'Prijskaartje van gegarandeerd voedselaanbod op bord van boer' Begrijpelijke informatie in brochure wonen voor ouderen K*p/staart- b*tsing met zfven auto's ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Renesse moet weer familie badplaats worden Surfplank gestolen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dondbrdag 28 juli 1988 Nr. 24377 Eilandelijk ZLM-voorzitter Val Gastel over positie akkerbouw ZIERIKZEE - Dat het slecht gaat mtt de Nederlandse akkerbouw is alom bekend. De diverse belangenorganisaties hebb n (tot vervelens toe) aan de bel getrokken en vooralsnog met weinig zichtbaar effect Volgens de Schouwen-Duivelandse voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij, L. J. van Gastel, gaat het momenteel niet zozeer slecht met de boer zelf, maar eerder met zijn toekomst. „De boeren weten niet goed wat ze moeten doen. En dat gekt ook voor de bestuurders", aldus Van Gastel. Voor hem staat het buiten kijf, dat ei in ieder geval iéts moet gebeuren. Een imposante boerderij met een flibl stuk land zegt nog niets over het inkomen van de boer. Het is overigens nog niet voor ie dereen een vanzelfsprekendheid, dat het de Nederlandse en daarmee i Schouwen-Duivelandse boeren slecht1 gaat. De vaak riant ogende schuren en boerderijen op tientallen hectares grond doen nu niet meteen vermoe den, dat het daar wonende gezin mat rondkomen van een minimum inip- men. ,,En toch is het zo, dat eendere van alle akkerbouwers beneden /et modale inkomen verdient. Je Wnt wel vijftig hectare grond hèben, maar wat kun je daarmee? Dat t de vraag, die vandaag de dag speet1'- weet nog dat mijn vader een kwartje voor zijn tarwe kreeg, terwijl er op de wereldmarkt wel veertig cent voor gegeven werd. Dat bepaalde de regering en terecht, want het aanbod was na de oorlog erg gering". Maar nu zijn het volgens de ZLM-er en zelf agrariër Van Gastel weer de boeren die de prijs betalen. Met name 1987 is een bijzonder slecht jaar geweest voor de Neder landse akkerbouw. Volgens het Land bouw Economisch Instituut was het gemiddeld jaarinkomen voor de Ne derlandse boer 17.000 gulden. ,,En het LEI is uitgegaan van de akker bouw op pachtbasis. Voor de eigena ren is het nog slechter uitgevallen". Menig boer heeft dan ook aanspraak kunnen maken op een éénmalige uit kering van het rijk. Een stukje bij stand dus voor de bewoners van die zo imposante boerderijen op vele tientallen hectaren grond. In de ogen van die boeren terecht een op zijn zachtst gezegd vreemde situatie. ,,Als het dit jaar en volgend jaar weer zo slecht gaat, dan weet ik het nog niet. Dan komen er veel boeren in grote problemen. Maar anderzijds moet je dat inkomen van vorig jaar natuurlijk over een termijn van vijf tot tien jaar zien. Dan geeft het een ander beeld". Maar dat het slecht gaat, daaraan twijfelt Van Gastel geen seconde. Met name de boeren, die zware financieringen hebben lo pen hebben het zwaar te verduren en ook de jonge boeren, die net het be drijf van vader hebben overgenomen. ,,Maar dat geldt natuurlijk ook voor een beginnend winkelier. Die heeft nog geen rugdekking". Hoe verder? ,,Ik hoor het mensen zichzelf nogal- eens afvragen van Wat moet ik nu verder? En daar zitten ook jonge kna pen tussen. Zeker als je voor een be drijfsovername staat, dan wordt het moeilijk om een keuze te maken". Van Gastel ontkent niet, dat er boe ren zijn die hierdoor in psychische problemen komen. Boeren, die zelf eigenaar van hun land zijn, zouden een stuk van het be drijf kunnen verkopen. „Maar dan eet je je bedrijf op en dat is ook niet de weg. Het is trouwens zo, dat boe ren die het bedrijf van hun vadêr hebben overgenomen niet zo gemak kelijk verkopen. Wat je eventueel wel zou kunnen doen is van een be drijf met veertig hectare grond er tien hectare van verkopen en de winst direct weer steken in verbete ring van het dan wat kleinere be drijf. Je ziet nogaleens, dat er over gestapt wordt op kassen. Dan eet je je bedrijf niet op, maar kies je voor een andere bedrijfsvoering". De landbouwers zijn in een tijd perk beland, dat ze iets moeten doen. Er wordt uitgekeken naar andere teelten. Van Gastel noemt de land bouwers op Schouwen-Duiveland teelt-technisch zeer capabel en ook als ondernemer doen ze het goed. ,En zij woonden nog lang en gelukkig ZIERIKZEE - ,,En zij woonden nog lang en geluk kig Het is niet het geijkte einde van een sprookje, maar de titel van een onlangs verschenen brochure over wonen voor en door ouderen. Dit boekwerkje dat door de Zeeuwse Raad voor Ouderen is uitgegeven is niet alleen een handige informatiebron voor zelfstandig wonende ouderen vanaf vijftig jaar, maar ook voor bestuurders, architecten en woningbouwcorporaties, kortom voor al len die op de een of andere manier te maken hebben met ouderenhuis vesting Investeringen Een aantal boeren (ook in p regio) van midden vijftig breien^r lang zaam een eind aan en zien ivesterin- gen niet meer zitten. Voor f boeren, die hun grond in pacht hAben, zieti het er al niet veel optimisischer uit. „Deze laatste groep hee/ geen noe menswaardig eigen kapi/al en moet het na de pensionering1dus stellen met een gewoon AO Wie". Volgens Van Gastel een sombe vooruitzicht voor de hardwerkend^oeren. Somber En zo somber warA de vooruitzich ten kort na de oorlc/allesbehalve. In dertijd was er een^nstig tekort aan voedsel in Europa/0 de boeren moes ten hierin verAdering brengen. „Daar staat nid iedereen bij stil, maar vandaag l/bben we een gega randeerd voedslpakket in Europa. Daar hangt een/rijskaartje aan en ik zeg niet dat klein is. Gelukkig maar, dat we en gegarandeerd voed selaanbod hepen van hoge kwali teit, maar ik And niet dat de kosten op de schoud/s van de boeren mogen komen". Van Gast* is ervan overtuigd, dat de boeren i vroeger tijden uit eigen zak hebbe meebetaald aan het op bouwen vA het voedselaanbod. „Ik Een aparte brochure over wonen voor ouderen. Wellicht dat niet ieder een gelijk de noodzaak ervan inziet. Iedereen, of je nu jong of oud bent woont graag comfortabel. Tbch zijn er verschillende redenen aan te geven waarom de huisvesting van ouderen extra aandacht verdient. In de eerste plaats neemt de groep ouderen snel in omvang toe. Waren er in '78 in Zeeland nog 81.634 vijftig plussers, in '87 waren dat er al 88.946. Aangenomen wordt dat dit aantal in het jaar tweeduizend opgelopen zal zijn tot 94.452. Daarnaast zijn er nog andere ontwikkelingen die die extra aandacht rechtvaardigen. Ook de emancipatie van de oudere speelt hierbij een rol. De tijd dat er over de hoofden van de ouderen heen werd beslist over zaken die hen raken lijkt voorbij te zijn. De gemiddelde oudere heeft niet alleen een hoger oplei dingsniveau dan een jaar of tien gele den, maar is ook meer geïnteresseerd om mee te praten over voor hem rele vante zaken. Zelfstandig Het gewijzigde beleid van de rijks overheid speelt ook een rol hierbij. Het groeiend aantal ouderen en de beperktere geldmiddelen hebben de overheid ertoe bewogen om op zaken als bejaardenoorden of verpleeghui zen te beknibbelen door ouderen er toe te bewegen om zo lang mogelijk zelfstandig te blijven. Eventueel met hulpverlening thuis. Aanpassing Dat langer zelfstandig blijven wo nen heeft uiteraard ook consequen ties voor het huisvestingsbeleid. Zo moeten er voldoende woningen zijn voor ouderen waarin deze niet gehin derd worden door allerlei obstakels en zwaar onderhoud. Bij het maken van bouwplannen zouden ouderen dan ook betrokken moeten worden. „Het moet niet zo zijn dat er voor ou deren wordt gebouwd, maar met ou deren" zo geeft deze brochure de idea le situatie aan. Om ouderen de helpende hand te bieden bij deze betrokkenheid geeft de brochure En ze woonden nog lang en gelukkig... een aantal handige tips over punten in en rond de woning die aandacht verdienen. Zo wijst de bro chure erop dat er bij het ouder wor den geleidelijk aan een wat andere leefsituatie ontstaat. Niet alleen heeft de oudere meer vrije tijd tot zijn beschikking om zich bezig te houden met hobby's maar treedt er in de contacten met de buitenwereld een verandering op. De werkkring valt vaak weg en de familie- en kennis senkring wordt bij het klimmen der jaren geleidelijk aan kleiner. Daar voor in de plaats zoeken nogal wat ouderen contact middels een hobby club of vrijwilligerswerk. Omgeving Goede huisvesting is niet alleen een kwestie van een gemakkelijk te on derhouden en praktisch ingericht huis. Ook de ligging van de woning ten opzichte van voorzieningen als winkels, het postkantoor en de bank, het station of de bushalte zijn belang rijke aandachtspunten evenals de aanwezigheid van een goede straat verlichting, voldoende zebrapaden en een egaal trottoir. Ook in de woning zelf kunnen vrij simpele aanpassingen de woning ge schikt maken voor bewoning door „Maar het is moeilijk om te bepalen welke gewassen geteeld moeten gaan worden. Dat kunnen de boeren niet zeggen en de bestuurders ook niet. Wat wij wel zeggen is, dat je niet ver der kunt gaan als de grootouders". En de automatisering heeft danook toegeslagen in de landbouw. Wie denkt dat er nog een emmer aan het koeien melken te pas komt, heeft het mis. Maar die haast verplichte koers wijziging kost geld en daaraan ont breekt het momenteel veel boeren. En de banken bieden weinig soelaas aan de onzekere landbouwwereld. De ZLM heeft de minister overigens on langs gevraagd een bedrag van vele miljoenen guldens extra te geven voor die vernieuwingen. Vooralsnog is er geen antwoord. Braak Een maatregel, die nu wel inge voerd lijkt te gaan worden is het braak leggen van grond. Boeren krij gen een vrijwel evengroot bedrag voor het braakleggen van grond als voor het gewas dat er anders op ge teeld zou worden. Dat moet een prik kel zijn. Hierdoor kan de produktie afgeremd worden, waardoor het ver stoorde evenwicht tussen vraag en aanbod hersteld wordt. Dat kan al leen de prijs maar ten goede komen. Nog steeds sombere berichten dus vanuit de landbouw, al lijkt Van Gas tel zijn optimisme niet verloren te hebben. „Ik las toevallig deze week dat het weer beter gaat met de Ameri kaanse boeren. En daar ging het drie jaar geleden erg slecht mee. Zo zie je maar, dat er altijd wel weer iets ver andert. Er komen best wel weer bete re tij den,-'maar daaraan moeten we wel met z'n alleiyberken". ZLM-voorzitter L. J. van Gastel er kent de sombere vooruitzichten voor de landbouw. een oudere en rolstoelgebruiker. Veel ouderen vinden een woning met één slaapkamer, zoals veel bejaardenwo ningen dat hebben te klein. Een extra kamer die als logeerkamer en hobby kamer dienst kan doen staat bij heel wat ouderen hoog op het verlanglijst je. Het pad naar de woning toe moet breed genoeg zijn voor een rolstoel (1,20 meter), hetgeen ook geldt voor de deuren. Trappen dienen niet al te steil te zijn en moeten bij voorkeur aan beide zijden voorzien zijn van een leuning. Een drempelloze woning mag dan wellicht het ideaal zijn, het levert de oudere en/of slecht ter been zijnde 's winters ook koude voeten op doordat het ontbreken van een drem pel bij de voordeur vaak tocht veroor zaakt. Om dit te voorkomen doet de brochure dan ook de suggestie om een afgeronde drempel bij de voor deur te plaatsen. Zo geeft „En zij woonden nog lang en gelukkig" nog een scala van tips om zo lang en comfortabel mogelijk te blijven wonen. Niet alleen voor de oudere maar ook voor de rolstoelge bruiker. Het betreft hier stuk voor stuk kleine details die architecten nogal eens over het hoofd zien. Zoals te hoog opgehangen keukenkastjes en te hoge deurkrukken. Via deze handreiking kunnen ouderen de he ren architecten, bestuurders en de woningbouwcorporaties op dergelij ke details attenderen. De brochure En zij woonden nog lang en gelukkig is tegen een kleine vergoeding ver krijgbaar bij mevrouw J. Labuch van de Zeeuwse Raad voor Ouderen in Middelburg. 5RUINISSE - Aan de Rijks- xtg 18 richting Zierikzee, voor <j brug bij Bruinisse, vond yoensdag 27 juli een kop/ taart-botsing plaats, waarbij ;even auto's betrokken waren. N. H. van S. uit Oosterhout /reed richting Zierikzee. J. J. H. van H. uit Oirschot hield niet zo veel afstand achter S. waar over de weg te overzien was en om zodanig tijdig te stoppen l toen S. voor de brug remde, omdat die open stond. Van H. reed dan ook tegen de achter zijde van S. Voorts hield C. J. B. uit Dordrecht niet voldoende afstand en reed tegen Van H. De achterop komende perso nenauto. Van L. uit Steenber gen, hield wel voldoende af- :tand en bracht zijn auto tijdig tot stilstand in verband met de ainrijding voor hem. Zo ook R. J.van de S. uit Rucphen en C. vai der K. uit Valburg. A. M. vai V. zou dat te laat hebben geien en klapte op de auto van Vat der K., die daarna weer op de uto van Van de S. kwam te zittn en die weer op de auto van Van L. botste. Nu er steeds meer ouderen komen die langer zelfstandig blijven is het zaak om bij het opstellen van woningbouwpro gramma's daarmee rekening te houden. Een voorbeeld hiervan zijn de onlangs gebouwde aanpasbare woningen in Zierikzee. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01119-1941 Redactie (na 17.30 uur): 01110-14417 of 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) t 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers 1 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor bet einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Vervolg van pagina 1 dreigen te verliezen bij buitensporig gedrag. „Vaak zijn deze jongens actief bij sportscholen bijvoorbeeld. Bij de gerenommeerde scholen wordt de jongens de toegang ontzegd als het vechten in de praktijk wordt toege past. Thuis houden ze zich dan ook meestal nogal rustig. Nou, laat zo'n sportschool in Renesse eens een de monstratie geven bijvoorbeeld". Dé criminoloog verwacht, dat deze groep dan geconfronteerd wordt men hun sociale kader, waardoor het negatieve gedrag ingedamd kan worden. Ook gebeurt het nu al, dat Renesse onder steuning krijgt van twee Rotterdam se politiemannen, die bij de rand stad-bezoekers bekend zijn. Fractie Maar het kan niet vaak genoeg ge zegd worden, dat die harde kern slechts een fractie van het totaal uit maakt. De recreatie-criminaliteit moet met name toegedicht worden aan een brede groep jongeren. Jonge ren, die zonder verkeerde bedoelin gen op vakantie gaan, maar door bij voorbeeld groepsvorming en alcohol gebruik toch in de fout gaan. Ligt er voor de harde kern een taak voor de politie, die tweede veel grotere groep kan door een goed gemeentelijk be leid worden aanpakt. Deze groep gedraagt zich namelijk anders bij een goede sociale controle. Als het publiek van Renesse meer ou deren zou tellen, dan kan de crimina liteit afnemen. In de gemeente is mo menteel Geert van Herwijnen actief bezig met het organiseren van tal van activiteiten voor deze grote groep. „Het is belangrijk dat mensen we ten, dat er iets te beleven valt in Re nesse. Er moet een patroon in zitten. Voor veel ouders is het belangrijk te weten of er op de vakantiebestem ming iets te beleven is voor hun kin deren. Door hier een patroon in te brengen, kan het imago verbeterd worden". Overigens heeft niet alleen de ge meente baat bij een gemêleerd pu bliek voor Renesse. Zelfs de discothe ken, hebben er belang bij. De" jonge ren van 14 tot en met 21 jaar hebben tegenwoordig low-budget-vakanties. Met andere woorden, ze besteden niet veel. Discotheekeigenaren moeten re gelmatig behoorlijke investeringen plegen. Alleen al uit economisch oog punt kan het voor enkele van hen zin vol zijn om over te schakelen. RENESSE - Aan de Zeeanemoon- weg in Renesse is woensdag 27 juli van de auto van N. C. in 't V. een surf plank gestolen met een aantal aan verwante artikelen. De auto stond geparkeerd in een parkeerhaven. De diefstal heeft tussen 21.00 en 23.30 uur plaats gevonden. De surf plank is wit met oranje gekleurd. Daarbij hebben de dieven een blauw zeil, een giek en een imperiaal mee genomen. De schade bedraagt 2.900,-.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3