BROOD UIT HET WATER Zomeravondconcert Charles de Wolff speelt in Renesse Nieuw cursusseizoen van de Kynologenclub R¥M>LOiBiCLM ZIBLAMi ZWEMBADTECHNIEK Huwelijksinzegening volgens hindoe- ritus in dorpshuis te Bruinisse 4 Schilderclub Zierikzee weer van start 3,3 miljoen verlies voor Havenschap Vlissingen RENESSE - De bekende organist Charles de Wolff geeft woensdag 24 augus tus een orgelconcert op het orgel van de Nederlandse Hervormde kerk te Re- nesse. Het concert begint om 20.00 uur. RENESSE - 'Don't cry for ni <m 'Only Lovc'. Met deze en nog veel meer andere licht populaire muziek marve verzorgde het fanfarekorps van de muziekvereniging Luctor et Emergo een zomeravondconcert in de Ne derlandse Hervormde kerk te R Aam ankelijk was het de bedoeling om als vanouds het grasveld voor de k- rkmwrt, g, bruiker} als lokatie voor het concert. Maar de harde wind d d de muzikanten van l*uctor et Emergo besluiten het concert in de kerk uit te voeren. Te naijl men aan het spelen was kwamen er hoe langer hoe meer belangstellenden het kerkgebouw binnen lo- penzodat vaneen redelijke belangstelling gesproken kan worden. Onder lei ding van dirigent J. H Blom speelden d- muzikant' ruim tien muziekstuk ken. Het was het derde com rt dat de mn iekvercc iginy dit zomerseizoen in Renesse presenteerde. Een pt vond plaats in dorpshuis en de ande re twee in of voor de Nederlandse Hervormde kerk. In totaal verzorgde Luc tor et Emergo dit seizoen cm t. <ip divers» plaatsen op Schouwen- Duiveland. Het zome immdco rt in ïk a t laatste in die reeks We gaan nu repeteren voor de w lorpshuis''. WASHINGTON - De Amerikaanse zanger John Denver heeft de Sovjet- Unie gevraagd hem met een raket de ruimte in te schieten naar het station Mir. 'Moskou heeft laten weten daar in principe toe bereid te zijn en dat dat tien miljoen dollar (ruim 20 mil joen gulden) zou gaan kosten. Dit heeft een gezaghebbend Amerikaans tijdschrift over ruimtevaart bericht. ZIERIKZEE - Schilderclub-• Per spectief start dinsdag 13 en donder dag 15 september weer met een nieuw creatief seizoen. Deze schil- derclubs zijn zowel voor de beginnen de als voor de wat meer gevorderde amateur-tekenaars en schilders. Naast het vrij tekenen en schilderen wordt er eens per maand een thema gekozen, zoals perspectief tekenen, portret tekenen, stilleven en aquarel leren. Andere activiteiten van Perspectief zijn bijvoorbeeld het buiten tekenen, een atelierbezoek, excursies naar een museum of galerie en exposeren met eigen werk. De club komt bijeen in de Driehoek te Zierikzee en staat onder creatieve leiding van grafisch ontwer per en schilder Kees van de Wetering uit Zierikzee. Belangstellenden kunnen bellen met Van de Wetering via 01110-14358. Via dat nummer kan ook aangemeld worden voor de dagcursus airbrush- techniek. Deze cursus wordt in sa menwerking met creatief centrum Passé partout georganiseerd. 83 Op Doggei'sbank kwam twee dagen later de smokkelkotter weer langszij. Of ze, lijk wilde dieren, aas roken. Wijnand kwam ervoor boven. Hij vroeg: ..Wat wil je hebben voor twee flessen? Ik stik van de dorst". Ze antwoordden: ..Eén kantje". Hij stak zijn hand op ten teken, dat hij ermee instemde. „Dertien is toch maar een onge luksgetal", zei hij. Het volk viel toen van de ene verba zing in de andere. Ze hadden weieens wat op Wijnand aan te merken, dat hij wild was, en opjoeg en geen rust gunde aan zichzelf, noch zijn volk, maar moesten erkennen: hij was oprecht en nog harder tegen z'n eigen dan tegen hen, hij belasterde noch bestal, al was hij weieens onbillijk. En ze kwamen erover in opstand, want dit was diefstal. Het was haring van d'n heer, waarin hün eigen loon zat. Arend-Michiel, die deze gesprek ken aanhoorde, en Wijnand, al had hij zo vaak met hem overhoop gele gen, graag mocht, dacht: we moeten het hem zelf zeggen. Hij begon erover, voorin. „We moe ten naar hem toegaan en precies uit de doekjes doen wat we tegen hem hebben, de kant behoeft er niet van te weten, vind ik". Ze lachten eens magertjes. „Je mag voor mij gerust gaan", zei Dries Storm. Hij dacht: je durft toch niet. Door FENAND VAN DEN OEVER Hij durfde y/el. Tben Dirk de Niet de wacht had en hij dus zeker wist. dat Wijnand alleen achterin was, ging hij. Wijnand lag weer in de kooi. „Ouwe", begon hij. ..Ja". „Ouwe. Ik kom. Want ik heb de pest eraan, dat achter je gat gekletst wordt". Wijnand keek hem aan, vragend, met een schichtige oogopslag. Arend-Michiel schrok ervan. Wij nand was anders dan van de winter; bezorgder, angstiger, banger. Het kloeke, het mannelijke, het ik-wijk- voor-niemand, dat hij altijd zo be wonderd had, ging schuil achter een vraag. „Wèt zeggen ze dan?" „Ouwe, je hebt drank voor haring geruild". ,,'t Waren toch maar Ylen". „Ouwe, je zei op de uitreis: ik steel niet van d'n heer. Nou wordt gezegd: de ouwe steelt van ons èn d'n heer „Wie heeft dat gezegd?" „Dat doet er niet toe, ouwe, het is zo". „Dus jij zegt het ook?" Arend-Michiel vóelde de blik van Wijnand op hem. In zijn antwoord lag zijn aanvaarding of zijn verwerping. Hij berekende niet. Hij zei: „Ja. ou we, ik ook". „Daar staan de flessen, geef ze eens aan". Arend-Michiel gaf ze. Ze waren nog vol. Wijnand nam ze beet en sloeg ze allebei in één slag kapot. De jenever stroomde door het achterin. „Oüwe", riep Arend-Michiel. „Ja, hebbie nou je zin? Lelijke klikspanen Hij keerde zich om en met een schorre stem, waarin hij zijn snikken wou smoren, krijtte hij uit: „En jij valt me ook al af. ze val len me allemaal af. ze denken: Wij nand wordt oud, d'n heer wil me van boord af hebben en jullie zullen me wel een zetje geven en jij loopt na tuurlijk te vertellen, dat ik de schuld van dat glazen oog heb van Joost Sas* „Wie vertelt dat, ouwe?" „Die en die". „Wie?" Hij gaf geen antwoord. Hij kon ook niet. Arend-Michiel zei: „Ouwe ik zal het voorinwel goedmaken, ik belool het. En je begnjpt toch zeker wel dal ik zoiets geks als van Joost Sas'niet vertellen zal Wijnand sprak helemaal niet Arend-Michiel had meelij met hem Aai van Noord! en Wijnaid ze den over dingen, die geen grond had den. H13 nam z'n dekens, die ali kakkedrol achter in de kooi lagen en spreidde ze over hem uit. Met ziin lag hij naar hem toe, maar hii za o n delijkhoe het grote lichaam™'® Wh' nand Hoogendijk schudde. J' (wordt vervolgd) SCHEVENINGEN - Het vuurwerk van de Nederlandse fabriek MS Vuur werk uit Culemborg heeft het vuur werkfestival in Scheveningen gewon nen. Dat maakte een woordvoerder van de Stichting Scheveningen bad bekend. Het Nederlandse vuurwerk had evenveel punten als het Japanse vuurwerk, van de Marutamaya fa briek uit Yokohama, maar de origi naliteit van het Nederlandse vuur werk gaf de doorslag, aldus de woordvoerder. NOORDWELLE - De Kynologenclub Zeeland start begin september weer met de gehoorzaamheidscursussen in Noordwelle. Voorafgaand daaraan is er woensdag 24 augustus een informatieve bijeenkomst in het dorpshuis van Noordwelle. Bazen - zonder honden - zijn welkom vanaf 20.00 uur. Dan worden ook meteen de cursussen ingedeeld. Er kan worden ingeschreven voor de puppiecursus (tien lessen), de Ele mentaire gehoorzaamheid (18 lessen), het club GG (18 lessen) en de behen digheidscursus (10 lessen). Voor het club GG moet de elementaire cursus met goed gevolg doorlopen zijn. De puppiecursus is van groot belang voor de jonge honden. De pup leert spelenderwijs wat wel en wat niet mag. Zijn of haar baas kan ook het nodige leren, want er wordt veel theoretische kennis over gedragen. De laatste tien minuten gaat alles los en kunnen de jonge hon den met elkaar ravotten. Van belang voor de sociale ontwikkeling van het jonge dier. Maar de puppiecursus is en blijft een basiscursus, net als de elementaire cursus. De behendigheidscursus is een sa menspel van hond en baas en dat tot beider genoegen. Alles gaat uit van de Kynologenclub Zeeland en een lid maatschap is dan ook verplicht. In formatie hierover wordt gegeven in het Noordwelse dorpshuis door J. van Overbeeke 01116-2038 (voor tien uur 's morgens en na tien uur 's avonds) en door Marga de Korte 01116-1907 (onge veer 12.00-18.00 uur). Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF 5CHUDDEBEURS - TEL. O?1T0-16255 AMSTERDAM - Opsporingsposters van justitie met foto's of tekeningen van gezochte criminelen hebben wei nig effect. Zelden leiden de pamflet ten rond moord, doodslag, verkrach ting of overvallen tot arrestatie van de daders. De soms fabuleuze uitge loofde tipgeld-bedragen worden bij na nooit uitgekeerd, aldus een woord voerder van het ministerie van justitie in een reactie op de cijfers van de afdeling opsporing hierover. GORKUM - Groeneveldt Transport Efficiency heeft opdracht gekregen voor de levering van ruim 3000 auto matische vetsmeersystemen aan de Britse trailerverhuurder Central Trailer Rental CTR. Het Gorkumse bedrijf leverde al eerder ruim 3500 van deze systemen aan CTR. Met de nieuwe order is 5,5 miljoen ge moeid. DEN HAAG - Het Nederlandse areaal tuinbouw onder glas is het af gelopen jaar met een procent toege nomen tot 9.300 hectare. De stijging komt voor rekening van de bloemen en plantenteelt die met ongeveer 120 hectare toenam tot 4.7ll hectare. Nadat de bruidegom ook door de aanwezige vrouwen met symbolische handelingen was begroet, kwam de bruid Soenita Sadoeram de zaal bin nen. Zij was „als een koningin" ge kleed in een sari met sieraden. Sa men met haar moeder nam zij plaats is de manro; een versierd carrouselge- moderne zitmeubelen Op het programma van het Renes- ser concert staan werken van onder anderen Duitse romantische compo nisten. Zo speelt De Wolff werken van Mendelssohn (Sonate nr 1), Brahms (twee koraalvoorspelen) en Reger (Introduction en Passacaglia). De Nederlandse componist Hendrik Andriessen is vertegenwoordigd met diens Premier Choral. Verder speelt de organist Ciacona in e van Buxte- hude en de bekende Tbccata en Fuga in d van Bach. uw Look Line dealer DEURL00 INTERMEUBEL HARINGVLIETPLEIN 4 4301 XG ZIERIKZEE TELEFOON 01110-12946 Bruid en bruidegom ver bon dec door zeven rondgangen om het vuur BRUINISSE - Er kwam heel wat meer kijken dan het uitspreken van 'ja, ik wil' bij de huwelijksinzegening- van Soenita Sadoeram uit Zivikzeë en Ram Singh uit Den Haag. Zij kozen het dorpshuis te Bruinisse als loka tie om te trouwen volgens de huwelijksritus van het hin doeïsme, het geloof dat zij beiden aanhangen. Soenita werd geboren in Nickerie (Suriname) en werkte in het bejaardencentrum Borrendamme te Zierikzee. Haar nieuwe echtgenoot komt uit Punjab (India). Het echt paar gaat in Den Haag wonen. Vorige maand, op 11 juli trouwden zij reeds 'voor de wet' in het stadhuis in Capelle aan de IJssel. Maar voor de Hindoestaanse godsdienst heeft dat geen enkele betekenis: Het nieu we echtpaar ging dan ook voor het eerst samenwonen nadat zij zaterdag in het dorpshuis te Bruinisse 'voor do goden' waren getrouwd. Rituelen Een gebeurtenis vol van rituelci die ruim twee uur in beslag nam. De familie Sadoeram had hiervoor ruim 200 gasten uitgenodigd die vanuit al le delen van Nederland kwamen. Do plechtigheid werd geleid door de hin doestaanse priester, pandit K. Babu- ram uit Rotterdam. De offerdienst begon mét een offerdienst bij de deuringang van de zaal van het dorpshuis. Om de goden te prijzen en te eren werden verschillende gaven in een vuur gegooid dat door pandit Ba- buram was gemaakt in een kóperen schaal. Hierna mochtbruidegom Ram Singh binnenkomen. Eveneens om vereerd te worden. De in toga, schou dersjaal en tulband geklede man kreeg een stip op het voorhoofd, een bloemetje op het hoofd en zijn voeten werden gewassen. „Hij is de hoofd- 'gastheer, het middelpunt van het feest". Koningin raamte dat in de zaal was opgesteld. De andere vrouwen versierden de teennagels en voeten van de bruid en bruidsmoeder met kleuren en boden cadeau's aan. Daarna kwam het meest essentiële onderdeel van de hindoe huwelijks- ritus aan bod. Het verbinden van de beide huwelijkspartners. Dat ge beurde doordat beide jonge hin- doestanen zeven keer om de vuur- schaal liepen die midden in de manro werd geplaatst. Volgens de eeuwen oude ritus loopt de bruidegom daar- bij'steeds voorop. Na de derde rond gang wordt het echtpaar met elkaar verbonden door een touw dat de ver eniging symboliseert. Op deze wijze volbrachten zij de overige vier rond gangen. Tussen de rondgangen door werden steeds offers aan de goden gebracht door vanaf een waaier rijst en mais in het vuur te laten vallen. „Het is een gelukbrengende ritus die al eeuwen lang wordt gedaan bij een huwelijk. We weten vaak niet eens meer waar om het zo wordt gedaan. Maar wel dat het' moet", aldus een van de fami lieleden van het echtpaar. DEN HAAG - In de naaste toe komst zullen ziekenhuizen een ver gunning moeten aanvragen voor het •lozen van afvalwater op de riolering. Ook andere bedrijven zullen op grond van de wet verontreiniging op pervlaktewateren moeten beschik ken over een vergunning, zo heeft het kabinet besloten. VLISSINGEN - Het Havenschap Vlissingen heeft over 1987 een verlies geleden van 3.364.037 gulden. Dit for se verlies wordt voor het grootste deel veroorzaakt door het feit dat de rentelasten van de nog niet verkoch te terreinen binnen het havenschap worden toegevoegd aan het exploita tietekort. Als men dat niet zou doen dan bedroeg het verlies „slechts" 364.032 gulden. De ontwikkelingen binnen het ha venschap zijn, zo blijkt uit het zojuist verschenen jaarverslag over 1987, zeer goed te noemen. De toename van het havenverkeer overtrof de ver wachting, waardoor de opbrengst van de havengelden ook toenam. Het tekort van het havenschap moet door rijk, provincie en de gemeenten Vlis singen en B'orsële worden opge bracht. Advertentie ser kerk. In 1986 werd het instrument geheel gerestaureerd en het verkeert nu in prima staat. Programma topkwaliteit in tijdloze vormgeving. De bruidegom Ram Singh arriveert bi} het dorp h de huwelijksinzegening volgens de Hindoe-ritus. Charles de Wolff. Het orgel in Renesse komt van het Duitse orgelbouwersbedrijf Oberlin- ger en werd in 1882 gebouwd. Eer tijds stond het in de Deutsche Evan gelische Kirche te Rotterdam. In 1938 werd het aangekocht door de Renes- De persoon Charles de Wolff be hoeft eigenlijk weinig introductie, bekend als hij is als veelgevraagd concertorganist en dirigent van voor heen de Nederlandse Bachvereniging (nu het Bachkoor Holland) en ook van het Noordelijk Filharmonisch Orkest. Dr Anton van der Horst was een van de leermeesters van deze in 1932 geboren musicus. Die was ook zijn voorganger bij de jaarlijkse uit voeringen van de Mattheuspassie in Naarden. Na het behalen van de Prix d'Exel- lence studeerde De Wolff twee jaar bil de Parijse organiste Jeanne De- messieux. Hij staat bekend als een zeer virtuoos vertolker van de grotere symfonische werken. Daarnaast is hij een bedreven interpretator van Bachwerken, waarbij de persoonlijk getinte voordracht kenmerkend is. Ook heeft De Wolff zeer veel gedaan voor de promotie van de hedendaagse orgelmuziek in ons land. Onlangs nog ontving hij een Franse onder scheiding voor zijn vertolking van Franse orgelmuziek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4