Het verleden herleeft op de vierde vlasdag in Dreisehor Meer verkeerstellingen in de gemeente Westerschouwen <333 Volop fraaie blues-klanken op openlucht-festival Scharendijke DE ZIERIKZEESCHE COURANT Strandvuur van dak strandhuisje ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Aanrijdingen Tekort Melkboer Tennis De grote verkeersdrukte heeft veel aanrijdin- Dorpshuis Renesse strijdt voortdurend tegen Deze week een dag op stap met melkboer Van Het vierde Mondragon-tennistoernooi in Nieu- gen tot gevolg gehad in de regio. (Pag. 3). exploitatietekort. (Pag. 3). der Schee uit Zierikzee. (Pag. 5). werkerk was dit jaar zeer succesvol. (Pag 6). MAANDAG 8 AUGUSTUS 1988 144ste jaargang Nr. 24383 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een groot verleden is een plicht voor de toekomst. Wallis Klederdrachten, oude tractoren en de geur van schapen DREISCHOR - Nostalgie. Dat was het sleutelwoord tijdens de vierde vlasdag in Dreisehor. Elk jaar weer is de vlasdag een dag dat in Dreisehor het verleden her leeft. Die dag hangt er die speciale sfeer. De geur van het landbouwprodukt dat vroeger in Dreisehor zo'n belang rijke rol speelde: het vlas. Maar ook de geur van schapen en het stampen van de dieseltjes van de oude tractoren bij het landbouwmuseum. Ook dit jaar heeft de organisatie weer haar uiterste best gedaan om de bezoeker van de vlasdag een zo geva rieerd mogelijk programma te bie den. Het feit dat het op het moment dat het elders bij andere evenemen ten 's middags stil was terwijl er in Dreisehor nog een gezellige drukte heerste spreekt boekdelen. De orga nisatoren van de vlasdag zijn in ieder geval zeer tevreden over het verloop van deze vierde vlasdag. Reünie ,,Ik heb de indruk dat de vlasdag voor een heleboel mensen een soort reünie is", aldus M. C. J. Mol. ,,Veel mensen komen al voor de vierde keer naar 'de vlasdag en ontmoeten daar oude vrienden en kennissen". Maar wie een rondgang over de fraaie Drei- schorse Ring maakte kon niet anders dan concluderen dat er ook heel wat toeristen naar het oude vlasdorp wa ren gekomen. De oud-vlaswerkers die het repelen ~eiïhetixvtngeïert demonstreerden zijn heel wat keertjes op de kiek ge zet. Niet dat ze zich daar iets van aantrokken, want de aandacht hoort tenslotte bij het werk. Eén van hen geeft geduldig voor de zoveelste keer uitleg aan een paar toeristen. ,,Als u nou daar begint en u komt dan deze kant op dan ziet u het allemaal vanzelf". En gehoorzaam loopt men een eindje terug waar een van de anderen aan het repelen is. Een handeling waarbij een bos vlas dooreen kam getrokken wordt om zo de bolletjes van de stengels te schei den. Breken Na het roten waarbij de vezels los geweekt worden van de houtige sten gel volgt het breken in de 'braeke'. Voor de eerste keer was op de vlasdag een onlangs geheel gerestaureerde 'braeke' te zien, zodat nu de hele gang, van vlas tot linnen en andere produkten, uitgelegd en gedemon streerd kon worden. Naast vlas op de vlasdag ook aan dacht voor landbouwprodukten in het algemeen. Landbouwvereniging Dreisehor toonde overzichtelijk een groot aantal landbouwprodukten die elders op de markt ook verkocht wer den. Ook de levende have ontbrak niet op deze vierde vlasdag. Er waren schapen, maar er waren ook koeien en paarden. Om een stevig uit de kluiten gewassen boerkaas te winnen hoefde men niet meer te doen dan de naam van een jonge stier te raden. ,,Je hoort het in de muziek, en het heeft ook met het koninklijk huis te maken. Dus zo moeilijk kan het toch niet zijn", aldus de eigenaar van de stier. ,,Noe moje niet zomar weggae. Vul noew gewoon een naem in. Da's zo gebeurd, in wie weet!". Kraampjes Op de Ring van Dreisehor op de vlasdag een behoorlijk aantal kraampjes. Kraampjes met uitslui tend plaatselijke ondernemers. Daar naast maakten ook jeugdige onderne mers in spé gebruik van het feit dat er die dag veel mensen naar Drei sehor toe waren gekomen. Voor het landbouwmuseum traditiegetrouw weer een aantal oude tractoren en sta tionaire motoren. ,,In het landbouw museum zelf zijn zo'n zeshonderd mensen geweest. Maar er zijn er wel meer bij de oude tractoren wezen kij ken", aldus Mol. Nieuw element van de vlasfag wa ren dit jaar de rondvluchten per heli copter. A raison van veertig gulden kreeg men een uniek uitzicht over het oude vlasdorp en de omgeving. Er werden ongeveer 50 vluchten ge maakt. Mol: ,,De gemeentewerkman die ons geholpen heeft bij het opruimen hebben we een helicoptervlucht aan geboden. Hij wou eerst niet, maar hij heeft het toch gedaan en hij vond het prachtig". Voor wie meer wilde weten over de be- en verwerking van vlas werden er in het dorpshuis verschil lende video-films vertoond. Overi gens leeft bij de organisatoren de wens om uit video-opnames van deze en vorige vlasdagen zelf een video film samen te stellen. Het vlas stond centraal op de vierde Vlasdag in Dreisehor. (Foto: Joop van Houdt). Totale kosten bijna 33.000 gulden BURGH-HAAMSTEDE - Het ziet er naar uit dat het aantal punten waarop wordt geteld hoeveel auto's passe ren in de gemeente Westerschouwen wordt uitgebreid. Tijdens de gemeenteraadsvergadering, die op maandag 15 augustus wordt gehouden in het gemeentehuis te Burgh-Haamstde, stelt het college van b en w de raad voor om ook op de Hogeweg te Burgh een telpunt te ma ken. Tesamen met de diverse andere telpunten kost het de gemeente een bedrag van bijna 33.000 gulden om in de komende vijf jaar de verkeersintensiteit langs de ver schillende wegen te meten. lijke prognose opgesteld. Langer dan vijf jaar geleden dus. Men wachtte enkele jaren langer omdat het ver keersbeleid, onder invloed van de nieuwe weg over de stormvloedke ring, gewijzigd zou moeten worden. Volgens het college van b en w is pas deze zomer voor het eerst goed waar te nemen wat de opening van de nieu we weg voor de verkeersbelasting in de gemeente inhoudt. Men heeft daarom gekozen voor een redelijk dicht telpuntenraster in De gemeente is verplicht om dergelij ke metingen uit te voeren in het ka der van de Wet geluidhinder. Elke vijf jaar dient aan de hand hiervan een prognose te worden opgesteld van de verkeersdrukte die in de ko mende tien jaar wordt verwacht. Op grond van deze prognose wordt onder meer bepaald of woningen geisoleerd moeten worden tegen geluidsover last. In 1980 werd in de gemeente Wester schouwen voor het laatst een derge- Burgh-Haamstede. Ook rondom Re- nesse wordt het verkeer geteld om te zien wat de invloed is van de ontwik kelingen bij de Kampweg en de Brou- wersdam. Een telpunt op de Hoge weg bij Burgh was aanvankelijk niet gepland. Maar het college van b en w. vindt dit toch gewenst omdat nu blijkt dat de invloed van de weg over de Stormvloedkering vooral op de Hogeweg veel groter is dan ver wacht. In navolging van de commis sies Openbare werken en Financiën, die positief hebben geadviseerd, stellen burgemeester en wethouders tijdens de raadsvergadering voor 32.430,- voor de verkeerstellingen beschikbaar te stellen. Het college van b en w heeft nog meer financiële voorstellen aan de raad in petto. Voor de aanleg van wa tertappunten op de begraafplaatsen te Burgh, Noordwelle en Serooskerke vraagt men een krediet van 6.300 gul den beschikbaar te stellen. Voor de reparatie van de balkons van het ge meentehuis een bedrag van 8.500 gul den. Voor de aankoop van een stuk grond aan de Wilhelminaweg te Re- nesse ten behoeve van de aanleg van een rondweg 10.450 gulden. Voor het logiesinformatiesysteem van.de VVV ruim 11.000 gulden. Subsidies Verder komen de exploitatiesubsi dies voor de dorpshuizen te Noorwel- le en Burgh-Haamstede aan de orde. (Respectievelijk bijna 5.000 en bijna 27.000 gulden). Het college stelt voor om geen subsidie aan de Zierikzeese jeugdsoos Brogum te verlenen ten be hoeve van het Any-wave festival. En de herbenoeming van de bestuursle den van de stichting Renesse J. C. Hendrikse en T. van der Schaaf wordt behandeld. De gemeenteraads vergadering, die door elke be langstellende vanaf de publieke tri bune kan worden gevolgd, begint om 19.30 uur. RENESSE - Onbekenden hebben het dak van het stranhuisje van N. P. uit Kreefelt gebruikt voor het stoken van een strandvuur. y Dat gebeurde in de nacht van zater dag op het strand bij Renesse. Behal ve het slopen van het dak, werden ook windjacks uit het strandhuisje gestolen. De Duitser is gedupeerd voor ongeveer 900 gulden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Initiatiefnemer Peter Mes: „Jaarlijks terugkerend evenement van maken,\ Drummer Peter Kempe van The Juke Joints in actie. (Foto: Joop uan Houdt). SCHARENDIJKE - „Ik ben zeer tevreden over het be zoekersaantal. We hadden er zo'n 150 verwacht en het zijn er 250 geworden, dus dat valt niet tegen", aldus Peter Mes uit Scharendijke. Hij is de geestelijke vader van het eerste blues-festival in Scharendijke. „En volgens mij ook het eerste openlucht-bluesfestival op Schouwen- Duiveland". Het festival bood zowel de liefhebbers van de pure, ouderwetse, blues als mensen die wat meer ge charmeerd zijn van wat stevigere blues-rock een leuke portie muziek. Om drie uur 's middags ging het festival van start met een optreden van Strange Brew. Een gelegenheids formatie bestaande uit leden van Drain Pig en Witecraf. Met hun co vers van onder andere ZZ-top en Ly- nyrd Skynyrd-nummer slaagden zij er al snel in de stemming erin te bren gen. Hoewel er toen nog nog niet zo veel publiek op het veld bij jeugdsoos Trace aanwezig was. Mondharmonica Overigens was het voor de leden van Strange Brew een thuiswed strijd, hetgeen niet gezegd kan wor den van de Vlissingse formatie Miles Browing Band. Hun repertoire va rieert van bluesy funk-rock tot ge woon recht-toe recht-aan blues. Het geen ook al afgeleid kon worden uit de bezetting van de groep waarin naast de basis van drums, bas en gi taar ook plaats is ingeruimd voor piano en mondharmonica. Mes: ,,Dat was echt ccn grandioos optreden hoor. En dat zeg ik niet al leen hoor. dat bleek ook heel duide lijk uit de reacties vanuit het pu bliek. Dc Miles Browning band speelde naast covers van bekende blues-mensen ook eigen composities. WA> Wr itt eiir V- - De formatie Issue, eveneens uit Vlissingen, was voor de vaste klanten van Trace een oude bekende. De groep speelde eerder in de jeugdsoos en maakte toen al een goede indruk. ..Maar nu was het echt allemaal veel beter. Die jongens gingen gewoon he lemaal uit hun bol". Issue speelde eerder in het voorprogramma van de achterhoekse rock roll-band Nor maal en tijdens het optreden op het blues-festival in Scharendijke bleek duidelijk waar hun roots liggen: bij de Amerikaanse blues-rock. Stevige, maar tevens swingende muziek. Eenmalig Eenmalig was het optreden van Re negade. ,,lk geef toe dat het niet echt blues is wat zij spelen, maar ik ben toch blij dat ze voor dit festival nog een keer samen gespeeld hebben", al dus Mes. Renegade speelt uitsluitend nummers van Thin Lizzy, en dat doet zij met verve. Het duo Steve Prothe- ro/Roel Me.intema (Renegade) weet de dubbele gitaarpartijen van het voormalige gitaartandem Robert- son/Gorham (Thin Lizzy) vakkundig na te spelen. Daarbij komt nog dat het stemgc- vervolg pagina 2 Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Warm Perioden met zon en later op de dag kans op een bui. De naar het westen draaiende wind zorgt voor afkoeling. De maximumtemperatuur is 25 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 12 aug.: Woensdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 17 graden Middagtemp.: 28 graden Windkracht: zuid 3 Donderdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 16 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 9 aug. Zon op 06.15, onder 21.15 Maan op 02.12, onder 20.21 Nieuwe Maan: 12 augustus (14.31) Temperatuur kustwater: 19 graden. HET WEEROVERZICHT DE BILT- Ook dinsdag wordt een warme dag. Er zijn perioden met zon, al wordt deze wel wat getemperd doordat de wolkenresten van een oud Oceaanfront naderbij komen. De lucht wordt geleidelijk vochtiger, en daardoor krijgt de warmte een dru- kend karakter. Dat zal echter pas vooral woensdag uiten. De kans op een bui lijkt maar klein, en dan nog beperkt tot het zuiden van ons land. Vannacht daalt de temperatuur niet verder dan een minimumwaarde van circa 17 graden. Morgen loopt de tem peratuur 's middags uiteen van 22 graden vlak aan zee tot 29 graden in het binnenland. Er is weinig of geen wind, alleen aan de kust kan 's mid dags wat wind van zee komen te staan. Woensdag en donderdag neemt de kans op onweer toe, vanaf donderdag wordt het minder warm. GROOT—BRITTANNIÊ - In Groot- Brittannië zijn in de eerste acht maanden van dit jaar 8.7 miljoen flessen champagne verkocht, twaalf procent meer dan in de eerste acht maanden van het afgelopen jaar. Daarentegen ging de verkoop in de Verenigde Staten achteruit met een kwart tot 5,1 miljoen flessen, aldus het Franse champagnebureau. Het bureau vernacht dat de oogst van dit jaar wat klleiner zal zijn dan vorig jaar, maar de kwaliteit zal „uitzon derlijk goed" zijy.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1