Vijftig jaar getrouwd Weer een toeristendag Nederland ziet geen heil in verder uitstel van CVSE-reces WATERSTANDEN Man bekent vernielingen in Rissens politiebureau Man aangehouden na vermissing jongetje Britse koningin moeder 88 jaar 2 RIJSSEN - De politie heeft de 40- jarige M. L. uit Rijssen aangehou den, die heeft bekend in de nacht van woensdag op donderdag een grote ra vage te hebben aangericht in het po litiebureau van zijn woonplaats. De man had aan de achterzijde een schuifraam opengebroken. Eenmaal binnen rukte hij onder meer telefoons en lampen van de muur en gooide de inhoud van laden en bureaus op een hoop. De schade is nog niet vastgesteld maar beloopt ze ker vele duizenden guldens, aldus de politie. De man is ingesloten en zal worden voorgeleid aan de officier van justitie. Volgens een woordvoerder van de politie is de dader een labiele man die een zekere rancune tegen de poli tie heeft wegens nare ervaringen in het buitenland. De man kwam vaak een praatje maken op het bureau, soms 's nachts. Tben hij in de nacht van woensdag op donderdag het bu reau gesloten vond heeft hij zich afge reageerd op het meubilair in het ge bouw. Hij blijkt overigens niets te hebben meegenomen. AMSTERDAM - De politie van Am sterdam heeft een man aangehouden in verband met de verdwijning van de zevenjarige Gert-Jan de Kamper uit de hoofdstad. Het jongetje wordt sinds donderdagmiddag vermist, zo is bekendgemaakt door een politie- woorvoerder. De man, een kennis van de vader van de jongen, had gevraagd of hij een eindje met Gert-Jan mocht gaan wandelen. Samen met een hondje gingen ze op stap. Na ongeveer een uur kwam de man alleen met het hondje terug bij de vader. Hij vertel de dat de jongen was achtergebleven bij de in de buurt gelegen kinder boerderij ,,de Ganzehoef". NIEUWERKERK -Zonder God's hulp waren we nooit zover gekomen", aldus A. S. Flikweert uit Nieuwer- kerk. Hij vierde samen met zijn vrouw T. Flikweert-Jumelet en zijn vijf kinderen, 21 kleinkinderen en één achterkleinkind gisteren zijn gouden bruiloft. ,,Ik heb tot mijn 23ste jaar mijn vader op het land geholpen, en daarna ben ik voor mezelf begonnen", aldus de bijna 74-jarige Flikweert. De handelsgeest zat er al vroeg in bij Flikweert. ,,Als jongen verkocht ik al krukels en lamsoor, maar op mijn 23ste ben ik. gestart met de verkoop van krentebrood. Dan ging ik bij de mensen thuis de bestellingen opnemen en dan later met de bak fiets bezorgen". Enige tijd later kwam de winkel van de weduwe Verton aan de Kerkstraat vrij en Flikweert rook zijn kans. ,,Op 18 juli 1938 zijn we met de winkel begonnen en drie weken later, op 4 augustus 1938 zijn we getrouwd", aldus Flikweert. Alles bij elkaar dreef hij De Magneet, zoals de winkel heette, 42 jaar lang. In eerste instantie een winkel waar onder andere huishoudelijke artikelen aan de man werden gebracht, maar later ook een adres voor meubelen. ,,Ik heb ook nog in Ouddorp gezeten met een meubelbedrijf". Tij dens de tweede wereldoorlog werd het gezin Flikweert geëvacueerd naar Dordrecht en daar startte Flik weert zijn Zeeuwse Bazar. Bij terugkomst in Nieuwerkerk trof Flikweert een ravage aan. ,,De duitsers had den de toren opgeblazen en wij zaten met 71 kapotte ruiten en 300 kapotte dakpannen. Maar we hebben alles samen weer gerepareerd en weer op de oude voet verder gegaan". Met vallen en opstaan want bijvoorbeeld voor hdt leggen van vloerbedekking, toen nog ovèrwegend zeil, u>as Flikweert niet opgeleid. ,,Dus dan doe je het gewoon maar en al doende leer je hoe het moet". Flikweert woont nu alweer een aantal jaren in een huis langs de Rijksweg. ,,Daar stond uroeger melkfabriek De Duif, maar die is in '53 met de ramp weg gespoeld. Het huis heet nog steeds De Duif. Mijn zoon heeft toen de aardappelschuur bij dat huis gehuurd en is daar-een meubelzaak begonnen. Dat is wat nu Meubelrama is". Hoewel Flikweert nu zelf geen winkel meer heeft blijkt de handelsgeest nog niet tot rust gekomen. ,,We maken samen, ik en mijn vrouw, zo'n der tig liter advokaat per week. Alles bij elkaar hebben we zo'n 7200 liter gemaakt voor de kerk en de zending. Maar dat is allemaal vrijwilligerswerk hoor". DEN HAAG - „Nederland is bereid zo lang als nodig is door te onderhandelen om op de Weense conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa (CVSE) een goed resultaat te bereiken". .Voor Nederland, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken verklaard, „staat een goed resultaat voorop. Haast is daarbij geen goede raadgever. Wenen vormt de lak moestest voor de oostelijke intenties". De landen van het Warschau Pact hebben de afgelopen week alleen op enkele ondergeschikte punten, maar niet ten aanzien van de wezenlijke ge schilpunten, enige tegemoetkomend heid getoond. Omdat hiervoor waar schijnlijk overleg in de hoofdsteden nodig is, heeft het geen enkele zin het reces na deze week nog langer uit te stellen, aldus de woordvoerder. De voortgang in het overleg tussen de 35 aan de CVSE deelnemende lan den - alle Europese staten minus Al banië, plus de VS en Canada - wordt sinds enige tijd bemoeilijkt door me ningsverschillen tussen oost en west over de rechten van de mens en de fu- damentele vrijheden. De Weense ver volgconferentie heeft tot taak na te Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF gaan in hoeverre de aanbevelingen van de slotacte van Helsinki, het re sultaat van de eerste CVSE in 1975, in de praktijk zijn gebracht en hoe deze uitvoering kan worden verbeterd. Een geslaagde vervolgconferentie moet de weg openen naar een overleg over conventionele wapenbeheersing in Europa, de zogenoemde Conventio nal Stability Thlks. Nederland heeft er met zijn weste lijke partners steeds naar gestreefd de Weense conferentie zo spoedig mo gelijk, indien mogelijk nog deze zo mer, af te ronden, aldus de woord voerder. Het betreurt daarom, dat het na bijna twee jaar onderhandelen nog niet is gelukt om met de landen van het Warschau Pact overeenstem ming te bereiken over concrete, substantiële en evenwichtige voort gang op alle drie terreinen die door de slotacte worden bestreken, te we ten veiligheid, de menselijke dimen sie en economische ontwikkelingen. Nederland maakt zich zorgen over de positie van Roemenië dat, aldus de woordvoerder, ,,zich thans in ne gatieve zin onderscheidt en zelfs heeft verkondigd met geen tekst te zullen instemmen die ook maar enigszins verder gaat dan het docu ment dat in een eerder vervolgconfe rentie, van 1982 in Madrid, is over eengekomen. Deze positie geeft de overige landen van het Warschau Pact de gelegenheid zich hierachter te verschuilen". Naar Nederlandse opvatting is het in de eeste plaats de taak van de andere Warschau Pact- landen oni Roemenië tot andere en betere, gedachten te brengen. „Het geeft zeker geen pas van het westen te verlangen om nog meer water bij de toch al verdunde wijn te doen". Eerdere nauwelijks verhulde oproepen aan Warschau Pact-landen om Roemenië onder druk te zetten zijn in Oost-Europese diplomatieke kringen in Den Haag met de nodige scepsis ontvangen. Eenheid van de socialistische landen heeft volgens Oost-Europese diplomaten uiteraard de voorkeur boven gescheiden op trekken. Maar tot voor kort werd de onafhankelijke positie van Roemenië binnen het oostblok - zoals bleek uit het niet deelnemen aan de inval in Tsjechoslowakije in 1968, en het niet- verbreken van de diplomatieke be trekkingen met Israël in 1967 - door het westen juist mogelijk gewaar deerd. Nu de westerse landen nadeel ondervinden van Roemenië's onaf hankelijke positie moeten de andere Oostbloklanden in het geweer komen om het in de pas te laten lopen. Nederland beschouwt de compro mistekst die de neutrale en niet- BAZAL - De Zwiterse justitie heeft op 13 juli in Bazel een Nederlander en een Canadees gearresteerd wegens betrokkenheid bij een internationale zwendel met waardeloze aandelen. Dit is bekendgemaakt door de offi cier van justitie in Bazel, Fritz Hel- ber. LONDEN - Koningin-moeder Eli zabeth van Groot-Brittannië heeft haar 88e verjaardag gevierd. Het ge schenk dat zij het liefste had willen hebben, haar vijfde achterkleinkind, heeft nog op zich laten wachten. Zo als gebruikelijk kwam de koningin moeder even uit huis - Clarence Hou se in Londen - om de traditionele bloemenhulde in ontvangst te nemen en een wandelingetje te maken langs het publiek dat zich aan de overkant had opgesteld. Haar oudste dochter, koningin Eli zabeth, zei woensdag voor de grap dat zij „er genoeg van had" te wach ten op haar nieuwste kleinkind, dat hertogin van York, vrouw van haar zoon Andrew, verwacht en dat er ei genlijk al had moeten zijn. De koningin-moeder werd geboren als Elizabeth BowesLyon, het negende kind van de Schotse graaf van Strath- more and Kinghorne. De troons afstand van haar zwager Eduard de Achtste, dwong haar verlegen en stot terende echtgenoot, de jongere broer van de koning, de troon te bestijgen als George VI. De vooral in de oorlog populair geworden George overleed in 1952. Zij vrouw werd koningin moeder en hun oudste dochter, ko ningin. Vorige week stapte de Queen Mum", zoals het volk haar vol gene genheid noemt, tijdens een bezoek aan een Londense wijk een „Pub" binnen en dronk een pils aan de toog. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF gebonden landen (NNA) half mei hebben voorgesteld als een goede ba sis voor een inhoudsvol slotdocu ment. Hoewel ddeze tekst over het al gemeen niet zo ver gaat als de westelijke landen oorspronkelijk wilden, hebben zij zich, „teneinde de onderhandelingen te bespoedigen", bereid verklaard hun wijzigings voorstellen te beperken tot een aan tal hoofdpunten. Zij waren bereid voor het overige genoegen te nemen met de NNA-tekst, „in de hoop", al dus de woordvoerder, „dat de landen van het Warschau Pact dit voorbeeld zouden volgen". Vooruitzicht Sovjet-delegatieleider Kasjlev stel de in eerste instantie een soortgelijke houding van het Warschau Pact (WP) in het vooruitzicht. Maar veel van de WP-amendementen doen echter zeer ernstig afbreuk aan de doelstellingen die worden nagestreefd door de grote merderheid van de CVSE-landen, „waaronder zelfs enkele WP-landen". In weerwil van westerse pleidooien voor groter tegemoetkomendheid wordt onverzettelijk aan deze amen dementen vastgehouden. „De WP- topconferentie van half juli heeft, in plaats van de hand in eigen boezem te steken, juist het westen opgeroepen tot consessies". Vooral om maar te kunnen begin nen aan de Conventional Stability Talks (CST) wordt van verschillende kanten druk uitgeoefend om de Ween se vervolgbijeenkomst maar zo snel mogelijk af te ronden, desnoods zon der een goed inhoudelijk resultaat. „Ook Nederland staat op zich een zo spoedig mogelijk aanvang van deze uitermate belangrijke besprekingen voor. Wij zijn echter van mening dat er in Wenen zelf eerst een goede basis voor follow-up bijeenkomsten als de CST moet worden gelegd in de vorm van een concreet, substantieel en evenwichtig slotdocument, waarin goede afspraken op alle gebieden van de CVSE zijn vastgelegd. Ook moeten de mandaten van deze bijeenkomsten duidelijk zijn. Zonder een dergelijke basis is het allerminst zeker dat de tussentijdse bijeenkomsten, tussen deze en de volgende vervolgbijeen komst, succesvol kunnen zijn", aldus de woordvoerder. In Wenen is een groot aantal voor stellen voor tussentijdse bijeenkom sten gedaan, die betrekking hebben op alle drie door de CVSE bestreken terreinen. CANTERBURY - Met een overwel digende meerderheid hebben de Ang licaanse bisschoppen zich tijdens de Lambeth-conferentie in Canterbury uitgesproken voor de wijding van vrouwen tot bisschop. Van de ruim 520 bisschoppen stemden er 423 voor en 28 tegen het compromisvoorstel van de Ierse bisschop John Neill waarin de 25 Anglicaanse kerkprovincies worden opgeroepen de besluiten en opvattin gen van andere kerkprovincies over vrouwelijke bisschoppen te respecte ren en de „grootst mogelijke gemeen schap ermee te bewaren". 19 Bisschoppen onthielden zich van stemming. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 6 augustus 10.45 135 04.30 -153 23.05 132 16.55 -114 7 augustus 11.55 121 05.35 -138 18.05 -112 8 augustus 00.20 124 06.50 -127 13.15 118 19.25 -118 6 augustus 09.30 131 03.25 -142 22.00 126 16.00 - 103 7 augustus 10.50 113 04.35 -126 23.20 116 17.25 - 100 8 augustus 12.10 108 06.10 -115 18.45 -107 6 augustus 10.55 149 04.35 -163 23.10 145 16.55 -123 7 augustus 12.00 133 05.30 - 147 18.10 -120 8 augustus 00.30 136 18.10 -120 13.20 130 06.50 -134 6 augustus 10.55 153 04.35 -165 23.10 149 16.55 -126 7 augustus 12.05 136 05.35 -149 18.15 -123 8 augustus 00.35 138 06.55 - 138 13.25 132 19.30 -130 Doodtij: 7 augustus Actuele informatie over afwijkingen: 01184-15600 Z1ERIKZEE - Zierikzee wacht dinsdag 9 augustus weer een toeristendag. die ongetwijfeld veel mensen zal trekken Tenzij de weersverwachtingen uitkomen en het ideaal strandweer wordt. Naast de gebruikelijke activiteiten zijn er deze dag op het Havenplein een stoommachine en enkele oorlogsvoertuigen, wordt er een stedenspel gespeeld en ver zorgt het pipes en drumscorps Inter Scladis tussen 15.00-17.00 uur een optreden. Bij goed weer is er op 10.15 uur en 16.15 uur parachutespringenVanzelfsprekend zijn de musea en de exposities toegankelijk deze dag. Maar eerst moe ten de kramen opgebouw worden. Voor de laatste keer dit seizoen. T/m 5 augustus maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag Zierikzee Gasthuiskerk. Open Kerkdagen: boe kentafel, Rembrandttentoonstellinfe, diaserie over geschiedenis Gasthuis- kerk en orgelbespeling. 13.00-17-00 uur. Tot en met zaterdag 17 september Middelburg Zeeuwse Bibliotheek. Tentoonstel ling onder de titel van radarboot tot Jumboferry. Augustus en september Bruinisse Hal gemeentehuis. Expositie olie verfschilderijen Hedi Bogaers. Dage lijks (behalve zaterdag en zondag). Van 8.00 tot 17.00 uur. Augustus en september Burgh-Haamstede De Burght. Expositie werk Hedi Bo gaers en Ed van den Bogaerdt. Dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur, van 14.00 tot 17.00 uur en vanaf 19.00 uur. Vrijdag 5 augustus Brouwershaven Markt. Feestmarkt. Zaterdag 6 augustus Brouwershaven Ophalen oud papier door sportver eniging, 09.00 uur. Concert Apollo in muziektent, 19.30 uur. Noordwelle Rond kerk. Braderie en rommel markt. 10.00 uur. Scharendijke Jeugdsoos Trace. Openlucht live bluesfestival. Van 15.00 tot 24.00 uur. Dreischor Ring. 't Oude Vlasdorp. Vanaf 10.00 uur. Bruinisse Oud papier ophalen. Kern. Vanaf 8.30 uur. Dinsdag 9 augustus Brouwershaven Grote Kerk. Orgelconcert door Jaap Zwart. 20.00 uur. Woensdag 10 augustus Renesse Nederlandse Hervormde kerk. Musi- confetti. 20.00 uur. Zierikzee Bingo. Kinderboerderij de Punt. 14.00 uur. Donderdag 11 augustus Burgh Nederlandse Hervormde kerk. Con cert door Wilfried Promnitz. 20.00 uur. Haamstede Ring. Ring Promotiedag. Van 13.00 tot 21.00 uur. Dreischor Nederlandse Hervormde kerk. Orgel concert Dirk Jansz. Zwart. 20.00 uur. Vrijdag 12 augustus Zierikzee Bingo. Kinderboerderij de Punt. 20.00 uur. Zaterdag 13 augustus Brouwershaven Markt. Kindermarkt. Van 9.00 tot 12.00 uur. Dreischor, Zierikzee en Burgh- Haamstede Fuchsia tuintochten tussen 09.00 en 17.00 uur bij C. Remmers, Hogeweg 24 in Burgh-Haamstede, P. van der Stern, Zuipestraat 44 in Zierikzee en A. Heyboer, Mr. P. Moggestraat 35 in Dreischor. Renesse Taptoe. Sportveld. Vanaf 20.30 uur. Woensdag 17 augustus Renesse Nederlandse Hervormde kerk. Ko perklanken. 20.00 uur. Donderdag 18 augustus Dreischor Nederlandse Hervormde kerk. Orgel concert Dirk Jansz. Zwart. 20.00 uur. Dinsdag 23 augustus Brouwershaven Grote Kerk. Orgelconcert met Mauri ce Pirenne. 20.00 uur. Zaterdag 27 augustus Brouwershaven Markt. Kinderdag. Vanuit Brouwse jachthaven. Gondel- vaart. Bij invallen duisternis. Maandag 29 augustus Brouwershaven Stadhuis. Vergadering van de advies commissie voor de recreatie en de openbare werken. 20.00 uur. Donderdag 1 september Noordgouwc Ecxursie NBvP-Noordgouwe naar Domburg. Aansluitend wandeling in het waterwingebied Walcheren. Zaterdag 3 september Brouwershaven Grote Kerk. Muziek in klank, beeld en woord. 20.00 uur. Van 4 tot 7 oktober Goes Zeelandhallen. Vakbeurs voor de vis serij en de visverwerking.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2