't Winkeltje in Zierikzee winkel en museum tegelijk 'Het is uniek dat een boer zo'n administratie bijhield' straatnieuws DEURLOO B.V. Werklozenproject wil op zelfde voet verder gaan 4 Kop/staart- ketting- botsing De ludieke herinneringen aan grootmoederstijd ZIERIKZEE - Het heeft iets, die twee niet al te grote etalageramen op nummer 42 in de Poststraat. Een paar vierkante meter groot slechts...en toch kun je er onmoge lijk langs lopen zonder even pas op de plaats tè maken en even een blik in die wonderbaarlijke etalage te werpen. Een wereld van ludieke schatten ligt achter glas uit gestald in 't Winkeltje van Willie de Jong-Bieling in Zie rikzee. Speelgoed. Kinderen hebben altijd gespeeld of dat nu de telg van een Egyptische familie uit de Oudheid was of het kroost van een Perzisch, Grieks of Romeins echtpaar... ze had den zo allemaal hun eigen speeltjes en wie ooit een rondreis door Afrika maakt ziet ook daar, ondanks alle ar moede, kinderen spelen met het meest originele zelf geknutselde speelgoed. Zo mooi echter als de speeltjes waarmee de kinderen zich in de twee de helft van de negentiende eeuw en begin twintigste eeuw amuseerden, zo mooi zie je ze zelden. Ook tegen woordig niet. De plastic Rambo's en schril piepende computer-spelletjes, hoe leuk ook, halen het toch niet bij de porseleinen poppekinders, tinnen soldaatjes en boerderij figuren, de stoommachientjes en zware stoomlo comotieven van rond de eeuwwisse ling. Veldheer Die porseleinen poppen met diep bruine, fluwelige ogen, weelderige krullen en lief kanten jurkje, die vaak alleen 's zondags uit de kast kwamen, een legertje tinnen soldaat jes, waarmee kleine helfdhaftige jon getjes zich veldheer van een groot en sterk leger waanden; het zijn slechts twee willekeurige „ingrediënten" van dit knusse kijkpaleisje van Wil lie de Jong-Bieling. Een winkel die dit jaar precies vijf jaar oud is. Prikkelen „Antiek oordeel niet voordat u het binnen ziet" prikkelt de nieuws gierigheid van de passant. Je wordt haast naar binnen gezogen om daar geconfronteerd te worden met de bon te verzameling attributen die Willie de Jong in de loop der jaren heeft „buitgemaakt" door het bezoeken van veilingen en het opkopen van particuliere inboedels. Antiek en curiosa en meer nog het verzamelen ervan heeft haar altijd geboeid. Een familietrekje, zo valt uit haar \«erhaal op te maken. Als kind al ging zij met haar opa, die evenals haar vader kunstschilder was naar veilingen om te zien hoe hande laren en particulieren zich uitsloof den om waardevolle dan wel aparte voorwerpen in hun bezit te krijgen. Nu, jaren later levert zij zelf haar aandeel in dat spel van loven en bie den om haar winkelvoorraad aan te kunnen vullen. Het idee om een eigen winkel te beginnen leefde al heel lang bij Willie de Jong-Bieling, al leen, zo'n ideaal is niet altijd direct te verwezenlijken, daar heb je immers een geschikte ruimte voor nodig plus het vereiste middenstandsdiploma. Die mogelijkheid om een eigen win kel te beginnen deed zich voor toen haar ouders naar het pand in de Post straat verhuisden, een kast van een huis, waarin ruimte genoeg was voor een onderkomen van de antieke pop pen, snuisterijen, glaswerk, speeltjes en antieke meubelen. Een winkel, die doordat hij zo boor devol staat een gezelligheid en knus heid uitstraalt, die je elders zo vaak mist. Een bewuste keuze blijkt uit de woorden van de eigenaresse die voor een opzet van „ordelijke en knusse wanorde" heeft gekozen. „Een beetje rommelig maakt het leefbaar, het geen eventuele drempelvrees kan voorkomen. Ofschoon het voorkomt dat het bomvol kijkers en kopers in 't Winkeltje is gebeurt het toch spora disch dat er iets aan diggelen valt. De gang en de kamer die samen de winkelruimte vormen mogen dan volgestouwd zijn met de meest uit eenlopende voorwerpen, toch ver toont de zaak geen enkele overeen komst met een tweederangs winkel van sinkel. Dat komt omdat de eige naresse zich bij het inkopen enige be perkingen oplegt. „Ik beperk me tot voorwerpen uit de tijd van de ju- gendstil met die ronde en sierlijke lij nen en de strakkere art deco stijl, dus zo ongeveer de periode rond de eeuw wisseling tot ongeveer 1920" aldus Willie de Jong-Bieling. Daarnaast ook aparte en grappige snuisterijtjes en meubelen uit grootmoeders tijd en een aantal schilderijen, onder andere ook haar opa en vader. Een voorbeeld van zo'n uniek en fraai stukje speelgoed is een heuse to verlantaarn uit 1910 met bijbehoren de plaatjes. Een andere ludieke vondst blijkt een bartender uit de ja ren '50 te zijn. Een baasje dat zich middels een paar batterijen een pit tig drankje, een dubbele bloody mary of iets dergelijks inschenkt, waarna hij vuurrode konen krijgt gevolgd door rookwolken uit zijn oren. Deze bartender waarvoor Willie de Jong-Bieling een bijzondere genegen heid koestert maakt samen met een dansende Fred Astaire en een dobbel stenen gooiende Campbell monkey (die overigens niet in de winkel staan) een serie mechanisch speel goed uit de jaren vijftig. Accent Het accent ligt evenwel op de bonte verzameling antieke poppen, die de winkel bevolkt en waarmee de etala ge vol staat. Met die antieke poppen is de geschiedenis van 't Winkeltje in feite begonnen, omdat Willie de Jong- Bieling zich hier al langer mee bezig hield. Sprekender Die antieke poppen met hun porse leinen gezichten en hun met kant af gezette jurkjes liggen de eigenaresse na aan het hart. „Het leuke ervan is dat die gezichten vaak nagemodel- leerd zijn van bestaande kinderge zichten, zodat hun gezichten wat le vendiger en sprekender zijn dan die van hun eigentijdse broertjes en zus jes" aldus Willie de Jong-Bieling. Zo heeft ooit de Duitse keizer Friedrich als baby model gestaan voor een pril poppekind, de keizersbaby geheten. Die verzameling antieke poppen, waartoe zachtjesaan ook de schild padpoppen uit de eerste helft van de ze eeuw worden gerekend oefent een grote aantrekkingskracht uit op de echte verzamelaars en poppenlief- hebbers. „Naast de mensen die door de uitstalling op de stoep aangetrok ken worden om eens even een kijkje binnen te nemen hebben we ook een aantal vaste klanten: de verzame laars. Daarnaast zijn er ook nogal wat buitenlandse bezoekers, mensen die hier in de regio een tweede huis Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Willie de Jong-Bieling van 't Winkeltje: ,,We hebben het bewust 'n beetje rom melig gehouden om mogelijke drempelvrees te voorkomen. hebben en die via via achter ons adres zijn gekomen". De ervaring heeft geleerd dat die laatste groep hoofdzakelijk uit Duitsers bestaat. „Sommigen hebben er twee, drie uur rijden voor over om hier wekelijks even aan te wippen om te zien of er nog iets van hun gading is" aldus Wil lie de Jong-"Bieling die het gehele jaar door mensen trekt. „Je kunt merken dat het door de weg over de Storm vloedkering drukker is dan in de af gelopen jaren het geval is geweest" aldus de eigenaresse, die niet alleen verkoopt maar ook restaureert. Poppendokter Dat oplappen beperkt zich niet al leen tot een fraaie met bladgoud ver sierde immens grote spiegel uit 1840 of een met engelengeduld geboende tafel, maar ook „het herstel" van ge havende poppekinders valt onder haar hoede. Een pietepeuterig en vooral ook tijdrovend werkje, zo blijkt uit de woorden van deze vrou welijke poppendokter annex winke lierster uit de Poststraat die menig lelijk eendje dankzij een knap stukje „plastische chirurgie" opknapte tot fraaie jonge poppedames die in de winkel staan te lonken naar een po tentiële koper. Wel eentje met een re delijk gevulde portemonnee want volgens de onderneemster kan een mooi antiek poppekind weieens flink in de papieren lopen. Wie het liever wat zuiniger aandoet behoeft 't Win keltje niet met lege handen te verla ten, want voor slechts 35 cent heb je er al een ansichtkaart uit de jaren vijftig. Archief boerderij Tusschenbeide Ouwerkerk bijzondere aanwinst voor streekarchivariaat NIEUWERKERK - „Kaartenboek mijner hofstede Tusgchenbeide'. Dat schreef Job van der Have bijna twee eeuwen geleden in een groen gemarmerd schrift. Anno 1988 is de donkerrode rug van het stuk behoorlijk versle ten. Maar de inhoud, geschreven met inkt in prachtige krulletters, is nog duidelijk leesbaar. Sinds enkele maanden kan iedere belangstellende kennis nemen van dit oude kaartenboek. En van de rest van het negen delen, acht stukken en één omslag omvattende archief van de hofstede Tusschenbeide die tot de watersnoodramp nabij de bebouwde kom van Ouwerkerk stond. Dr A. C. •van der Have uit Aerdenout heeft het archief van de hofstede, waar zijn voorouders woonden, geschonken aan het Streekarchivariaat Schou- wen-Duiveland en Sint Philipsland. Uniek „Een hele mooie en zelfs unieke schenking", zo bleek uit de woorden van adjunct-streekarchivaris G. C. Groenleer. „Dat komt omdat het vroeger vrij uniek was dat een boer zo'n administratie bijhield. We heb ben niet veel bedrijfsarchieven. En dit is het enige archief op Schouwen- Duiveland en misschien wel in heel Zeeland dat over een boerderij gaat". De hofstede Tusschenbeide was van een geslacht 'grote boeren'. „En de familie Van der Have leverde in de loop van de tijd ook een behoorlijk aantal bestuurders op. Leden ervan zaten in het polderbestuur, waren dijkgraaf, burgemeester of lid van het burgerlijk armenbestuur". Uit een artikel van G. J. Lepoeter in de Kroniek van het land van de zee meermin blijkt dat twee bewoners van de hofstede burgemeester van Ouwerkerk waren. Job van der Have van 1847 tot 1872 en zijn jongste zoon Boudewijn Giljam van der Have van 1872 tot 1907. Ook de latere burge meester van Oosterland Adriaan Cornelis van der Have woonde voor het aanvaarden van deze functie, tot 1926 op de hofstede Tusschenbeiden. Deze vermenging van landbouwer met openbare functies heeft volgens Groenleer ook een archiefvermen ging veroorzaakt. „Het archief dat we hebben gekregen loopt van 1790 tot 1910. Maar het is niet volledig. De Van der Haves hebben ongetwijfeld nog meer stukken opgemaakt". De oude geschriften en boeken zijn vol gens de archivaris vooral interessant als ze worden bekeken in vergelij king met de Zeeuwse landbouwge- schiedenis. „Bijvoorbeeld zoals die door dr P. J. Bouman wordt beschre ven in het boek De geschiedenis van de Zeeuwschen Landbouw in de 19e en 20e eeuw. Daarin worden de bloei perioden en perioden van afgang be schreven. Dat is vast terug te vinden in de schriften van Van der Have". Bezaaiing en beweiding De nieuwe aanwinst omvat aante keningen betreffende de jaarlijkse bezaaiing en beweiding. Compleet met een staat van de eigendommen van Job van der Have in 1832, af schriften van recepten in 1835 en aan tekeningen betreffende verpachting in 1844 en de periode tussen 1832 en 1890. Verder omvat het archief kas boeken betreffende de landbouw over de jaren 1848 tot 1853 en 1855 tot 1888. Enkele aktes. Onder andere een waaruit blijkt dat Boudewijn Giljam van der Have voor één jaar Willem Jonker huurde als bouwknecht/kas telein. En tenslotte een aantal stuk ken met opgaven van kosten inzake schilderwerk, reparatiewerk, het ma ken van een heining om de tuin en een Utrechts wagentje. De hofstede Tusschenbeide is ver loren gedaan bij de watersnoodramp in 1953. De toenmalige bewoners, de familie De Rijke, hebben de oude ge velsteen van de hofstede ingemetseld in hun nieuwe boerderij aan de Oost- weg 1 te Ouwerkerk. Behalve die ge velsteen is er nu ook het archief, dat wordt bewaard in het gemeentehuis te Nieuwerkerk, dat herinnert aan de oude hofstede. Iedere belangstel lende kan er desgewenst kennis van nemen. ZIERIKZEE Rommelmarkt Zaterdag 23 juli houdt het video team van bejaardencentrum De Wie ken in Zierikzee een rommelmarkt. De rommelmarkt wordt gehouden achter het bejaardencentrum en be gint om 9.00 uur. Ook aanwezig is het Rad van Avontuur. HAAMSTEDE Jaarlijkse vèrkoping van Vrouwenvereniging van de Gereformeerde Gemeente Op zaterdag 23 juli houdt de Vrou wenvereniging van de Gereformeerde Gemeente haar jaarlijkse verkoping op het terrein van Goudzwaard tuin meubelen aan de Noordstraat in Haamstede. Er is van alles te vinden: handwerken, kleding, kinderattrak- ties, boeken, gebak, advokaat, olie bollen enz. Verder is er een uitgebrei de rommelmarkt waarbij ook een plaatsje is ingeruimd voor gebruikte kleding. De opbrengst van de verko ping is ten bate van het medisch zen- dings- en ontwikkelingwerk. De Stichting Woord en Daad is met twee stands aanwezig en financiert met de opbrengst onder andere projecten in Haïti, Azië en Afrika. SCHUDDEBEURS -TEL. 01110-16255 Oud papier De oud papier-actie die zaterdag 23 juli door muziekvereniging Luctor et Emergo gehouden zou worden gaat niet door. BROUWERSHAVEN Tafeltennis Op woensdag 27 juli is Brouwersha ven weer tafeltennisstad. Voor de ze vende keer organiseert tafeltennis vereniging Scaldina uit Zierikzee dan haar jaarlijks toeristenrecreatie- tafeltennisevenement voor iedereen. Er wordt gespeeld in zes klassen: 4 re creatieklassen, 1 wedstrijdklasse en 1 veteranenklasse. De recreatieklas sen worden dan weer verdeeld in een jongens-, een meisjes-, een dames-, en een herenklasse. In de veteranenklas se kan men inschrijven vanaf 35 jaar en ouder. Het evenement vindt plaats in de botenloodsen van de gebroeders Van Ast. Voor meer informatie en in schrijving kan men terecht bij I. Ver meulen (01110-12020) BRUINISSE Geslaagd Aan de kappersschool in Utrecht is geslaagd Linda Geense uit Bruinisse voor het examen Praktijk Vakbe kwaamheid in het dameskapperbe- drijf. MIDDELBURG Orgelconcert Op dinsdag 2 augustus geeft de jeugdige organist Vincent de Vries uit Den Haag in de door de Stichting Orgelcentrum georganiseerde zomer avondserie een orgelconcert in de Nieuwe Kerk in Middelburg. De 18- jarige De Vries kreeg al op 4-jarige leeftijd de eerste pianolessen van zijn moeder. Een jaar later ging hij stude ren bij de bekende Helena Wils- Krijgsman. Op 10-jarige leeftijd deed hij met succes toelatingsexamen aan het Koninklijk conservatorium in Den Haag en kreeg een jaar later zelfs een studiebeurs van het toenma lige ministerie O. K. W, waardoor hij bij de vermaarde Franse concert pianiste Janine Dacosta les kon ne men. Naast hoofdvak piano studeert hij eveneens hoofdvak orgel op eer dergenoemd conservatorium. Het concert in Middelburg begint om 20.00 uur en er worden onder andere werken gespeeld van Bach en Men delssohn. KERKWERVE - Vijf auto's raakten beschadigd bij een kop/staart-ket- tingbotsing op de Nieuwe Kooiweg ter hoogte van Kerkwerve. Het ongeval deed zich voor dins dagmiddag omstreeks 14.13 uur. Een auto remde af om linksaf te slaan. Vier daarachter rijdende automobi listen remden tijdig maar een vijfde automobilist, M. G. uit Keulen, rem de te laat. Hij botste achterop J. L. P. van L. uit Halsteren. Zijn auto schoot door de klap tegen die van de voor hem rijdende M. J. van der S. uit Dor drecht die op zijn beurt achterop de auto van J. G. uit Roosendaal botste Deze tenslotte botste op de auto van A. B. uit Capeln (Did). Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Uit halfjaarlijkse rapportage blijkt: ZIERIKZEE - Hoewel er door de opheffing van de Stuurgroep Werkloosheid sprake is van een wat andere organisatiestructuur van het Werklozenproject Schou- wen-Duiveland wil deze de voorheen uitgestippelde koers (werkwijze en activiteiten) blijven-volgen. Dit valt op te maken uit de halfjaarlijkse rapportage van dit pro ject dat met ingang van dit jaar bij de Intergemeentelij- ke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland en Sint Philips land in Zierikzee is ondergebracht. Teketyng van de boerderij Tusschenbeiden die in 1951 werd gemaakt door J. P. Dekker. Voorheen was dit Werklozenpro ject, ook wel bekend als de Vrij Werk Centrale ondergebracht in het ge bouw van de Zeeuwse Dag en Avond Scholengemeenschap in de Manhuis straat. Met ingang van dit jaar is ech ter in het gebouw van de sociale dienst aan de Oude Haven een ruimte vrijgemaakt voor dit werklozenpro ject en de nieuwe projectleider Cor Minnaard. Die nieuwe locatie biedt, zo staat in het halfjaarlijkse overzicht te lezen, het voordeel dat de projectleider di rect contact heeft met de bijstands maatschappelijk werkers. Met het oog op het nieuwe project voor lang durig werklozen, het project her- oriënteringsgesprekken is dit een on miskenbaar voordeel. Een mogelijk nadeel van dit nieuwe onderkomen van het Werklozenproject kan zijn dat hier in tegenstelling tot de vroe gere locatie geen eigen ontmoetings ruimte is. Informatie Naast de bestaande activiteiten worden nu ook voorbereidingen ge troffen voor een informatieproject. Dit komt er op neer dat er een sy steem wordt opgezet waarin een over zicht wordt gegeven van alle moge lijkheden in de regio wat betreft scholing, werkervaring en vrijwilli gerswerk, variërende van basisedu catie, primaire beroepsvormende educatie, het jeu)gdwerkgarantieplan en werkervaringsplaatsen tot diverse cursussen, hulp- cn adviesbureaus. Kortom alles dat voor werkzoeken den van belang kan zijn bij het ver groten van zijn kansen op de arbeids markt. De sociale dienst is. volgens de recent afgesloten samenwerking sovereenkomst met het Gewestelijk Arbeids Bureau verantwoordelijk voor dergelijke informatie met het doel werklozen te stimuleren om deel te nemen aan dergelijke activiteiten en cursussen. Momenteel zijn de eerste, verken nende voorbereidingen achter de rug. Na de zomervakantie wordt ver der gegaan met het verzamelen van bruikbare informatie. Het streven is om dit nieuwe informatiesysteem in het najaar gereed te hebben. Uit het halfjaarlijkse overzicht blijkt verder dat er veel belangstel ling bestaat voor de computer- kennismakingscursus. Uit de erva ringen van de verschillende deelne mers is gebleken dat deze kennisma king met een stukje automatisering en de verschillende programma's een betere uitgangspositie geeft bij solli citatiegesprekken. Gezien de snelle4 ontwikkelingen binnen deze branche, waardoor de apparatuur ook weer snel verouderd raakt is besloten om na de zomer een nieuwe personal computer in gebruik te nemen. In het kader van een rijksplan om langdurig werklozen (zij die drie jaar of langer als werkzoekende geregi streerd zijn) meer kansen op een baan te geven worden momenteel door een speciaal daarvoor aangestelde mede werker van het Gewestelijk Arbeids Bureau zogenaamde heroriënterings- gesprekken gevoerd. Hierbij wordt nagegaan hoe zij alsnog in het ar beidsproces kunnen worden inge schakeld. Dat kan bij voorbeeld zijn door her- of bijscholing, dan wel het opdoen van werkervaring. In de loop van dit jaar wordt nagegaan hoe het Werklozenproject hiertoe bij kan dra gen middels het stimuleren van lang durig werkzoekenden om deel te ne men aan activiteiten ter verbetering van hun positie op de arbeidsmarkt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 4