Druk, drukker, drukst ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 juli 1988 Nr. 24377 5 Het laten beschilderen van je gezicht is een serieuze zaak, daar moet je niet licht over denken. Door een hevige regenbui overvallen zochten de musici van het ZomerOrkest Nederland hun toevlucht in de Beuze. maakt is getuige van een klein ar tistiek wonder. Met uiterste nauwge zetheid worden de ernstig kijkende kindersnoetjes opgefleurd met een bonte vlinder. Even na tweeën wordt het dringen geblazen op het Havenplein. Het Zo merOrkest Nederland, bestaande uit een aantal jonge musici (amateurs en conservatoriumstudenten), die in hun vakantie een week lang door Neder land reizen om het publiek kennis te laten maken met het fenomeen blaas muziek, voelt nattigheid op de Schuithaven en zoekt naarstig zijn toevlucht in de Beuze. De musici mo gen zichzelf dan wel het ZomerOrkest noemen, voor een zonnetje kunnen ze toch niet zorgen. Rond half drie kie pen de weergoden een aantal overvol le emmers regenwater over de Tberis- tendag-bezoekers heen. Paraplu's worden in allerijl opgezet terwijl' anderen een toevlucht zoeken onder afdakjes en bomen. Alle regen druppels ten spijt: de Toeristendag- show must go on. De gehele menage rie van handelaren, standwerkers, suiker- en koekebakkers draait op volle toeren evenals de organist Heijerman die deze dag op de Melk markt neergestreken is. Ook deze keer weer in gezelschap van zijn neef produceert Heijerman, die inmiddels gerekend kan worden tot vaste Toe- ristendagmedewerker een aantal de cibellen orgelmuziek waar je niet om heen kunt. Eveneens de nodige decibellen pro duceert de Sikorsky helikopter die deze dag voortdurend boven de stad cirkelt voor een aantal rondvluchten van een kwartier boven Schouwen- Duiveland. Stonden er vorig jaar nog meterslange rijen wachtenden bij de Laan van Saint Hilaire en de Haring- vlietstraat. Deze dag is de belangstel ling minder, wellicht dat de bezoe kers van deze derde Toeristendag die vijftig gulden liever in het centrum zelf uitgeven aan lekkernijen als pa ling- en puddingbroodjes, pannekoe ken en poffertjes of zo'n malse hap klare haring. Keuze is er volop voor de horde mensen die in de smalle straatjes van het centrum soms voetje voor voetje voortschuifelen. Kijkend en keurend, alle tijd aan zichzelf heb bend en genietend van die bonte rij van kunstenaars, muzikanten en han delaren die deze dag bezit hebben ge nomen van het Havenplein en de klei ne straatjes van het centrum, waar zoveel te zien en nog meer te beleven is. Tijdens deze derde Iberistendag. Foto: Joop van Houdt Ifekst: Rosalien Korstanje Ja, ja, kijkt u maar even naar alle spulletjes, die mijn familieleden voor dit doel hebben verzameld. Vier heren en een dame, die samen het Coca Cola Acrobatenteam vormen zorgden met hun salto's en andere acrobatische toeren voor de nodige span ning en sensatie op het Havenplein. ZIERIKZEE - Entertainment of dat nu het heldhaf tige optreden van Jan Klaassen is, die met de nodige (verbale) steun van zijn prille fans uiteindelijk toch de grote boosdoener weet te vangen of de adembenemende salto's en andere acrobatische toeren van het Coca Cola team op het Havenplein; het blijft mensen trekken, jaar in jaar uit. De derde Toeristendag in Zierikzee met enter tainment in alle mogelijke variëteiten vormde daarop geen uitzondering. Een onafzienbare rij grote en kleine mensen vulde dinsdag de smalle straatjes van het cen trum. Het was druk, beredruk zelfs in Zierikzee. Lang lint van auto's tot ver buiten Zierikzee Komt dat zien. komt dat zien beste spulletjes te koop voor een spotprijsje. Op de Balie zorgt het kin dervolkje voor een stukje commercie waar je U tegen zegt. Op tafelkleden staan daar de meest uiteenlopende afdankertjes van oma's, mama's en andere familieleden uitgestald. De jonge koopman of -vrouw zit er tus sen en waakt erover. Elke cent telt, je ziet het ze denken. Dat kan ook niet anders wanneer je van plan bent om met je vergaard kapitaaltje een schommel en wip te kopen, zoals een van de jeugdige handelaartjes ver klapt. Een collega-verkoper geeuwt eens. 't Is ook een zware opgave om tijdens het optreden van Jan Klaassen en zijn kornuiten op je stek te blijven om je waren aan te prijzen. En dat al vanaf een uur of half acht 's morgens. Eigenlijk is de Iberistendag dan nog niet begonnen, maar ja de echte ko pers zijn nu eenmaal vroege vogels, terwijl de bezoekers 's middags meer kijkers zijn. Even verderop op de hoek, aan de voet van de Dikke Tb ren bezorgen Jan Klaassen en zijn makkers het jeugdige publiek momenten van gro te opwinding. Er moet zelfs politie aan te pas komen, niet om het en thousiasme van de toeschouwertjes te beteugelen, maar om de slechterik die Jan Klaassen beet heeft genomen, in te rekenen. Aan de andere zijde van de Balie drommen de smulpapen samen, voor een vers gerookte IJssel- meerpaling, een Hollandse Nieuwe en wollig-roze suikerspin. In de Weststraat, waar een aaneen gesloten rij bezoekers de stad binnen- schuifelt wordt hen, als extra stukje service een dagprogramma en een plattegrondje uitgedeeld door een paar medewerksters van de Schouw- se Kust-promotiebus. Een aardig ge baar, zeker, maar niet iedereen weet het velletje met informatie op zijn juiste waarde te schatten. Een enke ling denkt: weer zo'n folder en ver frommelt het vervolgens achteloos. De meesten nemen het met een ge mompeld dankjewel in ontvangst. Een drukte van jewelste is het op het Havenplein waar een vrolijk ge kleurd, paleisachtig springkussen ge reed staat voor de jeugdige spring-in 't veld die over lenige ledematen be schikt. Schuin daar tegenover wordt het grote acrobatische werk verricht door het Coca Cola-team. Een gezel schap van vijf gerenommeerde tram polinespringers, die ooit tot de top behoorden. Twee van deze buitelkun- stenaars deden twee maanden gele den mee aan de Wereldkampioen schappen trampolinespringen in de Verenigde Staten. Ook hier in Zierik zee, waar deze trampoline-kunste naars 'voor het eerst te gast zijn laten ze zien wat ze waard zijn. Op zeker spelen door een show met geijkte elementen op te voeren, daar in hebben de vier heren en een dame, die per jaar gemiddeld veertig optre dens verzorgen, geen trek. Je bent jong en je wilt elke keer beter, hoger en spectaculairder. Vandaar ook die trucjes, zoals een drievoudige salto gecombineerd met een anderhalve schroef. Hoog buitelen deze trampoli ne-artiesten boven de rij mensen die zich op het Havenplein vergapen aan dat spektakel. Tbr zijde van deze grote rode Cola mobiel staat in alle bescheidenheid een klein kraampje, waaromheen kinderen zich verdringen. Een aantal penselen, potjes verf en een aantal kleurig beschilderde kindersnoetjes verraden al wat hier gebeurt. Wie bij dit tentje eens even pas op de plaats Rond half drie kiepen de weergoden een aantal overvolle emmers regenwater over de Toeristendagbezoekers heen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5