BROOD UIT HET WATER Kozakken-zang- in Zierikzee berichten Bekwame goudsmid aan lager wal Si üêf! Mf\mm Nieuwe ambassadeur in Oslo Ondernemers positief over verlaging BTW 4 DEN HAAG - Drs. F. M. L. Baron van Geen, momenteel ambassadeur te Islamabad, zal naar verwachting binnenkort worden benoemd tot am bassadeur te Oslo, zo heeft het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. Baron van Geen volgt mr. N. van Dijl op, die met pensioen is gegaan. Voordat hij in 1984 tot ambassadeur in Pakistan werd benoemd, heeft Ba ron van Geen (55) posten bekleed in Bonn, Brussel, Tbkio en Parijs. DEN HAAG - De Nederlandse werkgeversorganisaties staan posi tief tegenover een verlaging van het BTW-tarief, zo laten VNO, NCW, KNOV en NCOV desgevraagd weten. Minister Ruding (financiën) stelde een BTW-verlaging serieus te willen bekijken, in het kader van de begro tingsvoorbereiding voor 1989. Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond pleit voor een verla ging van het hoge tarief van 20 naar bijvoorbeeld 18 procent of zoveel meer als mogelijk. Het verbond vindt dat het mes aan meerdere kanten snijdt: de verlaging draagt bij aan een koopkrachtbehoud en/of verbetering, het zwarte circuit wordt ermee teruggedrongen en de verla ging levert een bijdrage aan de fiscale harmonisatie in Europa, aan de voor avond van het wegvallen van de bin nengrenzen (1992). Het NCW voelt niets voor het over hevelen van diensten van het hoge naar het lage (zes procents) tarief. Met name in het midden - en kleinbe drijf (KNOV en NCOV) wordt een gunstige uitwerking van zo'n overhe veling verwacht. Het NCW vreest echter een oeverloze discussie over de vraag welke diensten nu wel en wel ke niet onder het lage tarief terecht moeten komen. Bovendien staat het haaks op de fiscale eenwording van Europa, aangezien in andere EG- landen de diensten een hoog tarief kennen. Dinsdag-16 augustus Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur James Herriot, Engelse se rie: Afl. 12. 16.21 uur Kerkepad. Afl. 7. 16.47 uur Haantje de voorste, Duitse jeugdserie. Afl. 3. Herh. 17.21 uur Kijk, zo zit je in elkaar, te kenfilmserie. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur De Stuntels, tekenfilmse rie. 17.46 uur Ja, Natuurlijk extra, na tuurprogramma. 18.21 uur Kerkepad. Afl. 7. Herh. 19.00 uur Journaal. 19.18 uur Kanaal 13, Nederlandse jeugdserie. Herh. 19.42 uur Niet te geloven, Ameri kaanse comedyserie. 20.06 uur Murder she wrote, Ameri kaanse detectiveserie. 21.19 uur Hier en nu, actualiteitenru briek. 22.07 uur Dertien persoonlijke ont moetingen. Vanavond: lt. Kol. Boss- hardt uit Amsterdam. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Geloof in actie, documen taire over het werk van Marcel Quar- tel voor het Leger des Heils in Zaïre. Herh. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Knokke Star Festival 1988, optreden van Peter Douglas en De Meisjes tijden het Knokke Star Festi val 1988. 16.12 uur Tweestrijd, Amerikaanse speelfilm. 18.10 uur Eten uit eigen tuin, tuinier- tips. 18.25 uur Kijkt TV, populair weten schappelijk programma. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Bassie en Adriaan en het geheim van de schatkaart, serie. 19.25 uur Alles of niets, spelprogram- ma gepresenteerd door Wim- Bos boom. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur De TROS Way of Life Show, spelshow vanaf de Efteling gepresen teerd door Ron Brandsteden Deze week kandidaten uit Overijssel. 22.10 uur TROS Aktua, actualiteiten magazine. 22.40 uur Van de koele meren des doods, 4-delige serie uit 1982. 23.35 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00, 18.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.45 uur Sesamstraat. 19.00 uur Catweazle, Engelse jeugd serie. 19.25 uur Cinemakkie, kinderpro gramma waarin je lachend alles te weten komt over het maken van films. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Van gewest tot gewest. 21.06 uur Jazz in de Meervaart (1). 21.30 uur Tweegezicht, documentaire serie over het leven van eeneiige tweelingen. Afl. 1. 22.30 uur Journaal. 22.40 uur Republikeinse conventie in Amerika, 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 16.00 uur Columbo, Amerikaanse tv- film. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, animatieserie. Afl. 48. Herh. 18.05 uur Pim en Pam, kleuterserie van Louis Contrijn naar de verhalen van Bruno van den Meerschaut. Afl.: 7. 18.20 uur De kleinste zwerver, (The littlest hobo), 18-delige Canadese jeugdserie waarin een Duitse scheper de hoofdrol speel. Afl. 10. 18.45 uur Het koninkrijk van de ijs beer, 3-delige Britse documentaire se rie over de zoektocht naar ijsberen en andere dieren rond de Noordpool. 19.40 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur De kliniek (The limbo con nection), zesdelige Britse thrillerse rie van Robert Tronson naar een ver haal van Derry Quinn. Afl. 6. Herh. 20.45 uur Rond Daniël, showpro gramma met Daniël van Avermaet vanuit Bredene. 21.50 uur Uitzending door derden, programma van de Liberale TV- en Radio-Omroep. 22.40 uur De Vereffenaar, Ameri kaanse serie. 22.30 uur Nieuws. 22.55 uur Coda: Gentle and agressive tunes, van G. Dekerpel, uitgevoerd door het Belgische Klarinettenkwar- tet. BRT 2 Geen uitzending. OVERVEEN - Een grote uitslaande brand heeft een villa aan de Zeeweg in Overveen (gemeente Bloemendaal) grotendeels in de as gelegd. De scha de bedraagt volgens een woordvoer der van de brandweer ongeveer een miljoen gulden. Niemand raakte ge wond. De villa, die aan de rand van het nationale park Kennemerduinen ligt, werd gebruikt als pension voor buitenlandse vakantiegangers. De oorzaak van de brand is nog onbe kend. CAÏRO - Egyptische veilig heidstroepen zetten traangas in bij nieuwe botsingen met honderden Moslim-extremisten in de buitenwijk Ain Shams van Cairo. De paramili taire politie schoot volgens getuigen in de lucht om de met stenen gooien de betogers uit elkaar te jagen. Bij de ongeregeldheden is ten minste een dode gevallen en raakten 22 mensen gewond, onder wie drie politie agenten, zo heeft de veiligheidspoli tie gemeld. BRUSSEL - In Oostende is een Britse soldaat doodgeschoten. Dit heeft de politie in Brugge bekendge maakt. Het verboden Ierse Republi keinse leger IRA heeft later de ver antwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. De 38-jarige militair, Ri chard Heakin, werd door twee man nen van dichtbij doodgeschoten toen hij in zijn auto stond te wachten bij een verkeerslicht in Oostende. Hij was van de Bondsrepubliek op weg naar Groot-Brittannië. ZIERIKZEE - De Luther se kerk was tot aan de nok toe gevuld met belangstel lenden, die niets wilden missen van het concert dat gegeven werd door Der ori ginal Wolga Kosaken. Het kleine kerkje in Zierikzee, dat normaal aan zo'n hon derd personen plaats biedt, telde tijdens het op treden 125 mensen. De zeven kozakken maken een toer ter gelegenheid van het duizendjarig Christendom in Rusland. Een optre den in Zierikzee is dan ook opmerke lijk. Maar een terechte keuze, want de belangstelling was zogezegd groot. Mevrouw Den Engelsen uit Renesse - in de regio bekend als ikonen-maak- ster - had haar ikonen beschikbaar gesteld om de kerk sfeervol in te rich ten. Meest opvallend was het Chris tus drieluik op het altaar. Even waanden de aanwezigen zich in de Sovjet-Unie. De kozakken wa ren in authentieke kledij gestoken en de muziek was meer dan goed. Het streven van de Wolga Kozakken is de Slavische muziek in ere te houden. In veel kerken is de muziek verdwenen en dreigt in de vergetelheid te raken. Optredens van de Wolga Kozakken zijn zo imponerend, dat ze die verge telheid kunnen tegenhouden. Na diverse nummers sloot het koor kerkelijk af met Ik bid U aan o macht der liefde en het Vater unser. Op het verzoek van de Kozakken om na ker kelijke nummers niet te klappen werd vanzelfsprekend gehoor gege ven door de aanwezigen. Der original Wolga Kosaken trokken veel belangstelling. Anthonis van der Willig(h)engeboren te Zierikzee in 1591 ZIERIKZEE - Het welvarende Zierikzee was van de veertiende eeuw af een geliefde vestigingsplaats voor goud- en zilversmeden. Hun kunstambacht kon floreren temidden van een kapitaalkrachtige burgerij. Van sommige edelsme den kennen we slechts de naam dankzij de Zierikzeese poorterboeken, die een periode van 1302 tot 1810 bestrijken. Pas in de zestiende eeuw begin nen de gegevens ruimer te vloeien. De maatschappelijke positie van de goud- en zilversmeden was over het algemeen goed tot zeer goed te noemen. Enkelen kwamen van el ders, maar een aantal van hen stamde uit een familie, die reeds een of meer generaties aldaar had den gewerkt en gewoond. Tot laatstgenoemde categorie behoort Anthonis van der Wil- lig(h)en, die in 1591 in Zierikzee werd geboren en gedoopt op 21 april van dat jaar. Hij was de zoon van de alom geachte goudsmid Pieter Hermansz (Van der Willi gen), een man van grote reputatie en welstand. Anthonis, die nader hand als goudsmid en graveur in het voetspoor van zijn vader trad en zo te zien een glanzende toe komst voor zich had, zou zich ech ter niet op gelijke wijze kunnen handhaven, maar raakte aan lager wal 'Import' Evenals in de tegenwoordige tijd woonde er in het zestiende eeuwse Zierikzee ook 'import'. Dat willen zeggen een groep inwo ners, die lang of kort geleden van elders was gekomen. Wilden zij in een of ander ambacht de kost ver dienen dan was het noodzakelijk om het poorter- of burgerrecht van de stad te verwerven en lid te wor den van een gilde. Een goed voor beeld van deze gang van zaken le verde de uit Bergen op Zoom geboortige Pieter Hermansz, die zich in 1572 als poorter van Zierik zee liet inschrijven. Het is bekend dat hij aan de Ou de Haven het huis De Druyve be woonde en zich in betrekkelijk korte tijd in zijn nieuwe woon plaats een uitstekende reputatie wist te verwerven: op 28 mei 1575 werd hij deken van het Zierikzee se goudsmidsgilde terwijl hij op 5 september 1580 door gecommi- teerde raden van Zeeland als wis selaar te Zierikzee werd be noemd. ,,Hij was dus voor dien tijd een man van gewicht, daarbij niet onbemiddeld want hij kocht in 1596 voor 500 gulden aan zijn zoon Herman Pieterse, die ook goudsmid was, een huis staande op de dam"(Marie de Man). Eer vol was de opdracht, die hij kreeg van het stadsbestuur om een vijf tal gouden gedenkpenningen te leveren ter herinnering aan het Spaanse beleg van Zierikzee in de jaren 1575 en 1576. Behalve zoon Herman werd nog een andere zoon genaamd Antho nis geboren, zich later noemende Van der Willig(h)en, goud- en zil versmid te Zierikzee. Laatstge noemde ontpopte zich als een uitermate kundig graveur. Hij ver vaardigde een fraaie voorstelling van het ontbrekende deel vap de Sint Lievens Monstertoren. Enke le afdrukken van deze gravure zijn bewaard gebleven alsmede de originele door hem gegraveerde koperplaten, drie in getal. Anthonis van der Willig(h)en trouwde op 17 januari 1617 met Grietje van den Houte, dochter van de goudsmid Nicolaas Dirkse van den Houte. Het jonge echtpaar vestigde zich in de Meelstraat niet ver van het stadhuis in het karak teristieke huis Roomen. Dit pand dat twintig jaar geleden bijna op instorten stond, kon gelukkig in 1972/73 worden gerestaureerd. De toekomst zag er dus zonnig uit, echter door verschillende oorza ken die niet allemaal bekend zijn, keei'de het tij in ongunstige zin. Nog in 1622 was Anthonis van der Willig(h)en in Zierikzee tot luite nant bij een der compagnieën van de plaatselijke schutterij aan gesteld. Vrij spoedig daarna moest het hem in financieel opzicht minder goed zijn gegaan, althans het ge zin nam het besluit zich elders te vestigen. In 1630 duikt hij op in 's- Gravenhage. Aldaar vroeg en kreeg hij octrooi tot het slaan en doen uitgeven van een gedenkpen ning ter gelegenheid van de over winningen van Frederik Hendrik. Gevangen Toch ziet Zeeland hem nog een keer terug en wel in het jaar 1634. Zijn ster is inmiddels verbleekt. Sterker nog, de voormalige Zie rikzeese goudsmid en graveur is duidelijk aan lager wal geraakt. Wegens de vervaardiging van val se rijksdaalders, door hem zelf op Walcheren in roulatie gebracht, werd hij in hechtenis genomen. In genoemd jaar bevond Anthonis zich onvrijwillig in de gevangen toren van Vlissingen. Hoe het hem verder is vergaan vermeldt de historie niet, maar er zijn geen aanwijzingen dat voor hem nader hand nog eerherstel was wegge legd. Wiebe Keikes feL *-T fr» -.4 W- - v' *r 1 yrfrv'TKy.,* .'-'' 1 Gravure door Anthonis van der Willig(h)en te Zierikzee (1619). WEERT - De 33-jarige mevrouw E. B. N. H. Schreurs is in haar woning in Weert vermoord. Volgens de politie van Weert zijn er aanwijzingen dat de vrouw is gewurgd. Het onderzoek naar de juiste doodsoorzaak en naar de dader wordt nog voortgezet. Bu- 'rèn hebben de vrouw, die alleen woonde, omstreeks elf uur zaterdag ochtend nog gezien Naar aanleiding van een ruzie in haar appartement waarschuwden zij de familie van de vrouw, die haar dood in haar woning aantroffen. TEHERAN - De eerste Britse diplo maat die sinds ruim een jaar Iran be zoekt, heeft zijn eerste besprekingen met hoge fuctionarissen „nuttig" ge noemd. David Reddaway verklaarde voor zijn vertrek uit Londen dat hij hoopt vooruitgang te boeken naar de vrijlating van de westerse gijzelaars in Libanon, onder wie de Anglicaan se gezant Terry Waite. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Veemarkt Leiden LEIDEN, 15-8. Slachtrunderen: (per kg geslacht gewicht). Aanvoer 911, waarvan 200 stieren. Dikbillen extra kw. 8,50-/ 13,00; stieren le kwal. 7,25-ƒ 8,00; 2e kw. 6,30-/ 7,25; vaarzen le kw. 7,40- 8,30; 2e kw. 6,50-ƒ 7,40; koeien le kw. 7,35-/ 8,20, 2e kw. 6,55-/ 7,35, 3e kw. 5,95-/ 6,55; worstkoeien 5,50-/ 6,10. Stieren: handel redelijk, prijzen ge lijk; koeien: handel redelijk, prijzen hoger. Slachtschapen- en lammeren (per kg geslacht gewicht). Aanvoer 143. Schapen 4,50-/ 6,50; zuiglammeren 9,00-/ 10,50. Schapen- en lammeren (per stuk). Schapen 160-f 200, zuiglammeren 170-220. Schapen: handel redelijk, prijzen gelijk; lammeren: handel redelijk, prijzen gelijk. Totale aanvoer 1054 stuks. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 15-8. Op de paarden markt in Utrecht 2ijn maandag 126 dieren aangevoerd. De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 2750-/ 3450; ou de paarden 1900-/ 2850; 3-jarige 1875-/ 2900; 2-jarige 1475-f 2450; veulens 650-ƒ 1300; hitten 700- 1625; slachtpony's 450-f 1150; Shetlanders 350-/ 650. Prijzen per kg: Oude slachtpaarden 4,30-f 6,20 en jonge slachtpaarden 4,50-/ 6,15. De handel was rustig en de prijzen prijshoudend. Maashaven, 13-8 van Rotterdam naar Bremen Nedlloyd Amsterdam, 14-8 te Lobito Nedlloyd Delft, 14-8 van Rotterdam naar Ptkelang Nedlloyd Neerlandia, 14-8 van Leha- vre naar Liverpool Gulf Spirit, 14-8 190 zw Fastnet naar Savannah Nedlloyd Amsterdam, 14-8 te Lobito Nedlloyd Delft, 14-8 van Rotterdam naar Ptkelang Nedlloyd Neerlandia, 14-8 van Leha- vre naar Liverpool Pacific Tulip, 14-8 66 n Recife naar Be- lem 79 Met Gerrit Krab klopte hij in de na nacht de wacht. Hij vond Gerrit een fijne makker, zo rauw en cru hij was. Ze spraken nog over wat Gerrit had zitten vertellen. Daarna stond Arend- Michiel erover na te denken, dat het allemaal dikwijls zo anderi ging dan een mens zich voorstelde. Hij hpd ge droomd, dat ze hem de haringkoning noemden en uitgerekend: nü ma troos, dón stuurman, lóter schipper. Wie weet hoe anders het ging! Mis schien haalde hij de reis wel nooit. Maar aan dat laatste wilde hij niet. Nóóit! De bries hield aan. Ze logden een etmóal lang zeven mijl. De Wisselval ligheid holde naar Shetland. Ze had den acht dagen nodig om de visgron den te halen. Voorin vonden ze dat prachtig. Maar Arend-Michiel rekende uit, dat ze met stoom, evenals de Engelsen, al drie nachten hadden kunnen vis sen 16 Twaalf uur, helder zicht. Wijnand Hoogendijk schoot de zon, mat de hemel, loodde de grond. Tben sprak hij: „We hebben de zestig". Ze waren er. Arend-Michiel van Roon stond aan dek en hij keek over de watervlakte uit. Zij verrukte hem. De golven spoelden aan, de golven spoelden weg. Tien keer was hij hier denkelijk reeds geweest, honderden keren hoopte hij nog te komen in deze enor me wijdheid beoosten de Hebriden. Door FENAND VAN DEN OEVER De Noordzee is groot, op de zestig is zij het grootst. Daar ontmoeten oceaan en zee elkaar. De scholen maatjesharing zwemmen erheen om bruiloft te vieren en de vissers wer pen er hun netten. Op hoop van ze-* gen, van vader op zoon, van geslacht op geslacht. En ze vertellen erover aan de wal: dóór is de Zee, daar is het groot. Wie niet op de zestig is ge weest, is geen Zeeman. Nu stond Arend-Michiel er weer. Hij weet: het kan hier spoken. De wilde driften, aangewakkerd door de westenwinden, die over de Orkaden aanjakkeren, kunnen van deze ruim te een hel maken. Dan is het fijn, wanneer er maats in de buurt zijn. Maar voor de rest begeert iedere vis serman de zee voor zichzelf. Arend-Michiel keek in het rond: water links, water rechts, water over al. Van horizon tot horizon. Zo is het overal buiten, maar hier is het an ders. Nergens imponeerde de zee hem zoals op deze breedtegraad. En hij zag geen pluim rook, er was zelfs geen zeil, geen mast. Hèel die ruimte lag open voor de Wisselvalligheid. Hij was er blij om, hij keek het water aan. Het was donkergroen en langs de boorden dreef wier. Ze gingen dus maar opscheppen, er was niemand, die mceschepte. Ze waren alleen. De ze hele zee leek wel voor hen be stemd. Wijnand Hoogendijk stond een ogenblik bij hem. Ze roemden eens gezind het kouwetje, de zee. wier kleur hun bar aanstond. Het duurde natuurlijk niet lang. Weldra voer de oude onrust, die Wijnand altijd over viel, wanneer hij de visgronden na derde, weer in hem. Alles was klaar, wat belette hem om hier zijn want nat te maken. Na het middagbakkie hesen ze de vlaggen. Dat betekende voor de om standers: houdt ons in de gaten, we gaan aan-schot. Het was wèt, nodig was het niet. Zeker nu niet, want deze plek leek wel door Wijnand Hoogen dijk gepacht. Het volk stond aan dek: de opste kers (de mannen die de breels en jo nen aan de reep binden) op de plecht, de wantstaanders op de krebben, de reepschieter zat boven het reepruim. Wijnand Hoogendijk had het roer. Zo hadden ze allemaal hun vaste plaats. Tijdens de uitreis had het volk Wij nand Hoogendijk opvallend weinig gezien. Hij had, wanneer Dij boven kwam, vrijwel niet gesproken. Maar nu was hij weer de oude. Hij keek in het rond en monsterde zijn tuig met strenge blik. Daar had hij wel even tijd voor nodig, want niets deed hij zo secuur. Tben vroeg hij: „Alle volk klaar?" „Joe", werd geantwoord. En meteen daarop: „Dan de boel maar te water, op hoop van ze gen De lappen waren gereefd, in eend're vaart gleed De Wisselvallig heid door het water De eerste joon ging overboord, meteen volgden de netten. Aan de reep (dik touw, dat al le netten geleidt) sloeg men tijdig op de muizen (merken op de reep) een seizing (touw, dat de netten met de reep verbindt) en soms een breel. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4