Brouwse ploeg moet hoofd buigen voor Sparta-geweld Voor Jan den Hengst is duivenhok tweede thuis Loting camping- toernooi sv Ouwerkerk Winst voor combinatie Van Dijke Dirk Nauta snelle winnaar zeilwedstrijd Wedstrijd en trim- kalender Delta Sport ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag: 18 juli 1988 Nr. 24371 7 Oefenmatch ter afsluiting van zestigjarig jubileum ASV BROUWERSHAVEN - Twee ouwetjes, maar nog altijd goed genoeg voor een boeiend partijtje voetbal. Die „twee grijsaards", in concreto de zestigjarige afdelings tweedeklasser ASV uit Brouwershaven en het Rotter damse Sparta dat precies een eeuw geleden werd opge richt ontmoetten elkaar in een oefenwedstrijdje op het voetbalveld in Brouwershaven. Een wedstrijd die uit mondde in een 8-1 overwinning voor de eredivisieploeg uit de Maasstad. Die oefenwedstrijd vormde de af sluiting van het bezoek dat de selec tie van Sparta aan Brouwershaven bracht. Via de vice-voorzitter van Sparta, de heer F. Brouwer die in de weekeinden en de zomervakantie in Brouw neerstrijkt slaagde het be stuur van ASV erin om deze eredivi sie ploeg naar Brouwershaven te ha len. Een waardiger afsluiting van de feestelijkheden rond het diamanten jubileum van ASV had het bestuur zich niet kunnen indenken. Nadat de beide ploegen en be stuursleden zich 's middags aan boord van motorschip Dijk water hadden begeven voor een tochtje over de Grevelingen, gevolgd door een ge zamenlijke maaltijd in restaurant La Plaisanterie brak om 19.00 uur het Arbiter J. HA. Uitterhoeve werd per helikopter afgezet op de groene grasmat van ASV. „Ik ben erg verknocht aan de duivensport ZIERIKZEE - Het zit duivenmelker J. den Hengst uit Zierikzee blijkbaar behoorlijk hoog, die wat negatieve publiciteit rond zijn zo geliefde duivensport. Gelijk bij aanvang van het interview begint hij erover; over de vele verhalen die in omloop zijn en die de duivensport in een minder gunstig daglicht stellen. Iets dat hem zeer aan het hart gaat, want als er één verknocht is aan zijn dui ven dan is het Jan den Hengst, de succesvolle duivenmel ker van de postduivenvereniging Zierick wel. Een man die menig vrij uurtje in het duivenhok in zijn tuin door brengt. OUWERKERK - In totaal zes ploe gen hebben zich ingeschreven voor het campingtoernooi dat de sv Ouwerkerk dit jaar voor de elfde keer organiseert. De zes ploegen die in twee poules zijn ondergebracht be twisten tussen dinsdag 19 en zater dag 21 juli de eer. In poule A komen uit: 't Sluitgat, De Vierbannen en Sirjansland. Poule B wordt gevormd door de ploegen van sv Ouwerkerk, De Stern en De Kreekoever. Het programma ziet er als volgt uit: dinsdag 19 juli: 18.30 uur sv Ouwerkerk-De Kreekoever; 20.00 uur 't Sluitgat-Sirjansland. Woensdag 20 juli: 18.30 uur De Kreekoever-De Stern; 20.00 uur Sirjansland-De vier bannen. Donderdag 21 juli: 18.30 uur 't Sluitgat-De vierbannen; 20.00 uur De Stern-sv Ouwerkerk. Zaterdag 23 juli: 17.00 uiur 5e-6e plaats; 18.30 uur 3e-4e plaats; 20.00 uur le-2e plaats. Na afloop van deze finale worden de prijzen uitgereikt. Zaterdag 30 juli veteranen en jeugdtoernooi. ZIERIKZEE - De wedvlucht vanuit Bapaume heeft een zege opgeleverd voor de duiven van de combinatie Van Dijke. In totaal 559 duiven wer den om 7.45 uur gelost voor hun tocht. L. IJzelenberg kwam als win naar uit de bus bij de wedvlucht van uit Tours. Voor deze tocht over 535 ki lometer werden 115 duiven gelost. De uitslagen van de wedvlucht van uit Bapaume; eerste prijsduif 9.57 uur (1454 m/pm); laatste prijsduif 10.24 uur (1212 m/pm). Comb, van Dijke: 1, 10, 12,16, 23, 30, 32, 43, 57, 74, 79, 87, 88, 91, 111, 113, 131, 133, 136, 138 (62); C. Krijger: 2, 13, 112, 115, 118, 121, 129 (11); A. de Jonge: 3, 71 (16); C. Bal: 4, 5, 27, 28, 29, 45, 48, 56, 58, 84 (30); J. J. Douwes: 6, 9, 33, 41, 47, 82, 101, 113, 117, 132 (22); H. v.d. Maas: 7, 8. 34, 62, 70, 72, 78. 114 (13); A. J. Knop: 11, 36, 73, 125 (20); J. van Be- veren 14, 54, 100 (9); N. Klink- Reinhoud: 15, 17, 37, 38, 39, 44, 46, 49, 53. 55, 63, 69, 80, 83, 86 (30); A. Ha- gesteijn: 18. 19, 59, 60, 61, 97, 108, 109, 119, 120, 127, 135 (18); J. de Waal: 20, 22, 24, 25, 35. 68, 81. 93, 124, 126, 128 (57); L. IJzelenberg 21, 26. 40, 67, 76, 96, 107, 122 (24); L. J. v. d. Wielen 31, 92, 94,95, 116 (15); Comb. Dane-Dooge: 42, 51. 75. 98 (27); L. J. de Bruine 50, 52, 66, 85, 105 (21); Comb. Knop- Stouten 64 (27); H. P. van Noorden 65 (21); C. Scheffers: 77, 103, 139 (26); L. Smalheer: 89, 130 (5); J. A. Hobe 90, 106, 110, 140 (20); J. A. Gebraad 102, 104 (25); A. de Ronde: 134 (9); J. C. van Felius 137 (9). De uitslag van de wedvlucht vanuit Tburs luidt als volgt: eerste prijsduif 15.55 uur (1336 m/pm), laatste prijs duif 16.32 uur (1216 m/pm). L. IJzelenberg: 1, 9 (5); W. N. Lui- ting: 2, 3, 19 (6); H. P. van Noorden: 4 (11); Comb. Koning-Fluit: 5, 11, 14, 17 (5); H. v. de Maas 6, 12 (4); J. M. Jume- let: 7. 20 (6); C. Scheffers: 8 (5); N. Klink-Reinhoud: 10. 21. 24 (11); J. J. M. Steketee: 13, 22 (6); Comb. Dane- Dooge: 15, 16 (8); J. Folmer: 18, 28 (3); L. J. v. d. Wielen: 23 (6); J. de Waal: 25. 27 (8); L. J. de Bruine: 26 (6); Comb. Knop-Stouten: 29 (5). Postduiven. In het verre verleden toen tante Post nog ,,in de rode kool zat" waren duiven een belangrijk communicatiemiddel. De veldheer gebruikte ze soms om zijn vorst op de hoogte te stellen van zijn overwin ning of zijn.dreigende nederlaag. Die tijden zijn al lang en lang voorbij, maar de postduif is gebleven en vlerkt nog steeds met grote regel maat door het luchtruim, niet om een boodschap over te brengen maar ge woon om zo snel mogelijk vanuit een bepaalde plaats in Frankrijk naar zijn thuishaven in Nederland te vlie gen. Want daar draait het in de dui vensport immers om. Jan den Hengst raakte als jongetje van tien; elf jaar in de ban van deze sport. Thuis zeurde hij z'n ouders dan ook de oren van het hoofd om een paar van die postduiven. Aanvanke lijk zonder succes. Door taai volhou- BRIXHAM - Met een snelheid van ruim acht mijl per uur is Dirk Nauta met Equity and Law in het Engelse Brixham als eerste gefinished in de Willem III and Mary herdenkingsra ce. Dit is door een woordvoerder van het organisatiecomité bekend ge maakt. De voorsprong van de geroutineer de Nauta op de rest van de vloot is groot. Twaalf uur na de finish van de ze race van Hellevoetsluis naar Brix ham had nog geen van de overige deelnemers zich gemeld. De snelheid van de Equity en Law was zo groot dat de walorganisatie door de komst van Nauta werd overvallen. Geluk kig was het finish-schip wel paraat. En daarmee was de invasie" van de Nederlander al even verrassend als de landing van Willem III 300 jaar ge leden, aldus het organisatiecomité. In de loop van vrijdag worden de overige deelnemers verwacht. Nauta noteerde een totaaltijd van 55 uur, 53 minuten en 56 seconden en had voor de tocht 465 zeemijlen in zijn logboek staan. In rechte lijn was de afstand 347 zeemijlen. den kreeg Den Hengst uiteindelijk een paar duiven voor zijn verjaar dag...sierduiven wel te verstaan. Later, zo rond zijn vijftiende jaar kwamen de zo felbegeerde postdui ven en werd Den Hengst lid van de postduivenvereniging in Delft, waar doorgewinterde duivenmelkers hem de fijne kneepjes van de duivensport bijbrachten. Door goed te luisteren naar deze adviezen en uiteraard ook door de kwaliteiten van zijn duiven zelf behaalde Den Hengst op 25- jarige leeftijd zijn eerste succes bij de wedvlucht vanaf Corbeil: een eerste plaats. Nadien zijn er nog heel wat succes sen gevolgd, al wil Den Hengst daar niet over uitweiden. Zeker, het is een goed seizoen voor hem, maar collega duivenmelkers als Krijger, Van der Kamp en Den Hooge vallen ook met grote regelmaat in de prijzen. Dat Den Hengst zijn prestaties relati veert blijkt ook wel uit het feit dat een ongetwijfeld goed gevulde prij- zenkast in de huiskamer ontbreekt. De duivenmelker heeft er geen be hoefte aan om die glimmende bekers ..op.de kijk te zetten". Goed hok Waardoor Den Hengst dit seizoen nogal eens in de prijzen valt met zijn vijftien duiven die hij bij de verschil lende wedvluchten inzet, daarover fi losofeert Den Hengst: .Goede dui ven, een goede verzorging maar vooral ook een goed hok, die bepalen in feite het succes van de duivenmel ker". ,,Een goed hok dat wil zeggen een goed geïsoleerd en vochtvrij hok met een min of meer constante tempera tuur" dat is wel de allerbelangrijkste factor. Heb je een goed hok, dan sta je al bijna vooraan" aldus de Zierikzee- se duivenmelker die in zijn tuin niet alleen een duivenhok maar ook een kweekhok heeft staan, waarin in to taal vijftig duiven gehuisvest zijn. Die vijftig duiven worden door Den Hengst dagelijks vertroeteld. Een tijdrovende klus, zo valt uit de woor den van de duivenmelker op te ma ken. „Gemiddeld ben ik een uurtje per dag bezig met mijn duiven. Daar bij ben je in de periode van de wed vluchten, zo van half april tot half september in het weekeinde aan huis uur der waarheid aan voor het eerste van Brouw. Onder toeziend oog van topscheids- rechter J. H. A. Uitterhoeve, die enke le minuten voor de aftrap letterlijk uit de lucht kwam vallen. Een heli kopter van vliegbedrijf A. Prince zet te de arbiter keurig af op de mid denstip. Sparta liet er van meet af aan geen twijfel over bestaan wie tij dens dit treffen op de groene grasmat heer en meester was. Keer op keer verschenen de roodwitten voor het doel van Jan Constandse en niet zon der succes. Reeds in de eerste tien mi nuten werden de Brouwenaren im mers door twee goals van Ron van de Berg met de neus op de feiten ge drukt, terwijl Mike Snoei even later de stand op 3-0 voor Sparta bracht. Te voorzichtig Wellicht een beetje geïmponeerd door de reputatie van hun tegenstan ders speelden de mannen van ASV in de eerste helft wat al te voorzichtig en weifelend. Tegen de snelheid en meer nog de goede baltechniek van de Rotterdammers was het voor de mannen van Arend Krijgsman dan ook bijzonder moeilijk om in hun spel te komen. Temeer daar Sparta continu druk op het Brouwse doel bleef uitoefenen, daarmee de Brouw se verdediging handenvol werk be zorgend. De ASV-ers gaven zich niet zonder meer gewonnen en probeerden keer op keer toch een gaatje te vinden in de verdediging van de tegenpartij. Zonder veel succes overigens, want de kans om de stand op 3-1 te brengen mislukte jammerlijk toen Remi Lie- vense een voorzet van rechtsbuiten Arjan Visser hoog over het doel van de meest constante keeper van Neder land, Ed de Goey schoot. Een zelfde lot was ook linksbuiten Werner Kafoe beschoren. Ook hij liep zich stuk in de Spartaanse muur voor het doel. De ploeg uit de Maasstad was ondanks zijn comfortabele voor sprong niet voornemens om verder op safe te spelen. Keer op keer versche nen de mannen van trainer Rob Baan voor het doel van Constandse en met succes, want even voor rust moest de Brouwse doelman opnieuw „vissen". De tweede helft, waarin Constand se zijn plaats in het doel had af gestaan aan Erwin van Oosterhout, gaf een wat vrijmoediger ASV te zien/Wellicht omdat de Brouwenaren nu de wind in de rug hadden leek de ploeg van Krijgsman weer wat meer in zijn eigen spel te komen en pro beerde de Brouwse voorhoede bru gebonden" aldus Den Hengst, die tij dens een wedvlucht nauwgezet de duivenberichten op de radio volgt. Ofschoon de schappen in de winkel vol staan met medicijnen en kracht voer voor de gevederde vrienden zweert Den Hengst bij doodgewoon duivenvoer met als extraatje een beetje honing in het water voor de spieren. „Een goed hok, dat is toch echt het allerbelangrijkste". Uiteraard speelt ook het nest waar uit de duif komt een rol bij de presta ties. Of een jong duifje echter de no dige prijzen in de wacht zal gaan slepen is en blijft voor de duivenmel ker, ook al is die nog zo geroutineerd, een gok. Volgens Den Hengst, die zijn duiven samen met zijn clubgenoten J. Verwijs en L. den Hooge bij de gere nommeerde Tournier in Lommei koopt is het kopen van een goede duif een kwestie van vertrouwen. „Dat een duif een goede stam heeft zegt wel wat, maar niet alles. Niemand kan van tevoren inschatten of de nieuwe aanwinst een goede postduif zal zijn". Foefjes Om zo'n duif zo snel mogelijk te la ten vliegen is er in de wereld van de duivenmelkers een aantal foefjes in omloop, dat evenwel door de Dieren bescherming met argwaan wordt be keken. Den Hengst: „De duivensport wordt nogal eens in een verkeerd dag licht geplaatst, niet alleen door de taal door de „vijandelijke linie door te breken". Dit vermetele optreden bleef niet onbeloond. Rechtsmidden Martin Quist redde de eer voor ASV door een voorzet van Ad van de Hoek netjes af te werken, daarmee de stand op 4-1 brengend. Naarmate de tweede helft vorderde leken de krachten uit het Brouwse team te vloeien. Keer op keer raasden de Spartanen Ronald Lengkeek, Grec Campbell en Andro Knel, die beiden na de rust in het veld waren gekomen richting doelman Van Oosterhout, die bange momenten moet hebben be leefd wanneer die flitsende Lengkeek weer voor zijn ogen opdoemde. Diezelfde Lengkeek was in de twee de helft goed voor het vijfde doel punt, terwijl Grec Campbell de stand op 6-1 bracht. Meer kansen doen zich halverwege de tweede helft voor. Voor het Brouwse doel lijkt zich een soort Russisch voetbalroulette te ont wikkelen waarbij beide ploegen het nodige kopwerk verrichten. Eindstand Opnieuw belandt de bal door toe doen van Ronald Lengkeek in het Brouwse doelnet, waarmee de stand eerst op 7-1 en vervolgens door een goal van Henkie van der Stee op 8-1 wordt gebracht. Een eindstand waar mee ASV-trainer Arend Krijgsman na afloop van de wedstrijd zeer in zijn nopjes bleek te zijn. „We hadden verwacht met dubbele cijfers te ver liezen. Met deze 8-1 eindstand kan ik niet anders zeggen dat het heel goed uitgepakt is" aldus Krijgsman die zich tevreden toonde met de inzet die zijn mannen tijdens deze wedstrijd hadden getoond. Met name door het vele werk dat laatste man Leo Nou- wens en voorstopper Bert van den Bos hadden verricht bleef het verlies beperkt tot 8-1. Voor Sparta kwamen uit: Ed de Goey. John Schuurhuizen, Piet Wijn berg, Martin Haar, Jan Mulder, Jan Olde Riekerink, Raymond Libregts, Ronald Lengkeek, Edwin Vurens, Ron van de Berg, Mike Snoey, Andro Knel (tweede helft), Greg Campbell (tweede helft) en Henk van der Stee (tweede helft). Voor ASV traden aan: Jan Constandse (eerste helft), Erwin van Oosterhout (tweede helft), Remi Lie- vense, Leo Nouwen, Bert van de Bos, Joop Krips, René Roon, Martin Quist, Leo Clarisse, Johnny Jonker, Johnny van Mourik, Arjan Visser, Werner Kafoe, Dennis van de Brug gen, Ad van de Hoek. soms hoge bedragen die voor een duif moeten worden neergeteld (gemid deld zo'n zestig tot honderd gulden per koppel) maar ook door de metho de van het weduwschap" aldus de duivenmelker. Dit systeem van weduwschap komt erop neer dat de mannetjes en vrouw tjes van elkaar gescheiden worden. Vlak voor de dag van de wedvlucht krijgen de doffers carte blanche om het duifje van hun keuze het hof te maken. Die vrijage is overigens niet van lange duur, want het inkorven gooit roet in het eten. Wanneer de dui ven eenmaal gelost zijn zal de duif op „vrijersvoeten" zo snel mogelijk huiswaarts keren waar zijn lief op hem wacht. Dit systeem is niet alleen bedoeld om de duiven sneller terug te laten keren maar ook als vorm van geboortenbeperking. Den Hengst: „Een duif kan wel vijf keer per jaar een nest hebben. Door dit systeem wordt dat tegengegaan". Daarnaast zijn er ook andere me thoden om de duif zo snel mogelijk te laten vliegen. Zo is bekend dat een duif feller wordt naarmate hij langer broedt, iets waarvan een duivenmel ker gebruik maakt. Dat geldt ook voor duiven die een nest hebben. Als de jongen een week oud zijn blijkt het vader/moederinstinct het sterkst ontwikkeld te zijn. Wordt de vader of moederduif dan gelost dan zal deze zo snel mogelijk naar het nest terugvlie gen. Puzzel Het bepalen welke duif aan welke vlucht mee doet is een kwestie van re kenen en plannen. Den Hengst die zichzelf met zijn vijftien weduw naars en twee nestduiven tot de klei ne liefhebbers rekent kiest zijn deel nemers aan de wedvluchten nauw keurig uit „Een jonge duif van twaalf dertien weken kan al met de korte wedvluchten meedoen, terwijl hij na zes maanden ook ingezet kan worden bij de grote wedvluchten van vijfhon derd kilometeren meer". Mits de duif in goede conditie is, want dat is voor ZIERIKZEE - In de maanden juli en augustus organiseert de Zierikzeese atletiekvereniging Delta Sport een aantal trimlo- pen en wegwedstrijden in de Westhoek. Vier donderdagavonden lang, te weten op 21 en 28 juli en 4 en 11 augustus kunnen de trimmers starten in Haamste de. In samenwerking met de plaatselijke Evenementencom missie heeft Delta Sport daar een parcours uitgezet. De deel nemers kunnen kiezen tussen een afstand van 2500, 3300, 6600 en 9900 meter. De start voor de ze trimlopen is aan de Ring. Diegenen die zich ingeschreven hebben voor de loop over 2500 meter gaan om 19.30 uur van start. De anderen vertrekken om 20.00 uur. Donderdag 28 juli echter vertrekken alle deelne mers om 19.00 uur. Dit vroege vertrek houdt ver band met de vijfde Bombo- kaalloop, een wedstrijd voor KN AU-licentiehouders. Deze wedstrijd met een lengte van tien kilometer staat open voor heren, dames en veteranen. De start is om 20.00 uur aan de Ring. Halve marathon Zaterdag 27 augustus wordt er in en rond Haamstede een halve marathon (21 kilometer) gehouden. Voor beginnende lo pers bestaat de mogelijkheid deel te nemen aan een trimloop van zo'n zes kilometer. Ook Renesse heeft zijn eigen trimgebeuren. In samenwer king met de plaatselijke VVV houdt Delta Sport dinsdag 2 augustus een strandloop over vier en acht kilometer. De start is om 19.30 uur bij de duinover gang aan de Jan van Renesse- laan (bij motel De Zeeuwse Stromen). de Zierikzeese duivenmelker het uit gangspunt. Imago Niet alleen dierenbeschermers heb ben zo hun eigen ideeën over de wed vluchten, ook bij een breed publiek bestaat een wat vertekend beeld van het duivengebeuren. Evenals het wielrennen wordt deze tak van sport beschouwd als een echte volkssport. Wie echter een blik in het kasboek van een duivenmelker werpt zal zijn mening moeten herzien. Den Hengst: ,,'t Is een ontzettend dure hobby. Re ken maar uit, voor de contributie kom je al gauw op zo'n vijftig, zestig gulden uit. Daarnaast moet je een duivenklok hebben voor het registre ren van de binnenkomende duiven. Zo verzegeld uurwerk dat daags voor de wedvlucht wordt aangeslagen kost al gauw duizend gulden, al kun je met een beetje geluk voor zo'n 250 gulden een tweehandsje op de kop tikken". Het meeste geld gaat evenwel zitten in een goed hok. Wie zo'n onderko men koopt is al gauw tienduizend gulden kwijt. Verder moet bij iedere wedvlucht per duif een vrachtprijs worden betaald. Voor wie met grote aantallen duiven vliegt vormen die twee tot vier kwartjes per duif soms een aardige rib uit het lijf. Gering aantal Dat laatste speelt voor Den Hengst minder. „Mijn uitgangpsunt is om met een klein aantal duiven voorin te vliegen" aldus de duivenmelker wiens dochter Marja ook regelmatig in het duivenhok te vinden is voor het verzorgen van de jonge duiven, 't Mag dan een dure en vooral ook tijd rovende hobby zijn, Den Hengst zou het voor geen goud kunnen missen. „Naarmate het beter gaat word je en thousiaster en fanatieker, 't Is net zo iets als een verslaving. Als ik ermee zou moeten stopppen zou ik daar wel last van hebben" aldus de Zierikzee se duivenmelker. Voor Jan den Hengst en zijn dochter Maja is het duivenhok bijna een tweede thuis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1988 | | pagina 7