Jan Westerbeke: dertig jaar reisvereniging Ons Genoegen Kakatoe ontsnapt Concert Van Westenbrugge O DE ZIERIKZEESCHE COURANT Rijkspolitie lost zestal inbraken op Revolvers in Zierikzee gevonden Geen krant ontvangen? Alcohol controle Renesse Vijf strand- hokjes open gebroken in Renesse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 29 JULI 1988 144ste jaargang Nr. 24378 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Mens en dier Vlasdag Gezoem Wielerronde Deze week in de fotorubriek een toerist, die zijn Bezoekers van de Vlasdag in Dreischor - vol- Weer een aflevering van de rubriek Flora en Fred van Son is als overwinnaar uit de strijd trouwe viervoeter op eigen wijze transporteert, gende week - kunnen een gerestaureerde fauna; een zomer vol gezoem. gekomen tijdens de wielerronde van Bruinisse. (Pag. 3). dorsmachine bewonderen. (Pag. 4). (Pag. 5). (Pag. 7). Reizen is het hart verwijden. Allard Pierson „Echt, 'f is so'n fantastische ploeg ZIERIKZEE - De Reisvereniging. Vroeger had elke plaats wel zo'n clubje reisliefheb- bers, dat elke maand een bepaald bedrag opzij legde om eens per jaar samen op stap te kunnen gaan. Veel van die verenigingen zijn in de loop der jaren ter ziele gegaan. De Zierikzeese reisvereniging Ons Genoegen vormt hierop een uitzondering. Onlangs nog vertrok het gezelschap reislustige Zierikzeeënaars voor een zesdaagse reis naar het Zwarte Woud. Een bijzondere reis deze keer voor voorzitter Jan Westerbeke uit Zie- rikzee, die er met een versierde bus en een bos bloemen op gewezen werd dat hij dit jaar precies dertig jaar voorzitter van Ons Genoegen is. waren voor hem evenals de bos bloe men die de dag daarop op de ontbijt tafel prijkte. Een stukje waardering die Wester beke en zijn echtgenote deden beslui ten om er nog maar even mee door te gaan. Het echtpaar dat al zovele rei zen met Ons Genoegen heeft meege maakt speelde immers met de ge dachte om er zachtjesaan een punt achter te zetten. Die gedachte is na thuiskomst van de reis naar het Zwarte Woud in de koelkast gestopt. Zolang de gezondheid het toelaat zul len ze van de partij zijn. Vast en ze ker, daarvoor hebben zij teveel goede herinneringen aan de Zierikzeese reisvereniging die in 1946 werd opge richt. Beide echtelieden die zich in 1957 als lid aanmeldden bij Ons Genoegen behoren inmiddels wel tot de ouwe getrouwen, maar zijn niet de oudste leden. Die eer komt mevrouw Van Zuidland en de heer Plantsoen toe die vanaf het allereerste begin van deze vereniging lid zijn en nog steeds pre* sent zijn bij de jaarlijkse tochtjes. Die tochtjes zijn in de loop der ja ren aanmerkelijk veranderd. De mo derne tijd zorgde niet alleen voor luxer vervoer maar ook de reisduur werd verlengd. Westerbeke: „Onze eerste reis in 1957 was een dagje naar Valkenburg. Heel wat voor mensen die zoals wij toen nooit van het ei land af waren geweest. Een jaar of twintig geleden heb ik eens voorzich tig voorgesteld om niet een maar drie dagen op reis te gaan. Dat idee werd vrij vlot overgenomen". Een reis van drie dagen bleek ook wat aan de korte kant te zijn volgens ♦de voorzitter: ,,Je bent een dag onder weg om op de plaats van bestemming te komen en ook voor de terugreis moet je gemiddeld op een dag reke nen, zodat je feitelijk maar een dag tot je beschikking hebt". Die drie da gen werden dan ook al snel vier da gen. Meer moeite hadden de leden be gin jaren tachtig met het voorstel om vijf dagen op stap te gaan. Ineens ble ken de kinderen en de kat en tal van andere verplichtingen een blok aan het been van de .reislustige leden van Ons Genoegen te zijn. Het argument van mevrouw Westerbeke dat wie vier dagen van huis kan ook vijf da gen verantwoord weg kan blijven gaf uiteindelijk de doorslag en tegen woordig duurt de jaarlijkse reis zes dagen. Jan Westerbeke, dertig jaar bij Ons Genoegen. (Foto: Joop van Houdt). Reizen. De ene vervoegt zich bij de balie van het reisbureau om zijn va kantiebestemming te regelen, de an der kiest ervoor om op eigen gelegen heid op stap te gaan. En verder zijn er nog altijd voornamelijk wat oudere mensen te vinden, die voor hun jaar lijkse vakantiereisje het lidmaat schap van een reisvereniging verkie zen. Die laatste categorie behoort evenwel tot een „uitstervend ras". Had vroeger elke plaats zo'n beetje zijn eigen reisvereniging, tegenwoor- ZIERIKZEE - De rijkspolitie groep Schouwen-Duiveland heeft een zestal inbraken opge lost, die in de periode februari '88 tot half juli op verschillen de lokaties hebben plaats ge vonden. De politie verrichtte met betrekking tot de zestal inbraken zeven aanhoudingen. Drie inbraken werden er ge pleegd in Zierikzee, twee in Burgh-Haamstede en een op de Neeltje Jans. De inbraken wer den gepleegd in drie horecabe drijven, in één vakantiewo ning, in een rondvaartboot en in een houthandel. Het gesto len materiaal bestond groten deels uit appartuur, zoals een radio, een typemachine, een co- pieermachine, een televisie en een computer. De gestolen goe deren werden in een huis van één van de verdachte gevonden. Van de Zierikzeese houthan del is praktisch alles terugge vonden. De zeven verdachte zijn mevrouw A. M. H. uit Zie rikzee, M. W. B. uit Zierikzee, M. C. L. K. uit Zierikzee, A. E. I. J. uit Brouwershaven, C. C. B. uit Zierikzee, P. I. J. R. uit Zierikzee en M. B. P. uit Zierik zee. In verband met het onder zoek hebben de verdachten een aantal dagen vastgezeten. Zij zijn nu weer op vrije voeten ge steld. dig is zo'n gezelschap reislustigen, dat maandelijks een bepaald bedrag voor de jaarlijkse reis opzij legt, een wat vergeten fenomeen. De Zierik zeese reisvereniging Ons Genoegen vormt wat dat betreft een uitzonde ring. De 23 leden kijken elk jaar op nieuw uit naar het moment waarop zij de Van Oeveren touringcar voor zien rijden. Het begin van een zes daagse vakantie vol plezier. Dertig jaar Voor de 75-jarige Jan Westerbeke was het dit jaar wel een heel bijzon dere reis. Door een vrolijk versierde bus uitten zijn medereizigers hun waardering waarop Westerbeke al dertig jaar lang de voorzittershamer van deze vereniging hanteert. Wester beke had er zelf niet eens bij stil gestaan dat hij inderdaad al drie de cennia lang voorzitter van Ons Ge noegen is. Bij het zien van een ballon met het opschrift „Hartelijk gefelici teerd met je dertigjarig voorzitter schap" ging er bij de voorzitter echter een lichtje branden: die versierselen Reisdoel In de loop der jaren hebben de le den van Ons Genoegen al heel wat be zienswaardigheden in Europa met ei gen ogen kunnen aanschouwen. „De Dom van Keulen, verschillende Duit se kloosters en kathedralen en uiter aard veel natuurschoon" somt Wes terbeke op, die met de leden van Ons Genoegen veelvuldig in Duitsland vertoefde. Een ideaal vakantieland is de mening van het echtpaar Wester- vervolg pagina 2 SCHARENDIJKE - Als er een dier uit een circus ontsnapt is het meest al een leeuw, die de benenwagen neemt. In Scharendijke was het don derdag een kakatoe van Miss Mariska. Zij is artieste in Circus Holiday, die enkele dagen in Scharendijke op bezoek was. Rond 17.00 uur was de vogel gevlogen en in een grote boom aan de Platteweg beland. Er werd gekeken of de brandweer van Middenschouwen de vogel weer achter slot en grendel zou kunnen krijgen, maar de kakatoe zat te hoog in de boom. Op verzoek van de brandweer van Middenschouwen is de ge meentelijke brandweer van Vlissingen met een hoogwerker naar het circus in Scharendijke gekomen. Rond 23.00 uur kon de vogel door de eigenaresse dan ook weer veilig in het kooitje gedaan worden en ze lachte tevreden. ,,De vogel vloog wel telkens van boom tot boom, maar we konden hem goed volgen en toen de brandweer van Vlissingen aan wezig was bleef de kakatoe in één boom zitten", verklaart de onder commandant van de brandweer van Middenschouwen, C. Dorreman. In het circus heeft Miss Mariska een act met witte tortelduiven en twee kakatoes. Met de kakatoes heeft ze een nummer waarin ze fietsen. Dat gebeurde niet in Scharendijke, want toen plukte de kakatoe de blaad jes nog uit de boom. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - In de woning aan de Klerksweg van de twee bewoners F. van P. en P. C. de V., beiden uit Zie rikzee, vond de politie na een onder zoek twee revolvers met de bijbeho rende munitie. Het onderzoek omvatte eigenlijk twee woningen aan de Klerksweg, maar het onderzoek wees uit dat al leen in de voornoemde woning revol vers lagen. Tegen de bewoners is proces-verbaal opgemaakt. Heeft u per abuis geen krant ontvangen of is het tijdstip van bezorging wellicht ongebruike lijk, belt u dan nog dezelfde dag met de Zierikzeesche Nieuwsbode. Door de vakantieperiode is er een aantal wisselingen in de bezorging. Hierdoor bestaat de mogelijkheid, dat de bezorging niet zo verloopt als u gewend bent. U kunt dagelijks tot 18.00 uur bellen naar het kantoor: 01110 - 16551 en tussen 18.00 - 19.00 uur met 01119 - 1941 WA> kj/5 Wh Am PÊ Bitr 1 ARNHEM - Door een verkeersonge val op de A12 ter hoogte van Arnhem is een 23-jarige dienstplichtig mili tair uit Amsterdam om het leven ge komen. Een 15-jarig meisje uit Am sterdam dat bij de man in de auto zat raakte zwaar gewond. RENESSE - Aan de Rampweg tus sen Renesse en Scharendijke hield de Rijkspolitie Groep Schouwen- Duiveland donderdag tussen 20.00 en 21.00 uur een alcoholcontrole waar bij tegen één autobestuurder een proces-verbaal werd opgemaakt. In totaal zijn er zeventig auto's aan gehouden. Eén automobilist werd een x-ijverbod opgelegd. Daarnaast werd er iemand aangehouden, waar van het rijbewijs was verlopen. RENESSE - Aan het strand in Re nesse, nabij het Watergat, zijn in to taal vijf strandhokjes opengebro ken. Deze waren van verschillende badgasten. De gehele inventaris werd er bij al le hokjes uit gehaald, zoals strandstoelen en windschermen. Daarmee werd door de dieven een kampvuur op hetzelfde strand ge maakt. Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Een enkele bui Wisselend bewolkt en een enkele bui. De wind uit west tot zuidwest 5 tot 6, landinwaarts afnemend 4 tot 5 Beaufort. Minimumtemperatuur ko mende nacht 14 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 2 augustus: Zondag: Af en toe zon Karis op neerslag: 50%. Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: west 3 Dinsdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: west 2 ZON- EN MAANSTANDEN 30 juli Zon op 05.58, onder 21.34 Maan op 22.26, onder 07.23 31 juli Zon op 06.00, onder 21.32 Maan op 22.40, onder 08.58 1 aug. Zon op 06.02, onder 21.30 Maan op 22.52, onder 10.28 Laatste Kwartier: 4 augustus (20.22) Temperatuur kustwater: 18 graden. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Zoals al zo vaak dit jaar wordt het Nederlandse weer momen teel bepaald door een oceaandepres sie. Het centrum daarvan beweegt zich langzaam van de nooi"delijke Noordzee naar west-Scandinavië. Gelijktijdig trekt een nieuwe storing vergezeld van veel bewolking en eni ge regen vanaf Ierland in de richting van de Noordzee. Deze storing wordt in de nacht van zaterdag op zondag in Denemarken verwacht. Voor deze storing uit krijgen wij de komende nacht te maken met enkele opklarin gen en voornamelijk in het noorden een enkele bui. Op zaterdag wordt het half tot zwaar bewolkt. De met de genoemde samenhangende regen valt voornamelijk in het noorden van het land. Advertentie BESTE MENSEN, Onze vakantie zit er weer op. En de inbraak is opgelost. De daders en helers ze zitten! Hulde aan politie van Zierikzee. Maar ook aan de opmerkzame le zers van de Nieuwsbode, want hoe ze ook leurden, u wilde de gestolen goederen nu niet kopen. Wij kunnen zo weer werken. En als het aan mij ligt mogen de in brekers nu ook voortaan gewoon werken voor hun brood. De Houthandel van: Schouwen-Duiveland Vissersdijk 2, Zierikzee SCHARENDIJKE - In de Nederlandse Hervormde kerk te Scharendijke ver zorgt de organist Jan van Westenbrugge woensdag 3 augustus een concert. Hij wordt muzikaal bijgestaan door de bas-bariton Martin Bubbert; evenals Westen- brugge woonachtig in Wa teringen. Er is tijdens de muzikale samenkomst, die om 20.00 uur begint, ook samenzang. Al op jeugdige leeftijd kreeg Van Westenbrugge orgelles van zijn vader. Hij studeerde achtereenvolgens bij Jan Brandwijk, Willem Oranke, Jan ,J. van den Bergen Herman van Vliet. In 1973 behaalde hij het diploma kerkorganist van de NOV te Utrecht. Sinds maart 1974 is hij organist van dc Nederlandse Hervormde kerk in Wateringen en sinds enige jaren ook organist van de Algemene Begraaf plaats in Den Haag. Na jaren van intensieve studie is Van Westenbrugge thans een veelzij dig musicus en geeft hij een groot aantal concerten in het land. Verder is hij vaste begeleider van enkele ko ren, waaronder het mannenkoor Groot Rotterdam. Via de radio was hij enkele keren solistisch te beluiste ren. In 1984 maakte hij een toernee door Duitsland. Ook werkte hij mee aan een tiental grammofoonplaten, zowel solistisch als koorbegeleider. De bas-bariton Martin Bubbert heeft vijf jaar opera gezongen. Hij was verschillende keren voor de ra dio te beluisteren. Vorig jaar kwam hij in de finale van een internatio naal opera-concours. Als gast zingt hij bij diverse koren door geheel Ne derland. Jan van Westenbrugge.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1