Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen JfZLl'Cs Geen wachtlijst voor subsidie aanvragers woningverbetering Premie voor bedrijven die zich in Zierikzee willen vestigen eur 300.000ste bezoeker van Delta Expo onthult informatiepanelen i DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ongewenste verrassing na vakantie flakkee expresse bv ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Duinlandschap Verhuizing Schipbreuk Paardensport Nog dit jaar wordt begonnen met de „aanleg" Auto Louis Goedbloed verhuist begin 1989 Uit de vergeten historie van Bruinisse het re- Gerard de Ruiter bleek bij de provinciale kam- van een duinlandschap op het middengedeel- naar de Oudeweg in Zierikzee. (Pag. 3). laas van de schipbreuk van een fregatschip en pioenschappen de beste ruiter van Schouvven- te van Neeltje Jans. (Pag. 2). de redding door Bruse vissers. (Pag. 4). Duiveland. (Pag. 9). VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1988 145ste jaargang Nr. 24390 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een reputatie is makkelijker te verkrijgen dan te be houden. De Zakenwereld, 1930 Commissie RO voorsiet meer problemen dan voordelen ZIERIKZEE - Mensen uit Zierikzee die hun eigen wo ning (waar zij tevens zelf in wonen) met behulp van sub sidie van de gemeente willen verbeteren, hebben meer aan een juiste planning dan aan geduld. Zo bleek tijdens de openbare vergadering van de adviescommissie ruim telijke ordening in het stadhuis te Zierikzee. De commis sie zag geen heil in het instellen van een wachtlijst systeem voor deze subsidie-aanvragers. voor hun woning nog niet concreet zouden zijn uitgewerkt. Men zou daarmee de plannen blokkeren van huizenbezitters die wel direct met een concreet verbeteringsplan bij de gemeente om subsidie komen vragen. De achterliggende gedachte hiervan is dat het totale subsidiebedrag dat de gemeente jaarlijks beschikbaar kan stellen beperkt is. Een reden waardoor vorig jaar -nogal wat subsidie-aanvragers achter het net visten omdat de subsidiepot leeg •was. Een van de redenen hiervan was dat mensen zich dan alvast op de wachtlijst zouden laten zetten, ook wanneer de verbeteringsplannen SIRJANSLAND - De heer G. B. uit Goes was niet blij toen hij na zijn va kantie terug aan het werk wilde gaan en tot de ontdekking kwam dat zijn bedrijfsbouwkeet in Sirjansland was opengebroken. Tijdens zijn afwezigheid drongen dieven het gebouwtje binnen door middel van braak. Zij namen voor een totale waarde van 2500 gulden aan gereedschap mee. Onder andere een cirkelzaag, handgereedschap en verlengsnoeren. G. B. is in Sirjans land bezig met bouwwerkzaamhe den. Verwachtingen ,,Het officieel gaan werken met een wachtlijst wekt verwachtingen. De mensen die op de lijst staan zouden daardoor de indruk kunnen krijgen dat ze vroeg of laat ook inderdaad in aanmerking komen voor subsidie. En die garantie kunnen we nooit geven", aldus commissievoorzitter burge meester mr J. J. P. M. Asselbergs. In de praktijk komt het er op neer dat de gemeenteraad jaarlijks in no- Advertentie Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 jSL Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 wJ-Sk Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 liSSI Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 vember het totale bedrag bepaalt dat in het komende jaar aan subsidie kan worden uitgegeven. ,,De mensen die dan met concrete plannen komen, hebben de meeste kans op subsidie", aldus Asselbergs. Of zoals commis sielid M. A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA) het uitdrukte: „Geen wacht lijst, maar gewoon even wachten". Commissielid M. R. de Jong-van Loo (PvdA) benadrukte dat het van groot belang is om de mensen hierop te attenderen. Vooral omdat de kans niet ondenkbeeldig is dat door de be zuinigingen van het rijk het totale subsidiebedrag in 1990 wel eens be langrijk minder zou kunnen worden. Dit jaar was de subsidiepot reeds in mei uitgeput. Overzicht Uit een overzicht bleek dat in 1988 in totaal ruim 280.000 gulden aan subsidie werd uitgekeerd aan de ver betering van in totaal 19 woningen. En nog eens bijna 360.000 gulden aan subsidie voor de verbetering van mo numenten en beeldbepalende pan den. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Woningbezitters die gebruik willen maken van de subsidieregeling S nieuwing doen er goed aan omstreeks november een concreet plan i nen. Om de werkgelegenheid te stimuleren ZIERIKZEE - „We moeten niet langer wachten. We moeten wat doen, ergens beginnen". Vanuit deze achter grondgedachte kwam de adviescommissie ruimtelijke ordening, industrie, recreatie en toerisme tot het unanie me advies om in Zierikzee een premie-regeling in te voe ren voor bedrijven die zich ;n de gemeente willen vesti gen of die willen uitbreiden. De commissieleden hadden daarbij één belangrijk doel voor ogen: het vergroten van de werkgelegenheid. Het aantrekkelijk maken van Zie rikzee als vestigingsplaats voor nieu we bedrijven; het acquisitie- en pro motiebeleid kwam al vaker ter spra ke in de commissie RO. Mede naar aanleiding daarvan werden verschil lende mogelijkheden op een rijtje ge zet in een ambtelijke notitie waar over de commissieleden zich nu uitspraken. Onbehaaglijk Tot de ideeën behoorde een tip-geld regeling voor mensen die erin slagen via bemiddeling een nieuw bedrijf aan te trekken. Het promoten van Zierikzee als vestigingsplaats voor nieuwe bedrijven via een stand op een bedrijfsbeurs. En het subsidiëren van nieuwe bedrijven. Per vierkante meter grootte of per arbeidsplaats die zij creëren. Hoewel aarzelend bleek vooral dat laatste idee de com missieleden wel aan te spreken. „Ik heb steeds het onbehaaglijke gevoel dat we wat moeten doen. Ik ben ge neigd te zeggen dat we een poging moeten wagen", aldus J. J. Geleijnse (VVD). Ook M. R. de Jong-van Loo (PvdA) was die mening toegedaan. „Er zit zo weinig schot in het stimuleren van de werkgelegenheid. Het onderwerp komt maar af en toe aan de orde. Mis schien moeten we iemand aanstellen voor twintig uur per week om zich constant met acquisitie bezig te hou den". Maar dat was M. A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA) niet met haar eens. „We moeten ergens begin- WAh UK* P£ nen. Maar het lijkt me beter om eerst de premie-regeling in te voeren. Als we dan worden overstroomd met be drijven die er gebruik van willen ma ken kunnen we altijd nog een kracht aanstellen". De mening van commis sielid W. F. Sprengelmeijer (RU) bleef achterwege omdat hij verhin derd was de vergadering bij te wo nen. Burgemeester mr J. J. P. M. Assel bergs benadrukte dat er aan de pre mie-regeling een behoorlijk kosten plaatje kan vastzitten. „De raad zal de financiële afweging moeten ma ken over het bedrag dat aan premie 'zal worden gegeven. Maar stel dat het (zoals bij sommige andere Zeeuwse gemeenten) 50 gulden per vierkante meter zou zijn, dan kost het de ge meente wel 50.000 gulden aan premie als zich hier een bedrijf met een grootte van 1000 vierkante meter zou vestigen". Unaniem advies Na een uitvoerige discussie kwam de commissie toch tot het unanieme advies om de mogelijkheden van een premie-regeling nader uit te werken. „Omdat die de meest directe relatie met meer werkgelegenheid heeft". vervolg pagina 3 Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Opklaringen Opklaringen, maar ook een enkele bui. De zuidwestelijke wind is 5 tot 6, langs de kust 6 tot 7 Beaufort. Mini mumtemperatuur komende nacht 14 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 23 aug.: Zondag: Half tot zwaar beiyolkt Kans op neerslag: 90%. Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: west 5 Maandag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: noordwest 4 Dinsdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 20 aug. Zon op 06.32, onder 20.53 Maan op 15.38, onder 23.02 21 aug. Zon op 06.34, onder 20.51 Maan op 16.57, onder 23.36 22 aug. Zon op 06.36, onder 20.49 Maan op 18.08, onder Eerste Kwartier: 20 augustus (17.51) Temperatuur kustwater: 19 graden. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een depressie trekt over de Britse eilanden oostwaarts en wordt zaterdag laat boven de Noord zee verwacht. Bij deze depressie hoort een gebied met koele lucht waarin regen- en onweersbuien met windstoten voorkomen. Deze buien trekken in de loop van zaterdag over ons land. In de koele lucht wordt de middagtemperatuur ongeveer 19 gra den. De wind is matig, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig uit het zuidwesten, in de avond draaiend naar west. Ook zondag wordt een koele buiige dag. DEN HAAG - Minister Nijpels (mi lieubeheer) wil het aantal bedrijven dat een vergunning heeft voor het in zamelen en verwerken van afgewerk te olie, per 1 januari beperken tot on geveer zes grote bedrijven met zo'n 6 a 7 tankauto's. Op het ogenblik zijn er 19 ondernemingen die afgewerkte olie mogen inzamelen, waarvan 5 be drijven de olie ook mogen verwer ken. Van het zestal dat overblijft, zal er slechts één olie mogen verwerken, aldus het ministerie van milieube heer. Wellicht nog dit jaar 500.000ste bezoeker NEELTJE JANS - Met een ferme ruk aan het touw be werkstelligde P. Bakker de onthulling van een tweetal informatiepanelen. Bakker was samen met zijn vrouw A. Bakker-Kok de 300.000ste bezoeker in 1988 van Delta Expo. ,,We hebben nu al 50.000 meer bezoekers gehad dan vorig jaar om deze tijd", aldus F. H. van Spaandonk, al gemeen manager van Delta Expo. Hij acht het zeker niet uitgesloten dat dit jaar ook de 500.000ste bezoeker van Delta Expo ontvangen kan worden. Volgens Van Spaandonk heeft het groeiende aantal bezoekers vooral te maken met de betere bereikbaarheid van Delta Expo. Vorig jaar kon Delta Expo 423.000 betalende bezoekers ontvangen. Eerder dit jaar werd de capaciteit van Delta Expo uitgebreid. In drie maanden tijd werd een ge bouw met twee filmzalen en een res taurant uit de grond gestampt. Voor het echtpaar Bakker aan Del ta Expo gewoon onderdeel van een dagje uit. Totdat zij door Van Spaan donk meegetroond werden naar het restaurant waar hen uitgelegd werd dat zij de driehonderdduizendste be zoekers waren en dat er nog een en ander stond te gebeuren. „We zijn weieens eerder op Neeltje Jans ge weest, maar het was voor ons de eer ste keer dat we de Stormvloedkering in het echt zien", aldus Bakker. In filmzaal twee werd, voordat de film gestart werd, eerst door Van Spaandonk de aandacht van het pu bliek gevraagd. „We hebben zojuist onze driehonderdduizendste bezoe ker binnengehaald en dat laten we natuurlijk niet ongemerkt voorbij gaan", aldus Van Spaandonk. Uiter aard liet hij het echtpaar Bakker niet met lege handen weer naar huis gaan. Naast een bos bloemen kreeg Bakker uit handen van Van Spaan donk het boek De Kroon op het Del taplan. Vervolgens werd de driehonderd duizendste bezoeker toegesproken door burgemeester G. W. van Mont- frans-Hartman van Veere. „U bent vandaag hierheen gekomen om te zien wat hier tot stand is gebracht en dit jaar is het allereerste jaar dat Neeltje Jans open is voor iedereen", aldus Van Montfrans. Zij maakte van de gelegenheid ge bruik om een nieuwe naam voor het voormalige werkeiland te introduce ren: Nieuw Zeeland. „Dit is ook het land waar het leven goed is, en als u naar huis gaat vertel dan ook ieder een hoe goed het hier is", aldus Van Montfrans. Als laatste in de rij trad P. Hulsink van de Vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten aan als spreker. „U zult zich wel afvragen wat iemand van een natuurbeschermingsorgani satie hier op Neeltje Jans doet, maar er gaat hier nog van alles gebeuren", aldus Hulsink. Hij schetste vervol gens in het kort het plan dat door Na tuurmonumenten samen met de Stichting Het Zeeuws Landschap ge maakt is onder de titel 'Neeltje Jans, het karwei afmaken'. „En wat wij met dat plan willen ziet u op deze in formatiepanelen". Ook van de kant van Natuurmonumenten mocht het echtpaar Bakker nog een presentje in ontvangst nemen. Het echtpaar Bakker-De Kok uit IJmuiden. Zomaar een dagje uit t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1