BROOD UIT HET WATER Muziekagenda Staatsloterij Laatste maandagavondzang... De mugikant RO theater start met sponsorwerving ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 augustus 1988 Nr. 24388 Eindelijk ben je dood. Gelukkig. Zonder wroeging heb ik je van kant gemaakt. Moord met voorbedachten rade. Het is je eigen schuld. Aan mij heeft het niet gelegen. Ik heb je ge noeg gewaarschuivd. Geen muziek in de nacht', maar je trok je er geen barst van aan. In het begin had ik nog geduld met je. 'Het gaat wel over' dacht ik. Ik probeerde te raden welke toon je aan het spelen was. Een D of een Dis. Daarna piekerde ik op welk instrument ik jouw geluid zou imiteren en dacht dat het wel een viool moest zijn. Maar je bleef door gaan met je muziek. 'Ophouden!' riep ik. 'Mag ik ook eens rustig sla pen?' Je lachte me uit en mugiseerde rustig door. 'Wat ben je voor een mu zikant die een collega uit z'n slaap houdt!' Je vond het maar onzin. Ik was een muggenzifter die van een mug een olifant maakte. Woedend werd ik. Ik begon naar je uit te ha len. Woest sloeg ik in het wilde weg om me heen zodra ik je sadistisch ge luid hoorde. Als antwoord begon je me te pesten door extra hard en dichtbij je eine kleine nachtmugik te spelen. 'Mij krijg je nietsprak ik en ik kreeg een slim idee. Ik trok het laken over m'n hoofd en hield alleen een klein gaatje bij m'n neus om te ade men. Welterustenmugikantriep ik nog. Eigenlijk vond ik het wel een belachelijke gedachte dat zo'n grote kerel als ik als een struisvogel weg kroop voor zo'n piepklein mugikant- je. Ik hield het niet vol. In die bloed hete nacht kreeg ik het Spaans benauwd. Ik sloeg het laken van me af en jij zag je kans schoon. Je gaf me een prik met je strijkstok. Ellende ling, die je bent! Dat laat ik niet op me zitten. 'Je gaat eraan! Ik zal je vermorzelen. 'Ik kroop uit bed en deed alle lichten aan. In mijn hand nam ik een moordwapen, de Nieuws bode van gisteren. Maar ik zag je ner gens. Je had je verstopt, lafaard die je was. Na tien minuten zoeken heb ik de moed opgegeven. Jij echter niet. Met nieuwe energie begon je je zenuwen- muziek op me los te laten. Ik kroop met m'n hoofd weg onder het kussen terwijl jij je aanvallen in alle hevig heid opvoerde. Ook onder het kussen hield ik het niet lang uit. Opeens kreeg ik een idee. Beneden lag nog een geheime stof waar jullie met je gemugiseer allergisch voor zijn. Grijnzend smeerde ik elk plekje on beschermde natuur met het stinken de spul in en dook vergiftigd in bed. Het leek wel of ik een duik in de Noordzee had genomen. 'Kom nu maar op, vriend. Als je nog durft'. Je bent gekomen. Op de een of an dere wijze was je immuun voor het gif en met een ongelooflijk dissone- rend geluid begon je weer om m'n hoofd te cirkelen. 'Genoeg!' schreeuwde ik. 'Ik zal niet rusten totdat jij de geest gege ven hebt'. Bloed wil ik zien. Bloed!' riep ik, de Nieuwsbode stevig opvou wend. 'Pas op voor het nieuwe be hang, hoor!' riep m'n vrouw. Op m'n tenen sloo ik door de kamer. Jij had je natuurlijk weer verstopt. Maar mij ontglip je nooit. Opeens zag ik je. Alleen vond ik je er vreemd uit zien, anders dan anders. Maar dat kwam zeker door de opwinding. Ik stak het puntje van m'n tong uit m'n mond, 'Rust in vrede, vriend' sprak ik plechtig en dwarrelend viel je naar beneden waarna je bent be graven in de prullebak. Trots kroop ik weer in bed. Ik gaf m'n vrouw een zoen. Wél-te-rusten lachte ik en het kwam diep uit m'n hart. Even was het stil. Toen kroop ik in elkaar van ellende en ik besefte dat ik een onschuldig slachtoffer naar het dodenrijk had verwezen. Je was er nog steeds en begon als nooit te vo ren hartstochtelijk te mugiseren. Toch ben ik in slaap gevallen. Vroep in de morgen. Toen ik wakker werd was m'n arm gezwollen door jouw gesteek en mijn gejeuk. 'Hij zit boven de kast' zei m'n vrouw als te ken van goeiemorgen. Ik pakte de Nieuwsbode in mijn hand. Met een onschuldig gezicht zat je daar. Ik kende geen genade. Geloof me, ik zal geen vlieg kwaad doen, maar jou wel.... PATS! MARZAS Ttenzij anders vermeld beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 17 augustus: Ned. Herv. kerk, Renesse Koperklanken, Brassband Excelsior (Kloetinge) 18 augustus: Ned. Herv. kerk, Dreischor Dirk J. Zwart, orgel. 23 augustus: Grote Kerk, Brouwershaven Maurice Pirenne, ('s-Hertogenbosch), orgel. 24 augustus: Ned. Herv. kerk, Renesse- Charles de Wolff, orgel. 31 augustus: Ned. Herv. kerk, Renesse Kees van Eersel, orgel, m.m.v. Henny van Eersel, klarinet 3 september: Grote Kerk, Brouwershaven Muziek in klank, beeld en woord over Impressio nisme door Mar van der Veer, m.m.v. Liesbeth Fran ken, Willy Feytel-Bout, Rien Balkenende, Peter van Essen, Dik de Koning, Sjoerd Nauta en Ellengard Jense. 24 september: 1. Chr. Ger. Kerk, Zierikzee Zangavond Woord en Daad m.m.v. Gem. Koor Sur- sum Corda (Middelburg) en Jongerenkoor Nethanja (19.30 uur). 2 Ned. Herv. kerk, Dreischor Zang- en muziekavond m.m.v. diverse koren en or kesten (19.00 uur). Voor correspondentie over deze rubriek en/of eventuele aanvullingen: M. van der Veer, 01110-14585. ZIERIKZEE Poppen Poppenmaakster Alie Mol uit Zie rikzee exposeert van 23 tot en met 25 augustus in de Eenhoorn te Zierikzee. De openingstijden zijn van 13.00- 16.30 uur. Alie Mol brengt een deel van de nieuwe collectie mee. BRUINISSE Wiljo verkocht Het sportvissersvaartuig annex rondvaartboot Wiljo van Noordijk uit Oud Gastel is verkocht. Noordijk, die momenteel het Bruine Café op Aquadelta beheert, verkocht het schip naar een firma in Heusden aan de Bergse Maas waar het onder ande re rondvaarten in de Biesbosch zal verzorgen. Enkele jaren geleden nog onderging het schip een grootscheep se verbouwing om het geschikt te ma ken voor rondvaarten met gasten van Aquadelta. Grevelingendam-oost De gehele vorige week en ook afge lopen weekend is het een gigantische drukte geweest met zwemmers en surfers langs de aangelegde strandjes en kommen aan de westzijde van de Grevelingendam. Maar wat daarbij opviel was dat veel mensen uit Oude Tonge en Bruinisse juist de andere, westzijde van de dam prefereerden. Begunstigd door de middag-hoogwa tertijen trok hen juist het verse zee water dat de vloed met zich mee bracht om zich in te verpozen. Wachten op pont Zijpe Nog steeds, ruim een maand nadat de laatste oversteek van de pont van Zijpe plaatsvond, staan er mensen te wachten op de pont om overgezet te worden. Veelal buitenlanders, waar onder Belgen, die het in de media niet hebben meegekregen dat de pont uit de vaart is genomen. Bij uitleg dat de pont niet meer vaart, soms pas na enige tijd, wordt steevast de op merking gemaakt dat dat feit op geen enkele manier bij de pont kenbaar gemaakt is. En dat klopt, de pont ligt nog steeds aan de ponton, de slag boom is naar beneden en het licht staat op rood maar verder kan op geen enkele wijze de conclusie ge trokken worden dat het veer nooit meer daar over zal steken. GOES Ypsilon Ypsilon, de vereniging voor ouders en andere familieleden van chroni sche psychotische of schizofrene men sen, komt woensdag 24 augustus bij een aan" de Vlasmarkt 6 te Goes. Vanaf 19.45 uur kan er gesproken worden over de problematiek. De bij eenkomst wordt georganiseerd door de afdeling Zeeland. Vrouw en werk In Goes, Tferneuzen en Middelburg start in de loop van september weer een aantal cursussen Vrouw en werk. De cursus is bedoeld voor vrouwen, die al een tijd geen betaald werk meer hebben gedaan en voor vrou wen, die nog nooit buitenshuis actief zijn geweest. Werkervaring, oplei ding en diploma's zijn voor het vol gen van de cursus niet van belang. Deze kunnen verouderd zijn en het is vooralsnog maar de vraag of de her intredende vrouwen nog steeds het zelfde beroep ambiëren. De cursus bestaat uit twaalf wekelijkse bijeen komsten van 09.30-14.30 uur. Tijdens de schoolvakanties is er geen cursus en voor kinderopvang is er een ver goeding mogelijk. Informatie 01180- 37555. OOSTBURG Musea De expositie Zeeuwse Musea Ten toongesteld is tot en met 2 september te bezichtigen in Cultureel centrum Den Hoekzak te Oostburg. Zeeuwse Musea Tentoongesteld was eerder te zien in de Nieuwe Kerk te Zierikzee en de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. Het is georganiseerd door de Vereniging Federatie van Zeeuwse musea en Oudheidkamers en de pro vinciaal museumconsulent Zeeland ter gelegenheid van het Museumjaar 1988. Het doel van de expositie is om een zo breed mogelijk publiek kennis te laten nemen van al het waardevol le, dat in de verschillende museale collecties van Zeeland te vinden is. Wie belangstelling heeft kan er van dinsdag tot en met vrijdag terecht van 10.00-17.00 uur en op zaterdag van 10.00-12.00 uur. Woensdag 17 augustus Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Verwoestende krachten, na- tuurdocumentaire over de Rocky Mountains. 15.15 uur Hallo Nederland, Neder landse kinderen in het buitenland. 16.23 uur Ronduit Muziek, mu- ziekspecial rond de Engelse gospel zanger Martyn Joseph. 16.40 uur Lassie, Amerikaanse serie. 17.05 uur D'r kan nog meer bij, kin derprogramma, herh. 17.30 uur Journaal. 18.30 uur Onder zeil, documentaire over de Nijl. 19.00 uur Journaal 19.18 uur Avonturenbaai, Canadese serie. 19.45 uur Job en z'n Pa, 20.10 uur Stuntwerk zonder publiek, documentaire over het reddingswe zen op Ameland. Herh. 20.50 uur Een veilig onderkomen, re portage. 21.27 uur Chaolotte Hoglund in con cert, optreden van deze Zweedse gospelzangeres. 21.57 uur Het Evangelie naar Johan nes, bijbelstudieprogramma. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Open cirkel, praatprogram ma. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur My little pony, tekenfilmse rie. 15.40 uur Nederland Muziekland bij de artiesten thuis, Erik de Zwart op bezoek bij George Baker, Berdien Stenberg, Frank Boeyen, Lee Towers e.a. Herh. 16.30 uur Transformers, tekenfilmse rie. 16.50 uur Nederlanders overzee, documentaire-serie. 17.40 uur MacGyver, serie. 18.25 uur Veronica sport 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Countdown, popprogram ma gepresenteerd door Simone Wal raven. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Limestreet, Amerikaanse serie. 21.22 uur Nieuwslijn. 22.10 uur Lady Blue, pilotfilm met Jamie Rose. 23.40 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 18.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Catweazle, Engelse jeugd serie. 19.25 uur Vogels kijken op woensdag. Afl.: 8. 20.00 uur Journaal. 20.30 uur Studio Sport, voetbal: PSV- AC Milaan; Atletiekmeeting Zürich. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Republikeinse conventie in Amerika. .23.00 uur Studio Sport. Haarlemse honkbalweek en Atletiekmeeting in Zürich. BRT 1 16.00 uur Columbo, Amerikaanse tv- film. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 49. Herh. 18.05 uur Plons, Plons en de raven. Herh. 18.10 uur Triangelclub, gevarieerd programma voor kinderen. 18.30 uur Seabert, 26-delige Ameri kaanse jeugdserie. 18.55 uur Huizen kijken, 10-delige se rie over bouwen, verbouwen en wo nen. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Een zaak voor twee, West- duitse serie. 21.00 uur Krokant, culinaire serie. 22.00 uur Dostojewski, programma over Dostojewski, de schrijver van Schuld en Boete, die als geen ander een inzicht gaf in het karakter en de psychologie van een moordenaar. Aansl. Uitslagen en Nationale Lote rij. 23.00 uur Nieuws Aansl. Paardenkoersen 23.20 uur Coda, Gamelang, van Ben Klein. BRT 2 19.55 uur Atletiek: rechtstreekse re portage van de internationale mee ting in Zürich. Donderdag 18 augustus Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur De Onedin Lijn, Engelse se rie. 16.21 uur De natuur en de mens, na tuurserie. Afl. Het hertekalf. Herh. 17.08 uur Vooruit met de geit, kinder serie. 17.23 uur Tamo, Tsjechische teken film. 17.30 uur Journaal VARA's Kindermenu: 17.40 uur De troetelbeertjes. 18.03 uur Jem. 18.25 uur Lucky Luke. 19.00 uur Journaal. 19.17 uur Labyrinth, spelprogramma. 19.49 uur Howard's way, Engelse se rie. Afl. 20, herh. 20.40 uur Queeny, 3-delige Ameri kaanse serie. 21.57 uur Tommy Cooper, hoogtepun ten uit het optreden van de in 1984 overleden kunstenaar Tommy Coo per. 22.06 uur Blunders, blunders uit de film- en tv-wereld. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Reilly, meesterspion, En gelse serie. Afl. 12. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.20 uur Die Schwarzwaldklinik, Duitse serie. 16.05 uur Wonderman, Amerikaanse speelfilm. 17.45 uur Kokkerellen special, culi nair magazine. Vandaag: Koken en keukens. 18.35 uur The real ghostbusters, serie gebaseerd op de speelfilm Ghost busters. Afl. 20. 18.55 uur De Fabeltjeskrant 19.00 uur Airwolf, Amerikaanse se rie. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Een lot voor Artis, spelpro gramma. 22.10 uur Golf special, documentaire met tips van de Engelse golfspeler Noel Hunt. 22.50 uur Tine Ruysschaert vertelt sprookjes van Bomans 23.20 uur Ontdek je plekje, vandaag: Thorn. Herh. 23.35 uur Journaal 23.40 uur Wilhelmus Nederland 3 09.00,13.00 en 18.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Catweazle, Engelse jeugd serie. 19.25 uur Door de Himalaya met Ed mund Hillary. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Terug naar af, discussiepro gramma over het verkrijgen en de af braak van sociale verworvenheden. 21.21 uur Sta op je stuk, documen taire serie over zelfverdediging voor vrouwen. 21.51 uur Zin, tv-film. 22.10 uur Het piratenschip, animatie film. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Republikeinse conventie in Amerika 23.00 Nieuws voor doven en slechtho renden BRT 1 16.00 uur Columbo, moord per tele foon, Amerikaanse tv-film. 17.55 uur Nieuws 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 50. Herh. 18.05 uur Plons, kinderserie, herh. 18.10 uur Fame, Amerikaanse serie. Met: Debbie Allen, Lee Curreri, Erica Grimpel e.a. Afl. 58. 19.00 uur Leven en sterven in Nepal, korte documentaire van Tryphon Spaepen. 19.20 uur Programma van het ACV- Informatief, uitzending door derden. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Sinja Mosa, 85-delige Brazi liaanse serie naar het boek van Maria Dennone Pacheco Fernandez. Afl. 47. 21.10 uur Panorama. 22.00 uur Dallas. Amerikaanse serie. Met: Larry Hagman, Linda Gray, Vic toria Principal e.a. Afl. 258. 22.50 uur Nieuws. Aansl. Coda: Cora- zon al Sur, van E. Blazquez en A. Mar- cucci, uitgevoerd door het trio Marcucci-Masonso-van Esbroek". BRT 2 Geen uitzending. ROTTERDAM - Het Rotterdamse RO theater, vaste bespeler van de Schouwburg in de Maasstad, is op zoek naar sponsors en heeft daartoe de Stichting Fundus opgericht. De stichting heeft een brochure uit gebracht met als titel „Een voorstel ling van zaken" om eventuele be langstellende bedrijven te informe ren over de activiteiten van het RO theater. Het Rotterdamse gezelschap zegt daarmee de eerste theatergroep in Nederland te zijn die op deze ma nier te werk gaat. Het RO theater biedt mogelijkhe den tot gehele of gedeeltelijke sei- zoensponsoring of sponsering van een produktie. Ook kunnen bedrij ven een hele voorstelling uitkopen of gebruik maken van sociale theaterar rangementen in de Rotterdamse schouwburg. ZIERIKZEE - In deze trekking, van de 784e Staatsloterij, 2e trekking 15 augustus 1988, ruim 268.000 prijzen samen zo'n 10.000.000,-. 20 prijzen van 50.000,- op alle lotnummers 079954 20 prijzen van 20.000,- op alle lotnummers 011737 20 prijzen van f 2.000,- op alle lotnummers 043532 200 prijzen van 2.000 prijzen van 2.000 prijzen van 2.000 prijzen van 2.000 prijzen van 20.000 prijzen van 20.000 prijzen van 20.000 prijzen van 200.000 prijzen van 1.000,- op alle eindcijfers 250,- op alle eindcijfers 250,- op alle eindcijfers 100,- op alle eindcijfers 100,- op alle eindcijfers 50,- op alle eindcijfers 50,- op alle eindcijfers 50,- op alle eindcijfers 20,- op alle eindcijfers 7881 614 437 051 350 66 06 06 1 80 Zo nu en dan werd wat geroepen. Soms was het een versie: een kwartel want te water, halve vleet voor wie het nog niet weet. En eindelijk na an derhalf uur, klonk: de vleet is neer, nu zegen van de HeerGiel van Deventer zei daarop eerbiedig: Amen. En zo gleden de netten overboord, de ondoorzichtelijke diepte der zee in. Zo gebeurde het al jaren op hon derden schepen. De netten zullen daar, onder de wa terspiegel, hangen, als een driedui zend meter lang gordijn. En de ha ring zal, als het goed is, de mazen zien en denken: o, daar kunnen we wel door. En halverwege zal die haring bemerken, dat ze er niet door kunnen en ze zullen achteruit zwemmen en van inspanning diep moeten ademha len. Wijd de kieuwen open. Dèt is het waarop geloerd wordt. De open kieu wen zullen verward raken in de ma zen. De haring zal spartelen, trekken, rukken, in doodsnood worstelen, het zal niet helpen, ze zal zichzelf ophan gen. En aan boord van de schepen vecht men om ze boven te krijgen en onder water vechten de visjes om be neden te blijven. Dat uitzetten van de netten is be trekkelijk eenvoudig, licht werk, het staat in geen verhouding tot van nacht, wanneer ze gehaald moeten worden, wanneer, als het goed is, ze Door FENAND VAN DEN OEVER loodzwaar behangen zijn met zilve ren harinkjes. Goed anderhalf uur was het volk bezig, daarna gingen ze eten en naar de kooi, tot vannacht. Arend-Michiel ging voordien nog even naar boven. Hij deed dat altijd voor hij de kooi inschoot. Aai van Noordt kwam achter hem staan. Eensklaps, totaal onverwacht. Hij zei, toen ze zwijgend naar een Hillegonda stonden te kijken: „Ik wou, dat ik wist hoe het thuis was Arend-Michiel keek hem aan. Hij zag ineens, dat Aai weer onrustig werd, net als van de winter. Soms schokt hij met zijn schouders. ,,'t Zal best. goed zijn, Aai. 't Wès toch alles goed?" „Ja, ja, best, maar Francien „Is het dan al zo dichtbij?" „Nee, 't zal nog wel een paar weken duren, denk ik". „Welnou dan?" „Ja, maar ik ben zo benieuwd. Als 't een jongen is. hiet-ie naar mijn, maar hoe die d'r uitziet enzo Arend-Michiel gaf geen antwoord. Hij keek naar de Hillegonda, die om het schip heendook. 't Was een fijn ge zicht, dat dartele geplas rond de boor den. Hij wist ook niet goed, wat hij op die dingen zeggen moest. Maar Aai van Noordt liet hem niet los. Hij stel de allerlei vragen, ook onmogelijke. Opeens vroeg hij: „Wat denk jij, zou- ie op mij lijken?" Arend-Michiel haalde zijn schou ders op. Zomaar. Hij bedoelde er niets mee. Het was voor Aai genoeg. Hij barstte los, zoals hij hem nog nooit eerder meegemaakt had. Hij moest zijn angst èrgens luchten. „Jij bent ook een huichelaar", zei hij, „en niet anders. Ja, jij denkt na tuurlijk ook, dat Francien van een ènder loopt, maar 't is van mijn, en van mijn alleen. En zeg het nu nog eens, als je lef hebt Dreigend stond hij voor hem. De vuist gebald. Arend-Michiel keek hem aan: „Jon gen", zei hij, „jóngen", tegen Aai van Noordt, dacht je, dat ik zoiets zeggen zou? Ik heb er niet eens aan gedacht". Maar Aai van Noordt kwam daar van niet tot rust. Hij zei: „Ja, jij bent ook al een huichelaar, net als heel die rotzooi hier. Ze smoezen er met me kaar over en als ik weet wie erover begonnen is, die bliksem ik over boord. En an 't end van de reis neem ik de zak. Ik blijf aan de wal èl- tijd Tben sprak hij, drie rauwe vloeken uit. Schielijk keerde hij zich om. Hij draaide een beetje op zijn be nen, net of hij een tikje te veel ge dronken had, maar dat kon niet. Arend-Michiel keek hem na. Hij had een ontzettend meelij met Aai, die een vriend van hem was. (wordt vervolgd) BURGH-HAAMSTEDE - In de Gereformeerde kerk te Haamstede is maandag de laatste maandagavond zang van het seizoen afgerond. Onder leiding van Jan van den Driest (links op de foto), bespeelde Frans van Tilburg (rechts) het orgel en zong Reinata Heemskerk enkele liederen. De maandag avondzang bestaat al zes tien seizoenen en telde tot nu toe zesentachtig programma's. De belangstelling voor het muzikale samenzijn is de laatste jaren weer gegroeid. Na het muzikale deel werd er aan de uitgang gecollecteerd ten behoeve van het recreatiewerk van de plaatselijke Gereformeerde Kerk. Tijdens de laatste samenkomst waren er driehonderd bezoekers. De avond werd met een toespraakje afgesloten door Jan van den Driest en ds. J. de Vries. Namens de recreatiecommissie werden er bloemen aan de solisten overhandigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5