ïuumooluiiflT streeknieuws BROOD UIT HET WATER De geboorte van een groot boek Van emmer tot orgel „Goede morgen, mevrouw gesloten" 4 DEN HAAG - Koningin Beatrix en prins Claus zijn vrijdagmiddag met hun zonen prins Willem-Alexander en prins Constantijn teruggekeerd in Nederland. Het koninklijk gezin heeft van een maand vakantie geno ten in Italië. Gelukkig, de toeristendagen zitten er weer op. Begrijp me goed, ik klaag niet over de drukte. Want wees nou maar eerlijk, we pikken allemaal ons graantje mee, van de Vereniging van Vegetarische IJsbereiders tot aan de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, we hebben allemaal wel iets wat in onze kraam te pas komt. Tot de profiteurs behoren ook onze kinderen. Op de Toeristendagen ben ik namelijk 'Snuffelvader'. Het hele jaar door breek je de benen over de dozen met rotzooi die opgespaard wordt. Op de Toeristendagen word je dan geacht de dozen met afgrijselij ke potten en pannetjes van de zolder te halen, ze per auto naar de Balie te vervoeren alwaar ze nog verkocht worden ook. Om half acht in de mor gen ontmoet ik daar de andere snuf- felvaders die ook door de lieve kin deren uit bed getrommeld zijn. We kijken elkaar bemoedigend in de ogen, want we weten dat de hele troep ook nog terug moet. Er zijn ook snuffelrhoeders die de hele dag op een uiterst klein stoeltje bij het arme kind blijven zitten. Vaak zie je dan ook dat de moeders overblijven en de kinderen op raad selachtige wijze verdwenen zijn, waarschijnlijk naar het zwembad. Tot de laatste categorie behoor ik niet. Af en toe ga ik eens kijken hoe het met de handel gaat en daar blijft het bij. Toen ik echter vorige week met mijn vrouw op bedrijfsinspectie ging was het echter mis. 'Je bent de pedaalemmer vergeten!' riep ze uit. Na vele jaren van gelukkig huwelijk komen er steeds meer beschadigde restanten van het huwelijksleven die tot snuffermarkt-artikel gedegra- derd worden. Cadeaus die we op de huwelijksreceptie nog ontroerd streelden liggen nu afgedankt op de Balie. Even later loop ik weer als snuffelvader door Zierikzee, een oranje pedaalemmer met me mee tor send. Eenmaal heb ik zelfs een Bach- kop meegezuild waar een nes van af was. Toch werd Bach-zonder-neus nog voor vijfenzeventig cent ver kocht. De pedaalemmer moet meer opbrengen. Het zal vast wel lukken. Hij pedaalt nog goed. Nadat de pedaalemmer is afgele verd spoed ik me ven verderop naar de Nieuwe Kerk. Om twee uur begint daar het orgelconcert. Binnen houdt Lieven Schol de wacht over de kaart verkoop en ik post maar buiten om staande aan de trappen van de tem pel de culturele schapen van de boe ken te scheiden. Het merkwaardige feit doet zich namelijk voor dat iedereen wel even in de kerk wil neuzen, maar dat van af half twee alleen toegankelijk is voor muziekminnaars. Daar komen ze aan, likkend aan het ijs of happend in de rookworst. 'Komt u voor het concert?' vraag ik aan de rookworst. Ik had de vraag ook niet kunnen stellen want in de loop der tijden heb ik een speciaal oog gekregen voor de mensen die wel of niet een concert bezoeken. Rook worsten en zure bommen vallen ge lijk af evenals buiken met zonnebril len. Pepermunten zijn een grensge val. Toch blijft ik beleefd en st.el de vraag steeds opnieuw: Komt u voor het concert? 'Nee, ik kom voor de to ren' Komt u voor het concert? 'Nee, maar mag Elsje even plassen? 'Komt u voor het concert? 'Nee, da's te zwaar voor mij'. Komt u voor het concert? (Een Hollander:) 'Hoeveel kost dat? Vijf gulden. 'Wat een afleg- gerij. Mot je kijke dan schrijve daar welkom en dan mot je nog betale ook!' Als de eerste tien minuten voorbij zijn zijn er alleen nog maar bokken geweet. Ik ga op een ander register over: 'Hier is straks een bij zonder concert!' Opeens besef ik dat ik in plaats van een pedaalemmer een pedaalorgel aan het verkopen en. 'Kom je voor het concertvraag ik aan een hippe jonge dochter. 'Ja, ik zal me daar gek wezen'. Ik krijg een beetje de kriebel in m'n buik. Waar blijven ze nou. Er komt geen hond. Ja, er komt wel letterlijk een hond met aan de lijn z'n bazin. 'Komt u soms voor het concert?' vraag ik aan de hond. 'Die vent is gek' zegt de bazin. Wie vraagt er nu aan een hond of-ie naar een concert wil?' en hoofd schuddend over die gekke Zeeuwen daalt ze de trappen af. langzaamaan begint het te lopen. In de kerk hoor ik Lieven Schol aar dig met de centen rammelen. Buiten scheid ik op onberispelijke wijze de schapen van de bokken. Dan komt er een echtpaar met een kind van vier, van drie en van twee aan. De kinde ren zijn als clown verkleed en hun gezichten zijn vreemd beschilderd. Resoluut treed ik op. 'Het spijt me, maar na drie uur is de kerk weer open voor bezichtiging'. De moeder kijkt me aan: 'Maar we komen voor het concert...!' Beschaamd laat ik de clowns toe om te luisterend naar het mooie orgel waar de liefhebbers zon der ijs en rookworst toch smullend en likkebaardend van genieten. Na afloop slijt Lieven Schol zijn zo veelste kaart voor de orgelrestaura tie. Dit keer lukt het niet. 'Moet dat orgel gerestaureerd worden? Het klinkt toch nog goed?' Volgend jaar moeten we minstens tien pijpen ver wisselen. Dat verkoopt beter. Na afloop van het concert ga ik naar de auto die inmiddels tot de nok toe is geladen met onverkochte snuf- felspullen. Zuchtend rijd ik weg. 'Nog één keer' denk ik. Dan hebben we weer een jaar rust. Als ik de hoek omga klinkt er een oorverdovend ge kletter. Ik kijk achter me en zie dat er iets op de grond gfstort is. Met de oranje pedaalemmer onder m'n arm bel ik thuis aan. Ik hoop dat-ie vandaag verkocht MARZAS tsfj Culu.Ci, V Qt om cl) ^\cet<\c4(ydst |sY>«-1ST)5~. Sdtytu At-l-lS ta-ïï.ni iblj f& Q Qlf Qhefcu*U'\ /sW-q.2 ,J J li/eeatnteAri iSSfY—jjO. IJ2.4J3 CU ir U.jlSJi irar. 2 z. tUanSvf' ttlxCeuun (i'tatnAiw, Ch*Ji liLJ r %C /SV3 1' KJ vAt., W\a^St j duuri 1- tT 111 'IA iva il iavv\ WW»u, (<u1. iClt hu /'a.tfah-?. |J»H Avn.) Vl/U-wJ Cs.uJ.U i)t huut/ CtrtA.tf.l'lfiu.h.Ulh, it-lit)'/ CV Aantekeningen voor „De Vroedschap" in het karakteristieke hand schrift van P. D. de Vos. P. D. de Pos Zierikzee (1866-1942) ZIERIKZEE - Het komt hoogst zelden voor dat er welke stad dan ook een straat wordt vernoemd naar een overleden archivaris. Dat dit in Zierikzee wèl is gebeurd - in de raadsvergadering van 8 juni 1948 - mag dan ook uitzonderlijk worden genoemd. De persoon om wie het ging, Pieter Dignus de Vos, moet zich ongtwjjfeld door bijzondere inzet en gaven een onuitwisbare plaats hebben veroverd binnen de stedelijke gemeenschap van welke hij zo vele jaren deel heeft uitgemaakt. Op ve lerlei gebied heeft P. D. de Vos zijn sporen getrokken maar met zijn standaardwerk over de Broedschap van Zierikzee richtte hij ongewild voor zichzelf een monument op dat de tand des tijds zou trotseren. Om vang en kwaliteit konden de toets der kritiek ruimschoots doorstaan maar het was voor de auteur geen gemakkelijke „bevalling" geweest... Als historicus had De Vos in vakkringen een goede naam; in Zierikzee gold hij terecht als een vraagbaak die zelden een ant woord miste. Zij bereidwilligheid om anderen met zijn kennis van dienst te zijn was spreekwoorde lijk en welhaast onbeperkt: „Wan neer men De Vos iets zou moeten verwijten dan zou het zijn dat hij anderen te veel van zijn kennis heeft laten profiteren". (P. J. Meer- tens). Vooral op genealogisch ter rein stond De Vos op eenzame hoogte, vele jaren later slechts geëvenaard door een befaamde ge nealoog te Dreischor. Het aantal inwoners te Zierikzee dat De Vos nog heeft meegemaakt slinkt met de dag. Eensluidend zijn de verha len over zijn snoeplust. Overigens was hij een sober le vend man die zich het liefst enigs zins op de achtergrond hield. Voor historische optochten droeg hij bergen materiaal aan en schreef gewaardeerde teksten. Wanneer eindelijk de stoet van gekostum- meerde burgers en paarden door Zierikzee trok liet De Vos zich doorgaans niet zien.... In hoeverre hij gefrustreerd was door het niet doorgaan van een jeugddroom (hij had zeeman willen worden!) valt achteraf moeilijk vast te stellen. Het mag anders gegaan zijn dan Pieter Dignus had gehoopt toch wachtte hem binnen de muren van het Zierikzeese stadhuis een eer volle loopbaan: „van tweede com mies werd hij in 1895 commies griffier en na 1920 archivaris van de stad. De Vos wist uitstekend de weg in de oude archivalia. Hij zag kans menig interessant artikel te pro duceren over de historie van Schouwen in het algemeen en van Zierikzee in het bijzonder. Over tal van oude families, over straat namen en over historische gebou wen schreef hij studies, die welis waar niet opwindende lectuur vormen maar voldoende wetens waardigs bevatten om de aan dacht van de lezer gevangen te houden. Levenswerk Het zag er aanvankelijk niet naar uit dat archivaris De Vos nog eens een lijvig boekdeel het licht zou geven waarin vrijwel het gehe le Zierikzeese regentenpatriciaat de revue passeert. Hoewel het aan tekeningenbestand dat De Vos be treffende leden van de vroedschap had aangelegd met het jaar groei de dacht hij er niet aan om deze oogst tot een omvangrijke studie te verwerken. Misschien zag hij te gen deze monnikenarbeid op; bo venal was hij er de man niet naar om door het samenstellen van een dergelijk standaardwerk zelf veel eer te behalen. Gelukkig bezat Zierikzee in die periode in de persoon van mr A. J, F. Fokker van Crayestein van Rengerskerke een burgemeester die in zeer sterke mate was geïn teresseerd in het verleden van stad en streek. Zelf auteur van be langwekkende waterstaatkundi ge publicaties heeft Fokker „zijn" archivaris nadrukkelijk gestimuleerd om de verzamelde aantekeningen persklaar te ma ken. Toen naderhand het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen eveneens overtuigd bleek van het belang van een der gelijke kostbare uitgave werd de weg geëffend... Met voldoening zal Pieter Dig nus de Vos destijds de verschij ning van zijn levenswerk hebben beleefd. Op voorhand stelde hij zich beschéiden op. Hij schreef: „Men neme dus het boek met al zijn tekortkomingen voor wat het is en oordeele verschoonend over den samensteller die gaf voor wat hij had...". Latere generaties histo rici en genealogen zijn hem uiter mate dankbaar voor deze Zierik zeese „bijbel", die bijna duizend bladzijden telt. Dat de waarde van dit werk onaangetast is gebleven bleek in 1982 toen een kostbare heruitgave kon verschijnen omdat het oorspronkelijke boek sinds tientallen jaren slechts antiqua risch te verkrijgen was. Dank zij De Vos weten wij veeLover de aan zienlijke Zierikzeese regenten, die destijds zo'n toonaangevende rol hebben gespeeld in Zeeland, voor al in hun woonstad Zierikzee. WIEBE KEIKES Woensdag' 10 augustus Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Portret van Amerika, documentaire-serie 16.15 uur Hallo Nederland, Neder landse kinderen in het buitenland. 16.45 uur Lassie, Amerikaanse serie. 17.10 uur D'r kan nog meer bij, kin derprogramma, herh. 17.30 uur Journaal. 18.30 uur Ronduit Rader, Wereldkam pioenschappen schoolvolleybal 1988 19.00 uur Journaal 19.18 uur Avonturenbaai, Canadese serie. 19.45 uur De roeping. Afl.: Ds. Davis Steward. 20.10 uur Tornado, documentaire over dit natuurverschijnsel. 20.57 uur Tijdsein, actualiteitenma gazine. 21.27 uur God verandert mensen, praatprogramma. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Op weg naar Jeruzalem, documentaire-serie. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur My little pony, tekenfilmse rie. Dennis de bengel, serie. 15.45 uur The Jetsons, tekenfilmse rie. 16.05 uur Square Pegs. Amerikaanse serie. 16.30 uur Transformers, tekenfilmse rie. 16.55 uur Nederlanders overzee, documentaire-serie. 17.45 uur MacGyver, serie. 18.30 uur De heilige koe, auto- en mo torsportprogramma. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur Countdown, popprogram ma gepresenteerd door Simone Wal raven. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Lime street, 7-delige politie-serie van Ray Austin. 21.22 uur Nieuwslijn, actualiteiten rubriek. 22.10 uur Veronica in concert: UB 40. 23.10 uur Hitchhiker, Amerikaanse serie. 23.40 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 18.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Catweazle, Engelse jeugd serie. 19.25 uur Vogels kijken op woensdag. Afl.: 7. 19.46 uur Eerste trekking van de Staatsloterij. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Avondvoorstelling: Ge broed, toneelstuk. 21.45 uur Studio Sport. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 16.00 uur De verovering van het Wes ten, 14-delige Amerikaanse serie 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 42. Herh. 18.05 uur Plons; Plons en de melk weg. Herh. 18.10 uur Triangelclub, gevarieerd programma voor kinderen. 18.30 uur Seabert, 26-delige Ameri kaanse jeugdserie. 18.55 uur Huizen kijken, 10-delige se rie over bouwen, verbouwen en wo nen. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Echtscheiding op z'n Ame rikaans, Amerikaanse speelfilm uit 1967. 21.55 uur Kunstzaken presenteert: Home eccentric home, reportage over extravagante woningen in Engeland. Aansl. Uitslagen Nationale Loterij. 22.30 uur Nieuws Aansl. Paardenkoersen 22.45 uur Coda, Godinnen van de dans, gevarieerd dansprogramma op de Piazza dei Miracoli te Pisa. BRT 2 Geen uitzending. Donderdag 11 augustus Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur De Onedin Lijn, Engelse se rie. 16.20 uur De natuur en de mens, na tuurserie. Afl. De steenarend. 17.11 uur Vooruit met de geit, kinder serie. 17.23 uur Barney Bear, Amerikaanse tekenfilmserie. 17.30 uur Journaal VARA's Kindermenu: 17.40 uur De troetelbeertjes. 18.03 uur Jem. 18.25 uur Lucky Luke. 19.00 uur Journaal. 19.17 uur Labyrinth, spelprogramma. 19.48 uur Howard's way, Engelse se rie. Afl. 19, herh. 20.38 uur Wrange vruchten, Franse thriller. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Reilly, meesterspion, En gelse serie. Afl. 11. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.15 uur Die Schwarzwaldklinik, Duitse serie. 16.10 uur The kid from Brooklyn, Amerikaanse speelfilm. 18.00 uur The real ghostbusters, serie gebaseerd op de speelfilm Ghost busters. Afl. 19. 18.25 uur Kokkerellen extra: Fruit van ver. 18.55 uur De Fabeltjeskrant 19.00 uur Airwolf, Amerikaanse se rie. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Een lot voor Artis, spelpro gramma. 22.10 uur Televizier, actualiteitenma gazine. 22.55 uur Internationaal Muziekcon cours Scheveningen. 23.35 uur Ontdek je plekje, vandaag: Aardenburg. Herh. 23.50 uur Journaal 23.55 uur Wilhelmus Nederland 3 09.00,13.00 en 18.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Catweazle, Engelse jeugd serie. 19.25 uur Door de Himalaya met Ed mund Hillary. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Tand om tand, Ischa Meijer in gesprek met Annemaire Grewel, pedagoge en lid van de gemeenteraad van Amsterdam. 21.20 Sta op je stuk, documentaire se rie over zelfverdediging voor vrou wen. 21.50 uur Albert bv, tv-film van Ineke Houtman. 22.10 uur Wimpels voor Den Haag, re portage over het ontstaan en de plaat sing van een kunstwerk, gemaakt door Marte Röling. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 16.00 uur De verovering van het Wes ten, 14-delige Amerikaanse serie. Afl. 14. Herh. 17.55 uur Nieuws 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 43. Herh. 18.05 uur Plons, kinderserie, herh. 18.10 uur Fame, Amerikaanse serie. Met: Debbie Allen, Lee Curreri, Erica Grimpel e.a. Afl. 57. 18.58 uur Juke Box 19.05 uur België bierland, documen taire over Belgische streekbieren. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Sinja Mosa, 85-delige Brazi liaanse serie naar het boek van Maria Dennone Pacheco Fernandez. Afl. 46. 21.10 uur Panorama. 22.00 uur Dallas. Amerikaanse serie. Met: Larry Hagman, Linda Gray, Vic toria Principal e.a. Afl. 257. 22.50 uur Nieuws. Aansl. Coda: Ein- same, Blumen, van Robert Schu mann, uitgevoerd door Jan Vermeu len, piano. BRT 2 Geen uitzending. BERN - Het toerisme spekt niet al leen de kas in Zwitserland, het zorgt af en toe ook voor enige vrolijkheid. Het Zwitserse persagentschap SPK heeft daar een dezer dagen eens aan dacht voor gevraagd. Een Duitse reiziger meldde zich bij de VVV in Zürich en vroeg hoe hij het beste per boot München kon berei ken. Een andere Duitser wilde in Bern een belastingsticker voor de au- tobann kopen. Hij spreidde met trost zijn talenkennis ten toon en stelde de vraag: „wo ist denn hier die vignai- grette erhaltlich". Een Japanse vrouw werd in foutloos Engels breed voerig uitgelegd hoe zij bij haar hotel kon komen. Zij luisterde geduldig en vroeg toen beleefd: „in het Engels, alstublieft". Een Fransman ging in Luzern voor een loket staan met het bordje „clo sed". Tben een medewerksters van het toeristenbureau er even wat te doen had, lachte de Fransman haar vrien delijk toe en zei: „bonjour, madame closed". Een met een verleden behepte Duit ser kon klaarblijkelijk niet geloven dat Zwitserland een karton - ticino, voor hem tessin - heeft, waar Ita liaans gesproken wordt. Hij ver scheen bij de VVV in Locarno en vroeg: „is dit het door Italië bezette deel van Zwitserland. En in Luzern wilde een Amerikaan se weten of er nog een kamer met „fleissigen wasser" was. De Engelse die de VVV van Zer- matt opbelde kende de mensen daar meteorologische waarzeggerskwali teiten toe, want zij vroeg wanneer het er 's middags pleeg te gaan regenen. Een van de mooiste vragen stelde een Israëliër, al is het dan een jaar of wat geleden. Hij wilde is alle ernst zekerheid over de vraag of de Zwit serse koe, omdat zij we op berghellin gen graast, achterpoten heeft dit lan ger zijn dan haar voorpoten. NEW DELHI - In Noordoost-India is een schip met honderden Hindu- pelgrims omgeslagen. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF KOPENHAGEN - De Denen die een levensverzekering willen afsluiten van meer dan 600.000 gulden moeten een aids-test ondergaan om te laten zien dat ze niet besmet zijn met het virus. Dat heeft een woordvoerder van de organisatie van verzekerings maatschappijen in Denemarken vrij dag bekendgemaakt. De anonimiteit van de verzekerde blijft gewaar borgd, aldus de zegsman. De verzeke ringsmaatschappijen onderkenen jaarlijks 6000 polissen van meer dan 600.000 gulden. BRUINISSE Val ZIERIKZEE Gespreksavond 'In Perspektief', de Provinciale In terkerkelijke Werkgroep voor Fami lieleden en Vrienden van (ex) Psy chisch Zieke Mensen, houdt op dinsdag 20 september weer de eerste gesprekesavond in het nieuwe sei zoen. De avond is bedoeld voor fami lieleden en vrienden van (ex) psy chisch zieke mensen. Omdat in de praktijk blijkt dat een grote behoefte bestaat om naar eikaars ervaringen te luisteren en daarin steun te vinden om de problemen te verwerken. De bijeenkomst is in de Gereformeerde Kerk Sint Domusstraat 35 te Zierik zee en begint om 19.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Orgelconcert Op donderdag 11 augustus wordt in de Nederlands Hervormde Kerk te Burgh het laatste concert in de serie rond het historische Albertus Gruy- zenorgel gehouden. Aan het concert wordt medewerking medewerking verleend door de solist Wilfried Promnitz uit Dresden. De Oost- Duitse organist brengt een aantal or gelcomposities ten gehore en een aan tal liturgische gezangen uit de vroege middeleeuwen. Het concert begint om 20.00 uur. De Bruse huisarts A. M- Dorrestein is voor behandeling in het Dirkland- se ziekenhuis opgenomen na een val van vier meter van een steiger. De steiger was voor zijn woning ge plaatst. De arts zou een hersenschud ding opgelopen hebben. De praktijk wordt voortgezet door zijn collega. GOES Vertrek consulent Op 19 augustus neemt de provincia le vereniging Het Zeeuwse Kruis af scheid van haar provinciaal consu lent Meer Bewegen voor Ouderen Jan Eversdijk. Gedurende zijn 11-jarige loopbaan heeft Eversdijk de dienst mee bewegen voor Ouderen van de grond af opgebouwd. Hij laat over de hele provincie een groep docenten voor deze activiteit achter. De af scheidsbijeenkomst wordt gehouden in het stadsrecreatiepark De Hol- landsche Hoeve te Goes. MIDDELBURG Orgelconcert In de Nieuwe Kerk te Middelburg wordt op dinsdag 16 augustus een or gelconcert gegeven door Gerrit C. de Gier. Het concert vormt de achtste or gelbespeling van een zomeravondse rie die door de stichting Orgelcen trum wordt georganiseerd. De Gier is eerste organist van de Oude- of Sint Nicolaaskerk te IJsselstein in Utrecht. De organist speelt werken van Bach, Vivaldi enm Widor. Aan vang van het concert 20.00 uur. 76 Wijnand Hoogendijk keek, voor hij de kooi inschoot, de lucht aan. Het zinde hem niet. Hij voelde, als 't op zeilen aankwam, liever wind dan zon. Dirk de Niet, die aan zijn gezicht zag dat hij wat andere wou, zei: „Ou we, je moet maar denken: wij-geen- wind, zij-geen-wind Maar Wijnand sprak, met een ge zicht als een onweerewolk: „Of d'n heer de boel van dobberen in stand kan houwe". Tben ging hij achterin met de bood schap, dat ze hem alleen bij bijzon derheden moesten roepen. Met dit weer konden ze de meiden wel naar zee sturen. 's Avonds, zo omstreeks het zetten van de vuren, kwam er een klein tochtje, waarvan meteen gebruik werd gemaakt. Wijnand voelde het blijkbaar beneden direct. Want geen twee minuten later stond hij aan dek. Hij was, dat wist elkeen, een merakel schérp zeiler. Hij nam ook nu een aparte koers, een streekje westelijker dan de anderen. Een paar uur nadien zagen ze niemand meer. Maar de andere morgen was het weer hetzelfde liedje: de zon kwam, het beetje wind, dat woei, vlakte af tot een zuchtje. Nauw-aan logden ze van anderhalf tot twee mijl per uur. De Wisselvalligheid kón er acht ha len. Arend-Michiel stond met een paar andere matrozen aan dek. Er werd niet veel gezegd. Dries Storm vertel de het meegemaakt te hebben, dat ze veertien dagen nodig hebben om Lerwick-baai te bereiken. Door FENAND VAN DEN OEVER Aan de horizon zagen ze een rook pluim en even later een schip. Arend- Michiel wees ernaar: „dat moeten we hebben", zei hij. Meer tegen zichzelf dan tegen de anderen. Gerrit Krab viel hem direct bij, maar dat was ook de enige. Giel van Deventer zei: „Kolen kos ten centen en de wind laat God voor niks waaien En Dries Storm zei: „Stoom: voor ons harder werken en voor de heren meer percenten Arend-Michiel voorspelde grim mig: „Maar zo gaan we naar de kel der". Uit het vrondel werd geroepen: „Tijd voor een bakkie De één na de ander ging omlaag. Ze deden een bakkie en de meesten kro pen daarna in de kooi. Op hun stro zak loofden ze het schip, dat zo lekker vast te water lag. Arend-Michiel ging niet naar de kooi. Hij liep maar zo'n beetje te schiemannen en karweitjes op te zoe ken. Soms had hij het gevoel van stuurmansmaat tot afhouwer te zijn. De kok hielp hij met aardappelschil len, voor Dirk de Niet keek hij de donkey (stoomspil) na. Hij smeerde het spilletje van onder tot boven, want bij het ophalen van een ton zout piepte het te erg naar zijn zin. Hij kon dit niks-doen, dat ellendig langzaam opschieten niet verdragen. Er werd geslapen aan boord van De Wisselvalligheid, uren aaneen. Tbch was er een groot verschil in slapen. Arend-Michiel, in zijn eentje bezig, zat dat te overwegen. Wijnand achterin, lag te bed, hij wist het, maar Wijnand lag gekleed te kooi, met één oog open en één oog dicht. Het tochtje dat hij horen zou, de eerste maal dat een zeetje tegen De Wisselvalligheid zou vallen, zou hij het merken en hij zou opspringen. Zo lag hij ook weieens in de kooi, maar het was geen slapen, het was dromen en soezen en pijnigend wachten op een asempje wind. En dan te weten, dat één schroefje onder de kont en een klein machientje de gang erin zou houden. En aan de andere kant lagen Dirk de Niet en voorin de meeste matro zen, die sliepen. Niets deerde hun, het kon hun niets schelen, van blakte hadden de schepen altijd stilgelegen, dus Geen mens deed het je aan, zeiden ze en keerden zich om met een geeuw: hè, hè, dat was goed. Hij, Arend-Michiel, was matroos en hij was met van die geweldige plan nen en gedachten naar boord gegaan. Van die droom zou hij nooit iemand iets zeggen, maar hij bleef hem bij. Tbrwijl hij het speil smeerde keek hij nu en dan op, over het watervlak. Hoe zou het nu met Wil Struis zijn, dacht hij. Misschien zat ze op dit ogenblik wel achter een schrijfmachine brie ven te tikken. Zou ze weieens ophou den en over die machine heen de kant opkijken naar de plaats waar De Wis selvalligheid had gelegen en denken: daar is Arend-Michiel aan boord? Zou ze weieens aan hem denken? Ja, vast wel. Maar Wil kon voort en zij lagen hier. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4