Duotennis in Westerschouwen Nieuwe serviceclub Kiwanis presenteert zich opvallend met winstgevende activiteit Tennisvakbond in problemen Sijbrands na zeven jaar terug in nationaal team Zesdaagse van Maastricht weg Sportieve en culinaire pret op en rond het gravel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 1 augustus 1988 Nr. 24379 BURGH-HAAMSTEDE - „Tournooi geslaagd." Zoals een brandweerman na het be dwingen van een vuurzee het sein brand meester geeft, zo concludeerden de organisa toren van het tennistournooi, dat de afgelopen week op de banen van de tennisvereni ging Westerschouwen werd afgewerkt, dat ook deze vierde editie van dit Westerschouwse duotournooi als geslaagd beschouwd kan worden. Was er vorig jaar sprake van een re cordaantal deelnemers, zo'n honderd zestig koppels in totaal, dit jaar werd dit aantal geëvenaard. Onder de deel nemers aan dit tournooi veel beken den, die de opzet van dit Wester- schouws tournooi naar waarde weten te schatten. De echte puntenjagers die zich bij het net of op de baseline uitsloven om in hun klasse zoveel mo gelijk punten te scoren om het vol gend jaar in een hogere categorie uit te kunnen komen, ontbreken tradi tiegetrouw in Westerschouwen, waar alleen dubbelpartijen worden afge werkt. Naast sportieve gezelligheid op de tennisbanen viel er in de avonduur tjes, wanneer de partijen waren afge- HAMBURG - De vakbond (W1TA) voor professionele tennisspeelsters dreigt de greep op zijn leden te ver liezen. Voor de tweede keer binnen drie maanden slaagde de WITA er niet in aan de eigen normen te vol doen. Na West-Berlijn werd Ham burg het tweede toernooi, waarin de WITA niet aan de verplichting deed drie top speelsters te laten opdraven. Voor toernooien met een prijzen geld van 200.000 dollar en meer heeft de WITA de garantie afgegeven dat het de zorg op zich neemt tenminste drie speelsters uit de top tien te laten inschrijven. Het 200.000 dollar evene ment aan de Elbe was een lange solo show van Steffi Graf. De nummer een van de wereld was de enige top tien speelster en behoedde de organisatie voor een stevig verlies. Van de WITA waren toezeggingen ontvangen over de komst van Claudia Köhde-Kilsch (nummer tien) en Manuela Maleeva (nummer zes). Beide speelsters schre ven door blessures af. Voor ver vangsters kon de WITA niet zorgen. Chris Evert trouwde in het bijzijn van Martina Navratilova en Pam Schriver. GabriëlA Sabatini wil zo weinig mogelijk geconfronteerd wor den met de hard slaande Graf, Hana Mandlikova is min of meer aan het af trainen na een niet al te lange, maar beslist explosieve carrière, van Natal- ja Zvereva werd niets gehoord. De organisatie in Hamburg zal bij de WITA een schadeclaim indienen van 20.000 dollar, tien procent van het prijzengeld. Ook West-Berlijn deed dat eerder dit jaar, maar die wees de WITA af onder verwijzing naar de ve le blessureproblemen onder de top tien speelsters. Hamburg zal een af wijzing niet accepteren. Ook de even tuele toezegging voor een uitzonder lijk sterk deelnemersveld in de volgende jaargang is voor de Ham burgers niet voldoende. De WITA zal met dollars over de tafel moeten ko men. werkt ook op culinair gebied het no dige te beleven. Een aantal leden van de tennisvereniging Westerschouwen had zichzelf in de keuken verdienste lijk gemaakt met het bereiden van een pittige macaroni, een portugese en een indische hap, die de deelne mers zich goed lieten smaken. Het geen ook van toepassing was voor de barbecue en de mosselavond, waar mee de deelnemers culinair werden verwend. Buiten die gezelligheid om werd er op de baan ook flink aan getrokken om de tegenpartij af te troeven. In de finale van het herendubbel D verloor het geplaatste koppel Gerrit Kort en Hennie den Ouden van het onge plaatste koppel Kievit junior en Mark Neijen. Deze laatsten, beiden D spelers, zorgden bij het herendubbel C voor een verrassing door in die ca tegorie het sterke koppel André Goe- degebure van Duiveland en Sam van der Welle van Flakkee te verslaan. Generatie De finale in het herendubbel C had wel wat weg van een generatiecon flict. Het jeugdige koppel René Schimmelpennink en Michel de Vlie ger lieten er in hun wedstrijd tegen de oudere Piet Noordermeer en Ber- tus Bleiji geen twijfel over bestaan wie de titel toekwam. Met een 6-4j en 6-3 overwinning schreven zij het kam pioenschap in deze categorie op hun naam. Moeder en dochter Klaver hadden in de finale bij het dames dubbel C weinig problemen met Josinne Gasil- le en Rianne van Zwieten. Met een af getekende overwinning, tweemaal 6- 3, mochten zij zich kampioen noe men. De strijd om de eerste plaats bij de veteranen betekende een treffen tussen Sjaak van Opstal en Piet Vree- ke. Deze lieten hun tegenstanders Joop de Vlieger en Hennie den Ouden met tweemaal 6-4 in het gravel bijten. Het strijd bij gemengd dubbel C le verde een overwinning op voor Mir jam Quartel en Michel de Vlieger die in twee sets wonnen van Sjaak van Opstal en Corrie de Waal. In de D ca^ tegorie ging de winst naar het duo Truus Kort en Hennie den Ouden die Moeder en dochter Klaver sleepten de titel bij de dames C in de wacht door in de finale Josine Gasille en Rianne van Zwieten te verslaan. met 6-4 en 6-3 wonnen van Marja Hart en Frank Schubert. Dat de opzet van dit tournooi, een bundeling van duotennis en culinai re geneugten bij tennissend Schou- wen-Duiveland en de tennissende toeristen aanslaat werd de organisa toren na afloop duidelijk. Veertig koppels meldden zich na afloop van dit tennistournooi spontaan voor volgend jaar. ZWOLLE - Oud- damwereldkainpioen Ton Sijbrands heeft zich na een afwezigheid van ze ven jaar weer beschikbaar gesteld voor het Nederlandse tiental, dat van 6 tot 9 september in Zwolle vier keer tegen de Sovjetunie speelt. Het team van bondscoach Harm Wiersma telt voor deze interland wedstrijd, die voor de zeventiende keer wordt gehouden, acht interna tionale grootmeesters, onder wie alle Nederlandse deelnemers aan het we reldkampioenschap. De Sovjet-ploeg, waarin alleen Alexander Dibman ontbreekt, bestaat geheel uit groot meesters. De enige debutant is Valeri TrajtelovitsjOud-wereldkampioen Anatoli Gantwarg maakt het evene ment, dat in 1976 voor het eerst werd gehouden, voor de zeventiende keer mee. De selectie voor de tweestrijd zijn: Nederland: Van Aalten, Clerc. Gerard Jansen, Hans Jansen, Kraaijenbrink, Scholma, Sijbrands, Stokkel, Van der Wal en Van der Zee. Reserve: Basti- aanse. Sovjetunie: Baljakin, Tsjitsjov, Val- neris, Gantwarg, Wirny, Mitsjanski, Trajtelovitsj, Verdovitsj, Schwartz- man en Korenevski. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF S C H U DO EB EO RS---TECT01HOr|fi255 MAASTRICHT - Na twaalf keer gaat de zesdaagse van Maastricht niet meer door. Dat heeft wethouder Jan Hoen van Maastricht, lid van het stichtingsbestuur, meegedeeld. ,,Het besluit is", zo zei hij, ,,met bloedend hart genomen, maar om meer dan een reden is het realistisch om te stoppen". De voornaamste reden is van finan ciële aard. De vorige zesdaagse lever de een tekort van vijftigduizend gul den op. De zesdaagse werd tot nu toe verreden op een baan in de Eurohal. De nieuwe zou evenwel plaats moeten vinden in het Maastrichtse Expositie- en Congrescentrum (MEC). Dit zou evenwel aan extra kosten voor een nieuwe baan een investering vergen van twee ton. Daar zijn op dit mo ment geen sponsors voor te vinden. René Schimmelpennink en Michel de Vlieger verslogen in de finale van het herendubbel C het duo Piet Noordemeer en Bertus Bleiji. dat we gehoopt hadden er zo'n vier duizend gulden mee op te halen voor het project. Dan zouden we tevreden in de handen gewreven hebben. Het is maar liefst tienduizend gulden ge worden", aldus Edens. Zoals gezegd een op zijn minst spectaculaire pre sentatie van de nieuwe club. „We hadden vooraf natuurlijk een budget opgesteld en hadden er vertrouwen in. Had het echter niet gelukt, dan hadden we het tekort uit eigen zak moeten bijleggen. Maar doordat de leden een eventueel tekort zelf op ta fel moeten leggen - en dat gebeurt in de toekomst echt weieens - kun je wel meer ondernemen", aldus Edens. Kiwanis kent net als de overige ser viceclubs een ballotage. Een be langstellende meldt zich niet zelf aan, maar wordt na een positieve bal lotage gevraagd lid te worden. Vol gens Verschure en Edens is er nog ruimte voor een nieuwe serviceclub op Schouwen-Duiveland. „Ik geloof dat leden van de bestaande clubs er misschien wel sceptisch op gerea geerd hebben. Het is momenteel moeilijk om voldoende leden te krij gen en een nieuwe club betekent dan misschien een stukje concurrentie. Toch vind ik dat er ruimte is", zegt Verschure. Hij noemt zichzelf voor stander van zogenaamd inter-sercive contact, waarbij de verschillende or ganisaties met elkaar kunnen bijpra ten om eventuele doublures in de pro jectkeuze te voorkomen. De club, waarin beroepen zijn ver tegenwoordigd variërend van een in genieur tot een vrije ondernemer, komt twee keer per maand bijeen. „Het is leuk om met andere dingen bezig te zijn dan je beroep". Zo kent Kiwanis een zogenaamde program- ma-avönd, waarbij een van de leden een lezing over zijn beroep geeft. Ook zijn er bedrijfsbezoeken en een golf- meeting heeft ook de activiteitenre vue gepasseerd. Ontwikkeling Nu de fund-raising achter de rug is, kan verder gewerkt worden aan de ontwikkeling van het bingospel. Als er daadwerkelijk een goed spel ont wikkeld wordt, dat geschikt is voor fabricage en distributie, dan geeft Kiwanis het project uit handen. Aan organisties. die al jaren met blinden en slechtzienden bezig zijn. Niet alleen het project, maar ook de Een luchtballon gaat niet zomaar de voetbalmatch zelf heeft Kiwanis de eerste bekendheid gegeven. Voetbal vereniging Zierikzee is hiermee in de gelegenheid geweest tegen profs te spelen uit de ere divisie en 2500 be zoekers hebben het Rotterdamse Feijenoord op bezoek gehad. „Ik moet zeggen, dat vv Zierikzee erg veel goed werk verricht heeft. Er moet eenmaal erg veel georganiseerd cht in... (Foto: Joop van Houdt). worden, waarvan wij niet veel ver stand hebben. Ook de medewerking van bijvoorbeeld de brandweer was optimaal. Die heeft osn nog geholpen met het oplaten van dc luchtballon nen", aldus Verschure. Naar het zich laat aanzien wordt Zierikzee volgend jaar weer op een soortgelijk evene ment getrakteerd. Aan Kiwanis zal het niet liggen. ZIERIKZEE - Met de serviceclub Kiwanis heeft Schouwen-Duiveland er een nieuwe club bij gekregren. De eerste activiteit, de voetbalwedstrijd Zierikzee-Feijenoord, trekt ruim 2500 belangstellenden en levert de club netto tienduizend gulden op. Geld dat ten goede komt aan de ontwikkeling van een Bingospel voor blinden en slechtzien den. Een allesbehalve onopvallende entree van deze organisatie dus. Wat betekent Ki wanis en met welk doel is deze wereldwijde organisatie eigenlijk opgericht? Kiwanis mag tot het pakket van serviceclubs gerekend worden, waar van clubs als de Rotary en Lions aan zienlijk meer bekendheid genieten. Toch is Kiwanis een alles behalve kleine organistie. Wereldwijd telt de club bijna 300.000 leden of misschien beter gezegd vrienden, want Kiwanis is voor alles een club van vrienden en daarop worden de activiteiten dan- ook afgestemd. Bouwen Maar voor het hebben van vrienden is geen speciale club nodig, dus het laat zich raden dat Kiwanis meer is. „We build - wij bouwen - stimuleert Kiwanis tot voortdurende uitbrei ding van zijn ledental en tot onver moeibare hulp bij de opbouw van een betere, menselijke maatschappij", staat te lezen in een informatiebro chure van de club. De benaming Ki wanis is van Indiaanse oorsprong en werd afgeleid van de woorden Nunc Keewanis. Dit betekent zoveel als de uiting van de eigen persoonlijkheid. Voor de 'spelregels' van Kiwanis heeft Schouwen-Duiveland eigenlijk nog geen eigen afdeling. Ramon Ver schure uit Zierikzee is als lid van de afdeling Goes/de Bevelanden gestart in dc regio als een soort keyman. Mo menteel telt de groep, die zich vol gens Kiwanis-begrippen in een preformatie-periode bevindt, tien enthousiaste mannelijke leden. Het Kiwanis-lid Ramon Verschure. (Foto: Joop van Houdt). is een manncnclub, evenals dc overi ge serviceclubs. „Als je zo'n vijftien leden bijelkaar hebt, dan wordt de afdeling gefor meerd en pas bij vijfentwintig leden wordt de groep gecharterd", legt Ver schure uit. Hij hoopt, dat die charte ring binnen twee jaar een feit is. Daarvoor moet de Kiwanis-afdeling wel projecten opzetten met een maat schappelijk doel. „Vaak wordt geko zen voor een biljart voor een bejaar denhuis. Een van onze leden kwam echter op het idee in de Westhoek een pad voor blinden en slechtzienden te realiseren. Na contacten met de Ver eniging van Visueel Gehandicapten in Zeeland is het een project gewor den voor het ontwikkelen van een aangepast bingospel. Dat bleek er gek genoeg nog niet te zijn". Fokko Edens, eveneens lid van de afdeling, vult aan dat de club liever eenmalige projecten begint. „Als je een pad aanlegt moet het natuurlijk ieder jaar onderhouden worden en zo iets verwatert misschien". Het ont wikkelen en later laten fabriceren en distribueren van het bingospel is een wat Verschure een „effectieve huma nitaire actie" noemt. Cru Edens: „Het klinkt dan misschien cru, maar ons enige streven tijdens zo'n project is het inzamelen van zo veel mogelijk geld". En Kiwanis is in de ogen van Verschure geen club voor braderieën enzovoort „die veel tijd kosten en in verhouding vrij lage op brengsten hebben". Gekozen werd voor het voetbalspectakel Zierikzee- Feijenoord, dat vorige week 2500 be talende bezoekers trok. „Ik mag denk ik best wel zeggen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 7