'Eindelijk' weer naar school.... Renesser taptoe breekt met 1000 bezoekers alle records Belangstelling bevolking voor ontwikkelingsgeld Brouwershaven Wêh O DE ZIERIKZEESCHE COURANT Diefstal BMW van 27 mille Gironummer voor hulp aan Sudan 555 pa ei Lr Diefstal uit voertuigen Aanrijding Oosterland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Medici Medailles Op stap met Zilveren hoorn Geschiedenis van eilandelijke medici door Twee ere-medailles bij bouwbedrijf Braber te Vandaag een dag op stap met de deurwaarder. Een fraaie derde plaats voor Zierikzee tijdens Renesse. (Pag. 3). En niet graag geziene gast. (Pag. 5). het Zilveren Hoorn toernooi. Pag 6). oud-huisarts te boek gesteld. (Pag. 2). MAANDAG 15 AUGUSTUS 1988 144ste jaargang Nr. 24387 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889} Een van onze grootste dwaasheden is, dat wij het kind alles willen laten leren, dat een mens wellicht eens zou moeten weten. Gustave Ie Bon In december antwoord op aanvragen BROUWERSHAVEN - Er bestaat vanuit de Brouwse bevolking belangstelling voor de in 1987 in het leven ge roepen pot ontwikkelingssamenwerking. Het gemeente bestuur stelt jaarlijks één gulden per inwoner beschik baar. Met dit geld kunnen ontwikkelingsprojecten voor de Derde Wereld financieel gesteund worden. Er hebben zich in de gemeente Brouwershaven inmiddels groepen en verenigingen aangemeld voor het geld. Luctor et Emergo strijdt met tamboer-maitre A. Padmos een thuiswedstrijd. Muzikaal spektakel met achtentwintig sponsors RENESSE - De taptoe van Renesse, die enkele jaren ge leden nog een stille dood dreigde te sterven, heeft dit weekeinde een recordaantal bezoekers getrokken. Zeker duizend betalende bezoekers waren naar het sportter rein aan de Laone gekomen. En dan zijn er honderd meer dan het vroegere record. Maar de afgelopen jaren heeft de taptoe weieens aanzienlijk minder getrokken. Een groot succes dus dit jaar. Dat het muzikale spektakel, dat dient als hoogtepunt van de Renesser evenementen, in een opleving terecht was gekomen, bleek al tijdens de voorbereidingen. In 1986 had de tap toe één sponsor en een jaar later ze ven. Dit jaar hebben 28 bedrijven geld in het zakje gedaan. Volgens mede-organisator N. J. Schults zijn er dit jaar zelfs bedrijven geweest die zelf met een sponsorbedrag naar de organisatie zijn gekomen. Niets lijkt voortzetting van de Re nesser taptoe nu nog in de weg te staan. Bewezen is, dat het muziekge- beuren ook in Renesse veel mensen kan trekken. Dit jaar overtroeft de badplaats de taptoe van Zierikzee, die dit jaar overigens het weer niet mee had. Maar Renesse lijkt nooit echte problemen te hebben met het weer, al was het vorig jaar behoorlijk kil. Succes Voor Schults is de reden van succes overduidelijk. ..Voor de eerste keer hebben we een duur korps - Ahoy - in huis gehaald als publiekstrekker. Dat is voorgaande jaren nooit ge beurd. Er zijn mensen speciaal vanuit Rotterdam en Vlaardingen gekomen, die in de uitgaanskrant van het AD zagen, dat Ahoy in Renesse zou optre den". Volgens Schults herkent het pu bliek goede korpsen, dat maakt een bezoek aantrekkelijk. Als het aan hem ligt komt er vol gend jaar dus weer een echte trekker naar Renesse toe. De organisatie werd door Ahoy overigens op de wen ken bediend, want het korps verzorg de vanwege het succes een tweede op treden, waarvoor geen rekening gepresenteerd werd. Het uit 1955 da terende Tamboers- en trompetters- korps uit Rotterdam oogstte veel Maar dat gold ook voor de andere deelnemers. Naast drumfanfare de Glazen stad uit 's-Gravenzande en Rust Roest uit Zierikzee, kwam het publiek natuurlijk ook voor fanfare korps Luctor et Emergo. Deze muzi kanten speelden een thuiswedstrijd en dat maakt de show onder leiding van dirigent J. H. Blom en A. Padmos bij voorbaat al tot een succes. Wat overigens niet wil zeggen, dat de ze ventig Renesser musici zich minder inspanden. Voor Luctor et Emergo blijft de eigen taptoe toch het muzi kale gebeuren van het jaar. De Renesser taptoe is een belang rijk evenement voor de evenementen commissie in deze plaats. Er gaat enorm veel tijd in de voorbereidingen zitten, maar zeker dit jaar is het de moeite waard geweest. Binnen het ge meentebestuur wordt zelfs al gespro ken, dat de taptoe een bijdrage kan leveren aan de imago-verbetering van Renesse. Het zou indirect dus zelfs de criminaliteit naar beneden halen. Maar criminaliteit-drukkend of'niet, voor Schults en de zijnen is het voor alles een muzikaal evenement, dat nooit verloren mag gaan. En de 72- jarige Schults is na het succes van zaterdagavond ook steevast voorne mens om zich in te blijven spannen voor de taptoe. Maar met het in het leven roepen van een ontwikkelingspot is echter niet gesproken over de voorwaarden, waaraan de aanvrager dient te vol doen. Vandaar dat de binnengeko men verzoeken aangehouden zijn door het gemeentebestuur De ge meenteraad komt maandag 22 augus tus bijeen om over die af te spreken richtlijnen te discussiëren. De verga dering begint om 19.30 uur. Voorstel van het college van burge meester en wethouders komt neer op de volgende zaken. De te ondernemen activiteiten dienen gericht te zijn op de kwetsbaarste bevolkingsgroepen, gericht te zijn op de bevordering van de zelfwerkzaamheid van die groe pen, gericht te zijn op de ondersteu- ning van het particuliere initiatief en aan te sluiten bij de wezenlijke acties vanuit de plaatselijke bevolking. Eén jaar Aanvragen worden jaarlijks op hun merites beoordeeld. De looptijd van toewijzing bedraagt maximaal een jaar. Langlopende projecten komen in beginsel' dus niet in aanmerking voor een gemeentelijke bijdrage. Bij de beoordeling van de aanvragen zal ook het element van voorlichting en bewustwording van de bevolking of delen van de bevolking worden be trokken. B en w wil dat de raad in de verga dering van december een beslissing neemt over de ingediende aanvragen. Mogelijk, dat de aanvragers tekst en uitleg moeten geven over de plannen. Die wordt dan gehoord door een com missie, bestaande uit het college en van iedere fractie één afgevaardigde. Het Regionaal Educatief Centrum heeft bij de eilandelijke gemeenten aangeklopt voor een extra financiële bijdrage. Dit om de in 1987 gestarte Open school-activiteiten ook na 1 augustus nog voort te kunnen zetten. Het budget voor de basiseducatie op Schouwen-Duiveland, dat deze regio van het betreffende ministerie ont vangt is slechts voldoende voor de be staande vormen als alfabetiserings- SCHARENDIJKE - Onbe kenden hebben zaterdagnacht tussen 02.00-07.00 uur in Scha- rendijke een zwarte BMW ter waarde van 27.000 gulden ont vreemd. De wagen stond geparkeerd aan de Korenbloemstraat en is eigendom van A. J. Q. uit Scha- rendijke. Hoewel de wagen af gesloten was, wisten de daders toch te ontkomen met de bij het dievengilde felbegeerde Duitse automerk. Het kenteken van de wagen is LY-76-PB. Op het parkeerterrein aan de Steenweg te Westenschouwen bleef het bij een poging tot diefstal. Daar verschaften on bekenden zich toegang tot een grijze Toyota. Het starten lever de meer problemen op en mo gelijk vanwege de ergernis om de mislukte diefstal werd het dashboard volledig vernield. De auto is eigendom van B. S. uit Berkel en Roderijs. ZIERIKZEE - Het gironum mer van de gezamenlijke hulp organisaties voor het werven van fondsen voor de slachtof fers van de watersnoodramp in Sudan is 555. Dat heeft het Ne derlandse Rode Kruis meege deeld. De hulporganisatie, waaron der Artsen zonder Grenzen, Memisa, Mensen in Nood en het Rode Kruis, besloten vrij dag gezamenlijk geld voor Su dan in te zamelen. Het giro nummer 555 gebruikten de organisaties ook tijdens voor gaande gezamenlijke acties, zo als ..Een voor Afrika" en .Afrika nu". De actie voor Su dan heet ..Help Sudan". Foto: Johan junior. haven dus 531,75 gulden). Burgemees ter en wethouders van Brouwersha ven zijn van mening, dat de gemeente continuering van het project niet in de weg mag staan. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's cursussen en activiteiten voor culturele minderheden. Door onvoorziene omstandigheden hééft het REC niet voldoende geld in kas om de Open school-activiteit in deze regio te waarborgen. Slechts wanneer de gemeenten op Schouwen- Duiveland voor de periode van 1 augustus tot 31 december extra geld geven, kan dit onderdeel van de ba siseducatie ook na 1 augustus door gang vinden. Concreet heeft het REC hiervoor een bedrag van ruim 4400 gulden no dig. Dat betekent voor de gemeenten vijftien cent per inwoner (Brouwers- WA> Wh Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Perioden met zon Perioden met zon en droog. Koel met een middagtemperatuur van 19 graden. Een noordelijke wind kracht 3 tot 4, landinwaarts 2 tot 3 Beaufort. Minimumtemperatuur komende nacht 14 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 19 aug.: Woensdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: variabel 3 Donderdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: zuidoost 3 Vrijdag: Perioden met zon Kan% op neerslag: 60% Min.temp.: 16 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 16 aug. Zon op Q6.26, onder 21.01 Maan op 10.37, onder 22.01 Eerste Kwartier: 20 augustus (17.51) Temperatuur kustwater: 18 graden. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer staat het ko mende etmaal in het teken van een hogedrukgebied dat vanaf de Oceaan langzaam via de Britse eilanden naar ónze omgeving gaat koersen. De kern van dit hoog wordt dinsdagavond bo ven zuidoost-Engeland verwacht. De regenkansen zijn onder deze omstan digheden vrijwel te verwaarlozen. De wind is het komende etmaal west tot noordwest en neemt gemiddeld geno men in kracht af. In het binnenland valt de wind de komende nacht vrij wel weg en neemt dinsdag overdag weer toe tot matig. De aanstromende lucht is afkom stig van de Oceaan. Warmer dan 21 a 22 graden kan het dinsdagmiddag in deze luchtsoort nog niet worden. Aan de stranden blijft het kwik rond 19 graden steken. Niet alleen op dinsdag maar ook de dagen daarna zorgt het genoemde ho gedrukgebied voor tamelijk zonnig BROUWERSHAVEN - Afgelopen weekeinde heeft zich slechts een be perkt aantal diefstallen uit auto's voorgedaan. Inmiddels bekend is de diefstal uit een auto, die zaterdag ge parkeerd stond aan dc Delingsdijk te Brouwershaven. J. U. W. (Did) niist een radio-cassette ter waarde van 1000 gulden. Aan de Steenweg te Westenschou wen werd het voertuig van de Duitse A. S. via het portierraampje gefor ceerd. S. mist geluidsboxen ter waar de van 100 DM en haar rijbewijs OOSTERLAND - Een voorrangs- fout was er zaterdagmorgen om streeks 07.30 uur oorzaak van, dat twee auto's op elkaar botsten in Oos terland. Mevrouw M. H. uit Bruinisse reed met haar wagen over de Sandström- weg richting Leuvenstraat. Daar reed N. W. de R. uit Oosterland. Deze zou geen voorrang van H. gekregen heb ben. Beide wagens werden bescha digd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1