Laatste loodjes wegen zwaar; ook bij fietsers Driedaagse Rijwieltoerclub Schouwen-Duiveland tien jaar lang thuishaven voor toerfietsers NIEUWSBODE Verrassende overwinning van Erna van der Cingel RTC Schouwen-Duiveland ziet terug op goed jaar 7 Eerst voet balbioscoop in Den Haag: Ierse hockey- sters geen partij voor Oranje Uitgebreide openingsplechtig heid in Seoul Trainingsstages Westduitsers Gullit, Rijkaard en Van Basten afwezig bij bespreking Zestien landen bij wereld kampioenschap zaalvoetbal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 augustus 1988 Nr. 24382 DEN HAAG - FC Den Haag heeft een „wereldprimeur". In de catacomben van het Zuider park moet het failliete party centrum plaats maken voor de eerste voetbalbioscoop ter we reld: de ballenbios. Zeven da gen per week, van tien tot tien, worden op een reuze-video- scherm van acht bij vier meter beelden vertoond van aktuele en historische voetbal wedstrijden. De „ballenbios", zoals spon sor Bloemink in een Koot-en- Bie achtige presentatie zijn vi deozaal met driehonderd plaat sen betitelde, zal ook de uit wedstrijden van het naar de eerste divisie gedegradeerde FC Den Haag vertonen. Thuis wedstrijden worden niet in beeld gebracht. De tien dagen geleden gestrikte sponsor, goed voor driekwart miljoen in drie jaar, geeft vrij toegang in de bioscoop. Eigen TV-ploeg Aktuele beelden zal het be drijf overigens moeilijk kun nen vertonen. De rechten van bijvoorbeeld de Nederlandse competitiewedstrijden worden door de KNVB aan de NOS verkocht. Het Haagse kij kerspubliek zal zich dan ook vooral tevreden moeten stellen met de zestig oude banden, die in voorraad zijn. Of de sponsor het publiek de uitwedstrijden van Den Haag kan bieden, moet worden afgewacht. Bloe mink wil met een eigen TV- ploeg uitrukken naar die duels om twee uur na afloop al in Den Haag beelden uit te zen den. Naast het vraagstuk van de vergoeding voor de tv-rechten van die wedstrijden speelt de kwestie van de productie. De NOS heeft het alleenrecht van productie en heeft geen vreem de cameraploegen toe te laten op de nationale velden. De om- roepstichting zal derhalve zijn fiat moeten geven aan het Haagse plan dat binnen zes we ken moet zijn uitgewerkt. „En daar laten we geen voetbalgras over groeien", aldus de bloem rijke Bloemink. ZIERIKZEE - Een eindje fietsen is leuk, maar als je drie avonden lang vijfentwintig dan wel vijftig kilometer moet afleggen om na afloop van deze Fietsdriedaagse een herinneringsmedaille in ontvangst te mogen nemen, nu dan ga je het wel voelen. Althans zij die niet gezegend zijn met een goed stel getrainde onderdanen en een eeltig zitvlak. Die kleine fysieke ongemakken mochten de pret niet drukken. De deelnemers aan deze Fietsdriedaagse, die de Rijwiel toerclub Schouwen-Duiveland sinds begin jaren tachtig organiseert hadden een goede luim. Al dan niet aërodyna misch uitgedost meldden zij zich in de kantine van de vv Zierikzee voor het af laten stempelen van him kaart dan wel om hun herinneringsmedaille in ontvangst te kunnen nemen. Ouders met kinderen, een groepje oudere dames, rasechte pedaleurs op leeftijd. Kortom een bont gezelschap dat dit jaar deze Driedaagse volbracht. Een niet al te om vangrijk deelnemersveld overigens, zo geeft RTC-voorzitter Gerard van de Klooster desgevraagd te kennen. Startten er bij het sportpark Den Hogen Blok zesentwintig deelnemers voor de route over 25 kilometer en elf kandidaten voor de tocht over vijftig kilometer. In Renesse en Dreischor, eveneens startplaatsen gingen er in totaal slechts zestien fiet sers op pad voor een tocht langs dijken en wegen op Schouwen-Duiv eland. Rede?i voor de voorzitter om samen met de andere bestuursleden om de tafel te gaan zitten om na te gaan of volgend jaar alleen nog vanuit Zierikzee gestart kan worden. Die problemen waren voor de 53 fietser ver van hun bed, die hadden namelijk een andere zorg: heelhuids de laatste etappe volbrengen. WELZHEIM - De Nederlandse boogschutter Tiny Reniers, al ge plaatst voor de Olympische Spelen, is bij internationale wedstrijden in Welzheim (WD1) vierde geworden met 322 punten. DUBLIN - Het Nederlandse da meshockeyteam, dat zich voorbe reidt op het Olympisch toernooi van Seoul waar de titel moet worden ver dedigd, heeft zaterdag in Dublin het eerste oefenduel tegen Ierland met ruim verschil gewonnen: 6-0. Bij de rust stond het elftal van bondscoach Gijs van Heumen, die geen enkele wissel toepaste, al met 4-0 voor. Hoewel er van topvorm nog abso luut geen sprake was, waren enkele vlagen van goed hockey al voldoende om het zwakke Ierland af te troeven. Nederland kreeg in totaal twaalf strafhoekslagen - het werk van He len van der Ben die momenteel beter slaat dan Lisanne Lejeune - te ne men, de Ierse dames geen enkele. De karakteristiek is: Ierland-Nederland 0-6 (0-4). 4. Wolff 0-1, 30. Van Doorn 0-2 (strafbal), 33. Öhr 0-3, 34. Van der Ben 0-4 (strafcor- ner), 38. Wolff 0-5, 67. Van Doorn 0-6 (strafbal). Opstelling Nederland: Post, Fokke, Lejeune, Nieuwenhuizen en Van der Ben. Van Doorn, Benninga en De Leeuw. Öhr, Wolff en Von Wei- Ier. SEOUL - Het organisatie-comite van de Olympische Spelen in Seoul heeft besloten twee manifestaties aan de openingsceremonie toe te voe gen. Een zal er drie dagen voor het begin van de wedstrijden worden gehouden en is bedoeld voor de toeschouwers, die er niet in zijn geslaagd een kaart je te bemachtigen voor de officiële opening. De ander vindt drie dagen na de start van de Spelen plaats en wordt bekeken door het personeel dat deel uit maakt van de organisa tie. FRANKFORT - Franz Beckenbau- er Iaat niets aan het toeval over in de voorbereiding op de wedstrijden van het Westduitse elftal in de kwalifica tieronde voor het wereldkampioen schap, waarin ook Nederland is inge deeld. De bondscoach heeft twee korte intensieve trainingsstages in gelast voor zijn selectie. Van 8 tot en met 10 augustus trek ken Beckenbauer en zijn spelers groep zich terug in Herzogenaurach, van 21 tot en met 23 augustus in sportcentrum Hennef. De stages moe ten de selectie in optimale vorm bren gen voor de openingswedstrijd van de Westduitsers tegen Finland op 31 augustus in het Olympisch stadion van Helsinki. ZEIST - De eerste bijeenkomst van de nieuwe bondscoach, Thijs Li- bregts, met zijn voetbalinternatio nals moet het stellen zonder aanvoer der Ruud Gullit, Frank Rijkaard en Marco van Basten. Het supertrio van de voorbije Europese titelstrijd heeft van zijn werkgever AC Milaan geen toestemming gekregen maandag 8 augustus naar Zeist te reizen. Libregts was het afgelopen week einde persoonlijk naar Milaan gevlo gen om de Milanese clubleiding te overtuigen van het nut van de korte trip. Op het sportcentrum van de KNVB bespreekt Libregts maandag met zijn kerngroep de plannen voor het nieu we seizoen. Voor 1988/1989 bestaat het programma uit vier kwalificatie duels voor het wereldkampioen schap, drie oefeninterlands en het duel om de Artemio-Franchibeker te gen Uruguay. De opvolger van Rinus Michels krijgt voor de reünie twintig spelers op bezoek: de groep van de Europese titelstrijd minus het Milaanse drie tal en de afgezwaaide Mühren. MANNHEIM - De Griekse voetbal ler Dimitrios Tsionanis heeft zich maandag weer bij zijn Westduitse club Waldhof Mannheim gemeld. De 26-jarige verdediger werd in juni in Joegoslavië tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld wegens zij be trokkenheid bij een auto-ongeluk, waarbij een 81-jarige man omkwam. - NEW DELHI - In de eerste wed- i trijd van een serie van zes heeft In dia zaterdag in New Delhi met 3-2 van aartsrivaal Pakistan gewonnen. Voor India scoorden Pargat Singh en Thoi- ba Singh (2) in de eerste helft binnen vier minuten. Het bleef 3-0 tot rust. In de tweede helft verzachten Shan- baz én Taricq Sheikh 'het Iëèdvöor Olympisch kampioen Pakistan enigs- Gezelligheid en kilometers maken'' BRUSSEL - Aan het eerste officië le toernooi om het wereldkampioen schap zaalvoetbal, dat van 5 tot 15 ja nuari in Nederland wordt gehouden, nemen zestien landen deel. Naast het gastland zijn dat Dene marken, Hongarije, Spanje, Italië, België, Brazilië, Argentinië, Paragu ay, Mexico, Verenigde Staten, Japan, Saudi Arabie, Marokko, Zimbabwe en Australië. Er wordt gespeeld in vier groepen, waarvoor op 15 oktober wordt geloot. België, Nederland, Spanje en Italië zijn als groepshoofden geplaatst. De wedstrijden worden gehouden in Rot terdam, Arnhem, Leeuwarden, Den Bosch en Amsterdam. ZIERIKZEE - Ze kijken niet op een kilometertje meer of minder. Sterker nog, hoe langer een tocht hoe mooier het is voor de leden van de Rijwieltoerclub (RTC) Schouwen-Duiveland, een vereniging die in september precies tien jaar bestaat. Een feit dat de leden samen gaan vieren in café De Drie Schapen in Dreischor. Tien jaar toerfietsen in een regio die nu niet direct „fietsmin- ded" is. ber '78 werd gerealiseerd. Schouwen- Duiveland had met ingang van dat tijdstip zijn eigen vereniging voor de coureurs van het grotere (lees lange re) werk. Zoals zo vaak het geval is, was het begin van deze toerclub ge huld in een nevel van pioniersroman- tiek. Geld om de vereniging op poten te zetten was er niet, daar zorgden de mannen van het eerste uur zelf voor door de vijfentwintig gulden de man in de kas te stoppen. Nederlanders en fietsen. Het lijkt een onlosmakelijke twee-eenheid te zijn. Niet alleen omdat dit kleine land een aantal uitstekende wielren ners heeft voortgebracht, maar ook omdat nagenoeg elke Nederlander re gelmatig de fiets pakt, hetzij om naar het werk te gaan of even een bood schap te doen, hetzij om al trappende lijf en leden soepel te houden. Voor die laatste categorie fungeert de RTC Schouwen-Duiveland als vei lige thuishaven, al tien jaar lang. Een verdienste die moet worden toege schreven aan een groepje enthousias te Schouwen-Duivelandse „peda leurs", die elkaar tijdens hun tochten langs 's Heren wegen regelmatig te genkwamen en elkaar warm maak ten voor het idee om een eigen club voor de toerfietsers op Schouwen- Duiveland op te richten. Mannen als L. Dey, R.A. Huneman, J. de Wit, M. Dijkman en J. Witte zorgden ervoor dat dit idee in septem- Favoriete Kort in drie sets ten onder NIEUWERKERK - Spanning en sensatie kenmerkte de vijfde dag van het Mondragon tournooi, dat deze week op de banen van de tennisvereniging Duiveland in Nieuwerkerk wordt gespeeld. „Schuldige" aan die ener verende dag was Erna van der Cingel van de organiseren de vereniging die erin slaagde om de favoriete Patricia Kort in drie sets (3-6, 7-5, 7-5) uit het tournooi te wippen. Deze partij nam tweeeneenhalf uur in beslag. Ook in het herenenkel D ging het er spannend aan toe Robin Verdam had eveneens een lange driesetter nodig om Patrick Meuldijk, die de eerste set op zijn naam schreef (6-2) uit te schakelen. Beide spelers ontliepen el kaar niet veel in die derde set die door Verdam met een krappe 7-6 winst werd afgesloten. Minder moei te had de als zevende geplaatste Paul Sponselee met Lenz Hoogerhuis, die hij vrij gemakkelijk (6-0, 6-4) uit het tournooi wipte. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat Erna van der Cingel de favo riete voor de titel in het dames enkel D zou verslaan. De eerste set werd door Patricia Kort met winst (6-3) af gesloten. In de tweede set keerden de kansen voor Erna Van der Cingel die een riante 5-1 voorsprong, wist op te bouwen. Patricia Kort gaf zich echter niet zomaar gewonnen en slaagde er-! in om langszij te komen (5-5). Van der Cingel wist uiteindelijk de tweede set naar zich toe te trekken (7-5). In de beginfase van de derde set leek de partij toch naar Patricia Kort te gaan. Deze liep uit tot een 5-3 voor sprong. Waarschijnlijk in de weten schap dat de overwinning binnen handbereik lag ging de Zierikzeese speelster op safe spelen, daarmee kansen scheppend voor Erna van der Cingel om terug te komen en die der de set verrassend met 7-5 te winnen. De dames Begeman en de Vlaam ble ken in het dames dubbel D een on overkomelijke hindernis te zijn voor het tweetal Krabbendam/ Van den Berg, dat in de voorgaande partijen sterk acteerde op jet Nieuwerkerkse gravel. Dit duo moest in drie sets zijn meerdere erkennen in het koppel Be- geman/De Vlaam (4-6, 6-4, 6-4). De uitslagen van de donderdag ge speelde partijen: Heren enkel D: Schoots-Bakx: 6-0, 6-2. Van Straaten-R. van den Ouden: 6-0, 6-1. Sponselee-Hoogerhuis: 6-0, 6- 4. Verspeek-Meuldijk: 6-0, 6-1. Verdam-Meuldijk: 2-6, 6-4, 7-6. Dames enkel D: Anrochte-De Willi gen: 6-4, 6-2. Korenhof-Slootmaker: 7- 5, 6-3. Van der Cingel-Kort: 3-6, 7-5, 7- 5. Heren dubbel D: Schoots/Neijen- Van der Pol/Beukers: 6-1, 6-1. Meul- dijk/Meuldijk-Doeven/Hidskes: 6-4, 6-2. Koster/Feyen-Dool/Leydekkers: 6-2, 6-1. Van Dijke/Van Dijke: 6-1, 6-3. Dames dubbel D: De Jager/Evers- dijk-Landman/Kouwenberg: 6-4, 6-4. Begeman/De Vlaam-Krabbendam/ Van den Berg: 4-6, 6-4, 6-4. Groene- veld/Stehouwer-Daenen/Anrochte: 6- 0, 6-0. Korenhof/De Looff-Pronk/Van Dijke: 6-4, 7-5. Gemengd dubbel D: Kort/Salo- mons-Dool/Bos: 6-2, 6-0. Bij de Vaa- te/Bij de Vaate-Daenen/Daenen: 6-1, 6-1. Lodewijk/Begeman-Van Dijke/ Van Dijke: 6-2, 3-6, 6-1. Van der Cin- gel/Van der Pol-Hoogerhuis/Blom: 6- 1. 6-1. Heren dubbel veteranen: Pattise- lanno/Schönberg-Zuiderveld De Kreuk: 6-4, 6-2. Dames dubbel veteranen: Hee- zen/De Waal-Van Dijke/Schiffer: 2-6, 7-6, 3-6. Groeneveld/Vleugel- Muller/Krepel: 6-4, 6-0. Buch- ner/Admiraal-Kramer/De Vrieze: 6-2, 6-2. Gemengd dubbel veteranen: De Kreuk/Zuiderveld-Zuiderveld/De Kreuk: 6-4, 6-2. Schenk/Schiffer- Berrevoets/Berrevoets: 6-2, 6-7, 6-3. De Vlieger/Rooda-De Kreuk/Zuider- veld: 6-2, 6-3. Bleyi/Frigge- Minnaar/Minnaar: 6-1, 6-1. Welwillend Een welwillende notaris die de nieuwe vereniging een warm hart toedroeg leverde ook zijn aandeel door zonder kosten de statuten op te stellen. In die situatie van een jonge vereniging met een krappe kas kwam echter vrij snel enige verbetering door de toertochten die deze prille vereniging organiseerde en die voor een „extra zakcentje" zorgden. Het idee van een eigen club voor toerfietsers sloeg aanvankelijk het beste aan in Dreischor, Haamstede en Renesse. „Dat is nu veranderd, kwam het in Zierikzee eerst wat moeizaam op gang, nu is het grootste gedeelte van de leden uit Zierikzee afkom stig" vertelt Gerard van der Klooster, voorzitter van de toerclub en zelf een enthousiast kilometervreter. Geleidelijk aan groeide de vereni ging, die aangesloten is bij de Neder landse Rijwieltoer Unie, uit van een vijftal tot een vereniging met zo'n zestig leden in de leeftijd van veer tien tot een jaar of zeventig. „Ach hoe gaat het, de een sleept de ander mee en ook de toertochten leveren be kendheid voor de club op" verklaart Van der Klooster die gestage lede- naanwas. Die leden zijn echter niet allemaal even enthousiast om regelmatig op de fiets te zitten. Bij toertochten en trai- ningsritten, die in de maanden april tot medio september steevast op woensdagavond worden gemaakt komt Van der Klooster nogal eens de zelfde gezichten tegen. „Er zijn zelfs leden, die ik nog niet op een fiets ben tegengekomen" grinnikt Van de Klooster die zelf wel regelmatig in e clips klimt. Splitsing Wellicht dat de afstanden en de snelheid waarmee gemiddeld wordt gereden de nog niet zo ervaren toer- fietser wat afschrikken. Van der Klooster: „De lengte van de oefen tochten, waaraan gemiddeld zo'n tien tot twintig leden meedoen, varieert van veertig tot tachtig kilometer. Die worden meestal met een gemiddelde snelheid van vijfentwintig kilometer per uur afgelegd". Gezien de aanzien lijke onderlinge verschillen wil dat volgens Van der Klooster weieens wat probleempjes opleveren. „De ene wi vasthouden aan die snelheid van vijfentwintig kilometer per uur, ter wijl een ander daarentegen welcens harder wil gaan. Eigenlijk zou je de groep moeten splitsen, maar daar zijn gewoon te weinig leden voor" al dus Van de Klooster die het liefste een groep voor beginners en dames plus een voor de doorgewinterde kilo metervreters zou zien. Die dames moeten zich dan wel melden, want het RTC-gebeuren is momenteel weer een aangelegenheid voor de heren der schepping. Die he gemonie werd korte tijd doorbroken toen de dames van 't KLein Verzet zich en bloc als lid van de RTC opga ven. Dat lidmaatschap was van korte duur want de dames hebben zich in middels teruggetrokken. Toeren Een doorsnee fietser die de RTC- toerfietsers op woensdag avond voor bij ziet flitsen zal zich wellicht afvra gen waarvoor die mannen zich zo uit sloven op hun blinkende racefietsen. Die vele kilometertjes trainingsar- bied zijn hard nodig om de toertoch ten die regelmatig worden gereden uit te kunnen fietsen. Een tocht van negentig tot honderdzestig kilometer is geen unicum. Van der Klooster somt ze zonder hapering op: „de Twee Provinciëntocht van 160 kilometer, de Dorpentocht van negentig kilometer, de Grevelingentocht die honderdtien kilometer lang is en de Bloesemtocht die honderd kilometer meet" het zijn bepaald geen fietstochten waaraan je ongetraind te zijn mee kan doen. De stoutmoedigen die het toch eens willen proberen komen vaak bedro gen uit en moeten, wanneer oppep- pertjes als een duwtje in de rug en een aansporing niet meer helpen, uit eindelijk plaatsnemen in de met wie len en banden volgestouwde materi aalwagen die tevens als bezemwagen fungeert en die steevast wordt be stuurd door mevrouw Quaak uit Haamstede. Wanneer die tochten van honderd en meer kilometer niet meer genoeg zijn biedt de RTC de echte liefheb bers vanhet zware werk de mogelijk heid om tweedagen lang in de buurt van Amcrongen op (fiets)pad te gaan. Da's weer eens wat anders dan de dijk van Bommenede en andere karakteristieke stukjes Schouwen- Duiveland, die bij de toerfietsers al lang en breed bekend zijn. „Je bent gauw klaar hier meldt Van der Klooster die met het gereedkomen van de Stormvloedkering en de Plii- lipsdam de fietsmogelijklieden wel groter zag worden. „Een rondje langs het Veerse Meer behoeft niet meer per sé via de Zee- landbrug te gaan, nu de weg over de Stormvloedkering gereed is". Boven dien zijn beide waterkeringen de ba sis geweest vooreen primeurtje in het jubileumjaar van deze vereniging. Zondag wordt voor het eerst een Zes Eilandentocht verreden waarbij dankbaar gebruik wordt gemaakt van de aanwezige dammen. Deze tocht, een monsterrit van tweehon derd kilometer start reeds vroeg (om streeks acht uur vanuit Renesse. Wie denkt dat de deelnemers aan deze lange tocht zich speciaal prepa reren komt bedrogen uit. Geen bor den spaghett en bonen aan het ont bijt, maar gewoon een aantal bruine boterhammen met een gebakken ei en onderweg drinken, veel drinken verklapt de voorzitter die zondag ook van de partij zal zijn. Materiaal Ook het hardnekkige waanidee dat je zo 'n tocht eigenlijk alleen met goed fatsoen kunt rijden met het duurste van het duurste materiaal ontkent Van de Klooster. „D'r is heel wat veranderd. De wollen broek van weleer heeft plaats moeten maken voor een aërodynamisch exemplaar en ook de fietsen zijn vaak van alles voorzien. Voor een toerfietser is dat niet nodig. Ikzelf ben begonnen op een eenvoudige sportfiets, gewoon zo eentje met een spatbord. Nu heb ik een duurder exemplaar, maar ik blijf erbij dat je bij het toerfietsen eenvou dig kunt beginnen", aldus Van de Klooster. Jubileum Nu de eerste tien jaren er voor de RTC Schouwen-Duiveland opzitten is dat een reden om deze mijlpaal in de nog jonge geschidenis van deze club te vieren met een gezellig avondje in café De Drie Schapen in DReischor, Dit jubileum zet de voorzitter ertoe aan om ook eens over de komende tien jaar te filosoferen: Ik vermoed dat het ledental zich stabiliseert op vijftig, zestig leden. Schouwen- Duiveland is nu eenmaal geen echte fietsregio. Nu er twee nieuwe dam men zijn zie je hier regelmatig „vreemde gezichten voorbij fietsen" aldus Van der KLooster, die verder verwacht dat de lengte van de toer- tochtein in de toekomst wat beperkt gaat worden, omdat dit anders een te grote inbreuk op het sociale leven gaat maken" aldus Gerard van der Klooster. ZIERIKZEE - Het afgelopen jaar is voor de Rij en Toerclub Schouwen- Duiveland naar wens verlopen. De belangstelling voor de verschillende acti viteiten was goed te noemen. Ook het ledenbestand bleef, ondanks een be hoorlijk aantal afzeggingen redelijk op peil doordat zich een aantal jongere fietsliefhebbers als lid aanmeldde. Dit blijkt uit het jaarverslag van deze Schouwen-Duivelandse toerclub. Het bestuur concludeert in zijn kor te jaaroverzicht dat de deelname aan de toertochten in '87 voldoende was. De RTC heeft het er bovendien be hoorlijk afgebracht als gastvereni- ging voor de districtskampioen schappen. Een hoogtepunt was ook dit jaar weer de tocht door Midden- Nederland, waarbij in Amerongen werd overnacht. Tijdens het verslag jaar kwamen er bij de het secretari aat nogal wat opzeggingen binnen Dit werd redelijk gecompenseerd doordat een aantal jongeren zich als lid aanmeldden. Begin '88 telde de RTC dan ook nog 57 leden. V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 7