jij^l4 O Vervuild havenslib is bittere pil voor de gemeente Zierikzee Westerschouwse PvdA bepleit democratisering stichtingen 10.000ste bezoeker verwelkomd in Maritiem Museum Zierikzee DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kettingbotsing voor Bruinisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wachten RIJP Zeehonden Trimlopen De bewoners van het Blauwe Bolwerk te Zierik- Ing. J. Visser vertelt over de werkzaamheden Zeehonden in de Zeeuwse wateren heet de De Delta Sport-atleet Simon Blom werd win- zee moeten nog even wachten op herbestra- van de Rijksdienst IJsselmeer Polders die on- tentoonstelling die vandaag begint in de Be- naar van het eindklassement trimlopen in ting van hun woongebied. (Pag. 3). danks zijn naam al ruim 15 jaar op Schouwen- waerschole te Burgh-Haamstede. (Pag. 6). Burgh-Haamstede. (Pag 7). Duiveland is gevestigd. (Pag. 4). DINSDAG 16 AUGUSTUS 1988 144ste jaargang Nr. 24388 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De ware democratie kan alleen berusten op samen werking, erkenning en broederschap tussen de men sen, zelfopoffering in dienst van de gemeenschap. W. A. L. Ros-Vrijman Aan de orde in commissie publieke werken ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee zit in haar maag met het vervuilde havenslib in onder andere de Oude Ha ven. Dat bleek weer eens duidelijk tijdens de vergade ring van de commissie publieke werken. „We weten nog niet wat het allemaal gaat kosten, maar het zou weieens rond de anderhalf miljoen gulden kunnen gaan kosten. En dat zullen we toch op moeten hoesten. En dat is een bittere pil voor de gemeente Zierikzee", aldus commis sievoorzitter P. de Rijke. De commissie kwam tijdens haar vergadering tot het unanieme advies aan het colle ge om voor het laten vervaardigen van een baggerbestek een krediet van 33.000 gulden beschikbaar te stellen. oude voorhaven van Hansweert. In dit depot is ruimte voor ongeveer 180.000 a 200.000 kubieke meter ver vuild havenslib. Ing. J. C. Speksnijder van de direc tie Zeeland stelde onlangs desge vraagd dat de beslissing ligt bij de gemeente Reimerswaal. Hij stelde ook dat het zoals de zaken er nu voor staan de enige oplossing voor Zierik zee en Bruinisse is om van het ver vuilde havenslib af te komen. Binnen de commissie publieke wer ken gaat men er vooralsnog vanuit dat de gemeente Reimerswaal onder bepaalde, financiële, voorwaarden akkoord gaat met de plannen. Deson danks blijft er ook als de gemeente Het is niet de eerste keer dat de kwestie van het vervuilde havenslib binnen de gemeente Zierikzee aan de orde komt en het zal ook zeker niet de laatste keer zijn dat dit onderwerp ter sprake komt. In januari dit jaar werden de leden van de commissie uitvoerig geïnformeerd over het ver vuilde havenslib en de mogelijke ver wijdering daarvan. Plan Inmiddels is Rijkswaterstaat, in sa menwerking met beheerders van ha vens aan de Oosterschelde druk bezig met de ontwikkeling van plannen om te komen tot berging van het veront reinigde havenslib in één depot: de Reimerswaal niet dwars gadt liggen voldoende stof tot ernstig nadenken over. Want de sanering van de havens is een dure grap en.het is nog volsla gen onduidelijk of en welk gedeelte van de kosten het rijk voor zijn reke ning neemt. Zo snel mogelijk aanpakken ,,Er moet gewoon zo snel mogelijk iets gedaan worden, maar er komt nogal wat bij kijken en het kost alle maal erg veel geld", aldus commissie lid M. A. Bij de Vaate-Rozendaal. ,,Want naast de verwijdering van het slib moet er ook gezorgd worden voor sanering van de bronnen die in de ha vens de verontreiniging veroorzaakt (kunnen) hebben". .Commissielid H. Asma voegde daar nog aan toe dat er bijvoorbeeld ook permanent toezicht op mogelijke vervuiling zou moeten zijn. ,,Het kost inderdaad verschrikke lijk veel geld. Maar die zaak moet ge woon schoon komen", aldus commis sielid J. J. Geleijnse. ,,Er is nu vijftig miljoen gulden beschikbaar gesteld en die mogelijkheid moeten we waar nemen". Commissievoorzitter De Rij ke reageerde daarop met de opmer king: ,,dat geloof ik wel van die vijftig miljoen, maar ik wil weten wat wij vergoed krijgen". Verwijdering van het vervuilde havenslib uit de Oude Haven gaat de gemeente Zierikzee veel geld kosten Hij wees, in reactie op opmerkin gen van Geleijnse, ook nog op de mo gelijkheid dat door het wegbaggeren van vervuild havenslib uit de Oude Haven in Zierikzee er schade aan de oude kademuren ontstaat. Restaura tie zou dan nog weer extra kosten met zich mee brengen. Ook bracht hij on der de aandacht dat niet alleen het baggeren geld kost maar dat de ber ging ook een nog niet nader genoemd bedrag per kubieke meter met zich mee zal brengen. Commissielid D. D. J. van der Poel, hoofd van de dienst gemeentewerken, stelde dat dat be drag ergens rond de 250.000 gulden zal komen te liggen. Alles bij elkaar dus een geldverslindende operatie. BRUINISSE - Niet minder dan vier personenauto's werden bescha digd bij een kettingbotsing die plaatsvond in een file van vertrek kende dagjesmensen en vakantie gangers die op de Rijksweg N-59 voor Bruinisse stond. J. S. uit Malden, G. D. uit Benne- kom en H. S. uit Rotterdam stonden achter elkaar in het staartje van de fi le. R. D. uit Eemnes, die kwam aan rijden, zou niet tijdig hebben be merkt dat zijn voorgangers bijna stil stonden. Hij botste op de auto van H. S. die weer doorschoot tegen de auto van G. D. voor hem. En die vloog op zijn beurt weer tegen de auto van J. S. Hoewel de drie laatstgenoemde auto's bijna stil stonden was de klap waarmee ze tegen elkaar kwamen toch zo hard dat er aanzienlijke scha de ontstond aan alle vier de betrok ken voertuigen. Er werd niemand verwond. Stichting Renesse aanhangwagentje van gemeente BURGH-HAAMSTEDE - De tijd is aangebroken, dat stichtingen in het algemeen en de Stichting Renesse in het bijzonder een democratisering van de structuur onder gaan. Dat stelde C. Verton (PvdA) tijdens de gehouden Westerschouwse raadsvergade ring in Burgh-Haamstede. „Ik heb weieens de indruk, dat de Stichting Renesse als aanhangwagentje voor de gemeente dient. Je bent van de pottekijkers af en op privaat-rechtelijk gebied zijn er meer mogelijkheden dan als gemeente". Op de agenda geen specifiek agen dapunt, waar over eventuele demo cratiseringen werd gesproken. Verton greep een verkiezing van twee be stuursleden aan om inhoudelijk dis cussie te voeren. Voor zijn fractie is het tevens van belang, dat er in stich tingen ook 'klanten' vertegenwoor digd zijn. Dit is vooralsnog niet het geval bij de Stichting Renesse. Tenslotte pleitte hij voor meer openbaarheid. Er gebeuren - zo stelde hij - geen dingen die het daglicht niet kunnen verdragen, dus waarom geen openbaarheid van bestuur? Hij vroeg het college een pré-advies op te stel len met betrekking tot de wensen van socialistische zijde. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer zegde hem toe de Stichting Renesse te wil len horen over de kwestie. Tijdens de vergadering werd ook akkoord gegaan met het verrichten van verkeersmetingen. Gebleken is, dat de effecten van de weg over de Stormvloedkering aanzienlijk gro ter zijn dan verwacht. J. C. de Feiter (VVO) vroeg zich af waar de aanzien lijke kosten voor het onderzoeksbu reau RBOI vandaan kwamen. Tij dens de discussie bleek, dat de meetapparatuur gehuurd wordt. Aanschaf door de gemeente zelf is fi nancieel onverstandig. Ir C. W. Veerhoek (VVD) wilde naar aanleiding van een grondverkoop we ten in hoeverre de gemeente nog wenst vast te houden aan de voor waarde. dat de koper sociaal en/of economisch gebonden dient te zijn aan de gemeente. Tijdens de vergade ring werd een verkoop behandeld, vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Voor het eerst op vakantie op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - „Nou zul je zien dat er niemand meer komt", aldus N. van Meerten, medewerkster van het Ma ritiem Museum in Zierikzee. Haar vrees werd geen be waarheid, want nog geen vijf minuten na die uitspraak stapte het gezin C. Bruynis uit Groningen het Graven steen binnen, onkundig van het feit dat zij in de annalen vermeld zullen worden als de tienduizendste bezoeker in het seizoen 1988 van het Maritiem Museum. Zij werden verwelkomd door burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee. en kreeg Bruynis uit handen van bur gemeester Asselbergs het boek van dr. J. J. Westendorp-Boerma over de geschiedenis van Zierikzee. Ook het boekje Nederland Mu- seumland werd aan Bruynis uitge reikt en verder mocht hij een bierglas met daarin het wapen van Zierikzee in ontvangst nemen. Voor de kinde ren, Marga (12 jaar) en Harry (9) wa ren er pennensets. Voor het gezin Bruynis was het de eerste keer dat zij hun vakantie op Schouwen-Duive land doorbrachten. Ook hun bezoek aan Zierikzee was voor hen een pri meur. mee té maken heeft", vult haar echt genoot aan. Overigens kon men de tiendui zendste bezoeker dit jaar pas tame lijk laat verwelkomen. Vorig jaar was het half juli al zover. In dat jaar kon men een record-aantal bezoekers verwelkomen: 24.738. ,,Maar dat was ook wel een abso luut topjaar", aldus Van Meerten. Het bezoekersaantal vertoont de laatste jaren een stijgende lijn. Van 7479 in 1983 steeg het aantal bezóekers naar ruim 15.000 in 1984. In 1985 werd het museum door 15.984 mensen bezocht en in 1986 kon men 14.739 bezoekers verwelkomen. Zoals gemeld vorig jaar een record aantal bezoekers in het Maritiem Mu seum. Het feit dat de tienduizendste bezoeker dit jaar bijna een jaar later genoteerd kan worden geeft al aan dat men in alle redelijkheid mag ver wachten dat het bezoekersaantal van vorig jaar in 1988 niet gehaald zal worden. De belangstelling voor het gemeen temuseum, gevestigd in het Zierik- zecsc Stadhuis, loopt de laatste jaren terug. Geen spectaculaire dalingen van de bezoekersaantallen, maar wel een bijna constant dalende lijn. vervolg pagina 2 Mevrouw Bruynis-Sanders had, terwijl haar echtgenoot toegangsbe wijzen kocht voor zichzelf en vrouw en kinderen, al wat bevreemd geke ken naar het groepje mensen dat zich vlakbij de ingang van het Maritiem Museum ophield. Nog vreemder keek zij op toen burgemeester Asselbergs plots het woord tot het gezin richtte en hen welkom heette als zijnde de tienduizendste bezoeker van het mu seum. Gratis ,,We hebben speciaal op u gewacht", aldus Asselbergs, die allereerst stel de dat de tienduizendste bezoeker na tuurlijk geen entree hoeft te betalen. ,,Dit is een gemeentelijk museum en wij zijn er trots op dat er zoveel men sen naar toe komen en daarom wordt u ook op een feestelijke wijze ont haald". Naast een gratis bezoek had men voor het gezin Bruynis nog meer in petto. Zo was er een boeket bloemen Scheepvaart Het gezin Bruynis verblijft op het ogenblik op een bungalowpark in de Schouwse Westhoek. ,.We zijn eigen lijk gekomen voor het strand, maar het is ook leuk om eens een kijkje in Zierikzee te nemen", aldus mevrouw Bruynis. ,,En ik heb zelf wel interes se in scheepvaart en alles wat daar WAt mr pa ear Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Zonnig Vannacht weinig bewolking en in de vroege ochtend mistbanken. Over dag zonnig en een middagtempera- tuur van 24 graden. Weinig wind. Mi nimumtemperatuur komende nacht 13 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 20 aug.: Donderdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: zuidoost 3 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 16 graden Middagtemp.: 26 graden Windkracht: zuid 3 Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- 17 aug. 18 aug. EN MAANSTANDEN .-V Burgemeester Asselbergs spreekt de tienduizendste bezoeker toe. Zon op 06.27, onder 20.59 Maan op 11.48, onder 22.11 Zon op 06.29, onder 20.56 Maan op 13.02, onder 22.23 Eerste Kwartier: 20 augustus (17.51) Temperatuur kustwater: 18 graden. HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een boven Zuid- Engeland aanwezig hogedrukgebied koerst in onze richting. De kern van dit weersysteem wordt woensdag rond het middaguur precies boven ons land verwacht. Zowel de komen de nacht als morgen is het rustig weer. Bij weinig wind en flinke op klaringen kunnen de temperaturen de komende nacht door uitstraling sterk dalen. In het binnenland zijn op waamemingshoogte - rond anderhal ve meter boven de grond - temperatu ren tot 6 graden mogelijk. Vlak bij de grond kan het nog enkele graden kou der worden. Plaatselijk ontstaan mistbanken. Deze lossen in de och tend weer snel op. Overdag is het overwegend zonnig. In de middag va riëren de temperaturen van 19 graden op de Waddeneilanden tot 23 graden in Brabant en Limburg. Donderdag is het eveneens vrij zon nig. Dan lopen de temperaturen op veel plaatsen tot rond 25 graden op.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1