Instructrice Lutina Van der Bijl is tevreden over haar ponyploeg Co Quartel en Ragonda den Boer promoveren naar de L klasse NIEUmBODE Leon van der Wielen wordt vijfde in skeelerwedstrijd Stoepeschieters maken spieren warm met gezellig hockeytoernooi Bokser Tyson gaat lijnen Greg Lemond niet naar WK Holland wint Sneekweek Overwinning voor J. Douwe bij wedvlucht Meau O ef enpr ogr amm a ZSC Scharen- dijke ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 augustus 1988 Nr. 24386 7 De laatste ruiter is net zo belangrijk als degene die voorop gaat ZONNEMAIRE - De afdelingsdressuur zoals de dres- suurproef voor achttallen ook wel wordt genoemd, daar voor wil Lutina Van der Bijl-Wattel, instructrice bij de landelijke rijvereniging en ponyclub De Schouwse Rui ters wel een lans breken. Niet alleen omdat ze het even als vele anderen betreurt dat de belangstelling voor dit rijden in groepsverband tanende is, maar meer nog om dat „haar ponyachttal" juist op dit onderdeel het club kampioenschap voor de Schouwse Ruiters in de wacht wist te slepen. Een gebeurtenis waaraan de instructrice uit Zonnemaire met veel genoegen aan terugdenkt. ZIERIKZEE/'s GRAVENDEEL - De sterk bezette skeelerwedstrijd voor A en B rijders die in 's Gravendeel werd gehouden heeft een overwinning opgeleverd voor Frans van den Berge uit Krabbendijke. De tweede Zeeuw in dit skeelergeweld was Leon van der Wielen uit Zierikzee. Van der Wielen wist na een sterk gereden wed strijd beslag te leggen op de vijfde plaats. Indianenkreten en een „nat pak" voor instructrice Lutina Van der Bijl gaven aan hoe blij de amazones van de Schouwse Ruiters met dit in Tho- len behaalde resultaat waren. Een re sultaat overigens dat niet zomaar eventjes uit de lucht kwam vallen. Sinds 1983, toen De Schouwse Rui ters reservekampioen werd, heeft de Schouwen-Duivelandse vereniging drie keer het clubkampioenschap voor pony 's in de L klasse behaald. In de jaren '84 en '85 en ook dit jaar was de ploeg van de Schouwse Ruiters ie dereen de baas, al spande het er dit jaar in Tholen wel ven om wie zich uiteindelijk clubkampioen mocht noemen, door de verrichtingen van de springploeg was de riante voorsprong van de Schouwse Ruiters geredu ceerd tot een haarbreedte voorsprong op de naaste concurrent Luctor et Emergo. Verdienste „Een Zeeuws kampioenschap in die Z-klasse zou nog wel te doen zijn, maar deelname aan de nationale wedstrijden zou een wel erg zware op gave worden. Daarnaast speelde ook mee dat de pony's van het achttal nogal verschillend van hoogte zijn, ZINNIK - Peter Pieters heeft in de tweede etappe van de.Ronde van Bel gië zijn niet geringe sprintkwalitei ten weer eens aangesproken. De Ne derlands kampioen uit de ploeg van Cees Priem versloeg aan het slot van de tweede etappe van de Ronde van België, van Phillippeville naar Zin- nik over 185 kilometer, zijn 27 mede vluchters. De Belg Eric van Lanckert behoudt de leiding in het algemeen klassement. terwijl de pony's van de naaste con current in die Z klasse, Oranjezon, min of meer van gelijke hoogte wa ren", aldus de instructrice. Gelijke hoogte. Het is slechts een van de twintig punten waarop de jury de verrichtingen van een achttal be oordeelt. Belangrijker is of de ver schillende onderdelen van de dres- suurproef die om de drie jaar wordt veranderd, gelijktijdig worden uitge voerd en of de afstand tussen de po ny's gelijk is en tijdens de proef ook gelijk blijft. Andere punten die niet aan de aandacht van de jury ontsnap pen zijn het uitvoeren van de ver schillende figuren en voltes, de tem powisselingen en uiteraard ook de houding van de amazone. Ook de aan wijzingen (de commando's) van de in structrice worden door de jury in de beoordeling meegenomen. Die niet geringe opgave om de figu ren met z'n achten zo gelijk mogelijk uit te voeren leverde voor het pony achttal van instructrice Lutina van der Bijl weinig moeilijkheden op. Arianne Hanse (met Liza), die nor maliter in de Z klase uitkomt, Eline Struyk (met Rocco), Martine Hart (met Elza), Sonja de Feiter (met Mel- cha), Sandra Dorst (met Sunshine), Christine Simonse (met Layla), An nette van der Have (met Jutter) en Janet van der Wekken (met Hassan) verzamelden samen 484 punten waarmee ze de naaste concurrent Luctor et Emergo ruimschoots de baas waren. Instructrice Lutina van der Bijl, die sinds een jaar dit achttal traint kon tevreden zijn. De training op dins dagavond had zonder meer zijn vruchten afgeworpen. Een jaar van tevoren wordt de proef bekend ge maakt, zodat de training daarop af gestemd kan worden. Vanaf mei is er eenmaal per week (op dinsdagavond) een training van een half uur. Dat is genoeg, want doe je het langer dan ra ken de pony's het beu en gaan ze bok ken" legt Lutina van der Bijl die zelf al 21 jaar rijdt (en sinds haar negen tiende lesgeeft) geduldig uit. Tijdens die training kijkt de in structrice die in het verleden ook les gaf bij de lr en pc Bru en Westelijk Schouwen wie het beste waar kan rij den. „Arianne Hanse rijdt meestal voorop ómdat het de meest gerouti denken van het team uit Arnhem dat op de lijst is gezet als TTA of Mixed Grill. Of wat te denken van de O-leërs, bestaande uit oud leden van HSD. Kortom een bont gezelschap waarbij de met biggekoppen versier de shirts van de oud HSD-ers, ge schonken door een plaatselijke been houwer zeker bewonderend blikken zullen oogsten van de andere hockey- kornuiten. De pret op het hockeyveld aan de Banninklaan begint zaterdagmorgen om 10.30 uur. Na het afwerken van de verschillende partijen waarin naast de hockeystick ook de bierplank de ploeg van nut kan zijn volgt er zater dagavond voor de deelnemers een mosselmaaltijd en een feestavond, waarbij Different Style uit Zierikzee voor een stick leuke mop muziek zorgt. De wedstrijden worden de vol gende dag om 10.30 uur hervat. Wan neer de wat onwennige spieren kuren beginnen te vertonen zorgt Music Meindert voor enige muzikale troost. Kortom een mensvriendelijker begin van het nieuwe hockeyseizoen kun nen de hockeyers en hockeysters zich niet indenken. BERNARDSVILLE - Wereldkam pioen boksen Mike Tyson gaat lij nen. De zwaargewicht vindt zichzelf te zwaar. Op 27 juni, toen hij Michael Spinks in het gevecht om de wereld titel in Atlantic City afdroogde, woog Tyson 99 kilo. Anderhalve maand later is het gewicht van de Amerikaan tot 110 kilo toegenomen. „Ik voel me met dit gewicht niet lekker, daarom ga ik er iets aan doen." TVson hervat op 20 augustus de training. Hij heeft een aanbieding vooreen volgend titelgevecht, voor 13 miljoen gulden tegen de Brit Bruno, nog niet serieus in overweging geno men. Tyson heeft onlangs verklaard een echte rustperiode te willen inlas sen. Zijn trainer Kevin Rooney vindt, dat hij in dat geval tot het eind van het jaar de ring moet mijden. MEDEMBLIK - De Australiër Bar ry Watson heeft donderdagmiddag op het IJsselmeer bij Medembük de vijf de race van de Open Europese ti telstrijd in de Contender-klasse ge wonnen. neerde amazone is. Maar dat wil niet zeggen dat de nummer 8 minder goed zou zijn. De laatste ruiters is net zo belangrijk voor het geheel als de eer ste; 't Gaat immers om het totaal. We proberen dan ook om iedereen 'n keer mee te laten draaien. Dat houdt in dat ook de reserve regelmatig in actie kan komen bij wedstrijden" ver klaart de instructrice, die behalve het achttal ook nog andere ruiters en amazones wegwijs maakt in de be ginselen van de dressuur. Zij is overi gens niet de enige instructrice die bij De Schouwse Ruiters lesgeeft, want behalve Lutina Van der Bijl zijn ook' Hanny den Exter en Nicoline Vos we kelijks present op het terrein aan de Groenweg waar de leden van de Schouwse Ruiters trainen. Voor die trainingen blijkt veel ani mo te bestaan. „Die trainingen op dinsdag en donderdag worden heel trouw bezocht en heus niet alleen door de oudste groep ponyruiters, want ook de jongere garde blijkt van het goede ruiterhout te zijn gesneden. Iets dat 'de instructrice zeer waar deert. „Het lesgeven aan ponyrijders is wat gemakkelijker niet alleen om dat pony's over het algemeen wat ge makkelijker zijn, maar ook omdat de vaak jonge ruiters en amazones niet worden gehinderd door de beslomme ringen die de strijd om het bestaan met zich meebrengt. Bij paardrijders spelen die dagelijkse beslommerin gen wat meer mee" aldus de instruc trice die het lesgeven aan een vereni ging als de Schouwse Ruiters al weer een jaar of drie met plezier doet. In totaal vijf ponycombinaties en zeven paardencombinaties namen aan die kringconcours van rijvereni ging en ponyclub Bru deel. Bij de po nywedstrijden moest Gillian Sim mers met Rex van Westelijk Schou wen het opnemen tegen de overmacht die de amazones van de Schouwse Ruiters ten toon spreidden. De eerste proef, die werd beoor deeld door door jurylid A. Wattel uit Vrouwenpolder leverde een oranje ro zet (de eerste prijs) op voor Rozema rijn de Leeuw met haar pony Maja. Het puntentotaal van de Schouwse Ruiter amazone bedroeg 125 punten. Haar clubgenote Marit de Vrieze die met Hatif-Naitre in de ring verscheen werd met 122 punten tweede Rian van de Velde met Carolien en Amber Bij de Vaate met Donald behaalden beide 120 punten en een derde plaats. Westelijk Schouwen ruiter Gillian Simmers scoorde bij deze eerste proef 116 punten. Ook bij de tweede proef, die door mevrouw A. Polderman-Kalkman werd beoordeeld bleek Rozemarijn de Leeuw de sterkste te zijn. Samen met Maja scoorde zij deze keer twee punten meer (127) dan bij haar eerste proef. Marit de Vrieze met Hatif- Naitre slaagde er opnieuw in om met 126 punten als tweede te eindigen. Zo wel Amber Bij de Vaate als Rian van de Velde slaagde er bij deze tweede LEMMER - Jeen Zwaga van Eeren- woude won woensdag het skusjesilen na een aanvankelijk matte wedstrijd op het IJsselmeer bij Lemmer. Aan deze koers voor A en B rijders namen gerenommeerde rijders deel zoals de marathonschaatser Jan Kooiman, Peter Jordaan, Jan de Roon en Steven Zoon. De Zeeuwse rij ders lieten zich door die grootheden niet imponeren en streden in de voor ste gelederen mee. In de elf man ster ke kopgroep die als gevolg van de ve le premies reeds in de beginfase ont stond reden Frans van den Berge, de uiteindelijke winnaar, Arjaan van de Kreeke, Jan Kooiman, Kees Hooger- land, Leon van der Wielen, Jan de Roon, Steven Zoon, Jan Paauwe, Kees Kouters, Peter Jordaan en Geert van der Weijde. Demarrage Arjaan van de Kreeke slaagde erin als als eerste 25 meter voorsprong op- te te bouwen, maar werd uiteindelijk toch weer tot de orde geroepen. In de kopgroep bleef het onrustig, want keer op keer werd een poging tot de marreren ondernomen. Het was ten slotte Frans van den Berge die erin slaagde om met nog vijf ronden te gaan om er in zijn eentje vandoor te gaan. Die poging had succes want Van den Berge behaalde hiermee een afgetekende overwinning. De twee Schouwen-Duivelandse deelnemers Leon van der Wielen en Piet Bos konden zich behoorlijk staande houden in dit skeelergeweld. Van der Wielen deed veel kopwerk, maar liet de premiesprints aan de an deren over om zodoende zijn krachten te sparen. Volgens zijn zeggen was dat puur en alleen uit lijfsbehoud om zijn plaatsje in de kopgroep te kun nen vasthouden. De andere Schouwen-Duivelandse deelnemer, Piet Bos uit Zierikzee, die in eerste instantie werd gelost door een groot aantal rijders pakte "de za ken slim aan. Door zijn progressie slaagde hij er door het rijden van zijn eigen tempo in om terug te komen en uiteindelijk als achttiende over de fi nishlijn te gaan. De uitslag van deze koers in 's Gra vendeel luidt: 1. Frans van den Berge (Krabbendijke). 2. Peter Jordaan (Maasland). 3. Jan de Roon (Rockan- BLUDENZ - Het Nederlands jeugd voetbalelftal onder 16 jaar heeft woensdag in het vierlandentoernooi te Bludenz het voor eigen publiek spelend Oostenrijk met 2-0 versla gen. Van der Vent (Sparta) en Victoria (Feyenoord) zorgden voor de Neder landse treffers. proef niet in om een winstpunt in de wacht te slepen. Paarden Ook bij de paarden toonden de rui ters en amazones van de Schouwse Ruiters hun overmacht. Co Quartel wist met 127 en 125 punten een eerste en een derde prijs in de wacht te sle pen. Hierdoor mag hij samen met zijn paard Antigoon voortaan uitkomen in de L klasse. Ook voor Ragonda den Boer werd die felbegeerde promotie naar de L klasse realiteit. De amazo ne van de Schouwse Ruiters behaalde met haar paard Wodan 129 en 120 pun ten, hetgeen haar een eerste en derde prijs opleverde. Haar broer Willem den Boer, die eveneens met Wodan in de ring trad scoorde 126 en 123 pun ten. Tbtalen waarmee hij tweemaal een tweede plaats voor zich opeiste. Ook voor hem geldt dat hij binnen kort in de L klasse uit zal moeten ko men. Winstpunt De enige combinatie die tijdens dit B-concours nog een winstpunt in de zak mocht steken was Ellen de Vries met Corona. Deze amazone van Westelijk Schouwen behaalde in haar eerste proef precies 120 punten. Haar tweede dressuurproef leverde haar drie punten minder op. Nel Hanse met goldy van Bru reed regelmatig, door voor beide proeven 117 punten te scoren. Haar clubgenote Carla Bal met Rhapsodie vergaarde achtereen volgens 118 en 117 punten. Marian Ju- melet die met haar Z pony Romeo re je). 4. Kees Hoogerland (Yerseke). 5. Leon van der Wielen (Zierikzee). 6. Arjaan van de Kreeke ('s-Heer Arendskerke). 7. Jan Paauwe (De Lier). 8. Geert van der Weijde ('s-Heer Hendrikskinderen) 9. Piet Koorneef (Maasland). 10. Jan Kooiman (Schi pluiden). KORTRIJK - Greg Lemond, sinds drie weken weer op de fiets na een langdurige herstelperiode, heeft na zijn rentree in het wielerpeloton tij dens het criterium in zijn woon plaats Kortrijk verklaard niet deel te nemen aan de wereldtitelstrijd in Ronse (België) op 28 augustus. De Amerikaan acht zich niet in staat se rieus mee te strijden om de regen boogtrui, die hij in 1983 in Zwitser land al eens veroverde. Lemond kwam op 26 maart ten val. De Amerikaan ging toch naar de Ron de van Italië, waar hij in de vijfde etappe afstapte. Daarna volgden ope raties aan het scheenbeen in Eindho ven en Sacramento. Alleen een goede prestatie in de profronde van Neder land, die maandag in Groningen van start gaat, kan de voormalig tourwin naar nog van zijn voornemen afhou den. „Die kans acht ik echter zeer klein. Ik mis momenteel de juiste conditie voor zo'n zware wedstrijd. En dan heeft het geen zin in Ronse te starten. Ik doe alleen mee als ik een kans op de titel maak. Daar ziet het op dit moment niet naar uit", aldus de pechvogel uit de ploeg van Jan Gisbers. SNEEK - De zeilers Arnd Wolve-| tang en Herman Sijtsma uit Amster-1 dam hebben in de 53e Sneekweek de j aanmoedigingsprijs van 2500 gulden j verdiend. Het duo won in de Stern klasse op overtuigende wijze. Alle zes races werden door del Amsterdammers in winst omgezet. In de regenboog-klasse was Martini Heineke uit Loosdrecht al zeker van, de hoofdprijs. In de laatste wedstrijdl deed hij het rustig aan en werd vijfde.; De laatste dag van de Sneekweek viel| op door het uitmuntende zeilweer. gelmatig in de prijzen valt, behaalde deze keer met haar paard Cheval 118 en 116 punten. Dit hippisch gebeuren werd tegen het invallen van de duis ternis besloten met het uitreiken van de rozetten door Joke Hage-Koppen- hol van de organiserende vereniging. ZIERIKZEE - De wedvlucht vanuit Meaux, een tocht over 310 kilometer, heeft een overwinning opgeleverd voor J. J. Douwcs, lid van de postdui venvereniging Duivcland. Behalve een eerste prijs behaalde de Duive- landse duivenmelker ook nog een derde en een tiende plaats. De in to taal 429 duiven werden om 09.15 uur in Meaux gelost. De snelste duif arri veerde om 13.26 uur op zijn plaats van bestemming, hetgeen een gemid delde snelheid van 1243 meter per minuut betekent. De uitslagenlijst van deze wed vlucht ziet er als volgt uit: J. Douwes 1, 3, 10. 16, 53, 58, 74, 79, 104, 105 (18); L. J. de Bruine 2. 9, 12. 89. 93 (20); L. C. IJzelenberg 4, 14, 20, 24, 37, 48, 56. 63, 65, 67. 75. 91, 97, 99 (23); Comb, van Dijke 5, 7, 15, 17, 23, 25, 28, 32, 33, 35, 42, 43, 49. 59. 60. 68. 69, 72. 78, 84. 92, 94 (60); J. de Waal 6, 26, 34, 50, 64, 77, 83, 102. 103. 108 (30); N. Klink-Reinhoud 8, 18, 19, 22, 29. 46, 47, 54, 61. 71. 73, 90 (30); Comb. Dane-Doogc 11 (21); J. A. Gebraad 13, 55. 66 (24); C. Bal 21, 51, 85 (21); A. J. Knop 27. 82 (16); P. H. Steketec 30 (4); A. Hagesteijn 31. 52, 96 (16); H. v/d maas 36, 70 (11); L. J. v/d Wielen 38. 57. 95 (14); C. Scheffers 39, 62. 80. 81 (15); A. de Ronde 40, 76,106 (9); Comb. Knop-Stouten 41. 44, 107 (7); J. van Beveren 45. 100 (10); J. A. Hobé 86 (14); H. P. van Nooden 87, 88, 101 )19); C. J. Krijger 98 (10). Dat de overwinning in de L klasse uiteindelijk toch naar de équipe van de Schouwse Ruiters ging is in be langrijke mate de verdienste van de acht pupillen van instructrice Lutina van der Bijl. „We hebben nog even ge dacht om in de Z klasse uit te komen. Maar daar de kampioen in die klasse verplicht is om Zeeland te vertegen woordigen bij de Nederlandse Kam pioenschappen hebben we met het oog op de springdeelnemers toch be sloten om dit jaar in de L klasse uit te komen". Ml Instructrice Lutina van der Bijl (links op de voorgrond) met haar kampioensploeg bestaande uit (v.l.n.r.) Christine Simonse, Annetté van der Have, Eline Struyk, Martine Hart, Sonja de Feiter, Sandra Dorst, Arianne Hanse, Lenny den Boer en Janet van der Wekken. ZIERIKZEE - Wat doe je als je fysiek wellicht wat moeite hebt met de hockeycompetitie die voor de deur staat. Ga je fanatiek een balletje slaan of kies je voor de weg van plezierig sportvermaakt. Bij de hockeyclub Schouwen-Duiveland (HSD) ligt de voorkeur duidelijk voor het laatste alternatief. Dit weekeinde (13 en 14 augustus) wordt op het sportcomplex aan de Bannink laan in Zierikzee voor de tweede keer het Stoepeschie- terstoernooi afwerkt. Een toernooi dat qua gezelligheid een grote reputatie heeft in het Zuidwestelijke hockey- wereldje. Stoepeschieters...een curieuze spot naam voor de Zierikzeese bevolking heeft in hockeykringen sinds vorig jaar een meer positieve klank. ,Stoe- SCHARENDIJKE - Het eerste van ZSC uit Scharendi.jke/Ellemeet kan zijn borst natmaken. Als voorberei ding voor het nieuwe competitiesei zoen speelt ZSC zaterdag 13 augustus een oefenwedstrijd tegen VCK 2. De ze wedstrijd wordt op het sportter rein van Scharendijke gespeeld en begint om 14.30 uur. Behalve deze testcase staat er voor de vlaggedragers van ZSC nog eén aantal oefenwedstrijden op het pro- gramm. Zo spelen de ZSC-ers tijdens hun trainingsweekeinde in Nistelro- de een paar wedstrijden tegen de plaatselijke voetbalclub. Dinsdag 23 augustus krijgt ZSC 1 in het kader van de strijd om de Opel Cup Noor mannen op bezoek. Zaterdag 27/ augustus spelen de ZSC-ers uit tegen Kloetinge 3. Ook deze wedstrijd be-' gint om 14.30 uur. Dinsdag 30 augus tus tenslotte trekt ZSC ten strijde te gen het derde van Veere. Deze wedstrijd begint om 19.00 uur. peschieters" staat voor puur hockey- plezier in Zierikzee, waar de plaatse lijke hockeyvereniging als „gastheer en -vrouw" optreedt voor achttien se nioren mixed-teams uit heel Neder land. Dit toernooi dat mede door de fi nanciële steun van een aantal plaat selijke bedrijven en een brouwer mo gelijk is gemaakt is in eerste in stantie bedoeld om het nieuwe sei zoen op 'n ontspannende en daardoor juist stimulerende wijze te starten. Die start lijkt, afgaande op de deel nemers wel veelbelovend te zijn. Namen als JaMa, O-le, Veldduivel en Hawaian Cracks die zich inmid dels omgedoopt hebben tot Mixed Grill vermoeden een aantal hockey ers en hockeysters met goede zin in een plezierig hockeyonderonsje. On der de achttien teams bevinden zich dit jaar De Fossielen, die hun inmid dels fossiele beker van vorig jaar te bal en de stick komen verdedigen. Dat het de Fossielen ernst is bljkt uit het feit dat zij zich als eersten in schreven voor dit HSD-gezelligheids- toernooi. Touringteams Behalve reguliere teams zoals de ploeg uit Etten Leur, Ommoord I en II en Hoeksche Waard hebben zich een aantal touringteams voor dit toer nooi ingeschreven. Vaak onder de meest merkwaardige namen. Wat te Eerste en derde prijs tijdens kringconcours in Oosterland OOSTERLAND - Nadat eerder het geplaiide B kring concours van de Landelijke Rijvereniging en Ponyclub Bru wegens slechte weersomstandigheden werd afge last, kwam een aantal amazones en ruiters deze week alsnog in actie in Oosterland. Twee deelnemers, Co Quartel met Antigoon en Ragonda den Boer met Wodan verzamelden hierbij zoveel punten dat ze in het vervolg in de L klasse mogen uitkomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 7