„De ketting naar rechts en even uit het zadel" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 augustus 1988 Nr. 24391 7 Halverwege de zesde ronde van Zierikzee; bij een aantal renners begint de vermoeidheid toe te slaan. De twee koplopers; iviel aan wiel. Wielerronde ZIERIKZEE - „Ik heb even gewacht en op gegeven moment de ketting naar rechts gedaan en even uit het zadel gegaan". Dat was de reactie van Joost van Adrichem uit Kwintsheul op de vraag van speaker Eddie Bogaert hoe hij het had klaargespeeld om de zesde Ronde van Zierikzee op zijn naam te schrijven. Van Adrichem maakte zich in de laatste kilometer voor de eindstreep los en klopte rivaal en mede- ontsnapper Nus Stendenbroek uit Helmond met een voorsprong van zo'n 50 meter. Een hoofrol was tijdens de ronde weggelegd voor Theo Ackermans uit Nieuw- Vossemeer. Hij eindigde op de derde plaats en kreeg zeer terecht de leidersprijs. Helaas geen Schouwen-Duivelandse successen. De enige Schouwse deelnemer was Wim van Kooten uit Bruinisse en hij haakte reeds in de beginfase van de strijd af. Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs sprak in zijn openingswoord van een licht briesje, maar volgens het KNMI stond er windkracht 5. Gelukkig voor de renners hadden ze op het lange rechte stuk parcours van de Hoofdpoortstraat naar de Zuidhavenpoort het windje in de rug zodat op dat stuk op het grootste verzet gekoerst kon worden. Hoewel zich aan de hemel zo nu en dan donkere wolken vertoonden bleef het gelukkig droog. Voor de renners redelijk goede omstandigheden. Voor de toeschouwers wat minder gunstig, want terwijl de renners druk bezig waren zo snel mogelijk vooraan te rijden beperkten de bewegingen van het publiek zich hooguit tot het zoeken van een beter plaatsje met wat meer beschutting tegen de harde wind. Speaker Bogaert was voor de tweede keer in successie present om de zesde Ronde van Zierikzee van deskundig commentaar te voorzien. Na een inleidend woord gaf hij de microfoon aan burgemeester Asselbergs die de eer te beurt viel om het startschot te lossen. Meteen al probeerden enkele renners zich van het peloton los te maken. Bij de eerste doorkomst hadden Paul Barten uit Zevenbergen en de Duitse coureur Andreas Biletzky een voorsprong van enkele meters. Zij slaagden erin deze voorsprong uit te bouwen naar een voorsprong van een kleine twintig meter. Biletsky bleef voorop rijden en slaagde erin een gat van zo'n honderd meter te slaan tussen hem, Barten en het peloton. Al in de vijfde ronde was het peloton veranderd van een compacte massa in een langgerekt lint. Onder leiding van Theo Ackermans wist het jagende peloton de twee ontsnappers enkele ronden later weer onder controle te krijgen. „Ja, het is duidelijk. De beuk wordt erin gegooid. Het peloton is vastbesloten om de ontsnappers in te halen", aldus speaker Bogaert. Zijn voorspelling kwam uit want de renners leken vastbesloten om er een boeiend schouwspel van te maken. Vooral Ackermans getroostte zich grote inspanningen om het wielerspektakel niet te laten verworden tot een evenement dat pas in de eindfase interessant wordt. Ackermans stootte door naar de koppositie. Die positie kon hij niet lang behouden maar gedurende de hele koers wierp hij zich op als animator van de koers en stuwde het peloton op tot grote snelheden. Karei van Goethem uit Sluiskil en Pierre Raas uit 's-Heerenhoek zorgden ervoor dat de Ronde van Zierikzee niet a priori een krachtmeting tussen niet-Zeeuwen werd. Ondertussen hadden de toeschouwers zich langs het parcours geïnstalleerd. De een met een dampende kop koffie voor zich. De ander met een koel pilsje onder handbereik. Als vanouds boden Wevershoek, Ravenstraat en Hoofdpoortstraat weer het beeld van mensen die het tuinameubelement uit de schuur hadden gehaald en zich zo comfortabel mogelijk op de stoep voor hun huis hadden geïnstalleerd. Langs de route ook weer de mensen van het Rode Kruis die gelukkig weinig werk hadden. Slechts enkele renners kwamen in onzachte aanraking met het Zierikzeese plaveisel en ernstige blessures werden niet opgelopen. Onder de toeschouwers een aantal dat met notitieblok en stopwatch, in veel gevallen een digitaal horloge, de wisselende posities in de gaten hield. En het waren slechts enkele ronden waarin absoluut niets gebeurde binnen het veld. Zo zorgde zo'n dertig ronden voor het einde Bob Rasenberg, de ex-prof uit Tbrheijden, voor leven in de brouwerij door na een demarrage afstand te nemen van het peloton. „Hij raast als een bezetene", aldus speaker Bogaert. Rasenberg wist zijn koppositie enkele ronden vol te houden en slaagde er zelfs in een gat van een kleine honderd meter te slaan met het achtervplgende peloton. Pierre Raas liet het er niet bij zitten en onder zijn leiding werd Rasenberg weer door de massa opgeslokt. Even hield men zich rustig en toen zagen Van Adrichem en Stendenbroek hun kans schoon. Zij sprongen weg uit het peloton en kwamen al snel met een voorsprong van een dikke vijftien seconden over de meet. Een groep van vijf achtervolgers wist eveneens het peloton af te schudden en ging op jacht naar de twee ontketende renners. Enkele rondjes in een van de volgwagens, beschikbaar gesteld door sponsor Goedbloed, met achter het stuur Th. Raayen leert dat de situatie langs het parcours enkele wijzigingen heeft ondergaan. De echte liefhebbers peinzen er niet over hun stekje te verlaten en vluchten hoogstens even naar binnen om een extra trui aan te trekken of de blaas te legen. Minder fanatieke toeschouwers zijn naar binnen gevlucht en volgen het verdere verloop van de strijd vanachter het venster. Een aantal toeschouwers duikt nu eens hier en dan weer daar op. Gewapend met een vouwstoeltje Langs het parcours ook familieleden van de renners die de prestaties van de wielrennende zoon of vader nauwlettend in het oog houden. „Zag je hem lelijk kijken. Volgens mij stapt-ie zo af", aldus één van hen. Weer anderen hadden, vooral tijdens de minder spannende momenten van de wedstrijd, meer oog voor de volgmotoren dan voolr de renners. Inmiddels hebben de renners bepaald niet stilgezeten. Ondanks het feit dat men al een dikke twintig ronden achter de kiezen heeft blijft het tempo hoog liggen. Wel dunt het deelnemersveld steeds verder uit. Een aantal renners moet opgeven door materiaalpech. Anderen zetten uit eigen beweging hun fiets vroegtijdig aan de kant. Het overgrote deel van de overblijvers heeft de strijd evenwel nog lang niet opgegeven. Van Adrichem en Stendenbroek slagen erin hun koppositie te consolideren en de afstand tussen hen en hun achtervolgens steeds verder uit te bouwen. Zo'n vijftien ronden voor het einde bedraagt hun voorsprong een kleine 19 seconden. Het achtervolgende groepje, met onder andere Thijs Fase, John de Crom en Ton Keiler heeft op haar beurt weer een voorsprong van een dikke 11 seconden op de rest van het renners veld. Ook Karei van Goethem lijkt vast van plan zich in het strijdgewoel aan de kop van het veld te bemoeien, maar enige ronden voor het einde gaat hij in de bocht bij de Hoofdpoortstraat onderuit. Het oponthoud dat die valpartij oplevert resulteert in een achterstand die te groot zou blijken. Exit Van Goethem. De kaarten zijn geschud en zo'n tien ronden voor het einde is het duidelijk dat of Van Adrichem of Stendenbroek met de eindzege gaat strijken. Vooralsnog geven de twee renners elkaar geen millimeter ruimte en lijken als door een draad aan elkaar verbonden. Nu eens leidt Van Adrichem en dan weer rijdt Stendenbroek op kop. De achtervolgende Ackermans komt er niet meer aan te pas, hoezeer hij ook zijn best doet in het kielzog van de twee koplopers te komen. Aanvankelijk bedraagt zijn achterstand ten opzichte van het tandem Van Adrichem/Stendenbroek nog geen zes seconden maar enkele ronden voor het einde moet Ackermans toch lossen en loopt zijn achterstand op de koplopers op tot in de dertig seconden. Van Adrichem en Stendenbroek blijven tot het allerlaatste moment aan eikaars wiel geplakt en het komt tot een eindsprint waarbij de man uit Kwintsheul net iets meer over blijkt te hebben dan de Helmondse renner. Voordat de ere-palmen uitgedeeld worden en rondemiss Mariska de Boer mag belonen met enkele klinkende zoenen sleept Bogaert de renners eerst nog voor de microfoon. Als eerste komt Ackermans aan het woord, de man die zo'n belangrijke rol speelde tijdens de koers. „Ik zag ze wegspringen, maar i)t had gewoon de kracht niet meer om ze te achterhalen", aldus Ackermans. „Ik vond het ook een heel zware wedstrijd". Dat laatste wordt beaamd door de als tweede geëindigde Stendenbroek. Het commentaar van Van Adrichem op zijn overwinning is nuchter. „De ketting naar rechts en even uit het zadel". De prestatie van Van Adrichem krijgt echter meer cachet als men bedenkt dat hij samen met Stendenbroek al vrij vroeg tijdens de koers het initiatief nam ep ontsnapte uit het peloton. Overigens heeft Van Adrichem dit seizoen al eerder van zich doen spreken. De man uit Kwintsheul schreef de omloop van Zeeuws-Vlaanderen op zijn naam, werd vierde tijdens Olympia's ronde en eindigde bij de Nederlandse kampioenschappen op een zeer verdienstelijke negende plaats. De tweede plaats van Stendenbroek is verrassend te noemen. Als men in aanmerking neemt dat Stendenbroek er ook in slaagde om de tijdrit die vooraf ging aan de zesde Ronde van Zierikzee te winnen kan zeker gesproken worden van uitstekende prestaties. Stendenbroek werd door de organisatoren niet getipt als kanshebber. Wel werden genoemd de namen van Rinie Ansems, Pierre Raas en mensen als John de Crom ,en Zeeuws kampioen Nico van de Klundert. Zij hebben ondanks hard werken de verwachtingen niet waar kunnen maken. John de Crom was degene die de eerste ronde van Zierikzee in 1983 op zijn naam schreef. Eén jaar later was het Rini Ansems uit Chaam die de hoogste trede van het erepodium mocht beklimmen. In 1985 was het Werner Wieme die met de hoogste eer ging strijken. Danny Lippens speelde het klaar om twee jaar achter elkaar de Ronde van Zierikzee te winnen. En nu dus kan Van Adrichem in de annalen bijgeschreven worden als de winnaar van de zesde Ronde van Zierikzee. Ook op de deelnemerslijst van deze zesde ronde de winnaar van de eerder verreden Ronde van Nieuwerkerk Heddy Nieuwdorp. Hij versloeg toen John de Crom in een lange eindsprint, maar kon in de zesde editie van de Zierikzeese wielerronde geen rol van betekenis spelen. Fred van Son uit Zevenbergen won de Ronde van Bruinisse maar kwam niet voor op de deelnemerslijst van de Ronde van Zierikzee. Een deelnemerslijst waarop de namen van 15 Zeeuwse renners prijken op een totaal aantal deelnemers van 77. Verder vooral coureurs uit het Brabantse en uit Zuid-Holland, maar ook vier Duitse renners waaronder Andreas Biletsky die evenals vorig jaar indruk maakte door zijn doorzettingsvermogen. In het deelnemersveld ook de Belgische coureur Daniël Steenbergen en de uit Engeland afkomstige Mark Paveley. Wim Evertse, voorzitter van de Stichting Wielersport Zierikzee toont zich zeer tevreden over het verloop van de zesde Ronde van Zierikzee. „Volgens kenners was dit de mooiste Zierikzeese wielerronde tot nu toe", aldus Evertse. Het wielerspektakel werd gevolgd door naar schatting 8000 a 10.000 toeschouwers. „En dat maakt de Ronde van Zierikzee tot een van de drukste bezochte wielerrondes in Zeeland", aldus Evertse". Van de 77 deelnemers haalden er uiteindelijk 21 de eindstreep. De volledige uitslag volgt hieronder: 1. J. van Adrichem, 2. N. Stendenbroek, 3. T. Ackermans, 4. A. Goense, 5. L. Huitema, 6. K. Hopmans, 7. N. van der Klundert, 8. W. J. Loenhout, 9. H. Nieuwdorp, 10. N. Hage, 11. T. Fase, 12. P. van den Acker, 13. F. Franse, 14. R. Ansems. 15. H. van Sligtenhorst, 16. J. de Crom, 17. M. Steinhauser, 18. R. de Vrieze, 19. T. den Braber, 20. R. Thebes en 21. C. van de Sande. De tijdrit die voorafging aan de Ronde van Zierikzee werd gewonnen door N. Stendenbroek. A. Goense legde beslag op de tweede plaats terwijl A. Sligtenhorst het brons voor zich opeiste. De verdere uitslag: 4. R. Rasenberg, 5. T. Ackermans, 6. N. van de Klundert, 7. R. Bijvank, 8. A. Biletzky, 9. P. Barten, 10. L. van der Wouw, 11. J. van Adrichem, 12. E. Goossens, 13. D. Steenbergen, 14. M. Steinhauser, 15. R. Sienders, 16. L. Mook, 17. A. Ottevanger, 18. F. Franse, 19. K. Hopmans en 20. R. de Vrieze. De Ronde van Zierikzee werd mogelijk gemaakt door een groot aantal sponsors en premieschenkers. Hoofdsponsor was de Zierikzeesche Nieuwsbode. Wim van Kooten; .al snel aan de kant. Ketting vastgelopen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 7