C. Dooge 25 jaar in dienst Koninklijke Zeelandia BV Vrijwilligerswerk betekent niet SSiSi&HS! altijd verplicht moeten opdraven' asKaSaS Geen krant ontvangen? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diefstal uit clubhuis Lost Ones Inbraak in speelhal Renesse Vernielingen aan auto's Controle op alcohol gebruik Gewonden bij ongeval op Grevelingendam nabij Bruinisse Inbraken in auto's ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 augustus 1988 Nr. 24389 3 aan de hand van een anecdote ook de welsprekendheid van Dooge il lustreerde. „U werd aangehouden, had uw rij bewijs niet bij u en bovendien man keerde er iets aan het licht van de auto en u kreeg de politie toch zover dat ze u netjes naar huis brachten en de bekeuring vergaten", aldus Van Ditmarsch. ,,U bent ook iemand die van gezel ligheid houdt en ik herinner me nog menig afzakkertje in Marktzicht", al dus Van Ditmarsch. Hij stelde dat Dooge ook het werk binnen de onder nemingsraad altijd met veel plezier gedaan had. Waarbij u altijd de meeste belangstelling had voor de fi nanciële onderwerpen". Namens alle collega's bood Van Ditmarsch Dooge een boormachine aan. Vrachtwagens ponskaarten Dooge ging in zijn dankwoord in op de woorden van Schotte. ,,We hebben denk ik wel vrachtwagenladingen van die ponskaarten verwerkt. Het is dat ik van kwartetten houd, anders was ik er nooit uitgekomen". Dooge kenschetste Zeelandia als een bloei end bedrijf. ,,Het gaat goed met Zee landia. Het nadeel als je bij een bloei end bedrijf werkt dat steeds uit breidt is wel dat je steeds in de rot zooi zit". „Natuurlijk was het niet altijd koek en ei, Snaar als er eens moeilijk heden waren zeiden we gewoon dat het allemaal de schuld van de EG was", aldus Dooge. Een opmerking die de nodige hilariteit teweeg bracht onder de aanwezigen. Op het geschenk van de kant van de collega's reageerde Dooge eveneens slagvaardig: „Jullie zetten me wel voor het blok. Ik ga thuis door voor niet zo handig, maar kon ik steeds zeggen dat ik geen goed gereedschap had. Dat kan nu niet meer". Dooge besloot zijn toespraak met een pa raphrase op Son ja Barend: „Voor straks, allemaal wel thuis en morgen weer vroeg aan het werk". Heeft u per abuis geen krant ontvangen of is het tijdstip van bezorging wellicht ongebruike lijk, belt u dan nog dezelfde dag met de Zierikzeesche Nieuwsbode. Door de vakantieperiode is er een aantal wisselingen in de bezorging. Hierdoor bestaat de mogelijkheid dat de bezorging niet zo verloopt als u gewend bent. U kunt dagelijks tot 18.00 uur bellen naar het kantoor: 01110-16551 en tussen 18.30 - 19.00 uur met 01113-1766 LELYSTAD - Ballonvaarder Henk Brink heeft opnieuw een wereldre cord gevestigd. Met de grootste hete luchtballon voor passagiers die ooit is gemaakt, heeft hij vanaf het vlieg veld Lelystad een vaart gemaakt met het recordaantal van vijftig mensen, vijf bemanningsleden en 45 passa giers. De vlucht duurde 35 minuten. De ballon vloog op een hoogte van on geveer 100 meter. Na 2,8 kilometer ging de ballon zo rustig naar beneden dat de mand met de passagiers keurig rechtop landde. ROTTERDAM - Voor de aanvang van het concert van de Amerikaanse popster Prince in het Feijenoordsta- dion in Rotterdam heeft de politie ze ven arrestaties verricht. Zes mensen werden aangehouden wegens zwarte handel in kaartjes. Organisator Mojo had voor het eerst op de toegangs kaarten laten drukken dat het verbo den is de kaartjes aan derden door te verkopen. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.30 tot 19.00 uur): 01113-1766 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 of 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar 1 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" Jm 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. RENESSE - Uit een speelautomaat in een speelhal in Renesse werd woensdagmiddag een bedrag van naar schatting 400 gulden gestolen. Volgens getuigen is de diefstal ge pleegd door twee mannen, beiden zuiderlijke types. Eén van hen wordt beschreven als behoorlijk behaard. De man heeft volgens het signale ment een flink postuur, lang zwart golvend haarden een zwarte snor. De man droeg een wit overhemd. BRUINISSE - In de nacht van woensdag op donderdag hebben drie jongens voor duizenden gulden scha de toegebracht aan in totaal vier auto's. Over de auto's werd gelopen terwijl er ook rondom tegen geschopt is. Eén van de auto's werd op z'n kant ge gooid. Van twee van de vermoedelij ke daders is een vaag signalement be schikbaar. Beiden waren donker ge kleed en droegen een opvallend zwart/wit horizontaal gestreept T- shirt. Getuigen worden verzocht zich in verbinding te stellen met de politie in Zierikzee. ZIERIKZEE - „We hebben u Ieren kennen als een toop- beeld van rustige deskundigheid", aldus drs. P. Schotte, directeur van Koninklijke Zeelandia BV in zijn toe spraak tot jubilaris C. Dooge uit Dreischor. Vijfentwin tig jaar geleden kwam Dooge op 17-jarige leeftijd de ge lederen van het bedrijf versterken. Hij begon als administratieve hulp en mag zich nu planner van het be drijfsbureau noemen. Schotte kenschetste Dooge als een zeer deskundige en flexibele medewerker en bovenal een systematisch mens. ,,U heeft zelfs uw jubileum op deze dag gepland", aldus Schotte. Schotte begon zijn toespraak met een korte beschrijving van de loop baan van Dooge bij Zeelandia. „U kwam op 1 juli 1963 bij ons en een van uw opvallende eigenschappen werd al meteen duidelijk. U maakte een geruisloze entree", aldus Schotte. In 1965 werd het dienstverband van Dooge tijdelijk onderbroken omdat hij 's lands wapenrok aan moest trek ken. - - - Ponskaarten Tben Dooge terugkeerde naar Zee landia stond het bedrijf aan de voor avond van de administratieve auto matisering. Dooge stond voor de taak om samen met zijn collega's de orders te vertalen naar de fabricage- afdeling toe. Met behulp van pons kaarten werd een en ander geregi streerd. Schotte: „U begreep al snel dat een goede planning van de produktie no dig was om de machines zo optimaal mogelijk te benutten en dat flexibili teit noodzakelijk was". In het kort schetste Schotte vervol gens de ontwikkeling van het bedrijf en stelde dat de planning van toen niet meer te vergelijken is met de planning van nu. „En binnen die planning was1 u de bindende factor. Soms kreeg u eenvoudige vragen, maar soms ook moeilijke en onmoge lijke opdrachten. Maar wat dat be treft was uw inzicht altijd overtui gend". Deskundigheid Schotte stak uitgebreid de loftrom pet over Dooge. ,,Op een redelijk ver zoek werd nooit nee gezegd en de ke ren dat u een kwestie niet op kon lossen zijn op de vingers van een hand te tellen. U kreeg te maken met een groeiende produktie en een steeds groter wordend assortiment maar u had de zaak toch steeds onder controle". Na deze. woorden speldde Schotte bij Dooge de gouden jubileumspeld op en overhandigde de jubilaris na mens de directie een enveloppe met inhoud. i H. van Ditmai-sch, vooi-zitter van de personeelsvereniging, legde in zijn toespraak de nadruk op de kwalitei ten van Dooge als collega. „U was nooit uit het lood te slaan en er was altijd op een prettige manier met u te werken", aldus Van Ditmarsch die ZIERIKZEE - J. H. L. uit Nieuwer- kerk deed bij de politie aangifte van diefstal van geld uit het clubhuis van motorclub The Lost Ones uit Zierik zee. De diefstal is vermoedelijk woens dag overdag gepleegd. De dieven ver schaften zich toegang tot het clubhuis aan de Deltastraat middels braak. Uit het clubhuis werd 500 gulden aan contant geld gestolen. RENESSE - Bij een controle op al coholgebruik werd tegen twee auto mobilisten proces-verbaal opge maakt. Een derde bestuurder werd geverbaliseerd wegens verboden wa penbezit. De controle werd uitgevoerd bij Re- nesse. In totaal werden 70 auto's aan gehouden. Daarbij vond men bij een van de bestuurders wapens in de auto. De bestuurder werd meegeno men naar het politiebureau in Zierik zee. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Vervolg van pagina 1 V uit Zaltbommel. Door de klap schoof zijn auto weer tegen de auto voor hem van P. F. M. de B. uit Zwijn- d recht. Twee inzittenden van de auto van Van B. uit Sliedrecht raakten gewond bij de botsing. Zij konden na behan deling het ziekenhuis verlaten. Twee inzittenden van de auto van U„ een vrouw van 39 jaar en een kind van 14 jaar, liepen verwondingen op. Het kind werd met een gebroken kaak naar het ziekenhuis in Vlissingen vervoerd. De vrouw is met twee gebroken be nen en een gebroken arm opgenomen in het ziekenhuis in Zierikzee. De in zittenden van de auto van M. G. S.-B. uit Durango kwamen met de schrik vrij. Door de botsing werden vier auto's geheel vernield. De vijfde auto, die van De B. uit Zwijndrecht werd licht beschadigd aan de achterzijde, maar moest wel weggesleept worden. RENESSE/SCHARENDIJKE/ BRUINISSE - In de nacht van dins dag op woensdag werden op Schou- wen-Duiveland zes auto's opengebro ken. Naast radio-cassettespelers werd ook kleding en gereedschap ontvreemd. Op het terrein van een camping aan de Hogezoom bij Renesse werden in die nacht vier auto's opengebroken. Uit deze auto's werden de radio-cas- settespelers gestolen hetgeen in to taal een schadepost van 2500 gulden betekent. De auto van M. P. uit Duis burg (Did) stond geparkeerd aan de Brouwersdam. De dieven verschaften zich door middel van braak toegang tot het voertuig. Hier werd behalve de radio-cassettespeler ook kleding gestolen. Alles bij elkaar goed voor een schade van 2500 D.Mark. Op een parkeerterrein bij Bruinisse werd in gebroken in de auto van P. B., even eens uit Duitsland. Behalve de radio- cassettespeler raakte B. ook het nodi ge gereedschap kwijt. Een schade post van 1900 D.Mark. Algemene Hulpdienst Westerschouwen b"f volgd waarbij vrijwilligers worden a «a -a a T3 I I begeleid in de aanpak van mensen. V GJ de vrijwilligsters van onze Hulp- I 9 =50 I "Tl Q dienst moest bijwonen. Er was bij V/ praktijk". Directeur drs. P. Schotte speldt de jubilaris de bedrijfsspeld op. Directeur P. Schotte: Zelfs deze dag heeft u zelf zo gepland BURGH-HAAMSTEDE - Meegaan in de taxi naar het ziekenhuis. Meezoeken naar borden die verwijzen naar de juiste wachtkamer in de polikliniek, het laboratorium of de röntgenkamer. En meeluisteren naar wat de dokter precies zegt en bedoelt. Voor veel oudere (en soms ook jongere mensen) betekent het een grote geruststelling dat er vrijwilligers zijn die dit willen doen. Mensen die vinden dat men er is om elkaar te helpen. In Burgh-Haamstede heeft een aantal van deze mensen, van allerlei gezindten, zich ongeveer tien jaar geleden verenigd in de Algemene Hulpdienst Westerschouwen. Een dienst die sinds die tijd een vanzelfsprekendheid lijkt te zijn geworden. leningsinstanties ligt verwijst me vrouw Spee de aanvragers door. „Naar de Federatie Maatschappelij ke Dienstverlening. En we doen ook geen huishoudelijk werk". Maar meestal gaat ze bellen naar een van haar collega-vrijwilligsters wanneer er een verzoek is binnengekomen. „Als die dames niet kunnen, schakel ik meestal mezelf in". Bij de keuze van de vrijwilligsters die zij opbelt laat mevrouw Spee meestal meespe len wie er vaker met een bepaalde De 52-jarige Miep Spee-Riegman uit Burgh-Haamstede is een van de ruim vijftien vrijwilligers die zich, regelmatig of af en toe, inzet voor an deren. „Ja, ik vind dat heel leuk om te doen. Dat komt denk ik ook omdat er geen verplichting achter.zit. Dat is een misverstand dat je nog wel eens hoort. Dan zeggen de mensen: „Vrij willigerswerk. Ja. Maar dan moetje". Dat vind ik niet. Als je niet kunt dan kun je niet. Dat is normaal bij vrij willigerswerk. Tenslotte heb je zelf ook je gezin. En als je het zo doet blijft de lol erin denk ik". Spee is een van de drie nummers die gebeld kunnen worden door mensen die een beroep willen doen op de Hulpdienst. „Wij komen nooit uit onszelf in actie. We wachten tot we worden gebeld". De telefoontjes die „zo'n twee a drie keer per week" bin nenkomen zijn vaak afkomstig van ouderen. En betreffen meestal een verzoek om mee te gaan naar de poli kliniek, het laboratorium of de rönt- genafdeling in het Rode Kruiszieken- huis. Onwennig en onzeker persoon naar het ziekenhuis is ge weest. Vertrouwd gezicht „Vaak vragen de mensen daar ook zelf om. Ze wennen aan iemand en vinden het prettig om een vertrouwd gezicht te zien". Mevrouw' Spee om schrijft het vrijwilligerswerk dat zij regelmatig doet als 'niet zwaar ep heel prettig vanwege het contact met de ouderen'. „Maar het is ook wel eens lastig hoor. Door de tijden waar op iemand in het ziekenhuis moet zijn. Soms is dat al om half acht 's morgens. Of men moet lang wachten in de polikliniek". Hoewel de Algemene Hulpdienst een poosje aangesloten is geweest bij het onlangs opgerichte platform voor vrijwilligersorganisaties: de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorg sector, is men daar inmiddels weer Het is volgens mevrouw Spee te genwoordig wel moeilijker om men sen te vinden die zich via de Hulp dienst als vrijwilliger beschikbaar willen stellen. „Het komt steeds va ker voor dat jonge vrouwen overdag betaald buitenshuis gaan werken". Mede daardoor bestaat de Hulp dienst vooral uit vrouwen van veertig jaar en ouder. „We zouden er best wat bij kunnen gebruiken;'. Gelijk Dat laatste is niet het gevolg van meer aanvragen. Want van deze lan delijke trend is volgens mevrouw Spee in de Westhoek nog niet veel te merken. „Nee, de hoeveelheid hulp- aanvragen blijft ongeveer gelijk". De vrijwilligster vind het prima zo. „Zo als het nu gaat is het goed. Dit kun nen we nog goed overzien. Zo kan de Hulpdienst nog lang blijven door draaien". Eerste uur Dat laatste is duidelijk het geval want mevrouw Spee is een van de 'werkers van het eerste uur'. „De hulpdienst werd, ruim tien jaar gele den, opgezet door Marie Rademaker en Corrie van de Klooster. Het was een particulier initiatief. Als lid van de Gereformeerde Kerk Haamstede kwam ik met hen aan de praat in de Vrouwenraad en toen ben ik ook gaan meehelpen". De Algemene Hulp dienst Westerschouwen telde vlak na zijn oprichting ruim dertig mede werksters afkomstig vanuit allerlei verschillende gezindten. „Dat moet ook denk ik. Als er al leen kerkelijke mensen in de Hulp dienst zouden zitten, durven de men sen die nooit in de kerk komen geen beroep op de dienst te doen. Terwijl dat juist wel de bedoeling is. Wij wil len aan iedereen, onafhankelijk van zijn achtergrond, hulp geven". In de loop van de jaren vielen er veel vrij willigers af omdat ze een betaalde baan aannamen of kleine kinderen kregen. „Nu hebben we nog ruim 15 mensen bij de Hulpdienst waarvan er eigenlijk maar een stuk of vijf zo vaak beschikbaar zijn dat ze regel matig kunnen worden ingezet. We zouden dus best wat nieuwe vrijwil ligers kunnen gebruiken". Het telefoonnummer van mevrouw „De mensen zien er tegenop om al leen met de taxi te gaan. Omdat ze zich moeilijk kunnen aan- en uitkle den. Aan de balie niet goed durven vragen waar ze rhoeten zijn of het ge voel hebben dat ze heel snel weer ver geten wat de dokter heeft gezegd. Over de manier waarop de medicij nen moeten worden gebruikt bijvoor beeld. Ze voelen zich onwennig en on zeker in hun eentje. Vaak hebben de mensen hulp nodig omdat ze in een rolstoel zitten. En dan kan de aanwe zigheid van een vrijwilligster heei belangrijk zijn". De professionele krachten bij het rusthuis Duinoord zijn niet in dc ge legenheid om tijd vrij te maken voor een dergelijke begeleiding. En dat is het hiaat waar de vrijwilligers in springen. „Wij doen vaak begelei ding. Naar de dokter, maar ook naar familie wanneer men geen vervoer heeft en toch graag op bezoek wil. Of boodschappen doen in de stad". An dere diensten van de vrijwilligers zijn het ophalen van medicijnen of boodschappen doen voor mensen die dat zelf niet kunnen. „Of het bezoe ken van mensen die pas uit het zie kenhuis zijn gekomen en bij wie de gezinszorg eens even een uurtje weg moet". Wanneer de aanvraag meer op het gebied van de professionele hulpvcr- Vrijwilligerswerk in de gezondheidszorg schept verplichtingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3