Vier dagen lang een keur aan attracties in Brouwershaven Premie voor vondst <y^4c Museumjaar-wielerkaravaan komt ook naar Schouwen-Duiveland toe DE ZIERIKZEESCHE COURANT Boefes in Renesse voor twintig jongeren Gestolen auto in Renesse teruggevonden PÊ Blir Geen krant ontvangen? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Graanoogst Handelshuis Op stap met.... Voetbal Volop bedrijvigheid op de akkerbouwlanden. Het handelshuis Mulock Houwer was van grote Deze week een dag op stap met een edelsmid. Bremhoeve is Bonafide te slim af, met nemen De granen worden geoogst. (Pag. 2). betekenis voor het Zierikzee van vroeger. (Pag 5). van strafschoppen (Pag 6) (Pag. 3). MAANDAG 1 AUGUSTUS 1988 144ste jaargang Nr. 24379 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het woord Gij wordt oud wordt alleen graag als voorspelling gehoord. Fliegende Blatter De kermis heeft zijn stekje weer gevonden BROUWERSHAVEN - Het is weer zo ver. De kermis met de vele attracties staat tot en met morgen, dinsdag 2 augustus, op het marktplein in Brouwershaven. Hoe kan de kermis worden betiteld? Eén grote attractie, of gewoon een gezellige versiering van het dorp, dat zich vooral op het marktplein uit? Iedereen kan er zijn eigen benaming aan geven. Het blijkt in Brouwershaven altijd wel weer een 'zomers uitje' te zijn. Vaak wordt her en der de familie ingelicht om een avondje te komen en er dan een wandeling over de kermis aan vast te knopen. Natuurlijk blijft het dan niet bij alleen een wandeling. In Brouwershaven kan gekozen wor den tussen een groot aantal geva rieerde attracties, die meestal traditi oneel zijn voor de vaste bezoeker van de kermis in Brouwershaven. Derde generatie Zo komt ieder jaar de familie Witte met de autoscooters naar het markt plein om daar zijn zaak uit te pak ken. De huidige eigenaar, H. C. Witte, is de derde generatie. Zijn grootvader kwam begin 1900 al naar Brouwers haven om de bevolking te vermaken. RENESSE - In het kader van de openbare orde heeft de Rijkspolitie Groep Schouwen- Duiveland in het weekeinde 22 OM-schikkingen aan twintig jongeren gegeven. Zij maakten zich allen schuldig aan zaken, zoals het dragen van wapens, honbalknuppels, baldadig heid, drankgebruik op straat, openbare dronkenschap en uri neren op de weg. RENESSE - Op het Oranjehof in Renesse werd zaterdag een recent gestolen Mercedes bestelbus van F. M. G. uit Duitsland teruggevonden. De witte bestelbus werd in de nacht van vrijdag op zaterdag aan de Loane in Renesse gestolen. Toen de bus weer werd teruggevonden was de diesel uit de benzinetank op. Het ging toen op een geheel eigentijd se wijze. Samen met zijn vrouw, die naaigaren en elastiek verkocht, ging hij met zijn trekharmonica de cafe's af. Misschien een stukje nostalgie, maar voor hun een serieuze aangele genheid. Zijn vrouw verkocht destijds haar waren aan de deur en niet in één van de twintig cafe's, die Brouwershaven toen rijk was. Deze tijd is voorbij en de kermis-exploitanten spelen daar op in. Witte ruilde zijn trekharmoni ca in en ging met een schiettent ver der. Zijn vrije beroep heeft een lan ger staartje gekregen. Zijn zoon J. Witte heeft jarenlang de scooter attractie gerund, en nu heeft zijn zoon H. C. het weer overgenomen, maar J. reist nog steeds ieder jaar met zijn zoon mee. De vierde generatie komt op naam van Hans Witte. Hij staat met het schuiverspel, voorheen het buldo- zerspel, naast zijn oom met de scoo ters. Voor de beide kermis exploitanten geldt een zwaar bestaan en vooral in het seizoen, dat ze echt op pad gaan. ,,Wij zijn van april tot en met oktober weg en in de winter maanden gaan we alle spullen nakij ken en eventueel repareren", vertelt H. C. Witte. Kermiswezen Vanaf zijn veertiende jaar werd hij van school opgehaald om bij zijn va der te gaan helpen. Vanaf dat mo ment werd een attractie een serieuze zaak voor hem. ,,AI vanaf het begin ben ik geinteresseerd in het kermis wezen. Ik wilde eigenlijk nooit iets anders gaan doen", vertelt hij. Anno 1988 kan hij dan ook zeker een balans opmaken over de kermis in het alge meen. Is het nog wel in trek bij het grote publiek en is het nog steeds zo als vroeger? ,,Ik denk dat de gezelligheid wel hetzelfde is gebleven, maar de ver diensten zijn minder. Er is tegen woordig minder publiek rond de ker mis aanwezig", vertelt Witte van de autoscooters. Daarvoor geeft hij een aantal redenen. ,,Als eerste worden er in Nederland minder kinderen ge boren en is er een groot aantal recrea tieparken gekomen. Daarnaast heb ben ook de jongeren wat minder geld om te besteden". Voor de ondernemer allemaal argumenten, die het beeld van 1988 op de kermis bepalen. ZIERIKZEE - Vissers, die voortaan gevaarlijke stoffen uit de Noordzee opvissen, wacht een premie van het ministerie van verkeer en water staat. Zo heeft de ministerraad deze week besloten. De regeling, die op 1 januari 1989 van kracht wordt, is bedoeld voor vissers die verpakte milieugevaarlijke stoffen (in vaten, drums of containersof explosie ven (zoals mijnen en torpedo's) in hun netten krijgen. Per opgevist ob ject kan een premie van 1000 gulden netto worden uitgekeerd aan de visser, die het opvist en aan land brengt, of op wiens aanwijzing zo'n object kan worden geboren. Voorwaarden zijn, dat de uisser zijn vondst snel aan de kustwacht meldt en afgeeft en bovendien geografi sche informatie verstrekt over de vindplaats. Het kustwachtcentrum in Ijmuiden coördineert de acties en schakelt zonodig deskundigen in van Rijkswaterstaat en de Koninklijke Marine. De regeling geldt voor alle Nederlandse vissers die binnen de Nederlandse visserijzone varen; voor milieugevaarlijke stoffen bovendien voor vissers uit andere EG- landen die daar mogen vissen. De premieregeling heeft tot doel de vis sers te stimuleren om meer melding te maken van gevaarlijke vond sten in plaats van ze weer overboord te zetten. Dit laatste kan grote ge varen opleveren voor het milieu. De autoscooters zijn het meest ge vuld met jongeren uit de leeftijds groep zes tot en met achttien jaar. ,,De ouderen gaan vaak met hun kin deren in de botsauto's". In totaal heeft hij op de rijvloer 24 scooters rijden. Daarmee trekt hij hoofdzake lijk door Zeeland en West-Brabant. Hij schrijft ieder jaar de verschillen de gemeenten aan om weer een ver gunning voor enkele dagen te krij gen. Ook de ouders van Hans Witte heb ben vroeger met botsauto's op ver schillende kermissen gestaan. Zij hebben nu een attractie in Engeland, waarmee ze niet meer door het land hoeven te trekken. Hans is dan ook op deze manier in het vak gerold. Zijn baan bestaat dus uit het runnen van een schuiverspel. Dat doet hij nu voor het eerst alleen. Voorheen deed hij dat samen met zijn ouders. Onregelmatig Hij heeft niet alle jaren op de ker mis gestaan. Omdat hij niet precies wist of hij later wel de attractie van zijn ouders over wilde nemen, heeft hij nog als kelner in een restaurant gewerkt. ,,Daar heb ik een zeer fijne tijd gehad, maar koos toch na lang twijfelen voor het kermisbestaan. Ik moest namelijk wennen aan het onre gelmatig werken. Toen ik op school zat leefde je vaak op één vaste lijn. Dat is er nu zeker niet meer bij". Om toch iets achter de hand te heb ben heeft Hans wel een metaal diploma en heeft hij nog wat electro- techniek gedaan. „Mocht het hele maal niet meer op de kermis gaan, dan kan ik altijd nog op mijn diplo ma's terugvallen". Hans ziet de toe komst niet somber in. „Zoals het nu gaat, wil ik door blijven gaan, ook al zijn de inkomsten wat naar beneden gegaan. Duizelig worden in de disco-twister. (Foto: Joop van Houdt). Met agressie heeft hij niet veel te maken. „In Zeeland heb ik overigens heel weinig last van opgeschoten jon geren". Hij heeft in totaal zestien au tomaten in zijn kraam staan. Volgend jaar wil hij dat gaan veranderen. „Nu is het nog overdekt met plastic zeil, maar volgend jaar wil ik een kant en klare doos hebben, die zo in één keer op de vrachtwagén kan", aldus de 25- jarige ondernemer. Hij denkt er niet over om twee za ken op één kermis te nemen. „De in vestering die ik nu wil gaan doen kost 1,5 ton en dat is aardig wat geld. Ook voor de toekomst zie ik geen uit breidingen, omdat het hard werken is met twee attracties en je kan ze niet altijd op één kermis zetten", al dus Hans Witte. Op het marktplein is natuurlijk meer te doen dan alleen de scooters en het schuiverspel. Dit jaar is voor het Luna-park een nieuwe attractie gekomen. Vol met lichten draait de Disco-twister in het rond. Bijna een beetje swingend op de muziek. In to taal zijn er elf attracties, zoals een schiettent, een kinderdraaimolen, maar ook kinderbotsauto's en een drietal eetkramen. Een suikerspin, een oliebol of een zuurstok. Tot mor gen, dinsdag 2 augustus, zijn ze tij dens de kermis in Brouwershaven te verkrijgen. Veertig renners naar BrouwershavenDreischor, Bruinisse en Zierikzee ZIERIKZEE - De Nederlandse musea zetten dit jaar hun beste beentje voor om in de belangstelling van het (toeristisch) publiek uit binnen- en buitenland te staan. De maand augustus staan de musea in Zeeland in de schijnwerper. Deze speciale aandachtsmaand wordt za terdag 6 augustus met festiviteiten ingeluid. Het Mari tiem Museum in Zierikzee doet hieraan mee door die dag een gereduceerd tarief te rekenen. Het museumjaar is een initiatief van de Nederlandse Museumvereni ging, het Nederlands Bureau voor Toerisme, het landelijk contact van museumconsulenten en de stichting Museumjaarkaart. Deze organisaties hebben zichzelf verenigd in de Stich ting Nederland Museumland 1988. Het doel van het museumjaar is het bevorderen van de samenwerking tussen de musea onderling en die tus sen de musea en de toeristische sector én het vestigen van aandacht op de vele (kleinere) musea in Nederland. Iedere maand wordt één provincie speciaal belicht. In augustus is dat Zeeland. Koffertje Het officiële programma van die zesde augustus is 's morgens in het Museum voor Zuid- en Noord-Beve land. Dan wordt het museumjaar- koffertje, dat alle provincies afreist door een Friese gedeputeerde over handigd aan G. De Vries-Hommes, gedeputeerde in Zeeland. Het museumjaar-koffertje is een koffert je van doorzichtig perspex waarin het nieuwe museumpictogram is be vestigd. Door het inschakelen van de aangebrachte knipperverlichting opent De Vries-Hommes de museum- maand. Verder overhandigt de voorzitter van de Stichting Nederland Museum- land 1988, drs M. Beinema, aan twee inwoonsters van Zierikzee, de dames A. M. C. de Crom-van Stee en J. Koper-Grönloh, een diploma van de cursus Omgaan met publiek. Deze cursus is mede op initiatief van de stichting tot stand gekomen. Onder deel van de opening is ook de uitvoe ring door Sint Juttcmis van de mu- seumsuitc. Dit stuk werd door Dies le Due gecomponeerd in opdracht van de provincie Zeeland, speciaal voor het museumjaar. Maar het is niet alleen in Goes feest, maar in heel Zeeland. Om 08.10 uur vertrekt vanaf het Goese mu seum een groep van ongeveer veertig wielrenners voor, de Zeeuwse Mu seumfietstocht. hét startschot wordt wederom gegeven door De Vries- Hommes. Onder de deelnemers aan dezp toch bevinden zich Jan Jansen, mr A. J. te Veldhuis (Tweede Kamer lid), Katie van Oosten-Hage, C. Th. A. van Waterschoot (provinciale staten) en mr C. G. J. Rutten (burgemeester van Middelburg). Het routesdjema doet op Schouwen-Duiveland de plaatsen Brouwershaven (17.32 uur). Dreischor (17.53 uur), Bruinisse (18.15 uur) en Zierikzee (18.48 uur). In iedere museumplaats wordt door de wielerkaravaan met de veer tig renners, een materiaalwagen, een volgwagen en een bezemwagen, even gestopt om vertegenwoordigers van het betreffende museum de gelegen heid te geven een schakel op de bege leidende bezemwagen te bevestigen. Als de Zeeuwse Museumfietstocht is volbracht dan is de ketting gesloten en zijn alle musea in Zeeland op sym bolische wijze met elkaar verbonden. Toertochten Om ook de minder getrainde fiet sers de gelegenheid te geven om de musea in Zeeland aan te doen is er vanaf zaterdag 6 augustus een zestal museumtoertochten verkrijgbaar. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WAh WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 5 augustus: Woensdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noord 4 Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noordwest 3 Vrijdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: noordwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 2 aug. Zon op 06.03, onder 21.28 Maan op 23.04, onder 11.57 Laatste kwartier: 4 augustus (20.22) Temperatuur kustwater: 18 graden. HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Langzaam komt er enige verbetering in het weer. De luchtdruk boven de Britse eilanden en de Noordzee stijgt waardoor de wind bij ons naar het noordoosten draait. Dit wil echter niet zeggen dat de tempe ratuur ook hoger wordt. De aange voerde lucht komt nog steeds vanuit het noorden en die is nog vrij laag. Eerst op iets langere termijn draait ook in de bovenlucht de wind naar het zuidwesten en dan loopt ook aan de grond de temperatuur verder op. Door luchtdrukstijgingen wordt wel de kans op regen minder. Alleen mor gen kan in het zuiden van het land nog een enkele bui vallen. Deze tochten zijn circa 40 tot 50 kilo meter lang en leiden langs de musea in de regio's Schouwen-Duiveland, Tholen, Walcheren, Zuid-Beveland, West-Zeeusch Vlaanderen en Oost- Zeeuwsch Vlaanderen. De tochten zijn verkrijgbaar bij de musea cn de VVV-kantoren. De VARA-radio heeft iedere zater dagmorgen van 08.00-12.00 uur een programma de Opening genaamd. Daarvan maakt ook het door Hans Zoet gepresenteerde Het Vcrzamel- museum deel uit. Het Vcrzamclmu- scum wordt zaterdag uitgezonden vanuit het museum voor Zuid- cn Noord-Bcvcland. Als vcrzamelondcr- werp is gekozen voor bodem vondsten. Dat houdt in, dat van 09.00-12.00 uuyr iedereen die in het hezit is van bodemvondsten, deze kan laten zien in het Goese museum. Daar worden ze door deskundigen beoordeeld en het is niet uitgesloten dat er melding van gemaakt wordt tijden het programma. Heeft u per abuis geen krant ontvangen of is het tijdstip van bezorging wellicht ongebruike lijk, belt u dan nog dezelfde dag met de Zierikzeesche Nieuwsbode. Door de vakantieperiode is er een aantal wisselingen in de bezorging. Hierdoor bestaat de mogelijkheid, dat de bezorging niet zo verloopt als u gewend bent. U kunt dagelijks tot 18.00 uur bellen naar het kantoor: 01110 - 16551 en tussen 18.00 - 19.00 uur met 01119 - 1941

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1