ZpqC f#* Werkgroep werkt aan plannen voor Schouwse cultuur- historische route Isl ISvwIIEWAISIM ROUWZAAL 'Ik wil de stadsgezichten weergeven zoals ze zijn' 'Schouwen-Duiveland is ideaal voor landschapsfotografie, dat vraagt gewoon goede promotie' DE ZIERIKZEESCHE COURANT Inbraken in auto's Auto gestolen bilt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Universiteit Afscheid Mosselpercelen Dikke Toren-toernooi In de maand augustus heeft Zeeland zijn eigen Plaatsvervangend groepscommandant H. J.Om het huidige produktieniveau te handhaven Weinig verrassingen bij de start van het Dikke universiteit - Vakantietijd... studietijd? (Pag. 2). Theunissen verlaat na dertien jaar de Rijkspoli- is uitbreiding van de mosselpercelen nood- Toren-toernooi in Zierikzee. (Pag. 7). tie Schouwen-Duiveland. (Pag. 3). zaak. (Pag. 4). DINSDAG 19 JULI 1988 144ste jaargang Nr. 24372 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De schoonheid is de enige taal onzer ziel: zij verstaat geen andere. M. Maeterlinck Uitvloeisel van provinciaal beleidsplan voor recreatie en toerisme BRUINISSE - Als alles meezit kennen we binnen af zienbare tijd op Schouwen-Duiveland naast de VVV- Schouwen-Duiveland-route ook een of meerdere cultuur historische routes. „Ik denk dat we toch voor begin 1989 een en ander op papier moeten hebben staan", aldus C. J. van Liere uit Bruinisse. Hij is voorzitter van de bege leidingsgroep. Een groep mensen die een stagiair van de Nederlandse Hogeschool voor Toerisme en Verkeer, Fre- derike Borggreve terzijde moet staan bij haar inventari satie van wat er op cultuur-historisch vlak op Schouwen- Duiveland allemaal te beleven valt. Van Liere: „Het komt eigenlijk al lemaal voort uit het provinciaal be leidsplan voor recreatie en toerisme. Dat plan werd in 1985 geproduceerd en daarin wordt een aantal aanbeve lingen gedaan voor wat betreft de promotie van cultuur en historie. En daar is uiteindelijk deze projectgroep uit voortgekomen". Uitgangspunt Uitgangspunt van het beleidsplan is om in Zeeland te komen tot betere recreatiestructuren. „Door de relatie tussen het cultuurbeleid en recreatie en toerisme te verbeteren kan het imago van Zeeland worden versterkt. Voorts is zowel de passieve als de ac tieve cultuurbeoefening een moge lijkheid tot aangename tijdsbeste ding voor zowel de toerist als voor de eigSn'"inwoners""/ "al dushet" beleids plan. „Kijk, Zeeland staat bekend om zijn natuur. Maar er is nog veel meer", aldus Van Liere. „Er zijn een heleboel verscholen plekjes. En er is bijvoorbeeld een aantal kleine mu sea dat maar bij een klein publiek bekend is terwijl ze vaak heel boei ende collecties hebben". „Schouwen-Duiveland is meer dan alleen strand en water en het is de be doeling om juist het 'achterland' van Schouwen-Duiveland in kaart te brengen", aldus Van Liere. Waar dat uiteindelijk in gaat resulteren is nog niet bekend. „Er zijn natuurlijk al lerlei dingen mogelijk", aldus Van Liere. „Je kunt één route maken maar ook meerdere. Je kunt één wat dikker gidsje maken, maar ook een aantal kleinere thema-gidsjes". Kwaliteitsverbetering Om een dergelijke cultuur-histori sche route soepel in elkaar te kunnen zetten zal er volgens Van Liere ook een en ander gedaan moeten worden aan kwaliteitsverbetering van een aantal musea. „Je zult, om maar iets te noemen moeten komen tot een uit breiding van de openingstijden van een aantal musea. Dat zal nog niet meevallen want juist die kleinere musea drijven vaak op vrijwilligers". In het provinciale beleidsplan wor den ook enige kanttekeningen ge plaatst bij juist die kleine musea. „De inrichting en presentatie van dergelijke musea laat soms te wen sen over. Veelal door een gebrek aan financiële middelen met als gevolg dat de bezoekersaantallen achter blijven" Volgens het beleidsplan laat de be kendheid van verschillende musea, maar ook van culturele projecten en evenementen ook vaak te wensen over. Van Liere stelt dat er al veel ge wonnen is als de openingstijden van verschillende musea beter op elkaar afgestemd worden dan nu het geval is. „En ik denk dan ook aan dingen als een betere bewegwijzering". Bij de opzet van de projectgroep is volgens Van Liere bewust gekozen voor een kleine groep mensen. „Je kunt er wel allerlei mensen bij gaan halen maar dan moet je weer uitkij ken dat je geen versnippering krijgt", aldus Van Liere. Naast hem hebben in de werkgroep zitting twee vertegen woordigers van de Stichting Promo tie Schouwen-Duiveland: L. van der Schelde en F. L. Honders. Mr. S. J. Louwerse heeft ook zitting in de projectgroep en is beleidsmede werker van het Bureau voor recreatie en toerisme van de provinciale grif fie. Drs. W. H. Scholten zit ook in de werkgroep en is museumconsulent. Ook werkzaam op de provinciale griffie, als beleidsmedewerkster, is B. L. de Jonge. Streekarchivaris H. Uil tenslotte, last but not least, heeft ook zitting in de projectgroep. Een uitge lezen gezelschap dus dat haar beste krachten aan dit nieuwe project gaat wijden. Uitbreiding In het beleidsplan van de provincie wordt ook gepleit voor uitbreiding van het aanbod van culturele voorzie ningen. „Met name het cultuur-aan bod in voor- en naseizoen dient te worden uitgebreid", aldus het be leidsplan. „Voorts dienen projecten zoveel mogelijk aan te sluiten bij de Zeeuwse karakteristieke kenmerken op het gebied van cultuur". Belangrijk punt, al eerder geme moreerd, is de informatievoorzie ning. De bezoekers moeten de moge lijkheden kennen en makkelijk we ten te vinden. Daarom wordt er in het beleidsplan ook voor gepleit de nieuwe cultuur-historische routes zo veel mogelijk te laten aansluiten op bestaande routestructuren. Werk te over dus voor Frederike Borggreve van de Nederlandse Hoge school voor Tberisme en Verkeer. Zij komt in augustus naar Bruinisse en zal daar twee maanden bivakkeren. Zij wordt dan bij haar werkzaamhe den terzijde gestaan door de project groep die dan ook regelmatig bijeen zal komen. Genoeg Er zijn in ieder geval genoeg zaken op te noemen die meer aandacht ver dienen dan zij nu krijgen. Thera de Graaf maakte in 1985 al een route over Schouwen-Duiveland langs al lerlei zaken die herinneren aan de ontwikkeling van nijverheid en tech niek op Schouwen-Duiveland. Zo vertellen een heleboel gebou wen hun verhaal voor wie het horen wil. Het voormalige stoomgemaal vlakbij cafe de Heerekeet bijvoor beeld. Nu in gebruik als woonhuis, maar vroeger volop in bedrijf om het vochtgehalte van het land op het juiste peil te houden. vervolg pagina 3 Het Gravensteen in Zierikzee; interessant vanwege het daar gevestigd Mari tiem museum maar ook interessant vanwege haar rijke historische verleden. Olieverfschilderijen van P. C. de Jager uit Veere tot 31 juli in De Eenhoorn Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - „Er zijn mensen die hier binnenlopen en op mijn schilderijen de werkelijke omgeving herkennen. Dan zeggen ze: hé, dat is Goedereede. Daar is de winkel van de bakker en daar woont die en die". Wie van de gele genheid gebruik maakt om de expositie van het werk van de 66-jarige P. C. de Jager uit Veere te bezoeken, die tot 31 juli wordt gehouden in De Eenhoorn te Zierikzee, moet daar geen abstract werk verwachten. „Ja, mijn werk blijft altijd over eenkomstig de werkelijkheid. Ik wil de dorpsgezichten weergeven zoals ze zijn. Wel mét de bepaalde lichtval en de sfeer die door een bepaalde weers- omstandigheid veroorzaakt wordt", aldus de schilder. In De Eenhoorn is een aantal olieverfschilderijen geëx poseerd dat een doorsnee vormt van het werk dat hij de afgelopen tijd maakte. „Er is lang niet genoeg ruim te om alles op te hangen". De meeste schilderijen zijn stads en dorpsgezichten. Van Veere, Goede reede, Arnemuiden en het kleine Wal- cherse dorp Kleverskerke. Verder een aantal bloemenschilderijen. De Jager had al van jongsaf aan een sterke voorkeur voor tekenen en schilderen. „Tijdens mijn middelbare schooltijd in Middelburg nam ik al lessen bij Louis Heijmans, de inmiddels overle den nestor van de Zeeuwse Kunst kring. Ik wilde graag schilder wor den voor mijn beroep. Maar voor de oorlog was daarmee eigenlijk geen droog brood te verdienen. Daarom ben ik toch maar ambtenaar gewor den". Vervolg pagina 5 BRUINISSE/RENESSE - In Brui nisse en in Renesse is weer ingebro ken in auto's. In beide gevallen werd de radio-cassettespeler ontvreemd. In de nacht van zondag op maandag werd uit de aan de Hageweg bij Brui nisse geparkeerd staande auto van B. P. uit Dortmund (Did) opengebroken. De dieven verschaften zich toegang tot de wagen door een ruit in te slaan. Maandag overdag, tussen 11.00 en 12.45 werd ingebroken in de auto van E. N. uit Eerbeek. N. claimt een scha debedrag van 1000 gulden. BRUINISSE - In de nacht van zon dag op maandag is in Bruinisse een auto gestolen. De auto stond gepar keerd langs de Hageweg in Bruinis- Het betreft een b10iW 520 i, eigen dom van W. H. uit Neuwied (Did). De auto is zilver-metallic van kleur en heeft als kenteken NR-D 6663. Wh PÊ Fotograaf Leen Koper uit Zierikzee: Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Veel bewolking- Vannacht trekt een storing over met veel bewolking waaruit wat re gen of motregen kan vallen. De wind draait na het passeren naar het wes ten en is over het algemeen matig. Mi nimumtemperatuur komende nacht 13 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 23 juli: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: zuid 4 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: west 5 Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuidwest 4 ZIERIKZEE - „Schouwen-Duiveland is het enige ge bied in. Nederland waar je alles hebt. Alle mogelijke landschappen. Ideaal voor landschapsfotografie en ik vind het gewoon ontzettend jammer dat daar niet veel meer mee gedaan wordt". Aan het woord is Leen Koper uit Zierikzee. Hij is fotograaf en heeft zich vooral toege legd op de landschapsfotografie. Als het aan hem ligt ko men er heel wat activiteiten op het gebied van de foto grafie want hij vindt dat zowel de fotografie als Schouwen-Duiveland als object voor fotografen zwaar onderschat wordt. „Het is hier namelijk echt ideaal voor landschapsfotografie. Er zijn polders, duinen, strand, dijken, slik ken en schorren. Ik vind zelf juist die laatste twee erg interessant. De strijd tussen land en water. Het oerprinci- pe", aldus Koper. Hij stelt dat het le ger der amateurfotografen hand over hand toeneemt. En hij wil daar wat mee doen. Leen Koper: Schouwen-Duiveland heeft alles voor de amateurfotograaf,\ Promoten „Ik denk dat je je hier met name moet richten op de landschapsfoto grafie. Nu zijn er wel foto-exposities op het eiland maar het is veel te veel te hooi en te gras. Er zit geen enkel beleid achter". Koper zou veel liever een gestructureerde aanpak zien en ziet daarbij allerlei mogelijkheden. „Je kunt bijvoorbeeld excursies or ganiseren naar allerlei gebieden die interessant zijn voor fotografen, maar ik denk ook aan cursussen. Geen wedstrijden maar bijvoorbeeld wel grotere exposities". Koper heeft zelf enige tijd geleden geëxposeerd in de hal van het ge meentehuis in Bruinisse en hij vindt dat de gemeente daarvoor eigenlijk een dikke pluim verdient. „En zo zijn er natuurlijk nog veel meer mogelijk heden. Openbare gebouwen en bij voorbeeld ook congrescentra. Hang zo'n vergaderzaal maar vol met fo to's". Kunst Het is al eerder gesteld. Koper vindt dat de fotografie een sterke on dergewaardeerde vorm van kunst is. „Er wordt wel geld neergelegd voor een schilderij, maar veel minder snel voor een goede foto. Terwijl dat net zo goed kunst is", aldus Koper. Wellicht speelt volgens hem ook mee dat foto grafie vandaag de dag een zeer wijd verbreide hobby is. Iedereen kan fo to's maken. Koper werkt zelf in een fotozaak in Zierikzee en er gaan dus heel wat fo to's van amateurs door zijn handen. „En er zitten zeker mensen met ta lent tussen. Maar je ziet zoveel. Ik onthoud alleen de goede foto's". „Wat een goede foto is? Er zijn na- vervolg pagina 2 ZON- 20 juli EN MAANSTANDEN Zon op 05.45, onder 21.48 Maan op 12.49, onder 23.52 21 juli Zon op 05.46. onder 21.46 Maan op 14.01, onder Eerste Kwartier: 22 juli (04.14) Temperatuur kustwater: 16 graden. HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Nog steeds wordt ons weer bepaald door een krachtige westelijke bovenstroming. Deze is aanwezig boven de Britse eilanden en Noordwest-Europa. In deze stroming trekken Oceaanstoringen mee. Een dergelijke storing passeert de ko mende nacht met veel bewolking en enige regen of motregen ons land. In verband met deze bewolking daalt de temperatuur niet beneden de 13 S 15 graden. Overdag bereikt ons vanaf de Brit se eilanden een zwakke rug van hoge- druk. Het is dan waarschijnlijk de gehele dag droog. Vooral in de mid dag kunnen dan opklaringen voorko men. De aanstromende lucht laat dan middagtemperaturen van 19 21 gra den toe. De wind draait het komende etmaal van zuidwest naar noordwest en is zwak tot matig van sterkte.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 1