BROOD UIT HET WATER Country-optreden in Huis van Nassau 'Ik wil vasthouden wat ik hier zie in die drie weken vakantie' Martin Eden in Renesse Aantal bestemmingen wintervakanties neemt toe ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 augustus 1988 Nr. 24385 5 Vrijdag 12 augustus Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Holiday Island, Australi sche serie. Afl. 21. 16.20 uur Matlock, Amerikaanse se rie. 17.10 uur Alvin en z'n boefjes, teken filmserie. 17.30 uur Journaal 17.40 uur KRO's Tekenfilmfestival. 18.00 uur De Freggels, poppenserie. 18.25 uur De kleur van goud, Austra lische serie. 19.00 uur Journaal 19.18 uur De mysterieuze vreemde ling, Amerikaanse serie. 20.22 uur De grijze vos, Canadese speelfilm. 21.50 uur Brandpunt, actualiteitenru briek 22.30 uur Journaal 22.40 uur Nog is Polen niet verloren, 8-delige documentaire-serie over de geschiedenis van het Poolse volk. 23.30 uur There was a crooked man, Amerikaanse speelfilm uit 1970. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Zomerparade, 15.55 uur Mask, tekenfilmserie. 16.15 uur TROS way of life magazine, informatief magazine. 17.00 uur Derrick, misdaadserie. 18.00 uur Dusty, 12-delige Australi sche jeugdserie. Afl. 7. 18.25 uur Holland Cup toernooi 1988, voetbalevenement voor de jeugd ge presenteerd door Walter Tiemessen en Margriet Zegers. 18.50 uur Jan, Jans en de kinderen, tekenfilmserie. Herh. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur De dieren van Afrika, na tuurserie. 19.22 uur De kip en het ei, comedyse rie. Herh. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Te land, ter zee en in de lucht, vanuit de Efteling in Kaats heuvel een nieuwe spelshow. Thema: Fiets 'm d'r in. 21.30 uur Dempsey and Makepeace, Engelse politieserie. 22.15 uur Jongbloed en Joosten, live programma met hoogtepunten uit het nieuws. 22.45 uur TV show op reis, compilatie van de tv-show gepresenteerd door Ivo Niehe. 23.45 uur Journaal Nederland 3 09.00, 13.00 en 18.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Catweazle, Engelse jeugd serie. 19.25 uur Cinemakkie, kinderpro gramma waarin je lachend alles te weten komt over het maken van films. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Avondvoorstelling: Four Schumann pieces, ballet. 21.05 uur Bernstein dirigeert Schu mann (4). 22.15 uur Hans van Manen's „Sar casmen", pas-de-deux van Hans van Manen. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Studie sport, samenvatting hpckeykampioenschappen in Amstel veen. 23.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 16.00 uur Columbo: Volmaakte moord? Amerikaanse tv-film uit 1967. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 44. Herh. 18.05 uur Plons, Flip en Annabel. Herh. 18.10 uur De smurfen, tekenfilmserie naar de verhalen van de Belgische striptekenaar Peyo. 18.35 uur Elektron, magazine. 19.15 uur Uitzending door derden, programma van de Christen- Democratische Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur Afgericht om te doden, Amerikaanse speelfilm uit 1982. 21.50 uur Filmportret: De Actor's Stu dio, driedelige documentaire over de beroemde school van acteurs in New York. 22.40 uur Nieuws Aansl. Paardenkoersen 22.55 uur Godinnen van de dans, ge varieerd feestelijk dansprogramma op de Piazza dei Miracolli te Pisa. 00.05 uur Coda: Hangende tuin, ge dicht van Paul Snoek. BRT 2 Geen uitzending. AG and Kate. ZIERIKZEE - Het Nederlandse country-duo AG and Kate geeft maandag 22 Augustus een optreden in het Huis van Nassau te Zierikzee. Het duo wordt dit keer bij gestaan door de Amerikaanse gastartiest Lloyd Pillow. Het concert begint om 20.30 uur. Het is inmiddels een vast gegeven, dat AG and Kate enkele keren per jaar Schouwen-Duiveland aandoen voor het geven van concerten. Door DELFT - Harry Belafonte komt in het kader van een Europese tournee voor een concert naar ons land. Dat zal op 15 oktober in De Doelen in Rot- terdan plaatsvinden. Belafonte stond de laatste jaren meer in de belang stelling vanwege zijn activiteiten op het sociale vlak dan door zijn mu ziek. Zo was hij de drijvende kracht achter humanitaire evenementen als USA for Africa en volgde hij Danny Kay na diens dood op als „Goodwill Ambassador" voor UNICEF, het kin derfonds van de Verenigde Naties. het vele werk in het buitenland is het inmiddels een aardige tijd geleden dat het country-duo in de regio is ge weest. Het repertoire is inmiddels aangepast, dus ook de trouwe fans krijgen nieuwe nummers voorgescho teld. Traditioneel De muziek die gebracht wordt be staat uit country en western-muziek, die op traditionele wijze gezongen en gespeeld wordt. De instrumenten, die gebruikt worden zijn gitaren, een au- toharp, een vijf-snarige banjo en een enkele keer een zessnarige. Het duo kwam in 1983 in contact met Lloyd Pillow, tijdens zijn Amerikaanse Lloyd Pillow. tournee. Lloyd speelde toen samen met Shot Jackson op een festival in Summersville West Virginia. Lloyd zingt en speelt gitaar én dobro. Het is een echte 'old-timer', die zijn muziek voornamelijk laat horen via vele op tredens. Niet actief Op platengebied is hij niet erg ac tief geweest. Slechts één elpee is er van hem verschenen, A dedication to mother. Deze plaat bevat gospel nummers. Ook heeft Lloyd nog een volledig instrumentale dobro-tape gemaakt. De dobro lijkt enigzins op de gitaar, met dien verstande dat de kast veel meer metalen elementen be vat. Het wordt plat bespeeld (zie fo to). Het geluid van de dobro echter is wel erg afwijkend van de normale gi taar. Met enige fantasie kan de dobro vergeleken worden met de acousti- sche voorloper van de Hawaien gi taar. Het is vooralsnog onzeker of Lloyd beide instrumenten mee brengt. Het concert van Lloyd en AG and Kate begint om 20.30 uur. Schildercursussen voor vakantiegangers in t Oute Uus 77 Als hij d'n heer nog eens sprak, zou hij het hem zeggen. Dit: geen wonder, meneer, dat de anderen ons voorgaan. Zij varen als wij niet verder kunnen. Zij schieten, wanneer bij ons de boel onderdek moet blijven. Als hij schip per wordt, zal hij niet rusten voor er een machientje in zijn schip staat. La te de lui, die de wind zo goedkoop vinden, dan maar wind nemen. Als hij schipper wordt. Hij zegt het zomaar, alsof het stellig gebeuren zal. Hij weet nog niet eens of hij een vis ser is. Geen visser? En daar is hij voor gemonsterd. Ja, ja, matroos-vis ser. Maar visser zijn is toch wat an ders. Dat is in je hart diep-weg voe len: déór moet ik het proberen en het zal lukken. Dat is een groot geheim tot je dood toe in je meedragen. Hij herinnert het zich zo goed. Jaren gele den, toen opa Van der Velden nog leefde, ging hij eens, tussen twee rei zen, aan zijn hand langs de haven. Een meneer kwam naar opa toe en hij vroeg: U bent toch schipper Arend- Michiel van der Velden? Om u te die nen, zei opa. O, dus u hebt nog nooit een misse reis gemaakt? Nooit een misse reis? zei opa, 'k heb één keer een man verspeuld Ja, ja, sprak de ander, maar ik bedoel: U komt al tijd met volle schepen terug Ja. ja, meneer, als die man niet meetelt, dan was het altijd wél Zo, en waarom ving u ze altijd? Och, me neer, zei opa, ik kijk maar eens naar het water, en dan denk ik: hier zitten ze of hier zitten ze niet en 't is bijna altijd goed. Opa Van der Velden ging een paar Door FENAND VAN DEN OEVER dagen later weer naar zee. Spoedig daarna stierf hij. Arend-Michiel heeft hem er nooit meer naar kunnen vragen. Helaas. Maar nu begreep hij het pas: opa wès een Visser, met een hoofdletter. Hij voer al jong, heel jong, voor schipperen hij blééf schip per. Hij vestigde zijn roem vroeg en hij handhaafde hem. Arend-Michiel keek naar het water. Hij deed het telkens. Zat hier nu ha ring? Nee, nee, hier kon ze niet zitten. Zou hij ooit schipper worden? Schip per worden was moeilijk, maar schip per blijven was het allermoeilijkst. Het zag er allemaal zo belabberd uit; een halve vloot voor de kant. Maar als hij de verste haalde, èls, dan zou hij het schip vastgrijpen en het niet loslaten voor hij er alles mee gepro beerd had. Hij zou bidden, zacht voor z'n eigen: O, God, geef me een logger en als het niet te veel gevraagd is: ik zou zo graag net als opa Van der Vel den nooit een misse reis maken. Amen. En zo strompelde hij de dagen door. Soms een beetje pratend met de jon gens, maar meest in z'n eentje, met een boek of een kop vol wonderlijke gedachten. En iedere pluim rook aan de horizon en iedere klank van een si rene waren hem een ergernis. Gerrit Krab, dc Derper, was een flinke jongen. Hij liet zich niets aan praten; een echte Egmonder. Hij had een harmonika en iedere avond speel de hij voorop liedjes. Ze luisterden er graag naar. Hij speelde mooi: Daar bij die molen en Varen en hoe later het werd, hoe fijner en zachter hij spelen ging. Ze zaten uren naar hem te luisteren. Wijnand Hoogendijk kwam er telken avond voor het ach terin uit. In zijn eentje bij de krebben bleef hij dan staan. Met zijn rug naar hem toe. Hij zei er geen kwaad woord over en dat betekende, dat hij het goedvond. Tijdens die uitreis streek op een middag de smokkelkotter langszij. Dat was een sensatie, waarvoor ze al lemaal boven kwamen. De smokkel kotter had drank en tabak en een hoop andere snuisterijen aan boord. Een klein drijvend warenhuis. Wij nand Hoogendijk, die uit verveling al een hoop gedronken had, vroeg wat ze voor een liter jenever moesten heb ben. Deze smokkelkotter ruilde al leen. Ze vroegen een bus carbid. Wij nand sloeg af. „Ik steel niet van d'n heer", zei hij. De schipper van de smokkelkotter lachte eens. Hij kende hem wel. Ze zouden elkaar wel nader spreken. Als er maar geen druppeltje meer onder de kurk was. En toen ging, wat geen wacht had. weer onderin. Giel van Deventer las De Godvrezende Zeeman, een boek, dik en zwaar van leer, dat op geen logger ontbrak. Dries Storm spelde het blad van de bond. Een paar ande ren speelden dominee En zo gingen de dagen: eten, slapen, wacht jesklop- pen Arend-Michiel kon tenslotte alleen zijn torn nog maar waarne men, voor slapen was hij niet moe ge noeg meer. (wordt vervolgd) RENESSE - In de Country club te Renesse treedt van avond, donderdag, de Nederlandstalige zanger Mar tin Eden op. Vanaf 23.00 uur schotelt hij het publiek zijn re pertoire voor. Eden is deze zo mer bekend geworden met de opvallende plaat Donder, don der nu maar op. Dat is iets, dat hij zijn publiek zeker niet voor de voeten zal gooien. Martin Eden. BURGH-HAAMSTEDE - Al acht jaar achter elkaar komt de 51-jarig-e Dinie Vonk uit Utrecht in de zomer drie weken met vakantie in de Westhoek van Schouwen- Duiveland. „Het is hier zo mooi. Ik kan urenlang over het strand lopen. En door de duinen en de bossen. Ik ben gek op wilde bloemen. Op de vertes en op de rust". Sinds enige tijd heeft de Utrechtse nog een nieuwe dimensie toegevoegd aan haar vakantieperiode. Het landschap en de planten, die haar zo inspireren, legt zij vast op aqua rellen. Een techniek waarmee zij kennis maakte via avondcursussen schilderen voor vakantiegangers. Die mogelijkheid is sinds vorig jaar gecreeërd door de 47-jarige Addy Bliek uit Burgh-Haamstede. In de tuin van haar woonhuis in de groene omgeving van de Jonge Jan Boeyes- weg richtte ze zo'n vier jaar geleden een kunstnijverheidsatelier in. Sinds vorig jaar fungeert dat niet meer al leen als expositie/verkoopruimte van haar werk, maar ook de ruimte waar zij in de zomermaanden cursussen aquarelleren geeft aan toeristen. Kennis maken „Ik heb alleen de intentie om de mensen kennis te laten maken met die schildertechniek. Omdat ik wil overbrengen wat een enorm ontspan nende werking schilderen kan heb ben. En omdat ik denk dat de mensen door het schilderen nog meer van het landschap gaan genieten Omdat ze bewuster gaan kijken naar kleuren en planten". De natuur op Schouwen-Duiveland en allerlei planten, ook die door de Zeeuwen als onkruid 'vuulte' worden omschreven, zijn de meest gebruikte onderwerpen tijdens de cursussen. Addy Bliek is Zeeuwse van geboorte. „Ik kom uit Goes, maar heb lang in Rotterdam gewoond en daar gewerkt als kleuterleidster". De vakanties werden altijd doorgebracht op Schouwen en zes jaar geleden keerde de 47-jarige vrouw terug naar haar geboorteprovincie. Naar de natuur in Burgh-Haamstede. „Ook toen ik werkte, heb ik altijd geschilderd in mijn vrije tijd. Toen ik ophield met het kleuteronderwijs kwam daar het maken van poppen en brooddeegfiguren bij. Want ik ben al tijd al geinteresseerd geweest in al lerlei vormen van creativiteit". De werkstukken van Addy Bliek waren te zien en eventueel te koop in het ate- Voorliefde Het maken van aquarellen bleef haar grote voorliefde houden. „Door dat ik het zelf zo vreselijk graag doe, breng ik het enthousiasme vanzelf ook op anderen over", heeft zij erva ren. Die respons van haar bezoekers was een van de redenen waardoor Ad dy Bliek besloot om in de avonduren cursussen te gaan geven aan toe risten. Eerder was zij al begonnen om in de wintermaanden teken- en schil derlessen te geven aan kinderen en volwassenen uit de regio zelf. „Ik kwam in het atelier aan de praat met mensen die zeiden dat ze ook zo graag zoiets zouden willen maken. Maar dachten dat ze niet konden tekenen. Dat heb ik altijd tegengesproken. En ik wilde het duidelijk maken met de cursussen". „Het was toen voor mij heel veras send om te ontdekken dat ik ook de capaciteit had om les te geven aan volwassen. Het gaat vanzelf". De schilderes vertelt enthousiast over de leuke sfeer die in haar tuin en ate lier heerst wanneer de cursisten aan het werk zijn. „Het leukste vind ik als ze zo enthousiast worden dat ze thuis in hun woonplaats verder gaan met aquarellen maken. Dat heb ik al van verschillende mensen gehoord". De eerste belangstellenden voor de cursussen kwamen al in april 'aange- druppeld' en momenteel zitten de cursussen in 't Oute Uus 'vol'. Dat wil zeggen dat er drie avonden per week Addy Bliek geeft schilderles aan vakantiegangers acht a negen vakantiegangers zitten te werken. „Als er belangstellenden komen begin ik gewoon", omschrijft Addy Bliek de organisatie van haar cursussen. Zij wil de bijeenkomsten bij haar huis wel kleinschalig hou den. „Nee, ik peins er niet over om uit te breiden. Het moet blijven zoals het nu is. Want ik hecht groot belang aan het persoonlijk, contact met de men sen. Ik heb aan de lessen al veel vrienden en kennissen overgehou den". ZIERIKZEE - Dit jaar is opnieuw het aantal bestemmingen voor win tersportvakanties toegenomen. Dat blijkt uit een aantal gidsen van reis organisatoren die uitgekomen zijn. De grootste toename is weer te zien in Oostenrijk, nog steeds het belang rijkste wintersportvakantieland voor Nederlanders. Zo heeft De Jong Intra Vakanties 25 bestemmingen meer dan vorig jaar. Hoewel daarbij moet worden aange tekend dat De Jong dit jaar samen met Holland International naar een aantal bestemmingen gaat. Het bed- denbestand van De Jong Intra Vakan ties is dit jaar bijna verdubbeld in Oostenrijk. De prijzen zijn in verge lijking met vorig jaar in januari ge daald en in februari en maart groten deels gelijk gebleven. Holland International heeft als nieuwtje dit jaar onder andere twee plaatsen in Andorra. Speciaal voor autopassagiers is in diverse plaatsen een korting oplopend tot dertig pro cent op de skihuur, skilessen of lift- passen bedongen. In hooggelegen ski gebieden is het seizoen verlengd tot begin april, mede omdat Pasen pas op 26 en 27 maart valt. Dit betreft al leen plaatsen met een skibereik bo ven de 2500 meter. De Bergland Expres zal speciaal voor Holland International rijden op de meest populaire bestemmingen zo als Achenkirch, Kaprun, Kirchberg, Mayerhofen en Pertisau. Daarnaast rijdt de zogenoemde Alpen Expres naar een aantal andere wintersport plaatsen. De prijzen zijn bij Hl voor auto- en vliegvakanties gemiddeld met twee procent gestegen, en voor treinvakanties met twee procent ge daald. Ook Kras Stervakanties, een van de kleinere touroperators noteert een stijging van het aantal wintersport bestemmingen. Kras tekent daarbij aan dat niet alleen de bestemmingen belangrijk zijn maar ook de manier waarop een vakantie wordt uitge voerd. De afgelopen winter bleek door de slechte sneeuwsituatie eens te meer de formule waarbij de chauf feur/reisleider bij de groep blijft zeer succesvol. De kosten hiervoor hoeven niet hoger te zijn dan een pendelreis, aldus Kras.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5