Wim van Kooten twijfelt over deelname ronde van Zierikzee «V /p V> NIEUWSBODE Schema voorwedstrijden libre en driebanden Grevelingen dit weekeinde weer toneel van Beneluxzeilwedstrijden 7 Hockeyers missen juiste toon in wedstrijd tegen Canada Zeeuwse kampioen schappen atletiek Bruse Boys tegen Nieuw- Lekkerland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 augustus 1988 Nr. 24385 Slechte zaak dat er op een dag verschillende koersen worden verreden BRUINISSE - Komt ie wel of komt ie niet? Wiin van Kooten, Schouwen-Duivelands hoop in bange (wieler)da- gen wikt en weegt. Zal de „fietsende ambassadeur" van Schouwen-Duiveland zich alsnog inschrijven voor de ronde van Zierikzee die zaterdag 20 augustus voor de zes de achtereenvolgende keer wordt verreden, of zal hij die dag in Middelharnis, waar ook een koers wordt verreden aan de start verschijnen. Het vrij lastige parcours in Zie rikzee, waarbij met name het slechte wegdek in de We- vershoek en de klinkertjes bij de Zuidhavenpoort in het geheugen van Van Kooten staan gegrift doen de Bruse coureur nog wat aarzelen, al erkent hij grif dat een koers in eigen regio toch ook wel een iets-speciaals heeft. Waar de wielersport zich in met na me de zuidelijke provincies mag ver heugen in een grote belangstelling, is het wielergebeuren op Schouwen- Duiveland een marginaal gebeuren. Weliswaar kent de regio zijn eigen vier wielerkoersen (in Bruinisse, Nieuwerkerk, Renesse en Zierikzee), maar het aantal Schouwen-Duive- landse amateurs dat hierbij acte de présence geeft is op één hand te tel len. Van Kooten is dan ook gauw uit geteld als hij een schatting moet ma- Bru te vertrekken om uiteindelijk toch nog op het laatste nippertje bij drs P. Vis binnen te komen" grinnikt Van Kooten, die evenens smakelijk kan vertellen over de wijze waarop hij begin jaren zeventig als zestien-, zeventienjarige zijn debuut maakte bij de officieuze provinciale kam pioenschappen in Goes. Een stukje wielerromantiek uit vervlogen tij den, zo blijkt uit de woorden van de Bruse wielrenner. ,,Rinus Verboom reed daar als aspirant terwijl ik het Wim van Kooten: ,,lk ivü wel 'n beetje comfortabel zitten. Altijd zwarte sneeuw te moeten zien is geen pretje". ken van het aantal wielrenners in de regio: ,,Ik schat het op twee ama teurs, een aantal liefhebbers en dan niet te vergeten de 57 leden van de Rijwiel Toerclub Schouwen-Duive land plus daarbij diegenen, die niet in clubverband fietsen" aldus de am bassadeur van fietsend Schouwen- Duiveland. Basis Op de fiets zitten. Van Kooten doet het maar al te graag. Dat was als jon gere al zo, zo vertelt Van Kooten over zijn kennismaking met deze intrige rende tak van sport. ,,De basis is ge legd in de jaren dat ik elke dag op de fiets naar Zierikzee ging. Dan was het de sport om zo laat mogelijk uit AMSTELVEEN - Het is niet iedere dag feest in de laatste voorberei dingsfase van het Nederlands hoc keyteam op Seoul. Na de fraaie ou verture tegen Spanje (7-0) miste Oranje de juiste toon voor een klin kend vervolg. In het duel met Cana da zong Nederland vals. Het resul taat (5-2) viel dan wel alleszins mee, de uitvoering niet. Het Nederlands elftal was nauwe lijks geïnspireerd door de tegenstan der, wiens speelwijze (nog) niet om hoog wordt gestuwd door flitsende techniek en doordachte systemen maar gebaseerd is op opportunisme en wilskracht. Daarbij zal ongetwij feld een reden voor de terugslag zijn te vinden in de sluipende vermoeid heid. ,,We zijn natuurlijk niet uitgerust aan dit toernooi begonnen", probeer de bondscoach Hans Jorritsma te ver klaren. ,,Dat zal in Seoul anders zijn. zijn met een demarrage. Het rijden van een koers is iets dat zich zeker^ ook tussen je oortjes afspeelt, want naast het goed kunnen fietsen moet je zeer zeker ook koersinzicht hebben en goed kunnen rekenen" aldus de Bruse coureur die nu al weer heel wat jaartjes meefietst in de bonte wielergelederen. Elke dag Dat fietsen beheerst een belangrijk deel van zijn leven, maar is niet zalig makend. Ik wil wel een beetje com fortabel op de fiets zitten, want als je elke keer zwarte sneeuw ziet dan gaat de lol er wel vanaf" vertelt Van Koo ten die niet zonder zijn vélo kan: ,,De fiets staat eigenlijk nooit in de schuur en als het even kan fiets ik el ke dag een eind". Zeker in februari wanneer de training met het oog op de naderende koersen wat wordt op gevoerd worden er door Van Kooten heel wat kilometertjes afgelegd. ,,Ik schat gemiddeld zo'n twee tot drie honderd kilometer per week, plus daarnaast nog de nodige kilometers die je tijdens de koers zelf maakt". Inpassen De Bruse coureur past die trai ningstochtjes heel efficiënt in in zijn dagprogramma. In tegenstelling tot een aantal amateurs dat geen volledi ge baan heeft in het seizoen, gaat Van Kooten elke dag naar zijn baas in Per nis. Halverwege zet ik de auto aan de kant en fiets dan de resterende ki lometers om 's avonds vervolgens weer terug te fietsen naar de plaats waar de auto staat geparkeerd. Niet de meest ideale (het onbeheerd laten staan van de auto brengt nu eenmaal zekere risico's met zich mee) maar wel de meest practische oplos sing voor het gebrek aan voldoende tijd om te kunnen trainen. Daarnaast fietst Van Kooten ook regelmatig het eiland over, een tocht van zo'n vijfen zeventig kilometer. Vaak alleen, maar af en toe (meestal op woensdag avond) ook in gezelschap van gelijk gestemde zielen. ,,'Zo'n rondje over het eiland. Ach 't is eigenlijk 'een vorm van.verslaving. Heb je een dag je niet gefietst dan komen 's avonds de schuldgevoelens opzetten en ga je je vertwijfeld afvragen of het je niet op zal breken tijdens de koers" be kent Van Kooten Tegenvallend Van Kooten heeft zeker na 'een wat tegenvallend voorjaar geworsteld met die vraag waarom het niet wilde lukken. ,,De reden van die tegenval lers zoek ik nog steeds" verklaart Van Kooten, die daarentegen tot dus verre wel minder pech met zijn mate riaal had. ,Hoe het komt weet ik niet maar dit voorjaar heb ik slechts een maal lek gereden. Iets dat me in het verleden nogal eens overkwam". Spreekt Van Kooten over een te leurstellende start van zijn seizoen. De prestatièlijst geeft niet direct aan wijzingen om over een slecht seizoen te spreken. Zijn beste klassering tot nu toe was een zevende plaats in een koers over 120 kilometer in Waas munster. Op eigen bodem reed Van Kooten naar een achttiende plaats in de ronde van Renesse, waar zo'n zestig deelnemers aan de start ver schenen. Niet gezien Een klassering die hij ook in Brui nisse behaald dacht te hebben. ,,In Bru kwam ik ook als achttiende over de streep, maar daar konden ze bij de fotofinish mijn rugnummer niet ont dekken, waardoor een prijs aan mijn neus voorbij ging. Van zoiets zakt je broek toch af" brengt Van Kooten zijn gevoelens jegens de in gebreke blijvende jury onder woorden. Parcours Op dit manco na is de Bruse cou reur best te spreken over de koers die jaarlijks in zijn woonplaats wordt verreden, ,,'t Is naar mijn mening het mooiste parcours hier: het gaat alle maal nogal rechttoe rechtaan en de rondjes zijn hier wat langer (2,5 kilo meter) dan in Nieuwerkerk, Renesse en Zierikzee. Van Kooten die geen groot liefheb ber is van het „rijden van rondjes rond de kerk" vindt het parcours dat bij de ronde van Renesse en Nieuwer kerk te klein. Met name in Renesse, zo redeneert de Bruse wielerman valt de slag vaak in het begin omdat het parcours zich niet goed leent van een achtervolging. Ook over het parcours in Zierikzee waar zaterdag 20 augustus de zesde wielerronde wordt verreden heeft Van Kooten zo zijn bedenkingen. De klinkertjes bij de Zuidhavenpoort en het slechte wegdek bij de Wevershoek doen hem twijfelen over zijn deelna me. Eigenlijk geeft hij liever de voor keur aan de koers in Middelharnis, maar anderzijds koersen op eigen bo dem is ook niet iets dat dagelijks voorkomt. Keuze De keuze is moeilijk voor de Bruse coureur die verder voor die dag nog kan kiezen uit een wielerkoers in Koudekerke, een wielerwedstrijd in Huibergen en Stiphout en een klas sieker. Een vreemde zaak dat samen vallen van verschillende wielerkoer sen op een dag en nog wel in een en hetzelfde district. ,,Een slechte zaak" vindt Van Kooten, „temeer daar er een aantal zaterdagen is geweest waarop geen „enkele koers in Zuid west Nederland werd verreden. „Het is absurd dat de Koninklijke Wielren Unie zoiets door laat gaan" zo is de visie van de Bruse renner die nog steeds wikt en weegt over zijn moge lijke deelname als enige SchouWen- Duivelander aan de ronde van Zierik zee. J. Dorreman, J. Everaers, L. Koop man, C. de Wit en J. Stols spelen don derdag 25 augustus bij DOS in Ouwerkerk, donderdag 1 september bij bv Bommenede in Zonnemaire en woensdag 7 september bij de bv Re nesse. Pouleleider is J. Dorreman. ZIERIKZEE - Met het nieuwe bil jartseizoen voor de deur heeft het district Schouwen-Duiveland van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond de poule-indeling voor de voor wedstrijden in de tweede klasse drie banden en de vijfde-klasse libre vast gesteld. Deze wedstrijden, die steeds om 19.00 uur beginnen, worden vanaf donderdag 25 augustus gespeeld op verschillende locaties. Voor de deelnemers aan de tweede klasse driebanden geldt een moyen- negrens van 0.400 tot 0.549, terwijl de lengte van de partij bepaald is op 25 caramboles. De deelnemers moeten in totaal zes partijen spelen volgens het rooster: 1-2; 3-4; 5-1; 2-3; 4-5. Voor de vijfde klas libre is de moyenne- grens vastgesteld op 0.90 tot 1.199, terwijl de de lengte van de partij veertig caramboles bedraagt. Ook voor deze klasse geldt dat de deelne mers zes partijen spelen. Voor een poule met zes deelnemers geldt een rooster van 1-2; 3-4; 5-6. Bij vijf spe lers geldt een rooster van 1-2; 3-4; 5-1; 2-3; 4-5. Het seizoensprogramma ziet er als volgt uit: Voorwedstrijden tweede klas drie banden. MIDDELBURG - In het weekeinde van 20 en 21 augustus worden in Mid delburg de open.Zeeuwse kampioen schappen individueel voor senioren, A en B junioren gehouden. Deze wed strijden worden afgewerkt op de kunstofatletiekbaan aan de Nassau- laan. Zowel zaterdag als zondag be ginnen de wedstrijden om 12.00 uur. De organisatie van deze kampioen schappen is in handen van Dynamo '70 uit Middelburg en de Goese atle tiekvereniging AV '56. Het programma ziet er als volgt uit: Zaterdag: Heren en dames senioren en A en B junioren: 100 meter, 400 me ter, verspringen, kogelstoten en speerwerpen. Heren senioren en A junioren: 1500 meter. Heren senioren en veteranen: 5000 meter. Zondag: Dames senioren en junio ren: 100 meter horden. Heren senioren en junioren: 110 me ter horden. Heren en dames senioren en junio ren: 200 meter en 800 meter, hoog springen en discuswerpen. Dames senioren en jongens B: 3000 meter. Heren senioren en A junioren: 10 kilometer. Tbt zaterdag 13 augustus kunnen atleten zich nog voor deze -kampioenschappen inschrijven. A. de Bie, C. van Doorn, A. Smits, T. Wittenberg en M. Capelle treffen elkaar donderdag 25 augustus bij KVL in noordgouwe, donderdag 1 September bij bv Bommenede in Zon nemaire en donderdag 8 september bij bv D'Eule in Oosterland. Poulelei der is A. de Bie. P. Bodbijl, W. Flikweert, B. Berg man, A. de Waay en C. den Boer ont moeten elkaar donderdag 25 augus tus tegen elkaar bij OKK in Nieuwerkerk, donderdag 1 septem ber bij bv Windenburg in Dreischor en woensdag 7 september bij bv De Wig in Renesse. Pouleleider is P. Bod bijl. In de vijfde klasse libre ziet het programma er als volgt uit: M. van Woerden, A. Radewalt, C. Bom, M. Bolle, H. Goudzwaard en S van Houden spelen donderdag 1 sep tember bij bv OKK in Nieuwerkerk, dinsdag 6 september bij bv d'Eule in Oosterland en woensdag 14 septem ber bij bv De Wig in Renesse. Poule leider is M. van Woerden. D. Bakker, J. Bevelander, C. Rogge band, W. Doeleman, W. de Jonge en R. de Waay treffen elkaar maandag 29 augustus bij bv Windenburg in Drei schor, dinsdag 6 september bij bv d'Eule in Oosterland en dinsdag 13 september bij bv Phoenix. Poulelei der is D. Bakker. M. Hanse, J. Fondse, E. Kloet, D. Groenewege en J. Meyerink spelen donderdag 1 september tegen elkaar bij de bv Bommenede in Zonnemaire, dinsdag 6 september bij bv Onder Vrienden in Haamstede en dinsdag 13 september bij bv Witte van Haemste- de in Haamstede. Pouleleider is M. Hanse. BRUINISSE - Om in de com petitie goed beslagen ten ijs te komen speelt het eerste van Bruse Boys een serie oefen wedstrijden. In het kader hier van komen de Bruse Boys za terdag 13 augustus in het geweer tegen het eerste van Nieuw Lekkerland. Voor de Bruenaren is dit de vierde test case. Deze wedstrijd wordt op het sportterrein van Bru ge speeld en begint om 14.30 uur. met een semiracefiets en een voet balshirt van Bruse Boys moest doen." Gebrekkig Die uitrusting was niet direct opti maal, want als Van kooten voor de wind schakelde geraakte het versnel lingsapparaat over zijn toeren. Dat gebrekkige materiaal weerhield de Bruse debutant er niet van om als derde over de meet te gaan. 'n Kwes tie van „goesting" en aanleg voor het wielermétier. Die periode lijkt inmiddels al weer heel lang geleden. Tegenwoordig pe- daleert Van Kooten op een fiets die door fietsenbouwer Jaap Huissoon helemaal afgestemd is op de Bruse renner, die een flinke dosis nuchter heid aan de dag legt wat het superma teriaal van tegenwoordig betreft. „Als je bijna negentig kilo weegt moet je je dan nog druk maken over het feit of je fiets nu vijf of zeven kilo weegt", relativeert Van Kooten. Wie op grond van deze uitlatingen veronderstelt dat Van Kooten een fietsende flierefluiter is zit bij het verkeerde eind. Van Kooten beoefent zijn sport wel degelijk serieus. Vanaf het allereerste begin, waarop hij door toedoen van ploegleider Chris de Jon ge zijn entree maakte in het wieier- wereldje doet de Bruenaar er héél wat voor om tijdens de koersen goed mee te kunnen komen. Koersinzicht Het eerste jaar was dat niet eenvou dig. Van Kooten kwam tot de ontdek king dat een koers rijden meer is dan alleen maar hard op de pedalen stam pen en demarreren. „Piet Rent meester zei ooit: .Je moet eerst het bord van de ander leegeten en dan pas aan je eigen bord beginnen. Je moet op zijn tijd weieens op kop rij den, maar dat houdt niet in dat je zonder meer als een halve zachte voor het peloton uit moet gaan fietsen. En ook moet je geen gaatje proberen dicht te rijden als er ploegmakkers of jongens die je welgezind zijn, bezig BROUWERSHAVEN - Dit weekeinde (zaterdag 13 en 14 augustus) staat Brouwershaven weer in het teken van de Grevelingen-Beneluxwedstrijden die. dit jaar voor de veertiende keer worden gehouden. Een groot aantal deel nemers zal zaterdag tussen 11.00 en 11.30 uur in de Smalstad van start gaan voor deze tweedaagse zeilrace op de Grevelingen even ten noorden van het Stampers gat. De ontstaansgeschiedenis van deze drielanden zeilwedstrijd is nauw ver bonden met het gereedkomen van de Brouwersdam. Eenmaal dat het Gre- velingenmeer een feit was meldden zich de Royal Yacht Club (RYCB) uit Antwerpen en de Koninklijke Water sportvereniging De Kaag in Brou wershaven met het doel op de Greve lingen een zeilwedstrijd te organi seren. In het bijzohder de heren G. vari den Hoven van de Belgische wa tersportvereniging en D. de Koster van Dc Kaag waren ervoor verant woordelijk dat deze Beneluxrace in '75 in première ging. De watersportvereniging Brou wershaven die in die periode nog te bescheiden van omvang was om zich de luxe van een eigen wedstrijdcom missie te kunnen permitteren werd evenwel wel bij de organisatie van dit zeilfestijn, waaraan gerenommeerde zeilers uit Nederland, België en Luxemburg deelnemen. Vrij snel ging de Brouwse Water sportvereniging als volwaardige partner functioneren bij de organisa tie van deze zeilrace, waarvoor zich gemiddeld zo'n honderdvijftig deel nemers inschrijven. Dit "houdt in dat de Watersportvereniging in Brou wershaven een maal in de drie jaar als organisator van de race optreedt. Dit jaar komt die eer toe aan de Bel gische Watersportvereniging die bij het in goede banen leiden van deze tweedaagse wedstrijd een beroep kan doen op de Brouwse club. Dat juist het Grevelingenmeer het toneel is van deze tweedaagse zeilra ce is op zich niet zo verwonderlijk. Peter van Hattem, voorzitter van de wedstrijd commissie van de Water sportvereniging Brouwershaven en dit weekeinde optredend als jurylid: „De Grevelingen is het enige water in Zuid-nedèrland waar een Olympi sche baan kan worden uitgezet. Dit houdt in dat er voldoende gelegen heid moet zijn om in alle richtingen een baan van gelijke lengte uit te kunnen zetten". Hoe dat parcours er precies uitziet kan Van Hattem op dit moment niet zeggen: „Ongeveer een half uurtje voor het begin van de wedstrijd wordt het parcours vastgesteld. Het kan omwille van de wind zelfs nodig zijn om tijdens de startprocedure nog een verandering in het parcours aan te brengen" Wat wel vaststaat is dat de race zich afspeelt op de Vlakte van Brouwershaven, een stuk water even ten noorden van het Stampersgat. Bovendien heeft het af te leggen tra ject de vorm van een driehoek heeft, waarbij het langste been in de wind ligt. Behalve die driehoek is er ook een lus in het parcours opgenomen, zodat de deelnemers in ieder geval een keer tegen de wind in moeten zei len. Behalve onzekerheid over de pre cieze situering van het parcours ver keert de voorzitter van de wedstrijd- commissie momenteel ook in onwetendheid over het aantal deelne mers dat in de 420, 470 en de laser- klasse, stuk voor stuk Olympische klassen, van start zal gaan. Gemid deld honderdvijftig zeilers schrijven zich voor deze wedstrijd in, maar of dat aantal ook zaterdag van start zal gaan betwijfelt Van Hattem een beet je. „Ik kan er op dit moment nog wei nig zinnigs over zeggen, in de zeilsport is het nu eenmaal zo dat een groot gedeelte van de deelnemers zich op het laatste moment aanmelden. Zelfs bij de nationale kampioen schappen gebeurt dat. Als ik het zo inschat zullen er dit jaar wat minder deelnemers van start gaan, omdat de Belgen zich vergist hebben in de da tum. Gelijkertijd wordt er namelijk een kampioenschap in België gehou den" aldus Van Hattem Programma Zaterdag 13 augustus klinkt, wind en weder dienende, om 11.00 uur het startschot voor de zeilers in de 470 klasse. Ongeveer tien minuten later wordt het startsein gegeven voor de deelnemers in de 420 klasse. De laser klasse sluit de rij om ongeveer 11J20 uur. Zaterdag worden er op de Vlakte van Brouwershaven twee manches af gewerkt, terwijl zondag, wanneer de deelnemers een uurtje eerder van start gaan drie manches op het pro gramma staan. De organisatie van deze veertiende Grevelingen-Bene- luxtocht is in handen van de Royal Yacht Club van België, terwijl de Belg C. van Winters als wedstrijd leider fungeert. In het wedstrijdco mité nemen names de Brouwse wa tersportvereniging zitting: de heren Van den Nagel, Van der Graaf, Van Schelven en Hanse, terwijl Van Hat tem zich bezighoudt met de jurering. De komende week worden er op de Grevelingen meer zeilwedstrijden gehouden. Aansluitend op deze Benelux-wedstrijd worden er van maandag 15 tot donderdag 18 augus tus de Europese kampioenschappen in dc Javelin-klasse afgewerkt, ter wijl voor het weekeinde van 20 en 21 augustus een Lage Landen wedstrijd op het programma staat. Voor de veertienae achtereenvolgende keer worden er op de Grevelingen ten noorden vap het Stampersgat zeilwedstrijden gehouden voor het Benelux kampioenschap in de 420. 470 en Laserklasse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 7