0^1*0c Rommelmarkt onder de Beuze brengt netto 4000 gulden op 'Er bellen steeds mensen vragen wat we nu precies op om te verkopen' Dreigende stagnatie van de stadsvernieuwingsactiviteiten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanrijding auto en motor rnr PE Bitr Aanrijding bij Brouwershaven Brutale fietsdiefstal Diefstal boottrailer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Overlevingszwemmen Koninklijke onderscheiding Hindoestaans huwelijk Wielerronde 23 kandidaten gingen vanaf het strandje bij Een koninklijke onderscheiding kreeg ZWN- Een plechtigheid vol rituelen vond plaats in het Joost van Adrichem uit Kwintsheul werd win- Ouwerkerk de Oosterschelde op voor een controleur M. C. de Smidt die na 40 dienstjaren Dorpshuis Bruinisse toen Soenita Sadoeram naar van de Wielerronde Zierikzee. Een uitge- examen overlevingszwemmen. (Pag. 2). afscheid nam van zijn collega's. (Pag. 3). uit Zierikzee daar in het huwelijk trad volgens breid verslag. (Pag. 7). de hindoe-ritus. (Pag. 4). MAANDAG 22 AUGUSTUS 1988 145ste jaargang Nr. 24391 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1869) Vóór het huwelijk moet men zijn ogen wijd open zet ten en na het huwelijk moet men ze half sluiten. Fuller •s'Vv- De kans is groot dat Zierikzee vanaf 1990 minder geld krijgt van het rijk voor stadsvernieuwing en het on derhoud van monumenten. Zierikzee dreigt tussen wal en schip te vallen door wijziging verdeelsleutel door het rijk ZIERIKZEE - Het dagelijks bestuur van de gemeente Zierikzee maakt zich grote zorgen over een mogelijke wijziging in de manier waarop de rijksoverheid vaststelt hoeveel geld de diverse gemeenten in Nederland krijgen voor stads vernieuwingsactiviteiten. De Coördinatiecommissie stads vernieuwing heeft het advies uit gebracht om de verdeelsleutel, waarmee de uitkeringen aan de gemeenten worden vastgesteld, te veranderen. Zierikzee zou daar mee een van de tien gemeenten in Nederland zijn die 'niet-fondsge- meente' wordt. En daarmee de ei gen bevoegdheden op het gebied van stadsvernieuwing verliest. Onverteerbaar ,,Een onverteerbare zaak. Want daarmee zou Zierikzee afhanke lijk worden van de financiële mid delen die het provinciaal bestuur van Zeeland beschikbaar stelt", vindt het college van b en w. Be halve het verliezen van de eigen zeggenschap zou Zierikzee vanaf 1990 naar verwachting 20 a 25 pro cent minder krijgen dan de bijna twee miljoen gulden die het nu jaarlijks ontvangt voor stadsver nieuwing en de restauratie van ^monumenten. Het college van b en w heeft de staatssecretaris in een brief laten weten dit volstrekt onaanvaard baar te vinden. Zij motiveert dat met een opsomming van de hoe veelheden waardevolle monumen ten en oude stadsgedeelten in Zie rikzee. Zij verzoekt dringend de plannen niet door te laten gaan. En als dat toch het geval zou zijn voor Zierikzee, en voor de andere negen gemeenten in Nederland die in hetzelfde bootje zitten, een overgangsregeling te creëren door hen de status 'fondsgemeente' te laten behouden. Voor pastoriefonds Open Hof van de Nederlandse Hervormde Kerk ZIERIKZEE - „De opbrengst is zo'n 4000 gulden netto. Dat is meer dan we hadden durven hopen. Het was voor ons ook een nieuw evenement. We hebben vorig jaar wel een bazar gehouden achter de Driehoek, maar nog nooit eerder een rommelmarkt onder de Beuze". Dat zei L. J. C. Wessels uit Zierikzee na afloop van de druk bezochte rommelmarkt die zaterdag in het centrum van Zierikzee werd gehouden. Wessels is een van de leden van de Nederlandse Hervormde Kerk, die zich de afgelopen maanden als vrij williger inzetten voor de organisatie van het evenement. Het achterliggen de doel was geld verzamelen voor het pastoriefonds Open Hof. Hieruit wordt de nieuwe pastorie van de' Ne derlandse Hervormde kerk bekos tigd die vorig jaar werd opgeleverd aan de Zilvermeeuwstraat 1 te Zie rikzee. Half zeven De inspanningen van de vijf vrij willigers van het pastoriefonds, die het evenement organiseerden, en de vele tientallen andere kerkleden die actief waren met het maken van etenswaren en het ophalen van 'rom mel" werden wel beloond. ,,We heb ben heel veel verkocht. Om half zeven 's morgens stonden al twee mensen te wachten tot de rommelmarkt zou be ginnen. En om 8.00 uur, toen we 'open' gingen stond er een hele groep. Veel jongeren die op kamers gaan en hier meubelen en andere huisraad kwa men kopen". ZIERIKZEE - Op de kruising Laan van Sint Hilaire/Weststraat vond vrijdag om ongeveer 17.55 uur een aanrijding plaats tussen een perso nenauto en een motor. P. M. S. uit Kerkwerve reed met zijn auto over de Laan van Sint Hilai re in de richting van de Hoofd poortstraat. Toen hij linksaf de West- brug wilde oprijden zou hij geen voorrang hebben verleend aan motor rijder R. J. uit Eindhoven die vanuit de tegenovergestelde richting over de Laan van Sint Hilaire kwam aanrij den. Beide voertuigen werden be schadigd. Er waren geen gewonden. Pas getrouwd stel wordt door collega's opgezadeld met nieuw bedrijf NIEUWERKERK - „Het is een gigantische grap. Heel Nieuwerkerk praat erover. We vinden het zo mooi. Zo leuk dat zoiets kan. Vooral al die belangstelling van mensen uit de omtrek is leuk". Het jeugdige echtpaar Alie Brouwer en Koos Folmer uit Nieuwerkerk komt niet uitgepraat over de grap die collega's van Koos hen leverden op de dag van hun huwelijk, vrijdag 19 augus tus. Toen het jeugdige echtpaar elkaar om 14.00 uur 's middags in het stad huis van Nieuwerkerk het jawoord gaf, hadden zij nog geen flauw idee van de 3300 kilo oud ijzer die bij in stallatiebedrijf Deurloo te Schudde- beurs klaar lag om vervoerd te wor den naar hun nieuwe woning aan de Deltastraat te Nieuwerkerk. Koos Folmer werkt al acht jaar als tech nisch medewerker bij dit installatie bedrijf. avond bij Jac Hermans en hoorden van elkaar dat er hier wat geks te zien was". Het was ook gek want het oud ijzer lag opgestapeld tot de car- poort. En dan die kippen ertussen", grinnikt Folmer. Invasie Na de huwelijksvoltrekking, vrij dagmiddag, reden zijn collega's, zon der dat hij het wist, een opgespaarde oud ijzervoorraad, bestaande uit ou de cv-ketels, koelinstallaties en radi atoren naar Nieuwerkerk. ,,Het was een complete invasie. Ze kwamen met tien bussen plus vijf aanhangwagens oud ijzer", aldus overbuurman Van der Have. Van deze onderdelen werd in de voortuin van het echtpaar een enorm kippenhok gebouwd. Een kippenhok dat dezelfde dag in de krant met een grote advertentie werd aangekondigd als de nieuwe speciaalzaak de Techno Kip. Com pleet met speciale aanbiedingen en grote kortingen voor de eerste twin tig bezoekers die zaterdagmorgen zouden langskomen. Zolang lieten de bezoekers echter niet op zich wach ten. „Toen we vrijdagavond in het dorpshuis zaten voor het huwelijks feest, kwam er iemand met het be richt dat heel de straat voor ons huis was geblokkeerd omdat er zoveel auto's en mensen stonden. De hele feestzaal liep leeg en wij er ook naar toe natuurlijk", aldus de kersverse echtgenoot. Bij hun huis stond een kleine hon derd belangstellenden zich te verga pen aan de ruim twintig kippen die zich in hun metershoge oud-ijzerhok op hun beurt verbaasden over zoveel belangstelling. „Het zag zwart van de mensen. Die kwamen naar de koop- ment dat het pastoriefonds organi seerde ten bate van de pastorie. „Maar een rommelmarkt doen we nu niet meer, want we verzinnen elke keer wat anders". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Maar het was de hele dag druk on der de Beuze. De zelfgemaakte cakes, boterkoeken en koekjes waren al voor 11.00 uur uitverkocht. „Dan neem ik maar een fles wijn", aldus een toeriste die daarbij de keus had tussen zelfgemaakte appel- of prui- menwijn. Tussen de boeken werd in stilte geneusd. Maar bij de kramen met huishoudelijke artikelen werd de directe verkooptechniek toege past. „Komt dat zien mensen. Een prachtig gebakstel voor de helft van de prijs. Er zijn wel een paar kleine stukjes af. Maar een rijksdaalder is toch geen geld. Neem het nu maar mee, anders neem ik het zelf mee". De meubelafdeling strekte zich uit tot op een gedeelte van de parkeer plaatsen op het Havenplein. Oude ta fels, stoelen, krantenbakken en bed den werden weer nieuw voor de jongeren die ze kochten om er hun ka mer mee in te richten. „Het liep als een trein. De meeste meubelen waren vanmorgen al verkocht", aldus een van de verkopers. De rommelmarkt onder de Beuze was niet het eerste maar zeker ook niet het laatste evene- WA> BROUWERSHAVEN - De auto van B. de R. uit het Belgische Brugge werd geheel vernield bij een aanrij ding zaterdag op de Schouwse Dijk tussen Brouwershaven en Den Osse. Het ongeval gebeurde om ongeveer 13.15 uur. De Belg reed vanaf Brou wershaven naar Den Osse en raakte de macht over het stuur kwijt toen hij op de smalle, bochtige dijk uitweek voor een tegenligger. Hij kwam daar bij in de berm terecht en kon niet voorkomen dat de auto van de dijk naar beneden rolde. Het voertuig werd door deze manoeuvre geheel vernield. Desondanks werd geen van de inzittenden verwond. De grap was er de oorzaak van dat het jeugdige echtpaar niet bepaald kan terugkijken op een rustige huwe lijksnacht. „Toen we om een uur of twee thuis kwamen stonden er nog steeds behoorlijk wat mensen. Die kwamen van een camping uit Ouwer- kerk en waren met een dropping be zig. Toen ze hoorden dat we pas waren getrouwd begonnen ze ons op straat toe te zingen". Een uur later werden Alie en Koos gewekt door de grote lichten van een politieauto die het kippenhok bescheen om polshoogte vervolg pagina 2 Het jonge echtpaar Alie Brouwer en Koos Folmer voor hun nieuwe bedrijf de Techno Kip aan de Deltastraat in Nieu werkerk. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Droog weer Een zwakke rug van hogedruk trekt over de omgeving en zorgt er voor dat het droog zal blijven. Wol kenvelden worden afgewisseld door enkele opklaringen. Een zwakke tot matige wind uit westelijke richtin gen. Minimumtemperatuur komende nacht 13 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 26 aug.: Woensdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuidwest 5 Donderdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Af en toe zon - Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 23 aug. Zon op 06.38, onder 20.47 Maan op 19.03, onder 00.27 Volle Maan: 27 augustus (12.56) Temperatuur kustwater: 18 graden. HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een noordwestelijke stroming voert via de Noordzee vrij veel bewolking aan, waaruit plaatse lijk, vooral in het noorden, nog een bui kan vallen. Vanavond, en ook morgen, zijn er ehkele opklaringen waarbij af en toe zon niet is uitgeslo ten; Maar op de nadering van een nieu we storing neemt later op de dag de bewolking van het westen uit weer toe. De neerslag hiervan wordt mees tentijds woensdag verwacht. De tem peratuur daalt de komende nacht tot omstreeks 13 graden. De temperatuur loopt morgenmiddag op tot een maxi mumwaarde van ongeveer 18 graden. Er staat een matige noordwesten wind, die in de loop van de dag naar het zuidwesten draait. RENESSE - Op de Hogczoom te Re- nesse werd in de nacht van zaterdag op zondag op een wel zeer brutale manier de fiets van J. M. J. uit Apel doorn gestolen. De vakantiegast werd door twee man van zijn fiets getrokken terwijl hij over de Hogezoom reed en vervol gens op zijn kaak geslagen. Tben hij weer bijkwam was zijn fiets verdwe nen. Van diverse plaatsen op Schou- wen-Duiveland werden de afgelopen dagen acht fietsen gestolen die tegen gevels of in fietsenrekken stonden ge parkeerd. Dergelijke diefstallen wor den zo frequent gemeld bij de politie dat ze niet meer apart in de krant worden vermeld. BROUWERSHAVEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd van het parkeerterrein bij de Nieuwe Jacht haven een boottrailcr ter waarde van 750 gulden gestolen. De aanhangwagen is van M. van V. uit Wassenaar. Het betreft een voer tuig van het merk Atlanta dat vier meter lang is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1