Vier gewonden bij botsing op Grevelingendam bij Bruinisse „Ondernemers moeten beter inspringen op nieuwe ontwikkelingen recreatie" Kegelvormige verhoging kruispunt afgewezen door 4 commissieleden >4 - DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Boetes Vrijwillig Penning Fietsen Jaarlijks gaan er 35.000 rechtshulpverzoeken Vrijwilligerswerk betekent niet altijd verplicht Waardevolle legpenning in collectie Maritiem C. Snijders vanuit Bordeaux terug in Zierikzee. vanuit Nederland naar de Duitse justitie. moeten opdraven. (Pag. 3). Museum te Zierikzee. (Pag. 4). (Pag. 7). (Pag. 2). DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1988 144ste jaargang Nr. 24389 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Onderneem iets niet, of breng het tot einde. Spreekwoord Om snelheid auto's in Scheldestraat en Grevelingenstraat te verminderen Ravage op de Grevelingendam. Grote materiële schade BRUINISSE - Bij een kop/staart-kettingbotsing raakten woensdagochtend om streeks 11.00 uur vier mensen gewond. De ravage op de Grevelingendam was groot. Al le vijf bij de botsing betrokken auto's moésten weggesleept worden. Hét ongeluk ont stond doordat bestuurder A. A. U. uit Durango (Spanje) een voor hem stilstaande file te laat opmerkte. ZIERIKZEE - „Het idee om het' kruispunt Schel destraat/Grevelingenstraat veiliger te maken door snel- heidsremmende maatregelen is twee jaar geleden door uzelf in gang gezet. We zouden het als college erg jammer vinden als de plannen nu niet konden doorgaan". Burge meester mr J. J. P. M. Asselbergs toonde zich duidelijk verbaasd over de uitlatingen van enkele leden van de ad viescommissie voor verkeer die naar zijn mening haaks stonden op eerder geuite meningen. Een meerderheid van de commissie sprak zich uit tegen de aanleg van een kegelvormige verhoging midden op het kruispunt in plan West. Die verhoging, bestaande uit rin gen van witte en zwarte klinkerkei en, die in het midden oplopen tot 30 centimeter hoogte, zou een belang rijke bijdrage kunnen leveren aan een veiligere snelheid van de auto's. Zo bleek uit een toelichting van de Directie Verkeersveiligheid, die de verkeersremmende voorziening heeft voorgesteld. Zierikzee zou bij de aan leg ervan tevens in aanmerking ko men voor ruim vierduizend gulden subsidie in de totale kosten die ruim 20.000 gulden bedragen. Omdat de brug bij de sluis bij Brui nisse openstond stond er ter plaatse een stilstaande file. U. zag dat te laat en botste op de auto van C. M. van B uit Sliedrecht. Diens auto schoof door de klap naar links en kwam dwars op de weg te staan. De auto van U. schoof naar links en kwam even eens dwars op de weg. Gewonden Ondanks krachtig remmen kon M. G. S.-B., eveneens afkomstig uit het Spaanse Durango de ravage niet meer ontwijken, dook in het gat dat door de botsing ontstaan was en botste achterop de auto van T. J. van vervolg pagina 3 Racestraat Maar dat alles kon vier van de zes commissieleden niet bewegen om een positief advies uit te brengen. „Ver anderen v{e de naam Scheldestraat bij aanleg_yan deze verhoging ook in Racestraat"? wilde J. W. Gudde (ZOC) weten. Op grond van eigen waarne mingen was hij van mening dat ver keersdrempels en andere snelheids- remmende voorzieningen geen enkel nut hebben omdat er toch hard over heen wordt gereden. Ook mevrouw C. F. L. Schaap-Anker (rij-examinatrice) vreesde dat de regelmatige gebrui kers van het kruispunt daar ter plaat ste net zo hard zouden blijven rijden. „Zonde van het geld". Informateur J. van der Klooster: „Opvallend veel vraag naar totaalpakketten BRUINISSE - „Ik denk dat je toch nog wat te vaak de gedachte vindt van: 'Als het bij m'n buurman regent druppelt het bij mij ook wel'. Ik denk toch dat het voor de ondernemers raadzaam is als ze wat meer proberen in te spelen op de ontwikkelingen in de recreatie". Aan het woord is J. van der Klooster uit Bruinisse. Vorig jaar april werd hij voorgesteld als het nieuwe gezicht van de WV-Bruinisse. Tegelijkertijd verhuisde het VVV- kantoortje naar De Zaete. De balans na ruim een jaar: „Het draagvlak van de WV-Bruinisse is nog steeds erg smal, maar dat is een probleem waar ook andere VVV's mee kampen". Voordat de WV-Bruinisse in De Zaete haar plek vond heeft er zich een en ander afgespeeld in het Bruse. Geldgebrek noopte het VW-bestuur om te zien naar een goedkopere ruim te. Het kwam zelfs tot een 'gedwon gen huwelijk' met de Culturele Stich ting Bruinisse. Een 'huwelijk' dat al vrij snel weer ontbonden werd toen de Culturele Stichting Bruinisse werd opgeheven. Nieuwe perspectieven VW-Bruinisse ging echter door. Van der Klooster werd het nieuwe ge zicht en met de ingebruikname van het nieuwe kantoor leken de dingen weer een gunstige wending te nemen. Het feit dat het nieuwe VVV-kantoor niet direct in het centrum van Brui nisse is gelegen werd in april vorig jaar niet als een bezwaar gezien. Van der Klooster: „Het is een hele mooie werkruimte, maar ik zou zelf toch lie ver in het centrum zitten". Een exact beeld van het (nog niet helemaal) afgelopen seizoen kan Van der Klooster niet geven. „In april en mei zijn er ongeveer de helft minder mensen op het kantoor geweest als vorig jaar. Voor wat betreft juni en juli zitten we op bijna evenveel be zoekers". ,,Ik schat dat er in augustus ten op- Klooster wil graag de sterke punten van Bruinisse duidelijk onder de aandacht brengen. „En één van de sterkste punten van Bruinisse is na tuurlijk de ruimte voor de watersport op de Grevelingen". „Rust is natuurlijk ook een sterk •punt van Bruinisse. En ik denk dat de komst van de golfbaan daar ook aan zal bijdragen. Dat levert toch ook een aantal nieuwe bezoekers op", aldus Van der Klooster. Hij heeft zorgvul dig opgetekend wat voor soort vra gen er op hem afgevuurd werden in het afgelopen jaar. Een bloemlezing uit zijn aantekeningen levert een bre de variëteit aan vragen op. H. Asma (PvdA) was van mening dat niet op alle gevaarlijke 'hoeken en gaten' in Zierikzee dergelijke du re voorzieningen kunnen worden aangebracht. „Het kan ook net als op de Calandweg met inhammen". En J. J. Geleijnse (VVD) wilde eerst hard cijfermateriaal zien over de aard van de ongevallen en de verkeersdicht heid daar ter plaatse voor hij een po sitief advies wilde uitbrengen. „Ik betwijfel of dit de juiste maatregel is voor dat kruispunt". „Ik geloof niet dat we moeten wachten op ongevallen voor we maat regelen nemen", vond W. F. Sprengel- meijer (RU) die wel voor de aanleg van een kegelvormige verhoging voelde. C. Legemaate (CDA) ging zelfs nog een stapje verder. „Ik denk dat het een goede oplossing is. Ik vmd wel dat er op de kruising Greve lingenstraat /'Haringvlietstraat ook een dergelijke voorziening moet ko men. Want die is net zo»gevaarlijk". Grotere verkeersdruk Politie rayoncommandant A. Ge- rards deed er alles aan om ook de ove rige commissieleden achter het plan te krijgen. „De verkeersdruk op het betreffende kruispunt zal alleen nog „Het meest opvallend vind ik zelf dat er veel vraag is naar georgani seerd amusement. Men wil een kant- en-klaar-pakket waarbij men alleen maar het rode stippellijntje hoeft te volgen. Ik denk dat op die vraag in gespeeld moet worden en daar zullen investeringen voor nodig zijn". „Wat naar mijn idee ook een beetje ontbreekt in Bruinisse zijn overnach tingsmogelijkheden. Men is nu ge bonden aan een appartement in Aquadelta of enkele particuliere adressen in Bruinisse zelf. Het is maar een beperkte groep die van die gelegenheid gebruik kan maken en ik denk dat er een veel breder scala van mogelijkheden op dat gebied zou moeten zijn. Bijvoorbeeld voor men sen die op trektocht zijn en enkele da gen in Bruinisse willen verblijven". zichte van vorig jaar zo'n 40 procent meer mensen binnen zal komen. Al les is dit jaar wat later op gang geko men hè. En dat zal toch wel voor een groot deel aan het weer te wijten zijn", aldus Van der Klooster. Hij stelt dat de openstelling van de weg over de Philipsdam zeker van invloed is op het aantal en de herkomst van de bezoekers van het VVV-kantoor. Brabanders „Ik' schat dat ongeveer 60 procent van de bezoekers Duitsers zijn. On der de resterende 40 procent zitten heel wat Brabanders. In ieder geval meer dan in voorgaande jaren. Ik denk dat de plaatselijke midden stand zich in de toekomst ook wel meer op Brabant zal gaan richten, zich meer naar 'de overkant' toe zal gaan profileren". Van der Klooster stelt ook dat de weg over de Philipsdam zeker uit straling zal hebben op de recreatie langs de Grevelingendam. Kritiek als zouden er eigenlijk te weinig faci liteiten aanwezig zijn wijst hij ge deeltelijk van de hand. „Er zou wellicht wat bij kunnen, maar je kunt niet stellen dat er te weinig faciliteiten zijn", aldus Van der Klooster. „En het is een schitte rend gebied voor recreatie". Van der maar groter worden omdat er nog meer huizen zullen worden gebouwd in de wijk". Hij wees erop dat daar door de kans op aanrijdingen groter wordt. „Zo'n lange rechte straat door een woonwijk is gevaarlijk. Dat wordt tegenwoordig nooit meer ge daan bij de aanleg van een nieuwe moderne wijk". Hij herinnerde aan de ouderen uit Borrendamme, de mensen van Brugzicht, de kinderen bij kinderboerderij De Punt en de ba sisschool 't Kofschip die allemaal na bij het kruispunt vertoeven. De commissieleden lichtten hun standpunten nog eens toe en kwa men met enkele alternatieve voor stellen. Zoals de Grevelingenstraat tot voorrangsweg maken of inham men creëren zoals in de Calandweg. Maar men bleef verder bij zijn oor spronkelijke meningen. Een negatief advies dus van vier van de zes leden. Heel wat minder discussie vergde het voorstel om het verkeersborden- bestand in Zierikzee te herzien. Uit onderzoek van de politie is gebleken dat een aantal verkeerstekens op bor den en op het wegdek onduidelijk dan wel overbodig is. De commissie was unaniem in zijn advies om dit op nieuw te herzien. Soort woonerf De T-kruising Raamstraat/Regen boogstraat wordt binnen afzienbare tijd een kruising omdat de Raam straat een eind wordt doorgetrokken voor de bouw van woningen. Wat be treft de toekomstige verkeerssituatie op het nieuwe kruispunt zal eerst een nader advies van de politie worden afgewacht voor de verkeerscommis- sie een advies uitbrengt. Gerards op perde het idee om van het nieuwe doodlopende stuk weg een verblijfs- gebied, een soort woonerf te maken. Daarvoor zou het wegdek ter plaatse wat hoger moeten worden gelegd en een nieuw EG-bord worden ge plaatst. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WA> ffih pe vervolg pagina 4 VVV-Bruinisse-informateur J. van der Klooster: „Toch nog wat te vaak de gedachte Als het bij m n buurman regent druppelt het bij mij ook". Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Veel bewolking Veel bewolking maar overwegend droog. De zuid tot zuidwestenwind neemt morgen toe tot 4 a 5, langs de kust af en toe 6 Beaufort. Minimum temperatuur komende nacht 17 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 22 aug. Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuidwest 5 Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: noordwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 19 aug. Zon op 06.30, onder 20.54 Maan op 14.19, onder 22.39 Eerste Kwartier: 20 augustus (17.51) Temperatuur kustwater: 19 graden. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen komt er voorlo pig een einde aan het zonnige zomer weer. Een koufront dat nu nog boven de Britse eilanden ligt, passeert in de middag ons land. Voor het front uit kan de temperatuur in het oosten van het land nog oplopen tot 26 graden, aan de kust waar het front eerder passeert wordt het ongeveer 20 gra den. Tijdens frontpassage ontstaan er enkele buien, waarbij ook onweer mogelijk is. Vanaf zaterdag wordt het weer bepaald door een depressie die dan over Schotland langzaam naar Skandinavië trekt. Het wordt dan koeler en van tijd tot tijd vallen er buien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1