Fraai rollend materieel te gast op laatste toeristendag in Zierikzee ,,Het gaat ons om behoud van Zelfstandigheid van Zuidhoek" GAS-WATERFITTERS Inbraken in zomer woningen Boottrailer gestolen Buitenboord motor gestolen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Schapen verwond door messteken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 augustus 1988 Nr. 24385 3 DEN BOSCH - Projectontwikke laar Brabants Vastgoed BV gaat in het najaar bij de rechtbank een scha deprocedure aanspannen tegen de ge meente Den Bosch. Inzet is de vergoe ding van een schade van meer dan 130 miljoen gulden. Directeur Stienstra van de Vastgoedmaatschappij heeft dat aangekondigd. Eerder op de dag wees de Hoge Raad het beroep, dat de gemeente tegen een vonnis van het gerechtshof had aangespannen, gro tendeels van de hand. RENESSE - Woensdagochtend is ingebroken in twee vakantiewonin gen in een vakantiepark langs de Hoogenboomlaan in Renesse. Bij de ene inbraak, vermoedelijk gepleegd tussen 11.00 en 12.00 uur verschafte men zich door middel van braak toegang tot de vakantiewo ning. Er werd ongeveer 40 gulden uit een portomonnaie gestolen. Door ge tuigen werd een kind gesignaleerd van 13 a 14 jaar met donker kort haar. Het kind droeg een wit t-shirt met blauwe biesjes. De benadeelde is D. A. uit Duitsland. Diezelfde ochtend werd ingebroken in de zomerwoning van een andere vakantiekanger, even eens met de initialen D. A. en ook af komstig uit Duitsland. Hier werd ontvreemd een portomonnaie met 100 d.mark, cheques en identiteitspapie ren.. SCHARENDIJKE - K. H. uit Mul- heim deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn boottrailer. De trai ler werd gestolen van de Havenkade in Scharendijke. Het betreft een boottrailer van het merk Harbeck. F. H. uit Essen deed aangifte van diefstal van zijn autoradio-cassettespeler. Uit zijn op een parkeerterrein in Bruinisse ge parkeerd staande auto werd ook een fototoestel ontvreemd. Alles bij el kaar een schadepost van 1000 d.mark. In Renesse werd ingebroken in de camper van K. S. uit Duisburg. Ook hier werd een fototoestel gesto len, evenals een rugzak en kleding. In totaal bedraagt de schade 900 d. mark. BROUWERSHAVEN - In de nacht van dinsdag op woensdag is in Brou wershaven een buitenboordmotor gestolen. De motor werd losgeknipt van een boot. Het gaat om een 20 pk sterke Mer cury Marine, eigendom van H. J. P. uit Den Haag. Een schadepost van 1400 gulden. De buitenboordmotor is zwart van kleur. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 of 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. OUWERKERK - Vijf schapen van J. W. L. M. S. uit Ouwerkerk zijn in de nacht van dinsdag op woensdag verwond met messteken. Een onderzoek van de dierenarts bracht aan het licht dat de dieren meerdere malen in de hartstreek gestoken zijn. Desondanks overleef den de dieren deze wrede mishande ling. ALKMAAR - In het recreatiegebied Geestmerambacht in de gemeente Langedijk is een nog onbekende man verdronken. Dat heeft de Alkmaarse rijkspolitie meegedeeld. Volgens de politie moet de man van Surinaamse of Antilliaanse afkomst en circa der tig jaar oud zijn geweest. Brief van Abva-Kabo aan bestuur Werkvoorzieningsschap en Schouivse gemeenteraden ZIERIKZEE - „Wij hebben als Abva-Kabo altijd op het standpunt gestaan dat het werkvoorzieningsschap De Zuidhoek zelfstandig moet blijven en we. hopen dan ook dat er naar deze brief geluisterd wordt", aldus J. S. van Oorschot uit Zierikzee. Hij is voorzitter van de afdeling Zierikzee van de Abva-Kabo, en tevens lid van het be stuur van De Zuidhoek. De Abva-Kabo heeft een brief uit doen gaan naar het bestuur van de Zuidhoek en te vens naar alle gemeenten op Schouwen-Duiveland. Van Oorschot schreef een vergade ring uit voor de leden van de Abva Kabo onder het WSW-personeel van De Zuidhoek. De vergadering was be doeld om een standpunt te bepalen over de toekomst van De Zuidhoek. De directie kondigde kort geleden aan in ieder geval te willen praten over een mogelijk samenwerkings verband met het Goese werkvoorzie ningsschap Betho. Volgens de Abva Kabo is dat niet nodig. dé produktie, de kwaliteit van de ar beid zullen dan niet meer slechts op de eilandelijke belangen kunnen zijn gebaseerd", aldus de brief. In de brief wordt verder gesteld dat als er dan toch geld op tafel moet komen dat dan aangewend moet wor den voor oplossing van de problemen van de Zuidhoek. Zonder meteen te denken aan een samenwerkingsver band. ,,Als we het uitgangspunt serieus nemen dat de Zuidhoek met zijn ei gen indentiteit en sociale en culturele klimaat moet blijven bestaan, en dat daar bij hoort dat er een qua werk zaamheden en werkniveau geva rieerd pakket werkzaamheden aan wezig is, dan is elk probleem dat bij schaalvergroting oplosbaar is, bij zelfstandigheid goedkoper oplos baar", aldus de brief. Directie verantwoordelijk ,,In mijn ogen is de directie verant woordelijk voor de situatie zoals die nu is gegroeid", stelt Van Oorschot. Binnen het beleid had de nadruk veel meer op een goede aquisitie moe ten liggen. Die kritiek is ook herhaal delijk door onder andere het Overleg Orgaan (OVO) naar voren gebracht maar achteraf heb ik het idee dat daar misschien onvoldoende naar ge luisterd is". „Misschien dat er ook veel druk van bovenaf op bestuur en directie is uitgeoefend want, en dat staat ook in de brief, bestuur en directie van de Zuidhoek heeft wel degelijk oog voor de argumenten tegen een samenwer kingsverband". De brief: „Het is ons echter ook be kend dat zowel vanuit de provincie als vanuit het rijksconsulentschap druk op het Zuidhoek-bestuur wordt uitgeoefend. Naar de overtuiging van de Abva-Kabo-leden is echter een vol ledig zelfstandig voortbestaan van de Zuidhoek noodzakelijk en, ook onder wet Gemeenschappelijke Regelingen, mogelijk", aldus de brief die eindigt met een oproep aan het bestuur van de Zuidhoek om die maatregelen te nemen die noodzakelijk zijn om een zelfstandig voortbestaan van de Zuidhoek te garanderen. Acties Als een bevredigend antwoord op de brief uitblijft sluit Van Oorschot niet uit dat er verdere acties zullen volgen. „Maar in welke vorm we dat dan gaan gieten, dat weet ik nog niet. Maar ik hoop dat het niet nodig is en dat er naar deze brief geluisterd wordt. En ik hoop ook dat de andere vakbonden, waar werknemers van de Zuidhoek bij aangesloten zijn, zich achter hun leden zullen stellen en voor hun belangen op zullen komen". Zelfstandigheid „Hun zorg gaat vooral uit naar de financieel-economische aspecten", vervolgt de brief. „Maar juist daarin heeft de zelfstandige Zuidhoek steeds positief uitgeblonken. De kosten per werknemer, maar ook de kosten per hoofd van de bevolking zijn bij de Zuidhoek laag. Financiële integratie met andere werkverbanden zal, zon der dat er één cent in de Zuidhoek wordt geinvesteerd, tot kosten verho ging voor de deelnemende gemeenten en dus voor de bevolking van Schou wen-Duiveland leiden". Risico's Hoewel de directie dat ten stel ligste ontkent is volgens Van Oor schot de kans groot dat door het aan gaan van een samenwerkingsverband met de Betho de zelfstandigheid van de Zuidhoek in het gedrang koprt. „Ik heb vroeger in mijn werkkring een fusie meegemaakt en het is mijn ervaring dat gemaakte afspraken snel verwateren". „Het is bekend dat ook voorstan ders van schaalvergroting en regio nalisatie van mening zijn (lat er blij vende ganraties moeten zijn voor de eigen identiteit van de Zuidhoek en voor het handhaven van het sociale en culturele klimaat", aldus de brief. Volgens de brief zou het eventueel loslaten van de zelfstandigheid grote risico's voor de Zuidhoek met zich meebrengen. „Afwegingen over het aantal arbeidsplaatsen, de aard van In 1985 vierde werkvoorzieningsschap De Zuidhoek haar dertig-jarig bestaan. Ook toen al werd er gepraat over een mogelijk samenwerkingsverband met de Betho. (Archieffoto). voertuig echt helemaal in de authen tieke conditie te krijgen dan krijg je daar een speciale sticker voor", aldus Van 't Veer. Uitwisseling- Keep them Rolling reist allerlei evenementen af. „En onze voertuigen trekken altijd veel publiek", aldus Van 't Veer. Om aan onderdelen voor de oude legervoertuigen te komen worden er ruilbeurzen georgani seerd. „Er bestaan ook internationa le uitwisselingen, want ook elders bestaan organisaties als Keep them Rolling" „Ik geloof dat we op Schouwen- Duiveland drie leden hebben. Er zit hier ook iemand met een hele mooie oude legertruck, maar die is jammer genoeg geen lid", aldus Van 't Veer. Naast de oude voertuigen was er nog veel meer te beleven op het Ha venplein dat ook op deze laatste toe ristendag weer het centrum van de activiteiten was. Voor de kinderen waren er verschillende spelletjes. Verder waren er optredens van onder meer Bouning Bubblegum die zesti ger jaren liedjes afwisselden met stukjes cabaret. Verder kon men mee doen aan onder andere het boeg sprietlopen. Drukte Niet alleen op het Havenplein, maar ook elders in de binnenstad was Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 het een drukte van jewelste. Bij de Dikke Toren was het springkussen weer opgesteld en veel ouders maak ten van de gelegenheid gebruik om even uit te rusten terwijl hun kroost zich uitleefde op het springkussen. Ook het kraampje met drankjes en hapjes aan de voet van de Dikke To ren deed goede zaken. In de Poststraat was er een con stante twee-richtingsstroom van toe risten en was het voor de autochtone bewoners moeilijk om even snel boodschappen te doen. In de St. Do- musstraat was het een stuk rustiger. Veel belangstelling ook deze keer weer voor de Kunstmarkt op het Kerkplein. Ook de verschillende standwerkers hadden niet te klagen over de belangstelling. Eén van hen demonstreert een volgens zijn zeggen nieuwe en unieke autowas. „Probeer het nou eens uit. En als je zelf geen auto bij je hebt dan zet je toch gewoon die van iemand anders in de was". 's Ochtends en 's middags waren er demonstraties parachutespringen. „Ik moest er mijn verzameling motoren voor verkopenmaar ik wilde persé die stoomtraetor hebben'''' „Ik moest er mijn verzameling mo toren voor verkopen, maar ik wilde die stoomtraetor hebben", aldus Van Deventer. „Als klein jongetje heb ik eens meegereden op een stoomwals én het is eigenlijk altijd een droom van me geweest om eens zo'n dhig te bezitten. Museum „Later was ik op vakantie in Enge land en toen kreeg ik de kans om dit voertuig te kopen van een museum dat geld nodig had en dat was een kans die ik toch niet voorbij kon la ten gaan. Ik heb déze stoomtraetor nu ongeveer een jaar en ik reis er ver schillende evenementen mee af. Voor het vervoer heb ik speciaal een vrachtwagen gekocht, en dat was ei genlijk nog de minst grote investe ring". „Er zit wel veel werk aan hoor, aan het onderhoud van een dergelijk voertuig. Ik heb in dit eerste jaar heel wat werk besteed aan het klaar maken voor de keuring van deze stoomtraetor. Er moesten bijvoor beeld nieuwe vlampijpen op en dat is een heel karwei". De stoomtraetor van Van Deventer is afkomstig uit de Leven Hall Steam Collection en werd in 1931 in het En gelse Leeds gemaakt. „In Engeland werdén die dingen heel'veel gebruikt voor transport over de weg. Dan wer den er zo'n vier a vijf aanhangwagens achter gehangen. Hard ging het niet, maar een stoomtraetor is wel heel sterk. Maar ja, snelheid was toen ook nog niet belangrijk", aldus Van De venter. Rolling Behalve de stoomtraetor van Van Deventer was er meer rollend mate rieel te zien op het Havenplein. De vereniging Keep them Rolling was Op de laatste Toeristendag ook een optreden van het Pipes-drums Korps Inter Scaldis. ZIERIKZEE - „Ik heb er mijn verzameling motoren voor moeten verkopen. En daar zat een Indian Big Chief bij en dat is toch een unieke motor. Maar ik kon de kans niet voorbij laten gaan". Aan het woord is R. van Deventer uit Venhuizen, eigenaar van een stoomtraetor uit 1931. Voor de laatste Zierikzeese toeristendag is hij afgereisd naar Zierikzee om het fraaie voertuig aan den volke te tonen. naar Zierikzee gekomen met een aan tal legervoertuigen. „En ze zijn alle maal in originele staat. Alles.bij el kaar is het eigenlijk een rijdend museum", aldus M. K. van 't Veer uit Oudelande, lid van Keep them Rol ling. Van 't Veer doet uit de doeken dat niet alles Amerikaans is. „Hier staat bijvoorbeeld een Chevrolet man- schappenwagen met een amerikaan- se carosserie. Daar op de hoek, dat is ook een Chevrolet, maar dan een met een canadese carosserie. En je ziet wel dat daar behoorlijke verschillen inzitten". Uiteraard ook verschillende Wil ly's Jeep's in de collectie van Keep them Rolling. Een van de fraaiste exemplaren present op het Haven plein was een Diamond takelwagen uit het Zwisterse leger, ook wel weer een wagen van Amerikaanse makelij. „En alles wat eraan zit werkt hoor. Want dat is waar de vereniging naar streeft. Als _je_ erin^ slaagt om een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3