streeknieuws Grote drukte op Kerkmarkt Het handelshuis Mulock Houwer GEBOUWENBEHEER DEURLOO B.V. Zestien diefstallen uit auto's Ingebroken bij Motorhome in Zierikzee Drie auto's gestolen Diefstallen uit auto's Teveel gedronken Uitgebrande auto terug gevonden Schaapskooi Burgh- Haamstede afgebrand Jongeman valt oudere dame lastig Eenzijdig ongeval Noord welle Dubbele kettingbotsing Nieuwerkerk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Toeristendag: in Zierikzee met mini Parijs-Dakar en volksdansen fnnMfgwmiz; Kop/staart botsingen DEURL00 INTERMEUBEL ZIERIKZEESOHE NIEUWSBODE Maandag 1 augustus 1988 Nr. 24379 3 SCHOUWEN-DUIVELAND - Op verschillende plaatsen op Schouwen- Duiveland werd het afgelopen week einde in zestien verschillende auto's ingebroken. Dat gebeurde zeven keer in Zierikzee, twee keer in Bruinisse, één keer in Burgh-Haamstede, twee keer in Scharendijke, drie keer in Re- nesse en één keer in Ouwerkerk. De totale waarde van de gestolen spul len wordt geschat opzo'n 7.500,-. Over het algemeen wisten de die- .ven binnen te komen door een ruitje kapot te slaan of het slot van de por tier te vernielen. De ontvreemde spullen liepen uiteen van een koffer, radio/cassette-recorders tot kleding. ZIERIKZEE - J. J. J. uit Noordgou- vve deed bij de rijkspolitie in Zierik zee aangifte van een inbraak bij het Motorhome aan de Deltaweg in Zie rikzee. Door de deur te vernielen wisten de inbrekers binnen te komen en namen een geldkist met een inhoud van 500,- mee ZIERIKZEE - Op Schouwen- Duiveland werden het afgelopen weekeinde drie auto's gestolen, die nog niet gevonden zijn. Door het die vengilde werden de plaatsen Renesse en Bruinisse aangedaan. Aan de Lange Nobelstraat in Zie rikzee werd de bruine Opel Ascona van M. C. G. uit Zierikzee gestolen. In Bruinisse aan de Hogewerfweg werd de groene BMW, ter waarde van 25.000 DM van P. E.-Z. uit Duitsland gestolen. Aan de Jan Willem Friso- weg in Renesse werd de grijze Ford Fiësta van C. W. B. uit Renesse gesto len. De waarde van de Ford is 4.500,- SCHARENDIJKE/RENES- SE/OUWERKERK/ZIERIKZEE Het dievengilde was ook in de nacht van zaterdag op zondag en zondag overdag actief met het openbreken van auto's. De rijkspolitie meldde vijf gevallen. In Zierikzee werd de auto van H. J. van der L. uit Zierikzee opengebro ken. Het voertuig stond geparkeerd op het parkeerterrein bij de Nieuwe Bogerdstraat. De autoradio ter waar de van 725 gulden werd ontvreemd. Maar bij een surveillance zagen poli tieagenten H. L. uit Zierikzee die zich verdacht ophield bij de auto's. Hij werd aangehouden voor verhoor. Eveneens in Zierikzee, maar dan aan de Havenweg, werd de auto van W. A. H. J. uit Heesch opengebroken. Dat gebeurde tussen zaterdag 14.00 uur en zondag 16.00 uur. De schade bedroeg 900 gulden. De Duitser H. L. werd voor niet minder dan 6200 gul den gedupeerd toen zijn BMW werd opengebroken. Het voertuig stond ge parkeerd op de parkeerplaats bij een camping in Ouwerkerk. De waarde van de geluidsapparatuur bedroeg 1200 gulden en de schade aan de auto door braak ongeveer 5000 gulden. In Renesse werd de auto van F. H. uit Essen opengebroken tussen zater dag 23.00 en zondag 10.00 uur. Het voertuig stond geparkeerd aan het Duinwekken en de schade bedroeg 1500 Dm. Ongeveer eenzelfde bedrag verloor W. D. uit Aken omdat zon dagmiddag zijn surfplank met toebe horen werd gestolen vanaf de Brou- wersdam bij Scharendijke. De Duitser had zijn plank tussen 16.00 en 17.30 uur aan de waterkant laten liggen. Bij terugkomst bleek de surf plank mét toebehoren al door een an der te zijn 'opgeruimd'. RENESSE - Bij een alcoholcontro le, die de rijkspolitie zondagavond uitvoerde op de Stoofweg bij Renes se, bleek dat twintig van de dertig aangehouden automobilisten alcohol had gebruikt. In twee gevallen was dat zoveel dat het nodig bleek een proces-verbaal op te maken en een rijverbod op te leg gen. Drie auto's werden bekeurd van- wegé technische gebreken. De politie controle werd gehouden tussen 20.00 en 23.00 uur en in totaal werden 30 auto's aangehouden. De politie hield verder tien jongeren aan die zich in de nacht van zondag op maandag schuldig maakten aan baldadigheden op de Hogezoom. Zij werden ver hoord op het politiebureau en na het betalen van een boete weer op vrije voeten gesteld. NIEUWERKERK - Aan de Noord- dijk in Nieuwerkerk werd zaterdag ochtend de gestolen auto van H. G. S. uit Duitsland geheel uitgebrand te ruggevonden. De Volkswagen/Passat turbo diesel werd in de nacht van vrijdag op zater dag aan de Bermweg in Zonnemaire gestolen. De auto had een waarde van 27.000 DM. BURGH-HAAMSTEDE Brandstichting is de vermoe delijke oorzaak van de geheel afgebrande schaapskooi van Staatsbosbeheer aan de Bies- terveldsweg in Burgh-Haam stede. De totale schade be draagt 50.000,-. Omwonenden ontdekten de brand en waarschuwden de po litie. De brandweer van Renes se en Burgh-Haamstede waren ter plaatse om de schaapskooi nog zoveel mogelijk te redden uit de vuurzee. Het mocht alle maal niet meer baten. De uit slaande brand verwoestte het gehele gebouw. De dieren wa ren niet in de schaapskooi aan wezig. BURGH-HAAMSTEDE - Op de J. J. Boeyesweg te Burgh-Haamstede werd zondagmiddag een 70-jarige toeriste uit Den Haag lastig gevallen door een onbekende jongeman. De politie hoopt via het verspreiden van het signalement achter de indentiteit van de dader te komen. Mevrouw J. G. B. uit Den Haag liep om ongeveer 14.30 uur met haar kleindochter te wandelen op de J. J. Boeyesweg toen de onbekende haar lastig viel met handtastelijkheden. Het betreft een jongeman van onge veer 20 tot 23 jaar met een stevig, gespierd postuuren een ovaal ge bruind gezicht. Hij heeft grijsblauwe ogen, een gaaf gebit en glad kortgek nipt achterovergekamd, donker haar. Volgens de rijkspolitie was hij zon dagmiddag gekleed in een wit T-shirt en een beigekleurige broek. De man was ongeveer 1.75 tot 1.80 meter lang en sprak correct Nederlands. De poli tie verzoekt mensen die hem ook heb ben gezien of weten wie hij is contact op te nemen via telefoon 01110 - 14055. NOORDWELLE - Aan de Kuijer- damseweg in Noordwelle vond zater dag omstreeks 05.00 uur een eenzij dig ongeval plaats. Op onverklaar bare wijze raakte M. M. R. A. L. uit Den Haag van de weg en belandde in de sloot. De bestuurder werd naar het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee overgebracht, maar mocht naar behandeling weer huiswaarts keren. De politie constateerde bij L. dat hij onder invloed van drank was. De auto werd bij het ongeval geheel vernield. NIEUWERKERK - Op de Rijksweg 18 ter hoogte van Nieuwerkerk vond zaterdag een dubbele ketingbotsing plaats, waarbij zes auto's betrokken waren. Omstreeks 11.00 uur botste F. W. van L. uit Nieuwe Tonge op S. de W. uit Bruinisse, omdat hij niet zou hebben opgelet op de file, die voor hem ontstond. Het gevolg van deze aanrijding was, dat De IV. op S. J. M. raakte. De auto's van Van L. en De W. waren zodanig vernield, dat ze moesten wor den weggesleept. De tweede ketting botsing onstond om 11.30 uur toen H. J. S. uit Zoutelande naar het zojuist gebeurde ongeluk keek en de aan dacht niet op het verkeer had met als gevolg dat ze op mevrouw J. C. van H. uit Maasdam botste, die daardoor weer naar voren werd gedrukt en op de auto van L. B. uit Rotterdam botste Bij deze dubbele kettingbot sing werd alleen materiële schade aangericht. DEN HAAG - Het VVD-Kamerlid Thrpstra eist in schriftelijke vragen aan minister Brinkman (WVC) op korte termijn alsnog maatregelen om paal en perk te stellen aan mishande ling van ouden van dagen in bejaar den- en verpleegtehuizen. Naast de wekelijks terugkerende zaken is er op het Havenplein deze week van 10.00-17.00 uur een mini Parijs-Dakarrally. Om 14.00 uur en 16.00 uur is er op diezelfde locatie volksdansen met Oro uit Nis (Joe- geslavië) en met Peer Gynt uit het Noorse Lillestrom. In de Grote kerk wordt om 14.00 uur een orgelconcert verzorgd door Walter Promnit met aansluitend een orgel wandeltocht. ZIERIKZEE Collecte De Missie Verkeersmiddelen Actie, MIVA, houdt van 22 tot en met 28 augustus haar jaarlijkse collecte. In de diverse regio's probeert de MIVA extra aandacht te krijgen voor een of meer missie- en of ontwikkelingswer kers, afkomstig uit die regio. De or ganisatie vraagt in zo'n dekenaat ex tra aandacht voor een bepaald onderdeel van het MIVA-programma. BROUWERSHAVEN Toeristendienst Een gezamelijke dienst van de Ge reformeerde kerk en de Hervormde gemeenten van Zonnemaire en Brou wershaven wordt zondag 7 augustus voorgegaan door da J. J. van Zoelen. Verder verleent het koper-kwartet Brassionato zijn muzikale medewer king aan de toeristendienst. De dienst wordt gehouden in de Sint Ni- colaaskerk en begint om 10.00 uur. Het koperensemble is onlangs ont staan uit enkele musici, afkomstig van verschillende groepen uit de re gio. MIDDELBURG Museumstichting Zaterdag 6 augustus wordt het startsein gegeven voor Zeeland Mu- seumland. De gehele maand staat Zeeland centraal in het nationale mu seumjaar. Deze zesde augustus is er op het Middelburgse Abdijplein van 13.00-15.30 uur een collecte oude en naoorlogse fietsen te bewonderen. Om 14.00 uur zullen de wielrenners van Theo Middelkamp, waaronder de Middelburgse burgemeester Rutten, het Abdijplein aandoen om op adem te komen. Om 15.00 uur verzorgt de Stichting het Walchers Kostuum een show in oude klederdrachten. Een en ander wordt afgesloten met het Zeeuws volkslied. Zondag 7 augustus zendt de VARA om 17.30 uur (Neder land 1) het programma Nederland Museumland uit met beelden vanuit het Zeeuwse. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551 Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-14417 Of 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven; 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 8% B.T.W. Oude families op Schouwen ZIERIKZEE - Oude gebouwen, woonhuizen van groot tot klein en geboomte kunnen bepalend zijn voor het totaalbeeld van een stad of dorp. Toch zijn het altijd de mensen, die er wonen en werken die de sfeer oproepen, die bewoners en bezoekers nooit zullen vergeten. Niet alle inwoners dragen gelijkelijk bij tot zo'n plaatselijke samenleving. Er waren en er zullen altijd families zijn, die door aanzien en of prestaties een min of meer dominerende rol vervullen. Eén van de talloze kaarten, die bij Mulock Houwer in graenen te Zie rikzee binnen kwamen. Het afgebeeld exemplaar is gedateerd 26 okto ber 1891 en afkomstig van H. Jaasse uit Venlo. D? bestelling betreft tien mud 'prima best kokende erwten'. Over de stadsgeschiedenis van Zierikzee is de laatste tijd veel we tenswaardigs meegedeeld in tal van publicaties. Niettemin blijven er belangrijke lacunes met name op het gebied van de handelsacti viteiten van Zierikzeese ingezete nen in de negentiende eeuw en het begin van de twintigste eeuw. Voor een deel kan dit op rekening worden geschreven van het ont breken van de vereiste archiva lische- en gedrukte bronnen. Baak zijn bedrijfsadministraties weg gegooid of verwaarloosd, doordat firmanten overleden waren of doordat bepaalde bedrijven in an dere handen overgingen. Er is een tijd geweest dat ook de naam Mu lock Houwer in Zierikzee een ge vestigde naam was. Handelshuis Het handelshuis van de naam 'deed' onder meer in granen en on derhield talrijke relaties met af nemers in binnen-en buitenland. Of van deze toonaangevende fir ma het archief verloren is gegaan of nog sluimert op een of andere zolder is niet met zekerheid te zeg gen. Wel is het een feit, dat en zeer groot aantal kaarten (zeker enkele honderden) gefrankeerd en voor- .zien van korte correspondentie in de handel terecht waren gekomen. Dat wil zeggen, dat men deze au thentieke archiefstukjes bij een winkel voor verzamelaars voor een luttel bedrag kan kopen. Men zou die uitgebreide collec tie kaarten, ten dele afkomstig van Nederlandse afnemers van Mulock Houwer, maar voor een belangrijk deel afkomstig van Duitse, Engelse en Belgische rela ties, eerder curieus dan boeiend kunnen noemen. Toch zou het de moeite waard zijn om de gehele verzameling nog eens bij een openbaar archief onder te bren gen, want uit die kaarten valt bij brokken en beetjes een stuk ste delijke handelsgeschiedenis af te lezen. Er is alle reden om op gezag van de vroegere stadsarchivaris P. D. de Vos aan te nemen dat de naam Mulock al in de veertiende eeuw in Zierikzee voorkwam. ,,Een vrouwelijk lid van het geslacht met name Janna Mulock (1706- 1779) huwde met Hendrik Houwer, waaruit de familie Mulock Hou wer voortsproot "...(De Vos). Vol gens overlevering keerde een zeke re Anthonius Muloc in 1528 in Zeeland terug van een reis, die bij na anderhalf jaar had geduurd; ,,Hy hadde in een nyeu lant ge weest in Africa, ghenaemt Caput Viride..." Het verhaal ging dat hij als eer ste kalkoenen meenam naar het vaderland. Hoe dit zij, een kal- koenskop werd in ieder gevallen opgenomen in een geschilderd wa pen, dat voorheen bij de familie Mulock Houwer in Zierikzee werd bewaard. Genoemd wapen was ge vierendeeld; 1 en 4 met een schip, 2 en 3 drie hondekoppen, ge plaatst 2 en 1. „Het helmteken vertoonde den kop van een kal koen als eene herinnering aan het verhala van den kroniekschrijver Reyhersberch. Dit gedenkstuk was ook op de tentoonstelling te Middelburg in 1870", aldus De Vos, die zijn aantekeningen besluit met de vermelding „de naam Mu lock leeft voort in de familiena men Mulock Houwer en Mulock IJzerman". WIEBE KEIKES Waar men ook komt zijn het steeds weer bepaalde namen, die in de lokale historie opduiken om dat zij onverbrekelijk met het wel en weer van zo'n locatie zijn ver bonden. In Zierikzee is er in de loop der tijden een groot aantal van zulke toonaangevende fami lies gweest, soms met het aureool van het plaatselijke regentenpa triciaat, soms ook op grond van handelsactiviteiten. Hoezeer Zie rikzee na de Franse tijd ook in verval was geraakt, er waren niet temin enkele families gevestigd die direct of indirect voor bedrij vigheid zorgden. De reders De Crane kunnen in dit verband met ere worden genoemd, maar ook een handelshuis van de firmanten Mulock Houwér gaf glans aan de stedelijke samenleving... Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUODEBEURS - TEL. 01110-16255 ZIERIKZEE - De op een na laatste toeristendag van Zierikzee biedt de bezoeker van dit monumentale stad je een aantrekkelijk aanbod aan uit eenlopende evenementen. BURGH - „Het was erg druk, maar het was ook echt rommelmarktenweer. Geen strandweer". Aan het woord is C. J. van de Kreeke uit Burgh. Eén van de 55 vrijwilligers die zaterdag hun beste beentje voor hebben gezet om van de kerkmarkt op de Burghse Ring een succes te maken. En een succes is het geworden. Met een netto-opbrengst vtin f 9800,- kan gesproken worden van een prima resultaat. In totaal waren er 17 kramen te vinden op de Burghse Ring en zoals vanouds was er naast allerhande snuisterijen ook de nodige plaats ingeruimd voor organisaties als Wereld winkel en ^Amnesty International. „En die waren ook zeer te spreken. Die hadden ook een heel goede dag gehad", aldus Van de Kreeke. Naast koffie en oliebollen was er dit jaar voor het eerst de mogelijkheid om een broodje ham burger of een satéetje te nuttigen. Een goede greep want wie eenmaal op de Burghse Ring was beland was er niet zo maar weer weg. Van de Kreeke: „Ik moet zeggen dat er dit jaar ook heel mooie spullen tussen zaten. Zo iuas er een antiek bord. Dat is voor 125,- de deur uitgegaan. En wij zorgen er ook altijd voor dat de spullen goed geordend zijn. De mensen weten precies waar ze moeten zijn. Want we hadden ook dit ja ar weerkoelkasten, gasfornuizen en dat soort dingen". De kerkmarkt in Burgh is één van de rommermarkten die lang tevoren voorbereid worden. Dat resul teert onder andere elk jaar weer in een uitgebreide kraam met allerlei handwerken. Truien, shawls, maar ook panne lappen. „Hoeveel die kraam precies heeft opgeleverd zou ik niet kunnen zeggen, maar ik weet wel dat het erg goed liep", aldus Van de Kreeke. Negentig procent van de opbrengst is bestemd voor de kerk. De resterende tien procent wordt gebruikt voor de financiële ondersteuning van de vredesschool van de kibbutz Neve Shaloom in Israël. Advertentie moderne zitmeubelen ZIERIKZEE - Zondagmiddag von den nabij Zierikzee twee kop/staart botsingen plaats waarbij in totaal vier auto's werden beschadigd. De eerste aanrijding vond om onge veer 16.15 uur plaats op de rotonde. Mejuffrouw M. A. P. uit Rotterdam stopte met haar personenauto op het verkeersplein om voorrang te verle nen aan het verkeer van rechts. Dat zou D. O. uit Zwolle die achter haar reed te laat hebben opgemerkt. Hij botste op zijn voorgangster en daar bij werden beide auto's beschadigd. Anderhalf uur later vond opnieuw een dergelijke aanrijding plaats. Maar dan bij het met verkeerslichten beveiligde kruispunt in de rijksweg N-59 afslag de Val. S. O. uit Duits land die in de richting Bruinisse reed, stopte voor de verkeerslichten. Dat werd te laat gezien door M. A. M. uit Bruinisse die achter hem reed. Bij de botsing werden beide auto's beschadigd. Bij beide aanrijdingen werden geen mensen verwond. uw Look Line dealer HARINGVLIETPLEIN 4 4301 XG ZIERIKZEE TELEFOON 01110-12946 topkwaliteit in tijdloze vormgeving.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3