'De politiemensen hebben ook zelf iemand nodig om op terug te vallen streeknieuws Activiteiten in Renesse GEI: CCI Plannen voor Schouwse cultuur historische route ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 19 juli 1988 Nr24372' Plaatsvervangend groepscommandant H. J. Theunissen verlaat na 13 jaar Rijkspolitie Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Over enkele weken is het zover. Dan moet men op het politiebureau te Zierikzee het bekende gezicht van plaatsvervangend groepscommandant H. J. Theu nissen voorgoed missen. En met hem zijn jovialiteit, zijn bulderende lach en zijn, soms cynische, grapjes. De 55-jarige plaatsvervangend groepscommandant heeft vanwege familie-omstandigheden besloten om de laatste anderhalf jaar, die hem nog resten voor de VUT, vol te maken in een ander politiedistrict. Hij heeft een kaderfunctie aan vaard bij de groep Leiderdorp en gaat in Warmond wonen. Dichter bij de familieleden waarvoor hij zich verantwoordelijk voelt. DEN HAAG - Tbt en met 1995 is mi nimaal 3,8 miljard gulden nodig om het verkeer in de Randstad soepeler te kunnen afwikkelen. Investeringen moeten vooral in het openbaar ver voer worden gedaan. Daarnaast zal het wegennet fors moeten worden uit gebreid. Hierover is vrijdag overeen stemming bereikt tussen het ministe- k rie van verkeer en waterstaat, de besturen van Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht, alsmede de vier grote steden. H. J. Theunissen neemt binnenkort afscheid van het Zierikzeese politiekorps. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Zandkastelen bouwen is een van de activiteiten die in Renesse worden gehou den op zaterdag 30 juli in strandpaviljoen de Branding. In de week van maandag 25 juli tot en met 31 juli RENESSE - In het kader van de :aetiviteiten die voor dit zomerseizoen zijn geórganiséefd doof' de Stichting Recratie-activiteiten Renesse vittdèn in de week van maandag 25 tot en met 31 juli in Renesse de volgende eve nementen plaats. Een beslissing die zich langzaam maar zeker steeds meer opdrong en Theunissen is blij dat hij nu de knoop heeft doorgehakt. „De combinatie van de gezinsbelangen daar in War mond en de dienst hier werden op de duur een te grote belasting. Nu wordt het allemaal wat gemakkelijker te combineren". Maar niettemin is het toch met enige weemoed dat hij zijn laatste weken op Schouwen-Duive land doorbrengt. Fascinerende groep „Je laat wat los hè. Ik heb het hiér prima naar mijn zin gehad en ik had ook graag de rit hier volgemaakt. De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland is een fascinerende groep. Een groep die veel energie vraagt, maar ook veel ar beidsvreugde geeft. En het wonen op Schouwen-Duiveland is mij nog steeds een lust. De schoonheid, de uitgestrektheid van het land, het lan delijke karakter ervan. Dat spreekt mij als boerenzoon erg aan". Henk Theunissen werd 55 jaar ge leden geboren in Overasselt (Gelder land). Nadat hij vier jaar werkzaam was bij het ministerie van landbouw (in de omgeving waar hij nu weer te rug naar toe gaat) koos hij definitief voor een opleiding tot politie-agent. „Ik vind het een prachtvak. Vanwege de taak die de politie heeft: het hand haven van de rechtsorde en hulpver lenen aan hen die dat behoeven. Dat is de officiële omschrijving. Maar het betekent dat je intensief bezig bent met mensen te helpen. Daar heb ik lol in. Omgaan met mensen en hen helpen. Dat is leuk. En ook het daad werkelijk zorgen voor een goede openbare orde. Zorgen dat de maat schappij voor iedereen leefbaar blijft". Een mening die Theunissen na een loopbaan van 32 jaar nog steeds hul digt. „Ja, als ik opnieuw mocht be ginnen zou ik weer kiezen voor dit beroep. Op dezelfde gronden, ook in deze tijd". De scheidende politiecom- mandant begon zijn loopbaan als wachtmeester in Rucphen. Hij werk te als wachtmeester eerste klas in Sint-Willibrord en als rechercheur in Vervolg van pagina 1 En er is de voormalige watertoren van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij, de rechtsvoorganger van vervoersmaatschappij ZWN, in Haamstede, de schuur waar nu de dienst gemeentewerken van de ge meente Westerschouwen in is geves tigd maar di vroeger, in de bloeipe riode van de Westschouwse bloem- bollenperiode fungeerde als bollen schuur. En uiteraard her en der de restanten van de vlascultuur en de meekrapcultuur in de vorm van oude vlasschuren en goed bewaard geble ven meestoven. Voor wie het weet te vinden is er nog genoeg. ALMELO - Spanje heeft besloten een 30-jarige man uit Almelo aan Ne derland uit te wijzen. De man wordt ervan verdacht in 1985 het concern Nijverdal Ten Cate voor drie ton te hebben opgelicht. De man, die bij de interne accountantsdienst van het be drijf werkte, verdween met het ver duisterde geld naar Spanje. Op 18 maart van dit jaar werd hij in Beni- dorm aangehouden. Sassenheim. Daarna werd hij post- commandant bij de politie-post Koog aan de Zaan/Zaandijk. Allemaal werkzaamheden waarbij Theunissen twee zes jaar op dezelfde plaats bleef. Dat veranderde nadat hij in 1975 zijn intrede deed op Schouwen-Duive land. Als plaatsvervangend groeps commandant van de groep Wester schouwen. Er waren toen nog twee politiegroepen op Schouwen-Duive land. Zierikzee en Westerschouwen die per één januari 1978 werden sa mengevoegd. Een half jaar daarna werd Theunissen plaatsvervangend groepscommandant van deze nieuwe groep Rijkspolitie Schouwen-Duive land. Geconcentreerde werkzaamheden Een baan waarin hij tot op de dag van vandaag werkzaam is. „In grote lijnen betekent dit werk dat je samen met de groepscommandant verant woordelijk bent voor het reilen en zeilen van de groep politiemensen". Een groep die bestaat uit 38 politie mensen plus twee fulltime en een parttime kracht administratief per soneel. „Onze groep is weer onderver deeld in kleine groepjes politie mensen die elk de verantwoordelijk heid hebben voor een post of rayon in elk van de gemeenten. Het is tegen woordig wel de trend dat er meer ge concentreerd wordt gewerkt. Dat wil zeggen dat men minder is gebonden aan zijn eigen gebied, maar dat ieder een overal kan worden ingezet waar het werk ligt. Alleen daarmee kun nen we voor het hele gebied een eerste-lijns politiezorg garanderen". Behalve de organisatorische werk zaamheden die het leiden van zo'n groep met zich meebrengt, hecht Theunissen grote waarde aan het menselijke en persoonlijke aspect van de begeleiding van zijn politie mensen. „Ik heb me altijd voor hon derd procent ingezet om een zo goed mogelijk werkklimaat te creëren voor alle medewerkers. Het werk van een politie-agent is zwaar. Vooral ook psychisch omdat je meestal te maken krijgt met mensen die van streek zijn. Door een ongeluk, een diefstal of persoonlijke omstandig heden als buren- of echtelijke ruzies. Vaak ook wordt de politie gebruikt om boze gevoelens op af te reageren. Dat zijn moeilijke situaties waarin behave kennis van de wet ook veel takt en inzicht nodig is. Het is de kunst om de situatie via relativeren terug te brengen naar een stukje rea liteit. De politie wordt door veel mensen als een uitlaatklep gebruikt. Je moet die mensen dan een spiegel voor kunnen en durven houden én hen geruststellen". „Verder moet de politie vaak wer-' ken op tijdstippen waarop andere mensen vrij zijn of plezier hebben". Door dat alles is Theunissen altijd van mening geweest dat de politie mensen ook zelf iemand nodig heb ben om op terug te vallen. Om hun verhaal kwijt te kunnen. En blijk baar voelden zijn collega's dat aan. „Misschien komt het omdat ik zo'n tien jaar ouder ben als de meeste van de mensen die hier rondlopen, maar ik word vaak gebruikt als praatpaal. Daar ben ik blij om. Op die manier is het mogelijk de botte kanten van het vak wat te verzachten en collega's op te vangen. Zodat mede daardoor het werkklimaat zo goed mogelijk blijft". Overleg Een ander aspect van het werk van Theunissen als vervangend groeps commandant is het overleg dat hij na mens de politiegroep regelmatig voert met de leiding van het district Middelburg. Het district waaronder ook de groep Schouwen-Duiveland valt. „We proberen op die manier bij alle groepen in Zeeland een algemene lijn te volgen. Wat betreft de automa tisering bijvoorbeeld en de opleiding en vorming van de politiemensen". Verder voert Theunissen ook regel matig overleg met vertegenwoordi gers van de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland. Overleg waar over hij zeer positief praat. „Ik wil hen een compliment maken voor het feit dat het steeds weer mogelijk blijkt om werkafspraken te maken. En dat terwijl alle gemeenten hun ei gen belangen hebben die onderling verschillend liggen". Tot het werk van Theunissen be hoort ook overleg met hulpinstanties als het RIAGG en de Federatie Maat schappelijke Dienstverlening. „We bepraten de gevallen waar de politie te hulp werd geroepen terwijl per soonlijke problemen de hoofdrol spe len. Welke instantie het beste hulp kan verlenen". En verder ontvangt Theunissen dagelijks de vertegen woordigers van de regionale pers. Om door te nemen wat er is gebeurd en wat daarvan kan worden doorge geven aan de krant. „Ook daarbij spelen menselijke belangen een gro te rol. De zogenaamde sociale geval len als buren- en echtelijke ruzies, weggelopen kinderen en volwasse nen en gevallen van incest worden nooit doorgegeven aan de krant. Hoewel ze hier even vaak voorkomen als overal elders". Toeristenseizoen Terugkijkend op de diverse plaat sen waar hij tijdens zijn loopbaan werkte is Theunissen van mening dat de werkdruk onderling niet veel ver schilde. Wat op Schouwen-Duiveland wel duidelijk anders is is de jaarlijks terugkerende drukte van het toe ristenseizoen. „De voorbereidingen daarop spelen het hele jaar een rol. We zijn nu alweer bezig met uit te kie nen hoe we in 1989 het beste de crimi naliteit kunnen aanpakken op aller lei gebieden". In de loop van dertien seizoenen die hij mee hielp voorberei den zag Theunissen op grond van op gedane ervaring de nadruk verschui ven naar het meer zichtbaar aanwezig zijn van de politie op straat; het pre ventieve beleid. „De politiemensen begeven zich weer, zowel in burger als in uniform, te voet tussen het pu bliek. Gebleken is dat dat een gevoel van veiligheid en rust teweeg brengt en misdrijven voorkomt". Het doel is hierbij om niet alleen in de Westhoek maar in heel Schouwen-Duiveland te surveilleren. „Ja, dat betekent inderdaad dat we met weinig mensen veel moeten doen. Maar toch lukt het wel. Mede omdat het publiek in de afgelopen jaren zelf prioriteiten is gaan stellen omdat bekend is dat de politie het druk heeft. Ze zijn eerder geneigd om zelf de ruzie met de buren op te los sen. En daar ben ik blij om want er zijn zoveel dingen die mensen onder ling kunnen oplossen. In de zomer blijkt dat men dat ook doet, terwijl die gevallen in de winter dan weer op ons bord worden gelegd". De scheidende plaatsvervangend commandant is van mening dat de criminaliteit in de loop der jaren wel in kwantiteit is toegenomen, maar niet in kwaliteit. „Het mijn en dijn- gevoel, het normbesef is duidelijk an ders geworden. Maar het soort delic ten dat wordt gepleegd is niet zoveel anders. Dat wetboek werd honderd jaar geleden ook niet voor niks ge maakt. Vroeger waren het ook niet zulke KevertjesTheunissen is zich ervan bewust dat hij, ondanks zijn functie, slechts een radertje is in de groep mensen die samen het beleid bepalen waarmee de criminaliteit wordt aangepakt. „Alles heeft met elkaar te maken. Politiewerk is te genwoordig een stuk management waarmee je bezig bent". Afscheid Naar verwachting zal het radertje dat wegvalt door het vertrek van Theunissen pas over enkele maanden zijn aangevuld. „Het is gebruikelijk dat pas als een medewerker is ver trokken een (open) sollicitatieproce dure wordt gestart". Theunissen ver trekt niet met de stille trom. Over enkele weken vindt een officiële af scheidsbijeenkomst plaats. „Dan kan ik afscheid nemen van de mensen die me na aan het hart liggen. En die me niet na aan het hart liggen natuur lijk. Dat hou je toch. Ik heb me altijd gegeven zoals ik ben". Maandag, dinsdag en woensdag 25, 26 en 27 juli wordt in het centrum van Renesse een kermis gehouden. Don derdag 28 juli zijn op het strandpavil joen De Zwaluw nabij het Watergat volleybal- en voetbalwedstrijden die om 12.00 uur beginnen en jeu de bou les dat, om 15.00 uur begint. Festivaldag Vrijdag 29 juli staat in het teken van een grote festivaldag. In het cen trum treden op verschillende plaat sen twee Engelse theatergroepen op en professor Pardouche die humor, acrobatiek en vuurspelletjes brengt. Het evenement wordt georganiseerd in samenwerking met het straatfesti val Vlissingen. Zaterdag 30 juli wordt bij het strandpaviljoen de Branding een RENESSE Oud papier Muziekvereniging Luctor et Emer- go haalt zaterdag 23 juli vanaf 8.30 uur oud papier op. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. SCHARENDIJKE Braderie Zaterdag 23 juli a.s. is er weer een braderie in Scharendijke en wel op het zgn. Zwarte Plein, aan de Dijkstraat en de Dorpsstraat. Dé bra derie, die aanvangt om 10.30 uur, wordt georganiseerd door de Belan genvereniging Middenstand te Scha rendijke en omvat een 50-tal stands. Naast vertegenwoordiging door de eigen middenstand, zullen er ver schillende neringdoenden van elders aanwezig zijn. De jeugd van Scharendijke in de leeftijd van 6 t/m 12 jaar houdt een rommelmarkt. Enkele standwerkers zorgen voor de nodige sfeer op de bra derie. Er zal een demonstratie wor den gegeven met oude tractoren en landbouwmachines. Verder aanwezig terrasjes, barbecue, muziek enz. Voor de kleine kinderen is er een vliegtuigmolen. Het vliegbedrijf Prince zal met een helikopter rond vluchten verzorgen boven Scharen dijke en omgeving. Plaats van opstij gen en landen is de ijsbaan naast het sportveldencomplex wedstrijd zandkastelen bouwen ge organiseerd die om 12.30 uur begint. Vanaf 15.00 uur kan elke belangstel lende meedoen aan de bi-athlon. In het centrum is aan de Zoom een thea tervoorstelling van circus Fiasco die om 19.00 uur begint. Tbon Maas is een muzikale clown die om 16.00 en 20.30 uur optreedt op de Hogezoom en de kerkring. Kinderen kunnen zich gra tis laten schminken door vier erva ren toneelschminkers, tussen 16.00 en 21.00 uur aan de Hogezoom bij Schoovers. De muzikale noot wordt op deze dag verzorgd door de Leutige Krabben die door het centrum lopen. Op zondag 31 juli wordt een volley baltoernooi gehouden waaraan een aantal campingteams meedoet. Het evenement is van 11.00 tot 18.00 uur in strandpaviljoen De Zwaluw in water gat. Op camping de Wijde Bliek treedt circus Fiasco op. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. n- ni.irn Directie: .r.igoi*- D. L. van 't Leven."111 Chef-redactie: "bóI-. A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (van 18.00 tot 19.00 uur): 01113-1766 Redactie (na 17.30 uur): 01110-14417 of 01110-12449, Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 42,25; per jaar t 161,20; losse nummers 1 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 58 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6o/o B.T.W. Wat minder bekend, maar daarom zeker niet minder boeiendde Oudheidskamer in Bruinisse. 1 t 4-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 3