Bruse groothandelaar wil na miljoenenbrand weer zo snel mogelijk aan de slag streeknieuws Zeehonden-expo in Haamstede Illegaal kamperen op het strand! Eerste verkeersmilieu- uitgereikt Sport Belastingplannen ongunstig voor alleenstaanden Vervroegd aflossen van studieschuld lucratief 4 - X Foto: Johan Junior. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF WOERDEN - De directeur-generaal voor de milieuhygiëne van het minis terie van milieuhygiëne ir. W. C. Reij, heeft op het Woerdens stadhuis de eerste verkeersmilieukaart in ont vangst genomen. Volgens Reij is de Woerdense VMK (Verkeersmilieu kaart) niet alleen de eerste in Neder land, maar waarschijnlijk in de hele wereld. Woerden behoort tot de 21 ge meenten die door het ministerie po sitief hebben gereageerd op het ver zoek tot samenstelling van een verkeersmilieukaart. Van de kosten, 154.000 gulden, neemt het ministerie 75 procent voor zijn rekening, Dat was mogelijk om dat de ministerie vier miljoen gulden per jaar beschikbaar stelt voor dit doel. Eind 1992 zullen daardoor hon derd Nederlandse middelgrote en grote gemeenten kunnen beschikken over een instrument waarmee beter dan voorheén de milieugevolgen in het gemeentelijk verkeersbeleid kun nen worden meegewogen. Definitieve beslissing over toekomst loodsen valt vrijdag BRUINISSE - De Bruse groothandelaar in landbouw- produkten M. A. Mol wil weer zo snel mogelijk aan de slag. Gisteren werden vier van de opslagloodsen van de groothandel aan de Dorpsweg in Bruinisse door brand verwoest. De precieze omvang van de schade is nog niet bekend maar zal naar schatting van Mol zeker drie mil joen gulden bedragen. Morgen, vrijdag, wordt er defini tief een beslissing genomen over de toekomst van het be drijf. gebeuren is alles slopen", aldus Mol. ,,En als het aan mij ligt wordt alles weer zo snel mogelijk opgebouwd". Mol heeft daar geen echter geen volle dige zeggenschap over want de lood sen sinds twee jaar niet meer zijn ei gendom. ,,We zijn nog volop aan het inventa riseren en daarom kan ik ook geen definitief schadebedrag noemen. Maar ik weet wel dat de politie de oorzaak van de brand officieel heeft vastgesteld", aldus Mol. Hij verwacht dat de verzekering de schade zal dek ken. De brand is volgens de politie veroorzaakt door kortsluiting in een tractor Slopen Alles bij elkaar is er zo'n 4000 vier kante meter loods in vlammen opge gaan. ,,En het eerste dat zal moeten Ik bin in 't heheel heen sportman, vandaer dakker weinig van of weet. Noe zulle julder wê dienke, waerom hae je dae dan over schrieve. Dat weet ik eihentlijk aok nie. Ik wil in 't alhemeen mé is wdt opmaerke. Voor op staet, dat ieder maens mot wete of t'n sport beoefend ja, of nee. in wat. Neem noe de wielrenners, lest op Bru ouwe. Aje dae dan nae stae te kieken, d'n énen vliegt verbie d'n ao- ren, mee n rothank deu de bochten. Je ouw je lief vast, atter wat op doet, slae 't êêle zaekje over m'n kaore. Ze binne waeter deurnat van 't zweet. Dan dienk ik bie m'n eihe, dje dat noe vöö 'n baes most doe, zóó vee ki- lemeter drd rie in prebere om êêst an te kommen, dan dienk ik datter vee waere die atte zouê zae: Man doe 't zaelf, dae hae ik nie an behinne. Mé noe attus vriewillig is doe ze 't. Hoed ieder maens z'n zin. Weet je wat 't mooiste is dje van je hobbie, je be roep kan maeke, in die binne d'r. Aje 't zóó vaere kan stiere in je leven, dan za 't rien wê meevoale. Al oe wel ze heve 't in die sport nie weg. Dae binne maensen die*nie kunne behriepe, watte ze d'r an vinde om achter 'n bddle te laopen. Die sport zou wê hae. jammer datter d'n mees ten tied zóón janboel van maekt öórt. In d doe de voetbddlers dat dan zaelf nie, óór de sport dae vöö an zie. Neem m'n nie kwaelijk, wat ao aol die vernielinhen dae noe mee te maeken? Vee maensen tot last weze. Vee peliesje mot ter an te pas kom- me. in die binnen d'r d te weinig, want de meeste hemeenten klaehe over te weinig toezicht. In wat kost dat nie? 't Mot toch betaeld ööre. Dan binnen d'r nog die zitte mee 'n aende out achter 'n bddle. Vroeher zeide ze je mot 'n biljartdubbeltjes ao êêr dje dat kan. In aelk heval 'n sport wae dje j'n êêzens vóó mot he- bruuke. Zwemme, dat dit 'n verplicht vak is opde scholen, vind ik best, want vroeher waere d'r bie ons mossel schippers in knechts, die atte nie konne zwemme, in dat is onverant woord dje op 't waeter je kost mot verdiene. Kao d'r 't êêne in 't aore van opaeld. Ieder maens mot vóó z'n eihe mê uut maeke watten 't beste liekt. Mê laemen d'r wê vóó zurhe datte m'n 'n aore nie tot last binne, in dae m'n keer nog d wat an, op d'n dag van vandaehe. WULLUM Het groothandelsbedrijf van Mol is sinds 1953 in Bruinisse gevestigd. Twee jaar geleden, in oktober 1986 verkocht Mol de loodsen aan de Bru se Dorpsweg aan de firma Hiemstra gevestigd in Middenmeer. ,,De uiteindelijke beslissing over wat er nu precies staat te gebeuren ligt bij Hiemstra, maar ik hoop en verwacht wel dat dit bedrijf zo. snel mogelijk op de oude voet voortgezet kan worden", aldus Mol. Overigens zal het voor de argeloze voorbijgan ger niet duidelijk zijn dat de loodsen eigendom zijn van de firma Hiem stra. De firmanaam Mol prijkt nog steeds op het dak en er wordt ook nog steeds onder die naam gewerkt. Geld bij De term 'de verzekering dekt de schade' is uiteraard ook al gevallen in het geval van de brand bij de loodsen van Mol. ,,Ik zal niet ontkennen dat we goed verzekerd zijn, maar als er nieuw gebouwd gaat worden zal er toch heel wat geld bij moeten. Nu hadden we vier aan elkaar gebouwde loodsen en het is niet ondenkbaar dat het nu een grote loods wordt. Alles onder één kap". „Daarbij zijn er ook een heleboel machines verbrand. Die moeten nu nieuw gekocht worden en dat valt toch al gauw duurder uit", aldus Mol. Bij de brand werden naast de trac tor die in feite de brandveroorzaakt heeft ook verschillende andere ma chines verwoest. Mol weet zo niet één, twee drie allemaal op te noemen. „Het is een ravage en we zijn heel druk bezig om alles uit te zoeken". Ze ker is dat een aantal heftrucks als verloren moet worden beschouwd evenals onder andere een aardappel sorteermachine. Rijst Ten tijde van de brand bevonden zich geen landbouwprodukten van de groothandel zelf in de loodsen. Wel ging onder meer 450 ton rijst verlo ren. „Wij hadden zelf geen ruimte be schikbaar in verband met de graan oogst, maar Mol had ons voordat hij op vakantie ging toestemming gege ven om indien nodig spullen in de loodsen op te slaan", aldus een woordvoerder van D. van Tuyl graan handel. Een woordvoerder van Rovcgra BV uit Lekkerkerk, eigenaar van de par tij rijst bevestigt dat de partij een waarde van een half miljoen verte genwoordigt. Verder ging bij de brand ook een partij duivebonen ver loren. Ook hier betreft het opslag voor derden. In alle gevallen geldt dat de verze kering zal worden aangesproken op de geleden schade. „En ik hoop zelf dat we vrijdag alles rond krijgen met de verzekering want wij willen zo snel mogelijk weer aan de slag", al dus Mol. Hij was op het tijdstip van de brand op vakantie in Luxemburg maar keerde na in kennis te zijn ge steld van het gebeurde spoorslags te rug naar Bruinisse. Grootste Waarnemend brandweercomman dant J. Bal stelde gisteren dat de brand de grootste brand in de ge schiedenis van Bruinisse is geweest. Een speurtocht in het verlenen leert dat de brand zelfs tot de grootste in de afgelopen jaren op Schouwen- Duiveland behoort. In januari dit jaar werd voor enkele tonnen schade aangericht toen een schuur van de Pitshoeve in de as werd gelegd. In diezelfde maand werd een loods van een transportbedrijf in Renesse door brand verwoest. Hier werd de schade geraamd op twee ton. In okto ber 1986 ontstond door een brand een half miljoen schade. Een hooischuur aan de Gouweveerseweg ging toen in vlammen op. De enige brand die voor wat betreft de geleden schade ongeveer overeen komt is de brand enkele jaren gele den bij een meubelbedrijf in Noord- gouwe. De toonzaal werd met de grond gelijk gemaakt door die brand die de nationale pers haalde. Overi gens is het gelukkig slechts bij een brand voorgekomen dat zich persoon lijke ongelukken voordeden. Een brandweerman moest in het zieken huis behandeld worden worden voor verwondingen die hij had opgelopen toen een door het vuur aangetaste muur instortte. Veiligheid Ook in Bruinisse heeft de uitslaan de brand niet geresulteerd in per soonlijk letsel. Overigens was wel het Rode Kruis ter plaatse, met een ambulance, om eventueel snel hulp te kunnen bieden als er gewonden mochten vallen. Gelukkig hoefden zij niet in aktie te komen. Ook nu nog is de situatie op en rond het loodsenterrein niet zonder gevaar. Daarom is besloten om het terrein volledig af te sluiten door middel van hoge hekken. Morgen valt, zoals gemeld, de be slissing over wat er verder gaat ge beuren. De eigenaar van de loodsen, de firma Hiemstra uit Middenmeer, komt zich dan persoonlijk op de hoogte stellen van de situatie. Men hoopt begin volgende week te kun nen beginnen met de sloop van de restanten van de loodsen. ZIERIKZEE - De voorstellen voor vereenvoudiging van het belasting stelsel maken weliswaar de inko mensachteruitgang voor gezinnen ongedaan, maar vergroten juist het verschil met alleenstaanden. Al leenstaanden met een laag inkomen gaan er in sommige gevallen fors op achteruit. Het is de bedoeling dat het nieuwe belastingstelsel vanaf 1990 gaat gelden. Het Platform Organisa ties Alleenstaanden (PLOA) vindt daarom dat de alleenstaanden-toe slag moet worden gehandhaafd. Mo menteel is 1 op de 3 huishoudens een eenpersoonshuishouden. IX Voor alleenstaanden met een inko men tussen bijstandsniveau en mini mumloon kan het inkomen volgens het PLOA met 5,4 procent dalen. Er zijn veel mensen met een inkomen tussen bijstand en minimumloon. Ne gen van de tien mensen met mini mumloon zijn alleenstaanden. Door de samenvoeging van belasting en premieheffing, zoals in het nieuwe stelsel, wordt de toch al zware pre miedruk voor de alleenstaande extra verzwaard. Bovendien betaalt een al leenstaande bij hetzelfde inkomen als een „kostwinner" dezelfde pre mie. De alleenstaande verzekert daarmee alleen zichzelf, terwijl de kostwinner zichzelf, zijn partner en eventuele kinderen verzekert. ZIERIKZEE - Het vervroegd aflos sen van een studieschuld met de door minister Deetman aangeboden aan trekkelijke korting vormt voor ex- studenten met wat geld een zeer lu cratieve belegging. Het effectieve rendement is tenminste twee keer zo groot als in geval van beleggen in staatsobligaties of een spaarreke ning. Ook als de afgestudeerde het geld voor de aflossing moet lenen blijft de kortingsregeling aantrekke lijk. Dit concluderen twee medewer kers van de Postbank in een artikel in het economenblad Economisch Statistische Berichten van deze week. De auteurs, J. van der Ende en T. Steenkamp, hebben verder becijferd dat voor het ministerie van onder wijs hoge kosten aan de maatregel zijn verbonden. De kortingsregeling moet dit en volgend jaar 300 miljoen gulden opleveren als compenstatie voor de overschrijding van de post studiefinanciering op de onderwijs begroting. Volgens de berekeningen bedragen de kosten van de regeling per saldo ongeveer 60 miljoen gulden. „Een fors bedrag om voor niet langer dan een jaar een gaatje in de begro ting van 300 miljoen gulden te dich ten", aldus de auteurs. Voorschotten De regeling betreft de renteloze voorschotten die veel ex-studenten onder het oude beurzenstelsel (tot 1 oktober 1986) konden krijgen. Twee jaar na beëindigen van hun studie moesten zij beginnen met de terugbe taling van de studieschuld in 10 jaar lijkse of 120 maandelijkse termijnen. Iemand die nog de volledige tien jaar moet aflossen maar de schuld nu in een keer aflost, hoeft 44 procent min der terug te betalen. Een ex-student die net is begonnen met het aflossen van een studie schuld van 25.000 gulden kan bij ver vroegde aflossing een korting van 11.000 gulden verdienen. Neemt hij of zij daarvoor een comsumptief krediet op en valt men onder een belastingta rief van bijvoorbeeld 50 procent dan bedraagt het voordeel altijd nog 7.250 .gulden, aldus de auteurs. BURGH-HAAMSTEDE - In de Bewaerschole te Burgh-Haamstede is van 16 augustus tot en met 6 september de rond reizende expositie Zeehonden in de Zeeuwse wateren te bezichtigen. Het is een expositie van het Zeeuws Museum voor Natuurhistorie en heeft toUdoel aandacht te vragen voor de zeehond. Zoals bijgaand kaartje aantoont zijn er nog steeds zeehonden in de Zeeuwse wateren. De tentoonstelling is met uitzondering van de zondagen dagelijks te bezoeken tussen 13.30-16.30 uur. ZIERIKZEE Geslaagd Aan het Reformatorisch Vormings instituut in Goes is een aantal Sch<*iwen-Duivelandse leerlingen geslaagd. Jeanet de Bruine uit Oos- terland heeft het eenheidsdiploma EHBO op zak. Carolien Boot uit Kerkwerve slaagde voor het diploma eenvoudige Nederlandse handelscor respondentie. Zij slaagde eveneens voor de cursus tekstverwerken. Solliciteren De jongerenorganisatie van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) houdt op 12,13 en 14 september een cursus solliciteren voor jongeren tot 28 jaar in de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland. De cursus wordt gehouden in het vor mingscentrum De Crabbehof in Dor drecht. Voor aanmelding en/of infor matie kan gebeld worden met Bert van Boggelen in Goes, 01100-20310. DUIVELAND Bevolking In de gemeente Duiveland zijn in de achterliggende periode de volgende kinderen geboren: Danny Blom (Oos- terland), Wilhelmina Otte (Ooster- land), Jelle Dokter (Oosterland), Mir jam Fondse (Ouwerkerk), Marina Maatje Lodder (Oosterland), Johanna Elizabeth Kooijman (Nieuwerkerk), Johanna Thona Adriana Kort (Nieu werkerk), Robbert Massop (Nieuwer kerk) en Fleur Verloo (Oosterland). Overleden zijn Jannetje Heijboer- Kooijman (Nieuwerkerk), Adriana Wilhelmina Kwaak-Nikerk (Nieu werkerk) en Wilhelmina Hendrika Bontekoe-Heer (Oosterland). Ge huwd zijn Pieter van der Wekken en Maaike Boer, Elisaberthus Johannes Prins en Anita Pieternella van der Cingel, Michael van den Ban en Jo hanna Hendrika Wandel, Elizabeth Catharina Geelhoed met J. M. Moer land, Jan Cornells de Jonge met G. van Toorn en Margaretha Wilhelmina Stouten met J. A. van der Wekken. BRUINISSE Palenrij Direct nadat dc reddingsboot Ko ningin Beatrix afgenokt was van een grootscheepse reddingsdemonstratie bij Zoutelande die 's avonds op de te levisie werd uitgezonden, was het echt raak. Een zeiljacht met een Duits echtpaar aan boord was op een palenrij langs het strand van Dom burg vast gevaren en zat hoog en droog op de palen bij afgaand water, 's Nachts bij hoog water trok de Kon. Beatrix het jacht vlot waarbij bleek dat het jacht lek was geslagen. Met pompen van de Kon. Beatrix en een sleepboot van bergingsbedrijf Van de Akker werd het jacht drijvende ge houden en naar de Roompotsluis gesleept. Het jacht kreeg een plaatsje op de trailerhelling waar bij laag wa ter de schade aan vlak provisorisch hersteld kon worden. Eb en Vloed Een jong stelletje uit Nijmegen weet intussen ook dat er in Zijpe nog steeds eb en vloed bestaat. Ze waren onderweg van Nijmegen naar Brou wershaven en zouden overnachten in Bruinisse. Hun speedboot legden ze neer aan het passentensteiger in de vluchthaven van Zijpe en ze sliepen in de jeugdherberg De Stoofpolder. Maar ze hadden hun bootje aan de voorkant niet vastgemaakt aan het drijvende steiger maar aan de paal die het steiger op z'n plaats houdt. Door het zakkende water hing het bootje zich op en liep vol via de ach terkant. Bij terugkeer 's morgens za gen ze tot hun schrik alleen nog maar het kopje boven water uit steken. Schade, de buitenboordmotor, een fo totoestel en huishoudelijke zaken vol met zout water.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4