DONDERDAG A.S. IS ER 'N SPECIALE PIEDRO MEETDAG. ^SilllSE ME verwijdert stakers van de Spaanse Hermod Regionaal tintje expositie GRATIS VOETMETING Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten VERTON'S SCHOENEN PIEDRO, TOCH BETER VOOR HUN VOETEN. LP-recensies Nae schole Teruggang Yellow transparant IVJosselen goedkoper Vis wimpel BEZORG(ST)ER 6 88/183. - Op dit punt in het centrum van het dorp Nieuioerkerk zijn in het verleden heel wat plaatjes door fotografen geschoten. De straat was hier breed genoeg om allerlei feestelijkheden te organiseren. Links zien we het bekende rijtje huizen. Links woonden onder anderen de Gebroeders Brouwer, te weten Willem, die architect was en Kees, die het beroep van timmerman uitoefende. Het was in die dagen de grootste timmer manswinkel van het dorp en er was bovendien een houthandel aan verbonden. Willem Brouwer was tevens brandmeester in Nieuwerkerk en naar hem is later de Brouwerstraat genoemd. Aan deze zijde van de zuid- ring woonde eertijds ook meester Van Oost, die hier hoofd van de openbare school was. Dit huis werd later deels gesloopt en verbouwd voor Adriaan de Braai, rustend landbouwer. Weer later werd het opnieuw ver bouwd en ingericht tot plaatselijke boerenleenbank. Kassier was Marinus Boogert (M. C. Boogert). Boogert was tevens makelaar in onroerend goed. Het meisje op de voorgrond, met de mooie.hoed, zou Jans Berman Jandr. kunnen zijn. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. De heer Bloemendaal, pasvorm specialist van de Piedro-jeugdschoenen fabriek, zal donderdag a.s. gratis en vrijblijvend controleren of de schoenen van uw kind nog passen (van 13.30-20.00 uur). Hij zal u graag adviezen verstrekken over eventueel t.z.t. aan te, schaffen kinderschoenen, want passen de schoenen kopen is nu eenmaal geen kinderspel. PiliiWO Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon 01110-12488 NEW YORK - Het 350 man sterke waarnemerskorps van de Verenigde Naties voor het toezicht op het be stand tussen Iran en Irak in de Golf oorlog, krijgt waarschijnlijk een staf van 735 militairen en 351 burgers. GERARD LENORMAN - Op een of andere manier blijkt de Franse muziek nog steeds niet echt gewaardeerd te worden in de Lage landen. Wat was de laatste hit in Nederland die op de naam van een Fransman stond? Was dat niet Taxi, en hoe heette die zangeres ook al weer? In ieder geval is de regel maat van de Franse score ge heel verdwenen onder de ogen van de samenstellers van de hitparades. Onlangs kwam het niïmmer Chanteur de Charme van Gerard Lenorman op sing le uit. Iedereen leek opeens weer dat gevoel van dat Franse kaasje en stok broodje te krij gen en van dat mannetje met dat alpinopetje. De single wordt in ieder geval redelijk goed gedraaid. Met die score is er niet alleen een nieuw album van Lenorman uitgekomen, maar gelijk ook een verzame- lalbum waar Chanteur de Charme ook op geperst is, ter wijl die nog niet eens in de tip- paracle is binnengekomen. Met deze verzamelaar wordt wel duidelijk, dat een soepel taalt je als het Frans op elk moment van de dag heerlijk kan zijn. Lenorman brengt op de verza melaar Les Plus Grands Succes (Arcade) dan ook niet alleen liedjes van de Seine, maar ook vanuit de studio-sfeer. Het zijn zestien kleine nummers die ei genlijk informatie geven over de Franse maatschappij. Geen protestsongs, maar het is de sfeer. Zowel nummers die ho ren bij een Frans feest als num mers vanaf de Eifeltoren zijn herkenbare geluiden op de ver zamelaar. Daarmee is het al bum niet alleen een promotie voor de Franse taal gecombi neerd met muziek, maar ook voor Frankrijk zelf. Muzikaal is het vaak naast dat van Julio Iglesias te leggen: zuidelijke noten met een beetje kant. THE ROBERT CRAY BAND - De gitaarsolo's zijn nooit het zelfde en komen 'recht uit het hart. De blues is weer als van ouds en zijn stem is adembene mend teer overdekt met een laagje roest. Het zijn tesamen slechts enkele feiten waarmee een nieuw Robert Cray-album is gemaakt. Het vinyl is voor hem niet gepoetst, omdat het nu eenmaal blues is die met een duidelijk achtergrond wordt gespeeld. Alsof hij zelf uit een gettowijk komt. De el pee Don't Be Afraid Of The Dark (Phonogram) is de eerste elpee die onder de naam The Robert Cray Band is uitge bracht. Het zijn feitelijk The Memphis Horns. Vooral het tweede nummer (Don't you even care?) na het openings nummer Don't be afraid of the dark laat de blues weer tot le ven komen. Vooral de zang en het gitaarspel komen daarin recht uit het hart. Hij confron teert zich met Don't you even care? ook direct met de eerste twee elpee's. Dat was de echte zwarte blues, die hij nu alleen nog maar bij tijd en wijle ge bruikt om een nieuwe elpee te creëren. Jammer, maar he laas ook hij moet zich aan passen aan de modetrends van anno '88, ondanks dat hij zich er toch nog goed doorheen heeft geworsteld. Met zijn el pee Strong Persuader kreeg hij pas na een jaar echte bekend heid, maar hij kreeg het en daar kan hij van profiteren. Alleen hij maakt er op een eer lijke manier gebruik van door te stellen Muziek maken blijft het allerbelangrijkste en de rest is bijzaak". Het bewijs ligt in de tien nummers op Don't Be Afraid Of The Dark. RV Na uitspraak rechtbankpresident DEN HELDER - Vanmorgen (dinsdag) zijn in alle vroegte 73 Spaanse stakers door ME-ers met helikopters van boord gehaald van de Hermod, het kraanschip van het Leidse offshore-bedrijf Heerema dat op tien mijl ten noordwesten van Texel ligt. De Spanjaarden werden rond half tien in twee door Heerema gehuurde bussen met daarin poiitie-agenten naar Schiphol gebracht. Daar zullen zij volgens een woordvoerder van de luchthaven om circa 13.00 uur met een lijnvlucht van Iberia naar Ma drid vliegen. De politie-actie begon om 's nachts half vijf toen Heerema een verzoek om bijstand deed aan justitie om de stakers op de Hermod te verwijde ren. Dit verzoek om bijstand deed het bedrijf na de uitspraak van de Alk- marse rechtbankpresident. Deze be paalde maandag in een kort geding dat Heerema tegen zijn stakende Spaanse werknemers had aangespan nen, dat het bedrijf het schip voor een periode van dertig dagen mag ontrui men als de stakers niet hun werk her vatten. Tegen half zeven werden 30 ME'ers vanaf het civiele deel van het marine vliegkamp De Kooy nabij Den Hel der met enkele helikopters van KLM- Noordzee overgebracht naar de Her mod. Zij namen daar posities in rond om de brug van het kraanschip. Tus sen zeven uur en kwart voor negen, het einde van de ontruimingsactie, werden 73 Spaanse stakers van boord gehaald en met helikopters overge bracht naar het militaire deel van het vliegkamp De Kooy. Het is onduide lijk hoeveel werk\yillige Spanjaar den er nog aan boord van de Hermod zijn gebleven, maar volgens directeur Heerema is er ,,een aantal dat niet gestaakt heeft en binnenkort het werk zal hervatten". Alle van boord gehaalde Spanjaar den hadden hun bagage bij zich en sommigen hadden handboeien om, zo konden verslaggevers zien toen de stakers de heleikopters verlieten. In bussen werden de 73 man toen afge voerd naar Schiphol, waar zij, indien zij dat wensen, op een Iberia-vlucht naar Madrid konden stappen waarop Heerema plaatsen boekt, aldus het bedrijf. Volgens de directeur kan het bedrijf de Spanjaarden niet dwingen terug te keren naar Spanje, maar zul len de meesten wel terug willen ke- Dinsdag vindt er in Rotterdam overleg plaats tussen burgemeester Peper en de justitiële autoriteiten over wat er moet gebeuren met de 140 stakende Spanjaarden aan boord van het kraanschip Balder, die in het Ca- landkanaal ligt. Ook voor dat schip is er een rechterlijk vonnis waarbij de staking onrechtmatig is verklaard en de sterke arm kan worden ingescha keld om het schip te ontruimen. Vóö vee auwelui za 't wee 'n ruste weze noe atte de kinders wee nae schoole binne. Op d'n duur wete ze van vervelentij d nie mee wat atte ze motte doe. Dae is overal 'n tied van. Vroeher was 't êêl wat aje vöö 't êêste nae schoole most, dan wiere d'r êêl wat traentjes laete. Dan iehe ze bie d'r mpeder an der schorte, want je kende^niks. Tehenwoordig ao ze a op de kléuterschoole of bie de peuters zête. Noe kaje d'r heen wieze mee uut, noe noemen ze dat hroepen, vroeher klassen. Mê oe atte ze 't aok noeme je zit lanher op schoole dan vroeher. In mien tied noemde ze dat 'n bewaer- schoole, in dat was 'n h oei je naem, want de meeste kinders wiere dae brocht, om va je of te wezen, in dat was nie van weelde. Moeder most nae 't land bie d'n boer hae waerke, in 'n andere aode waerkuuzen, in dae kao je aok nie mee kinders terechte. Dus aje 't hoed beschouwt, wier je vöó 'n paer sent uutbesteed, net as 'n oud paerd bie d'n boer. Dae waere boeren die atte 'n paerd in bruukleen haeve vöó de kost. Vele van mien jaeren zulle/dat nog we we te, 't was bie juffrohw Vermeule in schoolslop. Ze was 'dikke, in ze was blie asse zat. Ze liet je in 't zand spele, in kwammer an te pas attut op z'n ao- penscheren hieng. 't Was toch vöö vee maensen 'n uutkomste in 't maens ei- ter best daer 't was toen nie anders, in je was van straete of. Eisen wiere toen nie steld. Noe beije d'r versteld van watte aordihe spulletjes ze mae- ke, vöö d'r vaoder in moeder, in voo vee andere zöö raeke de kinders toch a vroeg hewend an wat orde in rehel, die laeter dan op de hrote schoole hoed van pas komt. Ik vind 'n hrote ophaeve om vöö de klasse te staen, dae kom êêl wat kieke. Want a binne ze nog zöö klein d'n énen is meer mans dan d'n aoren, 'n aore kêêr hae- men is op schoole kieke. 't Hoeije WULLUM Maassluis, 15-8 120 nw Tunis naar Corpuscristi Nedlloyd Rotterdam, 15-8 te Beira Nedlloyd San Juan, 16-8 van Pusan naar Kobe Alida Smits 15-8 50 no van Oran naar Istanbul Snoekgracht 15-8 te Gavle BURGH-HAAMSTEDE - Door een bijdrage van de Stichting Westerschouwen Kultureel heeft de exposi tie Zeehonden in de Zeeuw se wateren in de Bewaer- schole een lokaal tintje gekregen. De tentoonstel ling begint vandaag (dins dag) en duurt tot en met 6 september. Met uitzonde ring van de zondagen kan men er dagelijks terecht van 13.30-16.30 uur. Namens Westerschouwen Kultureel zijn J. Deurloo en A. Damman op pad gegaan om lokaal materiaal te verza melen. Met name vanuit Burghsluis werd in het (nog jonge) verleden drif tig jacht gemaakt op zeehonden. Tot voor enige jaren was dit maatschap pelijk aanvaard. Een duidelijk voor beeld van die acceptatie, zijn de ge meentelijke lijsten 'tot het verkrijgen van premieën voor gedoode zeehon den'. Hoeveel de jager kreeg is niet bekend. Deurloo heeft veel fotomateriaal weten te bemachtigen, waarop beken de namen als R Krijger, W. van Zalm junior en mevrouw Dijkgraaf-De Jonge poseren tijdens en of na de jacht. Ook hangt er een fraai schilde rij van Andries Groenleer uit Westen- schouwen, die op 10 augustus 1923 een zeehond 'signaleerde bij het strand. Artikelen Tijdens de expositie krijgen de be zoekers ook krante-artikelen voorge schoteld met wetenswaardig nieuws. Verder zijn er twee opgezette zee hondjes en ligt er een zeehondenvel, dat eertijds als decoratie werd ge bruikt. De expositie geeft de veran derde moraal zeer goed aan. HILVERSUM-,- De huisvesting van de NOS is doof het NQJ3 definitief ge regeld, zo blijkt uit e«n mededeling van het directie-kernteam van het NOB. Volgens de voorzitter van dit team, drs. E. Horstra, krijgt de pro grammastichting' de volledige be schikking oven het zogenoemde hoofdgebouw. De bedoeling is dat voof het eind van het jaar alle NOS- medewerkers in dit gebouw een plaatsje krijgen. BRUINISSE - Dc Yellow transpa rant, een appelras dat in het verleden als een vroeg ras goed in de markt lag is daar nu geleidelijk verdrongen door andere soorten. Opmerkelijk is de teruggang dit jaar van Jonagold, dat de laatste ja ren sterk naar voren kwam. Een veel gevraagd ras is nu Discovery, terwijl ook Benoni naar voren komt. Min of meer ten koste (althans wat de prijs betreft) van Gloster en Golden Delici ous. Mantet en Rode Mantet kunnen zich moeilijk handhaven wat prijs be treft. Ook voor dit ras wordt minder betaald, dan verwacht werd. BRUINISSE - Slechts drie partijen overschreden vorige week bij de aan voer van mosselen de 200 gulden. De Bru 48 van Gebr. Verspoor met twee partijen, resp. 308 wn 478 tonnen voor resp. 213,09 en 222,99. Zij werden geëvenaard door de aanvoer van kweker-handelaar Barbé met 540 tonnen waarvoor de handelaar Prins-Dingemanse 215,59 betaalde. De mosselen van Bru 48 werden ge kocht door resp. M. Scheele en de fir ma Steketee van der Jagt. Andere aanvoerders besomden tientjes per ton minder dan enige weken geleden, zodat de conclusie gewettigd is dat de extreem hoge prijzen die de handel aan het begin van het seizoen wilde betalen weer tot het verleden beho ren. In de week van 2 tot en met 6 augustus werden 32 vrachtauto's met importmosselen gelost, 31 van het Duitse Wad en 1 van het Deense Wad. De firma's Van der Plasse, De Leeuw en Cornelisse waren de voornaamste afnemers. BRUINISSE - De viswimpel, de onderscheiding voor de beste in Co- lijnplaat aangevoerde vis, werd ge wonnen door de schipper van de Ma- ris Stella K.G. 2, A. J. C. Minneboo. De garnalenwimpel door de Jacobus Johanna K.G. 1 van Minneboo. In Breskens ging de garnalenwim pel naar de garnalenkotter Johanna Br. 50 van schipper J. W. van den Broecke, mede opvarenden I. de Kruyter en K. Gijshel. De hoogste be somming was 5,21 per kilo. Tweede werd de Nellie van schipper A. van de Velde met 4,25 per kilo en derde de Res Nove Br. 7 van schipper E. Praet met 4,15 per kilo. De viswimpel in Breskens was voor de BR. 45 Deo Vo- lent van G. F. Stayaart, tweede werd A. de Munck BR. 4, derde J. Heijdens BR. 35. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland OOSTERLAND - Vrijdag 19 augus tus. 19.30 uur, dhr. W. Kamp. Een van de mensen, die tekende voor de regionale inbreng, is J. Deurloo. Wij vragen per 22 augustus voor de bezorging van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" in een gedeelte van Renesse. Aanmelden „Zierikzeesche Nieuwsbode", Jannewekken 11, Zierikzee, tel. 01110-16551.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 6