Nieuwe hakselaar Cebeco streeknieuws Gs Zeeland willen opslag baggerspecie op een schor WATERSTANDEN - WEEKENDSERVICEDU DEURLOO B.V. Gezamenlijke verklaring provincie en Vlissingen Dertig jaar bij Ons Genoegen Hardrijder aangehouden na negeren van stopteken Aanrijding- in Ellemeet 2 Vervolg van pagina 1 beke, niet alleen vanwege de taal maar ook doordat het dagelijks menu hen niet voor onaangename verras singen stelt, zoals die keer in een Brussels restaurant waar de Zierik- zeeënaars een soort griesmeel met spek kregen voorgezet. ,,Die Duitse kost verschilt niet zo veel van de Hollandse pot en boven dien is het er schoon" redeneert de voorzitter die een land als Frankrijk, bij'velen toch een geliefd vakantie oord, niet zo ziet zitten. Een land dat het bij de leden van Ons Genoegen ook altijd goed doet is Oostenrijk. Door toedoen van chauffeur Johan Willemse die tegen zijn pensioen aan zat en graag nog eens naar Oostenrijk wilde met reislustige Zierikzeeë- naars ging het in 1980 naar Oosten rijk, de eerste zesdaagse reis was een feit en blijkbaar ook een succes want een jaar of vijf trok het reisgezel schap naar het land van Heidi om daar bij voorbeeld in juli sneeuwbal len te gooien. Kiezen Oostenrijk, de Belgische Arden nen, Duitsland, Italië of wellicht Zwitserland. Elk jaar opnieuw wordt er door de leden stevig geboomd over de bestemming. Wordt het Duitsland of Oostenrijk dit jaar? Westerbeke: „Tijdens de ledenvergadering bespre ken we altijd waar we naar toe gaan en wat we gaan doen. Over de voor stellen wordt dan vervolgens ge stemd. Het zijn uiteindelijk de leden die dit bepalen. Wanneer daarover overeenstemming is bereikt ga ik naar Van Oeveren waar het reisplan helemaal wordt uitgestippeld met kosten en al. Dit uitgewerkte plan wordt vervolgens aan de leden voor gelegd, waarna de tijd van sparen aanbreekt. Elke maand namelijk haalt onze bode, mevrouw L. Saman de contributie op. Wij betalen zo'n honderd gulden per maand, maar an deren kunnen als ze daar prijs op stellen wat meer of wat minder beta len". Over wanbetalers behoeven Wester beke en de andere bestuursleden, B. Lokerse (secretaris), mevrouw A. Nuyens (penningmeesteresse) en de dames L. Saman en R. van Zuidland niet bang te zijn. Enerzijds is het le dental, dat momenteel 23 bedraagt wat aan de magere kant om de reis voor iedereen betaalbaar te houden, anderzijds wil het bestuur ook niet iedereen mee hebben. „We hebben nu een ontzettend fijne ploeg, 't is net een grote familie en nog nooit is er tijdens de reis trammelant geweest over het eten, de hotelkamer of het programma. Dat willen we ook in de toekomst zo houden. Wanneer we van iemand weten dat hij zich slecht aan kan passen en overal iets op aan te merken heeft, nu dan willen we hem liever niet als lid. Je moet wel 'n fat soenlijk mens zijn" aldus Westerbe ke, die erop wijst dat het niet het be stuur maar de leden zijn, die uitein delijk bepalen wie wel en wie niet welkom is. Doorgaan Dat het bij Ons Genoegen dik voor mekaar is laten beide echtelieden verschillende keren doorschemeren. Eigenlijk hadden ze er nu een punt achter willen zetten, te meer daar me vrouw Westerbeke een tijd lang suk kelde met haar gezondheid. De reac ties van de overige leden plus het feit dat deze met een versierde bus en een bos bloemen duidelijk maakten het voorzitterschap van Westerbeke te waarderen was voor Westerbeke aan leiding om dat moment van aftreden nog maar even voor zich uit te schui ven. Zolang de gezondheid het toelaat zullen ze eens per jaar bij de Balie in stappen voor de reis met Ons Genoe gen. Da's iets wat zeker is. Advertentie ZIERIKZEE - De afdeling land- en tuinbouwmechanisatie van de Cebeco-Handelsraad heeft de container- hakselaar geïntroduceerdeen machine die uit componenten wordt vervaardigd in de eigen fabriek te Steen- wijk. De container-hakselaar bestaat uit een voorstuk met hakselunit, een motor met een vermogen van 254 kw, knikbesturing en een containerdrager, waarop de container met een inhoud van 40 kubieke meter u>ordt geplaatst. Het gehakselde produkt wordt door de machine rechtstreeks in de container geblazen. Wanneer de container vol is, wordt deze met de op de hakselaar gemonteerde laadarm afgezet. Het voordeel is dat op transportkosten wordt bespaard en dat het hakselen onafhankelijk van de afvoer plaats vindt. Het trans port van de containers geschiedt met vrachtauto's. De oorspronkelijke Hesston-hakselaar 7725 is op een groot aantal punten gewijzigd. Zo is de radiateur aan de zijkant van de machine geplaatst, waardoor de )Hk- selaar een stuk korter is geworden; de totale lengte is elf meter. MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provin cie heeft de minister van verkeer en waterstaat geadvi seerd concessie te verlenen aan het havenschap Vlissin- gen voor het opslaan van vervuilde baggerspecie op het Schor van Rammekens. Tot 1 januari 1989 heeft het ha venschap vergunning de specie, afkomstig uit de havens in Vlissingen-Oost, te storten in de Westerschelde. Rijks waterstaat heeft het havenschap te kennen gegeven, dat na die datum de vergunning niet zonder meer zal worden verlengd. Gezien de vervuiling van de specie zullen strengere eisen worden gesteld en er zullen maatregelen moeten worden getroffen om de vervuilingsbronnen te bestrijden. Voordat die maatregelen getroffen zijn, is het havenschap genoodzaakt het baggerslib op te slaan. Daartoe is het Schor van Rammekens bedoeld. Verwacht wordt, dat van de jaarlijks vrijkomende één miljoen kubieke meter specie twintig procent van op slag in aanmerking komt. Het water schap wil het gestorte slib bewerken, waardoor de kwaliteit kan worden verbeterd. Vervolgens zou de specie alsnog gestort kunnen worden. Gede puteerde staten schrijven in hun ad vies aan de minister, dat van het rei nigende effect van de opgeslagen specie geen of minimaal effect wordt verwacht. Ook is het de vraag of preventieve maatregelen ter bestrijding van de vervuilingsbronnen vlug kunnen worden genomen en vervolgens vlug effect zullen hebben. Gs concluderen daarbij, dat een omvangrijk slibde- pot noodzakelijk is. Rekening moet worden gehouden met reserve-capaci teit, omdat over enkele jaren moge lijk meer slib gestort moet worden. De cijfers van het havenschap zijn na melijk gebaseerd op ruwe aannamen. Concessie Tegen de concessie zijn bezwaren ingediend door burgemeester en wet houders van Vlissingen-, de Zeeuwse milieufederatie, het dorpscomité Rit- them, enkele natuurbeschermings verenigingen en een aantal particu lieren. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Springtij: 31 juli Actuele informatie over afwijkingen: 01184-15600 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 30 juli 05.25 177 11.20 - 127 17.35 157 23.50 -166 31 juli 06.15 182 12.10 -125 18.25 159 - 1 augustus •07.00 183 00.40 -172 19.05 160 12.55 -122 30 juli 03.30 186 09.50 -121 16.00 163 22.15 -161 31 juli 04.15 195 10.35 -117 16.40 166 23.00 -166 1 augustus 05.00 197 11.25 -112 17.20 168 23.45 -167 30 juli 05.50 184 11.25 -136 18.05 162 23.50 -176 31 juli 06.40 192 12.15 -133 18.55 165 - 1 augustus 07.30 194 00.40 - 182 19.40 167 13.05 -130 30 juli 05.25 200 11.20 - 143 17.50 181 23.55 - 180 31 juli 06.15 205 12.15 -139 18.30 183 - 1 augustus 07.00 206 00.40 -185 19.15 184 13.00 -136 Alle bezwaren zijn hoofdzakelijk gericht tegen het verloren gaan van het Schor van Rammekens. Aan het schor worden grote natuurweten schappelijke en landschappelijke waarden toegekend. Ook uit milieu- educatief oogpunt is het schor van be lang. Gs onderkennen die belangen. Zij schrijven aan de minister, dat het Schor van Rammekens het enige res terende schor van Walcheren is en het laatste restant van het destijds uitge breide schorrengebied van het Zuid Sloe. Het is tevens één van de laatste zoutwaterschorren, die helemaal on der invloed van natuurlijke getijde bewegingen staan. Er komen zeldzame plantesoorten op het schor voor en voor vogels is het van belang als broed fourageer-, rui-, overwinterings- en doortrek- kingsgebied. Hoewel het om een klein gebied gaat, neemt het een be langrijke plaats in in de keten van fourageer- en rustgebieden. Andere bezwaren betreffen mogelijke stank overlast voor Ritthem. Gs merken hierover op, dat over stank met be trekking tot baggerspecie weinig be kend is, maar gezien de afstand tus sen het schor en Ritthem - twee kilometer - wordt verondersteld, dat er geen overlast zal op treden. Over de bezwaren, die gericht zijn op de nieuwe bestemming van het schor, schrijven gs, dat het gebied steeds is aangeduid als zeehaventer rein. Het is onderdeel van het be heersgebied van het havenschap. Ge bruik is, dat zolang op een gebied geen zeehavenactiviteitên worden ontplooid de bestaande waarden van dat gebied zoveel mogelijk worden beschermd. Het schor is tot nu toe steeds ongebruikt gebleven, mede vaiiwege de beperkingen die het mu nitiedepot in de buurt ervan opleg- fen. Al in het streekplan Midden eeland is aan het schor overigens niet de functie natuurbehoud toege kend. Bij de vaststelling van het streekplan Zeeland (juni 1988) heb ben gs en een meerderheid van pro vinciale staten bepaald, dat die func tie ook toen niet moest worden toegekend aan het schor. Voor de hand Gs wijzen de minister erop, dat de lokatie voor het havenschap voor de hand ligt - gemakkelijk bereikbaar en lage grondkosten. Het schor is niet opgenomen in de grondexploitatie van het havenschap, waardoor de prijs per vierkante meter kan worden gesteld tussen de twee en vier gulden. In totaal komen de kosten dan op zes ton. Als het om grond zou gaan bin nen de havcnschaps-exploitatie zou het bedrag uitkomen op rond de twaalf miljoen gulden. Gs vinden, dat de natuurweten schappelijke en landschappelijke waarden moeten wijken voor de be langen van het havenschap Vlissin gen. daar het schap op korte termijn RENESSE - Aan de Hoge Zoom in Renesse werd F. G. S. uit Bergen aangehouden, na dat hij een stopteken van een politie-ambtenaar had gene geerd en hem bijna omver reed. S. reed met een te harde vaart van de Hoge Zoom weg en kwam vervolgens weer met een harde vaart terug. Toen de politieman de automobilist wilde laten stoppen, negeerde hij het stopteken. De politie ambtenaar kon nog net op tijd wegspringen. Toch heeft de po litie de roekeloze rijder nog kunnen inrekenen en na de blaasproef op het politiebu reau in Zierikzee bleek, dat hij een te hoog alcohölpromillage in zijn bloed had. Hij werd in voorlopige hechtenis genomen, maar is reeds op vrije voeten gesteld. PARIJS - Het officiële onderzoek naar het neerstorten van een airbus A320 tijdens een luchtshow bij Parijs vorige maand pleit het vliegtuig vrij en legt de schuld van het ongeval bij de piloten van het toestel. Dit heeft de Franse televisie bekendgemaakt. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-10255 AMSTERDAM - De redactie van de verboden arbeiderskrant Mokro uit Suriname heeft een beroep gedaan op de Nederlandse Vereniging van Jour nalisten (NVJ) en het Genootschap van Hoofdredacteuren in haar strijd om weer te kunnen verschijnen. Aan beide organisaties is gevraagd om binnen haar mogelijkheden te onder zoeken hoe het staat met een op 7 april bij premier Arron ingediende aanvraag tot opheffing van het sinds 1982 geldende verschijningsverbod. een oplossing moet hebben voor de specie en gezien de .bestemming van •het schor tot zeehaventerrein. Aan het havenschap Vlissingen zal worden meegedeeld, dat voor de op slag van het slib een vergunning no dig is op grond van de Afvalstoffen wet en dat bij een opslagcapaciteit van 500.000 kubieke meter of meer een milieu-effectrapport moet wor den opgesteld. KERKWERVE Excursie De Witlofstudieclub Schouwen- Duiveland trekt er maandag 1 augus tus op uit. De leden gaan dan op ex cursie naar het bedrijf van L de Kok aan de Tellersweg 3 in Kerkwerve, waar een bezoek wordt gebracht aan de percelen met witlofwortels. Aan vang 19.30 uur. GOES Geslaagd Aan de Slagersvakschool in Goes behaalde Marcel Jonker uit Brou wershaven het diploma Winkelslager. Aan het zelfde instituut slaagden Jos Kruik uit Haamstede en Hans Blom uit Oosterland voor het diploma Vak bekwaamheid Slagersbedrijf en het diploma Worstmaker. ELLEMEET - Nadat D. K. uit Rhoon brandstof voor zijn auto had getankt en daarna zijn weg richting Scharendijke wilde vervolgen, botste hij tegen het voertuig van J. F. uit Burgh-Haamstede. Het ongeluk vond donderdag aan de Kuijerdam- seweg in Ellemeet plaats. K. zou het rechtdoorgaande verkeer geen voorrang hebben verleend. De personenauto van K. werd total loss verklaard en de auto van F. liep aan zienlijke schade aan de voorkant op. SOWETO- lp Soweto is het huis van Winnie Mandela, de vrouw van ANC-leider Nelson Mandela, door brandstichting volledig vernield. De Zuidafrikaanse politie gaf middelba re scholieren uit de zwarte wijk bij Johannesburg de schuld. Volgens bu ren, die deze lezing onderschreven, houdt de actie verband met een ruzie tussen de scholieren en een voetbal elftal dat Winnie Mandela vaak ver gezelt en min of meer optreedt als haar lijfwacht. VLISSINGEN - Donderdag heeft overleg plaatsgevonden tussen dele gaties van de colleges van gedeputeerde staten van Zeeland en burge meester en wethouders van Vlissingen inzake het op 22 juli j.l. door de provincie verstrekte persbericht over de aankoopprijzen voor onroe rend goed zoals die door de gemeente Vlissingen in een aantal gevallen zijn betaald. Van de zijde van de gemeente Vlissingen is een groot aan tal ernstige bezwaren tegen deze publikatie naar voren gebracht, niet name tegen het feit dat hierin bepaalde bedragen zijn genoemd en daar door een beeld van onzorgvuldig beheer van gemeenschapsmiddelen door het gemeentebestuur van Vlissingen is opgeroepen. Burgemeester en wethouders van Vlissingen zijn van mening dat hierdoor de belan gen van Vlissingen zijn geschaad. Van de kant van gedeputeerde staten is gesteld dat de besluiten van de gemeenteraad van Vlissin gen tot verwerving van onroerend goed steeds zijn goedgekeurd, waaronder ook de in het persbe richt genoemde aankoop van pan den en terreinen aan de Konings weg. Gedeputeerde staten hebben gezegd met hun brief van 28 juli j.l. en de openbaarmaking daar van door middel van het genoem de persbericht geenszins de bedoeling te hebben gehad het ge meentebestuur van Vlissingen te berispen of negatief te beoorde len. De door het persbericht ont stane neveneffecten worden dan ook door gedeputeerde staten be treurd. In het overleg is uitvoerig stil gestaan bij de grote betekenis van de verwerving van panden ten be hoeve van de realisering van een nieuw kernwinkelgebied voor Vlissingen en bij de omstandighe den waarmee bij die verwerving feitelijk rekening moet worden gehouden. Erkend Gedeputeerde staten hebben er kend dat het aankoopbeleid in het kader van de stadsvernieuwing primair een verantwoordelijkheid is en blijft van het gemeentebe stuur. Bij de beoordeling van aan- koopbesluiten vórmen de inge wonnen ambtelijke adviezen een element in de afweging door het college van gedeputeerde staten. De voortgang van de stadsver nieuwing zelf speelt daarin ook een belangrijke rol. Uiteraard zijn hierbij zakelijke geschillen in be oordeling niet uit te sluiten. Met betrekking tot de opmer king in de brief van gedeputeerde staten over bijdragen uit provin ciale fondsen is van de zijde van gedeputeerde staten medegedeeld dat te allen tijde bij subsidie-aan vragen wordt gekeken naar het to tale financiële beleid van de ge meentebesturen. Beide colleges achten de discus sie over de publikatie hiermee ge sloten. Tot 31 juli Zierikzee De Eenhoorn. Expositie olieverf schilderijen P. C. de Jager. Van 10.00 tot 17.00 uur, behalve zondags. T/m 5 augustus maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag Zierikzee Gasthuiskerk. Open Kerkdagen: boe kentafel Rembrandttentóonstelling diaserie over geschiedenis Gasthuis- kerk en orgelbespeling. 1 13.00-17.00 uur. Tot en met zaterdag 17 september Middelburg Zeeuwse Bibliotheek. Tentoonstel ling onder de titel van radarboot tot Jumboferry. Juli, augustus en september Bruinisse Hal gemeentehuis. Expositie olie verfschilderijen Hedi Bogaers. Dage- lijks (behalve zaterdag en zóndag). Van 8.00 tot 17.00 uur. Augustus en september Burgh-Haamstede De Burght. Expositie werk Hedi Bo gaers en Ed van den Bogaerdt. Dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur, van 14.00 tot 17.00 uur en vanaf 19.00 uur. Vrijdag 29 juli Renesse Centrum. Festivaldag. 15.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 30 juli Burgh Aan de Burghse Ring. Rommel markt. 08.30 uur. Renesse Hogezoom. Straattheater en clowne rie. 16.00 en 20.30 uur. Maandag 1 augustus Scharendijke Vanaf Nederlandse Hervormde Bet- lehemkerk. Kerkepad. 18.45 uur. Dinsdag 2 augustus Zierikzee Nieuwe Kerk. Concert van organist Wilfried Promnitz. 14.00 uur. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Le vend Ganzebord. 20.00 uur. Woensdag 3 augustus Scharendijke Nederlandse Hervormde kerk. Con cert Jan van Westenbruge en Martin Bubbert. 20.00 uur. Brouwershaven Terrein firma Meijer. Stuntshow. 20.00 tot 22.00 uur. Donderdag 4 augustus Burfh Nederlandse Hervormde Kerk. Con cert door Bram de Wolf en Marja Smet. 20.00 uur. Dreischor Nederlandse Hervormde kerk. Orgel concert Dirk Jansz. Zwart. 20.00 uur. Haamstede Ring. Ring Promotiedag. Van 13.00 tot 21.00 uur. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Kin derfilm. 16.00 uur. Vanaf Hervormd Verenigingsgebouw. Fietstocht. 18.15 uur. Vrijdag 5 augustus Brouwershaven Markt. Feestmarkt. Zaterdag 6 augustus Noord welle Rond kerk. Braderie en rommel markt. 10.00 uur. Scharendijke Jeugdsoos Trace. Openlucht live bluesfestival. Van 15.00 tot 24.00 uur. Dreischor Ring. 't Oude Vlasdorp. Vanaf 10.00 uur. Dinsdag 9 augustus Brouwershaven Grote Kerk. Orgelconcert door Jaap Zwart. 20.00 uur. Woensdag 10 augustus Renesse Nederlandse Hervormde kerk. Musi- confetti. 20.00 uur. Donderdag 11 augustus Burgh Nederlandse Hervormde kerk. Con cert door Wilfried Promnitz. 20.00 uur. Haamstede Ring. Ring Promotiedag. Van 13.00 tot 21.00 uur. Dreischor Nederlandse Hervormde kerk. Orgel concert Dirk Jansz. Zwart. 20.00 uur. Zaterdag 13 augustus Brouwershaven Markt. Kindermarkt. Van 9.00 tot 12.00 uur. Woensdag 17 augustus Renesse Nederlandse Hervormde kerk. Ko perklanken. 20.00 uur. Zaterdag 27 augustus Brouwershaven Markt. Kinderdag. Vanuit Brouwse jachthaven. Gondel- vaart. Bij invallen duisternis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2