Patrouilleren langs het water heeft zeker preventieve werking" Voormalig ziekenhuis te koop Nieuwe eigenaars voor café-restaurant Bru D EU QO B.V. INSTALLATIE TECHNIEK Boete kan nu gelijk worden betaald ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 juli 1288 Nr. 24373 3 btrandreddingsbrigade al 18 jaar actief op het Schouwse strand BURGH-HAAMSTEDE - „Ik vind het zo jammer dat de vrijwilligers van de strand- reddingsbrigade vaak als feestvierders gezien worden. Zo van 'die varen maar wat rond in een bootje'. Maar juist dat patrouilleren vanaf het water is erg belangrijk. Dat werkt zeker preventief". Aan het woord is C. van der Haven-Eikelenboom. Samen met haar echtgenoot is zij al 18 jaar een van de drijvende krachten achter de strandred- dingsbrigade Westerschouwen. Het echtpaar Van der Haven-Eikelenboom; drijvende krachten achter de strandreddingsbrigade Westerschouwen. ,,De gemeente deed een oproep aan de inwoners van de gemeente om te komen tot de oprichting van een strandreddingsbrigade. En van het handjevol mensen dat naar die bij eenkomst kwam waren wij zo'n beet je de enige twee met een zwemdiplo ma. De strandreddingsbrigade ging toen van start met vijf mensen". Strandbeveiliging De opkomst van het toerisme maakte beveiliging van het strand noodzakelijk. Van der Haven: „Er werd wel iets aan gedaan hoor. Je had toen de Outward-bound-school en die werkte ook wel op het strand. Maar voor hen was het toch iets heel anders en bovendien opereerde zij alleen in de buurt van Renesse". Onder begeleiding van mensen van de Koninklijke Nederlandse Bond tot Redding van Drenkelingen werd 18 jaar geleden de strandreddings brigade opgezet. „Toen hadden we nog geen vaste post. Als je je moest verkleden moest je eerst het mate riaal buiten zetten", aldus Van der Haven. Haar echtgenoot, zelf ook van meet af aan betrokken geweest bij de strandreddingsbrigade, vult aan: „We moesten toen werken met vletten van net na de ramp. Dat waren polyester boten, maar ze waren wel behoorlijk zwaar. Dan was je wel even aan het ploeteren in het rulle zand voordat je die dingen in het water had". Aanloopperiode In de aanloopperiode was het im proviseren geblazen. Men moest let terlijk en figuurlijk roeien met de riemen die'men had.„Maar het was wel een periode waarin we veel gela chen hebben hoor", aldus Van der Ha ven. „Maar het materiaal was niet best. We hadden bijvoorbeeld van die ouderwetse kurken zwemvesten. Of je kon je er niet in bewegen, of ze wa ren veel te groot. En dan liepen we rond in oranje shirtjes met 'strand- wacht' erop". „We hebben wel van het begin af aan altijd heel veel steun van de ge meente gehad", aldus Van der Haven. „Die hebben er echt altijd voor de volle honderd procent achter ge staan". „Onze eerste 'post' stond bij Ible- do's pad vlakbij de Rotonde bij Westenschouwen. Later is die trap daar weggespoeld en is de post ver plaatst naar de Rotonde. Daar heb ben we ook onze eerste echte post ge kregen". Op zich al een hele verbete ring. Het materiaal liet nog wat te wensen over maar ook daar kwam snel verandering in. In het tweede jaar van haar bestaan kreeg de strandreddingsbrigade een Zodiac rubberboot met buitenboordmotor tot haar beschikking. Eerste redding- „Ik weet nog dat we bij onze aller eerste redding die boot nog niet had den. Toen moesten we nog zo'n zware vlet het water in slepen. Onze eerste Iredding was een badmeester met kramp. Wij werden gealarmeerd door een van de andere badgasten. Hij had al een hele tijd niemand bij een hoop je kleren gezien. Toen zijn we gaan zoeken en hebben die man uiteinde lijk gevonden". Het bleef niet lang bij slechts één post. Al snel werd een tweede post voor de strandreddingsbrigade ge realiseerd en wel aan de Jan van Re- nesseweg. „Daar begonnen we met een bondsvlet en dat ding was zo mo gelijk nog zwaarder dan de oude vletten. We waren ook heel blij met die Zodiac". Tegenwoordig beschikt men over zes rubberboten. De helft met vrij zware buitenboordmotoren. „Dat is om op te schieten". De andere drie zijn uitgerust met 5 pk buitenboord motoren en zijn bedoeld voor pa trouilles langs de kust. „Met die Zo diac hebben we dertien jaar gedaan en het heeft ons echt moeite gekost om afscheid te nemen van dat ding. Dat was echt een heerlijke boot". Vrijwilligers Acht jaar geleden kwam er een der de post bij voor de strandreddings brigade op het strand bij Renesse ter hoogte van de Wilhelminahoeve. Ui teraard vergde een en ander ook meer vrijwilligers. „Op het ogenblik heb ben we zo'n 24 vrijwilligers. Over het algemeen jonge mensen. Ik denk dat de gemiddelde leeftijd zo rond de 24 jaar ligt", aldus Van der Haven. Hoewel er wel sprake is van een ze ker verloop onder de vrijwilligers stelt Van der Haven dat er ook men sen tussen zitten die al dertien jaar bij de strandreddingsbrigade zitten. „Als een vrijwilliger er pas bij is moet hij of zij eerst een poosje rond kijken. Meelopen met de anderen. Als zij besluiten om het jaar daarop weer terug te komen stellen wij bij voorbeeld wel een EHBO-cursus ver plicht", aldus Van der Haven. Haar echtgenoot vult aan: „En daarna kunnen ze nog verder gaan voor het brevet strandwacht A. En dat is nogal een pittige cursus hoor". Grepen „Je moet bijvoorbeeld een aantal grepen leren waarmee je een onrusti ge drenkeling toch onder bedwang kunt houden. Daarnaast moet je ook in staat zijn om bij een wat ruwere zee iemand uit het water te vissen". Verder komen zaken aan de orde zo als kennis van het gebied. Men moet weten wat de gevaarlijkste punten zijn. Hoe het gesteld is met de stro ming en dergelijke. „En lijn-redden. Dat hoort er ook bij. Dan ga je het water in met een reddingslijn van zo'n tweehonderd meter lengte. Wat je ook moet leren bijvoorbeeld is het afzoeken van een zwin. Dan moet je wel methodisch te werk gaan". Communicatie is bij het strandred- dingswerk heel erg belangrijk. Zo is iedere strandreddingspost uitgerust met portofoon, mobilofoon en tele foon. „Je moet bijvoorbeeld heel snel de politie kunnen bereiken of een am bulance alarmeren". Ook aan boord van de Zephyrs beschikt men over spatwaterdichte mobilofoons zodat er constant contact gehouden kan worden tussen boot en post. Samenwerking „Bij patrouilles sturen wij geen mensen weg. We waarschuwen men sen alleen. Als ze onze waarschuwin gen in de wind slaan kunnen we al tijd contact opnemen met de politie als dat nodig mocht blijken. Daar hebben we gelukkig een heel goede samenwerking mee", aldus Van der Haven. Ook wordt samengewerkt met W. Krijger van de dienst gemeentewer ken van de gemeente Westerschou wen. „Die heeft zo'n terreinautootje en daar kan eventueel ook een bran card in geschoven worden". Volgens Van der Haven bestaat het werk van de strandreddingsbrigade voor 80 procent uit het verlenen van eerste hulp. „En de helft daar weer van betreft snij- en schaafwonden. Mensen glijden uit op strekdammen en trappen in glas. Maar er zitten er ook wel tussen die bij het voetballen op het strand kneuzingen oplopen en eert enkele keer komt het weieens voor dat iemand op het strand een hartinfarct krijgt". Als het nodig blijkt worden patiën ten doorgestuurd naar een huisarts en het komt ook voor dat deze op het strand ontboden wordt omdat ver voer van de patiënt niet verantwoord is. „Het is daarbij vooral belangrijk dat je als strandwacht rustig blijft. Vaak zijn mensen al in paniek en die moet je gerust stellen. Je mag zeker niet zelf paniek gaan veroorzaken", aldus Van der Haven. Zelf heeft men op de bewaakte gedeelten van het strand nog nooit een verdrinkingsge- val meegemaakt. Kinderen Aardig wat werk heeft de strand reddingsbrigade ook aan het hereni gen van kinderen met hun ouders. „Het feit dat kinderen zoek raken komt beslist niet doordat ouders te nonchalant zouden zijn of zoiets. Het kan bijvoorbeeld gebeuren dat je even bezig bent, even niet oplet om dat je een windscherm aan het opzet ten bent of zoiets. En een kind is zo een paar windschermen verder". Volgens Van der Haven kan het zijn dat een kind dat 'zoek' is in feite maar twintig meter van de ouders verwijderd is. Maar het komt ook voor dat een kleuter of peuter kilo meters verder gevonden wordt. „Veel ouders rennen dan in paniek naar het water omdat ze bang zijn dat het kind het water is ingelopen, maar in de meeste gevallen is dat helemaal niet zo en zit het kind gewoon ergens in het zand te spelen. Mijn advies is dan ook om niet in paniek te raken maar eerst naar dê strandreddings brigade te gaan om het te melden. Wij zitten er tenslotte niet voor niets". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF DEN HAAG - Het aantal bejaar denoorden in ons land is de afgelopen jaren licht gedaald van 1.575 in 1985 tot 1.550 eind vorig jaar. Het aantal inwoners daalde eveneens licht tot 135.000. Het aantal hoogbejaarden, ouder dan 85 jaar, nam verhoudings gewijs toe. De totale kosten stegen in het afgelopen jaar met ongeveer 20 miljoen gulden tot ruim 4,5 miljard gulden. NIJVERDAL - In de provincies Overijssel en Flevoland is er in 1987 en in de eerste helft van 1988 een aan zienlijke verbetering van de werk loosheid onder de jeugd opgetreden. Met name de schoolverlaters vinden beter een plek op de arbeidsmarkt. Vervolg van pagina 1 krijgen uitgereikt. Als ze daarin na latig zijn volgt alsnog een proces verbaal procedure. Balen als een stekker „We zijn nu twee weken bezig met deze proef en hebben ervaren dat zestig a tachtig procent van de over treders liever direct betaalt. In totaal hebben we zo'n 30 overtreders op het bureau gehad. De meeste balen als een stekker. Vooral als ze een poosje in de cel moesten wachten voor er tijd was om hen te verhoren. Maar ze kie zen eieren voor hun geld. Ze willen liever direct van de boete af zijn". Lenselink is van mening dat deze Tik op stuk' methode beter is dan wanneer men (zoals vroeger) de boe te pas vele weken later schriftelijk thuis krijgt gepresenteerd. „Nu kun nen ze het geld van de boete ook niet meer uitgeven in de vakantie. Dat is een dubbele bestraffing". Het meren deel van de betreffende overtredin gen wordt begaan door jeugdige mannen. „Wanneer het minderjari gen betreft en ze kiezen voor direct betalen sturen we ook altijd een rap portage naar hun ouders. Zodat die niet onwetend blijven van de overtre ding die hun kind beging omdat hij de boete gelijk heeft betaald". De nieuwe werkwijze betekent minder werk voor de politie-mensen die op straat zijn. Maar wat meer werk voor de bureau-administratie. „De afhandeling brengt toch wel wat werkzaamheden met zich mee". Maar toch is Lenselink optimistisch over het verloop van de proef. „Ik denk dat het een goed idee is. Het betekent een directere en strengere aanpak van veel problemen op straat". Heropening na renovatie als De Meeuw BRUINISSE - Het grote café-restaurant Bru, op de zeer stra tegische ligging langs de toegangsweg naar Aquadelta, is van eigenaar veranderd. Frans Meeuwisse en Henny Padmos uit Bruinisse kochten het kapitale pand met woonhuis, café restaurant en snackbar van Johannes Hoogerwerf die zich nu geheel gaat toeleggen op de sportvisserij. Hoewel er moeilijke namen met originele of historische gronden zijn bedacht heb ben beide jonge horeca-ondernemers voor de naam De Meeuw gekozen voor hun tot werkelijkheid gekomen ideaal. Ondanks de drukte van het seizoen hebben ze toch besloten voor een in terne face-lift naar hun eigen smaak en gaan pas over twee we ken open, maar dan wel met een geheel gerenoveerde zaak met een eerste klas keuken. De snackbar is inmiddels wel open. Het voormalige ziekenhuis in Noordgouwe wordt door de reisorganisatie Contiki te koop aangeboden. De 29-jarige Frans Meeuwisse en de 26-jarige Henny Padmos zijn geen on bekenden in de horecawereld van Bruinisse. Tien jaar geleden kwam Frans naar Bru en werd achtereenvolgens be heerder van het Pleintheater op Aquadelta, barkeeper van de bow lingbaan en later zelfstandig beheer der van het bruine café daar. Door de gewijzigde omstandigheden van Aquadelta kwam het veer hen bijzon der goed uit dat café-restaurant Bru te koop stond. Zonder aarzelen stort ten ze zich in deze grote uitdaging in de wetenschap dat gezelligheid, ser viceverlening en een goede keuken met uitgebreide menukaart de pijlers zijn waarop ze bouwen. Vandaar dat ze grondig willen be ginnen en het café-restaurantgedeel verbouwen naar hun eigen idee, on danks de druk van het moment om nog een graantje van het seizoen mee te pikken. Vooral de sfeer om hun gasten in te ontvangen vinden ze be langrijk. Zo wordt het café ingericht naar het idee van een bruin café in de Thonet- stijl, een Weense stijl waarin veel hout is verwerkt naar een ontwerp van binnenhuisarchitect Ton Heeg. Nostaltische trekjes zijn daarin niet vreemd. Aan de bar twee oud-Hol landse bierpompen maar ook een groot aantal buitenlandse bieren waarvan twee uit de tap. Verder een heuse stamtafel bij de open haard en wederom een oud-Hollands achter buffet. Rondom het biljart is inmiddels al een biljartvereniging opgericht met een naam waar de ras-Bruse Henny meer van weet; Een stuitje laeter. Restaurantgedeelte Veel aandacht is er geschonken aan het restaurantgedeelte waar royaal 55 gasten zitplaats kunnen vinden. Eveneens ingericht in de sfeervolle entourage als het cafégedeelte. Op het belangrijkste in een restaurant, de keuken en de menukaart, hebben Henny en Frans de* nadruk gelegd, wetend dat kwaliteit de beste recla me is voor hun zaak. De menukaart vertoont een wekelijks wisselend me nu met vlees- en visgerechten en een uitgebreide lunchkaart voor bijvoor beeld de voorbijgaande zakenman. Uiteraard ontbreken op de kaart niet de bekende Zeeuwse mosselen (Henny is dochter van een Brusc mosselkweker) en paling uit het Gre- velingenmeer. Als een van de weini ge restaurants in Zeeland bouwen ze airconditioning in om een ideale temperatuur voor de gasten te kun nen verwezenlijken. Volgens Frans zijn er genoeg moge lijkheden voor vergaderingen, par tijtjes en zelfs bruiloften. Toekomst plannen hebben de jonge onderne mers ook al geëtaleerd. Naast de rui me parkeerplaats op het noorden kan er op het zuiden een terras worden aangelegd, terwijl erop het grasland ernaast een speelplaats voor de kin deren verschijnt. Grootse plannen dus voor de twee enthousiaste onder nemers die tijdens de verbouwing grote steun kregen van familie en vrienden. NOORDGOUWE - Het gebouw aan het eind van de Donkereweg te Noord- gouwe waarin ruim vijftig jaar lang het enige zieken huis op Schouwen-Duive- land was gevestigd is te koop. De huidige eigenaar van het gebouw, de Engelse reisorganisatie Contiki, heeft besloten het gebouw van de hand te doen omdat het te onpraktisch gelegen zou zijn voor het doel waar voor men het gebruikt. Contiki verzorgt vakantiereizen waarbij toeristen in tien dagen door heel Europa worden gereden. Men heeft in de diverse landen zijn eigen gebouwen waar de passagiers kun nen overnachten. Een daarvan is het voormalige ziekenhuisgebouw in Noordgouwe. „Maar eigenlijk ligt Noordgouwe voor ons precies in een dode hoek", aldus een van de direc teuren van de reisorganisatie Contiki mister J. Maxell. De reisorganisatie is mede daardoor ongeveer drie maanden geleden gestopt met het ge bruik van het voormalig ziekenhuis als passagiersonderkomen. Het ge bouw in Noordgouwe staat sinds die tijd leeg. Men brengt de toeristen nu naar een gebouw in Hellevoetsluis. De stad waar ook het hoofdagent schap van Contiki in Nederland is ge vestigd. „Dat is veel praktischer om dat in Hellevoetsluis ook het onderhoud van de touringcars plaats vindt". Gegadigden Volgens Maxell hebben 2ich reeds diverse gegadigden gemeld die be langstelling hebben om het voormali ge ziekenhuisgebouw te kopen. Een daarvan zou de directie van een psy chiatrisch ziekenhuis zijn. In het be lang van de onderhandelingen wilde hij geen namen noemen. De directeur sprak de verwachting uit dat de on derhandelingen over de verkoop vrij spoedig resultaat zullen opleveren. Het ziekenhuis werd in 1902 gerea liseerd in Noordgouwe nadat burge meester jonkheer C. A. van Citters, de plaatselijke predikant dominee E. L. Nauta en de plaatselijke arts J. L. C. TVortman zich hiervoor bijzonder hadden ingezet. De stichtingskosten van het ziekenhuis bedroegen inder tijd 26.000 gulden. Meer dan een hal ve eeuw vertoefden vele mensen kor te of langere tijd in het ziekenhuis om van hun kwalen te worden ver lost of daarvan enige verlichting te krijgen. Tijdens de Duitse bezetting ging de exploitatie van het zieken huis over in handen van de gemeen ten op Schouwcn-Duiveland. De stormramp van 1953 had ingrijpende gevolgen voor het ziekenhuis. Niet alleen vanwege de directe gevolgen van de overstroming. Maar ook van wege de gift die Schouwen-Duive- land naar aanleiding van de ramp kreeg van het Zweedse Rode Kruis. Met dit geld werd in de vijftiger ja ren een modern nieuw ziekenhuis ge bouwd in Zicrikzce. Dat betekende het einde van de functie van het zie kenhuis in Noordgouwe dat zeer schilderachtig is gelegen op een kruispunt aan het èind van de Don kereweg. Recreatiegebieden Het idee voor de proef ontstond bij de leiding van de groep Schouwen- Duiveland zelf. „Wij werden geïnspi reerd door een soortgelijke aanpak in Limburg. We hebben de regels wat aangepast voor ons eigen gebied en kregen toestemming van het open baar ministerie om de proef twee maanden te doen. In west Zeeuws- Vlaanderen hebben ze het ook over genomen". Lenselink verwacht dat de lijn zeker zal worden doorgetrokken naar nog meer gebieden in Nederland wanneer de proef goed blijkt te be-- vallen. „Het is vooral geschikt voor recreatiegebieden". Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01113-1766 Redactie (na 17.30 uur): 01110-14417 of 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar f 161,20; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,60, Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3