BROOD UIT HET WATER Siperkov in Veere Handhekeldorsmachine nieuwe aanwinst van landbouwmuseum Actief leven redders Burghsluis Geen krant ontvangen? Chinese onder nemers doen „aantrekkelijk" bod op Oriëntal Palace ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 augustus 1988 Nr. 24381 5 Heeft u per abuis geen krant ontvangen of is het tijdstip van bezorging wellicht ongebruike lijk, belt u dan nog dezelfde dag met de Zierikzeesche Nieuwsbode. Door de vakantieperiode is er een aantal wisselingen in de bezorging. Hierdoor bestaat de mogelijkheid, dat de bezorging niet zo verloopt als u gewend bent. U kunt dagelijks tot 18.00 uur bellen naar het kantoor: 01110 - 16551 en tussen 18.00 - 19.00 uur met 01119 -1941 PUTTEN - De groep Chinese onder nemers die op de veiling van het Oriëntal Palace in Breukelen niet te gen het bod van restaurantketen Van der Valk op kon, komen met een nieuw bod dat voor Van der Valk „zeer aantrekkelijk" is. Dit heeft de woordvoerder van de Chinese onder nemers, E. Greven uit Putten be vestigd. „Het wachten is nu op de terug komst van big boss G. van der Valk uit Amerika, die blijkbaar de enige is die hierover gaat", aldus Greven. Met andere familieleden heeft hij wel contact gehad over het nieuwe bod, maar daar nog geen reactie op gekre gen. Greven wil niet zeggen hoe hoog het bod is, maar noemt het zeker aan trekkelijk voor Van der Valk gezien de hoogte van het bedrag en het alter natief dat Van der Valk nog heeft voor de bouw van een hotel/restau rant in de omgeving. Volgens Greven heeft het concern in de nabije omge ving van Breukelen nog een moge lijkheid tot grondaankoop waar een geheel nieuw complex gebouwd zou kunnen worden „zonder al het gedoe van investeringen in de verbouwing van Oriëntal Palace". De groep Chinese ondernemers is er volgens Greven enorm op gebrand om Oriëntal Palace te kopen omdat dit „het visitekaartje van de Ooster se wereld in Europa is". Het zou vol gens hem een degradatie van het Chi nese restaurant wezen in Nederland betekenen als het zou verdwijnen. De groep is echter verre van eensgezind over de prijs die ervoor betaald moet worden. Door het gebrek aan eensge zindheid kon Greven naar zij zeggen op de veiling dan ook niet met een ho ger bod komen. „Vlak voor de veiling besloten ze het maximale bod te laten zakken van 16 miljoen naar 12,5 mil joen. Afgelopen zondag heb ik echter opnieuw iedereen bij elkaar gehad en zijn ze het eens geworden over een nieuw bod". Er hebben 2ich inmid dels ook meer Chinese ondernemers verenigd dan bij de veiling het geval was. „Ik ben begonnen met zes man. Hoeveel het er nu zijn kan ik niet zeg gen, maar ik kan een flinke vuist ma ken. Ik wacht nu op een reactie van Van der Valk. Vrijdag- 5 augustus Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Holiday Island, Australi sche serie. Afl. 19. 16.20 uur Matlock, Amerikaanse se rie. 17.10 uur Alvin en z'n boefjes, teken filmserie. 17.30 uur Journaal 17.40 uur KRO's Tekenfilmfestival. 18.00 uur De Freggels, poppenserie. 18.25 uur De kleur van goud, Austra lische serie. 19.00 uur Journaal 19.18 uur De mysterieuze vreemde ling, Amerikaanse serie. 20.15 uur De terugkeer van de sol- daar, Amerikaanse speelfilm uit 1982. 21.50 uur Brandpunt, actualiteitenru briek 22.30 uur Journaal 22.40 uur Nog is Polen niet verloren, 8-delige documentaire-serie over de geschiedenis van het Poolse volk. 23.30 uur Westbound, Amerikaanse western uit 1959 van Budd Boetti- cher. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Heathcliff Co, tekenfilm. 15.55 uur Mask, tekenfilmserie. 16.15 uur TROS way of life magazine, informatief magazine. v 17.00 uur Derrick, misdaadserie. 18.00 uur Dusty, 12-delige Australi sche jeugdserie. Afl. 6. 18.25 uur James Last in Holland, met als gaste Berdien Stenberg. Herh. 18.50 uur Jan, Jans en de kinderen, tekenfilmserie. Herh. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur De dieren van Afrika, na tuurserie. 19.22 uur De kip en het ei, comedyse rie. Herh. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Te land, ter zee en in de lucht, vanuit de Efteling in Kaats heuvel een nieuwe spelshow. Thema: Tbbbedansen. 21.30 uur TROS TV show op reis, compilatie van de tv-show gepresen teerd door Ivo Niehe. 22.25 uur Jongbloed en Joosten, live programma met hoogtepunten uit het nieuws. 22.55 uur 75 Jaar Las Vegas, showpro gramma rond het 75-jarig bestaan van Las Vegas. 23.45 uur Journaal Nederland 3 09.00,13.00 en 18.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Catweazle, Engelse jeugd serie. 19.25 uur Cinemakkie, kinderpro gramma waarin je lachend alles te weten komt over het maken van films. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Avondvoorstelling: Zuster Angelica, opera van Puccini. 21.25 uur Bernstein dirigeert Schu mann (3). 22.15 uur Hans van Manen's Trois Gnossiennes, pas-de-deux van Hans van Manen. 22.30 uur Journaal 22.40 uur Studie sport, voetbaltoer nooi Rotterdam, Amsterdam. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 16.00 uur De verovering van het Wes ten, 14-delige Amerikaanse serie. #Afl. 10. Herh. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 37. Herh. 18.05 uur Plons, Plons en de page gaai. Herh. 18.10 uur De smurfen, tekenfilmserie naar de verhalen van de Belgische striptekenaar Peyo. 18.35 uur Elektron, magazine. 19.15 uur Uitzending door derden, programma van de Liberale TV- en Radio-Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur Bobby Deerfield, Ameri kaanse speelfilm uit 1977 van Sydney Pollack. 22.20 uur Nieuws. Aansl. Paardenkoersen. 22.40 uur Filmportret: John Cleese, gesprek van Melvyn Bragg met John Cleese over diens leven en carrière. 23.30 uur Coda: Existenz, van An- dries Dhoeve. BRT 2 Geen uitzending. heep violiste bij het Gewestelijke orkest, speelt de zigeunerin, ter wijl Kees van Rossum tekent voor de piano. Balkankreten zijn Leen- dert Kortekaas toegedicht. De soms hartstochtelijke volks liederen liggen goed in het gehoor. Zigeuners hebben de felle muziek uit Roemenië, de romantische uit Hongarije, de zwaarmoedige uit Rusland en de typisch Weense me lodieën voorzien van een eigen klankkleur. Het orkest Siperkov slaagt er in dit op eigen wijze te vertolken. Opvolger van de dorsvlegel DREISCHOR - Een handhekeldorsmachine. dat is de officiële benaming van de nieuwe aanwinst van het land bouwmuseum in Dreischor. Donderdag werd het oude landbouwwerktuig na de restauratie afgeleverd aan de Mr. P. Moggestraat in Dreischor waar het landbouwmu seum gevestigd is. „Het is in feite de opvolger van de dorsvlegel", aldus landbouwer/schrijver P. Boot. Hoe oud de machine precies is, is niet bekend. „Ik denk dat hij zo van rond de eeuwwisseling stamt", aldus W. van der Werf, beheerder van het landbouwmuseum. Van der Werf diept een reclamefol der uit 1892 op waarin verschillende 'nieuwe' landbouwwerktuigen aan geprezen worden. De handhekel dorsmachine is één van die nieuwe werktuigen en werd blijkens de fol ders in 1892 te koop aangeboden voor de prijs van 85 gulden. „Zoowel ge schikt voor mankracht als voor paardkracht", wordt in de folder nog als bijzonderheid vermeld. Zwaar Wat precies het voordeel van de handhekeldorsmachine boven de dorsvleugel was is niet geheel duide lijk. „De grotere boeren koppelden een dergelijke machine aan een rosmolen en dan deed het paard het zware werk. Maar de kleinere boeren bedienden de handhekeldorsmachine gewoon met de hand", aldus Boot. In zijn boek Het plattelandsleven op Schouwen-Duiveland beschrijft hij hoe een en ander in zijn werk ging. Volgens Boot was de handdorsma chine tot ver in de vorige eeuw zeer geliefd. „Maar moest men aan deze machine draaien dan was het wel aan te bevelen om 's ochtends een groot stuk spek te eten, want het was be paald geen licht werk". Behalve van een rosmolen, waarbij een paard steeds rondjes moest lo pen, werd in de vorige eeuw ook ge bruik gemaakt van een treemolen, een apparaat dat bestond uit een ronddraaiende band van houten balkjes. Velen gaven echter de voor keur aan het gebruik van een rosmo len. Het was voor het paard aangena mer, al was het wel zaak om het paard zo regelmatig mogelijk te laten lo pen. Verbeteringen Bij het domen gaat het erom het graan uit de aar te slaan. Voordat de handhekeldorsmachine op de markt kwam deed men dat met een dorsvle- ger. In de handhekeldorsmachine werden het graan aan de ene zijde in gevoerd en kwam via een houten bak op een metalen rol, bezet met ijzeren punten, terecht. Door aan twee flink uit de kluiten gewassen slingers te draaien werd de rol in beweging ge bracht en werd het graan als het ware gemangeld tussen de ijzeren punten op de rol en ijzeren punten bovenin de machine. Aan de andere kant van de machi ne kwam zowel het losgeslagen graan als het stro weer naar buiten. Het was dan zaak om het stro en het graan van elkaar te schieden. Er was nog geen sprake van een markt- schoon produkt. Het stro werd samengebonden. De aren werden gezeefd of met de wan molen schoongemaakt. In eerste in stantie werd naast de handhekel dorsmachine een zoegenaamd wind molen gebruikt. Later kwamen er dorsmachines met ingebouwde zeven en een windmolen om het graan van het kaf te ontdoen. De windmolen wordt', in sterk gemoderniseerde vorm overigens nog steeds gebruikt in combines. Plonskarn Behalve de handhekeldorsmachine is er in de afgelopen tijd nog een nieuw werktuig aan de verzameling van het Dreischorse landbouwmu seum toegevoegd: een plonskarn. Een apparaat bestaande uit een staande ton waarin een ronde plank met gaat jes middels een hefboom op en neer bewogen wordt. Dergelijke apparaten zijn op Schouwen-Duiveland tot ongeveer 1945 in gebruik geweest. Boot: „Daarna werd alle melk naar melk fabriek De Duif in Nieuwerkerk ge bracht". En natuurlijk is er in het land bouwmuseum nog veel meer te zien. Want naast een flinke verzameling oude landbouwwerktuigen is er bijr, voorbeeld ook een compleet ingerich te 'keuken'. En in vlasdorp Dreischor ontbreekt uiteraard ook een aparte vlasafdeling niet. SNEEK - In Sneek heeft van 5 tot en met 11 augustus de 53e Sneekweek plaats. Hoogtepunt van de activititen in deze zeil week vormt de vrijdag waarop de week wordt geopend. In het voorprogramma dat om ca. 19.00 uur bij de waterpoort van start gaat kunnen bezoekers o.a. parachutsprin- gen verwachten. Verder is er een dan- soptreden voor het stadhuis, terwijl de grote vlootshow om ca. 22.00 uur begint. ■0:0 0 0 0 0 0 0 0W 0 0:0 :0 00 0 0 0 73 Door FENAND VAN DEN OEVER „Zo kreeg op die grauw najaarsdag het leven kleur en perspectief. Ik dacht: deze dingen moest ik u eens zeggen. De moeilijkheden waarmede het bedrijf nu worstelt en die soms zo benauwend groot zijn, komen in een ander licht. Er mag veel kapotgaan, er zal veel veranderen, niets staat stil, eeuwig woelt en worstelt hier al les. Doch wat blijft en zich thans ver heft is het beeld niet van een, maar van dè visser! Wonderlijk is het, dat altijd weer, bij iedere generatie, kin deren geboren worden, die opwassen tot man en die het wisselvalligste al ler bestaansmogelijkheden aangrij pen en visser worden. In wier bloed de zee klokt en die met heel de inzet van -hun wezen jagen achter de vis. Die leven omdat er léven onder water is. Ja, dan hebben vissers en boeren toch machtig veel gemeen. De boer buigt zich over de aarde en met zweet en zorg vecht hij tegen onkruid en te genslag, voor een gaaf gewas. De vis ser buigt zich - wie zal ooit ten volle zijn zorgen peilen? - over het water. Op hoop van zegen geldt voor aarde en zeeën. Op zo'n late dag in het jaar - en zeker ook nu op deze heerlijke Vlaggetjesdag - willen de dingen wei eens boven het vlakke alledaagse uit komen. En dat zij heerschappij heb ben over de vissen der zee zei Gods stem in het paradijs. Welnu, kwijten de vissers zich dan niet van een goddelijke opdracht? Ja. zie het zo. God zelf is uw meester. Hij is de schipper aller schippers. Hij is de God der vissers, de Schepper der vis sen Beste vrienden. Ik kan u niet allen persoonlijk komen groeten. Met dit woord geef ik u als het ware de hand. Het ga u wel. God, die de visser riep, vare met u. Mannen, de zegen en gezondheid Tben speelde het orgel en het ont roerde de tedere ziel van de devote vissers zeer: Mijn ziel is immers stil tot God De vloot van Vlaardingen vlagde. Het was vlaggetjesdag. Onder tien, soms meer doeken in alle kleuren lag iedere logger voor de kant. 't Was één grote bonte kleurenpracht, die klep perde en klapperde tot de zon onder ging. Niemand bleeft thuis. De ouden, die niet meer gaan konden, werden gereden. De kinderen draafden hun ouders vooruit. Van her en der kwam het bekijks. Met de neus tegen de. kant gedrukt lagen de schepen. Aan elke lijn hing een lap. De kluiverbomen staken als gestrekte armen ver over de wal uit. Het volk wandelde bij vloeiend tij er verrukt onderdoor. Zó zouden de schepen het gehele jaar niet meer lig gen. Enkele uren buitengaats en de stalen sloepen zouden roestvlekken laten zien, de naden van de eiken schepen zouden openspringen. Groe zelig werd dan alles. De zee spoelde de gloed weg. Nu was alles bedekt, .zoals het jaar. dat komen ging, be dekt was. Het koper glom, de masten glommen, het tuig hing gloednieuw. Alles glinsterde. De groene rompen van de schepen wierpen, door een milde zon, banen smaragd op het rim pelig waterdek. Dat rimpelig water- dek weerspiegelde weelderig in de glanzende schepenlijven. Soms leek het wel alsof ze het zilver voor het op scheppen hadden. De zon, het water, de wind, het touw. de schepen, het tuig, de vlaggen, ze voerden met el kaar een schoon blij sprookje op, waarvan men nooit genoeg kreeg. Het volk ging erheen; 's morgens, 's middags, 's avonds. Het gunde zich nauwelijks rust voor de maaltijd. Vooral de mannen. Zij zagen telkens weer iets nieuws en disten elkaar al tijd andere, nog wonderlijker verha len op, over haringteelten zo rijk, zo geweldig, dat een gewoon mens ze niet navertellen kon. Maar ze pro beerden het toch en er werd ge luisterd en stiekum gingen ze met de verwachting naar huis, dat de komen de teelt alles nog overtreffen zou. En wanneer zij oud waren, zouden zij vertellen over hün teelten, hün suc cessen Tbtdat de zon werd toege dekt door de avond en de stuurlui de vlaggen streken. Dan was het bonte spel voorbij. Maar de mannen maak ten nog een kuiertje langs de sche pen, ze bleven praten, próten ovèr De Wisselvalligheid, De Goede Verwach ting, de Onbestendigheid en al die andere (wordt vervolgd) VEERE - Het vermaarde Zigeuner- en schramlorkest Siper kov verzorgt zaterdag 20 augustus een concert in de Grote kerk van Veere. Het concert begint om 20.00 uur en staat onder muzikale lei ding van Gregorowitz Siperkov. Voor het derde achtereenvolgen de jaar treedt het orkest op in Vee- re. Het orkest komt uit Delft. De primarius is prof. dr. ir. F. H. Kreuger, die op vlotte wijze de no dige toelichting geeft aan het pu bliek. Mevrouw Van Oosten, voor- Het zigeunerorkest Siperkov. De gerestaureerde machine. BURGHSLUIS - De red dingsboot van de KZHMRS uit Burghsluis heeft sinds de oprichting van de organisatie - 163 jaar geleden - 181 geslaag de reddingsoperaties uit gevoerd, waarbij 838 men sen werden gered. In 1987 zijn er veertien reddingso peraties uitgevoerd, waar bij veertig mensen werden gered. Onder hen bevonden zich Nederlanders, Duit sers, Belgen en Engelsen. Een en ander blijkt uit het jaar verslag 1987 van de Koninklijke Zuid- Hollandsche Maatschappij tot Red ding van Schipbreukelingen. De red dingsboot Koningin Beatrix in Burghsluis maakt onderdeel uit van deze organisatie. Uit het jaarverslag blijkt dat het team van schipper I. Breen (met M. K. Overbeeke, M. L. J. Muste, F. M. van Oeveren, R G. Stray- er, P. F. Koppenaal en per 1 augustus 1987 K. Groenveld. I. W. Nortieren L. C. Scheers) behoorlijk wat te doen heeft gehad. Meest opvallende prestatie - zo blijkt uit het jaarverslag - is verricht op 30 juli, toen er zes Nederlanders gered werden van het schip Yell. Op andere momenten werden er onder vier Engelsen, vier Belgen en drie Nederlanders gered. Accenten Accenten zijn er vorig jaar gelegd bij de aanzienlijk sterkere stroming in de nabijheid van de Stormvloedke ring; sterker dan voorzien. Recrean ten moeten uit de buurt gehouden worden. Voor dit doel werden lijnen aan de binnen- en buitenzijde van de kering aangebracht en in een eerder stadium markeringsboeien. table aangeschaft, die aan de binnenzijde is gestaioneerd. De red dingsmaatschappij levert de beman ning van de boot. Op bijgevoegde overzicht (bron:jaarverslag) is een schematisch beeld gegeven van de posten van de reddingsmaatschappij en de daarbij behorende schepen. De reddingsstations van de KZHMRS. „Zo'n lijn aan de binnenkant zou zinloos zijn zonder reddingsboot, die te hulp kan snellen. De Koningin Beatrix-operationcel aan de buiten zijde kan daar gestrande mensen te hulp schieten. Aan de binnenzijde le verde dit een probleem op", aldus het jaarverslag. In overleg met de red dingsmaatschappij heeft Rijkswa terstaat een zogenaamde rigid infla-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5