O Veel mensen op de been bij tweede Toeristendag Middeleeuws feest in Renesse trekt driehonderd bezoekers Boete openbare orde delicten kan nu gelijk worden betaald DE ZIERIKZEESCHE COURANT Inbraken in auto's Kaarten helikopter- vluchten bij VVV WA> 1K1- P£ BlW ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Havensfib Reddingsbrigade Winkeltje Tennis De vervuilde havens in de regio, Zierikzee en Veel werk hebben ze nog niet gehad, maar Ludieke herinneringen aan grootmoederstijd. De Schouwen-Duivelandse inbreng in het Dikke Bruinisse, worden mogelijk nog dit jaar toch zijn ze steeds paraat. Een portret van Ze zijn terug te vinden in een winkeltje in Zie- Toren-toernooi is flink gereduceerd. (Pag, 7). schoongemaakt. (Pag. 2). de strandreddingsbrigade Westerschouwen. rikzee. (Pag. 4). (Pag. 3). DONDERDAG 21 JULI 1988 144ste jaargang Nr. 24373 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Hij reist het best, die weet wanneer terug te keren. Middleton Motorspektakel op Havenplein ZIERIKZEE - Willen de weergoden zich nogal eens ma nifesteren als onverzettelijke en nukkige baasjes (en ba zinnetjes), voor de tweede Toeristendag in Zierikzee maakten zij deze keer een uitzondering. Met een warm zonnetje en een fris briesje had de Evenementencommis sie van de Zierikzeese Ondernemers Centrale zich geen beter weertje kunnen indenken voor deze tweede Toe ristendag. Samen met de bonte verzameling attracties een goed uitgangspunt voor een geslaagde Toeristendag. Een evenement dat ook deze keer veel publiek op de been bracht. Stond de eerste Tberistendag vorige week in het teken van de folklore, de ze keer was het spektakel troef. Dit spektakelgebeuren concentreerde zich op het middengedeelte van het Havenplein, ,,de thuishaven" van de attracties. Ofschoon er gerekend was op een spectaculaire bijdrage van mo- tortrial specialist Frans Verhoeven, een demonstratieteam fietscrossers en het paracentrum Midden-Zeeland zorgde alleen de eerste voor wat angstige momenten daar op het Ha venplein. Door het dichte wolkendek was het voor de para's van Midden- Zeeland geen haalbare kaart om zon der al te veel risico's op de juiste plaats te landen. Het team fietscros sers bleek zich kort voor zijn optre den in Zierikzee te hebben ontbon den. Voorde Evenementencommissie die het organiseren van deze attrac ties uitbesteed heeft aan de Stichting Recreatiewerk Zeeland een fikse te genvaller. Door het uitvallen van twee van de drie spektakel-attracties was het Havenplein te lang een dooie boel. Frans Verhoeven, de Nederlandse kampioen motortrial '87 deed er van alles aan om deze spektakeldag te redden. Deze professional die vorig jaar ook aanwezig was schuwde niet om samen met een tweetal toeschou wers wat „trialgrapjes" uit te halen door onder ander met zijn machine over het hoofd van een van zijn dap pere vrijwilligers te springen. De onverwachte wijzigingen in het programma voor deze spektakeldag mochten de pret echter niet drukken. Er was immers genoeg te beleven, zo wel voor snuffelaars, koopjesjagers, Holle Bollegijzen, toeristen en uiter aard ook voor de Zierikzeeënaars zelf. De Balie had deze dag wat weg van een overbevolkt Waterlooplein. Zoals gebruikelijk was hier in de morgen uren het volkje van jeugdige handela ren en sjacheraars neergestreken om de kijkers te verleiden tot het kopen van een boekje of speeltje. Ofschoon deze rommelmarkt alleen voor kin deren uit Zierikzee die een pasje be zitten'toegankelijk is, was die stroom van handelaren dusdanig dat het wat problematisch werd daar op de Balie. Temeer daar de handelaartjes soms al om 07.00 uur hun plaats innamen om rond het middaguur vermoeid juis- waarts te keren. Door het plaatsen van een tiental kramen en het wijzen op het feit dat er niet eerder dan 10.00 uur begonnen mag worden hopen de organisatoren het dreigend gevaar van ,,een dode hoek" te keren. Place du tertre Even verderop, leek het voorterrein van de Grote Kerk getransformeerd te zijn in een tweede Place du Tertre. Een aantal kunstenaars, onder wie enkele plaatselijke had zich hier ver zameld. Een bonte aaneenschakeling van abstracte tableaus, stillevens, zeegezichten, poppen en kralenbeurs- jes stond daar onder het tentdoek te wachten op een koper, terwijl een en kele kunstenaar aan het werk was. Een aantal ondernemers uit de Kor te Sint Janstraat had zijn nering ver plaatst naar de Poststraat, waardoor het ook hier druk was met -kijkers, snuffelaars en kopers. De grootste drukte leek zich evenwel een beetje te concentreren op de hoek Mol/Schuit haven/Lange Nobelstraat, waar het op bepaalde momenten bomvol was. De clown Coco uit Delft stond er met een grote donzige kwast te loe ren" naar kindertjes die er graag ge kleurd op staan. Dat is een bezigheid waarmee Coco zich graag bezighoudt evenals het wandelen door de binnen stad van Zierikzee met zijn onzicht bare en niet bijtende pitbullterriër. Smullen Behalve de vele kramen met felge kleurde hebbedingetjes en niet te du re kleding ook volop gelegenheid voor hapgrage lieden om de eetlust te stillen. Hetzij met de goudgele lek kernijen van de poffertjeskraam op de Schuithaven of een smakelijke pannekoek van de molenaar dan wel met de niet weg te denken oliebollen van de kraam die zoals gebruikelijk bij het Kraanplein was neergezet. Even verderop, op het Havenpark vraagt een aantal ideële organisaties zoals onder andere Veilig Verkeer Ne derland en de Vereniging ter Bescher ming van het Ongeboren Kind aan dacht voor hun zaak, terwijl een aantal dames probeert om via de ver koop van lootjes geld bijeen te bren gen voor de restauratie van hun Lu therse kerk. Muziek Even lijkt het of prins Carnaval te gast is in het hartje van Zierikzee wanneer het acht man/vrouw sterke Ook voor de Kunstmarkt op het plein voor de Grote Kerk ivas veel belangstelling. orkest Achterste Veure vrolijk bla zend en roffelend door de straten stapt, een golf van vrolijke meestam- pers producerend. Even speelt accor deonist Voets de sterren van de hemel met deuntjes waarop een dansgrage voorbijganger walskriebels moet hebben gevoeld. Op hetzelfde tijdstip trekt organist Heyermans, inmiddels een vertrouwd gezicht in Zierikzee veel publiek met zijn compagnon. Beiden zorgen in de Sint Domus- straat voor een goed in het gehoor lig gend stukje muziek. Terwijl in het in wendige van de Grote Kerk de orga nist Jean Pierre Maudet de schlagers en meestampers links laat liggen en de liefhebbers van stemmige muziek bezighoudt. Kortom, een gevarieerde dag deze tweede Toeristendag die ge zien de grote belangstelling, een lang lint geparkeerde auto's langs de Laan van Saint Hilaire en elders het stille bewijs ervan vormde. Compleet met waarzegster en kwakzalver RENESSE - Stokvangen, pendel-kegelen en de mepta- fel. Het is slechts een greep uit de spelletjes die gisteren, woensdag, in het centrum van Renesse gespeeld werden. Middeleeuwse spelletjes.,,Het is de eerste keer dat we met dit Middeleeuwse feest hier naar toe komen en ik moet zeggen dat er erg veel belangstelling voor is", aldus Kitty de Laat van de Stichting Rekreakt. Ruim driehon derd belangstellenden, voor het overgrote deel kinderen, vermaakten zich opperbest op het grasveld rond de kerk van Renesse. Het enige dat ontbrak waren koene ridders die zich op hun edel ros op weg begaven om belaagde jonkvrou wen te hulp te snellen. De muziek was er, evenals de kwakzalver, de heks en de waarzegster. Feest in Re nesse, maar dan wel met een Middel eeuws tintje. Een initiatief van de Stichting Rekreakt uit Baarn. Zij werd uitgenodigd door de Stichting Recreatie-activiteiten Renesse. Gat in de markt ,,Ik was eerst van plan om iets met een sport- en spelbus te doen, maar toen bleek dat een andere stichting daar al mee bezig was", aldus De Laat. ,,Ik ben toen verder gaan zoe ken en toen kwam ik op het idee om iets met de Middeleeuwen te doen. Volgens mij een gat in de markt". De Laat studeert aan de afdeling Recreatie en Toerisme van de Hoge school Midden Nederland in Baarn. De Stichting Rekreakt is een initia tief van deze school. Het Middel eeuws feest is één van de projecten van de stichting. ,,Ik doe dit project samen met vier andere mensen, ook leerlingen van de school. We hebben dit programma wel eerder gedaan, maar dan op cam pings. Het is de eerste keer dat we het op deze manier, midden in een dorp doen en we krijgen heel leuke reac ties. Er is ook al iemand van een school wezen vragen of we een keer met deze spelletjes naar zijn school wilden komen". De Middeleeuwse spelletjes zijn in principe bedoeld om kinderen te amuseren, maar uit het verhaal van De Laat blijkt dat ook menige vol wassene zich laat verleiden. ,,Ze doen eerst wel alsof, maar ze vinden het maar wat leuk. We hebben bij het uit kiezen van de spelletjes ook gepro beerd om een zo breed mogelijk pu bliek te trekken". Een rondgang over het feestterrein leert dat men in die opzet zeker ge slaagd is. Ouders staan hun spruiten met raad en daad terzijde en schro men niet om het zelf ook eens te pro beren. Er worden spelletjes gespeeld met namen die zeer tot de verbeelding spreken. Wat te denken van de mepta- fel. Een spel voor twee personen waarbij het gaat om de reactie snelheid. Snel reageren is ook gebo den bij het stokvangen, eveneens een spel voor twee personen. Een aantal stokken is met een simpel mecha nisme opgehangen. Het mechanisme wordt bediend met touwtjes. De een trekt aan de touwtjes, de ander pro beert de vallende stokken te vangen. Kruisboogschieten Op het Middeleeuws feest ook de mogelijkheid om Wilhelm Teil te eve naren. Met dit verschil dat de appel zich niet op het hoofd van een jonge ling bevindt maar geschilderd is op een houten bord. ,,Nou goed, nog één keertje dan. Maar dan gaan we door ZIERIKZEE - Wie volgende week dinsdag zeker wil zijn van een vluchtje met de Sky- korsky helikopter kan als hij er rap bij is een kaart hiervoor bij de VVV Zierikzee kopen. Vanaf vrijdag heeft deze plaat selijke VVV een vijftigtal kaarten voor de eerste vluch ten, die elk vijftien minuten duren in de voorverkoop. Proef waarmee politie een directere greep krijgt op crimineel gedrag op straat rijkspolitie ook bij lichte vergrijpen tegen de openbare orde gelijk kan 'af rekenen'. ZIERIKZEE - Geen langdurige administratieve proce dure meer, maar gelijk na een overtreding de boete beta len. „Lik op stuk als je fout bent", zoals groepscomman dant M. P. Lenselink het uitdrukt. Dat is de bedoeling van een proef in de maanden juli en augustus waarmee de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland een directere grip hoopt te krijgen op het criminele gedrag op straat. Op straat Dit nummer bestaat uit 8 pagina': hoor", maant een moeder haar kind dat zeer gefascineerd is door het pen delkegelen. een spel waarbij een aan tal kegel middels een slinger omver 'gekegeld' dient te worden. Het Mid deleeuws feest is ook vrijdag en za terdag te vinden in het centrum van Renesse. Van 14.00 «tot 19.00 uur. RENESSE - Dinsdag werd ingebro ken in twee in Renesse geparkeerd staande auto's. Bij beide auto's werd een ruit ingeslagen. Uit de auto van A. K. uit Rotter dam werd een portefeuille met per soonlijke papieren gestolen. Uit de auto van A. R. de G. uit Haamstede werd de radio-cassettespeler ont vreemd. Een schadepost van 600 gul den. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Nu en dan regen Veel bewolking en nu en dan regen of motregen. Plaatselijk mist. Mor genmiddag droog en enkele opklarin gen. Middagtemperatuur 20 graden. De wind zuidwest 3 tot 4. Minimum temperatuur komende nacht 16 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 25 juli: Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 26 graden Windkracht: zuid 4 Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: zuidwest 4 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 22 juli Zon op 05.47, onder 21.45 Maan op 15.17, onder 00.03 Eerste Kwartier: 22 juli (04.14) Temperatuur kustwater: 17 graden. HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Nog steeds liggen er bo ven de Oceaan depressies, die, hoewel de activiteit niet groot is. hun invloed hebben op het weer bij ons. Gelijktij dig blijft een gebied met hoge baro meterstanden het weer in Zuid- Europa bepalen. Tussen beide syste men trekken storingen die via de Noordzee naar Scandinavië trekken. Ook vrijdag trekt zo'n storing dicht langs ons land. De rijkspolitie handelen. Er is kan de lichte vergrijpen tegen de openbare orde nu gelijk af- géen proces-verbaal meer nodig. Boetes voor parkeerovertredingen of (een beetje) te hard rijden konden in heel Nederland altijd al gelijk worden betaald zonder dat daar een proces-verbaal aan te pas hoefde te komen. De proef die gedurende twee maanden op Schouwen-Duiveland wordt gehouden houdt in dat de „Het betreft 18 strafbare feiten die vooral in de zomermaandon regelma tig op straat voorkomen in recreatie gebieden", aldus Lenselink. „Bij voorbeeld openbare dronkenschap, plassen op de weg, vechten op straat. Niet de echte zware mishandelingen natuurlijk. Maar wat wij noemen de schermutselingen. Het bij zich heb ben van stokken of glazen bier op straat". Tot nu was het voor de politic al tijd een afweging om dit soort (klei ne) delicten te bekeuren of het alleen bij een waarschuwing te houden. Het proces-verbaal dat bij een bekeuring noodzakelijk is brengt namelijk nog al wat administratieve rompslomp met zich mee voor politic en justitie. Die afweging hoeft met de nieuwe proef niet meer te worden gemaakt. De overtreders kunnen direct wor den meegenomen naar het politiebu reau in Zierikzee. Daar worden ze verhoord, er wor den enkele formulieren ingevuld en dan krijgen de overtreders de keuze. Het contant betalen van de boete (van 50 of 90 gulden) of alsnog een proces verbaal waarbij de acceptgiro-kaart met de (hogere) boete later thuis in de bus valt. De overtreders die het beno digde contante geldbedrag niet bij zich hebben kunnen de boete ook (binnen acht dagen) betalen via een accept-girokaart die ze ter plaatsp vervolg pagina 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1