Slachtoffers mishandeling lopen smartegeld vaak mis Vijfenzestig jaar lief en leed Eilandelijke kruisvereniging doet mee aan kort geding tegen bezuinigingen van ministerie WATERSTANDEN Gs tegen komst ULV's in Brouw Westduitse fietser in Limburg verongelukt Nederlandse inflatie blijft laagste in EG Europees protest tegen stationering F-16's in Italië Consumenten- raad voor Zeeuwse energie afnemers EG krijgt rechtbank van eerste aanleg I 2 MANILA - Een onder Liberiaanse vlag varend schip met 25 Filipijnse bemanningsleden aan boord, dat op weg was paar Rotterdam, is als inds 3 juli verdwenen. Het schip ,,Singa Sea" geladen met onder meer kope rerts, verliet de Australische haven Banbury op 2 juli. CAÏRO - De Egyptische politie heeft een moslim extremist die tot le venslang was veroordeeld en die vori ge week ontsnapte, bij een vuurge vecht gedood. Dit maakte de minister van binnenlandse zaken bekend. Het zou om de 37-jarige Essameddin El- Kamari gaan, die vorige week met twee andere extremisten uit de zwaar bewaakte Tbrah-gevangenis buiten Caïro ontsnapten. Vervolg van pagina 1 leg en inrichting van terreinen voor het opstijgen en landen van Ultra Lichte Vliegtuigen niet aanvaard baar". En verder: ,,De Zuidernieuwland- polder als plaats voor een luchtvaart terrein ten behoeve van ULV's komt zeker niet in aanmerking als locatie, die zodanig is dat van het streekplan zou kunnen worden afgeweken. Het feit, dat het gaat om een tijdelijke vergunning doet hieraan niets af". Gedeputeerde staten stellen, dat het gebiedsvreemde geluid van de ULV's een bron van verstoring vormt voor de beleving van woon-, recreatie-, na tuur en landelijke gebieden. Recreëren Het dagelijks bestuur van de pro vincie vindt het vliegen met ULV's een vorm van recreëren - ook al zal die door een enkeling worden bedre ven - een recreatievorm die een grote bron van verstoring zal zijn. „Door de onbeperkte beweging van ULV's zullen zich, in een ruime omgeving rondom het luchtvaartterrein, versto ringen van de rust voordoen. Door de geringe hoogte, waarop de ULV's vliegen betekenen deze vliegtuigen een aantasting van de privacy voor zeer velen". In de directe omgeving van het luchtvaartterrein - zo schrijven gede puteerde staten van Zeeland - komen in de winter regelmatig fourageren- de kleine zwanen in groepen van 10 tot 150 vogels voor. Het luchtvaart terrein ligt op ongeveer anderhalve kilometer afstand van de zuidoever van de Grevelingen. Dit gebied is na tionaal en internationaal van grote betekenis voor watervogels, die in grote verscheidenheid van soorten en in grote aantallen daar voorkomen. „Het vestigen van een luchtvaart terrein op de voorgestelde plaats zal tot onaanvaardbare verstoring van dit vogelgébied leiden. Dat dit lucht vaartterrein een negatieve invloed heeft op de stiltegebieden en de po tentiële, stiltegebieden op Schouwen- Duiveland, zal duidelijk zijn. Naar onze mening zijn de gevolgen van het gebruik als luchtvaartterrein van het desbetreffende perceel voor een groot gebied zodanig negatief, dat U (colle ge van Brouwershaven - red) na afwe ging van alle belangen in redelijk heid niet kunt komen tot het verlenen van de vrijstelling. Het genoegen van enkelen gaat in dit geval gepaard met ergernis voor velen". Daarbij komt volgens gs nog dat de ULV's een gevaar kunnen vormen voor de concentraties van oeverre creanten in de omgeving. „Tot slot merken wij nog op dat het ons vreemd voorkomt, dat U nu pas de procedure hebt gestart, die eventueel tot het verlenen van vrijstelling van de vigerende bestemmingsplanbepa ling zal leiden. Ook ontbreekt in ie der geval de noodzaak voorzieningen als een clubgebouw en een hangar op het terrein te realiseren. Dergelijke voorzieningen bemoeilijken het handhaven van het tijdelijke karak ter". VALKENBURG - Op de Rijksweg in het Zuidlimburgse buurtschap Berg (gem. Valkenburg aan de Geul) is zaterdagmiddag rond half vijf de 67-jarige Westduitser K. Sommer uit Bocholt verongelukt. Volgens de rijkspolitie wilde de man met zijn fiets de weg oversteken en aarzelde hij daarbij. Een op dat moment aan komende auto, bestuurd door de 22- jarige J. E. uit Maastricht, kon de fietser niet meer ontwijken. Sommer werd vrijwel op slag gedood. BURGH-HAAMSTEDE - Als je pas getrouwd bent krijg je koekjes bij de thee en suiker op je brood. Deel je 65 jaar lief en leed met elkaar dan loordt het een pittig groentesoepje, spercieboontjes en schnitzel plus een grote coupe ijs toe. Voor het echtpaar Van Felius-Van Splunder in verzorgingscentrum Duinoord in Burgh-Haamstede kan vandaag, dinsdag 26 juli niet meerstuk. Met hun kinderen en kleinkinderen en ande re belangstellenden vieren zij met de nodige geschenken, bloemen en heerlijkheden het heugelijke feit dat zij 65 jaar geleden in het huwelijksbootje stapten. Een zeer degelijk scheepje dat in woelige tijden (de jaren dertig en de Tweede Wereldoorlog) fier zijn koers hield. Inmiddels is het huwelijksbootje van beide in Zon- nemaire geboren echtelieden in rustiger vaarwater terecht gekomen. Inmiddels bijna negentig en 87 jaar oud genieten zij beiden van een welverdiende oude dag in Duinoord, waar zij begin oktober vorig jaar hun intrek namen en waar zij nu hun briljanten huwelijk vieren. Iets waarvoor de burgemeester van Wester- schouwen hen zelf komt feliciteren, omdat zoveel jaren lief en leed samen een felicitatie dubbel en dwars waard is. BANGKOK - In de Zuid-Thaise pro vincie Narathiwat zijn in de nacht van zaterdag op zondag verscheidene stemlokalen van te houden Thaise parlementsverkiezingen in brand gestoken. Dit heeft het ministerie van binnenlandse zaken van Thai land bekendgemaakt. ZIERIKZEE - De Kruisvereniging Schouwen-Duive- land doet mee aan het kort geding tegen de Staat der Ne derlanden betreffende de bezuinigingen in de gezond heidssector. De eilandelijke kruisvereniging heeft haar medewerking toegezegd aan de Nationale Kruisvereni ging te Bunnik. Tientallen erkende kruisorganisa ties - waaronder dus de Schouwen- Duivelandse organisatie - ondersteu nen het kort geding, aangezien zij de directe gevolgen zullen ondervinden. De herstructurering van landelijke organisaties in het welzijnswerk, waar minister Brinkman ook de ge zondheidszorg bij betrokken heeft, grijpt de bewindsman aan om een gat in de wvc-begroting van ongeveer 150 miljoen gulden te dichten. Samen met andere organisaties in de gezondheidszorg (ondermeer de Nationale ziekenhuisraad en de NVAGG) heeft de Nationale Kruis vereniging een kort geding aan gespannen tegen minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid eh cul tuur. Het kort geding dient vandaag, dinsdag bij de arrondissementsrecht bank te Den Haag. Hiermee wil de kruisvereniging verhinderen dat de minister 12,3 mil joen gulden bezuinigt op het kruis werk, hetgeen rechtstreekse gevolgen heeft ,voor de bijna één miljoen men sen, die jaarlijks bij het kruiswerk voor thuiszorg aankloppen. Het kruiswerk heeft berekend dat er jaar lijks minimaal 820 verpleegkundigen moeten bijkomen om aan de groeien de vraag.naar thuishulp te kunnen voldoen. Het bezuinigingsbedrag staat voor ongeveer 220 formatie plaatsen. BRUSSEL - Vergeleken met een jaar geleden zijn de consumenten prijzen in Nederland met 0,9 procent gestegen, maar Nederland heeft nog steeds de laagste inflatie van alle EG-landen. Dat blijkt uit cijfers die de Europese Commissie heeft ver strekt. Op jaarbasis bedroeg de Europese inflatie in juni drie procent tegen 2,8 procent in juni vorig jaar. Alleen in België, Ierland, Frankrijk en Grie kenland zijn de prijzen het afgelopen jaar minder hard gestegen dan in het voorafgaande jaar. Griekenland blijft koploper met een inflatie van 11,8 procent per jaar. In juni stegen de prijzen in de EG gemiddeld met 0,3 procent. De groot ste prijsstijging werd genoteerd in Griekenland (1,3 procent). In Dene marken bleven de prijzen gelijk en in Nederland was er een lichte prijsda ling met 0,1 procent. „Daartoe wil hij, via een wijziging aan het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg, geld uit de kas van de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten halen; de volksverzekering waaruit ondermeer het kruiswerk wordt gefinancierd", aldus de kruis vereniging in een persbericht. De ei sers in het kort geding achten deze actie onrechtmatig en volgens de Na tionale Kruisvereniging mag deze operatie niet worden gebruikt om budgettaire problemen van de minis ter op te lossen. De minister kiest volgens de eisers de weg van korting op de budgetten van de koepelorganisaties. Hiermee plaatst zij de uitvoerende organisa ties voor een dilemma. Zij moeten na melijk kiezen of zij het geld recht streeks willen gebruiken voor het uitvoeren van hun taken (zoals wijk verpleging) of voor financiering van een koepel, die een aantal taken cen traal uitvoert. Taken als CAO-onderhandelingen, de organisatie van de thuiszorg, de noodzakelijke bijscholing van de mensen in het veld en de centrale in koop van verpleegartikelen en hulp middelen. Alle genoemde taken wor den juist centraal uitgevoerd om het uitvoerende werk te ontlasten. Het centraal inkopen van verpleeg artikelen betekent niet alleen dat de wijkverpleegkundige haar kostbare tijd aan thuisverzorging kan beste den, maar ook dat de kwantumkor tingen worden verkregen. „Dit alleen levert een besparing op van één mil joen gulden, die weer ten goede komt aan de zorg aan het bed", aldus de kruisorganisaties. ISOLA CAPO RIZZUTO - Vredes groepen uit Nederland, Spanje en België hebben zich bij enige honder den Italianen aangesloten om bij de basis te demonstreren waar in de'toe- komst mogelijk Amerikaanse F-16's gestationeerd zullen worden, die in Spanje niet langer welkom zijn. De Italiaanse regering heeft de ba sis van Isola Capo Rizzuto in het zui den van de regio Calabria aangewe zen als nieuwe plek voor de gevechtsvliegtuigen. De beslissing wordt nog steeds hevig aangevochten door de Italiaanse communistische partij en kleine linkse partijen. Er zullen nog meer demonstraties vol gen, kondigde Franco Russo Spena van Democrazia Proletaria aan. „Ita lië moet niet het vliegdekschip van de Middellandse Zee worden". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF ZIERIKZEE - De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Noord- en Midden-Zeeland wil komen tot een zogenaamde consumentenraad, waarbinnen gesproken kan worden over de nieuwe ontwikkelingen bin nen de elektriciteitssector. Die heb ben belangrijke consequenties voor de positie van een bedrijf als de PZEM. Dat schrijft de kamer aan de PZEM. De organisatie wijst ook op de discussie om te komen tot een nau were samenwerking met het Waterlei dingsbedrijf WMZ. „Het is mede te gen deze achtergrond dat wij er gaarne bij u op aandringen te komen tot een instelling van een zogeheten consumentenraad, zodat ook de di rect belanghebbenden - de afnemers van energie - betrokken zijn bij deze belangrijke herstructureringsproces sen". Een consumentenraad kan het draagvlak voor te nemen beslissin gen versterken, zo stelt de Kamer van Koophandel. „Uiteraard gaan wij er hierbij vanuit dat ook het bedrijfsle ven in een dergelijke consumenten- raad vertegenwoordigd zal zijn". BRUSSEL - Het Europese Hof van justitie in Luxemburg krijgt een rechtbank van eerste aanleg. Dt heb ben de EG-ministers van buitenland se zaken in Brussel besloten. Er zal uit elke lidstaat een rechter worden benoemd. Het is de bedoeling dat de rechtbank een deel van de werklast van het Hof overneemt. Tegen een vonnis van de rechtbank blijft be roep mogelijk bij het Hof zelf. Het gerecht zak zich in eerste instantie slechts mogen bezighouden met amb tenarenzaken en geschillen over con currentievervalsing en marktmono- polies. Bijna alle lidstaten wilden de rechtbank ook belasten met klachten tegen anti-dumpingmaatregelen en geschillen over overheidssteun aan bedrijven. Frankrijk en de Europese commissie hebben zich daartegen echter met succes verzet. Volgens de Commissie en Frankrijk is er op dit gebied nog onvoldoende jurispruden tie van het Hof. Afgewezen partijen zouden om die reden- altijd beroep aantekenen tegen de uitspraken van het gerecht, met extra vertragingen als gevolg. De ministers hebben maandag af gesproken dat over twee jaar op nieuw wordt bekeken of anti-dum pingzaken, die een kwart van de werklast van het Hof vertegenwoor digen, niet kunnen worden overgehe veld naar het gerecht van eerste aan leg. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. i Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Springtij: 31 juli Actuele informatie over afwijkingen: 01184-15600 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 27 juli 02.35 136 08.35 -128 15.05 141 21.10 -137 28 juli 03.35 153 09.35 -129 16.00 149 22.05 -148 27 juli 01.15 131 07.35 -118 13.45 136 20.00 -127 28 juli 02.05 152 08.20 -121 14.25 147 20.45 -141 27 juli 02.25 149 08.45 -137 14.55 153 21.10 -147 28 juli 03.25 163 09.40 -139 15.45 158 22.10 -158 27 juli 02.45 153 08.45 -141 15.15 159 21.15 -150 28 juli 03.45 173 09.40 -144 16.10 169 22.10 -163 ZIERIKZEE - Slachtoffers van geweldsdelicten lopen vaak het smartegeld dat hen door de rechter is toege kend mis, omdat de daders niet betalen. Er moeten daar om wettelijke mogelijkheden komen om beslag te leggen op een deel van het loon of de uitkering van de dader. Ook zou het aanbeveling verdienen om in geval waarin de daders geen verhaal bieden, aan te sturen op betaling in termijnen. Dat schrijft de advocaat mr. Th. L. van der Veen in het jongste nummer van Smartegeld, een driejarig over zicht van uitspraken van de Neder landse rechter over vergoeding van immateriële schade, dat door de ANWB wordt uitgegeven. Volgens mr. Van Veen is het „een algemeen be kend feit" dat veel daders van ge weldsdelicten niet werken en van een uitkering leven. Zij kunnen zich door een beroep op de persoonlijke levens sfeer „zonder enig risico" onttrekken aan de hen door een rechter opgeleg de schadevergoeding. Via beslag op en deel van die uitkering - Van der Veen denkt aan een maximum van tien procent gedurende tien jaar - zou dit voorkomen kunnen worden. Men zou dan volgens hem kunnen bepalen dat zolang de aflossing stipt ge schiedt de wettelijke rente niet blijft lopen. Nodig is wel, aldus Van der Veen, dat personen die over een onherroe pelijk vonnis tot schadevergoeding beschikken, via de inspecties van de loonbelasting, de administratie van ziekenfondsen of de organen van de sociale verzekering kunnen navragen of de dader soms In loondienst werkt en bij wie, of van welke instantie hij een uitkering ontvangt. Van der Veen houdt voorts een plei dooi voor onbreekbare glazen in dis cotheken en kroegen. Verwondingen in het gezicht door een kapot gesla gen drinkglas zijn volgens hem een steeds terugkerende vorm van letsel. „Heel veel leed, vooral aan jonge mensen, wordt daardoor toege bracht". Het gebruik van onbreekba re glazen zou volgens Van der Veen miljoenen besparen aan uitkeringen van ziekengeld, medische onkosten en ziekenhuiskosten. „Onbegrijpe lijk" vindt Van der Veen het dat in Nederland voor bromfietsen wel een verzekeringsplaatje en een verzeke ringsbewijs werd ingevoerd, maar niet voor alle auto's. Gevolg „Het gevolg is bekend. Zeker een op de tien auto's rijdt vrijwel straffe loos onverzekerd rond. Er zijn echter maar weinig onverzekerde bromfiet sen". Rechters tonen zich overigens weinig bereid om een vordering we gens letselschade te matigen als de schuldige in een niet-verzekerd mo torrijtuig rijdt, aldus Van der Veen. Als het om een eigen auto gaat zegt hij dit juist te vinden. Anders wordt het naar zijn oordeel als het een huur- of leaseauto betreft. De „zeldzaam naïeve wetgever" heeft namelijk na gelaten een verzekeringsbewijs met vignet achter de voorruit in te voe ren, zodat de gebruiker van het voer tuig moeilijk kan nagaan of dit verze kerd is. Uit een artikel van de Leidsc arts, advocaat en procureur mr. R. A. Sleeuw in Smartegeld blijkt dat me dische fouten zelden tot smartegeld- uitspraken leiden. Volgens Sleeuw komt dit doordat de bewijstlast be rust bij de patiënt, die niet over vol doende deskundigheid'of over getui gen beschikt. Er zou volgens hem veel voor te zeggen zijn om die be wijslast om te draaien. Het ziet er echter niet naar uit dat de Hoge Raad voor een dergelijke oplossing voelt, aldus Sleeuw, die bij onbedoeld let sel als gevolg van een medische be handeling een gedegen onderzoek zou kunnen instellen. Het openbaar ministerie beschikt wel over de be voegdheden in dergelijke gevallen, maar niet over de deskundigheid, zo stelt hij. Tot 31 juli Zierikzee De Eenhoorn. Expositie olieverf schilderijen P. C. de Jager. Van 10.00 tot 17.00 uur, behalve zondags. T/m 5 augustus maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag Zierikzee Gasthuiskerk. Open Kerkdagen: boe kentafel, Rembrandttentoonstelling, diaserie over geschiedenis Gasthuis- kerk en orgelbespeling. 13.00-17.00 uur. Tot en met zaterdag 17 september Middelburg Zeeuwse Bibliotheek. Tentoonstel ling onder de titel van radarboot tot Jumboferry. Juli, augustus en september Bruinisse Hal gemeentehuis. Expositie olie verfschilderijen Hedi Bogaers. Dage^ lijks (behalve zaterdag en zondag). Van 8.00 tot 17.00 uur. Augustus en september Burgh-Haamstede De Burght. Expositie werk Hedi Bo gaers en Ed van den Bogaerdt. Dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur, van 14.00 tot 17.00 uur en vanaf 19.00 uur. Dinsdag 26 juli Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Dia serie Schouwen-Duiveland, eiland tussen lucht en water. 20.00 uur. Brouwershaven Sint Nicolaaskerk. Orgelconcert Mi chel Jézo. 20.00 uur. Woensdag 27 juli Renesse Kerkring. Kermis. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Zang en samenzangavond. 20.00 uur. Brouwershaven Botenloods Van Ast. Recreatietafel- tennisevenement. Van 10.00 tot 17.30 uur. Donderdag 28 juli Burgh Nederlandse Hervormde kerk. Con cert door Kees van Eersel en Titia Dijkstra. 20.00 uur. Haamstede Ring. Ring Promotiedag. Van 13.00 tot 21.00 uur. Scharendijke Vanaf Hervormd Verenigingsgebouw. Kinderpuzzeltocht. 10.00 uur. Vanaf Hervormd Verenigingsgebouw. Fietstocht. 18.15 uur. Dreischor Nederlandse Hervormde kerk. Orgel concert Dirk Jansz. Zwart. 20.00 uur. Vrijdag 29 juli Renesse Centrum. Festivaldag. 15.00 tot 22.00 Zaterdag 30 juli Burgh Aan de Burghse Ring. Rommel markt. 08.30 uur. Renesse Hogezoom. Straattheater en clowne rie. 16.00 en 20.30 uur. Maandag 1 augustus Scharendijke Vanaf Nederlandse Hervormde Bet- lehemkerk. Kerkepad. 18.45 uur. Dinsdag 2 augustus Zierikzee Nieuwe Kerk. Concert van organist Wilfried Promnitz. 14.00 uur. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Le vend Ganzebord. 20.00 uur. Woensdag 3 augustus Scharendijke Hervormde kerk. Muziek- en zang avond. 20.00 uur. Brouwershaven Tbrrein firma Meijer. Stuntshow. 20.00 tot 22.00 uur. Donderdag 4 augustus Burgh Nederlandse Hervormde Kerk. Con cert door Bram de Wolf en Marja Smet. 20.00 uur. Dreischor Nederlandse Hervormde kerk. Orgel concert Dirk Jansz. Zwart. 20.00 uur. Haamstede Ring. Ring Promotiedag. Van 13.00 tot 21.00 uur. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Kin derfilm. 16.00 uur. Vanaf Hervormd Verenigingsgebouw. Fietstocht. 18.15 uur. Vrijdag 5 augustus Brouwershaven Markt. Feestmarkt. Zaterdag 6 augustus Scharendijke Jeugdsoos Trace. Openlucht live bluesfestival. Van 15.00 tot 24.00 uut. Dreischor Ring. 't Oude Vlasdorp. Vanaf 10.00 Dinsdag 9 augustus Brouwershaven Grote Kerk. Orgelconcert door Jaap Zwart. 20.00 uur. 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 2