Blues-festival in Scharendijke Zee/land/kust centraal in werk van Erna Jurg en Arnoud Boering Raad adviseert intrekking rijbewijs via strafpunten Vekansjetied Atelier/galerie in de Poststraat te Zierikzee Kindersterfte het laagst in Nederland Op zaterdag 6 augustus op veld naast jeugdsoos Trace ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 juli 1988 Nr. 24373 DEN HAAG - De mensenrechtenor ganisatie Amnesty International is van mening dat het ontwerp voor de toekomstige grondwet van Hongkong ernstige gebreken vertoont. De grondwet zal in 1997 in werking tre den als de Britse kroonkolonie aan China wordt overgedragen. Vlie wéke ao ze de krevelienhe dae- hen weer auwe. Dao kon 'n ieder die dae zin in aode z'n eihe op z'n eihe meniere weer is uut leve. Dao bedoel ik niks bisouder mee, mê 't is mien wellis op vaole da je dae maensen tehen komt in die druk te links de kraemen die aje anders wê zou motte drache om vóór uut te kommen. Riep in hroen is ter. Stief of nie stief. Aohe bloeddruk of nie, d'n hoeien nie te nae sprööke ne me 't d'r van, in de volhende wéke is 't drukker bie d^n dokter as anders. Kao van m'n leven mee maekt dat zö'n stief hebrekkig maens uren moste stae, in 't zunnetje mee 'n hro- te oed op d'r ööd. Ze zag nog rooier as 'n krote, mê ze ieuw vol, de daeken dae op volhende zag je ze nie. Hoed, ieder maens mot wete oe vaere atten kan hae, in wil je over al bie weze, ac eoord, mê dan aok laeter nie zuchtte in stene. Mag 'n oud maens dan niks mee ao? Ja zeker, mè dienk om je lief. De meeste maensen ao noe vekansje. Ik ope dat die waerkers die atte an 'n hebonde vekansje zilte mooie weer ao, want ze binne an die tied bonde 'n ao re kan 't neme atten wil. Tehen woordig möje nae buutenland wist ao, anders kaje nie meedoe. Mè in ei he land binne d'r aok mooie plekken, zaelf nog op eihe durp, mê dae motte wê j'n ööhen voö ope weze. Wat ao- men 't hoed, a öörter wê vee mop- perd. Vroechernae kaereke in waere- ke, 'n paer klompen, in 'n vierponders brood, in dae kootje 't mee doe. 'n Schoolreisje aode je in mien tied aok wellis. Dae weet Leen Koelmans, die at vlie wéke oak is schreven eit aok wê van. Mee de Bru- zesse of mee de tunneleghe nae strand in Ouwdurp, of mee tramme tje nae Schouwen. An böörd ivaere dae dan 'n paar maelkbussen mee waeter, dae hooide ze dan 'n flesse ranja in, in klae was Kees. Vöö 'n cent of wat aode je 'n kleine onderd liter ranje. Möje noe is komme. In die busse stieng 'n pollepel, van uus most je 'n beker of komme mee brienhe, in zöö noe in dan krêêje 'n schep. Je most an böörd in de last bluve want ze dochte dae motter is êên overböörd slae. Je kende nie an ders in 't was toch leutig. Nog 'n hoeije vekansje toe waenst. WULLUM ZIERIKZEE - Zee, land en kust. Dat is het zonierthema dat de kunstenaars Erna Jurg en Arnoud Boering heb ben gekozen voor de expositie in hun atelier/galerie in de Poststraat te Zierikzee. In de maanden juli en augustus bestaat dinsdag t/m zaterdag tussen 11.00 en 16.00 uur de mogelijkheid om het werk van beide kunstenaars te be zichtigen. Vrijdag 22 juli Het bronzenbeeld 'oud en jong' wordt permanent geëxposeerd in het gale rie/atelier van Arnoud Boering en Erna Jurg aan de Poststraat te Zierikzee: Het betreft een expositie van aqua rellen, olieverfschilderijen en bron zen beeldjes gemaakt door Arnoud Boering, En naaldwerk plus twee ge dichtenbundels met pentekeningen gemaakt door Erna Jurg. De ate lier/galerie werd geopend in 1985. Met de expositie en verkoop van ei gen werk hopen beide kunstenaars hun artistieke weg optimaal te kun nen vervolgen. Zij vestigden zich in de Zierikzeese Poststraat vanwege de inspiratiebron die Zeeland voor hen vormt en de oorspronkelijke sfeer die de stad Zierikzee uitademt. Tevens hopen Boering en Jurg met hun werk een tegenwicht te kunnen uitdragen voor de leefwereld van vandaag de Zachte kleurstellingen Arnoud Boering werd in 1951 gebo ren in Zuid-Limburg en had van jongsaf een voorkeur voor het weer geven van gevoelens of waarnemin gen met behulp van pen, penseel en andere attributen. Naast zijn werk als beeldend kunstenaar geeft hij les in ontwerpen, tekenen en zeefdruk ken. Zachte kleurstellingen voeren de boventoon in zijn werkstukken. Lucht, licht, water en wilde zomer bloemen staan centraal. In de uit was gegoten beeldjes speelt de mens een hoofdrol. Boering werkt zowel figu ratief als non-figuratief. Erna Jurg werd geboren in Rotter dam. Zij is autodidakt. Haar kunst zinnige aanleg maakte in de zeventi ger jaren een belangrijke ontwikke ling door. In die periode werkte zij als journaliste bij verschillende dag bladen. Op basis van een intens ge traind observatie- en inlevingsver mogen is Erna Jurg zich toen ook gaan wijden aan het schrijven van gedichten. De bundel Gedichten en gedachten kwam in 1983 uit en de bundel Beeldspraak in 1985. De kun stenares beschouwt het maken van verfijnde naaldwerken als een eigen vorm om haar creativiteit tot uit drukking te brengen. In de miniatu ren op kaaslinnen staat de natuur centraal. Het uitgangspunt van haar werk is om in woord en beeld met weinig véél te zeggen. Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Holiday Island, Australi sche serie. Afl. 15. 16.20 uur Alias Smith en Jones, Ame rikaanse serie. 17.10 uur Alvin en z'n boefjes, teken filmserie. 17.30 uur Journaal 17.40 uur De familie Greenwood, Australische serie. 18.05 uur De Freggels, poppenserie. 18.30 uur KRO's tekenfilmfestival. 19.00 uur Journaal 19.18 uur KRO's tourkwis, spelpro- gramma waarin Willebrord Frequin twee beroemde Nederlanders test op hun kennis van de wielersport. 19.55 uur De mysterieuze vreemde ling, Amerikaanse serie. 20.52 uur 27ste RAI-concert 1987, tweede gedeelte. 21.50 uur Brandpunt, actualiteitenru briek 22.30 uur Journaal 22.40 uur De nieuwe Pacific, docu mentaire-serie over de culturele en economische veranderingen in de lan den rond de Stille Oceaan. Afl. 8, herh. 23.40 uur De eenzame loper, Ameri kaanse speelfilm uit 1976. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Heathcliff Co, tekenfilm. 15.55 uur Mask, tekenfilmserie. 16.15 uur TROS way of life magazine, informatief magazine. 17.00 uur Derrick, misdaadserie. 18.00 uur Dusty, 12-delige Australi sche jeugdserie. Afl. 4. 18.25 uur TROS vakantiekompas, toeristisch magazine 18.50 uur Jan, Jans en de kinderen, tekenfilmserie. Herh. 18.55 uur De Fabeltjeskrant. 19.00 uur De dieren van Afrika, na tuurserie. 19.22 uur De kip en het ei, comedyse rie. Herh. 20.00 uur Journaal 20.29 uur Louisiana, driedelige mini serie met Margot Kidder, Ian Charle- son, Andrea Ferreol e.a. 22.10 uur Jongbloed Joosten, live programma met hoogtepunten uit het nieuws. 22.40 uur Enigma, Amerikaanse speelfilm uit 1985 van Jeannot Szwarc. 00.25 uur Journaal Nederland 3 09.00,13.00 en 18.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur 4-daagse van Nijmegen, rechtstreeks verslag met korte im- pressen van de voorafgaande dagen. 15.40 uur Studio Sport. Rechtstreek se reportage van de Tour de France. 18.45 uur Sesamstraat 19.04 uur Studio Sport. Samenvat ting van de Tour de France. 19.25 uur Cinemakkie, kinderpro gramma waarin je lachend alles te weten komt over het maken van films. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Avondvoorstelling: Het Spaanse uurtje, muzikale komedie van Ravel. 21.20 uur Bernstein dirigeert Schu mann (1). 22.30 uur Journaal 22.40 uur Democratische conventie 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik Tak, kinderserie. Afl. 23. Herh. 18.05 uur Plons, Plons en de vogel tjes. Herh. 18.10 uur Panorama Venezolana, Bel gische toeristische documentaire van W. de Clercq en L. Vandevelde. 18.20 uur Elektron, magazine. 19.00 uur Tour '88, samenvatting van de vandaag gereden rit. 19.15 uur Uitzending door derden, programma van de Socialistische Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht. 20.20 uur Blauwbaard, Ita liaans/Frans/Duitse speelfilm uit 1972 van Edward Dmytryk. 22.25 uur Nieuws. Aansl. Paardenkoersen. 22.40 uur Filmportret: De Britse film, De Gouden Gong: 50 jaar 'Rank- films. 23.55 uur Coda: Holbewoner, van Jos de Haes. BRT 2 15.40 uur Ronde van Frankrijk, rechtstreekse reportage. DEN HAAG - Veelvuldig door rood licht glippen, veel te hard rijden of geen voorrang verlenen op gevaarlij ke kruisingen moet uiteindelijk via een stelsel van strafpunten leiden tot ongeldigvérklaring van het rijbe wijs. Dit heeft de Raad voor de Ver keersveiligheid minister Smit voor gesteld. Bovendien moet er een registratie komen van het „verkeers- wangedrag" van automobilisten. Dan kan de rechter rekening houden met iemands verkeersverleden. In onlangs verschenen adviezen aan de bewindsvrouw van verkeer en •waterstaat stelt de raad dat de huidi ge twee mogelijkheden om het rijbe wijs in te nemen automobilisten die herhaaldelijk gevaarlijk rijden bui ten schot laten. De rechter kan als strafmaatregel de bevoegdheid tot autorijden ontzeggen, maar hij geeft geen oordeel over de geschiktheid en vaardigheid van een automobilist. Dat doet het ministerie van verkeer en waterstaat wel, maar in de prak tijk gebeurt dat alleen bij alcoho listen en in een enkel geval bij zeer oude mensen of bij automobilisten die psychisch niet in orde zijn. De Raad voor de Verkeersveiligheid vindt dat automobilisten die gevaar lijk rijden strafpunten moeten krij gen en bij een bepaald aantal het rij bewijs kwijt moeten raken. De adviesraad stelt nadrukkelijk dat alleen automobilisten met ge vaarlijk rijgedrag strafpunten moe ien krijgen. Fout-parkeerders horen daar niet bij, automobilisten die in de mist met stadslichten rijden wel. Volgens de adviesraad moet het rijbe wijs worden gezien als een vergun ning, die onder voorwaarden wordt verstrekt. Wie die voorwaarden her haaldelijk op grove wijze schendt, moet worden gestraft met intrekking van die vergunning. In de Bondsrepubliek Duitsland functioneert allang een strafpunten- systeem. Daar kan het rijbewijs zelfs voorgoed worden ingenomen als een bepaald aantal punten wordt 'ge scoord'. De adviesraad vindt voorts dat er een registratiesysteem moet komen waarin elke verkeersovertreding per automobilist wordt opgeslagen. De rechter kan dan bij de bepaling van de strafmaat rekening houden met eerder vertoond wangedrag in het verkeer. DEN HAAG - De tienduizend be zoekers van ,,De nieuwe Haagse Sa lon", een expositie in drie gebouwen van werk van in Den Haag en omge ving opererende kunstenaars, heb ben de speciaal ingestelde pu blieksprijs toegekend aan de Britse kunstenares Prudence Lovell. De prijs bestaat uit 2500 gulden. HAARLEM - Het Noordhollandse statenlid mevrouw J. Schoondergang (PPR) heeft gedeputeerde staten om opheldering gevraagd over de jaren lange illegale verbranding van che misch afval door kruitfabriek Mui den Chemie in Muiden. De Vereni ging Milieudefensie maakte vorige maand melding van het illegaal ver branden van honderden tonnen afval door de kruitfabriek gedurende een periode van negen jaar. Die beschul diging werd door provinciale water staat bevestigd. AMSTERDAM - Een medisch team van „Artsen zonder grenzen" ver trekt 20 juli naar Belize (Midden- Amerika) om daar een hulpprogram ma op te zetten voor de lokale bevol king en de daar verblijvende vluchte lingen uit Guatemala, Nicaragua en El Salvador. BRUSSEL - In Nederland sterven minder baby's dan in enig ander EG- land. Dat blijkt uit cijfers van het Europees Bureau voor Statistiek. Van de duizend kinderen die in Ne derland levend ter wereld komen sterven er 6,4 in het eerste levensjaar. Het EG-gemiddelde is 9,5, voorname lijk door hoge sterftecijfers in Italië (10,1), Griekenland (12,2) en Portugal (15,8). In antwoord op een vraag uit het Europese parlement zegt de Euro pese Commissie dat zij geen plannen heeft om verbetering te brengen in deze situatie. Ter gelegenheid van het festival zal de groep Strange Brew nog een keer sa menspelen. pland van Renegade. Een niet meer bestaande band van Scharendijkse jongens die ter gelegenheid van het live openlucht blues-festival weer een keer samenspelen. De band be stond van 1982 tot 1986 en was be kend om zijn spetterende live optredens. De band moest stoppen omdat gitarist Steve Prothcro zo vakkundig was dat hij niet vervan gen bleek na zijn verhuizing naar En geland. Renegade speelde uitslui tend Thin Lizzy. Tijdens het festival speelt zij gedurende een uur een se lectie van haar oude repertoire. De band bestaat uit Steve Hugget, zang en gitaar, Steve Prothcro, gitaar, Roel Meintema zang en gitaar en Harry Landman, drums. Het hoogtepunt van het festival wordt volgens Peter Mes het optreden van The Juke Joints dat verwacht wordt om 22.15 uur. Een uit Kwaden- damme afkomstige live-band die een groot aantal optredens in België, En geland en Nederland achter de rug heeft. In 1986 kwam haar eerste LP Dancing Shoes uit en in juni 1988 de tweede Red. De groep speelt een sound met invloeden van Stevie Ray Vaughan, Fabulous Thunderbirds en Rory Gallagher. Met Red heeft The Duke Joints zich in de hoogste regio nen van de vaderlandse bluesrockers gevestigd. Met dit programma is het bestuur van Trace dik tevreden. „We hopen dat er veel jongeren komen. Dan zien ze gelijk ons soosgebouw en dat is misschien aanleiding om wat vaker naar Scharendijke te komen". Vol gens voorzitter Peter Mes zit Trace de laatste tijd weer duidelijk in de lift. ,,We hebben 46 leden en organiseren weer allerlei dingen. Met dit live openlucht blues-festival willen we de jongeren van Schouwen-Duiveland een groots evenement bieden voor een lage toegangsprijs. Een evene ment waarmee Trace ook in het rijtje van eilandelijke jeugdsosen thuis hoort die wat te bieden hebben". Tijdens het evenement kunnen dorstige kelen worden gesmeerd aan een openluchttap van Trace die op het veld wordt geplaatst. De geluids installatie wordt zo geplaatst dat zo min mogelijk bewoners van Scharen dijke hinder kunnen hebben van de muziek. ,,We richten de luidspeakers over het veld in de richting van de Brouwersdam". Als het onverhoeds regenachtig weer zou blijken te zijn op 6 augustus wordt het hele festival verplaatst naar het clubgebouw van Trace. „Daar kunnen wc 200 mensen herbergen. Dus het kan niet mis gaan". torisch werk zijn de voorbereidingen voor het evenement nu rond. Trace slaagde erin om ruim twintig bedrij ven van Schouwen-Duiveland over te halen om hun financiële medewer king aan het live openlucht blues festival te geven. En contracteerde vijf blues, blues/reggae en blues/ rock formaties. Zij zijn allemaal afkomstig uit Zee land. Het blues-festival wordt op 6 augustus om 15.00 uur geopend met een optreden van de gelegenheidsfor matie Strange Brew. Een groep die is samengesteld uit leden van de eilan delijke bands Drain pig en Witecraft. Men maakt blues/(hard)rock mu ziek. Het repertoire bestaat uit num mers van ZZ top, Lynyrd Skynyrd en New Adventures. Strange Brew wordt gevormd door de gitaristen R. van Damme em M. Padmos, de bas sist mister X, de drummer A. Fluyt en K. J. Smit zorgt voor de zang. De groep zal ongeveer een uur op treden. Na een tussenperiode, waarin muziek wordt gedraaid via de ge luidsinstallatie van Trace en diverse kledingwaardebonnen worden ver loot op de nummers van het program mablad, is het tweede optreden van het festival gepland. Dat is de Miles Browning Band uit Vlissingen. Een band die eigen werk speelt dat zij om schrijven als een kruising tussen al lerlei stijlen. Volgens Peter Mes die een demo van de groep hoorde is het echt bluesachtige muziek compleet met mondharmonika. De Miles Browning Band is op het podium van 16.45 tot 18.00 uur. Issue Om 18.45 uur wordt het optreden verwacht van Issue. Een eveneens uit Vlissingen afkomstige band die in 1985 ontstond. Zij maakte onder in vloed van het ameijikaanse blues/ rock gebeuren een nieuwe bewerking van haar favoriete rhythm en blues. Issue trad vorig jaar op in het voor programma van Normaal. De groep trad al een keer eerder op in jeugd soos ÏYace. Om 20.30 uur is een optreden ge- SCHARENDIJKE - Het bestuur van de Scharendijkse jeugdsoos Trace verwacht minstens 150 belangstellenden bij het eerste live openlucht blues-festival dat op Schouwen-Duiveland wordt gehouden. Op zaterdag 6 augustus treden op het veld naast het soosgebouw van Trace aan de Elkerzeeseweg te Scharendijke vijf blues-, rock- en reggaebands op. Blues en reggae zijn muzieksoorten die veel mensen aan spreken. En het evenement vindt midden in de zomer plaats. Dus behalve de eilande lijke jeugd verwachten we ook genoeg vakantiegangers bij het festival", aldus de voor zitter van de Scharendijkse jeugdsoos Peter Mes. Hij is een van de acht bestuursle-» den van de jeugdsoos die zich de afge lopen maanden met veel enthousias me hebben ingezet voor dit, voor Schouwen-Duiveland, nieuwe evene ment. ,,Ik liep zelf al anderhalf jaar rond met het idee om hier in Scharen dijke eens een openlucht blues festival te organiseren. Toen ik een paar maanden gelegen dat idee eens opperde bij het bestuur reageerden ze gelijk positief". ,,Zo'n evenement trekt veel publiek en als het wordt gesponsord door re gionale bedrijven lopen we weinig fi nancieel risico en kunnen de toe gangsprijzen laag worden gehouden". Na een drukke tijd met veel organisa- Het optreden van de band The Juke Joints wordt naar verwachting het hoogtepunt van het openlucht blues-festival dat zaterdag 6 augustus plaatsvindt in Scharendijke.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 5