'Het water was zout en vies, maar het was toch heel leuk' In 1989 ruim 1300 nieuwe woningen nodig in Zeeland WATERSTANDEN DE HUDR CV KETEL DEURLOO BJV. Gemeenten en provincies krijgen budget voor wegen 'Nieuw bedrijf' in Nieuwerkerk Watersporters in problemen door harde wind Smit-Kroes: auto's en motoren overdag ook lichten aan Veel minder kinderbijslag door wet studie financiering f Leden Reddingsbrigade Zieriksee/Düivelattd doen examens overlevingszwem m en OUWERKERK - „Er zit veel meer golfslag dan in een zwembad. En het Oosterschel- dewater is zout, vies en het doet zeer aan je ogen". Die conclusie trokken enkele jeugdi ge leden van de Reddingsbrigade Zierikzee/Duiveland nadat zij de tocht overlevings- zwemmen op de Oostersehelde erop hadden zitten. Maar ze vertelden het met frisse gezichten en stralende ogen. Want de positieve kanten van hun ervaring bleken toch te overheersen. „Het was toch een hele leuke sensatie mét die hoge golven. Het was een echte uitdaging". De stralende zon rd.rt1 matig ai die lok^tii ging zaterdag regelma- Jan Berrevoets uit Zierikzee en at?'11 i ii ji- vim de Roddingsbriga- steeds vier examenkandidaten. Le- lt>n< d '>ui land het klotsen- den van de Reddingsbrigade die met constan iOostersehelde op. een zwemtocht door het Oosterschel- °p h«'t >n iui Mian, examinator dewater het diploma overlevings- Examinator Jan,Berrevoets mei cv w, ni ui aten op weg naar de lokatie op de Oostersehelde waar zij huri'proëf pverlevincfszwemmen af konden leggen. zwemmen zilver, goud of diamant probeerden te behalen. Ondanks het woelige, zoute water en de koude wind lukte dat alle 23 kandidaten. Mensen afkomstig van heel Schouwen-Duiveland waarvan de jongste veertien en de oudste 39 jaar was. Het grootste deel van de overlevingszwemmers was tussen de 16 en 20 jaar. Te oordelen naar de op drachten die zij moesten uitvoeren zijn ze nu, veel beter dan de gemid delde mens, voorbereid op een noodsprong van een zinkend schip. „Maak een hurksprong van drie meter in het water en zwem zo snel mogelijk een afstand van honderd meter", luidde bijvoorbeeld een ge deelte van de opdracht voor het beha len van het diploma overlevings- zwemmen goud. „Dat snelle weg zwemmen is om te voorkomen dat men in de vloedgolf terecht komt die altijd ontstaat als een schip zinkt en die alles mee naar binnen trekt", al dus een toelichting van instructrice Jolanda van Alphen uit Nieuwer- kerk. De opdracht voor het diploma goud omvatte verder watertrappen met de handen zwaaiend boven het hoofd. (Om de aandacht van hulpver leners te trekken). Het zichzelf drij vende houden en ondertussen over bodige kledingstukken uittrekken en een afstand zwemmen. „Het zijn echt trainingen waarmee mensen wordt geleerd zichzelf te redden in noodsituaties op het water". Dergelijke trainingen vormen slechts een onderdeel van de activi teiten van de Reddingsbrigade, die, zoals de naam het al zegt, haar leden ook traint in zwemmend redden. Het uit het water halen van anderen. Maar dat onderdeel kwam zaterdag niet aan de orde. Na een jaar van we kelijkse voorbereidingen in de zwem baden te Zierikzee en Nieuwerkerk en af en toe ook in de Oostersehelde zelf, was alles gericht op de overle- vingsproef in het zoute Oosterschel- dewater. Dat ook niet echt behaaglijk van temperatuur was, zo bleek uit de reacties. „Ik had het vreselijk koud, ik denk dat het water niet warmer was dan 17 a 18 graden. En je komt moeilijk vooruit met die golven. Het was heel anders dan in het zwem bad". Zilver De Reddingsbrigade telt momen teel ruim 150 leden. Bijna een zesde deel van hen nam deel aan de exa mens overlevingszwemmen in drie moeilijkheidsgraden zaterdag op de Oostersehelde. Het diploma zilver werd behaald door negen personen: Miranda Berrevoets uit Zierikzee, Wendy Bruens uit Zierikzee, Martijn Deurloo uit Schuddebeurs, Janneke Kloet uit Zierikzee, Marco Kristalijn uit Kerkwerve, Miranda Kristalijn uit Kerkwerve, Melco Maris uit Zie rikzee, Wim de Rijke uit Nieuwer kerk en Hans Wabeke uit Zierikzee. Het diploma overlevingszwemmen goud werd behaald door Harraid Dikhooff uit Noordgouwe en Dick Neeles uit Zierikzee. Het diploma met de hoogste moeilijkheidsgraad overlevingszwemmen diamant werd behaald door 12 mensen. Jolanda van Alphen uit Nieuwerkerk, Anton Ber- chum uit Zierikzee, Tony Berrevoets uit Zierikzee, Frank Koper uit Zie rikzee, Marion Koper uit Zierikzee, Colinda Kurvink uit Schuddebeurs, Niels Kurvink uit Schuddebeurs, Neeltje Luijendijk uit Bruinisse, Wim Luijendijk uit Bruinisse, Ellis Mens uit Zierikzee, Nanda Mens uit Zierikzee en Leontine van de Ruyt uit Brouwershaven. Advertentie OIRSCHOT -De open dag van de Koninklijke Landmacht die dit jaar werd gehouden op de Generaal- majoor de Ruyter van Steveninckka- zerne in Oirschot heeft ruim 55.000 bezoekers getrokken. Een woord voerder van de landmacht heeft dit meegedeeld. De tevoren klaarge maakte 23.000 liter snert ging tot dc laatste druppel op. DEN HAAG - Met ingang van 1 ja nuari 1990 krijgen gemeenten en pro vincies zeggenschap óver een bedrag van 790 miljoen gulden krachten dc Wet Uitkering Wegen. Het g-.v.it om drie specifieke uitkeringen die thans nog vanuit Den Haag worden toege kend. Het geld zal worden gestort in liet provincie- en het gemeentefonds. itssecretaris Dc 1400 woningen kannen worden verbeterd ZIERIKZEE - Volgend jaar zijn in Zeeland tussen de 1.000 en 1.340 nieuwe woningen nodig. Zo'n 1.400 woningen kunnen worden verbeterd. In de nieuwbouwsector is spra ke van ten daling met twintig procent ten opzichte van 1988. Dat komt doordat op de k gstavd moet worden ingelopen en doordat de bevolkingsprognoses zijn bijgesteld. Mi er dan voorheen zal nieuwbouw worden gebruikt om oude, kwalitatief niet goede buizen te vervangen. Dat houdt overigens niet in, dat voor alle te slopen woningen nieuwbouw in de plaats komt. Dat staat in de notitie woningbouw 1988, die gedepu- tcin de staten hebben voorgelegd aan de gemeenten in Zeeland met de vraag daarop reacties te geven voor 21 september. ake Dat stellen staatut: Graaft Nauta (binnenlands, en haar collega Koning (financiën voor in een wetsontwerp dat voor ad vies naar dc Raad van State wordt gr stuurd. Zes uitkeringen' vanuit Dei Haag voor millet! apparaatskostcr worden uiterlijk op 1 januari 199' overgeheveld naar provincie- en ge meentefond Daarmee en bod raj van zestig miljoen gulden gemoeid I»- helft m de nieuwbouw zal be- taau 'iit v mingen in de sociale sec- miekoop-A-woningcn. In il< ii ii"i de nadruk op i ie we ingen met' een of twee .slaapkamers. Zestig procent van de vraag in die sector heeft betrekking iii kleinwoningen. Vooral ou- I' die langer zelfstandig willen blijv» n wonen en die bovendien wor- I n geconfronteerd met verminderde capaciteit in de bejaardenoorden en verpleegbiiizen* bepalen dc vraag. De g van mgei en is lager en neemt zelfs iets af. In de premiekoop-A-sector is juist d> 'iaag n w ruimere huizen groter. De andere helft van de toe te wijzen, nieuwbouw bestaat uit ongesubsi dieerde huizen (25 tot 30 procent), nieuwbouw met een eenmalige bij drage (15 tot 20 procent) en uit pre miehuurwoningen van beleggers (ten hoogste 5 procent). Bij de toewijzing zal rekening wor den gehouden met de plannen voor stads- en dorpsvernieuwing en met de woonvoorkeuren van woningzoe kenden. Deze criteria zijn vastgelegd in het streekplan Zeeland. Bij de te rugdringing van de leegstand wordt van de gemeenten gevraagd complex- gewijs te werken, waarbij ingrijpen de aanpassingen en verkoop aan de orde kunnen komen. Regelmatig moeten zwakke woongebieden wor den doorgelicht om tijdig problemen te kunnen signaleren. De totale leegstand in Zeeland be draagt 5.000 woningen. Daarvan zijn er 750 zonder meer slecht te noemen. Het aandeel huurwoningen in de leegstand is 2.800 en daarvan staat ruim veertig procent in Vlissingen en Sas van Gent. Op 12 en 14 september worden de gemeenten in de gelegen heid gesteld de uitgangspunten van de notitie woningbouw te bespreken met gedeputeerde mevrouw E. Maris- Koster van volkshuisvesting. Tijden ch standen volgens gctijdet.ifi*! Deltadienst t.o.v. NAP. Dat um Hoogw ator Laag water tijd s (tand tijd stand Zierikzee 23 a ugustus 11.55 112 05.35 -112 18.15 -110 Oosterscheldomond 23 a ugustus 11.10 103 05.00 -101 23.50 i 110 17.40 98 Philipsdam V t ugustus 12.05 124 05.30 -119 18.15 -116 Wèmeldingc 124 05.45 -121 18.20 -120 Springtij 29 Actuele inf. Vervolg van pagina 1 te nemen. „En om vijf uur werden we wakker van een enorme klap. Toen viel een koelinstallatie om omdat het nogal hard waaide". Om 8.00 uur werd het jonge echt paar opnieuw gewekt door het en thousiaste geschreeuw en geren van de kinderen uit de buurt. „Die waren eieren aan het rapen in het kippen hok. Ja, er lagen er behoorlijk wat". Dc nieuwe dag bracht verder in alle vroegte al veel telefoontjes van men sen die de advertentie in de krant hadden gelezen. „Ze wilden weten wat we nu eigenlijk precies verkoch ten en wat de aanbiedingen waren". De hele dag door signaleerde het jon ge echtpaar mensen die met auto plus aanhangwagen langs hun huis kwamen rijden. „Dan reden ze heel langzaam voorbij terwijl ze steeds keken. Op het moment dat ze door hadden dat het een grap was, reden ze snel door. Prachtig"! Overigens zat Koos Folmer op zijn eerste dag als echtgenoot ook niet stil. „We hebben met zes man uren lang gewerkt om alles op te ruimen. „We hebben het oude ijzer met drie tractors met bandenwagens naar Groenleer gebracht. Dwars door Zie rikzee heen". Ondanks al deze toe standen hebben Alie en Koos veel plezier in de grap die met hen werd uitgehaald. „Het was een gigantisch leuke belevenis. Al die belangstelling van mensen. En ze hebben het oude ij zer zo neergelegd dat er niets aan ons huis is beschadigd. Dat hebben we namelijk zelf gebouwd". INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 ZIERIKZEE - De harde wind heeft afgelopen weekend op het IJssel- meer, de randmeren en de Waddenzee tal van watersporters in problemen gebracht, zo meldt de kustwacht in IJmuiden. In ruim tien gevallen moest de kustwacht assistentie ver lenen. Op het IJsselmeer moesten red dingeenheden drie surfers in veilig heid brengen, op het Veluwemeer vijf. Allen waren door de harde wind afgedreven, vaak met een gebroken mast of surfplank. Enkelen van hen waren onderkoeling nabij. Een van de op het Veluwemeer in veiligheid gebrachte surfers was bijna overva ren door een binnenvaartschip, aldus de kustwacht. Drie jachten op het IJs selmeer en twee op de Waddenzee vroegen assistentie in verband met motorschade of een door de harde wind gebroken mast. Een snelle zoekactie van de Ko ninklijke Marine naar een overboord geslagen Westduitse zeiler had vrij dagavond succes. De man die bij het verwisselen van een zeil gegrepen was door een windstoot kon achttien minuten nadat hij van zijn jacht was gevallen door een rubberboot van de mijnenjager hr. ms. Alkmaar gered worden. Hij kon na zijn redding op ei gen kracht onder begeleiding van een reddingboot en de mijnenjager de ha ven van Den Helder binnenlopen. Volgens de kustwacht is vrijdag op nieuw gebleken, dat veel waterspor ters onvoldoende aandacht schenken aan de waarschuwingen voor harde wind en windstoten. DEN HAAG - Auto's en motoren moeten ook overdag verlichting voe ren om de verkeersveiligheid te ver groten. Minister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat wil die verplich ting in het najaar van 1990 laten in gaan, zo heeft een woordvoerder van haar departement zaterdag be vestigd. Op verkeer en waterstaat wordt daartoe een wijziging voorbe reid van het reglement verkeersre gels en verkeerstekens. Met de industrie wordt, aldus de woordvoerder, overlegd over de mo gelijkheden van het aanbrengen van een zogenoemd attentielicht, dat au tomatisch moet aangaan als de auto wordt gestart. In een later stadium zou de automobielindustrie zo'n at tentielicht - dat het midden zou moe ten houden tussen dimlicht en stadslicht - dan kunnen inbouwen in alle auto's die worden afgeleverd. De ervaring leert, aldus de woord voerder, dat veel automobilisten ove rigens nu al de lichten van hun auto aandoen - zonder dat dat verplicht is - als het heel donker weer is of hard regent. In Skandinavië is het al jaren lang verplicht ook overdag de ver lichting van auto's en motoren aan te hebben. Het Electriciteitsbedrijf voor Gro ningen en Drenthe (EGD) besloot vrijdag om alle tweehonderd be drijfswagens overdag met de lichten aan te laten rijden om redenen van verkeersveiligheid. Volgens een woordvoerder van het EGD is uit een onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV) ge bleken dat het aantal ongelukken met vijftien procent vermindert wan neer weggebruikers overdag met de lichten aan rijden. Het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Friesland wil samen met de zusterorganisaties in de andere noor delijke provincies een proef nemen met het overdag voeren van lichten. ZIERIKZEE - De sociale Verzeke ringsbank heeft in 1987 5,5 miljard gulden aan kinderbijslag uitbetaald aan 1,9 miljoen huishoudens. Dat is 1.6 miljard gulden minder dan in 1986. Oorzaak hiervan is de wet stu diefinanciering, die eind 1986 in wer king is getreden, waardoor ouders van studerende kinderen vanaf 18 jaar geen recht meer hebben op kin derbijslag. Dit staat in het jaar verslag van dc Verzekeringsbank. Aan AOW-pensioenen keerde de in stelling vorig jaar 24,2 miljard gul den uit aan eveneens 1,9 miljoen 65- plussers. In 1986 werd 23,7 miljard uitgekeerd aan een gelijk aantal AOW-ers. Het jaarverslag noemt het opvallend dat het aantal vrouwen bo ven dc 80 jaar ruim twee keer zo groot is als het aantal mannen: 292.000 vrouwen tegenover 137.000 mannen. De Verzekeringsbank keerde vorig jaar 2,7 miljard gulden uit aan AWW- pensioenen. Dat is evenveel als in 1986. Het bedrag kwam ten goede aan 172.000 weduwen en 2.700 wezen. Tot en met zaterdag 17 september Middelburg Zeeuwse Bibliotheek. Tentoonstel ling ondér de titel van radarboot tot Jumboferry. Augustus en september Bruinisse Hal gemeentehuis. Expositie olie verfschilderijen Hedi Bogaers. Dage lijks (behalve zaterdag en zondag). Van 8.00 tot 17.00 uur. Augustus en september Burgh-Haamstede De Burght. Expositie werk Hedi Bo gaers en Ed van den Bogaerdt. Dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur, van 14.00 tot 17.00 uur en vanaf 19.00 uur. Maandag 22 augustus Zierikzee Huis van Nassau. Optreden AG and Kate met Lloyd Pillow, 20.30 uur. Dinsdag 23 augustus Zierikzee De Eenhoorn. Start expositie pop- penmaakster Alie Mol. 13.00-16.30 uur. Vanaf Autoschade Kort. Start fiets tocht CPB Schouwen-Duiveland. 13.30 uur. Brouwershaven Grote Kerk. Orgelconcert met Mauri ce Pirenne. 20.00 uur. Woensdag 24 augustus Noordwelle Contactavond Kynologen Club Zee land. Dorpshuis. 20.00 uur. Renesse Hervormde kerk. Concert Charles de Wolff. 20.00 uur. Donderdag 25 augustus Zierikzee Huis van Nassau. Bestuursvergade ring eilandelijke FNV. 19.30 uur. Vrijdag 26 augustus Bruinisse Gemeentehuis. Gemeenteraadsverga dering. 19.30 uur. Zaterdag 27 augustus Brouwershaven Markt. Kinderdag. Vanuit Brouwse jachthaven. Gondel- vaart. Bij invallen duisternis. Zierikzee Havendag. Nieuwe Haven. Van 13.00 tot 22.00 uur. Bruinisse Kerkplein. Scouting-braderie. Van 10.00-12.00 uur. Maandag 29 augustus Brouwershaven Stadhuis. Vergadering van de advies commissie voor de recreatie en de openbare werken. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vertrek bij het dorpshuis. Excursie naar de Markiezenhof te Bergen op Zoom van NBvP afd. Duiveland. 13.00 uur. Donderdag 1 september Noordgouwe Ecxursie NBvP-Noordgouwe naar Domburg. Aansluitend wandeling in het waterwingebied Walcheren. Vrijdag 2 september Burgh-Haamstede Hogezoom t.o. tuincentrum Versluijs. Contactavond werkhondenvereni ging Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Zaterdag 3 september Brouwershaven Grote Kerk. Muziek in klank, beeld en woord. 20.00 uur. Zaterdag 17 september Zierikzee Prinses Julianaschool, Jannewek- ken. Open Dag ZVU-cursussen. Van 12.00 tot 15.00 uur. Maandag 19 september Zierikzee Installatie commandant rijkspolitie district Zeeland. Nieuwe Kerk. 15.00 Dinsdag 20 september Zierikzee Gespreksavond In Perspectief. Gere formeerde Kerk, Sint Domusstraat. 19.30 uur. Van 4 tot 7 oktober Goes Zeelandhallen. Vakbeurs voor de vis serij en de visverwerking. EINDHOVEN - Het Eindhovense Catharinaziekenhuis wil een proef nemen met een commerciële afdeling waar tegen contante betaling onder andere hartoperaties kunnen worden verricht. Om dat mogelijk te maken zou de capaciteit van het ziekenhuis moeten worden uitgebreid. Ook wil het ziekenhuis voor eigen rekening een hotel bouwen waar patiënten kunnen uitzieken en waarin ook fa milieleden kunnen worden onderge bracht. DEN HAAG - In de loop van vol gend jaar zullen enkele zogeheten D- gemeenten in ons land de kans krij gen te experimenteren met voorstel len uit de ontwerp-winkelsluitings- wet. Dat blijkt uit een toelichting over de instelling van zogenoemde D- gemeenten en D-provincies. Het ont werp wordt voorgelegd aan een aan tal adviesorganen. Het kabinet is met het ontwerp van staatssecretaris De Graaff-Nauta (binnenlandse zaken) akkoord gegaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2