Succes voor het zendingswerk Tachtig procent gesubsidieerde woningen Zeeland door diverse gemeenten in plannen verwerkt streéknieuws Tentoonstelling van sculpturen en etsen in de Bewearschole Goede opbrengst rommelmarkt Vier jaar cel geëist voor handel in valse dollars Twijfels gs over honoreren aanvragen Subsidie voor experimenten crimi naliteits bestrijding Geen kwijt schelding gieterij Attentie o(p)bstakels 4 BURGH-HAAMSTEDE -Zoals ieder jaar verkopen de oliebollen weer zeer goed", vertelt één van de orga nisatoren van de rommelmarkt in Burgh-Haamstede, die bruto f 3.500,- opbracht. De organisatie was in han den van vrouwenvereniging Ora et Labora. De opbrengst is bedoeld voor het zendingswerk. De vrouwenver eniging is zeer tevreden over het opgehaalde bedrag. Ze weet het niet precies, maar ze dacht dat het iets meer was dan vorig jaar. De belangstelling was gezien het bedrag ook niet mis. Vooral de ochtend trok heel wat mensen naar Burgh-Haamstede. Veel zelfgemaakte spullen, zoals jam, cake en natuurlijk de oliebollen moet menig toerist even het terrein opgelokt hebben. Van Woord en Daad was er een aparte stand aanwezig en die haalde een bedrag van 1000,- op en ook die organisatie is daar zeker niet ontevreden over. In twee rijen stonden er in totaal ongeveer twaalf kramen, die allemaal wel weer wat anders te bieden hadden. BARNEVELD - TNO test het nieu we model paspoortkaart van KEP. Het bedrijf heeft TNO deze week voorzien van enkele modellen van het jongste ontwerp. Het is nog niet be kend hoe lang het duurt voor TNO zijn test van het nieuwe paspoort heeft afgerond. Dit heeft interimma nager Van Dijk van KEP bekendge maakt. MIDDELBURG - Het dagelijks be stuur van de provincie vraagt zich af of aanvragen van het gemeentebe stuur van Viissingen voor bijdragen uit provinciale fondsen voortaan zo veel mogelijk moeten worden geho noreerd. Aanleiding daartoe vormen de hoge koopprijzen die de gemeente Viissingen betaalt voor onroerend goed op haar grondgebied. Herhaal delijk overschrijden die prijzen de taxatiewaarde aanzienlijk. De laatste, inmiddels goedgekeur de, aankoop betreft het onroerend goed van de heer J. Tbet aan de Ko ningsweg. De koopprijs bedroeg ruim 530 duizend gulden. De taxatie waarde was door Viissingen bepaald op een bedrag tussen de 157 en 200 duizend gulden, waarmee de hoofd ingenieur-directeur voor de volks huisvesting in Zeeland zich kon vere nigen. Net als bij voorgaande aankoop- 'besluiten van de gemeenteraad van Viissingen hebben gs hun goedkeu ring daaraan verleend, omdat de per celen deel uitmaken van de stadsver nieuwing en de ontwikkeling van het kernwinkelgebied Viissingen voert hierin - als alle ge meenten - autonoom beleid. Boven dien konden de tekorten steeds bin nen de exploitatiebegroting worden gedekt. ZIERIKZEE - Van de 874 gesubsidieerde woningen, die in Zeeland in 1988 kunnen worden gebouwd, is inmid dels tachtig procent in gemeentelijke plannen verwerkt. De gesubsidieerde woningen zijn te verdelen in de cate gorieën sociale huursector (410), premiehuur (34), pre miekoop (322) en vrije sector met eenmalige bijdrage (108). Het dagelijks bestuur van de provincie heeft inge stemd met het advies van de provinciale commissie voor de volkshuisvesting over de herverdeling van het reste rende deel van de woningen over de gemeenten. De hoofdingenieur-directeur voor de volkshuisvesting in Zeeland be paalt de uiteindelijke herverdeling aan de hand van de gemeentelijke plannen. Voorwaarde daarbij is, dat die plannen alle (planologische) pro cedures hebben doorlopen. In begin sel geldt het criterium, dat wie het eerst komt, het eerst maalt. Vier gemeenten hebben meer socia le huurwoningen aangevraagd dan hen via de eerste verdeling was toege zegd. Volgens de adviezen kunnen die aanvragen worden gehonoreerd. Axel krijgt nu 7 woningen meer en komt op 27, Sas van Gent had er eerst geen, maar komt nu op 8, Sint Philipsland komt van 5 op 7 en Westerschouwen komt met 4 extra wopingen op 15. Er worden in de sociale huursector nog plannen verwacht met een totaal van 95 woningen, in te dienen voor 1 okto ber, van de gemeenten Middelburg (45), Duiveland (4), Brouwershaven (24), Domburg (5), Valkenisse (9) en Veere (8). Flexibiliteit In de premiehuursector zijn aan zienlijk meer woningen aangevraagd dan via het contingent beschikbaar zijn: 126 tegen 34. Overigens is in dit contingent enige flexibiliteit doordat Middelburg een toewijzing van 20 premiekoopwoningen heeft omgezet in 40 premiehuurwoningen. Het uit eindelijke tekort komt op 52 wonin gen. Middelburg heeft voor de pre miehuursector plannen ingediend voor 126 woningen. Aan te bouwen premiekoopwonin gen zijn plannen ingediend voor 291 huizen. In de herverdeling kunnen 20 woningen, die Middelburg niet be nut, worden meegenomen. Daardoor kunnen extra woningen worden toe gekend aan de gemeente Axel (1), Bruinisse (12), Kapelle (2), Oostburg (1), Reimerswaal (4), Sas van Gent (4), Sluis (3), Terneuzen (2) en Tholen (2). Aan plannen voor 1 oktober worden nog verwacht Valkenisse (11), Zierik- zee (11) en Brouwershaven (4). In de vrije sector met eenmalige bijdrage zijn plannen ingediend voor 98 woningen. Er resteren nog 10 uit te geven woningen, maar in de herver deling worden meer huizen toege zegd: Hulst 4, Tholen 1 en Borsele 13. Verwacht wordt, dat Zierikzee voor 1 oktober nog een plan van 5 woningen in deze sector zal indienen. Gs hebben de hoofdingenieur directeur voor de volkshuisvesting in Zeeland - eveneens overeenkomstig het advies van de provinciale com missie voor de volkshuisvesting - geadviseerd over te verbeteren, dus bestaande, woningen. In die categorie zijn onder meer als sectoren te onder scheiden vooroorlogse woningwetwo ningen, vooroorlogse particuliere huurwoningen en woningwetwonin gen en particuliere huurwoningen en woningwetwoningen en particuliere huurwoningen die voor en die na 1968 zijn gebouwd. Ruimte Alleen in de sector woningwet na oorlogs 1946-1968 zijn meer woningen ter verbetering aangevraagd dan er te verdelen zijn. In alle andere sectoren is nog ruimte. Verwacht wordt, dat door onderlinge verschuivingen aan de totale vraag kan worden voldaan. De hoofdingenieur-directeur zal ook hier de herverdeling uiteindelijk ba seren op procedureel volledig afge ronde plannen. Bij de te vèrbeteren woningen gaat het om een aantal van ruim 1.200 huizen. HAARLEM - De Haarlemse officier van justitie, mr. T. Bot, heeft onvoorwaardelijke gevangenisstraffen van vier jaar en twee keer twee jaar geëist tegen respectieve lijk een Terneuzenaar en twee Belgen wegens de handel in vals geld. Het drietal werd op 28 januari dit jaar in het Hilton-hotel op Schiphol gearresteerd met bijna 10.000 valse bankbiljetten van honderd dollar bij zich. Een vierde betrokkene, een 59- jarige Nederlander, is eerder dit jaar tot vier jaar cel veroordeeld. De poli tie pakte het viertal op na het inzet ten van pseudo-kopers. De partij val se dollars moest worden overgedra gen aan een zogenaamde Zwitserse bankdirecteur. De zaak tegen drie van de verdachten werd eind april dit jaar aangehouden om nog twee Belgi sche getuigen te kunnen horen. Getipt Onder hen was ook de man die de Belgische rijkswacht zou hebben ge tipt over de dollarfraude. De verdedi ging stelt dat deze tipgever.in werke lijkheid een undercoveragent is geweest die de transactie zou hebben uitgelokt. Uitlokking van een mis drijf is in principe strafbaar. De contacten over de levering van de partij dollars liepen via de 61- jarige M. van H. uit Terneuzen, de 26- jarige V. E. uit het Belgische Brakel en de 30-jarige K. van der V. uit Zwalm in België. Officier mr. Bot zag de Nederlander als mede-organisa tor, terwijl de Belgen als bemidde laars worden beschouwd. Om die reden eiste hij tegen Van N. vier jaar gevangenisstraf en tegen de beide Belgen elk twee jaar. Het was aanvankelijk de bedoeling dat het valse geld in België zou worden over gedragen. Tben da% uiteindelijk Schiphol werd, verplaatste het justitie-onderzoek zich eveneens naar Nederland. De verdediging meent dat er vooral in België van alles ver keerd is gegaan met de infiltrant. Volgens de advocaat is niet aan alle voorwaarden voldaan die bij een pseudo-koopactie noodzakelijk zijn. De verdachten moeten daarom wor den vrijgesproken wegens onrecht matig verkregen bewijs. De recht bank doet op 5 augustus uitspraak. ZIERIKZEE Werkloosheid Hoewel de werkloosheid in Zeeland nog onder het landelijk gemiddelde ligt, tekent zich een tendens af die er op wijst dat dit binnenkort niet lan ger het geval is. De afloop van de Del tawerken gaf uiteraard een averechts effect op de arbeidsmarkt. Velen raakten hun baan, die ze tien jaar ge leden gekregen hadden weer kwijt. Daarnaast was het effect van de be drijfsvestiging in de jaren zestig en zeventig uitgewerkt. Er kwamen te weinig nieuwe vestigingen. Ons genoegen De reisvereniging Ons Genoegen heeft er haar zesdaagse trip weer op zitten. Dit jaar is het gezelschap via Hoog België en de Ardennen naar Luxemburg gegaan. Na de grens ge passeerd te hebben met Duitsland reed de groep naar het hotel in Altensteig-Ueberberg (Zwarte Woud). De volgende dagen bezocht de groep de Rheinfall in Schafthausen en Baden-Baden. Ook werd er gewin-, keld. Op de laatste dag werd via het - Ahrdal naar Vènlo afgereisd. In Til burg, werd het afscheidsdiner genut tigd. De voorzitter van Ons Genoe gen, J. Westerbeke, dankte aan het eind van de reis de chauffeur voor diens prettige begeleiding. NOORDGOUWE Te koop Het voormalige ziekenhuis in Noordgouwe is - zoals vorige week ge meld - verkocht onder voorbehoud van goedkeuring door de gemeente. Die goedkeuring moet gegeven wor den voor de vestiging van een prak tijk van natuurgeneeskundige thera peuten en niet een psychiatrische inrichting, zoals J. Maxell tegenover deze krant verklaarde. Maxell is als directeur van de reisorganisatie de huidige eigenaar. BRUINISSE Geslaagd Aan de Zeeuwse Bestuurs Acade mie is de Bruse J. P. M. Reynen ge slaagd voor het examen hogere bestuursambtenaar. Reynen is amb tenaar van de secretarie van de ge meente Bruinisse. DEN HAAG - Minister Van Dijk van binnenlandse zaken heeft ruim 3,7 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor ge meentelijke criminaliteitsbe strijding. Het gaat óm proef projecten die via bestuurlijke maatregelen preventief willen optreden tegen veelvoorko mende criminaliteit. Projecten die in het oog lopen zijn die van Nijmegen, Deventer en Be verwijk, aldus binnenlandse zaken. Ook Westerschouwen heeft eerder al geld ontvangen. Nijmegen krijgt 800.000 gul den voor een twee jaar durend experiment dat gokverslaving, alcoholproblematiek en agres sief en vandalistisch gedrage onder jongeren wil aanpak ken. Deventer heeft met dezelf de problemen te kampen. Deze gemeente krijgt 700.000 gulden over twee jaar. Nijmegen en Deventer zullen met elkaar overleggen over de aanpak van de gokverslaving. In het plan van Beverwijk krijgt de he lingbestrijding extra aan dacht. Dit project wordt gefa seerd over twee jaar met 400.000 gulden gesubsidieerd. Inmiddels hebben 58 ge meenten voor in totaal 88 proefprojecten subsidie aange vraagd. Daarvan zijn 34 aan vragen gehonoreerd. Voor 3 aanvragen ligt er een principe akkoord. Het is de laatste mogelijk heid voor gemeenten geweest om in het kader van het actie plan Samenleving en crimi naliteit" geld voor dergelijke experimenten te krijgen, aldus binnenlandse zaken. BURGH-HAAMSTEDE - In de Bewaerschole in Burgh- Haamstede exposeert Ernest Joachim vanaf dinsdag 26 juli tot en met zaterdag 13 augustus met sculpturen en et sen. De expositieruimte is van 13.30 tot 16.30 uur ge-, opend. Joachim werd in 1949 geboren en is momenteel wonend en werkend in Biervliet (Zeeuws-Vlaanderen). Joa chim is een veelzijdig kunstenaar. Hij schildert, maakt sculpturen in steen en in hout, maar maakt ook kera miek. Hij volgde drie kunstacade mies in België en een cursus aan de beroemde Zomer Academie in Salz burg. Natuur Zijn veelzijdig werk is duidelijk geïnspireerd op de natuur. Oervor men als stenen, fossielen, schimmels, zwammen en koralen boeien hem uitermate. Hij wordt gefascineerd door objec ten als menhirs, hunebedden en de beelden van het Paaseiland. Zijn beelden gaan onder meer uit van mi croscopische vormen, eencellige we zens, vrouw-, moeder- en vruchtvor- men, kristallen en poliepen. Het werk is daardoor tegelijk na turalistisch en abstract, niet slechts zuiver esthetische vormen, maar voortkomend uit diepe emotionele bewogenheid. Dit leidt echter niet tot volkomen loslaten van wetmatig heid, tot vervorming die materialen en techniek forceren. Zijn gebonden heid aan de aarde bindt hem ook aan het eigene van de steen, die hij be kapt, de klei die hij boetseert, het vuur dat bakt en het vloeiende brons dat stolt. Zelf zegt hij:,,Het gaat er mij voor namelijk om, bepaalde dingen die me boeien en bezighouden, in hun essen tie weer te geven, ze te vertalen naar een voor dat gegeven geschikt mate riaal. Dat kan olieverf zijn of een pen en inkt, maar ik vertaal dat voorna melijk naar plastische materialen". In de Bewaerschole exposeert Ernest Joachim met sculpturen en etsen. ROME - Het Italiaanse kabinet heeft bijna tien miljard gulden be schikbaar gesteld om hotels, transport- en communicatiemiddelen in het land te verbeteren ten bate van de eindronde om de wereldtitel voet bal in 1990. Het bedrag is ruim twee keer zo hoog als vooraf begroot. Bo vendien is het geld dat besteed wordt aan de verbetering van de stadions, niet inbegrepen. TOKYO - Na een aanvaring tussen een vissersboot met 48 man aan boord en een onderzeeboot van de Ja panse marine, worden 16 personen vermist. Het ongeluk gebeurde in de baai van Yokosuka, op 40 km van To kyo. MIDDELBURG - Op het verzoek van de Gieterij Middelburg, de in fi nanciële moeilijkheden verkerende dochter van de Kon. Mij. De Schelde om kwijtschelding van de verschul digde rente over 1987 is door de Stichting Economische Ontwikke ling Zeeland afwijzend beschikt. Het gaat om een bedrag van ruim 300.000,-. De gieterij leed over 1987 een verlies va'n 2,6 miljoen gulden. De Schelde zelf kreeg toen een vermogensversterking van 39 mil joen gulden, de beide dochters Sicon en Gieterij Middelburg ieder een ren tedragende lening. ZIERIKZEE - Een aardig gebaar die borden met de waarschuwing Let Op Woonwijk Obstakels die de ge meente Zierikzee bij de kruising Schouwenbank/Steenbank heeft neergezet. Dit bord moet weggebrui kers erop attenderen om enige voor zichtigheid te betrachten op dit smalle weggedeelte. Vanuit de wijk zijn regelmatig klachten bij de gemeente ingediend over snelheidsmaniakken die deze straat als racebaan gebruiken. Door de dienst gemeentewerken van Zie rikzee is hierover in '86 een rapport verschenen waarin een aantal aanbe velingen voor het verbeteren van de verkeersveiligheid wordt gedaan. Onder meer door het aanbrengen van een zogenaamd verhoogd plateau wil de gemeente de snelheden tot ac ceptabel niveau terugbrengen. Als extra service heeft de gemeente begin deze week een bord geplaatst met daarop de waarschuwing voor deze obstakels. Dat ging evenwel niet zon der slippertje. Voor de gemeente bleek de correcte spelling van het woord obstakel een echt obstakel te zijn. Een oplettende gemeente-ambtenaar bemerkte tot zijn schrik dat er gewaarschuwd werd voor opstakels in plaats van voor obstakels. Deze kleine vergis sing is inmiddels rechtgetrokken, de obstakels zijn onveranderd gebleven. DRE1SCHOR - De organisatie van de rommelmarkt in Dreischor koos eieren voor zijn geld. Om te voorkomen, dat de spullen niet nat zouden regenen, werd de rommelmarkt in een grote schuur gehouden, die de organisatie - de Her vormde kerk van Dreischor - van Cebeco mocht lenen. Met deze zekerheid in het achterhoofd werd er voor ongeveer 6.200,- verkocht. De opbrengst is voor het orgel in de Hervormde kerk en voor het onderhoud van het kolossale ge bouw. De organisatie is zeer tevreden over het aantal belangstellenden, dat naar de schuur was gekomen Een enke ling stond om 06.30 uur al voor de deur, terwijl de verkoop van de tweedehands waren pas om 08.30 uur begon. De lange tafels met daarop de spullen uitgestald, waren door de gehele schuur neergezet. Van kleding en bestek tot ble ken en meubelstukken. Een boekenwurm kon zijn lol op aan de lange tafel. Een aantal meters lang waren er alleen maar boeken te vinden. Verder allemaal zaken die iedereen dagelijks thuis tegenkomt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4