„Hoe groter de recreatiedruk wordt des te zuiniger zijn wij op natuur" ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 augustus 1988 Nr. 24384 5 ZONNEMAIRE - „De natuur heeft absoluut de hoogste prioriteit. De natuur staat voorop. Hoe groter de recreatiedruk wordt des te zuiniger zijn wij op de natuur". Aan het woord is L. Rietveld. Hij is directeur van het Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen. Een instantie waar alle gemeenten van Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland in vertegenwoordigd zijn evenals de provincies Zuid-Holland en Zeeland en niet te vergeten de rijksoverheid. Want die betaalt per slot van rekening 60 procent van de exploitatiekosten terwijl zij voor de volle honderd procent de investeringskosten voor haar rekening neemt. Al direct na de afsluiting van de Grevelingen trok men de conclusie dat het een natuur- en recreatiegebied van landelijke betekenis is. Om het gebied goed te beheren werd in 1986 een Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen ingesteld. De Grevelingen is één van de Delta-wateren in Zuidwest Nederland en stond tot 1971 in open verbinding met de Noordzee. In het kader van de Delta-werken werden in 1965 de Grevelingendam en in 1971 de Brouwersdam aangelegd. Door de afsluiting ging een eb- en vloedgebied met al zijn natuurwaarden verloren. Maar er kwam een uniek zoutwatermeer met een vast peil voor terug. Een gebied derhalve dat met zijn 7000 hectare Directeur L. Rietveld van het Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen: bevaarbaar meer en 3000 hectare blijvend drooggevallen gronden grote mogelijkheden biedt voor zowel natuur als recreatie. Een en ander houdt in dat een goed beheer van een dergelijk gebied een dringende noodzaak is. In de praktijk is het beheer nu nog in handen van Staatsbosbeheer (SBB), maar het is de bedoeling dat op termijn dit beheer overgedragen wordt aan het Natuur- en Recreatieschap. Rietveld: „De achtergrond van de oprichting van het schap was dat een heleboel mensen en instanties belangen hebben bij een goed beheer van de Grevelingen". Uitgaande van het profijtbeginsel werd in '86 besloten de lusten die het gebied oplevert, maar ook de lasten die beheer en exploitatie met zich meebrengt te verdelen. „Je kunt het eigenlijk zien als eén soort overeenkomst. Een gemeenschappelijke regeling. In het schap zijn alle gemeenten van Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee vertegenwoordigd evenals de provincie Zeeland, de provincie Zuid-Holland en het rijk. Zestig procent van de lasten van het beheer worden gedragen door het rijk. De provincie Zuid-Holland betaalt 25 procent, de provincie Zeeland 10 procent en de gezamenlijke gemeenten nemen de resterende vijf procent voor hun rekening", aldus Rietveld. Zonder de deskundigheid van SBB in twijfel te willen trekken stelt Rietveld dat voor een verantwoord beheer van een gebied als de Grevelingen een schap noodzakelijk is. „Door middel van deze constructie heb je meer draagkracht en kun je ook grotere projecten aan.'Daar komt bij dat als je bijvoorbeeld als ondernemer iets wil in dat gebied je nu rechtstreeks met het schap onderhandelt terwijl je anders misschien met verschillende gemeenten in de slag moet". Voor het dagelijkse doen en laten van het schap staat het dagelijks bestuur garant. Zij komen met ideeën, plannen en leggen die vervolgens voor aan de Raad van Bestuur voor de Grevelingen die als algemeen bestuur van het schap fungeert. Voor de inrichting en het beheer maakt de Raad gebruik van twee diensten, respectievelijk de Rijksdienst voor de Ijsselmeerpolders (RIJP) en SBB. Het beheer van het overige, diepe deel van de Grevelingen berust bij Rijkswaterstaat. Eerder werd een beleidsnota gepresenteerd. Daarin werden de hoofddoelstellingen van het schap geformuleerd en werden plannen voor de inrichting van de Grevelingen bekend gemaakt. „Over dat plan is uitvoerig gepraat. Van verschillende kanten zijn er reacties op gekomen en aan de hand van die reacties is de beleidsnota op verschillende punten aangepast. In het beleid gaat het eigenlijk om een constante afweging van de natuurwaarden tegenover de recreatieve druk. De natuur weegt voor ons zwaar. Kijk, de Grevelingen is zo'n mooi gebied omdat het steeds beschermd is. Als ik dan lees dat tijdens een gemeenteraadsvergadering gesteld wordt dat het schap meer oog voor de recreatie moet hebben dan voor de natuur dan doet dat pijn", aldus Rietveld. Hij windt er geen doekjes om. De natuur staat voorop en er moet wel heel wat gebeuren voordat hij van dat standpunt afwijkt. Geen gemakkelijke positie als men bedenkt dat in een gebied als de Grevelingen verschillende belangen spelen en verschillende belangengroeperingen ook voor die belangen opkomen. De vissers willen meer gronden. De watersport wil aanlegplaatsen en de recreatieondernemers zien weer heel andere mogelijkheden in het gebied. Rietveld stelt dat de ontwikkeling van het gebied alleen in de hand te houden valt door de recreatie te sturen. „Aan de kant van de Brouwersdam bijvoorbeeld zie je gigantisch veel mensen. Neem bijvoorbeeld maar de Pinksteren. Dan zie je dat men in groten getale naar de Brouwersdam trekt. Dat komt niet alleen omdat dat een prachtig gebied is, maar ook omdat daar voorzieningen zijn. Voorzieningen die bij de Grevelingendam bij Bruinisse ontbreken waardoor dat gebied in ontwikkeling achterblijft". In het beleid zoals dat eerder naar buiten werd gebracht wordt het uitgangspunt gehanteerd dat het middengebied van de Grevelingen, waarin onder andere de platen Hompel voet en Veermansplaat rustig moet blijven. De recreatie dient geconcentreerd te worden langs de twee dammen. Dat ligt ook nogal voor de hand omdat deze plaatsen heel gemakkelijk te bereiken zijn. Zowel voor automobilisten als voor watersporters. Rietveld: „Zeker als je in aanmerking neemt dat nu ook de weg over de Philipsdam opengesteld is moet je concluderen dat er al lang een aantal voorzieningen had moeten zijn langs de Grevelingendam. Ik denk dan bijvoorbeeld aan eetgelegenheden, wc's, douches en dergelijke. Maar je zou ook aan kampeergelegenheid kunnen denken. Terreinen waax de mensen een paar nachtjes kunnen staan. Passantencampings. Ik verwacht dat er een enorme toeloop via de weg over de Philipsdam zal ontstaan", aldus Rietveld. Hij stelt dat de laatste jaren de recreatiedruk op Zeeland steeds is toegenomen. „Het lijkt wel of mensen Zeeland nu pas gaan ontdekken". Aan de Brouwersdam is er volgens Rietveld goed ingespeeld op de groeiende behoefte aan bepaalde voorzieningen. „En je moet je eens indenken hoe dat wordt als Port Zélande klaar is. Dan krijg je er in een klap een groot aantal voorzieningen bij". Directeur L. Rietveld: ,,Hoe groter de recreatiedruk wordt, hoe zuiniger we worden op de natuur". Op de foto de Kab~ belaarsbank. Volgens Rietveld zal men, eenmaal in genoemd vakantiedorp aangeland, niet zo snel Schouwen- Duiveland zelf met een bezoek vereren. „Zeker niet als het weer wat minder is, want Port Zélande biedt heel wat alle-weer- voorzieningen". Hoewel Rietveld enthousiast is over de ontwikkeling van het Brouwersdamgebied plaatst hij ook zijn kanttekeningen. „Met de Pinksteren bijvoorbeeld liep het daar gierend uit de'klauw. Nu hebben we daar een natuurcamping ingericht, maar op zo'n moment is de capaciteit natuurlijk nooit voldoende. En dan is het bijna niet te voorkomen dat er illegaal gekampeerd wordt. En dat moet je nu juist voorkomen. Dat bedoel ik met sturen van recreatie. Het de mensen aantrekkelijk maken om hun tent op een bepaald punt op te zetten, onder meer door te zorgen voor basisvoorzieningen als wc's, wasbakken en douches". Rietveld heeft er alle vertrouwen in dat op die manier ook voorkomen kan worden dat mensen massaal naar platen als de Hompelvoet en Veermansplaat trekken. „Als er geen aanleggelegenheid is zal men ook niet zo snel naar zo'n plaat toegaan. Je houdt als het ware afleidingsmanoeuvres. Om die reden investeren we drie miljoen in de Mosselbank en creeëren we watersporteilandjes. Want je kunt natuurlijk nooit de recreant verbieden om naar de Grevelingen te komen. Die ontwikkeling hou je toch niet tegen en dan moet je zorgen dat je die zo goed mogelijk kan sturen. En als je dat goed doet ben ik er zelf van overtuigd -dat het bedrijfsleven daar veel profijt van heef". „Ik'denk dat het helemaal verkeerd is hm je ogen te sluiten voor de ontwikkeling op het recreatieve vlak. Waar de grens ligt? Ik zou het echt niet weten. Ik weet alleen dat Zeeland volstroomt en het kost mij geen moeite om te zeggen dat Zeeland een mooi gebied is. En dan praat ik niet alleen over natuur, maar ook over zoiets als de Oosterscheldewerken. Want dat is toch gewoon iets unieks dat daar verricht is. En dat kun je ook niet los zien van de rest van Schouwen- Duiveland. Dat grijpt ^allemaal op elkaar in. Maar op Neeltje Jans had natuurlijk ook al lang een heleboel gebeurd moeten zijn". Maar een en ander kost geld en dat is vaak een struikelblok. Beheer en exploitatie van de Grevelingen gaat ook niet bepaald voor niets, zo blijkt uit ampele bestudering van de begroting voor 1988 van het schap. In totaal staat aan de uitgavenkant een bedrag van 2.020.945 genoteerd. Overigens een beduidend lager bedrag dan de 3.790.050 die voor 1987 in de begroting te vinden was. „Ja, het onderhoud dat nodig is blijkt mee te vallen. Maar het is niet uitgesloten dat dat bedrag volgend jaar weer een stuk hoger uitvalt". Rietveld doelt daarmee op het feit dat als er nieuwe projecten gerealiseerd worden dat in veel gevallen ook meer onderhoud inhoudt. Voor voorlichting wordt blijkens de begroting in 1988 veel mindcer uitgetrokken. „Ik vind dat zelf wel spijtig, want dat is iets dat ik graag professioneel aan zou willen pakken", aldus Rietveld. Een van de dingen waar het schap mee te maken krijgt is het feit dat door de toenemende recreatiedruk en de drukte op het water de noodzaak tot een goede oeverdediging steeds groter wordt. Wat verder veel geld opslokt zijn de verschillende projecten die het schap op stapel heeft staan. Zo wordt er hard gewerkt aan de realisering van een bezoekerscentrum bij De Punt. Volgens de planning zou dat centrum er eind '89 moeten staan. Verder zijn er plannen voor het in beperkte mate scheppen van mogelijkheden voor recreatie op de slikken van Bommenede. Een voornemen overigens waar natuurbeschermingsorgsanisaties niet zo blij mee zijn, maar RietVeld haast zich te zeggen dat er wat dat betreft ook nog niets definitief besloten is. „Ik wil nog wel even kwijt dat er wat mij betreft nog wel een en ander mag gebeuren aan de inkomstenkant. Er wordt nu fors geïnvesteerd in bijvoorbeeld de aanleg van watersporteilandjes, maar daar staat niets tegenover. Veel watersporters kiezen een ligplaats die hun niets kost. En ik zou toch graag iets voor de investeringen terug willen zien. Maar op wat voor voor manier dat zou moeten, daar ben ik nog niet uit". Verder zijn er plannen om het voorzieningenpakket langs de Grevelingendam uit te breiden. „En wij willen graag die Grevelingendam wat in tijd naar voren schuiven. Ik denk dat het erg belangrijk is dat daar eerst iets gebeurt". Punt van kritiek uit verschillende kampen geldt de duur van de beleidsplannen van het schap. Deze beslaan telkens vier jaar en worden bovendien, indien dat nodig blijkt, om de twee jaar bijgesteld. Een aantal mensen ziet dat als een aanwijzing dat men minder strak aan de uitgangspunten zou vasthouden dan men wel beweert. Volgens Rietveld een volslagen onterechte beschuldiging. „Je moet niet vergeten dat de recreatiedruk nog steeds toeneemt en dan moet je ruimte openhouden om daarop in te spelen. Als bijvoorbeeld zou blijken dat de Hompelvoet wel overstroomd wordt door recreanten dan zul je toch maatregelen moeten nemen. Je moet als het ware de vinger aan de pols van het gebied houden en je plannen bijstellen als dat nodig is. En dat doet niets af aan de hoge prioriteit die wij aan de natuur toekennen. Het is juist bedoeld om de natuur beter te kunnen beschermen". Volgens Rietveld is er binnen het recreatiewereldje duidelijk een verschuiving te constateren. „De vraag naar meer luxe neemt toe. En dat houdt beslist niet in dat die luxe weggelegd zou zijn voor de beter gesitueerden", aldus Rietveld. Hij stelt dat ook de minder gegoeden zullen proberen een bungalow in bijvoorbeeld Port Zélande te huren. Ook als de huurprijs niet al te laag uitvalt. „Men heeft best wat meer over om eens een keertje verwend te worden met wat luxe", aldus Rietveld die er zo zijn vraagtekens bij zet of de Schouwse en Goereese recreatieondernemers de mogelijkheden die er zijn wel onderkennen en alle kansen waarnemen. Hij zegt geschrokken te zijn van de recente negatieve publiciteit over de jachthavens in het Deltagebied. „Maar ik kan me nauwelijks voorstellen dat het mis zou zijn met de jachthavens in de Grevelingen. Ik ga dat uiteraard onderzoeken, maar ik heb er alle vertrouwen in dat het niet zo is". Tbkst: Piet Kleemans Pinksterdrukte langs de Brouwersdam. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5