Groep Zierikzeeënaars met helikopter naar Schiphol O Renesse moet binnen vijf jaar weer familiebadplaats worden Voorlichtingsmaand alcohol en verkeer pa Biir my DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dodelijk ongeval nabij Bruinisse vV 3t/0n> ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 28 JULI 1988 144ste jaargang Nr. 24377 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Bord Toeristendag Garnalen Voetbal Het prijskaartje van een gegarandeerd voed- Deze week een foto-impressie van de Zierik- Garnalen en Bruinisse; vroeger is het blijkbaar Zierikzee laat team van Feyenoord ook een selaanbod komt op het bord van de boer. zeese Toeristendag, die door veel mensen is samen gegaan. Een vergeten hoofdstuk.... keer vissen. (Pag. 7). (Pag. 3). bezocht. (Pag. 5). (Pag. 6). Veertig is de ouderdom der jeugd, vijftig is de jeugd van de ouderdom. Victor Hugo Volgens criminoloog dr Beke genuanceerd beleid noodzakelijk Dit nummer bestaat uit. 8 pagina's 1 RENESSE - Met het aanstellen van een criminoloog lijkt de gemeente Westerschouwen definitief korte met ten te willen maken met de (kleine) criminaliteit, die de badplaats Renesse in een kwaad daglicht heeft gesteld. De lokale bestuurders hebben overigens niet de illusie, dat Renesse volgend jaar weer de familiebadplaats van vroeger zal zijn. „Er moet aan een periode gedacht wor den van zo'n drie tot vijf jaar, al zie je nu al dat het nieu we beleid zijn vruchten afwerpt". Aan het woord de nieuwe crimino loog in de gemeente Westerschouwen dr B. M. W. A. Beke. Geen type, dat een hele dag achter zijn bureau blijft zitten, maar regelmatig 's nachts om 03.00 uur nog in Renesse te vinden is. Beke is niet onbekend in Wester schouwen. In de twee afgelopen jaren heeft hij onderzoek verricht naar de criminaliteit in Renesse. Dit gebeur de onder auspiciën van de universi teit van Groningen. Het ministerie van justitie, dat regelmatig gelden vrijmaakt(e) voor maatregelen ter bestrijding van de criminaliteit wil de graag weten wat de effecten hier- BRUINISSE - Na een eenzij dig ongeval op de N57, nabij de brug van Bruinisse, is woens dag omstreeks 06,15 uur de 40- jarige M. M. Clement uit Co- lijnsplaat om het leven geko men. De opkomende zon was waarschijnlijk de oorzaak van dit ongeval met dodelijke af loop. Clement reed op de N57 rich ting Oude Tonge en raakte net voor de brug bij Bruinisse op de linkerhelft van de weg. Ver volgens reed hij de linkerberm in en raakte van de weg af en kwam op de Noorddijk onder het viaduct terecht. Waarna Clement ter plekke overleed. De auto werd hierbij geheel vernield en de brandweer uit Bruinisse verleende hulp bij het uit de auto halen van het slachttoffer. De auto moest weggesleept worden. van waren. Een en ander moet naar verwachting in september resulteren in een rapport met zo'n honderd aan bevelingen. Daarnaast moest het onderzoek ook inzicht geven in de achtergron den van recreatie-criminaliteit. Het blijkt slechts in beperkte mate te maken te hebben met de echte crimi naliteit. Voor het overgrote deel van de Renesse bezoekende jongeren heb ben celstraffen geen zin. Lichtere correcties sorteren meer effect". Volgens Beke is recreatie-criminali teit haast synoniem aan kleine crimi naliteit. Alleen de setting is anders. Zo speelt de anonimiteit een rol en ook de normvervaging door de va kantiestemming, waarin de jongeren verkeren. En dan onderscheidt de recreatie-criminaliteit zich nog van de kleine 'criminaliteit in het alge meen door aspecten als groepsvor ming, versiergedrag en alcohol. De gemeente Westerschouwen is al enige jaren ernstig bezorgd over de uitwassen van de recreatie. Met name in de zomermaanden gebeurt er nog al een en ander, dat niet door de beu gel kan van het heersende normbesef. ,,Dat er wat moet gebeuren staat als een paal boven water. Doe je niets, dan gaat de recreatie zeker kapot. Valkenburg is zo'n plaats waar het goed fout is gelopen. In Arnhem daarentegen is bewezen, dat een ge richte benadering van de problema tiek effect kan hebben. Dat effect is er nu ook al in Renesse, al is dat door het nog groeiende toerisme moeilijk af te lezen", aldus Beke. Volgens hem beseft bestburlijk Westerschouwen zich terdege, dat er iets moet gebeu ren. Een besef, dat volgens hem ook bij de discotheek-eigenaren groeit. Problemen Gemeenten, die te kampen hebben met recreatie-criminaliteit staan in eerste instantie voor twee aanzienlij ke problemen. Belangrijk is het be- heerbaarheidsprobleem. ,,Als er in Renesse in de zomer 7000 jongeren rondlopen en maar vier politiemen sen, dan is dat een idioot scheve ver houding. Ik zeg niet, dat meer politie dé oplossing is, maar nu is de pak kans wel erg klein". Het tweede pro bleem is dat 'men' afhankelijk is van de recreatie en als zodanig geneigd is de minder fraaie zaken van vakantie vierend Renesse voor lief te nemen. Nu in Westerschouwen het besef groeit, dat acceptatie leidt tot vernie tiging, is de tijd rijp om maatregelen te nemen. Maar volgens Beke is er geen blauwdruk voor de problemen in een badplaats als Renesse. De weten schapper is niet in staat de gemeente een pasklare oplossing aan te bieden. Volgens hem is die er niet en dat bete kent dus dat de gemeente continue op haar tellen moet blijven passen. Het ontbreken van een pasklare oplos sing komt mede door het feit, dat dé vandaal niet bestaat in Renesse. Het overgrote deel van de jongeren die Renesse bezoeken is tussen de 14 en 21 jaar. Een aanzienlijk kleiner deel behoort tot de groep 'oudere jon geren' en varieert van 21 tot en met 30 jaar. ,,Die jongste groep komt voor het dansen, versieren en drinken en is behoorlijk tevreden met wat er in Renesse te beleven valt. Die oudere jongeren daarentegen (zo'n 5% van het totaal) zegt bij navraag ontevre den te zijn. Na een avond zijn ze er uitgekeken". En omdat de proble men met name door de jongste groep veroorzaakt worden is het zaak, dat er een gemêleerd publiek komt naar de Westhoek. Activiteiten kunnen daar een steentje aan bijdragen. J3eke maakt overigens ook onder-'" scheid tussen de verschillende groe pen 'criminelen'. „Er, re een harde kern, waarvan de omvang op onge veer drie tot vijf procent geschat wordt, die eigenlijk stevig aangepakt moet worden. Die komen met ver keerde bedoelingen naar Renesse toe". Volgens Beke gebeurt het nu al, dat deze jongens bij verkeerscontro les worden aangehouden en gecontro leerd op wapens. Dan worden ze te vens aangesproken op hun gedrag. Er lijkt dus een goed contact tussen de plaatselijke politie en die in met na me de randstad. Hoewel die harde kern eigenlijk een ondergeschikte rol in het geheel speelt is het toch' interessant om iets meer over deze jongeren te weten. Be ke stelt dat het gaat om jongeren met minimale sociale banden. Jongeren die - zwart wit gesteld - toch niets te verliezen hebben. Aan Renesse om deze jongeren iets te geven, dat ze wel vervolg pagina 3 Dr. Beke. (Foto: Joop van Houdt). ZIER1KZEE - Op tal van plaatsen in de regio kunnen belangstellen den kennis maken met de ademanalyse-apparatuur van de rijkspolitie. Er is gedurende de zomermaanden namelijk een speciale voorlichtings campagne betreffende alcohol en verkeer gaande, \vaaraan onder ande re door Veilig Verkeer Nederland wordt meegedaan. Opvallend tijdens de eerste se rie samenkomsten was de onwe tendheid van het publiek met al cohol en verkeer. Vaak is niet bekend hoeveel er gedronken mag worden. Ook is het strafbare alco holpercentage van 0,5 promille niet bij iedereen bekend. Overi gens kan er al bestraffend opge treden worden bij een promillage van 0,22. Tijdens de campagne krijgen be zoekers ook informatie over de straffen, die er staan op het rijden onder invloed. Maar belangrijker nog is de bewustwording van ver keersdeelnemers. Alcohol veroor zaakt bijvoorbeeld een trage reac tietijd, die fataal kan zijn. De campagne komt in de maand augustus naar Zierikzee (2/8), Bruinisse (3/8), Renesse (3 en 5/8), Duiveland (6/8), Bruinisse (13/8), Kop van Schouwen, strand (20/8) en nogmaals Zierikzee (27/8). Wie meer informatie wenst over de di verse locaties en de tijden kan con tact opnemen met de rijkspolitie in Zierikzee, 01110-14055. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Wisselend bewolkt Het front van een storing passeert in het tweede gedeelte van de dag. La ter in de avond en vannacht tijdelijk enige regen. De wind draait naar noordwest en neemt toe tot krachtig. Morgenoverdag wisselend bewolkt en overwegend droog. De tempera tuur daalt naar 18 graden. Minimum temperatuur komende nacht 13 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 1 aug. Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 4 Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: west 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: var. 2 ZON- EN MAANSTANDEN 29 juli Zon op 05.57, onder 21.35 Maan op 22.10, onder 05.47 Laatste Kwartier: 4 augustus (20.22) Temperatuur kustwater: 18 graden. HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het komende etmaal trekt een depressie via Engeland en de Noordzee naar Zuid-Noorwegen. Dat betekent dat er bij ons vooral in de avond en nacht af en toe regen valt. Morgen overdag klaart het op, maar in de koele, onstabiele lucht die na het passeren van het regengebied over ons land uitstroomt, komen ge makkelijk buien tot ontwikkeling. De wind draait naar west en kan aan de kust en op het IJsselmeer toene men tot krachtig of hard. De komen de dagen blijft ons land in de koele lucht. De kans op buien neemt af. DEN HAAG - Koningin Beatrix onthult maandag 15 augustus in Den Haag een monument ter herinnering aan de oorlogsjaren 1941-1945 in het voormalig Nederlands-Indië. Dat ge beurt bij de zogenoemde waterpartij aan de Prof. B. M. Tbldersweg. ,'n Stief half uurtje vliegen ZIERIKZEE/SCHIPHOL - Zierikzee-Schiphol. Met de auto en een voortvarende chauffeur kost het je nog altijd één tot anderhalf uur. Met een Sikorsky helikopter van de KLM ben je er in ongeveer vijfendertig minuten tijd. Die ervaring deed een aantal Zierikzeeënaars, dat van wege haar betrokkenheid bij de Toeristendagen was uitgenodigd om de tocht van Zierikzee naar 's lands nationale luchthavën mee te maken, tijdens een voor spoedig verlopen terugreis van deze felblauwe wentel wiek. Een blauwe Sikorsky-helikopter die de gehele dag rondvluchten boven Schouwen-Duiveland had gemaakt, vervoerde na afloop een groepje Zierik zeeënaars naar Schiphol-Oost. (Foto Joop van Houdt). Het idee om tijdens deze derde Tbe- ristendag met een helikopter boven Zierikzee en omgeving te cirkelen is afkomstig van de tabaksgigant Sam son. Vorig jaar werden deze rond vluchten boven het eiland een enorm succes. Meterslange rijen belangstel lenden moesten toen het nodige ge duld betrachten voordat zij de blau we Sikorsky uiteindelijk mochten betreden. Een activiteit die voor her haling vatbaar was, zo concludeerde de commissie Tberistendagen na af loop van die eerste vlieghappening. Die herhaling gebeurde tijdens de Toeristendag van afgelopen dinsdag. Tussen 10.00 uur 's morgens en even na vijven steeg de ruim 22 meter lan ge Sikorsky-helikopter zo ongeveer elke twintig minuten op voor een rondvlucht van zo'n vijftien minuten boven Schouwen-Duiveland. Voorafgaande aan die korte rond vluchten was de helikopter in alle vroegte op Schiphol-Oost (het oude Schiphol) opgestegen met aan boord een aantal Zierikzeeënaars dat op grond van haar betrokkenheid bij de Toeristendagen door de organisato ren was uitgenodigd voor de reis van Schiphol naar Zierikzee. De commis sie Toeristendagen had hiervoor de wethouders L. J. van Gastel en P. de Rijke geïnviteerd alsook een aantal medewerkers van de dienst gemeen tewerken, de rijkspolitie, de vrijwil lige brandweer en afgevaardigden van de Zierikzeose Ondernemers Centrale en het organiserend comité. Ook voor de terugreis had de com missie Tberistendagen een „ploeg" samengesteld uit dé lijst van bij deze Tberistendagen betrokken mensen. Rond de klok van vijven meldden zich dan ook de eerste passagiers bij de ingang van deze tijdelijke lan dingsbaan om rond half zes op te stij gen voor de terugtocht naar Schiphol- Oost. dicht wolkendek het zicht wat be perkt had, bood deze retourvlucht de passagiers een meer dan schitterend uitzicht. Een voordeel dat door een aantal passagiers dankbaar werd aangegrepen om een fraai plaatje te schieten van datgene wat zich zo'n dikke driehonderd meter lager be vond. Lappendeken Vanuit de lucht bleek alles er an ders uit te zien. De Dikke Tbren toch een kolos waar je niet omheen kunt, blijkt vanaf duizend voet hoogte in eens een Klein Duimpje te zijn, ter wijl Schouwen-Duiveland, toch nog altijd een gebied met een lengte van zo'n vijfenzeventig kilometer niet meer is dan een „aardig tuintje", ter wijl de Grevelingen en het Haring vliet niet die uitgestrektheid blijken te hebben, die je staande aan de oever vermoedt. De entree tot de Randstad blijft niet onopgemerkt voor de passagiers daarboven. Een reeks van hoge schoorstenen en industriecomplexen geeft aan dat de Zierikzeeënaars zich boven het economisch hart van Ne derland bevinden. Ofschoon de be volkingsdichtheid in het westen van Nederland enorm is, blijkt tot ver wondering van enkelen van hen dat er tussen de agglomeraties Rotter dam en Den Haag, pal achter de dui nenrij nog steeds uitgestrekte zones groen bestaan, terwijl het strand bij Scheveningen en Noordwijk leeg en verlaten is. popt zich op de aarde een kronkelend asfalt: de buitenste landingsbanen van de nationale luchthaven. Het ein de van de helivlucht komt in zicht voor het handjevol Zierikzeeënaars. Even over zessen staat de Sikorsky weer veilig en wel aan de grond bij het oude Schiphol. Daarmee is de reis voor de passagiers nog niet ten einde. Op het parkeerterrein bij Schiphol- Oost staan het brandweerbusje en een tweetal personenwagens, waar mee de eerste groep naar Schiphol is gereden, te wachten om naar hun plaats van bestemming, Zierikzee te worden teruggebracht. Advertentie Nadat in de vroege morgenuren een Na zo'n dik half uur vliegen ont- AMSTERDAM - Op de wallen in Amsterdam zijn in dö nacht van woensdag op donderdag twee mensen doodgeschoten. De schietpartij speel de zich af in het hart van de Warme Buurt, op de hoek van de Oudezijds Achterburgwal en de Bloedstraat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1