Simon Blom winnaar van puntenklassement van trimlopen in Haamstede Ondanks goede klasseringen in skeelerwedstrijden blijft schaatsen hoofdzaak Eerste oefenwedstrijd brengt ZSC gelijkspel NIEUWSBODE Combinatie Snijders wint concours zaterdagvliegers Zaterdag 17 september: dag van skeelergeweld Leon van der Wielen meent: Eerste plaats voor handballers Delta Sport Persoonlijke records voor Schot en Verschuur Oefen halve marathon in Haamstede ZIERIKZEESfJHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 augustus 1988 Nr. 24388 7 ZIERIKZEE - ,,'t Is in de zomermaanden een leuk alternatief voor het schaatsen". De leuke klasseringen die Leon van der Wielen in de afgelopen skeelerwedstrijden heeft behaald (onder andere een vijfde plaats bij een wedstrijd voor A- en B-rijders in 's-Gravendeel) brengen de Zierikzeese schaatser niet op"andere gedachten: skeeleren is 'n leuke bezigheid maar het is niets meer of minder dan een leuke voorbereiding op het schaatsseizoen. Voor Leon van der Wielen is het skeeleren yn goede training voor het schaatsseizoen. In de periode dat de gemiddelde Nederlander zijn vertier op het strand zoekt, wordt er door de echte schaatsliefhebber driftig „op het dro ge" getraind om in de wintermaan den letterlijk en figuurlijk goed beslagen ten ijs te kunnen komen. Eindeloze zweetdruppeltjes kost het, die duur-, kracht- en intervaltraining, die fietssessies maar vooral dat „schaatsen op de weg" oftewel skee leren, dat spant volgens Leon van der Wielen de kroon qua krachtsinspan ning. Dat skeelergebeuren dat zich lang zaam aan een plaatsje verovert in het totale sportgebeuren is niet nieuw. In de jaren dertig waren er al sportieve- lingen die zich op een soort tweewie lige rolschaatsen voortbewogen. La ter werd daar een wieltje aan toege voegd en werd er op zogeheten rolling boots gerollerd. De grote doorbraak van het schaatsen op de weg kwam volgens vader en zoon Van der Wielen de laatste jaren, min of meer als uit vloeisel van de toenemende belang stelling voor het marathonschaatsen op natuurijs. Dat schaatsen op de gewone weg is wel wat anders dan het soepele rond jes draaien op het ijs. ,,'t Is een vrij pittige bezigheid en stukken zwaar der dan fietsen en schaatsen" verge lijkt Leon van der Wielen die vorig jaar zijn debuut in de wedstrijdskee- lersport maakte. „De schaatsers van ijsclub De Poel skeelerden al als trai ning voor het schaatsen". Dat eerste ritje op die „Noren op wieltjes" staat Van der Wielen nog goed bij: ,,'t Was wel even wennen, want of je nu op van die skeelers over een asfaltweg rijdt of op je gladde ijzers op 't ijs staat, daar zit nogal wat verschil in". Na die kennismaking met het skee leren heeft Van der Wielen die rol schaatsen met vijf wielen nog heel wat keertjes aangetrokken, want skeeleren maakt een vast onderdeel van zijn zomertraining uit. In de maanden mei tot en met oktober, wanneer de basis voor het schaatssei zoen wordt gelegd rijdt Van der Wie len gemiddeld drie keer per week over het fietspad langs de Heuvels- weg. Meer is volgens de schaatser/ wielrenner en skeeleraar niet goed omdat het een krachtenverslindende bezigheid is. Desalniettemin is Van der Wielen een voorstander van het droogschaat- sen op skeelers. „Skeeleren is een be tere voorbereiding op het schaatssei zoen dan fietsen en lopen, omdat je met het skeeleren de schaatsbewe- ging en de valbeweging het beste be nadert". Het skeeleren is volgens Van der Wielen wel wat eenvoudiger on der de knie te krijgen dan de moeilij ke schaatstechniek. Wedstrijden Voortgekomen uit het verlangen van fevente schaatsers om ook in de zomermaanden te kunnen schaatsen is skeeleren inmiddels uitgegroeid tot een aparte tak van sport. Overal in den lande worden in deze maanden skeelerwedstrijden georganiseerd en er bestaat zelfs een aparte bond (de Stichting Skeeler Marathons) voor de beoefenaren van deze nieuwe tak van sport. Van der Wielen, voor wie het skeeleren niet meer dan een leuke voorbereiding op het schaatsen is, verschijnt regelmatig aan de start- streep bij dergelijke wedstrijden, die meestal bestaan uit 45 minuten en één ronde. Dat skeeleren in wed strijdverband is een verhaal apart, zo valt uit de woorden van Van der Wie len op te maken. „Om in de voorste gelederen mee te kunnen moet je wel over enig koersinzicht beschikken. Bovendien is het zo dat wanneer je stuk zit je er onherroepelijk af moet. Bij het fietsen kun je in het wiel van een ander nog weieens meegaan. Dat is bij het skeeleren echt niet te doen. Je ziet dan ook dat iemand die uit het peloton ontsnapt zelden wordt terug gepakt. Daar is die sport te zwaar voor". Wie goed op de gladde ijzers uit de voeten kan is nog niet automatisch een goed skeeleraar. Een man als Kees Hoogerland uit Yerseke, die of ficieel B-rijder is, komt op de skee lers beter weg dan op het gladde ijs van de Uithof en ook voor Frans van den Berge, eveneens een B-rijder en zeer verdienstelijk schaatser geldt dat hij op superijs - minder hoog scoort dan op een zware ijsvloer en op het asfalt. v Materiaal Is het skeeleren een sport waarvoor je over voldoende krachten moet kun nen beschikken, net zo belangrijk is de materiaalkeuze. Dat materiaal blijkt een bron van geheimzinnigheid te zijn. Van der Wielen: „Als je de kleur van de wielen verandert dan vraagt de concurrentie zich af wat je met je skeelers hebt gedaan. Elke keer verschijnt er wel wat nieuws. Dit jaar was dat een nieuw soort wie len met een bepaalde hardheid waar door je sneller vooruit komt. Door die wieltjes ga je zeker 15 tot 20% harder. Met name mannen als Van den Berge en Hoogerland die als B- rijders nogal wat wedstrijden rijden zijn hier diegenen die als eersten met dat nieuwe materiaal rijden. Zo wa ren zij ook de eersten die met vijfwie- lige skeelers gingen rijden" aldus Van der Wielen die beaamt dat die snelle ontwikkelingen deze sport wel wat prijzig maakt. Voor een paar wedstrijdskeelers betaal je toch al gauw zo'n zeshonderd gulden. Dat is nog niets vergeleken bij die deelne mer aan een recent gehouden skeeler wedstrijd. De beste man had voor zijn skeelers 1900 gulden op tafel moeten leggen. Daarmee ben je er echter nog niet want zeker wanneer er op ruw asfalt gereden Wordt hebben die kunststof wielen behoorlijk te lijden. Die wieltjes moeten dan ook regelmatig worden vernieuwd. Van der Wielen zet voor nagenoeg elke wedstrijd nieuwe wielen in het aluminium fra me van zijn skeelers, een grapje dat hem toch al gauw 125 gulden kost. De premies die tijdens de verschillende wedstrijden te winnen zijn wegen daar niet tegenop. Word je vierde dan kom je nog niet uit de kosten, maar goed, toch levert dat skeeleren wat op" aldus de Zierikzeese schaatser wiens voorkeur toch bij het „gewone" schaatsgebeuren ligt, iets waarop hij zich dit seizoen helemaal gaat rich ten. Dat weerhoudt de Zierikzeeë- naar er niet van om in de verschillen de skeelerwedstrijden het achterste van zijn tong te laten zien. Een vierde plaats in Oostkapelle, een zestiende plaats in Westkapelle en een vijfde plaats in 's-Gravendeel waar een aan tal nationale cracks aanwezig was, geven aan dat Van der Wielen ook op het droge goed vooruit komt. ZIERIKZEE - De handballers van Delta Sport uit Zierikzee hebben tij dens het zestiende Mountain Stars toernooi, dat dit weekeinde in Raamsdonksveer werd gehouden goed gepresteerd. De selectie kwam als uiteindelijke winnaar uit de bus, terwijl het tweede team als derde eindigde. Dit toernooi dat dit jaar voor de zestiende keer door de asv Mountain Stars werd georganiseerd kwam voor Delta Sport eigenlijk wat te vroeg. Vijf basisspelers moesten immers we gens vakantie verstek laten gaan. On danks dit gemis werd er evenwel goed gespeeld door de blauwwitten. De eerste" wedstrijd tegen de tegen stander van vorig jaar, Avanti leverde de Zierikzeeënaars tevens de eerste overwinning op. Met 10-3 bleek Delta Sport overtuigend de sterkste van de twee te zijn. Ook de wedstrijden te gen de afdelingsteams Walburg en Start '85 wist Delta Sport 1 vrij een voudig te winnen. Walburg 1 moest met (7-10) het hoofd buigen voor de Zierikzeese ploeg terwijl de wed strijd tegen Start '85 een 15-6 over winning voor Delta Sport opleverde. Klus De laatste wedstrijd tegen gastheer Mountain Stars, die uit de tweede di visie is gedegradeerd leverde De Del ta Sport ploeg conditioneel wat pro blemen op, maar met de hulp van trainer Rob de Vos, die ook zijn partij meeblies kon ook deze klus worden geklaard. Met 9-5 trok Delta Sport de overwinning naar zich toe, waarmee de toernooizege een feit was. Het tweede herenteam had het in zijn poule moeilijker. Tegen de ster kere tegenstanders kon het tweede team het net niet bolwerken. Alleen in de partij tegen MOK uit Dordrecht werd winst geboekt (13-5). In dit team speelde ook de jongste uit het gezel schap, Harald van Zwieten mee, die er tot driemaal toe in slaagde om te scoren. Een hoopgevende gedachte voor deze ploeg die komend seizoen* met enkele junioren zal worden uit gebreid. Het tweede eindigde uitein delijk op een derde plaats. Het overzicht van de gespeelde wedstrijden ziet er als volgt uit: Delta Sport 1 - Avanti: 10-3. Delta Sport 1 - Walburg 1: 10-7'. Delta Sport - Start '85 -15-6. Delta Sport 1 - Moun tain Stars 1: 9-5. Delta Sport 2 - MSV 1: 4-8. Delta Sport 2 - Dongen: 8-8. Delta Sport 2 - Rapid - 7-9. Delta Sport 2 - MOK: 13-5. SCHARENDIJKE - Als voorbereiding op het nieuwe voetbalseizoen dat zaterdag 3 september in alle hevig heid losbarst, speelde het eerste van ZSC dit weekeinde zijn eerste oefenwedstrijd tegen VCK. Dit eerste optre den op de groene grasmat leverde voor de Scharendijkers een 2-2 gelijkspel op. De ploeg van ZSC speelde bepaald niet onverdienstelijk, ondanks de met name jeugdige invallers waar mee het team aantrad. Kort nadat het beginsignaal had geklonken deed zich voor ZSC de kans voor om een 1-0 voorsprong op te bouwen. Een trek- bal van Edwin van Oeveren bood goe de uitgangspunten maar Rini van der Hoek kopte deze bal naast. In de tien de minuut was het VCK dat een kans kreeg om de score te openen, toen er verkeerd werd ingegrepen. Maarten van der Weele redde de hachelijke si tuatie voor ZSC. Vijf minuten later slaagde VCK er wel in om een voor sprong op te bouwen door het benut ten van een strafschop. Co Louwerse leek in de eerste helft voor de gelijkmaker te gaan zorgen, maar zijn treffer werd afgekeurd. Na rust kwam ZSC in het veld zonder Ri ni van der Hoek, maar met Niels van der Moezel en Wilfred Kloet. De eer ste zag in de 13e en 15e minuut twee schoten naast gaan. Meer succes had Edwin van Oeveren die met een pe nalty de gelijkmaker voor ZSC op zijn naam bracht. VCK slaagde er evenwel opnieuw in om op voor sprong te komen doordat de achter hoede van ZSC in gebreke bleef. Co Louwerse trachtte deze keer niet zon der succes om de stand weer gelijk te trekken. Via een voorzet van Gerard de Voogd schoot Louwerse vanaf zes tien meter keihard in waarmee het 2- 2 gelijkspel een feit was. Ook dins dag 16 augustus treedt het eerste van ZSC weer aan in een oefenwedstrijd tegen een Drentse ploeg. Deze oefen match begint om 19.00 uur. ZIERIKZEE - Het concours van de Nederlandse Bond van Zaterdag-vliegers, waarbij zo'n honderdduizend dui ven tegelijk werden gelost heeft een eerste prijs opgele verd voor de combinatie Snijders. Dit concours waarbij de duiven in .Reims werden gelost kende een slecht MIDDELBURG - Tijdens een avondwedstrijd in Middelburg zijn Serge Verschuur en Serge Schot, bei den B-junior bij Delta Sport erin ge slaagd om bij het verspringen hun persoonlijke records te verbeteren. Verschuur sprong in Middelburg 5.09 meter ver hetgeen hem een vier de plaats opleverde. Zijn clubgenoot Serge Schot verbeterde eveneens zijn beste prestatie. Schot werd met een sprong van 4.99 meter vijfde. Onder niet optimale weersomstandigheden (onweer) moesten de deelnemers bij het hoogspringen hun programma af werken. Serge Schot werd bij dit on derdeel derde met een sprong van 1.60 meter. Verschuur bleef steken op 1.55 meter, hetgeen hem op een vijfde plaats bracht. Behalve persoonlijke records werd er tijdens deze wed strijd nog een Zeeuws record gebro ken en wel door Ivan Beck uit Hulst die het provinciaal record discuswer pen A op 47,54 meter bracht. verloop voor de pv Zierick. Om tien voor acht werden in deze keizersstad de duiven gelost voor hun tocht over 280 kilometer. Ondanks de gunstige wind werd de eerste duif pas om 11.20 uur geklokt, hetgeen een gemiddelde snelheid van 1268 meter per minuut betekent. Succesvol De combinatie Snijders was zater dag het meest succesvol, doordat deze combinatie niet alleen de eerste maar ook de vierde en de tiende prijs in de wacht wist te slepen. De gebroeders Bolle konden ook tevreden zijn met hun tweede en derde prijs. Mevrouw Vaandrager uit Bruinisse zorgde voor de meest opmerkelijke uitslag. Van haar zeven duiven die zij in concours had vielen er zes in de prijzen. De uitslag van dit concours had ook consequenties voor het kampioen schap der jonge duiven. Met nog drie vluchten te gaan nam Van der Kamp de leidersrol over van het koppel Jan- se-Vermeule. ROTTERDAM - Het aantal deelne mers aan de marathon van Rotter dam, die volgend seizoen voor de ne gende keer wordt gehouden is verhoogd tot 6.000. De wedstrijd vindt op zondag 16 april plaats. De inschrijving is reeds open ZIERIKZEE - Nadat de Zierikzeeënaar vorig jaar voor het eerst kennis kon maken met het skeeleren wordt ook dit jaar weer een skeelerwedstrijd in Zie rikzee gehouden. Deze wedstrijd wordt zaterdag 17 september in Poortambacht verreden. Voorafgaande aan deze officiële wedstrijd die dit jaar uit een tijdrit en een gewone wedstrijd van 45 minuten plus een ronde bestaat worden er van 14.00 uur tot 15.45 uur allerhande jeugdwedstrijden (van rol schaatsen tot tekenen) gehouden. De wedstrijd zelf begint om 16.00 uur met een tijdrit, waarbij de deelnemers dertig seconden na elkaar ver trekken. De skeelerkoers zelf begint om 17.00 uur. De start van zowel de tijdrit als de gewone koers is in de Grevelingen- straat. Vanaf daar gaat het links de Scheldestraat in en vervolgens via de Zandkreekstraat en de Sloestraat weer richting Grevelingenstraat. Een parcours met een lengte van circa 1300 meter, dat gezien de hoeda nigheid van het asfalt en de ruime bochten volgens Geert van der Wielen gerust het mooiste parcours van Zeeland mag worden genoemd. Aan deze wedstrijd die door vijf hoofdsponsors ónder wie deze krant wordt gesponsord nemen tal van gerenommeerde rijders deel. Zo is nu reeds bekend dat de winnaar van vorig jaar, Arjaan van de Krecke ook dit jaar weer present zal zijn, evenals Kees Hoogerland en Frans van den Berge, momenteel de sterkste man van Zeeland op de skeelers. Daar naast wordt ook rekening gehouden met de komst van mannen als De Pauw. Dc Koning en Kouters, stuk voor stuk A-rijders die garant staan voor het betere skeelerwerk. Trimloop over 1 ronde van 3300 me ter: 1. Rahoel Ravestein uit Scharen- ZIERIKZEE - In totaal 125 personen verschenen aan de Ring in Haamstede aan de start voor de laatste van een reeks van zes trimlopen, die in het kader van de Ring Promotie Dagen in Haamstede werden gehouden. Die laatste trimloop over 10 kilometer werd ook deze keer weer door Simon Blom uit Haamstede gewonnen, waar mee de Delta Sport atleet ook winnaar van het eindklas sement werd. Aan deze trimtochten, ook wel de Zesdaagse van Haamstede genoemd, .deden de afgelopen weken in totaal achthonderd lopers en loopsters deel. Ook de laatste loop bracht heel wat sportievelingen op de been. In totaal 125 personen verschenen aan de start onder wie de gedeputeerde J. B. Ven- tevogel en de oudste deelnemer, de 64- jarige Jan Lekkerkerk uit Haamste de die voor de organisatoren een be kende verschijning is bij deze trimlo pen. De laatste trimloop, waarbij de deelnemers konden kiezen uit een af stand van 3300 meter, 6600 meter en 10 kilometer leverde een overwinning op voor Rohoel Ravestein uit Scha- rendijke (3300 meter), Koos Ammer- laan (6600 meter) en Simon Blom uit Haamstede. De laatste schreef niet al leen de wedstrijd over tien kilometer op zijn naam, maar won ook het pun tenklassement over deze zes lopen, die de Evenementencommissie sinds vijf jaar in samenwerking met de at letiekvereniging Delta Sport organi seert. Voor de eerste tien in dit eind klassement had de plaatselijke middenstand een aantal prijzen be schikbaar gesteld. De uitslagen van deze laatste trim loop zien er als volgt uit: dijke: 12.41 minuten. 2. John Hart uit Haamstede: 13.34 min. 3. Sander Spier uit Hilversum: 14.07 min. Eer ste dame: Natalie de Haan uit Uden: 16.53 min. 2 ronden (6600 meter): 1. Koos Am- merlaan: 25.12 min. 2. Danny Duin houwer uit Zonnemaire: 25.49 min. 3. Wiedenhof uit Middelburg: 25.59 min. 3 ronden (tien kilometer): I, Simon Blom (Haamstede)34.39 min. 2. Ed dy Smit (Zierikzee): 34.44 min. 3. Dick van Dijk (Roosendaal): 34.46 min. 4. Wim Dekker (Zierikzee): 34.59 min. 5. Robert Muller (Bruinisse): 35.30 min. 6. Rini Broos (Middel burg): 35.37 min. 7. Gerard van der Heiden (Hilvarenbeek): 35.41 min. 8. Rini van Dijke (Haamstede): 36.15 min. 9. F. van Hofwegen (Utrecht): 36.20 min. 10 Jan Korevaar (Slie- drecht): 37.20 min. Dames 10 kilometer: 1. Greet je Smit (Zierikzee): 39.34 min. 2. Agnes Westveer (Middelburg): 46.45 min. 3. Hannie Pauwelse (Kortgene): 50.27 min. De top tien van het puntenklasse ment ziet er als volgt uit: 1. Simon Blom (Haamstede): 50 punten; snelste tijd: 32.55 min. 2. Ed dy Smit (Zierikzee): 40 pnt.; 35.06 min. 3. Johan van der Maas (Westen- schouwen): 32 pnt; 35.12 min. 4. Rini van Dijke (Haamstede): 22 pnt; 35.11 min. 5. Gerard van der Heiden (Hil varenbeek): 22 pnt; 36.03 min. 6. Wil lem Provoost (Haamstede): 18 pnt; 34.58 min. 7. Bert van Deelen (Mid delburg); 15 pnt; 35.11 min. 8. Rini Broos (Middelburg): 11 pnt; 35.38. 9. Jan van Heteren (Sliedrecht): 9; 32.55 min. 10. Cees Priem (Wissenkerke): 8 pnt; 34.29 min. Simon Blom uit Haamstede zorgde niet alleen voor de snelste tijd op de tien kilometer, maar behaalde ook in het puntenklassement de eerste prijs. BURGH-HAAMSTEDE Als opwarmertje voor de halve marathon die zaterdag 27 augustus wordt gehouden be staat de mogelijkheid om don derdag 18 augustus mee te doen aan de trainingloop over 21 kilometer (zes ronden). Om 20.00 uur wordt er gestart. Het parcours in de Domeinen van Westensehouwen is hetzelfde als dat welke de deelnemers van de Halve Marathon van 27 augustus moeten afleggen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 7