Wolga Kozakken treden op in Lutherse kerk Zierikzee streeknieuws BROOD UIT HET WATER New Magic Breeze dit Diedt de beeldbuis LP-recensies Alcohol controle Diefstal autoradio Renesse Andriessen komt met nieuw Europees plattelandsbeleid 4 JOHNNY LION - De wispel turige Johnny Lion is na een aantal jaren terug van wegge weest met een typerend Hol lands stukje muziek. Aange vuld met een paar oude wer ken van Lion, die al in de zesti ger jaren op de podia stond, brengt hij op zijn gelijknamige eIpee (EMI) wisselvallig weer. Hij zingt zijn teksten niet, maar spreekt ze over het alge meen uit en dat is gecombi neerd met muziek uit de be kende 'Hilversumse muziek fa briek1. Na jaren werkloos te zijn - in de muziek - heeft Lion geen nieuwe muziek ontdekt. Het nummer Alleen in Dallas was voor Nederlandse begrip pen een grote hit. Een hit, die eigenlijk dateert uit 1983. In 1966 zingt hij over ene Sophiet- je, het meisje met het rietje. Een regel die anno 1988 weer het onderwerp is in Alleen in Dallas. In dat nummer vertelt hij eigenlijk een niet alledaags verhaal. Alle tien de nummers zijn met die begrippen inge zongen. Neem nou Ik heb het beest gezienAngstvallig zingt hij over het beest. Met dergelijke teksten kan Lion op een vreemd voetstuk worden geplaatst, maar het is voor de Nederlandse popwereld een leuke binnenkomer om zo weer eens wat anders in de pla- tenwereld uit te brengen. Het sloeg aan, tenminste Alleen in Dallas. De algehele nieuwe verzameling liedjes biedt aan de fan het beste van de wilde Lion van een aantal jaren te rug, gecombineerd met de er varenheid en de drang naar de xiiting van zijn eigen wil. Ge woon zingen wat je wil. MATT BIANCO - Een eigen aardige Matt Bianco (Mark Reilly) zorgt in deze trieste 're genzomer' voor een vrolijk stukje muziek op Indigo (WEA). Gedragen door een kleine blazersectie - gezien het geluid - wordt het in de boxen een stralende zomer. Feestelij ke tinten met een serieuze die pe stem van Reilly. In West- Duitsland mag hij graag terug komen, terwijl hij zich niet laat leiden door de hedendaag se trends. Zijn stijl wordt daar gewaardeerd. In Nederland wordt er vaak nog met be krompen oortjes naar hem ge luisterd, terwijl zijn eigen rer- pert'oire juist om extra aan dacht vraagt. Bij Matt Bianco is het vaak van 'wap bam boo gie'. Het is ook de titel van één van de tien songs op Indigo. Het is bij hem een doodgewoon criterium geworden waar hij zijn muziek rond maakt. Zo verkrijgt hij verschillende stijlen, zoals jazz, blues, salsa en rapinvloeden, maar vooral de caribians moeten hem in de muziek bijzonder aantrekken. In zijn geheel is het een vrolij ke potpourri, die er niet om liegt. RV Vrijdag 29 juli ZIERIKZEE - In de Evan gelische Lutherse kerk te Zierikzee geven de Wolga Kozakken vrijdag 12 augustus een optreden. Dit Duitse zanggezelschap is wereldvermaard en het op treden in een Zierikzeese kerk mag dan ook een uni cum genoemd worden. Het concert begint om 20.00 uur. De Kozakken bezoeken al geruime tijd kerken en concertzalen in het Westen en hebben hiermee de Oeral- Kozakken-cultuur levendig weten te houden. De Wolga Kozakken houden de traditie in stand. Oprichter is Ni- colai Tripolitoff en deze bracht de zanggroep wereldfaam. In 1958 wis selde hij de wacht met Oleg Jewsews- ky, zoon van een Staristisch officier. Na de dood van Tripolitoff kreeg hij de algehele leiding in handen. De Wolga Kozakken hebben zich als doel gesteld de gezangen van de Rus sisch Orthodoxe kerk te verbreiden. Dit echter zonder enige concessie. Het oorspronkelijke, eigenlijk eenvoudi ge volkslied van de Sovjet-Unie moet bewaard blijven. Het concert drukt de verbinding uit tussen diepe gelo vigheid en levenslust in de Russische ziel. Op het programma staan de num mers Grosse Bitt, Dir singen wir, Lo- bet den Namen des Hernn, Stilles licht, Mit den ewigen lass ruhn, Abendmahlgesang, Gott ist mit uns, Wolhl dem der nicht wandelt im rat der Gottlosen, Vaterunser, Möge men gebet dir wohlgefallen, Unter deiner Gnade, Auf viele jahre, Einsames Glöckchen, Birke im feld, Legende vom heiligen Pitirim, Kosakengebet, Kol slaven nasch en Cherubim- Hymne. Nederland 1 13.00 uur Nieuws vor doven en slechthorenden 15.30 uur Holiday Islind, Australi sche serie. Afl. 17. 16.17 uur Boomer, Anerikaanse se rie. 16.40 uur De Muppetshiw. Gaste: Ju dy Collins. 17.05 uur Al vin en z'n befjes, teken filmserie. 17.30 uur Journaal 17.40 uur KRO's Tekenilmfestival. 18.00 uur De Freggels, joppenserie. 18.25 uur De kleur van pud, Austra lische serie. 19.00 uur Journaal 19.18 uur De mysterieue vreemde ling, Amerikaanse serie 20.15 uur Camille, Amerikaanse speelfilm uit 1984. 21.50 uur Brandpunt, actialiteitenru- briek 22.30 uur Journaal 22.40 uur Nog is Polen net verloren, 9-delige documentaire-s-rie over de geschiedenis van het Podse volk. 23.40 uur Breezy, Amerilaanse speel film uit 1973. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voöi doven en slechthorenden 15.30 uur Heathcliff Co tekenfilm. 15.55 uur Mask, tekenfilnserie. 16.15 uur TROS way of lif magazine, informatief magazine. 17.00 uur Derrick, misdaadserie. 18.00 uur Dusty, 12-deligi Australi sche jeugdserie. Afl. 5. 18.25 uur De eerste de bste, Abel Tasman, een reisverslag vai 99 avon tuurlijke Nederlanders. 18.50 uur Jan, Jans en de kinderen, tekenfilmserie. Herh. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur De dieren van Afrika, na tuurserie. 19.22 uur De kip en het ei, comedyse rie. Herh. 20.00 uur Journaal 20.29 uur De verlegen versierdir, blij spel van Paul Cammermans. 22.20 uur Jongbloed Joosten live- programma met hoogtepunten uit het nieuws. 22.50 uur TROS Sport, kwartfinale om het Open Nederlandse Tennis kampioenschap. 23.55 uur Journaal Nederland 3 09.00,13.00 en 18.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.45 uur Sesamstraat 19.00 uur Catweazle, Engelse jeugd serie. 19.25 uur Cinemakkie, kinderpro gramma waarin je lachend alles te weten komt over het maken van films. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Avondvoorstelling: De Chi nese dames, opera van Gluck. 21.40 uur Bernstein dirigeert Schu mann (2). 22.30 uur Journaal 22.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 16.00 uur De verovering van het Wes ten, 14-delige Amerikaanse serie. Afl. 5. Herh. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 30. Herh. 18.05 uur Plons, Plons en de poesjes. Herh. 18.10 uur De smurfen, tekenfilmserie naar de verhalen van de Belgische striptekenaar Peyo. 18.35 uur Elektron, magazine. 19.15 uur Uitzending door derden, programma van de Christen-Demo cratische Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur Samson en Delilah, Ameri kaanse speelfilm uit 1949. 22.25 uur Nieuws. Aansl. Paardenkoersen. 22.40 uur Filmportret: Alex Guiness, een gesprek met Alex Guiness. 23.30 uur Coda: Schoon is de tussen tijd, van Gwij Mandelinck. BRT 2 Geen uitzending. Kozakken straks in Lutherse kerk. AMSTERDAM - In de jubilerende Amsterdamse dierentuin Artis zijn tot en met 31 augustus poppenthea ters „aan het werk". De voorstellin gen worden gegeven op woensdag en zondag om 13.30 en 15.30 uur in een feestelijk versierde tent. Artis- bezoekers kunnen deze programma's gratis bijwonen en kijken naar „Wachten op een walvis", „Berends Botje" en „Bij mij op de boerderij". RENESSE - Tijdens de aan de Stoofweg in Renesse gehouden alco holcontrole van de Rijkspolitie Groep Schouwen-Duiveland is er te gen twee autobestuurders een pro ces-verbaal opgemaakt, omdat ze te veel alcohol op hadden. De controle werd met de nieuwe alcoholtesters bij 166 autobestuurders uitgevoerd. Bij de controle bleek tevens een aantal mensen in het bezit te zijn van slagwapens en één persoon had zelfs een vuurwapen bij zich. In de toe komst wil de Rijkspolitie Groep Schouwen-Duiveland .op ieder tijd stip van de dag meer alcoholcontroles gaan uitvoeren. RENESSE - Aan de Kromme Reke in Renesse werd dinsdag rond 19.00 uur een autoradio gestolen uit de personenauto van J. L. A. V. uit Oss. De dief is door middel van braak bin nengekomen. ROTTERDAM - Rond de schilder achtige Oude Haven en de Kubuswo ningen in Rotterdam heeft van 29 tot en met 31 juli een Frans festival plaats. De Parijse sfeer is een belang rijk uitgangspunt voor dit festival. Zo kunnen bezoekers o.a. een kléin Montmartre verwachten met veel lichte muziek, dans, theater en mode. Verder zijn er tentoonstellingen, Franse reisorganisaties en lucht vaartmaatschappijen en volop stok brood, wijnen, kazen en andere Fran se heerlijkheden. Bezoekers kunnen vrijdag en zaterdag vanaf 21.00 uur rond de Oude Haven terecht. Op zon dag kan het festival vanaf 13.00 uur bezocht worden. AMERSFOORT - Tijdens de zomer vakantie wordt het oude stadscen trum, bekend als Middeleeuws Amersfoort, door de VVV en de Stichting Amersfoort Promotie open gesteld voor publiek. In die periode kunnen bezoekers verschillende be langrijke monumenten tijdens een wandeling bezoeken onAer leiding van een gids. Zo kan o.a. de Onze Lie ve Vrouwetoren beklommen worden en is de Koppelpoort te bezichtigen. Tevens is de entree tot het museum Flehite en de Oude Mannenzaal in de prijs inbegrepen. Middeleeuws Amersfoort is opengesteld t/m 21 augustus van dinsdag t/m zondag van 10-17 uur. Advertentie ZIERIKZEE - Komend weekeinde ligt de New Magic Breeze in de haven van Zierikzee. Het schip met tijdelijk schipper Henk Bezemer wordt gesponsord door de NMB-bank. De boot ligt naast het clubge bouw van de Watersportvereniging Zierikzee. Zaterdag is er tussen 10.00-16.00 uur gelegenheid het schip te bezichtigen. Ter voorkoming van beschadiging van het scheepsdek, moet zacht schoeisel gedragen worden. NIEUWERKERK Oud papier Ten behoeve van de Gereformeerde zending wordt vrijdag 29 juli weer oud papier opgehaald in Nieuwer- kerk. Verzoek is het papier vanaf 18.30 uur gebundeld klaar te zetten. SIRJANSLAND Jaarmarkt In Sirjansland wordt zaterdag 6 augustus een jaarmarkt gehouden met tal van attracties. De markt is van 09.00-17.00 uur en omvat onder meer oude tractoren en klassieke/an tieke auto's. Tussen 13.00 en 14.00 uur wordt bij Dakkie's bar het 150e vat Amstel 1870 aahgevoerd met een an tieke wagen. Vanaf 15.00 uur zijn er modeshows in het dorpshuis. Er is Engelse mode van Roy Adams en vrij etijdsmode van G. K. Trading. Quist verzorgt de schoenen en hairstudio Huib doet de kapsels. ALKMAAR - In het Stedelijk Mu seum in Alkmaar kan tot en met 14 augustus de tentoonstelling „De stolp te kijk" worden bekeken. In de-* ze tentoonstelling staat een typisch Noordhollands agrarisch bouwwerk centraal: de stolpboerderij. Aan de hand van foto's, plattegronden en te keningen wordt een beeld gegeven van de ontwikkeling, de verschillen de typen en de constructie van deze boerderij. Ook worden voorbeelden getoond van goede of slechte restau raties en renovaties van dit pyrarni- de-vormige bouwwerk, dat in hoge mate het beeld van het Noordhol landse landschap bepaalt. Het mu seum is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10-17 uur, zon- en feestdagen 13-17 uur. BRUSSEL - EG-landbouwcommis- saris Frans Andriessen heeft in Brus sel plannen ontvouwd die de Europe se landbouwpolitiek een nieuw aanzien moeten geven. „Het gaat niet meer alleen om voedselvoorzie ning en de boereninkomens. Land bouw moet een ruimere functie krij gen, met meer aandacht voor milieubescherming en voor het be houd van het platteland," aldus An driessen. In een dicussiedocument dat naar de EG-lidstaten is gegaan bepleit An driessen een geïntegreerd landbouw beleid, waarin activiteiten op het ge bied van de bosbouw, landschapsbe houd, energieverbruik en regionaal beleid beter op elkaar worden af gestemd. Via de ontwikkeling van dergelijke instrumenten wil de commissie een verdere leegloop van plattelandsge bieden voorkomen. De ontvolking is niet alleen om sociale redenen onge wenst, maar ook om milieuredenen. Grote gebieden in Zuid-Europa drei gen tot woestijnen te vervallen. Ambtenaren in Brussel noemden het discussiestuk („de toekomst van het platteland") woensdag even be langrijk als het zogenaamde Groen boek, waarmee Andriessen in 1985 zijn geslaagde aanval op de uit de hand gelopen prijspolitiek van de EG heeft ingezet. De hervorming van het landbouw beleid heeft er intussen toe geleid dat de landbouwuitgaven binnen de strikte grenzen blijven, zodat er meer geld overblijft voor ander EG-beleid. Door de strakke prijspolitiek komen wel steeds meer boeren in de knel. Ook door technologische ontwikke lingen is er steeds minder landbouw-^ grond nodig. De tien miljoen zielen tellende boerenbevolking in de EG zal naar verwachting sterk worden uitgedund in de komende jaren. Afzet In de gepresenteerde nota wordt een aantal activiteiten opgesomd om de bevolking toch vast te houden. Zo wil Andriessen boeren die het moe ten hebben van regionale of bio- dynamische produkten via strengere etiketteringsregels helpen bij de af zet van hun produkten. Via het regionaal fonds zal de com missie meer geld gaan steken in plat telandsprojecten. Andriessen opper de woensdag verder de mogelijkheid om via een aanvullend lenings-in- strument investeringen van middel grote en kleine bedrijven op het plat teland te stimuleren. Ook de bosbouw in de EG moet ver der tot ontwikkeling worden ge bracht, aldus Andriessen. Hij wil daar in de komende vier jaar ruim 1,8 miljard gulden voor vrijmaken, bijna een verdubbeling ten opzichte van de huidige situatie. De steun voor de aanplant van nieuwe bossen zal wor den verhoogd. OIRSCHOT - Tijdens het Country en Western festival op 30 en 31 juli in Oirschot treden o.a. Albert West en het orkest Voice op. Dit optreden be gint om 20.00 uur. Op zondag treden diverse country-groepen op. Verder zijn er attracties waaronder een rodeo-stier,,het ponyzitten en een kop van jut. Het festival duurt dan van 14.00-20.00 uur. INSTALLATIEBEDRIJF LI.SE - Onder het motto „Bloe men., vast en zeker" wordt zaterdag 6 auüstus het 42ste Rijnsburgse bloemucorso gehouden. Vijftien praalwgens zullen daaraan mee doen erin het teken staan van aller lei verbidingen, zoals spijkers, pu naises, 'lechtwerk, en naald en draad. L praalwagens maken deel uit van ei stoet waarin ook 35 an dersoortig voertuigen (versierde luxe wages bij voorbeeld) deelne men en 22 \uziekkorpsen. Om 13.00 uur yertrek de karavaan vanaf het terrein van c> bloemenveiling Flora. UTRECHT in het Historisch Kos tuum Museurrln Utrecht wordt van 5 augustus tot eimet 18 september een overzichtstentonstelling gehouden van het werk yn Carl van Gorcom. Met deze exposie viert deze Utrech ter zijn 20-jarig ubileum als coutu rier. Er is voornamelijk werk van de laatste tien jaarvan hem te zien. Voorts zijn ontweoschetsen en stu dies te bezichtigencarl van Gircom kleedt de vrouw wi naar zijn eigen smaak, visie en izicht maar on dersteunt met ziji creaties haar maatschappelijke fictie en gevoel voor eigenwaarde, a)us de aankon diging. 69 Door FENAND VAN DEN ")EVER 14 Een paar maanden later. Er joeg een wilde kitteling door het volk. Een lange grauwe winter was voorbij, de lente neigde naar de zo mer. Het zonnetje scheen en er ritsel de in honderden harten een intens verlangen naar de zee. Och, dat was alle jaren eender: van geslacht op geslacht. Rond Sinter klaas viel de vloot binnen. Van een zee, wild en woest. Na weken zwal ken snakten de mensen naar huis. Gode zij dank: behouwen teelt. Ze zouden nu eens echt gaan zoeken naar een vast baantje aan de wal. Dat va ren was niks. En ze lieten doorsche meren: ouwe, neem voor mij maar een ander, als 't je lukt. Maar 't zal je wel niet lukken, want wie wil er nog blijven varen En dan kwam de af rekening en ze hadden een paar lek kere dagen en dan gingen ze een beet je schiemannen langs de kant. Och, er was voorlopig werk genoeg; de wer ven in de omtrek, de havens vlakbij, een beetje steurharing (gezouten on- gekaakte haring) in de plaatsen ka ken enzo. Wie heel erg veel zin in va ren had, kroop aan boord van een beuger. Maar dat was helemaal arre- moei. En een paar maanden achter el kaar maakten ze elkaar wijs, dat ze nooit meer een poot aan boord van zo'n haringprauw zouden zetten. Tbtdat de dagen gingen lengen, totdat de zon feller ging schijnen, tot dat de eerste trossen werden losge gooid om die loggerschuiten en sloe pen op de helling te halen. Zal ooit een vreemdeling begrijpen wat er dan in de harten van die kerels om gaat? Een onzegbaar verlangen naar de zee borrelt omhoog. Alle jaren was dat eender. Het begon thuis. Ze werden krege lig. De vrouwen - kort na de afsnij en geltjes - konden niets meer goed doen. Het eindigde met gekibbel op het werk. Of liever, het eindigde met: ouwe, op mij kun je weer rekenen. En ze voeren en ze zullen blijven va ren D'n heer liet Wijnand Hoogendijk bij zich komen. „Wat blieft d'n heer?" vroeg hij en veegde twee pikkerige handen aan z'n broekspijpen af. „Wil je nog varen van de zomer, Wij nand?" Hij keek d'n heer aan met in zijn ogen de vraag: bent u oï ben ik bezig gek te worden. Hij zei alleen: „Na tuurlijk, meneer, hoezo?" „Och, de helft blijft liggen, met die prijzen. Ik dacht zo, je wordt ouder, misschien blijf je liever binnen". Wijnand schudde het hoofd. Hij zei en het echode na diep in zijn onstui mig hart: „Meneer, ik hoop op een logger te sterven D'n heer lachte. Die Wijnand, die Wijnand. „De Zorg en Vlijt leg ik op. Je kunt keus maken uit De Goede Verwach ting en De Wisselvalligheid". Wijnand weifelde niet. -lij zei: „Geef mij De Wisselvallighed maar, meneer". Het was goed. En toen begon het heerlij blije festijn van alle jaren. De logges voe ren door de haven. Er werd o*r ge praat! Zó, daar gaat Piet Vrijhid of Willem Sas of Leen Penning o Wij nand Hoogendijk naar de hding. Want mèt de namen van de schipers duidde men alles aan. Eén vooiéén werden de schepen bij een werfeer op het droge gehaald. Er werdge- schrobt, geboend, geteerd, gevefd. De vreugde zwol soms aan tot q]. heid. Zelfs Wijnand Hoogendijk v»s in die dagen een halve kwajongen Tben ook De Wisselvalligheid hoi? en zeker op de schoren van 's Lano Welvaren zat, moest hij eens metziji stuurmansmaat wat op de schuui gaan halen. Dirk de Niet stelde ^oor, met een klein omweggetje bij heni thuis aan te gaan voor een bakkie. Wijnand vond in die dagen allesgoed. Maar Dirk de Niet trof het hus leeg aan. Zijn vrouw was de kilderen naar school brengen. In de Keuken stond een juspannetje met e?n paar balletjes gehakt. Wat deden lie twee uitgelaten kerels? Ze visten3e balle tjes eruit, aten ze op en gin^n ervan door, lachend, gierend en ellaar voor doend: hoe verbouwereerd Dirks vrouw boven de juspan zen staan en vissen zonder een baïlefe te van gen (worft vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4