Een vergeten hoofdstuk uit lange geschiedenis van vissend Bruinisse berichten UITVAARTVERZORGING SCHOUWEN-DUIVELAND J. W. DE KEIJZER - Renesse Verdwenen in Chili, AMNESTY INTERNATIONAL Speciale surveillances tegen heimelijke aanlandingen vis Subsidiepot management ondersteuning leeg Garnalen bezorgden vissers dik belegde boterham BRUINISSE - Bruinisse-Mosseldorp. Dat weet iedereen, zeker in de regio, ook al is de regionale geschiedenis verder een gesloten boek. De nog altijd aanwezige mossel- kotters - in aantal sterk geslonken maar wat de uitrusting betreft sterk verbeterd - zijn er nog steeds een bewijs van. Bruinisse en de oesters. Vooral menig oudere bewaart er nog goede herinneringen aan. Tot 1963 een leuke bijverdienste, als er in november en december weinig te verdienen viel. Oesters uitzoeken, oesters verpakken; men was er mee vertrouwd. Maar Bruinisse en garnalen? Niemand die er nog van weet of ervan heeft gehoord. Eén scheepje was er wel, dat tot 1940 op garnalen viste. De Bru 82 van de familie Verspoor. Achtereenvol gens Piet Verspoor, Arie Verspoor en Leen Verspoor vonden hun bestaan op het garnalenscheepje. Een deel van de vangst werd mee naar huis ge bracht en de de omroeper maakte aan de bevolking bekend, dat er in de Leeuwenbuurt weer garnalen te koop waren. Enkele centen voor een volle thee- kom en de garnalen-liefhebbers kwa men in Bruinisse aan hun trekken. Maar het bleef voor de verkopers een centenkwestie. Grof geld werd er niet verdiend. En toch spreekt de Bruse geschiedenis van gulle garnalenvang- sten en een intensieve visserij door de Bruse vloot. Overlevering Dezelfde vloot waarvan men uit overlevering weet, dat ze paraat was als er op de Banjaard een schip was gestrand of dat men er grond mee vlette als er een dijk moest worden aangelegd of hersteld. Maar dat men ook garnalen viste is in het vergeet boek geraakt. Vooropgesteld moet worden, dat over de eerste halve eeuw, nadat Napoleon naar Sint He lena werd verbannen over de geschie denis van Bruinisse weinig bekend is. Bij toeval werd door een Zierik- zeeënaar die nogaleens in de archie ven van Zierikzee snuffelt, de garna lenvisserij op Bruinisse en de beteke nis hiervan voor die gemeente opge doken. Hij vond ze in mappen over de han del van Zierikzee. Meer speciaal in de bijlagen fabrieken en Trafieken, waarbij niet alleen bijzonderheden staan over de stad zelf, maar ook over de gemeenten bij de stadspoor ten. En ongetwijfeld zijn de garnalen met Zierikzeese schepen naar Enge land vervoerd. Grimsby en Londen waren de plaatsen waarheen de Zeeuwse garnalen werden gezonden. Over het jaar 1969 staat onder het hoofdje Bruinisse vermeld: ,,De han del in garnalen werd weer eens met goed gevolg gedreven. Wel was de vangst niet ruim, maar de kwaliteit uitstekend". Tegen vier gulden tot ze ven gulden per mand werd veel ver zonden naar Engeland. Uit andere bron is bekend, dat de vloot in 1859 bestond uit 63 schepen en in 1975 uit 95 schepen. Hieruit volgt, dat er in 1969 praktisch de gehele vloot op gar nalen viste. Men had blijkbaar twee ijzers in het vuur. Mosselen én garna len. Want in die tijd was er nog geen sprake van verpachte percelen. Dat kwam pas na 1870. Toen werd de mos selvissers door het Bestuur der Visse rijen op de Zeeuwse Stromen geor dend. Mosselvissers konden een perceel huren van de grond, waarop ze tot dusver vrij hadden gevist. Vrije visserij betekende dat men de Greve- lingen opging om plaats te zoeken waar in het wild mosselen waren te vangen op de zogenaamde mossel- banken. Voor de wal van Bruinisse heet een bepaalde plaats zelfs de mosselbank, maar verder kende men de Veermansrug en de Veermans plaat. In het schippers jargon beter bekend als de Rik en de Paereplaete. Maar op alle platen, die nu in kunstmatige eilanden zijn veranderd is een regel uit de bekende Zuiderzee ballade van toepassing: 'De voerman laat er zijn paard nou grazen'. Het wa ren van 1820 tot 1870 en vroeger plaat sen waar in het wild op mosselen werd gevist en tot welke tonelen dat soms aanleiding gaf is onder meer te lezen in het boek Bruinisse door de eeuwen heen. Daarin wordt gememo- reer,d dat er in 1773 een mosseloproer plaats vond. In 1870 werd alle mosselgrond in percelen verdeeld en afgebakend. Men kon een perceel pachten van de overheid. Daarop kon men mosselen zaaien en oogsten als ze groot genoeg waren voor consumptie. Een enorme stap voorwaarts in de geschiedenis van de mosselcultuur. Maar nu kwam uit de Zierikzeese archieven aan het licht, dat niet alleen mosselen, maar ook garnalen een stevige pijler wa ren van de Bruse economie. Men kon immers mosselen vangen, maar ook garnalen. Een mosselschipper, die na 1870 mosselkweker werd, weet over te schakelen als het moest. In de oorlogsjaren 1940-45, toen de mosselkwekerij geen mogelijkheden meer bood, ging men over op de visse rij op bliek (jonge haring, in Bru toen pinnen genoemd). Die werden opge kocht en naar Duitsland geëxpor teerd. Voor zover bekend werden ze niet in Nederland verwerkt. Bruinis se telde 120 tot 130 jaar geleden nog geen 2000 inwoners en er waren ook nog ondernemende losarbeiders, die van de vissers van Bruinisse twee manden garnalen kochten, die op een kruiweg zetten en in Zierikzee gingen uitventen. Eén van hen was de groot vader van Piet Okkerse Mz (eveneens Piet geheten). Aan het einde van de dorpsweg deed hij zijn Engels leren broek uit en kruide met zijn vracht langs de Straatweg te voet naar Zie rikzee. Okkerse liep dus tot aan de poorten van Zierikzee in zijn dikke baaien onderbroek, want dat verge makkelijkte de mars. Want heen en terug was het toch gauw zo'n dertig kilometer. Maar Okkerse moet in die tijd 25 tot 30 jaar zijn geweest. Wat hij aan verdienste thuis bracht waren slechts enkele dubbeltjes. Het week loon was in die tijd niet hoger dan vijf gulden. In 1870, aldus de Zierikzeese ar chieven, leverde de garnalenvisserij in Bruinisse goede winsten op. Er de den zestig vaartuigen aan mee. De overigen hadden het blijkbaar te druk met het bezaaien en in orde brengen van hun mosselpercelen. In datzelfde jaar kwam de later zo be kende visser en vishandelaar De Nooyer samen met zijn knecht Groot- jans van Arnemuiden naar Brouwers haven. Hij viel als garnalenvisser met zijn neus in de boter, want wat staat er te lezen over 1870: ,,De garna- lenvangst overtrof alle verwachtin gen". Vierhonderdduizend kilo's wer den uitgevoerd tegen vier a zes gulden per mand. In Brouwershaven heeft de garnalenvangst het langste stand gehouden. Het is niet bekend of De Nooyer de eerste was, die dit be drijf in Brouwershaven uitoefende. Zeker is dat ook toen de vangst in Bruinisse al lang was afgelopen. Blinken Opgaan, blinken en verzinken, dichtte Bilderdijk. Zo was het ook met de garnalenvisserij. In 1875 wordt vermeld: „Slechte vangst, slechte prijzen (twee gulden per mand). 1878: de garnalenvangst levert weinig op. De oorzaak daarvan wordt in het volgende jaar onthuld: concur rentie vanuit Tfexel". Dumping op de markt kwam dus ook ruim honderd jaar geleden al voor. Of verdween de garnaal van de Grevelingen? De geschiedenis ver meldt het niet. Texel overwon, mede omdat het juist in de mosselen goed ging. In 1880 werden de garnalennet- ten opgeborgen in de pakhuizen en kwamen er niet meer uit, althans niet meer om te vissen. Een bedrijfstak ging verloren, de mosselen namen de overhand. In 1872 vermelden de ar chieven van Zierikzee, dat de mossel vangst in Bruinisse gunstig was. Zij werd uitgeoefend door 85 vaartuigen. De mosselen werden uitgevoerd naar België tegen 1,50 gulden a 1,70 gulden per ton. Geen slechte prijs voor die tijd. Over 1871 staat in het verslag, dat de mosselhandel belangrijk uit breidde. Ook over de belangrijkheid van de oesterteelt laat het verslag van de gemeente Zierikzee, wat Brui nisse betreft, de lezer niet in het on gewisse. Over het meergemelde jaar 1869 staat: „De oesterhandel was iets minder uitgebreid dan ten vorige ja- re". Voornamelijk doordat men er niet in slaagde een voldoende aantal zaaioesters in te kopen. De gehele handel liep over ongeveer zeven mil joen stuks. Uit Engeland en Schot land werden er ongeveer vijf miljoen zaaioesters ingevoerd, die tegen hoge prijzen werden verkocht. De verzending naar België was zeer belangrijk. De kwaliteit van de oes ters was uitstekend. De prijs liep van dertig tot vijfenveertig gulden per duizend stuks, terwijl voor de Zeeuwse koroesters zeventig tot tach tig gulden per duizend stuks werd be taald. De Grevelingen: voor Bruinis se eeuwen een bron van welvaart met zijn mee- en tegenvallers. Een bron, die door het leggen van de Brouwers- dam werd afgesloten. Wel verdienen palingvissers en oesterkwekers er nog een goed belegde boterham, maar hun aantal is klein vergeleken bij 125 jaar of met zelfs twintig jaar geleden. S. A. Jumelet De Bru 82 temidden van andere garnalenscheepjes in 1931. Van links naar rechts: eigenaar Leen Verspoor, Kees Melis sant uit Goedereede, Leen Kardol uit Bruinisse, twee andere vissers uit Goedereede en geheel rechts Willem Hoger- werf uit Bruinisse. (Kardol en Hogerwerf waren knecht op de Bru 82). Mede namens mijn ouders THEO en ELMA VAN VELT- H OVEN-KLINK wil ik u graag meedelen dat ik een zusje heb gekregen op 26 juli 1988. PLAATST AL UW Zij heet MAATJE JOSEPHINA FAMILIEBERICHTEN (Marisca) MIRANDA VAN VELTHOVEN IN DE Pr. Irenestraat 12 4311 BS Bruinisse ZIERIKZEESCHE Tijdelijk adres: Zweedse Ro de Kruis Ziekenhuis, Zierik zee. NIEUWSBODE Dag en nacht bereikbaar Telefoon 01116-1692 in 1976, Rodrigo A. M. Hernandez. Waar is hij??? „Verdwenen" maar niet vergeten. (teken a.s. zaterdag de petitie in de stand in Burgh) ZIERIKZEE - De Algemene Inspec tiedienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij heeft se dert enkele weken drie speciale sur veillanceteams ingezet om meer greep te krijgen op illegale, veelal nachtelijke aanlandingen van vis. Dat is bevestigd door een woordvoer der van het ministerie. Met name rond het IJsselmeer wordt de laatste weken een sterk ver hoogde nachtelijke activiteit van vis- kotters waargenomen, die met hun vangsten de sluizen aan beide zijden van de Afsluitdijk passeren en ver volgens in het niets lijken te verdwij nen. Eind vorige week maakte de Alkmaarse rijkspolitie jacht op ze ven grote viskotters, die met hun ver moedelijke vangsten spoorloos op het nachtelijk IJsselmeer verdwenen. Ook de AID heeft de toenemende il legale aanlandingen opgemerkt en beschouwt dat in de eerste plaats als blijk van goed functioneren van de controles in de veertien officieel aan gewezen aanlandinsghavens langs de Nederlandse kust. Om meer vat te krijgen op illegale aanlandingen zijn de drie operationele surveillance teams actief op wisselende plaatsen rond waterrijke gebieden in heel noord en westelijk Nederland. „In principe overal daar, waar een viskot- ter met zijn behoorlijke diepgang kan komen en waar aanlegsteigers zijn". Daartoe behoren met name het IJsselmeer en Europoort. Een team bestaat uit twee AID-ambtenaren met een auto met communicatiemid delen. De 'vangsten' van de nieuwe teams zijn nog gering. „We weten nog niet, of het met die illegale aanlan dingen wel meevalt of dat men ons nog te slim af is," aldus de woord voerder. Beursbericht Markt Goes dinsdag 26 juli 1988 Uien Prijzen exclusief BTW: Stuttgarter, deze week rooien. 24 cent per kg; Stu- ron, rooien vóór 7 augustus 23 cent per kg. Vlas Ongerepeld tot 50 cent per kg; af wijkende partijen 40 tot 45 cent per kg. Exclusief BTW. Hooi Prijzen per 1000 kg en exclusief BTW? weidehooi 135,00 tot 160.00; dijkhooi 95,00 tot 125,00. Veemarkt Den BoSch DEN BOSCH, 27-7. Slachtrunde- ren: (per kg geslacht gewicht). Aanvoer 1103, waarvan 178 stieren. Dikbillen, extra kw. 10,00-/ 12,90; stieren: le kw. 7,50-f 8,00, 2e kw. 6,40-/ 7,50; vaarzen: le kw. 7,50- 8,20, 2e kw. 6,40-/ 7,50; koeien: le kw. 7,30-ƒ 8,20, 2e kw. 6,30-/ 7,30, 3e kw. 5,55-ƒ 6,30; worstkoeien 5,05-/ 6,10. Stieren: handel willig, prijzen hoger; koeien: handel rede lijk, prijzen iets hoger. Gebruiksrunderen: (per stuk). Aanvoer 880, waarvan 183 graskal veren. Melk- en kalf koeien le soort 2100-/ 2800, 2e soort 1500-/ 2100; melk- en kalfvaarzen: le soort 2125- 2925, 2e soort 1500-/ 2125; guste koeien le soort 1650-/ 2100, 2e soort 1350-/ 1650; enterstieren 1250- 2050; pinken 1300-/ 1900; graskal veren 850-ƒ 1300. Koeien: handel re delijk, prijzen iets hoger; kalveren: handel rustig, prijzen gelijk; pinken: handel redelijk, prijzen gelijk; enter stieren: handel redelijk, prijzen iets hoger. Vlees kal veren: (per kg levend ge wicht). Aanvoer 28. le soort 6,00-/ 6,50, 2e soort 5,50-ƒ 6,00, 3e soort f 4,50- 5,50. Handel rustig, prijzen gelijk. Nuchtere kalveren: (per stuk). Aanvoer roodbont 736. Stierkalf 500-/ 715, stierkalf extra kw. 715- 800; vaarskalf 400-/ 575. Aanvoer zwartbont 651. Stierkalf 430-/ 610, stierkalf extra kw. 610-/ 710, vaars- kalf 375-ƒ 480. Roodbont: handel rustig, prijzen gelijk; zwartbont: handel rustig, prijzen gelijk. Varkens: (per kg levend gewicht). Aanvoer 790. Slachtvarkens 2,30- 2,40; zeugen le kw. 1,86-/ 1,96, 2e kw. 1,76-/ 1,86, 3e kw. 1,66-/ 1,76. Handel flauw, prijzen iets lager. Slachtschapen- en lammeren: (per kg geslacht gewicht). Aanvoer: 941. Schapen 4,00-/ 5,85, zuiglammeren 8,50-/ 10,45. Slachtschapen- en lammeren: (per stuk). Schapen 150-/ 200, zuiglammeren 150-/ 200. Schapen: handel redelijk, prijzen iets lager. Lammeren: handel redelijk, prijzen iets lager. Gebruiksschapen-, lammeren en geiten: (per stuk). Aanvoer gebruiksschapen- en lam meren 509, weidelammeren 130- 170. Lammeren: handel redelijk, prijzen gelijk. Aanvoer geiten 111. Geiten 20- ƒ80. Geiten: handel rustig, prijzen gelijk. Tbtale aanvoer 5759 stuks. Nedlloyd Neerlandia, 27-7 te Ptolimon Nedlloyd Rotterdam, 26-7 van Tbnerife naar Walvisbaai Nedlloyd San Juan, 27-7 te Singapore Black Sea 28-7 te Lubeck Nedlloyd Dejima 27-7 180 zo van Na gasaki naar Hongkong Nedlloyd Neerlandia 28-7 van Ptoli mon naar Kingston Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Appelscha (toez.) P. Boekesteijn te Beilen, te Uitwijk J. van Walsum, kand. te Ede. Aangenomen naar Waspik G. D. Hoff, kand. te Notter. Tbegelaten tot de evangeliebedie ning: R. van den Broek, Donkerstraat 7, 4119 LX Ravenswaaij. Tbegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar: J. E. Dulfer, Vlagtwedderstr. 20, 9545 TC Bourtan- ge, tel.: 05993-54773; J. Flikweert, Hu- go de Grootstr. 8, 2811 KX Reeuwijk, tel. 01829-4830; J. J. Suurmond, Fu- tenweide 29, 3993 DP Houten, tel. 03403-74351; mw. M. E. Suurmond- Vonkenman, Futenweide 29, 3993 DP Houten, tel. 03403-74351; S. J. Visser, Hoofdstr. 160, 9827 PC Lettelbert, tel. 05945-17018; mw. A. Zuidermeer, Ibis- dreef 470, 3564 RS Utrecht, tel. 030- 620260; W. C. Zuijderduijn, Briel- sestraat 38. 3251 CE Stellendam, tel. 01879-2966. Gereformeerde Kerken Beroepen te Witmarsum en Ping- jum en Zürich mw. drs. L. van Weijen, kand. te Amsterdam. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Opende in combinatie met Surhuisterveen: drs. T. P. Nap, kand. te Groningen. Bedankt voor Vollenhove-Kadoe- len: W. Tiekstra te De Bilt-Bilthoven. DEN HAAG - Staatssecretaris Evenhuis van economische zaken heeft de subsidieregeling management-ondcrsteuning tijde lijk stopgezet, omdat de subsidiepot van 20,9 miljoen voor dit jaar nage noeg leeg is. De aanvragen die tot op heden zijn ingediend kunnen naar het zich laat aanzien nog juist wor den gehonoreerd, aldus het ministe rie. Op korte termijn komt er een nieuwe regeling. De bestaande regeling ondersteunt kleine en middelgrote ondernemers financieel als zij om hun bedrijfsvoe ring te verbeteren een externe advi seur inschakelen. De subsidie be draagt 30 procent, terwijl onderne mers van de kleinste bedrijven (tot 10 werknemers) voor de eerste twee ad viesdagen 70 procent subsidie krij gen. De nieuwe regeling zal beperkter van opzet zijn. De eerste resultaten van een onderzoek naar de werking van de bestaande regeling wijzen er op dat de huidige doelgroep (bedrij ven met minder dan 100 werknemers) te ruim is, aldus het ministerie. De nieuwe regeling zal zich waarschijn lijk dan ook toespitsen op kleinere bedrijven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 6