„Dit werk is het leukst als het echt behoorlijk druk is" Concert in Brouw Speelweek met strippenkaart Landbouwinkomen in EG vorig jaar gedaald DE ZIERIKZEESCHE COURANT mr PE 811.1* IX- /pt(C ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 2 AUGUSTUS 1988 144ste jaargang Nr. 24380 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Vlinders De Oosterlandse mevrouw Meerman houdt zich aangenaam bezig met vlinders. (Pag. 3). Beroepen Klassikaal bezoek aan beroepenmanifestatie zit aan de ondergrens. (Pag. 3). Fietsen De fiets toont vandaag de dag steeds meer een eigen gezicht. (Pag. 6). Volleybal Het campingvolleybal-toernooi in Renesse blijkt wederom succesvol. (Pag 7). Ik wilde een grote menigte toespreken of een groot orkest dirigeren, totdat ik wist dat ik niets nieuws te zeggen had en geen noot kon lezen. JDC Standwerkersconcours in Bruinisse BRUINISSE - „U krijgt van mij een cadeautje. En dat kost u niks. Helemaal niks. Nul komma nul", aldus standwerker Van de Eng. Hij is een van de deelnemers aan het standwerkersconcours dat gehouden werd op het centrumplein van Aqua Delta in Bruinisse. Van de Eng brengt met veel bravour aardewerk aan de man. Mevrouw Dors, voor intimi Tante Dien, is één van de collegastandwerkers: „Kijk, dit werk is het leukst als het echt behoorlijk druk is. Er zijn nu gewoon te weinig mensen. We hebben de grootste drukte al gehad". De standwerker Van de Eng uit Gouda sleepte de eerste prijs in de wacht. Het Centrumplein op het Bruse re- creatiebedrijf gonst van de activiteit. Ondanks de drukkende warmte is het behoorlijk vol. De standwerkers pro beren de aandacht te trekken. Een en keling is erin geslaagd een flink ge hoor te verzamelen en steekt van wal. Eén van hen is Van de Eng. Gratis Iedere standwerker heeft zo zijn ei gen stijl. Van de Eng behoort tot het type spraakwaterval. Hij laat geen moment een stilte vallen en houdt zijn toehoorders nauwlettend in de gaten. Wie een zekere sceptische blik op de standwerkerk werpt wordt er gegarandeerd uitgepikt. „Je gelooft me niet hé moedertje. Maar ik zeg je: Je krijgt het gratis voor niks. Maar je moet niet gaan schelden als de kleur je niet bevalt". Als er eenmaal genoeg klanten rond zijn koopwaar zijn verzameld brandt Van de Eng pas goed los. De woordenvloed is niet te stuiten en daarbij is hij ook nog zeer beweeg lijk. Zijn blik gaat steeds de kring rond, op zoek naar iemand die hij in het spel kan betrekken. Van de Eng deelt een aantal mensen gratis aardewerk rooksetjes uit: een asbak, een potje voor sigaretten en een potje waar een aansteker in past. „Maar zeg maar wat je leuk vindt. Je kunt ook een kandelaar krijgen". Het verkooppraatje van Van de Eng is doorspekt met allerlei dubbelzinnig heden en grapjes. „Kijk, er mankeert niks aan dit exemplaar hier", stelt hij, een fruitschaal omhoog houdend. „Er zit alleen een pukkeltje op. En dat hebben mensen ook. Nietwaar mevrouwtje"? Betrouwbaar Standwerkster Dors heeft een heel andere stijl. Zij verkoopt anti aanbak hapjespannen en haar gehoor bestaat in het algemeen uit vrouwen. Van haar kant geen dubbelzinnige grappen, maar een nuchter maar wel enthousiast praatje over wat de mo gelijkheden, en de onmogelijkheden, van haar pannen zijn. „Ik doe dit werk al drieentwintig jaar en geloof mij nou maar als ik zeg dat standwerken heel wat anders is dan een flinke keel opzetten. Je moet je klanten niet belazeren. Je moet het vertrouwen hebben van je klan ten". „Natuurlijk maak je als vrouw ook wel geintjes met je klanten, maar je kunt als vrouwelijke standwerker geen ordinaire grappen gaan staan vertellen. Op de een of andere manier kan dat gewoon niet", aldus Dors. Zij zegt voor de gezelligheid mee te doen aan het Bruse standwerkersconcours. „Ik kom overal en op Schouwen- Duiveland kom ik ook al heel lang, maar op zo'n concours zie je toch col lega's die je niet zo vaak ziet". Weer Dors bevestigt het vermoeden dat het weer een heel grote rol speelt voor de standwerker. „Dames bloot, han del dood. Zet dat maar in je stuk", al dus Dors. Het ideale weer voor de standwerker? Droog, niet te koud, maar ook niet al te warm. Als het te koud is blijven de mensen niet staan en als het te warm is gaat men liever naar het strand. Zo druk en agressief op zijn klan ten inpraat, zo rustig en bedaard is standwerker Bouman. Hij probeert attributen aan de klant te slijten waarmee bloemschikken, volgens hem een koud kunstje wordt. „Ik zit al lang in dit vak en op den duur weet je alle argumenten waar de mensen mee aankomen en je weet wat je daarop moet antwoorden. Je mag als standwerker je klanten niets opdringen. Wie mijn produkt koopt en het gebruikt zorgt wel vöor de re clame", aldus Bouman. Bouman's be nadering van het vak houdt in dat hij, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Van de Eng, op de sentimentele toer gaat. „Het maakt toch verschil als je bij oma op bezoek gaat en je neemt in plaats van een bos bloemen een zelf gemaakt bloemstulfje meebrengt. Dan geef je iets van jezelf". Serieus Hoewel het op sommigen anders over kan komen is een standwerkers concours een serieuze aangelegen heid. De juryleden dienen te letten op punten als welsprekendheid en hu mor, maar ook op zaken als verkoop- kunde en presentatie. Werklust ten slotte behoort ook tot de punten waar de juryleden punten voor dienen te geven. Het standwerkersconcours in Brui nisse werd gehouden onder auspiciën van het Gilde van Standwerkers, on derdeel van het Nederlands Verbond van Ambulante Handelaren, in het kader van het kampioenschap van Zeeland. Het standwerkersconcours in Brui nisse werd omlijst met een grote Bra derie op het centrumplein, en maakt onderdeel uit van de zomeractivitei- ten die Aqua Delta haar gasten biedt. Als winnaar van het standwerker sconcours kwam uiteindelijk Van de Eng uit de bus. Op de tweede plaats eindigde balonnenverkoper Van den Berg en 'dweilenverkoper Van der Wiel legde beslag op de derde plaats. BRÖU'WËRSHAVEN -*ïh'de Grote óf Sint-Nicolaaskerk te Brouwers haven verzorgt Jaap Zwart jr uit Amersfoort dinsdag 9 augustus een concert, dat om 20.00 uur begint. Op het programma staan achtereen volgens de werken Fantasia in a (Sweelinck), Voluntary opus 7 de num mers 9 en 7 (Stanley), Fantasia et Fuga in g moll (Bach), Choral O, wie selig seid ihr doch, ihr Frommen (Schmidt), Sonate in F dur (Bach), So nate 6 (Mendelssohn) en Passacaglia (Bach). NEW YORK - Het rapport van een speciaal ondrzoeksteam van de Vere nigde Naties, naar het gebruik van chemische wapens in de Golfoorlog tussen Iran en IRAK, is openbaar ge maakt. In het rapport staat het ver moeden geuit dat de inzet van dergelijke oorlogstuig is toegenomen. Daarbij noemen de VS-dskundigen de naam van Irak. Dit nummer b&staat uit 8 pagina's WA> - Y-. ZIERIKZEE - De landbouwinkomens in de EG zijn vorig jaar, verge leken met 1986, gemiddeld met 3,5 procent gedaald. Maar in Nederland zijn ze met 2,6 procent gestegen. Dat blijkt uit cijfers die de EG- commissie bekend heeft gemaakt. In 1986 waren zij in ons land overi gens nog met 6,4 procent omhoog gegaan. De gemiddelde achteruitgang in de boereninkomens is volgens het Bureau voor de Statistiek van de gemeenschap vooral het gevolg van daling van de prijzen met gemid deld 1,2 procent. De grootste klappen kregen vo rig jaar de boeren in de Bondsre publiek en Denemarken. Hun in komens duikelden met respectie velijk 16,3 en 12,4 procent. In Ita lië daalden de inkomens met 6,2 procent. In België met 5,8 procent. In Groot-Brittannië met 2,9 pro cent, in Frankrijk met 2,5 procent en in Griekenland met 0,6 procent. Het inkomen van de Ierse boeren steeg met 13,9 procent en dat van hun Spaanse collega's met 5,8 pro cent. Ook de Luxemburgse boeren zagen hun inkomen stijgen en wel met gemiddeld 2,4 procent. Over de situatie in Portugal zijn geen cijfers beschikbaar. De gemiddelde achteruitgang in het inkomen is vooral het gevolg van gedaalde prijzen. De prijzen voor dierlijke produkten zoals melk stegen licht. Die van de ge wassen liepen met zo'n 0,4 procent terug. De landbouwproduktie is in het afgelopen jaar in de EG met 0,1 procent afgenomen. In Neder land daalde zij met gemiddeld 1 procent. In de veeteelt nam de EG- produktie met 1,6 procent af maar die van gewassen nam met 1,1 pro cent toe. Die toename wordt voor al toegeschreven aan de gestegen produktie van oliehoudende za den en van olijfolie. In ons land daalde de produktie in de dierlij ke sector met 0,9 procent. Bij de landbouwgewassen steeg de pro duktie met 0,7 procent. ZIERIKZEE - Zelf een kartonnen bus maken van een bouwplaat, het helpen wassen van een ZWN-bus en een rit met de paarden tram. Dat zijn enkele on derdelen van de speelweek voor verstandelijk gehan dicapte kinderen die maandag van start ging in Zierikzee. In totaal elf leerlingen van de Bea- trixschool te Zierikzee doen mee aan de vakantieachtige activiteiten die gedurende vijf dagen worden georga niseerd vanuit de speel-o-theek te Zierikzee. Het thema van de speel week die dit jaar voor het vierde ach tereenvolgende jaar in de grote va kantie wordt gehouden is vervoer. Rolletjes Een onderwerp dat vele kinderen aanspreekt aldus Trijnie Lootens, één van de beroepskrachten van de So ciaal Pedagogische Dienst Zeeland. Samen met enkele ouders en leer krachten van de Beatrixschool werk te zij aan de voorbereidingen van de speelweek. Zes vrijwilligers, waaron der een aantal stagières die de oplei ding voor leerkracht aan een ZMLK- school volgen, zijn dagelijks in de weer om alles tijdens de speelweek op rolletjes te laten verlopen. Dat gebeurt dit jaar vele malen ook letterlijk. Bijvoorbeeld vandaag (dinsdag) wanneer de kinderen een ZWN-bus gaan bekijken en daarmee een rit maken naar Oude-Tonge. Waar zij op het station worden rond geleid en mogen helpen een bus te wassen. Op het programma staat ver der een bezoek aan het zwembad, een rondrit met de paardentram door Zierikzee en een optreden van de clown Goudijn. Bij alle activiteiten wordt gebruik gemaakt van een spe ciaal voor dat doel gemaakte strip penkaart. De speelweek wordt vrij dag besloten met een speurtocht waarbij het thema vervoer opnieuw een belangrijke rol speelt en een middagfeest met picknick. Werken aan bouwplaten tijdens de speelweek in Zierikzee. En dat lekker in het zonnetje. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Fris Het blijft aanhoudend fris met zon nige perioden. De wind is noordwest 2 tot 3 en later 3 tot 4 Beaufort. Mini mumtemperatuur komende nacht 12 graden. WEEKS VO ORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 6 aug.: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noordwest 3 Vrijdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: II graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: west 3 Zaterdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 3 aug. Zon op 06.05, onder 21.27 Maan op 23.18, onder 13.24 4 aug. Zon op 06.06, onder 21.25 Maan op 23.35, onder 14.51 Laaste kwartier: 4 augustus (20.22) Temperatuur kustwater: 18 graden. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Midden op de Oceaan ter hoogte van Frankrijk en Spanje ligt momenteel een omvangrijk hoge- drukgebied. Dit weersysteem heeft een uitloper in de richting van de Britse eilanden en de Benelux. Deze uitloper verandert de komende 24 uur weinig van plaats. De wind waait onder deze omstandigheden uit het noordwesten en is matig, gedurende de nacht in het binnenland tijdelijk zwak. De via de Noordzee aanstromende lucht is tamelijk koel. Aan de stran den wordt het niet warmer dan een graad of 18, landinwaarts loopt het kwik op woensdagmiddag rond 20 graden op. Na enkele locale mistban ken gedurende de ndtht ontstaan overdag stapelwolken. Voornamelijk landinwaarts kan uit deze bewolking hier en daar een enkel buitje vallen. 4 i 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1