dan dit besluit respecteren. Meningsverschil Hoewel het college, en de meerder heid van de raad, stelt dat de moge lijkheden voor de onderwijsgeven den hetzelfde blijven en dat het geld alleen via andere kanalen tot hen komt stelt de PvdA-fractie dat het toch wel degelijk om bezuinigingen gaat. „Wij willen het liefst en het geld van de Londo-norm en de gemeente lijke bijdrage gehandhaafd zien", al dus Van der Wekken. „Maar we zien in dat dat geen haal bare kaart is en leggen ons daarom node neer bij het voorstel van het col lege". Dat voorstel houdt overigens in dat de gemeente zich bij het ver strekken van een financiële bijdrage baseert op de gelden die van de kant van het rijk aan de scholen verstrekt worden in het kader van de culturele vorming. De PvdA-fractie drong er op aan de gemeentelijke bijdrage voor wat be treft de schoolvoorstellingen te- minste als memorie-post op te nemen in de gemeentelijke begroting zodat men later de vrijheid heeft naar ei gen goeddunken een bedrag in te vul len. Dit idee stuitte echter op weer stand van vez-schillende zijden. „Je mag bij de commissie die zich met die kwestie bezig houdt niet de indruk wekken dat alles gefinancierd kan worden", aldus CDA-woordvoerster M. A. Bij de Vaate-Rozendaal. Uitein- Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Veel bewolking Een storing trekt met veel bewol king en perioden met regen over de regio. De zuidwestelijke wind trekt flink aan, boven land tot vrij krach tig, boven zee mogelijk af en toe hard. Minimumtemperatuur komen de nacht 14 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 27 aug.: Donderdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 5 Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 5 Particulier voortaan naar Middelburg ZIERIKZEE - Als het aan de staatssecretaris van financiën ligt raakt Zierik zee haar eigen belastingkantoor kwijt. Op het kantoor zijn 73 mensen werk zaam, waarvan 80% woonachtig is in de regio. Het ministerie wil komen tot een centralisatie in Zeeland. Particulieren zouden voortaan naar Middelburg moe ten en bedrijven richting Goes. Burgemeester en wethouders van Zierikzee heb ben „met grote schrik" gereageerd. In een schrijven aan de staatsse cretaris schrijven b en w dat Schouwen-Duiveland de laatste jaren al behoorlijk te kampen heeft gehad met weggevallen werkgelegenheid. Genoemd wor den de Philipsdam en de Ooster- scheldekering. Ook ten opzichte van Zeeuwse rayons als Middel burg en Goes scoort Zierikzee laag. Verder verbaast het college het, dat juist het kantoor in Zierikzee moet worden opgeheven. „Im mers, nog maar enkele jaren gele den - in 1981 - werd een splinter nieuw belastingkantoor in Zierik zee gebouwd, waarbij rekening werd gehouden met een toekom stige uitbreiding, te realiseren in het aanpalende gebouw dat daar toe door het rijk reeds in eigen dom is verworven Bewindsman Als het aan b en w van Zierikzee ligt gaan de plannen van de be windsman niet door. Gebeurt het toch. dat ziet het Zierikzeese ge meentebestuur het centrale kan toor voor particulieren graag naar Zierikzee komen. De ruimte is er voor beschikbaar. ZON- EN MAANSTANDEN vervolg pagina 2 24 aug. Zon op 06.39, onder 20.44 Maan op 19.43, onder 01.40 25 aug. Zon op 06.40, onder 20.42 Maan op 20.11, onder 03.09 Volle Maan: 27 augustus (12.56) Temperatuur kustwater: 18 graden. HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Ons land ligt het komen de etmaal onder een westelijke bo- venstroming die geleidelijk in kracht gaat toenemen. In deze stroming trekken van de Oceaan afkomstige storingen mee. De eerste van deze sto ringen wordt al in de komende nacht verwacht. Deze vertoont nauwelijks activiteit en brengt wolkenvelden met zich mee. Uit deze bewolking valt geen regen van betekenis. Een actievere storing wordt woens dag rond het middaguur bij onze westkust verwacht. Bij een tot vrij krachtig en aan de kust tot hard toe nemende zuidwester gaat het dan eni ge tijd regenen. Na het passeren van deze regenzone bereiken ons in de namiddag of avond mogelijk enkele opklaringen. De middagtemperaturen worden niet hoger dan 17 18 graden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1