Bruinisse wil PC-privéproject voor personeel van secretarie Waardevolle penning voor collectie Maritiem Museum Nieuwe cursus voor werkhondenvereniging Steeds meer belangstelling cursus buitenlandse talen Ondernemers moeten op recreatieve ontwikkeling blijven letten Open dag van Zeeuwse Dag en Avondscho lengemeenschap 4 DEN HAAG - Er is bij Den Haag een record aantal reddingen uit zee verricht. Volgens de politie moesten er dertien mensen uit het water wor den gehaald. In elf gevallen gebeurde dat door de politie. Een ouder echt paar uit Gouda werd door andere badgasten in veiligheid gebracht. Vervolg van pagina 1 Van der Klooster zou ook graag be paalde arrangementén samenstellen. Verschillende activiteiten bij elkaar stoppen en daar een pakket van ma ken. „Daar ben ik wel mee bezig ge weest, maar dat loopt npg niet zoals ik zou willen", aldus Van der Kloos ter. „Het is moeilijk om hier iets der gelijks van de grond te krijgen". Van der Klooster heeft meer op zijn VVV-verlanglijstje staan. „Het Gre- velingengebied bijvoorbeeld is van uit Bruinisse lastig bereikbaar. En omgekeerd geldt hetzelfde. Wie na een bezoek aan het Grevelingen- strand een kijkje in Bru wil nemen moet heel wat kronkels maken". „Je kunt ook denken aan een veilig fietspad langs de Grevelingen want ik vind niet dat ze dat nu echt fraai opgelost hebben. Er zijn ook plaatsen waar het de recreant niet echt makke lijk wordt gemaakt om te gaan zwem men bijvoorbeeld. Bijvoorbeeld op het nieuwe gedeelte achter de jacht haven van Aquadelta". Volgens Van der Klooster stuk voor stuk zaken die door enkele investeringen verbeterd kunnen worden. „Maar als je aan de bel trekt krijg je toch steeds weer te maken met het kostenplaatje". Promotie Na de nodige aarzeling heeft VVV- Bruinisse besloten ook deel te nemen in de Stichting Promotie Schouwen- Duiveland. „Die aarzeling heeft veel te maken met de financiële offers die daarvoor nodig waren", aldus Van der Klooster. Hij onderkent dat een goe de promotie van groot belang is voor Bruinisse maar aan de andere kant zet hij zijn vraagtekens bij het rende ment van de videofilm over Schou- wen-Duiveland waar op dit moment hard aan gewerkt wordt. „Ik heb geen idee wat een dergelij ke film oplevert. Dat moet je gewoon afwachten", aldus Van der Klooster die zegt in zijn nieuwe baan, hij is af komstig uit het bedrijfsleven en raakte na een reorganisatie zijn baan kwijt, zijn draai te hebben gevonden. „Het leukste van deze baan vind ik het contact met de mensen. Het is heel leuk als je mensen kunt helpen. Als je probleempjes op kunt lossen". Dat laatste lukt niet altijd. Vindt maar eens een slaapplaats voor twee personen en twee paarden. En wat moet je antwoorden op de vraag wat de openingstijden van het dolfinari um zijn of wanneer de pont vaart? Van der Klooster: „Er is ook eens ie mand geweest die wilde weten waar er geitemelk te krijgen was. Dat weet ik intussen, en ik bouw gewoon mijn kaartenbakje steeds verder uit". Agenda gemeenteraadsvergadering Bruinisse BRUINISSE - Ook de gemeente Bruinisse wil een PC- privéproject opstarten voor het personeel van de secreta rie. Het college vraagt de raad hiervoor een krediet van 15.500 gulden beschikbaar te stellen. Verder op de agen da van de raadsvergadering de nodige grondtran^acties. Aan de de orde komt de straatnaamgeving in het Riekus- weelgebied en het bouwrijp maken van het gebied Sin- gel/Bergstraat/Noorddijk. De raadsvergadering wordt niet zoals gebruikelijk op een donderdag gehouden maar vindt plaats op vrijdag 26 augustus en begint om 19.30 uur. Steeds meer bedrijven en over heidsinstellingen gaan er toe over aan de medewerkers een personal computer (PC) beschikbaar te stellen. Achterliggende gedachte is dat privé- gebruik van een PC een positieve uit werking heeft op het werken met een computer in de werkomgeving. Het college van b en w onderschrijft die gedachte en daarom wil men ook in Bruinisse een PC-privéproject op starten. Secretariepersoneel In het geval van de gemeente Brui nisse wordt het project beperkt tot het personeel van de secretarie. „Om dat voor hen een privé-PC de meeste voordelen levert in de werkomge ving", aldus het college. Vijf perso neelsleden hebben zich in principe bereid verklaard om mee te doen aan het project. Voor hen koopt de gemeente een vijftal PC's. De deelnemers nemen die weer van de gemeente over en krijgen behalve een eenmalige bij drage in de aanschaf ook de moge lijkheid de PC in termijnen af te be talen. Totdat de laatste termijn betaald is blijft de PC eigendom van de gemeente. De gemeente zorgt verder voor de opleiding in de bediening van de PC. Daarmee hoopt men te komen tot een optimaal profijt van de investering. Degenen die meedoen aan het project krijgen dus een PC thuis en zijn ook verantwoordelijk voor het onder houd. „De medewerk(st)er is ver plicht voor de apparatuur en pro grammatuur zorg te dragen als een goed huisvader", aldus het college. Subsidies Op de agenda van de raadsvergade ring verder de subsidieverordening voor plaatselijke verenigingen. Het gaat in totaal om een subsidiebedrag van 3212,83 gulden verdeeld tussen vijf verenigingen. De hoogste subsi die, 1173,03 gulden, gaat naar schaak vereniging TOG. De Philatelistenve- reniging is met een subsidie van 121,85 gulden de goedkoopste. Ten behoeve van de aanleg van een trottoir langs de Dorspweg vraagt het college de raad een krediet van 487,50 gulden beschikbaar te stellen voor aankoop van in totaal 65 centia re grond. Tijdens de raadsvergadering komt ook de afwikkeling in verband met het faillissement van EZKO bv. Het college stelt de raad voor het perceel grond dat eerder aan deze bv in erf pacht werd gegeven nu voor 30 jaar in erfpacht uit te geven aan Abreka BV. De canon is bepaald op 4882,50 gul den. Het gaat om een perceel grond van 69 are en 75 centiare. Een bedrag van ruim 12.000 gulden is gemoeid met de verkoop van een perceel grond van 319 centiare op het kleine lood- senterrein aan Delta Onderhouds dienst VOF. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF ZIERIKZEE Vergadering De Zierikzeese fractie van de PvdA vergadert vanavond, donderdag, in het stadhuis. De vergadering begint om 19.30 uur. Fietstocht De leden van de Christelijke Platte lands Vrouwenbond, afdeling Schou- wen-Duiveland, starten het nieuwe seizoen met een fietstocht. Onderdeel van de tocht omvat een bezoek aan meubelcentrum Paauwe te Zonne- maire. Het vertrek is dinsdag 23 augustus om 13.30 uur vanaf Kort Au toschade. Verhuizing Auto Louis Goedbloed gaat eind 1988, begin '89 verder in de bedrijfs gebouwen van tractorbedrijf Kloet aan de Oudeweg te Zierikzee. Goed bloed heeft de gebouwen opgekocht en verlaat zijn oude huisvesting. Vakbond De FNV Schouwen-Duiveland heeft 25 augustus een bestuursverga dering in het Huis van Nassau te Zie rikzee. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. RENESSE Muziek Muziekvereniging Luctor et Emer- go uit Renesse verzorgt vrijdag 19 augustus een concert naast de plaat selijke Nederlandse Hervormde kerk. Het programma omvat licht po- Vrijdag 2 september contactavond BURGH-HAAMSTEDE - De Werkhondenvereniging Schouwen- Duiveland houdt vrijdag 2 september een contactavond voor iedereen, die met zijn of haar hond de cursus Gedrag en gehoorzaamheid wil vol gen. De cursus is bedoeld voor alle grote honden van bouvier tot herder en van boxer tot dobberman. De bijeenkomst aan de Hogezoom tegen over tuincentrum Versluijs begint om 19.30 uur. De eilandelijke werkhondenver eniging is sinds korte tijd aan gesloten bij de Nederlandse Ge- bruikshonden Vereniging en heeft wekelijks de beschikking over een pakwerker. Tijdens de contact avond is iedereen welkom mét hond. Er kan dan ingeschreven worden voor de cursus Gedrag en gehoorzaamheid, waarvoor een examen wordt afgenomen. Ook zijn er de cursussen IPO 1, 2 en 3, UV en VZH. De cursus Gedrag en gehoor zaamheid begint dinsdag 6 sep tember. De cursus is iedere dins dag- en vrijdagavond vanaf 19.30 uur. De honden hoeven geen ande re cursussen gevolgd te hebben. Open dag ZVU op saterdag 17 september ZIERIKZEE - Vooral de buitenlandse talencursussen van de Zeeuwse Volks Universiteit trekken steeds meer belangstelling. Dat blijkt uit een toelichting van de ZVU die, onder andere in Zierikzee, in september met een aan tal nieuwe cursussen van start gaat. Daarbij staat opnieuw een cursus Russisch op het programma. Verder kunnen cursussen Engels, Frans en Duits worden gevolgd. Gezien de gro te belangstelling in de andere regio's van Zeeland start de ZVU dit jaar ook in Zierikzee een cursus Duits voor ondernemers (en/of hun werkne mers). Het betreft een korte 'cursus die speciaal is gericht op de omgang met Duitse toeristen. Filosofie en mystiek Nieuw op Schouwen-Duiveland is de cursus kunstgeschiedenis waarbij de kunstgeschiedenis uit de 19e en 20e eeuw aan bod komt. De cursus fi- pulaire muziek en begint om 19.30 uur. BROUWERSHAVEN Koor 1 Het Smalstad's Gemengd Koor te Brouwershaven start vanavond, don derdag, weer met de repetitie-avon den in het plaatselijke Tonnenmaga- zijn. Er wordt gezongen van 19.45- 21.45 uur. Nieuwe leden zijn welkom. GOES Borstkankeronderzoek Om hetvoortijdig opsporen van borstkanker te bevorderen heeft de Stichting Kankerpreventie Zuidwest Nederland in Goes een tweede borstonderzoekcentrum geopend. Al le vrouwen uit Zeeland die ouder zijn dan veertig jaar kunnen daar terecht voor een controle-onderzoek. Men hoopt daarmee eventuele borstkan ker in een vroegtijdig stadium op te spogen en te behandelen zodat de sterftfe aan deze ziekte afneemt. Dit vroege opsporingsonderzoek loopt vooruit op het bevolkingsonderzoek naar borstkanker zoals dat in de ko mende jaren zal worden opgezet van uit de overheid. Daarom zijn de ver goedingsregelingen met ziekenfond sen en particuliere verzekerings maatschappijen nog niet geregeld. Vrouwen die zich willen laten onder zoeken moeten uit zichzelf een af spraak maken en de kosten a 55 gul den betalen. MIDDELBURG Kunst De in Vlissingen geboren kunste naar Eddy Quite exposeert met zijn recente tekeningen in het onderko men van de Stichting Beeldende Kunst Zeeland aan de Kuiperspoort 22 te Middelburg. Belangstellenden kunnen er terecht van zaterdag 27 augustus tot en met 8 oktober. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met zaterdag van 13.00-17.00 uur en donderdagavond van 19.00-21.00 uur. VLISSINGEN Beelden 1981-1988 De tentoonstelling Beelden 1981- 1988 van de exposantén Gertjan Evenhuis uit Vlissingen, Rien Hal ters uit Etten-Leur en Gerhard Len- tink uit Dordrecht in de Scheldesme- derij in Vlissingen is twee weken geprolongeerd. De zomertentoonstel- ling is tevens een afscheidsten- toonstelling van de voormalige Scheldesmederij van KMS de Schel de. De openingstijden zijn van dins dag tot en met zondag van 11.00 tot 18.00 uur. ZIERIKZEE - Wie dit jaar weer eens met zijn neus boven de studie boeken wil gaan zitten kan zich van daag (donderdag 18 augustus) laten informeren over de studiemogelijk heden van de Zeeuwse Dag- en Avondscholengemeenschap in Zie rikzee. 's Morgens (tussen 9.00 en 12.00 uur) en 's avonds tussen 19.00 en 21.00 uur kan men zich in het gebouw aan de Manhuisstraat laten inschrijven voor een MAVO en HAVO-opleiding aan deze scholengemeenschap voor vol wassenen. Cursisten kunnen kiezen uit het volgen van lessen in een vak, dan wel het volgen van een complete opleiding. Alle vakken In principe worden alle vakken ge geven, al hangt dat af van de belang stelling die er voor die verschillende vakken bestaat. Ook kan men zich in Zierikzee inschrijven voor opleidin gen die de ZDASG elders geeft zoals een MEAO en VWO. De ZDASG be gint het nieuwe schooljaar goed dankzij een aantal nieuwe computers voor de diverse opleidingen (Prak tijk-diploma boekhouden en ver schillende computercursussen) die de aan de school verbonden Stichting Educatie Zeeland Noord verzorgt. Aanmelding Zij die zich voor een van de cursus sen willen aanmelden dienen van daag een identiteitsbewijs (paspoort of rijbewijs) bij zich te hebben alsme de een bank- of gironummer. De roos ters en boekenlijsten worden woens dag 24 augustus uitgereikt. De lessen beginnen een dag later. losofie en mystiek, een basiscursus fotografie en een cursus creatieve fo tografie. Verder tekenen en schilde ren voor beginners, kinderpoppen maken van kiei en een cursus schoon heidsverzorging waarbij de verzor ging van de huid centraal staat. Belangstellenden die zich nader willen informeren over een van voor genoemde cursussen kunnen daar voor terecht bij de open dag die op zaterdag 17 september wordt gehou den in de Prinses Julianaschool aan het Jannewekken van 12.00 tot 15.00 uur. De docenten van de diverse cur sussen zijn hier aanwezig om de be langstellenden te informeren over de inhoud van de cursussen. 4 Mits de gemeenteraad akkoord gaat ZIERIKZEE - Indien- de gemeenteraad daarmee instemt wordt maandag avond een waardevolle penning aan de collectie van het Maritiem Museum toe gevoegd. Wijlen mevrouw Van der Have-Van Vliet schonk een koperen plaatje, met daarop gegraveerd het stadswapen van Zierikzee en de aanduiding: gead mitteerde loots. Uit archief-onderzoek kon worden vastgesteld dat het gaat om een penning uit 1783, waarvan er 20 zijn vervaardigd. Het loodsen van schepen op de Oosterschelde schijnt aanvanke lijk een particuliere zaak te zijn geweest. Het stadsbestuur van Zierikzee had hiermee geen recht streekse bemoeienis. Oudere erva ren zeelieden zullen de rol van loods hebben vervuld. In 1727 kwam bij het stads bestuur binnen een verzoek van Adam Mikhout en Simon Jans- zoon. Ze verzochten een aanstel ling als vaste loodsen vanwege de stad. Hun werk wilden ze doen op basis van een door de stad vast te stellen reglement tegen een nader overeen te komen loon. De beide aanvragers hadden vele jaren naar Holland en Walcheren geva ren. ze brachten Engelse en andere schepen vanuit zee, door storm overvallen, naar Walcheren, Rot terdam, Dordrecht of elders. Op ervaring konden ze bogen. Maar er waren ook vaak onbekwame varensgezellen, die als loods dienst deden, met alle gevolgen van dien. Een aanstelling door het stadsbestuur zou hen een officiële status bezorgen. Het verzoek werd in handen ge steld van burgemeesters en the sauriers voor advies. Ruim een half jaar later brachten zij rapport uit. Ze stelden voor om van stads wege zes ervaren zeelieden als loodsen aan te stellen. Loodsgeld zou geheven kunnen worden. Dit moest worden afgedragen aan de Commissaris van het Rotterdamse veer, die daarvoor een gedeelte als vergoeding mocht behouden. Een concept-reglement was opgesteld, dat op 24 december 1727 door de raad werd vastgesteld. De raad benoemde tot loodsen: Adam Mikhoud, Simon Janszoon, Hendrik Simson. .Jacob Ruijten- burg, Casper Buijtendijk en Jan van Rosendaal. Reglement In het reglement werden de plichten van de loodsen uitvoerig omschreven. Tbt het loodsen van schepen waren voortaan alleen de zes benoemde personen bevoegd. Artikel twee bepaalde dat de Commissaris van het Rotterdamse veer in zijn huis een lijst moest hangen met de namen van de lood sen. Een pennetje moest gestoken worden voor de naam van de loods wiens beurt het was. Het loods geld werd gebaseerd op de grootte van het schip. Was de loods dronken of onwil lig, dan moest hij weggejaagd worden en was het de beurt aan een collega. De boosdoener kreeg een boete opgelegd van zes gul den. De helft kwam aan degene die de reis deed, de andere helft was voor de armen van de stad. Ging de loods zich tijdens de reis te buiten aan sterke drank, dan betaalde hij 25 gulden boete. Bij herhaling kon ontslag vólgen of een nog strengere straf. Het stads bestuur aarzelde niet het artikel toe te passen. In 1753 werd loods Dirk Cornelisse Backer, bijge naamd de Lange Dirk, door het stadsbestuur ontslagen, evenals Willem de Koning in 1762. Vreemde schepen mochten de diensten van de loodsen niet wei geren. Deden ze het toch, dan moest alsnog loodsgeld worden betaald. In Zierikzee thuishoren de schepen waren van deze bepa ling vrijgesteld. Zierikzeese koop vaarders moesten jaarlijks een vast bedrag aan de loodsen beta len. De schipper, die de loods op dracht gaf lang aan boord te blij ven, moest een daalder extra beta len naast eten en drinken. Kwam het schip aan de grond te zitten en was de loods daaraan schuldig, dan kon schorsing of ontslag vol gen. Naast plichten hadden de lood sen ook een recht. Niemand mocht hen in hun ambt bespotten, beledigen of bedreigen. Wie zich daaraan schuldig maakte kreeg een boete van zes gulden. Het stadsbestuur stelde graag oud schippers als loods aan. Zij had den veel ervaring opgedaan over de stromen en zandbanken. Eén van hen was schipper Jan Gerrit- se Maatjes (1687-1736), die op 45- jarige leeftijd loods werd. Hij woonde in de Molenstraat, dicht bij de haven. Zijn zoon was de chi rurgijn Martinus Bruynvisch De legpenning. Maatjes. Dr. Adriaan Bruynvisch Maatjes (1753-1817), arts, schepen en raadslid was een kleinzoon van de loods. De Zierikzeese koopvaardij ken de in de loop van de 18de eeuw een flinke achteruitgang. De gewijzig de situatie was aanleiding voor het stadsbestuur het aantal lood sen terug te brengen tot vier. Een nieuw reglement werd in 1783 vastgesteld. Het oude was door ve le wijzigingen achterhaald. In de nieuwe ordonnantie werden de plichten van de loodsen uitvoeri ger omschreven. Een nieuwe bepaling werd opge nomen om de loodsen meer aan zien te geven. Artikel twee bepaal de dat zij van stadswege een koperen plaatje kregen. Dit was voorzien van het wapen van de stad en de inscriptie: Geadmit teerde Loots. Deze ambtspenning moesten zij altijd bij zich dragen, bevestigd op hun jas op borsthoog te. Droegen zij het plaatje niet, dan moest een boete worden be taald. Het bedrag was voor dege ne, die aangifte zou doen van de overtreding. Bij overlijden of ont slag moest het koperen plaatje "bij het stadsbestuur worden ingele verd. Het stadsbestuur liet bij Johan- nis Schouwenburg 20 koperen plaatjes graveren voor een bedrag van ruim 30 gulden. Mede gelet op de plicht om bij ontslag of overlij den de plaatjes weer in te leveren mogen we veilig annemen dat er nooit meer dan 20 van deze pen ningen zijn geweest. Wellicht is de op het stadhuis aanwezige voor raad penningen later versmolten. Zierikzeese loodspenningen zijn dan ook zeer zeldzaam. De loodsen kregen elk een zee- rok, die kleermaker Heimig mocht leveren. Later werden ze ook voorzien van mutsen. De lood sen kregen een reprimande dat ze die op stadskosten hadden laten maken. De zeerok en de muts moest twee jaar meegaan. Vanaf 1783 kregen de loodsen ook een vast loon: 150 gulden per jaar. Het salaris werd betaald uit het legaat van de in 1756 overleden mr. Pieter Mogge. Dc tarieven van de loodsgelden waren zeer gevarieerd en afhanke lijk van dc grootte van het schip. Voor schepen die van Zierikzee naar zee werden geloodst werd voor kleine schepen 12 gulden be taald, voor grote 18 gulden. Het loodsen van een schip naar Mid delburg of Vlissingen kostte voor een poonschuit 7 gulden en voor een jacht 10 gulden. Een reis naar Vlaanderen kostte voor diezelfde type schepen negen respectieve lijk 13 gulden. Om hun kennis van de stromen op peil te houden moesten de lood sen goed letten op de diepte. Wan neer er bakens werden gelegd moesten de loodsen meevaren. Eventuele mankementen aan de bakentonnen moesten worden ge meld. De thans geschonken loodspen- ning is opnieuw een herinnering aan het rijke maritieme verleden van Zierikzee. H. Uil

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4